agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

dongyul 05-03-2018 19:13

5 Eklenti(ler)

Viyolden Seraya Ispanak Ekimi...

Ispanakları soğuk kış günlerinde direk olarak bahçeye ekerseniz çimlenme ancak havalar ısındığında olur o da zaman kaybına neden olur ayrıca şu zamanda her yer sonbaharda ekilen ürünlerle dolu olduğu için yer yok. Viyollerde iyi bakılırsa salata için baby ıspanaklar yetiştirilebilir. Geçen sene bu şekilde yetiştirmiştim.

Ayrıca viyollerde fideleri erken yetiştirip yazlık fideleri dikmeden önce ıspanak fidelerini sıra aralarına dikiyorum ve yazlık fideler dikilene kadar ıspanaklar kendilerine geliyor, yazlık fideler serpilene kadar zaten ıspanaklar hasata gelmiş oluyor...

Ispanak fideleri

Eklenti 667089

Kök oluşumu iyi olduğunda köklere zarar vermeden asıl yerlerine aktarıldı.

Eklenti 667086

Eklenti 667087

Eklenti 667088

Ispanakların aralarına 3 sıra damlama hortumunun izasında domates fidesi dikilecek.

Eklenti 667085

Ispanakları 1-1.5 ay sonra hasat etmiş oluruz ^^

hsn43 06-03-2018 12:28

sayın dongyul sayfanızı hemen hemen hergün takip ediyorum çok faydalandım ,teşekkür ederim. sebzelerin fide yetiştirme ve dikim tarihleri , sıra mesafeleri birde damlama borularınızın damlatıcı ara mesafeleri hakkında bilgi verebilirmisiniz . Bol bereketli günler dilerim

GÜNEŞ35 06-03-2018 15:06

maşallah sağlıkla büyütün ve afiyetle yiyin. ben eğer doğal ıspanak ise ıspanak tohumu arıyorum. yardımcı olabilir misiniz. yeni ve çok hevesli bahçe sevgisi ile dolu biriyim.
yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. not: sitenize az önce üye oldum. saygılar, aysun

GÜNEŞ35 06-03-2018 15:11

maşallah sağlıkla büyütün ve afiyetle yiyin. ben eğer doğal brokoli ve karnabahar tohumu arıyorum. yardımcı olabilir misiniz. yeni ve çok hevesli bahçe sevgisi ile dolu biriyim.
yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. not: sitenize az önce üye oldum. saygılar, aysun

dongyul 07-03-2018 18:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hsn43 (Mesaj 1532806)
sayın dongyul sayfanızı hemen hemen hergün takip ediyorum çok faydalandım ,teşekkür ederim. sebzelerin fide yetiştirme ve dikim tarihleri , sıra mesafeleri birde damlama borularınızın damlatıcı ara mesafeleri hakkında bilgi verebilirmisiniz . Bol bereketli günler dilerim

Sayın hsn43; güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim... Damlama borusu damlatıcıları 20 cm aralıklı.

Sebze dikim aralıkları üründen ürüne değişiyor yeni başlıklar açtığımda yazmaya özen göstereceğim ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GÜNEŞ35 (Mesaj 1532833)
maşallah sağlıkla büyütün ve afiyetle yiyin. ben eğer doğal ıspanak ise ıspanak tohumu arıyorum. yardımcı olabilir misiniz. yeni ve çok hevesli bahçe sevgisi ile dolu biriyim.

Sayın GÜNEŞ35; güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Maalesef bende ıspanak tohumlarını ziraatan arıyorum. Bu konuda size yardımcı olamayacağım ^^

dongyul 13-03-2018 16:40

5 Eklenti(ler)

Sera'nın son hali

Bir yılda 3 kez ürün alabiliyorum. İlk olarak yazlık ürün (domates salatalık gibi) sonra kışlık ürün birinci posta (kıvırcık, karnabahar ve brokoli gibi.) ve ikinci posta (Soğan, kıvırcık ve marul gibi.)

Bunlar kışlık ikinci posta ürünler

Eklenti 667764

Eklenti 667761

Eklenti 667762

Yakında tüketilip yazlık ürün fideleri dikilecek

Eklenti 667763

Eklenti 667765

:cool::p

Selma_321 13-03-2018 17:03

Maşallah düzenli ve çok çalışıyorsunuz. Rabbim zayi etmesin, bol bereketli olsun sayın dongyul

Musa Gündoğan 14-03-2018 09:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1532702)

Viyolden Seraya Ispanak Ekimi...

Ispanakları soğuk kış günlerinde direk olarak bahçeye ekerseniz çimlenme ancak havalar ısındığında olur o da zaman kaybına neden olur ayrıca şu zamanda her yer sonbaharda ekilen ürünlerle dolu olduğu için yer yok. Viyollerde iyi bakılırsa salata için baby ıspanaklar yetiştirilebilir. Geçen sene bu şekilde yetiştirmiştim.

Ayrıca viyollerde fideleri erken yetiştirip yazlık fideleri dikmeden önce ıspanak fidelerini sıra aralarına dikiyorum ve yazlık fideler dikilene kadar ıspanaklar kendilerine geliyor, yazlık fideler serpilene kadar zaten ıspanaklar hasata gelmiş oluyor...

Ispanak fideleri

Eklenti 667089

Kök oluşumu iyi olduğunda köklere zarar vermeden asıl yerlerine aktarıldı.

Eklenti 667086

Eklenti 667087

Eklenti 667088

Ispanakların aralarına 3 sıra damlama hortumunun izasında domates fidesi dikilecek.

Eklenti 667085

Ispanakları 1-1.5 ay sonra hasat etmiş oluruz ^^

dongyul ne zamandır soruyum diyordum nasip bugüne oldu. alt resimde ıspanakların sağına ve soluna yerleştirdiğin damla sulama hortumları ıspanakların için yeterli oluyor mu? uzak kalmıyor mu? eğer yeterli ise sulamayı ne kadar süre yapıyorsun? bu sene damla sulama yapacağımız için önceden bu tür püf noktalarını öğreneyim istedim.

dongyul 14-03-2018 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1533795)
dongyul ne zamandır soruyum diyordum nasip bugüne oldu. alt resimde ıspanakların sağına ve soluna yerleştirdiğin damla sulama hortumları ıspanakların için yeterli oluyor mu? uzak kalmıyor mu? eğer yeterli ise sulamayı ne kadar süre yapıyorsun? bu sene damla sulama yapacağımız için önceden bu tür püf noktalarını öğreneyim istedim.

Damlama hortumu ıspanaklar için kullanmıyorum onlar domates dikeceğim için o zaman aktif olarak kullanacağım ıspanaklar için süzgeçle sulama yeterli oluyor. Damlamanın hemen yanına domatesler sıra üstü 60 cm mesafe ile dikilecekler ^_^

dongyul 14-03-2018 18:31

5 Eklenti(ler)

Fidelerde son durum :D

Fideler ilk olarak küçük saksılara ekildi çıkım olduktan sonra viyollere çiftlerli tekerli dikimi yapıldı.

Eklenti 667917

Kök oluşumları harika

Eklenti 667918

Biber fidelerimiz

Eklenti 667920

Domateslerimiz bazıları çifterli dikildi ama duruma göre tekleri kesilip alınacak ya da bağa bu şekilde dikeceğim karar veremedim.

Eklenti 667919

Ahududular çelikleri cocopeate öylesine daldırdım şuan keyifleri yerindeler

Eklenti 667921

:D:p

anarius 22-03-2018 17:19

Bir süredir uğramıyordum; birikmiş resimlere baktım, bu soğuk havada içim öyle bir açıldı ki. Terapiden farkı yok. İyi ki varsınız! :)

dongyul 22-03-2018 20:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anarius (Mesaj 1534752)
Bir süredir uğramıyordum; birikmiş resimlere baktım, bu soğuk havada içim öyle bir açıldı ki. Terapiden farkı yok. İyi ki varsınız! :)

Sayın Anarius; çok teşekkür ederim güze sözleriniz için mutlu oldum ^^

YeniGine 22-03-2018 21:57

Maşallah maşallah; herşey çok güzel görünüyor sevgili dongyul, emeklerine sağlık.

thunderon 23-03-2018 07:11

fidelerinizdeki kök oluşumu çok güzel toprak ve sulama için kullandığınız özel bir şey var mıdır?

dongyul 23-03-2018 16:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1534790)
Maşallah maşallah; herşey çok güzel görünüyor sevgili dongyul, emeklerine sağlık.

Sayın YeniGine; çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için ^_^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thunderon (Mesaj 1534804)
fidelerinizdeki kök oluşumu çok güzel toprak ve sulama için kullandığınız özel bir şey var mıdır?

Sayın thunderon; teşekkür ederim sulama suyu olarak sadece yağmur suyu kullanıyorum şuanlık ama ileri zamanda hümikasitli ve gübreli suya başlayacağım ve toprak olarak şuan sadece cocopeatte ama viyollere aktarınca toprak kum gübre kompost ve cocopeat karışıma dikiyorum ^_&

sanpedro 23-03-2018 23:10

çok güzel elinize sağlık. Bu sene patlıcan ektiniz mi?

dongyul 24-03-2018 12:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sanpedro (Mesaj 1534919)
çok güzel elinize sağlık. Bu sene patlıcan ektiniz mi?

Sayın sanpedro; teşekkür ederim güzel sözleriniz için ^_^

Bu sene patlıcan ektim ancak deneme amaclı afyon karası cinsi ektim bakalım ne olcaklar bende merakla bekliyorum ^_^

dongyul 27-03-2018 20:25

5 Eklenti(ler)

Fideler yerlerini almaya başladı.

Havuç fideleri yetişti ve asıl yerlerine aktarıldılar.

Eklenti 669144

Eklenti 669141

Soğanlar fideleri de ve bir kısmı asıl yerlerine dikildi.

Eklenti 669142

Eklenti 669143

Ispanaklar büyük serada keyifleri yerinde ve yakında hasata gelirler ^^

Eklenti 669140

:cool::p

dongyul 02-04-2018 21:08

5 Eklenti(ler)

Bağda çalışmalara başlandı, çok şükür.

Gördüğümüz gibi orman oldular her yer yabancı ot, hepsi bir güzel temizlendi kazma işlemine başladım, çapa makinesini bulamadığım için belle kazmak zorunda kaldım, ama pertim çıktı.

Eklenti 669746

Kazma işleminden sonra sebze yatakları oluşturuldu ve gördüğünüz gibi çukurlar açıldı ve yaş hayvan gübresi konuldu ve kapatıldı. Böyle yapıyorum ki eğer gübreyi yayarsam toprağın üstüne, olduğu gibi yabancı ot çıkar ama bu şekilde kaç yıldır çok iyi verim aldım ve sorun yaşamadım.

Eklenti 669747

Sebze yatağı yaparken bir dünya para harcayan arkadaşlarıma sesleniyorum kendinizi maddi olarak yormayın ve bahçeye ekstra girdi başlığı açmayın. Ama tercih sizin tabi ki de. Damlama boruları da çekildi :cool:

Eklenti 669748

Sebze yatağı böyle yapıyorum gerçekten çok iyi oldu bu arada yol harici asla sebze ekilecek yere basmıyorum. Sebze yatakları iki dönemdir aynı şekildeydi bugün kazarken hiç zorlanmadım. Yoldan çıkarttığım toprağı sebze yataklarının üstlerine yığıyorum ve böylece sebze yatakları 30-40 cm kabarmış oluyor ve yükseliyor. Bu tarz sebze yataklarının avantajı her yıl yerini çok değiştirebilirsiniz.

Eklenti 669749

Tabi ki de iş bitmedi bağın bir kısmına toprak getirildi ve olduğu gibi bağa yayılacak daha çok iş var.

Eklenti 669750

:D:p

YeniGine 02-04-2018 22:28

İş çok sevgili dongyul, rastgelsin inşallah!.. Dongyul, çukurları açtın gübre koydun kapattın; peki o çukurlara bir şey dikmedin mi, ben anlayamadım?

dongyul 02-04-2018 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1536021)
İş çok sevgili dongyul, rastgelsin inşallah!.. Dongyul, çukurları açtın gübre koydun kapattın; peki o çukurlara bir şey dikmedin mi, ben anlayamadım?

Sayın YeniGine; çok teşekkür ederim ^^ daha dikmedim biber domates zamanı dikeceğim. Şuan hazırlık aşamasındayım.

Musa Gündoğan 03-04-2018 07:30

dongyul sizin yüzünüzden işi gücü bırakıp köye yerleşecem en sonunda çok güzel çalışıyorsunuz.

Bu arada benim bir sorum olacak attığınız yaş gübre seperatörden geçmiş gübre mi yoksa doğrudan tezeklik diye kullanılan üreli gübre mi?

pares 03-04-2018 08:57

Sayın Dongyul muhteşem olmuş emeklerinize sağlık :) bende kendi çapımda birşeyler yapmaya çalıştım ama sizin yaptıklarınız çok güzel olmuş :) birde yaş hayvan gübresi koyduğunuzu yazmışsınız yaş yanmamış olan gübre mi ?
ben sonbaharda 1 tarktör gübre getirttim ama bu yıl kullanabilirmiyim diye düşünmekteyim sanki yeterince yanmamış gibi geldi o yüzden sordum eğer siz öyle kullanıyorsanız ve bir sorun yaşamadıysanız bende kullanacağım :)

Poizer 03-04-2018 09:17

Sebze yataklarınız çok güzel olmuş. Bel ile açmak çok yorucu olur ama başa geldi mi çekiliyor. Sebzeleriniz için nasıl bir gübreleme programı takip ediyorsunuz?

sevgihoca 03-04-2018 11:59

Dongyul'cuğum,tarla neyken ne hale gelmiş,yorulmuşsundur belli.Çok güzel görünüyor,hayırlı hasatlar diliyorum.Eşim geçen bahar salatalık fidelerinin etrafına gübre koyunca fideler yandı.Çukurların içine gübre koyup kapatmışsın,sonra aynı yerlere mi domates dikeceksin?Kökleri yanmaz değil mi?

dongyul 03-04-2018 20:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1536038)
dongyul sizin yüzünüzden işi gücü bırakıp köye yerleşecem en sonunda çok güzel çalışıyorsunuz.

Bu arada benim bir sorum olacak attığınız yaş gübre seperatörden geçmiş gübre mi yoksa doğrudan tezeklik diye kullanılan üreli gübre mi?

Sayın Musa Gündoğan; güzel sözleriniz çok teşekkür ederim vallahi bende yazdıkca mutlu oluyorum bu arada seperatörü kim bulmuş da biz kullanalım hayvanın kakasını yaptığı direk yaş gübre. Keşke biraz daha büyük yerimiz olsa ve evin yakınında olsa daha güzel şeyler olur zaman ve ekipman kısıtlı.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pares (Mesaj 1536043)
Sayın Dongyul muhteşem olmuş emeklerinize sağlık :) bende kendi çapımda birşeyler yapmaya çalıştım ama sizin yaptıklarınız çok güzel olmuş :) birde yaş hayvan gübresi koyduğunuzu yazmışsınız yaş yanmamış olan gübre mi ?
ben sonbaharda 1 tarktör gübre getirttim ama bu yıl kullanabilirmiyim diye düşünmekteyim sanki yeterince yanmamış gibi geldi o yüzden sordum eğer siz öyle kullanıyorsanız ve bir sorun yaşamadıysanız bende kullanacağım :)

Sayın pares; direk yaş gübre kendisi ben iki üç yıldır yapıyorum vallahi bir bir zararını görmedim. Bence kullanın zarardan çok yararını göreceksiniz. Bu arada güzel sözleriniz için teşekkür ederim ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Poizer (Mesaj 1536046)
Sebze yataklarınız çok güzel olmuş. Bel ile açmak çok yorucu olur ama başa geldi mi çekiliyor. Sebzeleriniz için nasıl bir gübreleme programı takip ediyorsunuz?

Sayın Poizer; evet kesinlikle yorucu bende şahit oldum. Gübre olarak yaş gübre atıyorum daha sonra duruma göre ikinci bir tur şerbet dökebiliyorum. Ayrıca duruma göre karakafes otu uyguluyorum. Bazen bağda az miktarda toprak altı gübre attığım oluyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1536078)
Dongyul'cuğum,tarla neyken ne hale gelmiş,yorulmuşsundur belli.Çok güzel görünüyor,hayırlı hasatlar diliyorum.Eşim geçen bahar salatalık fidelerinin etrafına gübre koyunca fideler yandı.Çukurların içine gübre koyup kapatmışsın,sonra aynı yerlere mi domates dikeceksin?Kökleri yanmaz değil mi?

Sevgili sevgihoca; özlettiniz kendinizi gerçekten nerelerdesiniz umarım iyisinizdir. Direk gübrenin üzerine ekim yapmıyorum hemen yanlarına yapıyorum ama bazen damlama deliği tam gübrenin üstene gelebiliyor o durumda şansa bağlı gübrenin üzerine dikmiş oluyorum. Ama sorun yaşamadım.

Musa Gündoğan 04-04-2018 07:44

dongyul madem böyle bir cevap geldi o halde hemen 2. sorumu sorayım. bizim bahçemizin yakınlarında pek çok mandıra bulunmaktadır. tahminimce gübreleri separatörden geçiriyorlar. separatörlü gübre daha mı iyi olur? yoksa sizin yaptığınız gibi yaş gübremi kullanalım

sevgihoca 04-04-2018 09:43

İyiyim,Dongyul'cuğum.Tekrar çalışmaya başladım,geç oldu ama korkumu yenip ehliyet aldım.Anneanne olacağım inşallah,örgüler örüyorum.Tabii çiçeklerime eskisi kadar vakit ayıramıyorum.Ama sizlerden vazgeçemem.Sevgiler.

blick 04-04-2018 09:50

sayın dongyul tarafından uygulanmış ve bir sıkıntıyla sonuçlanmamış bir işleme karışmak istemem ama bana yaş gübrenin direk kullanılması doğru gelmiyor. separe edilmiş bir gübre bir nebze daha iyidir. zaman ve iş gücü var ise separe edilmiş gübrenin bile en azından 1 ay kadar bekletilip yanmasını sağlamak içindeki zararlıları ve yabani ot tohumlarını öldürmek gerekli diye düşünüyorum.

dongyul 04-04-2018 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1536174)
dongyul madem böyle bir cevap geldi o halde hemen 2. sorumu sorayım. bizim bahçemizin yakınlarında pek çok mandıra bulunmaktadır. tahminimce gübreleri separatörden geçiriyorlar. separatörlü gübre daha mı iyi olur? yoksa sizin yaptığınız gibi yaş gübremi kullanalım

Sayın Musa Gündoğan; vallahi separatörlü gübre denemedim bilmiyorum o yüzden.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1536187)
İyiyim,Dongyul'cuğum.Tekrar çalışmaya başladım,geç oldu ama korkumu yenip ehliyet aldım.Anneanne olacağım inşallah,örgüler örüyorum.Tabii çiçeklerime eskisi kadar vakit ayıramıyorum.Ama sizlerden vazgeçemem.Sevgiler.

Sayın sevgihoca; hayırlı olsun. Vallahi helal olsun çok sevindim her bayan keşke sizler gibi olsa neşe kaynağı ve böyle azimli. Oyyy torununuzu en kısa sürede sağ salim kucağınıza alırsınız. Ömrü uzun ve sağlıklı olur inşallah.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blick (Mesaj 1536189)
sayın dongyul tarafından uygulanmış ve bir sıkıntıyla sonuçlanmamış bir işleme karışmak istemem ama bana yaş gübrenin direk kullanılması doğru gelmiyor. separe edilmiş bir gübre bir nebze daha iyidir. zaman ve iş gücü var ise separe edilmiş gübrenin bile en azından 1 ay kadar bekletilip yanmasını sağlamak içindeki zararlıları ve yabani ot tohumlarını öldürmek gerekli diye düşünüyorum.

Sayın blick; aslında bekleme konusunda haklısınız yabancı ot konusundan ama şunu söyleyeyim eğer üstünü örtüp gömerseniz yabancı otlar çıkımı çok çok çok az oluyor. Gübre beklemediği için direk kullanıldığı içinde içinde dana burnu ve benzeri hayvan gübre ile gelmiyor ve bu sayede rahatsınız. Beklemiş gübre canlılar için besin ve sıcak olduğu konak yeri o yüzden beklemiş gübre ile daha fazla zararlı geleceğini düşünüyorum ^^

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024