agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   emel262 / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/30611.htm)

dilek78 01-04-2013 19:23

sayfanız hayırlı olsun allah ısteyen herkeze nasıp etsın bahçeli evler evınız çok şirin :)

emel262 02-04-2013 09:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi milaca2010 (Mesaj 1131078)
Merhaba Sn. emel262; Bahçe sayfanız hayırlı olsun.
Sadike teyzenin emeklerine sağlık; Nergizlere bayıldım.
Bahçeniz ilerleyen zamanlarda çok güzel olacağına eminim, ağız tadıyla huzur içinde yaşayın yeni evinizde.
Güzel paylaşımlar dileğiyle.
Sevgiyle kalın...

çok teşekkürederin sn milaca2010 :)

emel262 02-04-2013 09:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1131138)
Sayın emel262 sayfanız hayırlı olsun :) Öncelikle belirteyim bahçenizdeki zeytin ağacına bayıldım az biryeri gözüküyor ama kök yapısı falan muhteşem zeytin ağaçlarına özel bir ilgim var da oyüzden çok dikkatimi çekti ;) Kızınız maşallah çok tatlı Allah bağışlasın ve komşularınızın nergisleri harika hiç bukadar bol nergisli bir bahçe görmemiştim :p Resimlerinizin devamını bekliyorum :)

teşekkürederim bay tömürcek :) bahçede iki yaşlı zeytin ağacı var biz bu evi yaparken onların özellikle yerinde kalmasını istemiştik ama sizin gördüğünüz köklü ağaç zeytin değil erik ağacıdır :) ben size ilerde onların resimlerinide çekerim :)

emel262 02-04-2013 09:21

Sevgi hanım ve sn dilek78 sizlerede iyi dilekleriniz için çok teşekkürederim...

bay tömürcek 02-04-2013 13:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emel262 (Mesaj 1131447)
teşekkürederim bay tömürcek :) bahçede iki yaşlı zeytin ağacı var biz bu evi yaparken onların özellikle yerinde kalmasını istemiştik ama sizin gördüğünüz köklü ağaç zeytin değil erik ağacıdır :) ben size ilerde onların resimlerinide çekerim :)

Emel abla 20. mesajındaki 2. resimden bahsediyorum o ağaç zeytin ama erik değil ki ;) Ama zeytinlerin resimlerini eklersen çok sevinirim ablacım :)

emel262 02-04-2013 14:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1131549)
Emel abla 20. mesajındaki 2. resimden bahsediyorum o ağaç zeytin ama erik değil ki ;) Ama zeytinlerin resimlerini eklersen çok sevinirim ablacım :)

ağacın kökünden bahsedince ben sadece kökü görünen ağaçtan bahsediyorsun sandım :) bende istemediğin kadar zeytin var çünkü bizim bu bahçe dışında zeytinliklerimizde var :) ****** eklerim...

bay tömürcek 02-04-2013 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emel262 (Mesaj 1131560)
ağacın kökünden bahsedince ben sadece kökü görünen ağaçtan bahsediyorsun sandım :) bende istemediğin kadar zeytin var çünkü bizim bu bahçe dışında zeytinliklerimizde var :) ****** eklerim...

Kusura bakma ablacım anlatımım hatalı olmuş ;) Bu sene inşallah bir zeytin fidanı alıcam bende, çok seviyorum zeytin ağacını meyve verip vermemesi hiç önemli değil benim için o ağacın güzelliği yeter :p Bildiğim kadarıyla yavaş büyüyen bir ağaç değil mi emel abla? :)

emel262 02-04-2013 16:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1131598)
Kusura bakma ablacım anlatımım hatalı olmuş ;) Bu sene inşallah bir zeytin fidanı alıcam bende, çok seviyorum zeytin ağacını meyve verip vermemesi hiç önemli değil benim için o ağacın güzelliği yeter :p Bildiğim kadarıyla yavaş büyüyen bir ağaç değil mi emel abla? :)

herhalde yavaş büyüyordur inan ki bilmiyorum... ben pek anlamıyorum, yeni yeni merak salıyorum bu işlere :)

tturt 02-04-2013 19:49

Bahçe safyanız hayırlı olsun.

Sağlık içinde keyfini sürmenizi temenni ederim.

hüzün 03-04-2013 21:49

eviniz çok güzel görünüyor, bahçeniz de düz ve açık görünüyor, istediğiniz bitkileri istediğiniz şekilde yetiştirip evinizde istediğiniz hayatı yaşamanız ve güzel resimleri bizimle paylaşmanız dileğiyle...

emel262 04-04-2013 09:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 1132390)
eviniz çok güzel görünüyor, bahçeniz de düz ve açık görünüyor, istediğiniz bitkileri istediğiniz şekilde yetiştirip evinizde istediğiniz hayatı yaşamanız ve güzel resimleri bizimle paylaşmanız dileğiyle...

teşekkürederim sn. hüzün...

emel262 15-04-2013 09:06

3 Eklenti(ler)
Hafta sonu yeşilyurtta ki evimize gitmiştik. Yeni fotoğraflarla geldim :) Lalelerin son hali...

emel262 15-04-2013 09:10

2 Eklenti(ler)
10 yaşında bir oğlum var. Onun diktiği bodrum papatyası ve çeşme papatyası. Çiçek dikmenin ne kadar güzel olduğunu ayrıca bunları onun diktiğini de söylememi özellikle istedi :)

emel262 15-04-2013 09:13

5 Eklenti(ler)
Bahçeden genel görüntüler vermek istedim ki bazılarının adını bilmediğim için yazmıyorum :) siz zaten hepsini biliyorsunuzdur.

emel262 15-04-2013 09:15

2 Eklenti(ler)
Ayrıca cüce lavantalarımı unutmak istemiyorum. Çünkü bunları 2 yıl önce ben çimlendirmiştim. Sonbahar da derin budamıştım. Şimdi yeni hali :)

emel262 15-04-2013 09:20

1 Eklenti(ler)
bay tömürcek için zeytin ağaçlarımız :)

emel262 15-04-2013 09:27

3 Eklenti(ler)
Size sormak istediğim bişey var bu resimleri onun için sona bıraktım. Bahçede 2 şeftali ağacı var geçen yıl dikildi. Sanırım şeftali ağacımızda hastalık var yaprakları normal gelmiyor bana. Sorunun ne olduğunu ve ne yapmam gerektiğini bilen var mıdır? Ayrıca erik ağacımızda da bir sorun var sanırım bir dalinda yapraklar kötü görünüyor diğer dallarında normal. Erik ağacında da sizce bir sorun var mıdır? (İlk resim şeftali diğer resim birisi kötü görünen erik dalından diğeri normal erik dalından çekildi)

akçabardak 15-04-2013 11:38

Sevgili emel262,
Bahçeniz ne güzel, renklenmeye başlamış artık, hele o lalelere bayıldım keşke uzun müddet böyle çiçekli kalsalar, kısa ömürlü olmasalardı ne iyi olurdu ;)

bay tömürcek 15-04-2013 11:48

Emel abla resimler mükemmel :) Zeytin ağaçlarının fotoğrafları için ayrıca teşekkür ederim ablacım ;) Son resimdeki hastalık biz pirecik diyoruz genelde şeftalilerin yapraklarını yiyip büzüştürüyor. Ziraatçılarda ilacı var oraya derdini anlatısan sana yardımcı olurlar emel abla ama tam olarak bilmiyorum zamanı geçti mi ilaçlamanın :) Sen gene de bi sor erikte de aynı pirecik sorunu var kolay gelsin :)

emel262 15-04-2013 12:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1138982)
Emel abla resimler mükemmel :) Zeytin ağaçlarının fotoğrafları için ayrıca teşekkür ederim ablacım ;) Son resimdeki hastalık biz pirecik diyoruz genelde şeftalilerin yapraklarını yiyip büzüştürüyor. Ziraatçılarda ilacı var oraya derdini anlatısan sana yardımcı olurlar emel abla ama tam olarak bilmiyorum zamanı geçti mi ilaçlamanın :) Sen gene de bi sor erikte de aynı pirecik sorunu var kolay gelsin :)

aslına bakarsan ben doğal bir yöntemi varmı onu merak ediyorum. Yoksa ilaç verip kurtulmak kolay :) ama yinede teşekkürederim en azından ne sorunu var anlamış oldum.

emel262 15-04-2013 12:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1138975)
Sevgili emel262,
Bahçeniz ne güzel, renklenmeye başlamış artık, hele o lalelere bayıldım keşke uzun müddet böyle çiçekli kalsalar, kısa ömürlü olmasalardı ne iyi olurdu ;)

kesinlikle çok haklısınız keşke daha uzun ömürlü olsalardı :) ben bile bir veya iki defa görebiliyorum bu hallerini...

h_dogan 15-04-2013 12:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emel262 (Mesaj 1138860)
Size sormak istediğim bişey var bu resimleri onun için sona bıraktım. Bahçede 2 şeftali ağacı var geçen yıl dikildi. Sanırım şeftali ağacımızda hastalık var yaprakları normal gelmiyor bana. Sorunun ne olduğunu ve ne yapmam gerektiğini bilen var mıdır? Ayrıca erik ağacımızda da bir sorun var sanırım bir dalinda yapraklar kötü görünüyor diğer dallarında normal. Erik ağacında da sizce bir sorun var mıdır? (İlk resim şeftali diğer resim birisi kötü görünen erik dalından diğeri normal erik dalından çekildi)

Şeftalideki Taphrina deformans- klok hastalığına benziyor. Biraz daha net çekebilir misiniz fotoğrafları?

Erikteki de tam çözemedim fotoğraf net değil ama yaprak piresi olabilir.

emel262 15-04-2013 12:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1139028)
Şeftalideki Taphrina deformans- klok hastalığına benziyor. Biraz daha net çekebilir misiniz fotoğrafları?

Erikteki de tam çözemedim fotoğraf net değil ama yaprak piresi olabilir.

teşekkürederim sn h_doğan. Haftasonu yenilerini çekmeye çalışacağım.

bay tömürcek 15-04-2013 13:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emel262 (Mesaj 1139002)
aslına bakarsan ben doğal bir yöntemi varmı onu merak ediyorum. Yoksa ilaç verip kurtulmak kolay :) ama yinede teşekkürederim en azından ne sorunu var anlamış oldum.

Doğal bir yöntemi var mı bilmiyorum ama kendiliğinden geçen birşey değil kesinlikle. 3 şeftalim kurudu bu hastalıktan komşu ilaç kullanarak ayakta tutuyor şeftali biraz zor ve ömrü kısa bir meyve ilaç kullanmanı öneririm emel abla.

emel262 15-04-2013 13:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1139055)
Doğal bir yöntemi var mı bilmiyorum ama kendiliğinden geçen birşey değil kesinlikle. 3 şeftalim kurudu bu hastalıktan komşu ilaç kullanarak ayakta tutuyor şeftali biraz zor ve ömrü kısa bir meyve ilaç kullanmanı öneririm emel abla.

biraz araştırdım da ilaç kullanmam gerekecek sanırım...teşekkürederim bay tömürcek.

Archer 15-04-2013 14:22

Merhaba bence şu anda yapacak pek bir şey yok. Bana kalırsa hemen hastalıklı yaprakların tamamını yok edin. Benim başıma geçen yıl geldi. yaprakları temizleyerek ağacı kurtardım. Bu hastalığın tek çaresi, Ağaç yapraklarını dökünce %2 , ilkbahara girmeden tekrar %1 bordo bulamacı.

Erikte de sanırım yaprak biti var .iyice inceleyin eğer yaprak biti varsa ki gözle görülür.
1 litre su
3 kaşık arap sabunu
5-6 diş ezilmiş sarımsak
1 kaşık zeytinyağı
varsa birkaç yaprak adaçayı yaprağı
bir tutam çok acı biber
hepsini iyice karıştırıp süzün ve pompayla ağaca püskürtün. Bu ilacı güllerde de kullanabilirsiniz. Ben kesinlikle bundan başka bir şey kullanmıyorum Kolay gelsin saygılar

emel262 15-04-2013 14:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Archer (Mesaj 1139095)
Merhaba bence şu anda yapacak pek bir şey yok. Bana kalırsa hemen hastalıklı yaprakların tamamını yok edin. Benim başıma geçen yıl geldi. yaprakları temizleyerek ağacı kurtardım. Bu hastalığın tek çaresi, Ağaç yapraklarını dökünce %2 , ilkbahara girmeden tekrar %1 bordo bulamacı.

Erikte de sanırım yaprak biti var .iyice inceleyin eğer yaprak biti varsa ki gözle görülür.
1 litre su
3 kaşık arap sabunu
5-6 diş ezilmiş sarımsak
1 kaşık zeytinyağı
varsa birkaç yaprak adaçayı yaprağı
bir tutam çok acı biber
hepsini iyice karıştırıp süzün ve pompayla ağaca püskürtün. Bu ilacı güllerde de kullanabilirsiniz. Ben kesinlikle bundan başka bir şey kullanmıyorum Kolay gelsin saygılar

Çok teşekkürederim sn Archer, kesinlikle deneyeceğim.

fatihs 25-04-2013 20:17

Sayfanız hayırlı olsun .

emel262 26-04-2013 09:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatihs (Mesaj 1144630)
Sayfanız hayırlı olsun .

teşekkürederim sn fatihs.

emel262 27-05-2013 08:30

5 Eklenti(ler)
Herkese günaydın. Hafta sonu birazdaha renkli görünen bahçemden fotoğraflarla geldim :)
Bugünlerde beni en çok sardunyalar mutlu ediyor :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024