agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Aliveren / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/33533.htm)

Aliveren 20-01-2014 19:05

Bahçeye limon çamı

2 Eklenti(ler)
Bahçeye limon servi buralada [limon çamı diyorlar] [Cupressus macrocarpa goldcrest] dikelim çeşitlerimiz çogalsın.
Ama fidanı kendimiz yetiştirelim agacın alt dallarını budayıp şekil verdik budadıgımız dalları çelik olarak hazırladık pilastik kasaların etrafını sitreç filmle sardık içine pilastik biyöllerden yerleştirdik.
Biyöllere dere kumu doldurduk çeliklere hormon kullanmadan diktik suladık inşallah tutar:eek:

Aliveren 20-01-2014 19:24

Sebze fidanı

3 Eklenti(ler)
Ocak ayında olsakda yakında bahar gelecek sebzeler dikilecek fidanlar lazım pazardan alsakda oluyor ama bazen istedimiz fidanı yanlış veriyorlar.
Biz kendimiz yetiştirelim en azından hangi fidan oldugunu biliriz.
Biraz torf biraz çam agaçlarının altından toplanmış güpre az yanmış keçi güpresi harmanlayıp fidan biyölleri doldurduk içinede birer ikişer adet tohum koyduk biyölleri kasalara yerleştirdik üstüne ve etrafına sitreç film sardık her biyöl ayrı cins tohum her biyöl 380 adet çıkarsa fidan olacak.

pulibet 21-01-2014 00:09

Bereketli olsun. Firesiz çıkarlar inşallah hepsi.

sulubey 21-01-2014 12:26

sayın aliveren ..kıymetli hemşerim.. bu ne büyük bir keyiftir..nasıl bir şevktir..nasıl beğendim anlatamam eline koluna sağlık.bir fırsat olursa gelip görmek isterim kolay gelsin

silverain13 21-01-2014 13:21

İnşallah herşey istediğiniz planladığınız gibi olur.

Aliveren 21-01-2014 17:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pulibet (Mesaj 1242979)
Bereketli olsun. Firesiz çıkarlar inşallah hepsi.

Sayın pulibet sağolun tohumların tarihi biraz eski ama paketler açılmadık oldugundan umutluyum.

Aliveren 21-01-2014 18:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sulubey (Mesaj 1243072)
sayın aliveren ..kıymetli hemşerim.. bu ne büyük bir keyiftir..nasıl bir şevktir..nasıl beğendim anlatamam eline koluna sağlık.bir fırsat olursa gelip görmek isterim kolay gelsin

Sayın sulubey begendiginize sevindim sagolun insanın yaşama hevesi olunca yaptıgım işi severek yapıyorum zevk alıyorum yaşama azmim artıyor.
Denizlinin neresindensiniz her zaman buyrun.
Ben nisan ayında bahçeye damlama hortumu düzenlemeye gidecegim haziran sonu temmuz başı yıllık iznime çıkacagım.

Aliveren 21-01-2014 18:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silverain13 (Mesaj 1243084)
İnşallah herşey istediğiniz planladığınız gibi olur.

Sayın silverain13 inşallah herşey herkesin istedigi gibi olur.

Aysis 22-01-2014 22:14

Sayın Aliveren sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel ve yalın anlatımınız var. Yaptıkalarınız hiç de kolay şeyler değil. Kutlarım.

Acıparam Çamaeli Fehiye yolundan bir kez geçmiştik. Oraları biliyorum. Sizin yerinizin o tarafta olduğunu tahmin ettim.

Diğer taraftan daha gençsiniz. Gücünüz ve sağlığınız iyi maşallah. Korkmayın halledersiniz evelallah. Biz bahçeyi 4 yıl önce aldık. Eşim 65 yaşında ve keşke 10 yıl önce alsaydık gücüm yetmiyor diyor.

Gönlünüzce işleyin bahçenizi. Keyfini sürün. Tebrikler..

Aliveren 24-01-2014 18:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysis (Mesaj 1243596)
Sayın Aliveren sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel ve yalın anlatımınız var. Yaptıkalarınız hiç de kolay şeyler değil. Kutlarım.

Acıparam Çamaeli Fehiye yolundan bir kez geçmiştik. Oraları biliyorum. Sizin yerinizin o tarafta olduğunu tahmin ettim.

Diğer taraftan daha gençsiniz. Gücünüz ve sağlığınız iyi maşallah. Korkmayın halledersiniz evelallah. Biz bahçeyi 4 yıl önce aldık. Eşim 65 yaşında ve keşke 10 yıl önce alsaydık gücüm yetmiyor diyor.

Gönlünüzce işleyin bahçenizi. Keyfini sürün. Tebrikler..

Sayın Aysis teşekkür ederim bir daha yolunuz düşerse hatta yolunuzun düşmesinide beklemeyin buyrun bahçemize gelin sizleri agırlamaktan mutluluk duyarız.
Sizinde bahçenizi şöyle biraz gezineyim dediydim aman allahım o ne güzellik sanki cennetteyim bahçeniz çok güzel elinize saglık.
Allah sizleri dedemin ömrü gibi ömür versin bahçenizde daha çok yaşayın (Dedem 99 yaşında vefat etti) 5 yıl önce.
Bizim bahçe dedemden babama geçti babamdan bizlere dedemin çok hatırası var.
O yüzden bizde manevi degeri çok yüksek bir anımı anlatayım.
k
Köyden sabah dedemle bereber tarlaya geldik yanımızda eşşegimiz var sabah dedigim saat 6 da eşşegide otlasın diye uzun iple bir çalıyı bagladım.
Havuzun suyunu bahçeye saldım dedem bahçede darı suluyor bir ara eşşege baktım yok biraz saga solu aradım eşşek çalıyı kırmış kaçmış hemen dedemin yanına gittim dede dede nevar dedi eşşek kaçmış yok dedim başladı bagırmaya
sen adam olmazsın sen insan olmazsın sen ne işe yararsın bir eşşegi sahip olamıyorsun.
Ben daha 10 yaşındayım başladım aglamaya bir taraftan eşegi arayorum bulamıyorum 2 saat falan geçti amcamlarla ortak olan çeşmeye su içmeye gitmiştim ana bizim eşşek çeşmenin etrafında otluyor suyu içmeyi bile unuttum sevinçten hemen saglam olarak bagladım.
dedemin yanına gittim dedem aglıyor beni görünce gözlerini sildi dede ne oldu dedim.
Oglum ben seni bagırdım seni üzdüm dedi olumu hiç ben üzülmedim hem eşşegi buldum dedim eşşegi boşver sen üzülmedin dimi dedi üzülmedim deyince gözlerimden öptü allah rahmet eylesin mekanı cennet olur inşallah keşke sag olsaydıda bize hep bagırsaydı hiç kızmaz üzülmezdik.
Biraz uzattım galiba başınızı agrıtmadan kısa keseyim sizi ve eşinize selamlar.

Aliveren 24-01-2014 19:21

Bahçemize gül

4 Eklenti(ler)
Bu gün gülleri budadım çıkan dallardan biraz çelik hazırladım köklenmesi için mini sera yaptım mini sera nedir 3-5 adet çelik köklendirilmesine piratik çözüm 5 litrelik su pilastigi genelde çöpe atarız.
Bunların altından 3-4 delik deldim yarısının az üstünden kestim içine yarısına kadar dere kumu koydum su döktüm suyunu çekince çelikleri diktim kesmiş oldugum üstünüde kapak olarak kapatıp etrafını koli bandıyla yapıştırdım kendi kapagınıda delik açtım hava alsın hem arada buradan sularız.

Aliveren 24-01-2014 20:02

çilek agacı

4 Eklenti(ler)
Bu gün öglen eşim emineyi ben çilek agacı yapacagım dedim senin hiç işin yokmu
dedi 2 yıl önce 5 kök çilek fidesi aldım hangi cins oldugunu sormayı unuttum bunları bahçeye diktim ama meyvesini tavuklar bizden önce bulup yiyorlar.
Balkon demiri çilek agacına uygun tuvuklarda çıkamaz meşrubat şişeleride çöpe gidecekler hiç olmazsa böyle degerlendiririm.
Başladım yapmaya şişeleri ters tutup yarısından yukarı kestim kapaklarıda bıçakla geniş delik açtım önce altına biraz çakıl koydum su yukardan aşagıya indikçe alttakini sulasın.
Toprak torf yanmış keçi güpresi karıştırıp çakılın üstüne doldurdum çilekleri ektim diregin dört tarafına beş sıra üst üste yerleştirdim son üstünüde arada süni güpre koymak için ayarladım damlama düzeneginide hazırladım suyu açınca üstenden başlayıp sulandıkça su alttakine sırasıyla iniyor.

silverain13 24-01-2014 20:56

Ellerine sağlık abim senin bu yaratıcılığına hayranım gerçekten.Fakat damlama düzeneğini nasıl hazırladın acaba? Resimli olarak gösterebilir misin?

enbad 25-01-2014 14:30

Sayın aliveren merhabalar efendim.
Çalışmalarınız, çözümleriniz ve heyecanınız için sizi tebrik ederim.
Ben Denizli Serinhisardanım...Hemşerinizim..
Size de çok yakınız...
Bende ceviz dikmeyi düşünüyorum...
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Görüşmek umuduyla...

Aliveren 26-01-2014 09:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enbad (Mesaj 1244323)
Sayın aliveren merhabalar efendim.
Çalışmalarınız, çözümleriniz ve heyecanınız için sizi tebrik ederim.
Ben Denizli Serinhisardanım...Hemşerinizim..
Size de çok yakınız...
Bende ceviz dikmeyi düşünüyorum...
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Görüşmek umuduyla...

Sayın enbad teşekkür ederim hemşerim evet bize çok yakınsınız araziniz kaç dönüm tıraktörle işleyebilirmisiniz arazide sulama imkanınız varmı aşılımı açık kök torbalımı nasıl fidan almayı düşünüyorsunuz toprak analizi yaptırdınızmı.
Arazinin durumu bazı şeyleri yapmayı engelliyor ben araziyi uymak zorunda kaldım o yüzden düzgün ölçülü yapamadım.
Toprak analizi mutlaka yaptırınız forumda cevizle ilgili çok degerli bilgiler var sagolsunlar arkadaşlarda bilgilerinide paylaşıyorlar bana sormak istediginiz sorular olursa seve seve cevaplarım.

edelvays58 26-01-2014 10:06

Sn Aliveren, çilek ağacınıza bayıldım. Muhteşem bir fikir. Şişeleri balkon demirine nasıl bağladınız?

Aliveren 27-01-2014 15:27

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi silverain13 (Mesaj 1244197)
Ellerine sağlık abim senin bu yaratıcılığına hayranım gerçekten.Fakat damlama düzeneğini nasıl hazırladın acaba? Resimli olarak gösterebilir misin?

Sayın silverain damlama sistemi biraz ugraştırdı ama oldu yukarıdan aşagıya kanal hesabı üstden damlamaya başlıyor damladıkça su aşagıya iniyor.
Kendinden delikli hortumdan tek delikli parçalar kestim parçanın bir ucunu körledim öbür ucunu te, nin alt ucunu taktım te, nin öbür ucunu dirsekle öbür kanalı geçtim 4 kanalı bu şekilde bagladım.
Damlamanın altındaki kab arada bir az sunni güpre koymak için yaptım.

Aliveren 27-01-2014 15:40

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi edelvays58 (Mesaj 1244524)
Sn Aliveren, çilek ağacınıza bayıldım. Muhteşem bir fikir. Şişeleri balkon demirine nasıl bağladınız?

Sayın edelvays58 begendiginize sevindim şişeleri direge cırt dedigimiz pilastik kelepçeyle bagladım genede ileride kayar diye akıllı cıvatayla sabitledim.

silverain13 27-01-2014 17:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aliveren (Mesaj 1244979)
Sayın silverain damlama sistemi biraz ugraştırdı ama oldu yukarıdan aşagıya kanal hesabı üstden damlamaya başlıyor damladıkça su aşagıya iniyor.
Kendinden delikli hortumdan tek delikli parçalar kestim parçanın bir ucunu körledim öbür ucunu te, nin alt ucunu taktım te, nin öbür ucunu dirsekle öbür kanalı geçtim 4 kanalı bu şekilde bagladım.
Damlamanın altındaki kab arada bir az sunni güpre koymak için yaptım.

Teşekkür ederim abim açıklayıcı cevabın için.

Aliveren 28-01-2014 20:05

1 Eklenti(ler)
Sayın forum üyeleri resimdeki bitkinin ne oldugunu bilmiyoruz eşime bir arkadaşı vermiş bunu çogaltmak istiyoruz nasıl çogaltabiliriz.

Aliveren 04-02-2014 21:43

Afrika menekşesi

5 Eklenti(ler)
Afrika menekşesi yetiştirmek forumdan araştırdım çok güzel bilgiler ögrendim bunları piratik yaparak ne kadar başarabilirim diye uygulamaya çalıştım.
İlk önce bir arkadaştan yaprakları temin ettim sonra pet bardakların altını ve yanlarını ikişer delik açtım.
Bardakların içini perlit koydum suyunu çeksin diye suladım.
Küçük strafor kutuların içini bardakları yerleştirdim yaprakların sapını perlitin içine 1 santime yakın diktim.
Kutuları sitreç filmle sardım yapraklara yakın küçük delikler açtım delikler hava almasını ve arada bir sulamak için.

Aysis 07-02-2014 20:18

Çok zekisiniz her konuda pratik bir şey bulup gerçekleştiriyorsunuz. Menekşeleriniz bu yöntemle olacaktır emin olun. Tebrikler.

ahmettugrul55 08-02-2014 00:14

çelik yaptığınız limon çamları nasıl durumda?

Aliveren 13-02-2014 20:42

limon çamlarım

3 Eklenti(ler)
[QUOTE=ahmettugrul55;1247845]çelik yaptığınız limon çamları nasıl durumda?[/QUO

Sayın ahmettugrul
Çelikten diktigim limon çamlarım şuanda gelişip büyümeye devam ediyorlar.

Aliveren 13-02-2014 21:03

birazda arıcılık

5 Eklenti(ler)
Dün arıları bakayım dedim şeker şerbeti hazırladım arılıga gittim.
Havalar ısınınca otlar büyümüş kovanların girişini kapatacak kadar olmamış ama yakında ot temizligi yapmam gerekecek.
Arılar polen çekmeye başlamış hazırladıgım şerbetten kovan başına yarımşar litre verdim.

Aliveren 13-02-2014 21:17

muhabbet kuşlarım

2 Eklenti(ler)
Muhabbet kuşlarım bugün kuşlarımın yemliklerine suluklarına temizledim kuluçkadaki kuşlarım birkaç resim çektim.

Aliveren 13-02-2014 21:23

muhabbet kuşlarım

3 Eklenti(ler)
Salmadaki yavru kuşlarım.

Aliveren 13-03-2014 20:11

Muhabbet kuşlarımız

5 Eklenti(ler)
Bugün kuşlarımıza baktım altlarını temizledim yemlerini ilave doldurdum suluklarını temizledim.
Bazılarının yuvalıklarını baktım iki yuvada birir yumurta bir yuvada altı yumurtaya dişi kuş kuluçkaya yatmış.
Bir çiftimizde çifleşirken gördüm telefonla biraz çektim.
Birkaç resimler çektim.

hira 13-03-2014 23:02

Minik kuşlar çok şeker maşallah:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024