agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

dongyul 05-04-2018 22:27

4 Eklenti(ler)

Son Durumlar

Seraya domates sıralarına ekilen ıspanaklar hasata geldiler bile. Daha öncede bahsettiğim ıspanakları viyollerde yetiştirip sıra aralarına ekmiştim ve şuan ki durumları harika ^^

Eklenti 670000

Eklenti 669998

Kale üretimine devam; hasata geldiler bakalım yemeğini yaptık bizimkiler beğendi ancak detoks için suyunu ben pek beğendiğim söylenemez.

Eklenti 670001

Eklenti 669999

:cool::p

anarius 07-04-2018 17:04

Sayın dongyul, öncelikle her zamanki gibi, paylaşımlar muhteşem.

Dikkatimi çeken bir nokta: toprakta organik madde fazla yok gibi. Her sene toprağı sıfırdan kazdığınız için olabilir mi? Charles Dowding ile tanıştığım "no till" yöntemini denediniz mi? Bilginiz olduğundan eminim bu arada. :)

dongyul 07-04-2018 19:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anarius (Mesaj 1536551)
Sayın dongyul, öncelikle her zamanki gibi, paylaşımlar muhteşem.

Dikkatimi çeken bir nokta: toprakta organik madde fazla yok gibi. Her sene toprağı sıfırdan kazdığınız için olabilir mi? Charles Dowding ile tanıştığım "no till" yöntemini denediniz mi? Bilginiz olduğundan eminim bu arada. :)

Sayın anarius; teşekkür ederim güzel sözleriniz için... Evet benim toprağım çok killi ve organik madde ne kadar koysam da fakirmiş gibi gözüküyor ve fotoğraflardan anlaşılmıyor ama size şöyle söyleyeyim benim toprağım yağmur yağdığında direk olarak sepsert oluyor yani kazmadan hayatta iş görmez. Ayrıca dediğiniz kişiyi tanıyorum kendisi full kompost yataklarında ekim yapıyor ve çok başarılı. Kompost yatakları her sezon yeniliyor kazma işlemi yapmıyor ancak kompost eklemesi yapıyor ve toprak yumuşak kalıyor.

Ayrıca aslında benim yaptığım her zaman gübreyi gömmek ve bu sayede toprak yüzeyinde gübre gözükmüyor. Sebze sıralarında her zaman gübre gömülü oluyor o yüzden sıkıntı olmadı bu zamana kadar ^^

dongyul 09-04-2018 19:25

5 Eklenti(ler)

Gene İş başındayız ^^

Tünel seraya domatesler sonunda dikildi. Araları boş kalmaz mantığıyla gittiğim için kıvırcık dikildi. Çokta güzel oldu kanımca. Domates sıra aralarına daha sonra patates ekmeyi düşünüyorum bakalım.

Eklenti 670401

Büyük seraya domates dikildi. Gene aynı mantıkla sıra aralarına kıvırcık diktim.

Eklenti 670400

Daha önce bahsetmiştim. Büyük seraya domates dikeceğimi bildiğimden daha önce domates sıra aralarına ıspanak ekmiştim şuan onların hasadı yapılıyor. Ispanaklar mis gibi lezzetli. Kendisi salatalarda mükemmel gidiyor.

Eklenti 670402

Diğer fideler bir an önce dışarı çıkmak istiyorlar bakalım havalar iyi giderse en yakın zamanda onlarda dışarı asıl yerlerine dikilecekler :cool:

Eklenti 670404

Tabi ki işler bitmiyor bağda bir yandan gübre taşıyoruz bir yandan toprak taşıyoruz. En yakın zamanda bitirip fasulye ekeceğim^^

Eklenti 670403

dongyul 24-04-2018 20:59

5 Eklenti(ler)

Maratona devam...

Sakız bakla hasada geldi, tazecik körpecikler tadı mükemmel bu arada bakla yaprakları salatada mükemmel gidiyor.

Eklenti 671708

Maydanozlar 2 haftaya hasada gelirler. İki çeşit birincisi bezirci çeşidi diğeri kıvırcık olan ise wega çeşidi.

Eklenti 671707

Bodrum papatyaları da çiçeklendi...

Eklenti 671710

En güzelleri emeksiz açan yoncalar

Eklenti 671711

1 kilo oturak nazende fasulyeyi bugün ekebildim. 1 kilo daha ekilecek önümüzdeki günlerde. Bu fasulye çok güzel hemen pişen ve tadı şeker gibi bir çeşit.

Eklenti 671709

:cool::D

dongyul 29-04-2018 21:19

5 Eklenti(ler)

Son Durumlar ^^

Salatalık fideleri sonunda asıl yerlerine dikildi. Bazıları meyveye bile durmuşlardı ^^

Eklenti 672160

Eklenti 672156

Bezelyeler meyveye durdu çok geç ekmeme rağmen durumları iyi ^^

Eklenti 672157

Çilekler öylesine büyük seradaki domateslerin yanına kışın başında öylesine dikilmiştim şuan onlarda çiçeklenme telaşındalar.

Eklenti 672158

Sırık fasulye fideleri asıl yerlerine duvar dibine dikildi, diğer yeşilliklerin neşesi yerinde ^^

Eklenti 672159

:cool::eek:

dongyul 30-04-2018 20:45

5 Eklenti(ler)

Büyük serada durumlar

Yerimiz küçük olunca küçük alandan büyük işler çıkartmaya çalışıyoruz.

İlk olarak yıl başı gibi sera boşaltıldı güzelcene kazıldı ve gübrelendi. Domates dikilecek yerlere damlama çekildi ve sıra aralarına kendim yetiştirdiğim ıspanak fideleri dikildi.

Eklenti 672221

Ispanaklar büyümeye başladıklarında aralarına sıra üstü 60 cm sıra arası 50 cm domates fideleri dikildi. Domates fidelerin aralarına kıvırcık diktim.

Eklenti 672225

Sonrasında ıspanak hasadı bitti ve domatesler için çapa yapıldı.

Eklenti 672224

Çapa yapılan yere sıra aralarına semiz otu ekildi.

Eklenti 672222

Şu an ki domateslerin durumu çiçeklenmek üzereler.

Eklenti 672223

Çok kısa sürede az yerden çok fazla verim almak bu olsa gerek ^^

:cool::D

akçabardak 30-04-2018 21:42

Ellerinize emeklerinize sağlık, elleriniz dert görmesin... marifet az alandan çok mahsül alabilmek ve siz de onu gayet başarıyla üstesinden gelmeyi başarıyorsunuz.

Ispanaklar çok güzel görünüyorlar taze taze salatalarda bile iştahla tüketilebilir, kıvırcıklar da çok güzeller, emeklerinizin karşılığını ağız tadıyla tüketiniz, kolay gelsin.

dongyul 01-05-2018 19:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1538857)
Ellerinize emeklerinize sağlık, elleriniz dert görmesin... marifet az alandan çok mahsül alabilmek ve siz de onu gayet başarıyla üstesinden gelmeyi başarıyorsunuz.

Ispanaklar çok güzel görünüyorlar taze taze salatalarda bile iştahla tüketilebilir, kıvırcıklar da çok güzeller, emeklerinizin karşılığını ağız tadıyla tüketiniz, kolay gelsin.

Sayın akçabardak; çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için çok mutlu oldum. Gerçekten ıspanakların tadı pazardakilerden farklı ve su gibilerdi. Çoğunu salatada ve börek içinde kullandık.

Ayrıca küçük bahçelerden çok çeşitli bol ürün elde etmek sizin gibi küçük bahçesi olup da bol çeşit ürünler elde edenler anlar. Çok teşekkürler ^^

dongyul 02-05-2018 19:37

5 Eklenti(ler)

Fidelerde son durum

Fideler sonunda asıl yerlerine dikildiler hepsinin keyfi yerinde şükür.

Salatalık ve kabaklar

Eklenti 672526

Domatesler

Eklenti 672522

Fasulyeler

Eklenti 672523

Börülceler tohumu az olunca gözüm gibi baktım güzel çimlendiler.

Eklenti 672524

Mısırlar

Eklenti 672525

Daha çeşit çeşit fideler varda bunlar buz dağının görünen yüzü...

Gelecek bölümde dikimini yaptığım yerlerin tanıtımını yapacağım sağlıcakla kalın :cool::eek:

AylinK. 02-05-2018 21:02

Minnetle...

Sayın Dongyul bahçenizin küçük olduğunu düşünseniz bile, bu kadar alanda o kadar güzel bir sistem oturtmuşsunuz ki aldığınız verimi kıskanmadım desem yeridir. Hissetiğim kıskançlığın masumiyetine de sığınıp sürekli notlar aldım, paylaştığınız fotoğraflardan ekran görüntüleri çekip kaydettim. Senede 3 defa ürün alabilmenize hayran kaldım. 51 sayfayı en başından her gün oturup 5-10 sayfa taradım gelişmeler neler diye. Tariflerinizi de kaçırdım değil hani. Özellikle kabak çiçeği dolmasındaki püf noktalarını öğrenmem çok iyi oldu. Sabah o çiçeklerin yeni yeni açmaya başladığı saatlerde arıların ziyaretlerini izlemek de ayrı bir keyif, tavsiye ederim.

Yeri geldi tavşan maceranıza tanık oldum, yeri geldi yoldan geçenlerin meyvesinden toplayım derken kökünden koparıp ürünlerinize verdiği zarara sinirlendim. Yağan doluyla tahribat gören bahçenizi yenilerken gösterdiğiniz azmi takdir ettim, örnek aldım. Sonlara yaklaştıkça da "acaba çok arzuladığı gibi büyük bir bahçeye kavuşmuş mudur" diye düşünmeden edemedim. Benim için dizi izlemek gibi oldu. Ya da belgesel mi demeliydim... :rolleyes:

Umarım en kısa sürede isteklerinize kavuşursunuz. Ellerinize, yüreğinize sağlık. Bilgilerinizi paylaştığınız için ne kadar teşekkür etsem az.. Bol bereketleriniz olsun. Sağlıcakla kalın...
Takipteyiz ;)

Düzeltme: İmla

dongyul 03-05-2018 06:32

Sayın AyIşığıÇiftliği; güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim gerçekten mutlu oldum ^_^ her zaman sayfama beklerim umarım hepimizin masum istekleri bir gün yerine gelir. Tekrar teşekkürler ^^

dongyul 03-05-2018 22:16

5 Eklenti(ler)

Fideler sahnede yerlerini aldı.

Domates fideleri dikildi, bu sene ayrı bir sistem yaptım kendime. Bir sıra domates dikip iki sıra oturak fasulye ektim. Böylece domatesler arası 2.40 m olmuş oldu ve domatesler sırığa çıkınca rahat hava almalarını amaçlıyorum. Birde oturak fasulyelerin tam ortalarına seyret de olsa kısa boylu mısır diktim ^^

Eklenti 672631

Domates diktiğim sıraların başına, ortasına ve sonuna 2 metrelik kalın sırıklar çaktım. Her domatesin başına geçen sene ki biliyorsunuz anlamıştım mısır hasadı kısmında mısırların gövdelerini temizleyip kurutmuştum bu gövdeleri diktim ve mısır kamışları rüzgardan ya da ağırlıktan devrilmesin diye baş ve son kalın sırıklar arasına ikişer sıra ince inşaat telleri çektim. Bu inşaat teline de mısır sırıklarını bağladım. Şimdi diyebilirsiniz kaç kiloluk domatesleri nasıl tartacak o uyduruk mısır kamışları. Hiçte uyduruk olmadı kuruyan kamışlar kemik gibi semsert oldu ve hafifler. Kesinlikle denemenizi isterim ^^

Eklenti 672630

Sistemi böyle yapmamın nedeni ise domatesler rahat hava alması ve büyünce oturak fasulyelerin sıcaktan yanmasını engellemeyi amaçlıyorum. Bu arada domateslerin sıra arası 4 sıra da sıra üstü 40 cm aralıkla dikildiler. Ancak bir sıra denemek için 60 cm arayla diktim bakalım hangisi daha güzel olacak seneye ona göre dikim yapacağım ^^

Eklenti 672633

Domateslerin arasına ektiğim fasulyelerde çıkmaya başladı tam bu şekilde 22 sıra var ve 2.5 kilo kadar oturak fasulye ekildi.

Eklenti 672629

Salatalıklar dikildi ve telleri de bugün çekildi ^^

Eklenti 672632

:cool::p

dongyul 09-05-2018 19:42

5 Eklenti(ler)

Son yağışlarla bahçeler neşelendi

Biliyorsunuz ki ben bahçemde karman çoşman karışık bir şekilde dikim ve ya ekim yapıyorum ama inanırmısınız bitkilerdeki kardeşlik mi diyelim ya da rekabet mi bilemedim bu şekildeki ekimin daha faydalı olduğunu ve daha fazla çeşitli ürün alınabildiğine şahit oldum, sizlerle de paylaşmak istedim.

Yaprak bezelye, patates, lahana ve kırmızı pancar kardeşliğinden bezelyeler ürüne geldiler hemen hemen bir kilo toplandı.

Eklenti 673213

Salatalık, soğan ve sırık fasulye kardeşliği inanırmısınız soğanların boyu 40 cm'e ulaştı istesem yeşil olarak tüketebilirim ancak kafa yapmalarını istiyorum biraz daha bekleyeceğim salatalıklarda meyve vermeye başladılar. Ayrıca soğanların sökümüne yakın salatalıkların aralarına patates dikimi yapmayı düşünüyorum.

Eklenti 673217

Büyük seradaki domates, kıvırcık ve semiz otu kardeşliği kıvırcıklar hasat edilmeye geldiler ayrıca semizotları çıkmaya başladı daha öncede bahsetmiştim daha öncesinde semizotu yerine ıspanak vardı onların hasadı bitti yerini semizotu aldı.

Eklenti 673218

Küçük tünel seradaki domates, kıvırcık ve fasulye kardeşliği. Kıvırcıklar hasada gelmek üzere. Domateslerde çiçeklenme ve tomurcuklanma gözlenmeye başlandı. Kıvırcıkların hasadı biter bitmez patates dikmeyi düşünüyorum.

Eklenti 673219

Eklenti 673220

Şimdilik durumlar böyle

:cool::eek:

dongyul 22-05-2018 21:05

5 Eklenti(ler)

Domateslerde son durumlar

Tünel seradaki domatesler çiçeklenmeye başladı kimisinde domatescikler gözükmeye başlamış.

Eklenti 674466

Domatesler tünel serayı açamadığım için uzadı gitti ancak bende bulduğum yöntemle şuan yerle yeksan oldular.

Eklenti 674469

Olur mu olmaz mı derken bir deneme yaptım yatırdığım domatesler tekrar büyüme gösterdi.

Eklenti 674467

Bütün domatesleri yatırıp damlama borularına bağladım. Bu sayede domatesler daha fazla tünel serada kalabilirler.

Eklenti 674468

Eklenti 674470

Sizde deneyebilirsiniz...
:cool:

g.c. 23-05-2018 08:15

Alıntı:

Ayrıca soğanların sökümüne yakın salatalıkların aralarına patates dikimi yapmayı düşünüyorum.
Sevgili üstad, patateslerin araya ekimini de paylaşır mısın?

dongyul 27-05-2018 20:59

5 Eklenti(ler)

Salatalıklardan merhabalar ^^

Salatalıkların olduğu serayı sonunda kaldırabildim çardağını da yaptım.

Eklenti 674926

Eklenti 674927

Serayı kaldırdıktan 4 gün sonra yağmur yağmasıyla salatalıklar orman oldu durum bugün böyleydi ^^

Eklenti 674929

Hatta bu yılın ilk salatalıklarını bile topladım. Fotoğraftan yanılmayın boyları en az 15 cm var.

Eklenti 674928

Sayın g.c; salatalıkların ve domateslerin arasındaki patatesler şuan durumları iyi geçen gün serayı kaldırınca çardak demirlerini için alan kazdım o bölgede patatesler yumru oluşturmaya başlamış bile.

Eklenti 674925

Lonicera 27-05-2018 21:45

15 cm. lik hıyarlar, en sevdiğim...Çıtır çıtır mis gibi..:D:D:D Elleriniz dert görmesin.

dongyul 28-05-2018 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1541547)
15 cm. lik hıyarlar, en sevdiğim...Çıtır çıtır mis gibi..:D:D:D Elleriniz dert görmesin.

Sayın Lonicera; çok teşekkür ederim ^_^

dongyul 30-05-2018 20:11

1 Eklenti(ler)

Günlük hasılat

Arkadaşlar en sonunda bende instagram üzerinden bahçemi tanıtmaya başladım. Sayfamın adı @dongyulsgarden takip ederseniz çok mutlu olurum. Önerileriniz ve fikirlerinize her zaman açığım ^^

Bugün ki hasadımız da marul, akdeniz kıvırcığı, kırmızı marul, çilek, salatalık, kırmızı pancar yaprakları, maydanoz, frenk maydanozu, yeşil soğan, rezene, latin çiçeği ve nane yer aldı aslında bunlar uzun zamandır salatalarımızda yer alıyor.

Eklenti 675276

akçabardak 30-05-2018 22:02

Taze taze, çıtır çıtır pek güzel görünüyorlar, afiyetle, ağız tadıyla tüketin Sn. dongyul. Emeklerinizin karşılığı size mutluluk verici olsa gerek, ellerinize sağlık.

Musa Gündoğan 31-05-2018 07:37

ürünler o kadar çok çeşitli ve o kadar taze görünüyorlar ki sanki bu adam küçücük yerden değilde koca çiftlikten bunları üretiyor görünüyor. dongyul maşallah diyelim bereketiniz daim olsun

g.c. 31-05-2018 07:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1541855)

Arkadaşlar en sonunda bende instagram üzerinden bahçemi tanıtmaya başladım. Sayfamın adı @dongyulsgarden takip ederseniz çok mutlu olurum. Önerileriniz ve fikirlerinize her zaman açığım ^^
[/CENTER]

Bize de takip etmek düşer. ;)

Öneri olarak aklıma gelen ilk şey; zaten yüzlerce var olan standart bahçe sayfasına evrilmesin, senin bahçe deneyimlerinin küçük küçük notlarla paylaşıldığı aslen bahçe değil bahçevanın sayfası olsun isterim.

Sabihas 31-05-2018 09:31

emek ve düzen herşey yine çok güzel, ellerinize sağlık. Fikir verici ve bilgilendirici olması artıları bu sayfanın. Ürününüz bol olsun..

dongyul 31-05-2018 19:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1541865)
Taze taze, çıtır çıtır pek güzel görünüyorlar, afiyetle, ağız tadıyla tüketin Sn. dongyul. Emeklerinizin karşılığı size mutluluk verici olsa gerek, ellerinize sağlık.

Sayın akçabardak; çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için, gerçekten mutlu oldum ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1541886)
ürünler o kadar çok çeşitli ve o kadar taze görünüyorlar ki sanki bu adam küçücük yerden değilde koca çiftlikten bunları üretiyor görünüyor. dongyul maşallah diyelim bereketiniz daim olsun

Sayın Musa Gündoğan; güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim mutlu oldum ^^ sizin bahçenizden fotoğrafları heyecanla bekliyorum ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi g.c. (Mesaj 1541887)
Bize de takip etmek düşer. ;)

Öneri olarak aklıma gelen ilk şey; zaten yüzlerce var olan standart bahçe sayfasına evrilmesin, senin bahçe deneyimlerinin küçük küçük notlarla paylaşıldığı aslen bahçe değil bahçevanın sayfası olsun isterim.

Sayın g.c.; inşallah benimde tek istediğim bu yönde umarım güzel birşeyler ortaya çıkar ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sabihas (Mesaj 1541894)
emek ve düzen herşey yine çok güzel, ellerinize sağlık. Fikir verici ve bilgilendirici olması artıları bu sayfanın. Ürününüz bol olsun..

Sayın Sabihas; güzel sözleriniz için teşekkür ederim mutlu oldum ^^

su teresi 07-02-2019 02:32

mesleğine aşık olmak böyle bişey heralde. emek özveri sabır hiç bir savsaklama olmadan ayrıntılarla dolu delicesine düzen. Şa-ha-ne. Sizi tebrik ederim dongyul. Sağlık ve huzurla yaşama sevinciniz ve katkılarınız daim olsun. işleriniz rast gelsin. bahçenizde bahçeciliğin kitabını yazmışsınız, üstelik bedava)).

devrann 07-02-2019 08:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1541064)

Domateslerde son durumlar

Tünel seradaki domatesler çiçeklenmeye başladı kimisinde domatescikler gözükmeye başlamış.

Eklenti 674466

Domatesler tünel serayı açamadığım için uzadı gitti ancak bende bulduğum yöntemle şuan yerle yeksan oldular.

Eklenti 674469

Olur mu olmaz mı derken bir deneme yaptım yatırdığım domatesler tekrar büyüme gösterdi.

Eklenti 674467

Bütün domatesleri yatırıp damlama borularına bağladım. Bu sayede domatesler daha fazla tünel serada kalabilirler.

Eklenti 674468

Eklenti 674470

Sizde deneyebilirsiniz...

merhaba
Bu şekilde domatesi yere yatırıp boydan kazanmanız mantıklı olmuş hatta ticaride askı teline ulaşan salatalık ve domatesi aşağıya bir kaç defa indirip üretime devam edebiliyorlar bunun için makaralı sistemleri var.
Yine bir youtube kanalında yaşlı bir italyan boylu domatesi yaklaşık sizin damlamaya bağladığınız yere kadar toprağa gömüyor ve domatesin o bölgeden de toprağa kök salmasını sağlıyor bu şekilde verim artışı sağlıyor..

dongyul 07-02-2019 11:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi su teresi (Mesaj 1557867)
mesleğine aşık olmak böyle bişey heralde. emek özveri sabır hiç bir savsaklama olmadan ayrıntılarla dolu delicesine düzen. Şa-ha-ne. Sizi tebrik ederim dongyul. Sağlık ve huzurla yaşama sevinciniz ve katkılarınız daim olsun. işleriniz rast gelsin. bahçenizde bahçeciliğin kitabını yazmışsınız, üstelik bedava)).

Sayın su teresi; Merhaba sayfama hoş geldiniz sayfamda sizi görmek beni mutlu etti, çok teşekkür ederim ^^

dongyul 07-02-2019 11:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1557874)
merhaba
Bu şekilde domatesi yere yatırıp boydan kazanmanız mantıklı olmuş hatta ticaride askı teline ulaşan salatalık ve domatesi aşağıya bir kaç defa indirip üretime devam edebiliyorlar bunun için makaralı sistemleri var.
Yine bir youtube kanalında yaşlı bir italyan boylu domatesi yaklaşık sizin damlamaya bağladığınız yere kadar toprağa gömüyor ve domatesin o bölgeden de toprağa kök salmasını sağlıyor bu şekilde verim artışı sağlıyor..

Sayın devrann;evet bende görmüştüm o videoları ve denemiştim bende bu şekilde yaparak çok iyi verim aldım.

feyzi_48 19-03-2019 14:58

Sayın dongyul, yazılarınızı keyifle okudum. Bende bahçe üzerine küçük oluşumlarda bulunacağım; sizden aldığım fikirlerin bana bu konuda büyük katkısı olacaktır. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024