agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   guppy / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/35071.htm)

guppy 05-07-2014 14:16

guppy / bahçe

5 Eklenti(ler)
Bahçenin bulunduğu şehir :İZMİR Güzelbahçe

Bahçenin büyüklüğü :100 M2 Civarı

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Tuzluluk harici hepsi mevcut

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Çim

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :2-3 yıldır sebze yetiştiriyorum bahçede.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel bakım uyguluyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Bir bu kadar daha bahçem var. Bu yıl bir kısmına daha sebze diktim.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Sağlıklı olsun yeterli.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Sebzeler: Salatalık, domates, patlıcan, biber, balkabağı, sakız kabağı, ayçiçeği, roka, maydonoz, kuşkonmaz ilk aklıma gelenler.
Ağaçlar: ceviz, nar, erik, leylandi, bodur palmiye,
Diğer bitkiler: Yasemin, taflan, bodur nar vs.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Hepsi özel

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Bu yıl organik tohumlarla viyollerde yetiştirdim. Nasipse bahçemden tohumlarımı bu yıl alacağım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şebeke suyu ve damlama sistemi var. Ön bahçede ise arık sistemi ile sulama var.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Toprak özellikleri : Toprağı yanmış keçi gübresi ve leonarditle destekliyorum.

Kompost yapıyor musunuz? : İnşallah yapacağım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Elbette

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Kükürtten başka bir mücedelem yok.

Bahçeniz organik mi? : Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Keçi gübresi ve leonardit. Bu yıl 12-12-12 organik gübrede kullanmaya başladım.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Fare yok, manas nedir bilmiyorum.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Güney cephedeyim.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi ki sebze yetiştiriyorum.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır.

Merhaba arkadaşlar ben Barış Er. İzmir Güzelbahçe'de yaşıyorum. Evimin bahçesinde kendi çapımda bir uğraşı içindeyim.

Geçen seneki sezon başım.
Eklenti 507627

Buda bu seneki hazırlıklarım
Eklenti 507628

Mini seram ;D
Eklenti 507629

Fideler çoğunlukla çıktı. Bu 1 hafta önceki(1 mayıs 2014) halleri.
Eklenti 507630

Eklenti 507631

guppy 05-07-2014 14:19

1 Eklenti(ler)
8 mayıs 2014
Buda viyollerde ki fidelerin son durumları. Her şey güzel görünmesine rağmen kötü olan şu ki; bu viyollerde nerde ne var tamamen karıştırdım. Domates, biber ve patlıcanlar çeşit çeşit ve hangisi nedir tamamen karıştı. Not almadım, işaret koymadım. Hal böyle olunca bir parti daha viyollere diktim. Onlarda aynı hatayı yapmadım tabi. Hepsi çıkınca ne yapacağım bilemiyorum. ;D

Eklenti 507635

Yukarıda ki mesajımda yerde olan domates fidanları geçen sene sırık çerilerden yere dökülüpte çıkanlar. Geçen yıl fide alıp dikmiştim. Acaba bu yerde çıkanlardan verim alabilir miyim? Semt pazarında ki köylü bir amcadan almıştım fideleri. Tabi köylü olması ve semt pazarında olması tam manasıyla içimi rahatlatmıyor. Bu arada düzenli şekilde olduklarına bakmayın. Çok fazla fide çıktı. Ben bunları seyrelttim. Damlamanın deliklerine göre olanları tek olarak bıraktım.

guppy 05-07-2014 14:20

1 Eklenti(ler)
Bunlarda baş belalarım.
Eklenti 507636
Bunlar yüzünden bahçenin büyük kısmını kullanamıyorum.

abk 05-07-2014 22:48

Bahçe sayfanız hayirli olsun. Kopekler de cok guzel. Arkada olan kahverengi köpek de sizin mı?

guppy 07-07-2014 09:48

Evet benim. Her ne kadar avcı olmasam da çok üst düzey avcı arkadaşlarım var. Beni avcı yapmak için çok uğraşıyorlar. Avcılık belgemi çıkarttılar, çok kaliteli bir av köpeği verdiler ama ben bir hayvan severim. Nasıl hayvanları vurabilirim?

Köpeğin cinsi deutsh kurzhaar. Kontinental bir av köpeği. Secereside budur;

Brownie - Deutsch Kurzhaar

KIF SECERELI DEUTSCH-KURZHAAR AISCHA VE KUNTA´NIN 50 günlük yavrusu.

AISCHA : (ANNE) NAZ VOM MANISA - BÜLENT HÖNGÜL + (BABA): ANTON VOM SCHULAUER-HEIDEGRABEN (NARZISS)- UGUR LEYLEK)

KUNTA (CAN KAYA FESCI) : (ANNE) BETA SIMI TARSKA FORTUNA - ALI GÖKCELIK + (BABA): GRCH NERO vom SCHNEPFENSTRICH - BORA PIR WORLD 2.th, GRAND TR CHAMPION —

Babadan Dedesi ile ilgili bir haberde budur;
SÜPER KÖPEK "NERO" DÜNYA İKİNCİSİ| Bereket TV

perimar 09-07-2014 09:41

Bahçe sayfanız hayırlı olsun.. Çalışmalarınız çok güzel. Yeni resimlerle görüşmek üzere

guppy 11-07-2014 10:36

5 Eklenti(ler)
Sn. Abk, Sn. Perimar nezaketiniz için teşekkürler.

1.ci foto Geçen yıldan rokalarımın dökülen tohumlarından yeniden çıkan rokalarım. Yanlarında biberlerim ve viyollerde elimde kalan fazlalık karışık sebze fideleri.

2.ci foto saksıda kuşkonmaz,

3.cü foto tohumlar.netten satın aldığım Rotkappchen Bodur Domates

4.cü foto sırık çeri çok verimli bir varyete. 2 yıldır bolca verim aldım.

5.ci foto yerde kendiliğinden çıkan alsancak sırık domates. Verim geçen yıl ki gibi devam ediyor. Çokta lezzetli.

guppy 11-07-2014 10:53

2 Eklenti(ler)
Fotoğraflara devam.

1.ci foto saksıda maydonoz, mor reyhan ve iran fesleğenleri.

2.ci foto salatalıkların solunda belli olmasalarda Urla bamyası, salatalıklar, italyan ağaç domatesleri (zengarden), üst sol köşede çuvalların yanında ise balkabağım.

guppy 11-07-2014 11:07

2 Eklenti(ler)
Fotğğraflara devam etmek istiyorum ama sürekli hata veriyor. Yüklenenlerle yola devam.

1 numara gelişen ancak hala çiçeklerini göremediğim kadife çiçeği. Bu yıl domates- kadife- domates- reyhan- domates- fesleğen gibi sıralayarak dikim yaptım.
2 numara zen garden tiny tim çeri domates.

iselas 11-07-2014 11:36

Sn.guppy domatesleriniz ne kadar güzel olmuş Allah nazarlardan saklasın :)

guppy 11-07-2014 19:10

2 Eklenti(ler)
İlk fotoğraf tiny timler toplu görünüş.

2.ci fotoğraf fesleğen ve reyhanlar.

guppy 17-07-2014 10:53

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar dün yağan sağanak yağmurdan sonra bal kabağımın bazı yapraklarında böyle bir deformasyon oldu. İlk önce kurt yemiştir diye kurt arandım. Fakat bulamadım. Daha sonra sağanak yağmur geldi aklıma. Sizlere danışmak istedim, acaba kurt mu, yağmur mu?

guppy 17-07-2014 11:31

Bir sorum daha olacak forumdaşlara; kadife çiçeklerim hala tomurcuk vermedi, neden?

guppy 20-07-2014 16:01

5 Eklenti(ler)
Sn. İselas nezaketiniz için teşekkür ederim.

Sorularıma cevap alamasam da fotoğraflarla konuma devam edeyim.

Bugün oldukça bereketli bir hasat yaptım. Sırık ve çeri domateslerimden tohumluk ayırdıklarımı topladım. Forum münasebetiyle öğrendiğim fermentasyon yoluyla tohum alma yöntemini denedim. Sonuçlar ne olacak zamanla göreceğim.

guppy 20-07-2014 16:42

5 Eklenti(ler)
Birazda çeri salkımlarımdan kareler sunuyorum.

guppy 20-07-2014 16:46

4 Eklenti(ler)
Fermentasyona aldığım çeri tohumları. Daha sonra büyük sırıkları da fermentasyona aldım ama fotoğraflayamadım.

guppy 23-07-2014 10:01

5 Eklenti(ler)
1. fotoğraf italyan ağaç domatesi

2. ve 3. fotoğraf tiffen domates

4. fotoğraf rotkapchen bodur domates

5. fotoğraf tiny tim domates

birnefestoprak 23-07-2014 10:31

Yagmur gibi gozukuyor. Yapraklarin altina bakarsaniz, eger kurtsa beslenirken yakalarsiniz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi guppy (Mesaj 1306934)
Arkadaşlar dün yağan sağanak yağmurdan sonra bal kabağımın bazı yapraklarında böyle bir deformasyon oldu. İlk önce kurt yemiştir diye kurt arandım. Fakat bulamadım. Daha sonra sağanak yağmur geldi aklıma. Sizlere danışmak istedim, acaba kurt mu, yağmur mu?

guppy 23-07-2014 12:51

İlginize teşekkür ederim. Daha sonra sürekli gözlemledim ve kurt aradım. Kurt bulamadım, bu deformasyonlarda artmadı. Kurt, çekirge vs. olması doğal bir döngü. Olmaması garip olurdu heralde. Deforme yaprakları alsam sizce uygun olur mu?

Bal kabağım yan bahçe de dahil sürekli kol atıyor. Yan bahçeye giden kolu kestim. Sürekli bir tomurcuk durumu da var. Ama hiç çiçek göremiyorum. Ön bahçemde ki diğer sebzelerin her tarafını sardı şu anda. Umarım uzaması durar ve sebze tutar.

Fermentasyon konusunda da siz dostlara sorum olacak. 3 gün oldu ama hala küf tabakası oluşmadı. Bu durumda ne yapmam lazım?

guppy 23-07-2014 15:29

2 Eklenti(ler)
Rokaların sınırında İtalyan kırmızı corno di toro rosso biberlerim.

Diğer fotoda en iyi gelişen ve kol atan karpuzum.

birnefestoprak 25-07-2014 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi guppy (Mesaj 1308436)
Fermentasyon konusunda da siz dostlara sorum olacak. 3 gün oldu ama hala küf tabakası oluşmadı. Bu durumda ne yapmam lazım?

Bardagi tuttugunuz ortam sicakligi onemli. Nerde tutuyorsunuz?

guppy 26-07-2014 01:32

Mutfakta güneş görmeyen bir ortamda.

guppy 26-07-2014 09:46

Dün bu mesajdan sonra fermentasyonda ki tohumları temizledim. Daha sonra cam tabaklara alıp kurumaya bıraktıım. Bakalım sonuç nasıl olacak.

guppy 31-07-2014 18:39

5 Eklenti(ler)
İstemediğim kadar kol atan ve her yeri kaplayan bal kabağım nihayet dişi çiçeğini gösterdi. Erkek çiçek ile tozlaşma yaptım. Umarım büyükçe bir kabak olur.

Elimde kalan viyollerde sürünen biber fidelerimi de ekstra alan yaratıp dikmiştim. Fesleğen gibi sere serpe büyümekteler.

Arşın börülcemde ürün vermeye başladı. Lezzetsiz diye eleştiri alan bir tür. Gerçekten öyle ise bir daha dikmem sanırım.

guppy 02-08-2014 13:13

5 Eklenti(ler)
Bir kaç fotoğrafla konuma devam edeyim.

1. foto çiçekleri açan ayçiçekleri. Biz çiğdem deriz bunlara.

2. foto ilk casper patlıcanım.

3. foto balkabağımın bu sabah ki durumu.

4. ve 5. foto süs biberlerime ait. Tam varyete isimlerini bilmiyorum. Acı çok sevmesemde bunları yetiştirmek çok hoşuma gidiyor.

sonkez 02-08-2014 22:50

Sayfanız hayırlı olsun..

guppy 03-08-2014 13:22

3 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim. Telefondan fotoğraf yüklemeyi deneyeceğim. Bakalım becerebilecek miyim. Evet becermişim. Kavun keleğim ve bamya, arşın börülce.

guppy 04-08-2014 16:28

Daha önce fotoğraflarını paylaştığım balkabağımın 1 adet dişi çiçeği sebze tutmuştu. Şu son 2-3 günlük dönemde yeni yeni çıkmaya başlayan ve sebze tutan 2 dişi daha tespit ettim. Bunların hepsi aynı koldalar. En küçük kabak kolun uc kısmına doğru. Bu sebzeden önce kolu daldırma yaptım. Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Tek sebze bırakıp iyice büyütmeli miyim? Kolların uçlarını kırmalı mıyım? Yoksa kendi haline bırakmalı mıyım?

guppy 06-11-2014 13:29

1 Eklenti(ler)
Talep çok olunca biraz daha topladım.

guppy 08-11-2014 09:44

1 Eklenti(ler)
Börülce tohumlarını açmaya başladım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024