agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Mete Tiren / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/25190.htm)

alacakaranlik 11-03-2012 21:40

Sayın metetrn, emeğinize sağlık. Yaptıgınız çalışma sabır isteyen bir çalışma. Allah yardımcınız olsun .
Tohum ekimini torfa yaparken bir kısmını diatomine ekim yapmanızı tavsiye ederim. Farkı görüp vazgeçemiyeceksiniz :)

saygılar

Mete Tiren 11-03-2012 21:52

Övgünüze mahsar olacak pek bir çalışmam olduğunu sanmıyorum lakin teşekkür ederim. Diatomin derken bir bakteriden mi bahsettiniz tam olarak anlayamadım da kusuruma bakmazsanız biraz daha ayrıntılı bilgi yahut okuyup bilgi edinebileceğim bir link verseniz memnun olurum Saygılarımla

alacakaranlik 11-03-2012 22:06

100 adet tohum üzerinde ekim yapmak benim için zor iş. Artık yıldım bu işlerden :)
Diatominin ile yapılan bir örnek için buraya bakın.
Diatomin bünyesinin %35i kadar su tutuyor. Böylece sürekli nemli olduğu için tohumun çimlendirmesini ve çeliklerin köklenmesini hızlandırıyor. Ben dört bin civarında tohum ekimi yaptım ( sebze ve çiçek tohumu ). Torfa nemin kontorlu ve çıkıştan sonraki gelişim sürecinde başarı sağlayamadım büyük bir kısmında. Suan yaptığım çalışmada gayet güzel sonuçlar elde etmekteyim. Suanda adeniumlar ı sayfamda 37. mesajda ufak bir örneği var. bu hafta içinde elde ettiğim diğer sonuçları yayınlayacağım .

Saygılar

Mete Tiren 11-03-2012 22:27

Evet güzel bir yöntem fakat beraberinde tehlikeleri de getirebilecek bir uygulama. Kök çürüklüğü ya da suda oluşan bazı zararlı mikroorganizmalar. Mutlaka düşüneceğim sizin uygulamarınızı izlemede kalacağım sonuçlara göre bende sizinki gibi bir uygulamaya atılabilirim. Tavsiyeleriniz için ayrıca teşekkür ederim adeniumlar harika gözüküyor bu arada ;)

alacakaranlik 11-03-2012 22:45

Teşekkür ederim, risk toprakta da var. Sonuçta yeni bir sistem zaman ilerledikçe gelişimleri hep beraber göreceğiz

Saygılar

gülenmelek 11-03-2012 22:50

Sevgili metetrn, bir link önereceğim. Fırsatın olursa arzu edersen okuyabilirsin, belki de okudun zaten ;) Konu hoyalar için ama biz şu anda çoğu bitki için kullanıyoruz bu yöntemi. Eksileri olmadığı gibi, artıları çok fazla. Çimlendirme, köklendirme ve yaşatma. Kısacası hepsi oluyor ;)
http://www.agaclar.net/forum/mum-cic...nosa/22216.htm

Bu arada hem çalışmalarında, hem de bahar hazırlıklarında kolaylıklar diliyorum sana ;) (Tohum çeşitlerinin maşallahı var, güle güle büyüt)

Mete Tiren 14-03-2012 21:35

Hocam tek tek okudum demek ki bende ön yargım varmış ;)

Tohum çeşitlerini hayırlısıyla çoğaltırsak etkinliğe tek tek katılacaklar.

Kompost yapmaya çalışıyorum şu aralar tabi bir atasözünü de yaşayarak görmüş oldum... Taşıma suyla değirmen dönmez derlerdi ben bu atasözü nerede yaşanır da söylenir diye merak ederdim meğersem benim durumum da olanların söylediği bir sözmüş :D İki koca çuval talaş getirdim tam olarak evden 500 metre uzaklıktaki bir atölyeden talaş getirdim iki çuval hazırlamışlar sağ olsunlar. Fakat çuvallar 85 kg olunca el arabasıyla yokuş tırmanırken benim halimi siz hayal edin...

Birde pazardan atık getirmek vardı. Topla topla çuval dolmuyor eve gelen çuvalda sanki ot çıkmıyor. Sabah okula gitmeden beş çuval getirdim sadece üçte biri doldu ya da dolmadı. Okuldan gelince iş başa düştü hadi pazara çuvallar elde el arabası önümde on çuval atık gelmesi lazım. Pazarcı olmanın bir faydası da tanıdığınız birisi gel Mete boş ver akşam ben çuvalları arabayla seni eve bırakırım diyor. İçime bir serinlik geliyor şükür diyorum eve saat sekizi geçerken girdim yarın yığınımı tamamlama zamanı bakalım sonuç ne olacak ? Kompost süreci zorlu olduğundan ve fotoğraf makinamın pillerinin kaybolması resim eklememi engelledi. Artık sonucu hepimiz birlikte göreceğiz. Saygılar

alacakaranlik 15-03-2012 08:18

Sayın metetrn, pazardan atık toplamanızı hayal edebiliyorum bende 5 ay düzenli olarak 2 km uzaklıktaki pazara 3 kişi gider kıvırcık, lahana toplar geri dönerdik. El arabasından daha modern bir arabamız vardı :) herşey 10 adet tavşan içindi :D

Saygılar

Mete Tiren 15-03-2012 17:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik (Mesaj 925625)
Sayın metetrn, pazardan atık toplamanızı hayal edebiliyorum bende 5 ay düzenli olarak 2 km uzaklıktaki pazara 3 kişi gider kıvırcık, lahana toplar geri dönerdik. El arabasından daha modern bir arabamız vardı :) herşey 10 adet tavşan içindi :D

Saygılar

Sn alacakarınlik eğer tavşanlar yavru ise aman Allah yardımcınız olsun derim bende uzun zaman tavşan baktım yavru iken hiç doymak bilmiyorlar. Bir tanesi evimizin içindeydi benle yatar benle kalkardı genellikle ve tuvalet alışkanlığına hastaydım her seferinde tuvalete gider başka yere pislemezdi. Eh kedilerden de büyük olduğunu hesaplarsak baya kocaman bir şeydi ;)

Kompost yığını tamamlandı tam olarak 1*1,2*0,95 metre ebatlarında. Her kata üre ve ekmek mayası ekledim biraz suladım ve üzerini kapattım hayırlısı bekleyerek göreceğiz ;)

serkan_istanbul 15-03-2012 17:33

Sayfalarını baştan sona inceledim. Allah kolaylıklar versin. Takip edeceğim bahçeni. Sevgiyle kal .

alacakaranlik 15-03-2012 18:58

Sayın metetrn, en son ev temeline sağlı sollu giriş çıkış yaptıklarından dağıttık :) :)

Mete Tiren 19-03-2012 15:54

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik (Mesaj 926023)
Sayın metetrn, en son ev temeline sağlı sollu giriş çıkış yaptıklarından dağıttık :) :)

Benim ufaklık bana alışmıştı fakat kemirme içgüdüsü hiç geçmeyeceğini bildiğimden dolayı önünde sert bir ağaçtan kütük her zaman dururdu. Canı sıkılınca gider oynar kemirir gelir gene yanıma yatardı ;)

Arkadaş gibiydik yıkanmaktan pek hoşlanmazdı ama arada yıkardım tüylerin taranması her zaman iyi olmuyor bazen yıkanarak gitmesi daha makbul olabiliyor.

Gelelim kompostumuza artık telefondan çektiğim görüntüleri ekleyeceğim makine de bir sorun var affınıza sığınıyorum. Çok ağır bir koku hakimdi hatta o kadar ağırdı ki neredeyse istifra edecektim. Tam 3 saat burnumdan nefes alamadım hatta bu gün pek kendimde değilim desem yeridir. Aşırı hassas olan koku alma duyum bu sefer beni zorlamaktan başka bir şey yapmadı. Kompostun içine 85 kg daha talaş girdi sıcaklık ort. 45 derece sanırım. Koku sanırım fazla nemden oluştu. (sıksam suyu çıkabilir) Bu sefer bakalım neler olacak buyrun resimler...

Malzemeler tam olarak ağzına beraber doluydu çökme oranı, üstten görünüşü, kenarındaki görüntü, ve açıldıktan sonra
Eklenti 274858
Eklenti 274859
Eklenti 274860
Eklenti 274861
Eklenti 274862

Mete Tiren 19-03-2012 15:57

3 Eklenti(ler)
Ek görüntüleri eklerken o manzara aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor...

Çıkan dumanlar eklediğim talaş ve kompostu geri doldururken üzerine tekrar talaş eklenmiş malzeme...

Eklenti 274863
Eklenti 274864
Eklenti 274865

furkan can 19-03-2012 19:32

Kompostun epey kızışmış olduğu resimlerden belli oluyor forumda yazanlara göre koku olmaması lazım ama acaba kokunun sebebi nedir siz bulabildiniz mi ?

Mete Tiren 19-03-2012 19:36

Sn furkancan evet kızışma var fakat (sanırım) fazla sulamadan dolayı sorun çıktı. Nemli olması yerine harç ıslak olunca sonuç böyle oldu ama talaşın bu kokuyu azaltacağını düşünüyoruz.( Uzmanların tavsiyesi ) Bakalım sonucu hep beraber göreceğiz

Mete Tiren 21-03-2012 09:32

Hazin son kokudan rahatsız olan komşulardan dolayı kompost tek tek çuvallara konulup çöp arabasına yüklendi :(

limon_sever 21-03-2012 09:50

Toprağa gömme ihtimali yokmuydu. Biraz uzun sürerdi ama o da güzel bir kompost olurdu.

smnunal 21-03-2012 09:57

Sayın metetrn geçmiş olsun tecrübe kazanmışsınız.

Mete Tiren 21-03-2012 10:03

Bir kısmını gömdüm ama sadece iki çuval kadar bir kısmıydı en azından bahçenin verimi artar diye neyse Sn smnunal'ın dediği gibi tecrübe kazandım. Yoruldum koku dayanılmazdı ama bunun neden kaynaklandığını hala tam olarak çözemedim muhtemelen su diyoruz. Tecrübesiz arkadaşlar şehir içindeyseler tavsiye etmem

Halil Önen 21-03-2012 10:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi metetrn (Mesaj 928792)
Bir kısmını gömdüm ama sadece iki çuval kadar bir kısmıydı en azından bahçenin verimi artar diye neyse Sn smnunal'ın dediği gibi tecrübe kazandım. Yoruldum koku dayanılmazdı ama bunun neden kaynaklandığını hala tam olarak çözemedim muhtemelen su diyoruz. Tecrübesiz arkadaşlar şehir içindeyseler tavsiye etmem

Bence de kompost içindeki fazla nem_ hatta su_ kokuşmaya sebep olmuş olabilir.

Karnıbahar _ evde su içinde kaynaktığımızda bile belli olur_ zaten koku yapabilen bir bitki.

Marul yaprakları ve kompost içindeki naranciyeler de kompost nemini oldukça yükseltmiş.

Sn. Limonsever'in de dediği gibi, toprağa gömmek en güzeli. Eğer gömemiyorsak üzerine bir az sönmemiş toz kireç ve onun üzerine de bir karış kalınlığında toprak atmak en güzeli...

Ayrıca talaş kompostun fazla suyunu emememiş olabilir. Yanmış ahır gübresi ya da kuru bahçe toprağı kullanılsaydı iyi olurdu.

Geçmiş olsun Mete, bizde böyle öğrendik, deneme olmadan tecrübe olmuyor.;)

Mete Tiren 21-03-2012 18:31

Halil abi bu tecrübe bana ağıra mâl oldu zira bu gün o yığını çöpe atasıya çuvallayasıya bayağı uğraştım ama en çok üzüldüğüm nokta annemde bana yardım ederken o pis kokuyu çekmesiydi :( Hiçbir suçu olmamasına rağmen yine yaptıklarım onunda başına patladı.

Ana

Yolda toprak
Gökte bulut
Havadaki tek umut
Anlayana ana vatan
Ana cennet
Anlamayana versen ki melek
Der gene kelek gene kelek ;)

mrduran 22-03-2012 01:29

Geçmiş olsun Mete can,

Naylon örtüp, kenarlarını toprağa gömseydlk yapabilirmiydik acaba?

Üstüne de toprak atsak..

Evet, büyük düşler büyük hâyal biz yaştakiler için. Sana vız ve tırıs...

Yeni tur yeni denemeler yap bence. Veya Halil Önen ve Ayhan beylerin kazdıkları mezar örneği bir çukur hazırla önceden ve de içine doldurup ört..:))).

Olmadı, benim gibi 5 ve 10 lt. bidonlarda yap.. Çok sabır karşılığı az komposta razı ol.

Sağlıkla kal inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Mete Tiren 22-03-2012 11:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrduran (Mesaj 929215)
Geçmiş olsun Mete can,

Naylon örtüp, kenarlarını toprağa gömseydlk yapabilirmiydik acaba?

Üstüne de toprak atsak..

Evet, büyük düşler büyük hâyal biz yaştakiler için. Sana vız ve tırıs...

Yeni tur yeni denemeler yap bence. Veya Halil Önen ve Ayhan beylerin kazdıkları mezar örneği bir çukur hazırla önceden ve de içine doldurup ört..:))).

Olmadı, benim gibi 5 ve 10 lt. bidonlarda yap.. Çok sabır karşılığı az komposta razı ol.

Sağlıkla kal inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Hocam beni tanımışsınız aynen öyle vız gelip tırıs gider hele birde Sn Zeytinlibahçe Mete gel Aliağaya benim tarlalarda diledğini yapabilirsin imkan var Halil abinde yardım eder ilk denemelerini bizim burda yap dediğinde heyecanımı görmeniz lazımdı ;)

Daha önce yapılmış olan bir şeyin şimdi yapılmama gibi bir lüksü olmadığından kompostu öğrenesiye kadar denemeye devam edeceğim tam olgunlaşmış bir kompost elde edince rus solucanları ile solucan gübresi yapmaya çalışacağım.

Bu yaşta pes edersek daha nice yapılacak işleri yarıda koymuş oluruz. Daha yapılacak çok işimiz var çook ;) Siz gibi üstadlar da yanımızda olduğu sürece elimden gelen tüm gayreti sergileyeceğim Saygılarımla

Mete Tiren 17-04-2012 08:54

Bu sene ekilen çeşit hayli bir fazla yeni fotoğraf makinası alınca hepsini fotoğraflayıp ekleyeceğim. Şimdilik liste şöyle

11 Çeşit tıbbi, aromatik bitki
36 Çeşit sarılıcı, yayılıcı ve tırmanıcı
10 Çeşit endemik, yöresel, ender türler
12 Çeşit plumeria (Sn drhegeli'ye burdan teşekkür ediyorum tekrar)
2 Çeşit adenium olmak üzere hepsi ekildi.

Hepsinin sonuçlarını tek tek paylaşmayı düşünüyorum Saygılar

sevim.K 17-04-2012 11:03

Metecim önce geçmiş olsun diyorum kompost denemende. Tecrübe tecrübedir. Denemiş oldun. Bundan sonra daha olumlu sonuçlar alacağından kuşkum yok. Kolaylıklar diliyorum sana, sevgiler

Mete Tiren 17-04-2012 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 948438)
Metecim önce geçmiş olsun diyorum kompost denemende. Tecrübe tecrübedir. Denemiş oldun. Bundan sonra daha olumlu sonuçlar alacağından kuşkum yok. Kolaylıklar diliyorum sana, sevgiler

Teşekkür ederim hocam umarım bundan sonraki denemeler de sorun çıkmaz. Zaten bundan sonra Aliağa da yardım alarak kompost çalışması yapacağım. Bu sene yeterince risk alarak bilmediğim bir çok tür denemedim. Fazla riski kaldıramayabilim bundan sonra ;)

jineop 17-04-2012 12:41

Sevgili metetern, çok geçmiş olsun. Yeriniz oldukça uygun görünüyor. Toprağı derin kazıp kompost çukuru oluşturmak bana daha kolay geliyor. Sıvı kompostu
20 litrelik kaplarda yapıyorum. Çok kolay oluyor. İlk sıvı kompostumu 20 litrelik su şişesinde yapmıştım. Ara ara havasını almam gerektiğini biliyordum. Acemilik işte hafif gevşeteceğime açıvermişim. Şişeden kompost materyalinin bir fırlayışı var ki evlere şenlik. Duvarlar, üst baş sebze bahçesinin taşları her yer kompost oldu. Yani hepimizin başına bunlar geliyor...
Kolaylıklar dilerim. :p

Mete Tiren 17-04-2012 18:00

Sn jineop hocam zaten bu mikrobiyel gübreler ve kompost konusunda bir ilgim var bir şekilde olacağına inanıyorum da daha az zararla kurtulursak daha iyi olacak sanırsam ;)

Sıvı kompost gübreyi denemeliyim şişelerde yapılıyor bozulma olursa kaldırır atarım en fazla sanırsam en mantıklısı bu olacak teşekkürler Sn jineop Saygılar

Mete Tiren 20-04-2012 16:21

Bahar ...

5 Eklenti(ler)
Ve yeni bitkiler yeni heyecanlar yeni filizler yeni umutlar pandora yasemininden ta ki süsenlere kadar ektiğim ve diktiğim saksılardan viyollerden kareler...
Eklenti 284838
Eklenti 284839
Eklenti 284840
Eklenti 284841
Daha 3-4 gün oldu bu ne hız ;)
Eklenti 284842

Mete Tiren 20-04-2012 16:27

5 Eklenti(ler)
Ben bu bıdırıkların hızına yetişemeyeceğim o bir kesin hafta başında ekmeme rağmen bu sürat nedir onu anlamadım :)
Eklenti 284843
Eklenti 284844
Eklenti 284845
Eklenti 284846
Sn Egetropikal'in hediyesi pasiflora bayağı iyi gözüküyor yerini sevdi :p
Eklenti 284847

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024