agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   perimar / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/27425.htm)

perimar 13-05-2012 21:41

perimar / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir: Samsun

Bahçenin büyüklüğü: Yaklaşık 250 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Dört cepheden açık dik yamaca kurulu olduğu için her mevsimin kendi dönemine özgü rüzgarını bol bol alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri:Bazı kışlar -2/-3 ü gördüğü olsada en düşük sıcaklık 1C/3C civarında oluyor.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?:45 derece eğimli arsa ,içerisinde çalılık ve 3 tane fındık ağacı vardı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?1 yıldır.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Yardım almadık.Eşim ve ben, çok eğimli bir arazi olması nedeni ile dışarıdan toprak getirerek, setlemeler ve perde betonlarla kabaca bir düzenleme yaptık.Bu yılda yine kendi imkanlarımızla düzenlemeler yapmaya çalışıyoruz.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?:Bahçemin doğallıktan uzaklaşmadan göze hitap eden ,aynı zamanda huzur veren bir bahçe olmasını istiyorum.İleride küçük bir havuzda istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)

Ağaçlar: 2 adet erik, 2 adet armut,2 adet ceviz, ayva, döngel, yenidünya, kiraz, vişne, hurma,kara yemiş, nar, kara incir, beyaz ve kara dut, mavi ladin ve 2 adet palmiye

Çalı grubu: Top selvi,yayılıcı ardıç, Pittosporum, ateş çalısı, zakkum, taflan, kadın tuzluğu,fıça çalısı

Sarıcılar grubunda: Cezayir menekşesi, kırmızı asma gül,passiflora, acem borusu, mor salkım, begonvil, dikensiz böğürtlen, kokulu siyah üzüm.

Soğanlı bitkilerden: frezya,fener çiçeği,ixia, glayör,zambak,dalya, süsen, ekinezya, nergis

Diğer çiçeklerim: Güller, gazanaya,kedi tırnağı,petunya,hüsnü yusuf, cosmos,zinnia,sardunya,11 ay çiçeği, oberia, ortanca

Sebze grubunda: domates, salatalık, biber ve çilek

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?Bahçecilik de yeni olmam nedeni ile sanırım, tüm çiçekleri yetiştirmek istiyorum :)

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? tohumdan üretim denedim.2 çiçek hariç diğerlerinde başarılı olamadım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?:Şehir şebekesi suyu.Seneye artezyen açtırmayı düşünüyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Karadenizde iklim koşulları nedeni ile bazı çiçekler dışında sık sulama gerekmiyor.

Toprak özellikleri :Dışarıdan getirme toprak çok kullandığımız için karışık bir toprak yapısı oluştu. Batı ve güney tarafında killi humuslu toprak karışık.Kuzey ve doğu tarafında kara bahçe toprağı.

Kompost yapıyor musunuz? Geçen sene çok amatörce mutfak atıklarını bir kat toprak bir kat atık olarak varil içine doldurdum. Dışarıdan katalizör bir içerik uygulamadım. Bu yıl daha profesyonel olarak kompost yapımını denek istiyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? yaptığım şeylerin henüz hata olup olmadığını değerlendiremeyecek kadar yeniyim.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Güllerdeki bitlerim için ve yapraklardaki mantarlar için kullandım.Ama bunun dışında mümkün olduğunca bahçemi ilaçlamalardan uzak tutmak istiyorum

Bahçeniz organik mi?

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? tavuk ve büyükbaş hayvan gübresini sebze ve ağaçlarım için kullandım. Çiçekler için ise organik hazır gübre kullanıyorum. saksı çiçeklerime ve bazı çiçeklere de akıllı pro-granül gübre kullandım. Bahçeme mart ayından itibaren dikime başladığım için sonuçlarını gözlemleyecek zaman olmadı.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Henüz farkında değilim. Görmedim.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Karıklara su doldurarak

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?

Tetanoz aşısı oldunuz mu? Tetanoz aşılarımı oldum. Eğer tam bağışıklık istiyorsak mutlaka 5 doz uygulamalıyız.

perimar 13-05-2012 21:49

4 Eklenti(ler)
Bahçemin güney (dağ )tarafına bakan cephesi.

perimar 13-05-2012 21:55

1 Eklenti(ler)
Batı cephesi. Güneşi en az alan cephe olduğu için ortancalarımı buraya diktim.Seneye bu alanı ortancalarla doldurmak istiyorum. beton duvarlarım çirkin görüntüsünü kapatmak için sarmaşıklar diktim.Ama henüz o kadar küçükler ki :(

hk50 13-05-2012 21:55

Hoş geldiniz.Sayfanız hayırlı olsun.

perimar 13-05-2012 22:03

4 Eklenti(ler)
bahçenin doğu ve güney doğu tarafına sebze ve daha aşşağılara doğru toprağın kaymasını engellemesi için taşlarla setleme yaparak çiçek ve sarmaşık diktim.

perimar 13-05-2012 22:08

2 Eklenti(ler)
Kuzey cephesi yani deniz tarafına meyve ağaçları diktim.Duvarın alt kısmında da derin bir setleme var (2 metre). orada da meyve ağaçlarımız var.Henüz çok küçük oldukları için görünmüyorlar :)

Orhan Özbilgiç 13-05-2012 22:15

Sayın perimar;
Merhaba. Sayfanız hayırlı olsun. Dilerim, herşey gönlünüzce gelişir. Kolay gelsin.

perimar 13-05-2012 22:17

5 Eklenti(ler)
...Ve bahçemde ki çiçeklerden bazı resimleri de paylaşmak istiyorum...

esk nisagül 13-05-2012 22:28

Sy Perimar hoşgeldiniz
sizinde benim gibi daha çok yapacak işiniz var bahçede
ALLAH kolaylık versin bol çiçekli günlerde sağlıkla kalın

perimar 13-05-2012 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi esk nisagül (Mesaj 965611)
Sy Perimar hoşgeldiniz
sizinde benim gibi daha çok yapacak işiniz var bahçede
ALLAH kolaylık versin bol çiçekli günlerde sağlıkla kalın

Haklısınız... Daha yapacağım çok iş var.Desteklerinize ve fikirlerinize ihtiyacım olacak.Teşekkür ederim.

Sevgi Durul 13-05-2012 22:45

Sayın perimar, çok güzel, ferah bir bahçeniz var. Zamanla bitkileriniz büyüdükçe, çeşitleri arttıkça ve buradaki değerli arkadaşların verdiği yeni fikirlerle daha da güzelleşecektir.

Sayfanız ve üyeliğiniz hayırlı olsun. Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle...

bal kabağı 13-05-2012 22:49

Hoşgeldiniz. dilerim herşey gönlünüzce olur

Vildan Sönmez 13-05-2012 23:24

Başlığınız hayırlı bahçeniz çiçekli olsun. Çiçekli vitray hemen gözüme çarptı ve çok beğendim. 9 Nolu mesajdaki buz çiçekleri çok güzel açmış. Fide olarak mı ektiniz tohumdan mı yetiştirdiniz?

perimar 14-05-2012 05:52

Beğenileriniz için teşekkür ederim.Buz çiçeği fide.Bu sene tohumdan oberya,cosmos ve kirli hanım çiçeklerini yetiştirip fide haline getirebildim.Henüz çok küçükler.Camlarımı beyenmenize sevindim.Onları da ben boyadım.

mandalinci 14-05-2012 06:02

Hoş geldiniz, sayfanız hayırlı olsun.

Kim bilir ne kadar güzel ve bakımlı bir bahçe olacak. Kolay gelsin:)

ilksenozturk 14-05-2012 07:13

bahçeniz de sayfanız da hayırlı olsun.
samsun (memleketim) toprağı o kadar güzel ki, herşey yetişir. ilk başlarda olabilecek sıkıntılar da doğal şeylerdir zaten.

bahçedeki setlerde çok güzel çalışmalar yapabilirsiniz. altlardan küçük yapraklı hedera, üst taraflarına da mercan çiçeği fidesi dikebilirsiniz. hederalar haz kış yeşili samsuna da uyumludur. mercanlar da çiçek açtığında (ki çok uzun süre çiçekte kalırlar) şahane görünürler.

smnunal 14-05-2012 07:52

Sayın perimar bahçe sayfanız hayırlı olsun, aramıza hoşgeldiniz.

esk nisagül 22-05-2012 18:59

Ortancalarınızın altındaki setin üzerine acem halısı dikerseniz çok güzel bir görüntü olur herhalde
hem de beton görünümünü kaybetmiş olursunuz

perimar 22-05-2012 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi esk nisagül (Mesaj 970880)
Ortancalarınızın altındaki setin üzerine acem halısı dikerseniz çok güzel bir görüntü olur herhalde
hem de beton görünümünü kaybetmiş olursunuz

Teşekkür ederim. Haklısınız.Acem halısı güzel olur.

Canan 22-05-2012 20:56

Sayın Perimar çok zevklisiniz, çiçeklerinizde harika... Pencerelerdeki vitray muhteşem durmuş.
Her yanı emek ve zevk bir bahçe..

eyakut 22-05-2012 22:20

Hoşgeldiniz sn perimar,buradan her türlü bilgiye ulaşmanız mümkün gerisi emek ve sabır kolay gelsin :)

redsonia 23-05-2012 09:25

sayın perimar sayfanız hayırlı olsun, hoşgeldiniz... bahçeniz çok güzel ve bulunduğunuz yer düşünüldüğünde kısa zamanda o bahçenin yemyeşil ve çiçeklerle dolu olacağını düşünüyorum...:)

perimar 23-05-2012 10:39

Çok teşekkür ederim.Benimde temennim sizlerden aldığım bilgi ve desteklerler çok güzel bir bahçe sahibi olabilmek.

kerime 23-05-2012 18:14

Sayfanız hayırlı olsun. Bende Samsun'luyum evlenip Trabzon'a geldim.Burası sayesinde ben çok şey öğrendim.eminim siz de kısa sürede çok ilerleme kaydedeceksiniz.Gelişmeleri bizimle paylaşın lütfen.Sevgiler.

perimar 22-06-2012 18:52

5 Eklenti(ler)
Çiçeklerim istediğim performansa ulaşamadılar henüz. ama ilk dönemlere göre ilerlemeler var sanırım...

perimar 22-06-2012 18:56

4 Eklenti(ler)
ve diğer resimler

perimar 22-06-2012 18:59

4 Eklenti(ler)
çok rüzgar ve güneş alması çiçeklerimi olumsuz etkiliyor:(

berrinb 22-06-2012 20:18

Hoşgeldiniz...Bahçe sahifeniz ve üyeliğiniz hayırlı olsun..Yeni bir bahçe olmasına rağmen çiçekleriniz hepsi de güzeller...begonvilinizi inşallah kışın iyi koruyabilirsiniz...mavişe hiç diyecek yok ...Gazanyalar ve petunyalara da öyle...

Zamanla bakalım daha ne güzeller göreceğiz..Evinizin rengi ve konumu , vitraylarınız da harikaydı.. Renkli ve mutlu bir yaz mevsimi dileği ile selamlarr...:))

perimar 15-07-2012 11:19

5 Eklenti(ler)
Minyatür gül ve karanfiller ile minik kaya bahçesi yaptım.
Ayrıca tohumdan ürettiğim zinnialarım da çiçeklendi.

perimar 15-07-2012 11:30

5 Eklenti(ler)
Ve diğer resimler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024