agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   nrkrkmz / Bahçe ve Sera (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/28026.htm)

nrkrkmz 15-07-2012 21:48

nrkrkmz / Bahçe ve Sera

Bahçenin bulunduğu şehir İstanbul-Beykoz-İshaklı köyü

Bahçenin büyüklüğü 850m2si kullanılıyor.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları Açık alan güneşli ve rüzgarlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri 7b bu kış -10,-15 dereceleri gördük

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) İşyeri, Orkide üretim serası

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Seranın olduğu araziye adım attığım günün resimleri ekli.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?3 senedir

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Tasarım yapmadım. Kiraladığımda seranın demir konstrüksiyonu yapılmıştı.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyinizYok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel, Ziraat Müh. ve yardımcı personel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Bağ evi

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Kendime ait bir yere taşınıp seranın yanı sıra bahçe düzenlemesi de yapabilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
Orkide çeşitleri
Nepenthes
Strelitzia reginae ( turuncu)
Strelitzia nicolai (cennet kuşu çiçeği beyaz)
Kiraz
Dut
Elma
Çilek
Gül
Üzüm asması
Hosta
Ortanca
Agapanthus
Begonville

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Kendime ait olan orkide kolleksiyonu

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?Dendrophylax (hayalet orkide)

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?Gölet suyu kullanıyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?

Toprak özellikleri Bahçe toprağı kullanmıyorum. Özel orkide harcı kullanıyorum

Kompost yapıyor musunuz? Hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Evet, sera içi düzenlemede hata yapmışım bu sene düzeltilecek

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?Mecburen zirai mücadele yapıyorum. İnsektisitler ve mantarlara karşı

Bahçeniz organik mi?Toprağım organik tarıma uygun ama ben sera içinde orkide yetiştiriyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Orkide için üretilen sıvı gübreyi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?Salyangoz var

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?Elle sulama yapıyoruz

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soğuk alıyor mu?Evet çevrem dağlık. Isıtmalı serada üretim yapıyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?İyi ki serayı kurmuşum. Serada çalışmaktan büyük haz alıyorum.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?Hayır

nrkrkmz 15-07-2012 22:23

3 Eklenti(ler)
Daha önce yazdığım Cattleya bana neler ettin (http://www.agaclar.net/forum/orkide/17919.htm) başlığının devamını buradan getirmeye karar verdim.
Sayn praecox'tan aldığım ilk cattleyadan sonra Sayın ziya Soner'in serasının yarısından çoğunu alarak başladım orkide üretmeye.
Uzun süre Ziya beyin serasında staj yapar gibi gidip gelerek bilgilendim ve sonra kendi seramı kurup taşındım.
Arazi 11 dönüm olmasına rağmen ben çok ufak bir alan kullanıyorum.
Eklenti 318474
Demir konstrüksiyonu hazır olan serayı kiraladıktan sonra tadilatına başladım.Eklenti 318479
Boyası yeri derken kendini göstermeye başladı ama daha karolar döşenmemiş çiçeklerin altına konacak masalar yapılmamıştı.Eklenti 318485

nrkrkmz 15-07-2012 22:45

4 Eklenti(ler)
Sabırla ve umutla bekleyerek aylar geçti. Sonunda sera çiçeklerin taşınacağı duruma geldi ve taşındık.
Eklenti 318486
Eklenti 318487

Yaz aylarında taşınmayı planlamış olmama rağmen Kasım ayı başlarında seraya taşınabildim.

Yerlerinin değişmesinden strese girecek diye endişelendiğim cattleyalar hemen güzel çiçeklerini açmaya başladılar.

Çiçeklenme sorunsuz devam edince evde olan orkidelerimi de seraya taşıdım :)Eklenti 318488

Güler 15-07-2012 23:06

Heyecanla takip ediyorum. Çok sevindim böyle başlık açtığın için.

nılgun_dogan 16-07-2012 04:01

Sabırsızlıkla bekliyordum çok iyi oldu bir türlü ziyaretinize gelemedim inşallah gelirim canlı canlı görmek gezmek orkide sevdalısı için muhteşem olur koleksiyonunuzuda görebilecezmi.

ahmeter 16-07-2012 06:13

1 Eklenti(ler)
Sayın Korkmaz
Memnun oldum hayırlı olsun

Güler 16-07-2012 06:44

Sevgili Nur, biliyorum ki serayı kurarken çok çalıştın, pek çok zorlukla karşılaştın. Madem bu başlığı açtın, bize detayları da anlat ki, öğrenelim. Bakarsın ileride arkadaşlar için bir kaynak oluşturabilir.
Orkideler denildimi, herkesin koşacağı bir başlık olacak gibi görünüyor.

smnunal 16-07-2012 07:31

Sayın nrkrkmz,
sayfanız hayırlı olsun ileride inşallah ümit ettiğiniz herşeye sahip olursunuz.

Benol Hazaroğlu 16-07-2012 09:01

Sevgili Nur,

Başlangıçtan bu güne çok yol aldığın belli oluyor.
Gönlündekinin en güzeline azmin ve heyecanın sayesinde kavuşacağına inanıyorum.
Biz de seni bu başlıktan zevkle takip edeceğiz.

Kolay gelsin.

İpek Kozası 16-07-2012 09:38

Sayfanız hayırlı olsun.

nrkrkmz 16-07-2012 12:04

Hepinize teşekkür ederim.

jineop 16-07-2012 13:34

Çok büyük emek, umarım bu emekler binlerce orkide çiçeğiyle size teşekkür ederler. Kolay gelsin...

nrkrkmz 16-07-2012 14:40

2 Eklenti(ler)
Taşınma bitti derken iş başa kalmıştı artık bu işle senelerdir uğraşan elemanlar yoktu yanımda, her şey benim elime bakıyordu.
başa gelen çekilir deyip başladım işe koyulmaya... Önce sulama (hala damlama sulama yaptıramadım) sonra gübre sorunlarını çözmeye başladım.
Kendim yapmalıydım ki başkalarına yaptırabileyim.
Derken kazan yakmayı öğrendim. Tavan yüksek olunca ısınma sorunu oldu tavanı alçalttık. Yanlara naylonlar gerdik ve sorunu çözdük.

Eklenti 318620

Eklenti 318630
Cattleyalar , Cymdidiumlar ve Vandalar yerlerinden memnun kışı karşılamaya hazırlandık.

Kiraz 16-07-2012 15:03

Sevgili Nrkrmz, Hayal Bahçenizi güzelleştiren sadece orkideler değil, sizin emeğiniz. Güler Hanım'ın dediği gibi, çok çalıştınız, emekleri detaylıca anlatırsanız, o güzel orkideler iki kat daha güzel gözükecek gözümüze. Her şey gönlünüzce olsun.

nrkrkmz 16-07-2012 16:50

2 Eklenti(ler)
Sevgili dostlarım ve agaclar.net üyeleri,
Sera faaliyete geçtikten sonra Sayın Praecox ve Sayın ahmeter ve eşi ilk ziyaretçilerim arasında idi. Sayın Praecox'un hediyesi olan Cattleyanın Misçiyanın serasından yadigar olması benim için ayrı özellik taşır.
Eklenti 318647
Sayın Ahmeter'in getirdiği Begonville serada ki nadir değişik çiçeklerden,
geçen yaz açmış haliyle
Eklenti 318642

nrkrkmz 16-07-2012 17:01

Sevgili Kiraz,
Şımartıyorsunuz beni. Acemiliğin ve bilgisizliğimden çok çabaladım. Hala da devam çabalamaya :)

Sızlanmalarımın çoğunu aslında ben unuttum, sanırım sizler unutmadınız. Çok iyi biliyorsunuz ki zevkle yapılan her iş geride kalan zorlu günleri unutturuyor.
Tek unutmadığım ustaların savsakladıkları işler bitsin diye son günler gece yarılarına kadar serada kaldım. Hatta kazanın yandığı ilk gece.... Gece 02.30 da seradan ayrıldık. Yandı ısındı niye devir-daim pompası çalışmadı geceyarısı 12de servis geldi...
O günü ve geceyi unutmadım... herhalde unutmayacağımda...

nrkrkmz 16-07-2012 17:13

1 Eklenti(ler)
Bugüne kadar yaşadıklarımı hızlı hızlı anlattıktan sonra serada olan orkide ve diğer tür çiçekleri tanıtacağım ay be ay. Önümüz kış sera şenlenecek. Bu sıcaklarda tatil yapan orkideler eylül ayı sonunda birer birer kendilerini göstermeye başlarlar diye umuyorum.
Vakit buldukça hep beraber serayı gezeceğiz. Çiçekleri, böcekleri,hastalıkları hatta davetsiz gelen konukları
Eklenti 318658
göreceğiz.

Güler 16-07-2012 19:15

Sevgili Nur, ne kadar uğraştığını, yorulduğunu, sevinip-üzüldüğünü, çok masraf ettiğini de biliyorum. Ama yüzünden gülücüklerin hiç eksilmedi. Sendeki azme hayran oldum. Ama zaman zaman da kızmadım değil, sağlını bile bozman beni çok üzmüştü.

Lütfen, lütfen sağlığına dikkat et ki bu güzel orkidelerin keyfini çıkartabil.

Nuri Murvet 16-07-2012 21:57

Merhaba sayın nrkrkmz

Bahçe ve sera başlığınız hayırlı olsun...

İlgi ile takip edebileceğim bir bahçe daha oldu...

Canlı görmek daha başka ama sanaldan idare edeceğiz artık...

Ellerine emeklerine sağlık...

Herşey gönlünce olsun...

nrkrkmz 18-07-2012 10:08

Sevgili Güler Hanım,
Elimden geldiği kadar sağlığıma dikkat ediyorum ve eskisi kadar kendimi yormuyorum :)

Teşekkür ederim Nuri Mürvet bey,

Sanaldan idare edin de ara sıra da canlıları görmeye gelin. Bizi mutlu edersiniz :)

nrkrkmz 23-07-2012 12:13

Serada ki orkide cinslerini sizlere göstermeden evvel çiçeksiz dönemde serada saksı değişimleri dışında neler yapıyoruz onu anlatayım. Sayın Praecox'un seraya gelerek bilgilerini bizlerle paylaşmasını fırsat bilenler hafta sonu serada oluyorlar. Başta Bora bey , Ephesos ve forumda olmayan dostlar.

nrkrkmz 23-07-2012 12:37

2 Eklenti(ler)
Bu hafta sonu Praecox orkideler arasında dolaşıp Trianea'nın aşırı sıcaklardan çiçeğini erken döktüğünü ve minyatür cattleya dışında açan Cattleyamız olmadığından hayıflanarak masalar arasında bitki kontrollerini yaptık.

nrkrkmz 23-07-2012 12:41

1 Eklenti(ler)
Saksı değişimlerinden sonra seradan ayrılmadan önce 1 hafta göremeyeceği Cattleya'lar arasında dolaşan Praecox yanıma elinde bizim dolaşırken 4 gözle bakıp göremediğimiz bu güzelle geldi...Eklenti 320641
Praecox'un kendi kolleksiyonundan değerli digbyana çaprazı

nrkrkmz 23-07-2012 12:54

Söylemeden geçemeyeciğim. Praecox kendi kolleksiyonunda fazla olan ve böldüğü orkideleri serada satışa sundu.

Güler 23-07-2012 14:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nrkrkmz (Mesaj 1001343)
Söylemeden geçemeyeciğim. Praecox kendi kolleksiyonunda fazla olan ve böldüğü orkideleri serada satışa sundu.

Desene sıcak mıcak demeyip de taaaa oraya gelmemiz gerekecek.

praecox 23-07-2012 20:06

2 Eklenti(ler)
Şubat ayında genel bir görüntü.

Eklenti 320761

Bambusa arıları cymbleri kolayca döllendirdiler.
Vanda ları da :)

Eklenti 320760

Türkan 23-07-2012 20:16

aramiza hos geldiniz.bitgileriniz cook guzeller.paylasimlarinizin devamini dilerim.iyi gunler.

Güler 23-07-2012 20:19

Bambusa arılarını burada domates döllemede de kullanıyorlar, ama arı dediklerinde nereye kaçacağımı şaşırıyorum. Arı allerjim olduğu için ödüm kopuyor, bu arılar sokar mı? Eğer sokarlarsa sevgili Nur, serana gelmek hayal olacak benim için. ;)

nrkrkmz 23-07-2012 23:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Türkan (Mesaj 1001496)
aramiza hos geldiniz.bitgileriniz cook guzeller.paylasimlarinizin devamini dilerim.iyi gunler.

Teşekkür ederim Türkan hanım,

nrkrkmz 23-07-2012 23:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1001499)
Arı allerjim olduğu için ödüm kopuyor, bu arılar sokar mı? Eğer sokarlarsa sevgili Nur, serana gelmek hayal olacak benim için. ;)

Bu arıların sokup sokmadığını bilmiyorum. :( Siz zaten cattleyanın yoğun dönemlerinde gelin:) o zaman bambus arıları olmuyor. Bahar ve yaz aylarında serada olmayı seviyorlar.
Bu sene 3-4 taneden fazla görmedim ama onlar işlerini layıkıyla yapmışlar ben istemesemde :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024