agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   06dilek / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/34056.htm)

06dilek 19-03-2014 18:45

06dilek / Bahçe

Selam bugün bende artık bu güzel formda henüz yeni kurmaya başladığım küçük bahçemle ilgili paylaşımları sizlerle paylaşmayı düşünüyorum, ayrıca sizlerinde bana bu konuda tecrübelerinizle ve bilgilerinizle yardım edeceğinizi düşünüyorum tüm doğa sever arkadaşlara selam ve sevgiler sunuyorum.

Dileğin Bahçesi

Bahçenin bulunduğu şehir :ANKARA/Elmadağ

Bahçenin büyüklüğü : 900 m²

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :

Dört yönden güneş alıyor, İlkbahar ve Sonbahar ayları rüzgarlı oluyor, Yağışlar genelikle ilkbahar ve sonbahar aylarında olur,tuzluluk oranını bilmiyorum.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : Bu Konu hakkında bilgim yok

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :

Boş zamanımızı geçirmek için hobi amaçlı bahçe

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :

Yaklaşık 35 yıl önce yıkılmış ev yıkıntılarının olduğu boş bir ev arsasıydı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :

Henüz bahçeyi kurmaya yeni başladım sonbaharda arsanın etrafına tel çektirdim.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :

Hayır hiçte öyle bir isteğim olmadı her-şey doğal olarak gelişti.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Yok zaten daha Fotoğraflarını bile çekemedim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)

Hayır kendim yapmaya çalışıyorum bazen ufak, tefek yardımlar alıyorum akrabalardan:)

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?

Bahçe 2 bölümden oluşuyor, giriş kapısının olduğu yer oraya çardak ve çeşme yapmayı ayrıca süsü bitkileri ekmeyi düşünüyorum ilerleyen zamanlarda, 2 bölümde ise çeşitli meyve fidanları dikili.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :

Kesinlikle var diktiğim fidanların yetiştiğini çeşit, çeşit meyve verdiklerini, özelliklede Altay cinci cevizlerin yetiştiğini görmeyi çok istiyorum:)

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :

1 Ad. Kiraz, 1 Ad. Karadut, 1 Ad. Hünnap ,1 Ad. Şeftali, 1 Ad. Fındık, 1 Ad. İğde,1 Ad. Zeytin, 1 Ad. Trabzon Hurması, 1 Ad. Papaz Eriği, 2 Ad. Armut, 2 Ad. Ayva, 1 Tane Malta Eriği, 1 Ad. Kara Yemiş, 1 Ad. Kızılcık, 1 Ad. İnce Kabuklu Badem, 12 Ad. Çeşitli Cinslerde Ceviz Ayrıca Tellerin kenarlarına sarsın diye Ahududu, Böğürtlen ve asmalar diktim,

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :

Benim İçin Ceviz ağaçları biraz daha özel

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Altay Cevizleri

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :

Henüz değil ama ilerleyen zamanlarda neden olmasın çok isterim

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :

Şebeke suyu kullanıyoruz,

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Damla Sulama Sistemi Kurucam

Toprak özellikleri :

Killi Toprak ama yıllardır boş olarak duran bir yer olduğu için komşular hayvan gübrelerini orada depoladıkları için oldukça fazla yanmış hayvan gübresi var,

Kompost yapıyor musunuz? :

Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :

Evet Fidanları diktikten sonra keşke sadece ceviz fidanı dikseydim diye düşündüm:(

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Henüz fidanları dikim aşamasında olduğum için herhangi bir zirai mücadelede bulunmadım

Bahçeniz organik mi? :

Bence kesinlikle organik, yani ben öyle olduğunu düşünüyorum:)

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :

Yanmış hayvan gübresi,

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :

Şuana kadar rastlamadım henüz inşallah ta rastlamam:)

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :

Damla Sulama Sistemi hazırlığı içindeyim henüz deposunu yeni aldım kurulum aşamasındayım

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?

3 Tarafı açık tam köşe başı bol güneş alan bir yerde,

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :

İyiki Doğa Dostuyum ve Yine ikiyi bu minik bahçeyle uğraşıyorum, Bana okadar huzur veriyor ki toprakla uğraşmak anlatılmaz bir mutluluk

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : 2 **** 3 yıl önce olmuştum,

aheste 19-03-2014 19:16

Sevgili 06dilek bahçende, sayfanda hayırlı olsun, bahçen çeşit çeşit çiçeklerle dolsun. Güzel paylaşımlar diliyorum fotoğrafları merakla bekliyorum...:)

06dilek 20-03-2014 08:05

Selam Aheste henüz sayfama bahçemin resimlerini yükleyemedim, çünki daha fotoğraf çemeye vaktim olmadı, inşallah bu hafta sonu ufaktan, ufağan bahçe işlerine ve resimler çekmeye başlıycam ve siz doğa severlerle paylaşıcam herkese selamlar işlerinde kolaylıklar diliyorum,

06dilek 21-03-2014 09:59

5 Eklenti(ler)
Selam arkadaşlar
işte bahçamde ilk çalışma resimleri.

06dilek 21-03-2014 10:03

3 Eklenti(ler)
Aşama aşama bahçe kurulumu çalışmalarım, çok yoruldum ama inşallah yorgunluğuma değer

06dilek 21-03-2014 10:12

Arsa boş durumdayken kendiliğinden yetişmi olan acı badem ağacı vardı, bende bunu 2 hafata önce budattım ince kabuklu badem aşısı yaptırdım, inşallah aşılarımız tutar.

ibrahimcetin 21-03-2014 14:08

Hayırlı olsun bahçeniz

attar 21-03-2014 14:51

yeni bir bahçeye başlamak yeniden dünyaya gelmek gibidir, hayırlı olsun

06dilek 21-03-2014 17:20

Teşekkür ediyorum Sayın İbrahim Çetin siz doğa sever dostların değerli fikirlerinden yaralanarak bir şeyler yapmaya çalışıcam

06dilek 21-03-2014 17:24

Selam Attar ne güzel bir benzetme, kesinlikle katılıyorum size

Yağmurcan 21-03-2014 18:18

Sayfanız ve bahçeniz hayırlı olsun Dilek Hanım. Çok çok resimlerinizi bekliyoruz :)

06dilek 22-03-2014 19:28

Çok teşekkürler Yağmurcan, inşallah benim temennimde o ,Bahçeyi kurarken bütün aşamaları siz doğa sever arkadaşlarla resimlerle paylaşıp, birbirinden yararlı eleştirilerinizden yaralanmak istiyorum , resimler için bana biraz müsade önümüzdeki haftalarda yüklemeye başlarım heralde,

habiş 23-03-2014 15:42

bahçeniz ve sayfanız hayırlı uğurlu vede bol meyveleriniz olsun.. İnşallah bi gün benimde bi bahçem olur :o:o

06dilek 23-03-2014 17:58

Habiş sağolasın var olasın güzel dileklerin için, inşallah gönlünce bir bahçen olur

İsmail Kuzucu 23-03-2014 18:07

Bahçeniz hayırlı olsun, kısa zamanda yeşillenmesi dileğiyle :)

münevver48 23-03-2014 19:52

sevgili 06dilek,bahçeniz hayırlı uğurlu bol çiçekli olsun.kısa zamanda emeklerinizin karşılığını alır keyfini ve seyrine varmanız dileğimle.

hira 23-03-2014 20:54

Aramıza hoşgeldiniz:) bahçeniz hayırlı olsun.

06dilek 23-03-2014 21:03

Selam İsmail Kuzucu, Münevver48 ve hira sağolun var olun, arkadaşlar umarım bişeyler yapmayı becerebilirim:)

Orhan Özbilgiç 24-03-2014 09:45

Sayın 06dilek;
Yeterince büyük sayılabilecek bir bahçeniz var. Ankara koşullarına uygun, bir çok bitkiyi dikebilecek kadar. Bir kaç sene içerisinde, rengarenk bir görüntüyle kavuşmanız dileğiyle.
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

safako 24-03-2014 12:00

bahçeniz hayırlı olsun

bol ve bereketli bahçeler diliyorum
inşallah benimde bir bahçem olurda bende bir şeyler yapabilirim. gerçi cuma günü eşimin öğrencileri için 170 adet fidan siparişi verdim perşembe günü fidan dikimi yapacağız kamu arazisi bir alanda inşallah.

06dilek 24-03-2014 13:41

2 Eklenti(ler)
Bunlarda bu haftadan kareler olsun
Badem ağacı bahara merhaba diyor
İlkbaharda Köyde çocuk olmak böyle birşey, bu kare bahçeyle ilgili değil ama benim çok hoşuma gitti onlardaki doğallık ve içtenlik bu yüzden paylaşmak istedim sizlerle

06dilek 24-03-2014 13:52

Safako Bugüzel dileklerin için çok teşekürler ben seni tebrik ediyorum, bu ülke için 170 tane kamu arazisine fidan dikiceksiniz bundan daha güzel bir insanlık olurmu yüreğine sağlık, İnşallah yakın zamanda seninde gönlünce bir bahçen olur.

Bayçalı 24-03-2014 16:25

sn.06dilek bahçe sayfanız hayırlıolsun herşey gönlünüzce olsun

06dilek 25-03-2014 09:13

Selam Bayçalı teşekür ediyorum bu güzel temenizniz için, gönlümden ağaçlarımın yetişti renk, renk meyvelerin olduğu, çeşit, çrşit sebzelerimin yetiştiği benimde bunları dost ve arkdaşlarım beraber paylaştığım günleri görmek çokmu şey istedim:)

06dilek 30-03-2014 16:33

1 Eklenti(ler)
Bu Pazar bahçeye gitmeyi, Fidanlarım la ilgilenmeyi düşünüyordum ama bugün hava çok soguktu gece don yapmıştı onun için evden çıkmadım, bende bunu fırsat bilip Difenbahyanın saksını ve toprağını değiştirdim,

06dilek 30-03-2014 16:49

1 Eklenti(ler)
Buda bizim sevimli köpeğimiz Lodos bizim evin kapı bekçisidir:)

06dilek 30-03-2014 16:56

1 Eklenti(ler)
Buda geçen yılda elime geçmiş şümsül soğanıydı bende onu bahçenin bir kenarına toprağa gömmüştüm, şimdi tek başına ilkbaharı müjdeler gibi açmış çok sevindim onu görünce.

06dilek 30-03-2014 17:02

1 Eklenti(ler)
Buda geçen yıl kurumuş olan Böğürtlen bu sabah fark ettimki kökünden filiz vermeye başlamış yaşasın dedim, hemen kuruyan dalları temizledim yeni filizleri açığa çıkardım. Nedersiniz sizce büyürmü bu?

h_dogan 31-03-2014 15:30

Büyür merak etmeyin böğürtlen arsız bir bitkidir.

safako 03-04-2014 15:59

sayın 06DİLEK sıkıntı olmazsa bişey sormak isterim. bahçe çiti çevirmek nekadara maloldu bu arlar bizde 100mt bir yeri çevirmek istiyoruz ama maliyetler hakkında bilgimiz yok.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024