agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Mehmet Kemer / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/30659.htm)

Mehmet Kemer 11-03-2013 00:14

Mehmet Kemer / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Kastamonu - Tosya

Bahçenin büyüklüğü :10.000+ m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Günün her saati güneş alıyor, rüzgar orta derecede yağış İç Anadolu iklimine göre ve tuzluluk yok.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 7B

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık sebze meyve bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : 35 yıl önce satın alınmış ve cocukluğumdan beri hep aynı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Çocukluğumdan beri bahçenin içindeyim ama son 4-5 senedir sürekli uğraşırım.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Şiimdilik yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) : Kişisel olarak budama, sulama çapa işleri

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? : Üzüm bağı, meyvelik, sebzelik, arılık ve küçük bir tarla

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Eski ağaçların yenilenmesi, diğer üyelerin bahçelerindeki güzel tasarımları kendi bahçeme uygulayabilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Elma (yeşil elma, starking,amasya,golden,yaz elması) kiraz, şeftali, nektarin, fındık, armut, ayva, beyaz dut, kara dut, kayısı, ahududu, ceviz, sümbül, ıhlamur, iğde, erik,üzüm, karanfil,gül,çilek, ismini bilmediğim çiçek çeşitleri, sebze çeşitleri (biber,salatalık,domates,bamya,patlıcan,lahana vs.)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Nektarin, çilek

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Sebzelerden tohum alarak sonraki yıla devrediyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Belediyenin bahçelere verdiği ark sulama sistemi, 20 günde bir sulama sırası gelir

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Şuan yok ama damla sulama sistemleri hakkında araştırma yapıyorum

Toprak özellikleri : kumlu, killi karışık

Kompost yapıyor musunuz? : Mantar kompostu yapıyorum :)

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Bazen diktiğimiz meyveyi keşke şuraya dikseydik dediğimiz olur

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? : %90 oranında organiktir

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Büyükbaş gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Her yıl farklı oluyor. Geçtiğimiz yıl yılan vardı önceki sene fare. Köstebek bol miktarda. Sincap var cevizlerimi yer :)

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Açık alan. Soğuk alır

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyiki Agaclar.net e üye olmuşum, çok şey öğrendim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

Mehmet Kemer 11-03-2013 00:42

Merhaba, bahçemizin özelliklerini yukarıda anlattım. Bundan sonra fotoğraflar ile paylaşıma devam edeceğim.

Kısaca özetlersek; Tosyamızda Bağcılık meşhurdur. Bağcılıkta kasıt üzüm bağları değil, içinde meyve ağaçları olan sebze ekilen, yine Tosyamıza özgü olarak içerisinde Gümele dediğimiz bağ evleri olan bahçelerdir. Yani biz bahçeye bağ diyoruz. Gümele ismi nereden gelir bilmiyorum ama ahşap ve kerpiçten yapılmış, iki ya da üç katlı, 2-3 odalı ve üst katı mutlaka büyük bir balkon şeklinde olan eski yapılardır. Hemen hemen her bağda bulunur. Ve hemen hemen herkesin bir bağı vardır mutlaka. Tosya da yaşayanlar, nisan mayıs aylarında bağa taşınırlar. Havalar soğuyana dek bağlarda kalırlar. Şehir işi olan sabah gider akşam gelir, işi olmayan bağ işi yani ekme, dikme, budama sulama vs. işleri yapar.

Mehmet Kemer 11-03-2013 00:52

3 Eklenti(ler)
Bahçemizin kıştan çıkmış hali bu şekilde. Baharla birlikte budama, yeni fidan dikimi, yaşlı ağaçların kesimi, çapalama ve ekim işleri yapılmaya başlanacak.

İlk resimde Gümele diye bahsettiğim bağ evi (taşınmadığımız için biraz bakımsız), sol tarafta kendi yapımım ekmek ve keşkek fırını, sağ tarafta mini su havuzu bulunmakta.

smnunal 11-03-2013 09:37

Sayın Mehmet Kemer,

Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Mehmet Kemer 11-03-2013 09:55

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smnunal (Mesaj 1117704)
Sayın Mehmet Kemer,

Teşekkür ederim Sn. Smnunal.

Bir kaç tane önceki yıllara ait fotoğraf paylaşmak istiyorum. Bahçemizdeki ağaçlar ve bitkilerden bir kaç örnek olsun.

İlk fotoğraf sonbahar çekildi, ikinci fotoğraf üzüm bağımızın sonbahardaki hali, üçüncü fotoğraf bahçemize gelen sulama suyudur.

Mehmet Kemer 11-03-2013 09:57

5 Eklenti(ler)
Yine önceki yıllara ait bir kaç meyveden fotoğraf

mandalinleerik 11-03-2013 09:57

Maşallah çok bereketli bir bahçe. Emeğinize sağlık.

Mehmet Kemer 11-03-2013 10:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1117712)
Maşallah çok bereketli bir bahçe. Emeğinize sağlık.

Teşekkkür ederim mandalinleerik, bu sene ilk çapayı vurduk gün içerisinde fotoğrafını yükleyeceğim. İnşallah bu yılda herkes için bereketli bahçeler olur.

Bu sene bahçemizde daha değişik, ilginç bitki ve ağaçlar yetiştirmek istiyorum. Bu konuda önerileri olan arkadaşlardan fikir bekliyorum.

Mehmet Kemer 11-03-2013 13:22

2 Eklenti(ler)
Geçen sene Safranboludan aldığım safran soğanını dikmiştim ve işte sonuç :) Yetiştirmeyi başardım bakalım bu sene ne olacak. İkinci çiçekler bu yıla ait. Baharın habercileri...

h_dogan 11-03-2013 13:59

Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Güzel bahçenizin güzel fotoğraflarını bekliyoruz. ;)

Mehmet Kemer 11-03-2013 15:38

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1117863)
Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Güzel bahçenizin güzel fotoğraflarını bekliyoruz. ;)

Teşekkür ederim h_dogan

Evet ilk işlemlere başladık. Bir yandan yapraklar, kötü otlar toplanıyor ve sebze ekimi için hazırlanılıyor. Ayrıca bugun itibari ile 1 adet Trabzon Hurması, 1 Adet dut, 1 adet şeftali fidanı daha aldım ve akşam ya da yarın dikeceğim.

Bayçalı 11-03-2013 16:50

sn.Mehmet Kemer bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Mehmet Kemer 12-03-2013 07:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BAYÇALI (Mesaj 1117954)
sn.Mehmet Kemer bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Teşekkürler BAYÇALI

Dün öğleden sonra yağmur başladı, gece boyu devam etmiş. Malesef bugun bahçe çamur :eek: 3-4 gün çalışmalara ara verdim

gülenmelek 12-03-2013 08:54

Sayın Mehmet Kemer, bahçe sayfanız hayırlı ve bol fotoğraflı olsun, hoş geldiniz ;)

Mehmet Kemer 12-03-2013 09:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek (Mesaj 1118323)
Sayın Mehmet Kemer, bahçe sayfanız hayırlı ve bol fotoğraflı olsun, hoş geldiniz ;)

Teşekkür ederim gülenmelek

Vakit buldukça fotoğraf çekip yüklemeye çalışacağım inşallah.

Mehmet Kemer 12-03-2013 22:52

4 Eklenti(ler)
Bir kaç tane de GÜMELE dediğimiz bağ evlerinden örnek. (Fotoğraflar Ali Acar Beye ait.)

mandalinleerik 12-03-2013 23:03

Harika fotoğraflar sanırım HDR olarak çekilmiş. Evler de çok güzel. Sizin çekimleriniz varsa onları da yayınlarsanız sevinirim.

Orhan Özbilgiç 12-03-2013 23:45

Sayın Mehmet Kemer;
Sayfanız hayırlı olsun.

Mehmet Kemer 13-03-2013 13:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1118832)
Harika fotoğraflar sanırım HDR olarak çekilmiş. Evler de çok güzel. Sizin çekimleriniz varsa onları da yayınlarsanız sevinirim.

Fotoğrafların orjinalini alabilirsem bir de normalini yayınlayım o zaman. Kendi çekimim olarak hazırda yok ama gelip geçerken bağ evlerinin fotoğrafını çekip paylaşayım.

Teşekkür ederim Orhan Özbilgiç, saolun.

Fatih Şengül 13-03-2013 13:19

Tebrikler Mehmet Abi. Aynı havayı solumaktan ötürü gururluyum :)

Mehmet Kemer 13-03-2013 13:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Şengül (Mesaj 1119087)
Tebrikler Mehmet Abi. Aynı havayı solumaktan ötürü gururluyum :)

Teşekkür ederim Fatih sağolasın. Kirazlar olunca yemeye bekliyorum :)

Bu arada ağaçlar için bir projem var yapabilirsem. Ağaçları dev saksılar içine dikmiş görüntüsü vermeye çalışacağım. Bu fikirde yeni geldi aklıma daha önce başka yerlerde görmüştüm :D

Fatih Şengül 13-03-2013 14:28

Bonsai görünümü de iyidir abi :) güzel fikir.

almanyalı 13-03-2013 15:04

merhaba,

Sevgili Mehmet Kemer sayfanız hayırlı olsun.
elinize sağlık şimdiden, evler çok güzel, meyveler ayrı bir güzel.
devamını bekliyoruz.

sevgilerimle

Mehmet Kemer 13-03-2013 15:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı (Mesaj 1119143)
merhaba,

Sevgili Mehmet Kemer sayfanız hayırlı olsun.
elinize sağlık şimdiden, evler çok güzel, meyveler ayrı bir güzel.
devamını bekliyoruz.

sevgilerimle

Teşekkürler Sn. Almanyalı. İnşallah bu seneki bakım çalışmalarını yaptıktan sonra ve baharın tamamen gelmesiyle etraf daha güzel olacak.

dalya35 13-03-2013 18:07

Hoş geldiniz sayın Mehmet Kemer, bahçe sayfanız hayırlı, bol konuklu olsun:p

cemo 13-03-2013 18:34

Bolluk ve bereket içinde, dilediklerinizi gercekleştirmenizi dilerim.

Gümele eviniz cok güzel. Orada yaşamak, eminim insanın ömrünü uzatır.

Saygılar

Mehmet Kemer 17-03-2013 07:44

Teşekkürler dalya35 ve cemo

Pazar sabahı bahçeye gitmek için erkenden uyandım. Dışarıya bir baktım ki her yer bembeyaz :) Malesef yoğun kar yağışı nedeni ile gidemedim işler haftaya kaldı.

tekomusti 17-03-2013 07:48

sn mehmet kemer sayfanız hayırlı olsun
esen kalın

Güler 17-03-2013 08:16

Bahçe sayfanız hayırlı olsun.,

Ohh, güzel bir bahçe daha göreceğiz diyerek sevindim. Hele Gümele'lere hayran kaldım.
Bahar gelince Gümele'lere taşınırız, bütün sezonu orada geçiririz diye yazmışsınız. Ahşap ve Kerpiçten yapılmış olduğunu öğrendik. Peki, yazın fare gibi hayvanlar tırmanmıyor mu?
Pencere dızanları çok hoşuma gitti.
Bahçe fotoğraflarınız da çok güzel, inşallah daha bol bol fotoğraf görüp, güzel bilgiler edineceğiz sayenizde.

Mehmet Kemer 17-03-2013 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1122047)
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.,

Ohh, güzel bir bahçe daha göreceğiz diyerek sevindim. Hele Gümele'lere hayran kaldım.
Bahar gelince Gümele'lere taşınırız, bütün sezonu orada geçiririz diye yazmışsınız. Ahşap ve Kerpiçten yapılmış olduğunu öğrendik. Peki, yazın fare gibi hayvanlar tırmanmıyor mu?
Pencere dızanları çok hoşuma gitti.
Bahçe fotoğraflarınız da çok güzel, inşallah daha bol bol fotoğraf görüp, güzel bilgiler edineceğiz sayenizde.

Teşekkür ederim. Evet fare oluyor bazen yılan da çıkıyor ama biz genelde kedi, köpek beslediğimiz için pek görmüyoruz onları :) Zaten fare yemek için geliyor ama biz ekmeğimizi bile dolaplarda sakladığımız için yiyecek bulamıyor ve fazla gelemiyor.

Fotoğraflarla yetinmeyin, yolunuz düşerse buyurun gelin yazın yakından görün.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024