agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   SeniorHun / Bahçem (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/32270.htm)

SeniorHun 27-07-2013 18:17

SeniorHun / Bahçem

Bahçenin bulunduğu şehir : İstanbul - Çekmeköy

Bahçenin büyüklüğü : 160m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Oldukça Rüzgarlı. Her tarafı farklı zamanlarda güneş alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut + Hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Yeni taşındım çimlendirmeden öncesi ve sonrasına sahibim. Zamanla kısmetse devam edeceğim geliştirdikçe.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Yeni

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Kısmen

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel + Profesyonel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Henüz Yok.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Evet var. Huzurlu beni çok yormayacak sadelikte bir bahçe düzenlemek istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Henüz Çimlendirme.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Yok.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Springerlar ile tüm bahçe sulanıyor.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Kuyu Suyu kullanıyorum Günde 1 veya 2 sefer gece uyguluyorum.

Toprak özellikleri : Standart Killi toprağın üzerine, Kırklareli toprağı uyguladım.

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Evet

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Hayır

Bahçeniz organik mi? : Hayır.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Organik Gübre

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Hayır

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Yağmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Ciddi rüzgar problemim var.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Çimlendirme ve Balkon

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

SeniorHun 27-07-2013 18:28

5 Eklenti(ler)
Bahçenin hafriyat sonrası dolgu toprağı ile doldurulmasından sonra ilk durumu.

Eklenti 429942

Eklenti 429943

Eklenti 429944

Eklenti 429945

Tüm sitede yalıtım problemi var. Drenaj çok kötü ve duvarlara yalıtım yapılmadığı için balkonu yıkıp yalıtım sonrası yeniden yapmak zorunda kaldık.

Eklenti 429946

SeniorHun 27-07-2013 18:40

2 Eklenti(ler)
Toprak serimi ve sonrasında Serme çimimizi yaptık.
Eklenti 429947

Çok şükür balkonda bitti. Akıl almaz rüzgar olması sebebiyle böyle bir çözüm buldum. Kısmetse kış bahçesi sonrası bu çözüme gerek kalmayacak.
;)
Eklenti 429948

TaşevliBahçe 27-07-2013 18:45

Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun...

h_dogan 27-07-2013 23:04

Bahçe sayfanız hayırlı olsun en baştan gelişmeleri izlemek güzel bir deneyim olacak. Kolay gelsin.

hira 27-07-2013 23:17

rengarenk çiçekli böcekli, cıvıl cıvıl bir bahçeniz olması dileğimle. kolay gelsin.

dağçiçeği 28-07-2013 00:07

Sayfanız ve bahçeniz hayırlı olsun. Gelişim aşamaları ile başlamanız güzel olmuş. Sağlıkla iyi günlerde sefasını sürün inşallah. Kolaylıklar dilerim.

SeniorHun 28-07-2013 01:45

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Nisan mayıstan bugüne eklemeye çalışıyorum. Bir yandan da yeni alışıyorum resim eklemeye :)

SeniorHun 28-07-2013 01:47

1 Eklenti(ler)
Birde ara sıra belirli bölgelerde bu şekilde mantarlar türüyor. Bunun sebebi nedir çözemedim henüz. Tecrübe edenler paylaşırsa sevinirim.
Eklenti 430062

fikreteren 28-07-2013 03:26

Hayırlı ve uğurlu olsun.aramıza hoş geldiniz.

Sevgi 28-07-2013 11:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SeniorHun (Mesaj 1184576)
Birde ara sıra belirli bölgelerde bu şekilde mantarlar türüyor. Bunun sebebi nedir çözemedim henüz. Tecrübe edenler paylaşırsa sevinirim.
Eklenti 430062

Sn. SeniorHun; Eviniz, bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun. İyi günlerde sağlıkla yaşayınız.

Çimlerde ki mantar sorununu bende geçen sene yaşamıştım. Akşam sulamaktan olduğunu duyunca sabah erken sulamaya başladım. bu sene henüz mantar görmedim. Umarım bir daha da görmem.
Daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırlar. Çimlerde yaşanan sorunlar başlığı adı altında yaşadığınız problemleri oradan da sorarsanız daha çabuk cevap alırsınız.

İyi günler.

SeniorHun 28-07-2013 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi (Mesaj 1184630)
Sn. SeniorHun; Eviniz, bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun. İyi günlerde sağlıkla yaşayınız.

Çimlerde ki mantar sorununu bende geçen sene yaşamıştım. Akşam sulamaktan olduğunu duyunca sabah erken sulamaya başladım. bu sene henüz mantar görmedim. Umarım bir daha da görmem.
Daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırlar. Çimlerde yaşanan sorunlar başlığı adı altında yaşadığınız problemleri oradan da sorarsanız daha çabuk cevap alırsınız.

İyi günler.

Sayın Sevgi,
Bana da gündüz sulamalarından dediler ki ben gündüz sulaması yapmıyorum.

Gece 23.00
Sabah 04.00'e kurmuştum 5 dk suluyordu. Fazla gelmiş olabileceğini düşünerek sadece 04.00'de sulama yapmaya başladım. Çimler 1 haftalık olduklarında mantarlarda baş gösteriyor.

23.00'de tek 5 dk sulamayı dönmeyi düşünüyorum. Tecrübeli arkadaşların fikirlerini bekliyorum. Bunun ilacı falan varmıdır? Henüz ilaçlama yapmadım.

drhegeli 29-07-2013 01:06

:D Mantarlar karışmış sanırım. Hastalık yapan (pas, küf, çökerten) mantar değil bu. İlaçlama yapmanıza gerek yok. Yabani bitki olarak değerlendirip toplayıp atmanız yeterli...

Eviniz, bahçeniz, sayfanız hayırlı olsun.

SeniorHun 29-07-2013 13:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 1184896)
:D Mantarlar karışmış sanırım. Hastalık yapan (pas, küf, çökerten) mantar değil bu. İlaçlama yapmanıza gerek yok. Yabani bitki olarak değerlendirip toplayıp atmanız yeterli...

Eviniz, bahçeniz, sayfanız hayırlı olsun.

Anca öğreniyoruz.

SeniorHun 03-08-2013 10:06

Springer'lar günde 2 kere gece 23.00 ve 04.00 de suluyordu.
Çimleri kısa tutup gece 04.00 olarak tek sulama ile mantar problemini çözdüm.

Birgün birisinin ihtiyacı olursa belki faydam olmuş olur. :)

h_dogan 03-08-2013 11:16

Bence onlar çürükçük mantarlar. Demek ki sizin fazla sulama yapmanızla belli çürümeler oluyor bitkilerde sonra da bu mantarla türüyor. Sulama düzeniyle sorun çözülmüş görünüyor. Bu mantarları çürümüş bitki artığı olan yerlerde oluyor. Bizim kesip köklerini toprakta bıraktığımız ağaçların kökleri çürüyünce bunlar bol bol çıkıyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024