agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   macuroğlu / sebze bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/23898.htm)

macuroğlu 27-03-2011 21:37

Çilek ve sebze bahçesi

5 Eklenti(ler)
samet yılmaz / Bahçe,
Bizimde bir sayfamız olsun istedik ve açtık Doğayı aşırı derece de sevenlerden biriyimir, , çiftçiyim, üreticiyim, her daim öğrenciyim

Bahçenin bulunduğu şehir : kütahya\merkez

Bahçenin büyüklüğü : 15 +3 dekar

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Güneş her daim bizimle , son dönemlerde yağışlar malesef azaldı.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık, hobi bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : ekin ve pancar tarlasıydı oldukça taşlı ve bakımsız bir tarlatdı

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 4 yıl oldu ama doğduğumdan beri toprak ve hayvanla uğraşıyorum doğanın içinde büyüdüm

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Evet kendimiz bir tasarım yaptık
Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Bakımını kendimiz yapıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Sebzelik,fidanlık

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :sera kurmak

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Elma, armut, kayısı, kiraz, trabzon hurması, muşmula, çeviz, erik, şeftali iyde dut ıhlamur badem fındık vişne kızılcık ayva söğüt çam kavak çına ve çeşitli güler hanımeli üzüm bağları böğürtlen ahududu

Yazın çiçek fideleri; Karanfil fesliğen zambak karagöz lale sümbül erguan herciyamenekşeleri kabe süpürgesi ezan çiçeği nergiz
Sebze fideleri; domates biber patlıcan kabak salatalk acur fasulye ptates soğan sarımsak çeşitleri akla gelebilecek her çeşit sebze

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Kudretnarı pepino altnçilek enginar dev bal kabağı
Çilek
Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : çilek

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Evet, tohumdan ve çelikle üretim yapıyoruz.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :ilk aldığımd el ile açılmış 500 seneli su kuyusu var birtanede açtırdığım sontaj kuyusu su motoru ve tulumba ile damla sulama yapıyorum

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama

Toprak özellikleri : Alüvyal toprak ama bahçemde 5 kamyon orman toprağı var

Kompost yapıyor musunuz? : hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu = hayır

Zirai mücadele yapıyor musunuz? çok nadir yapıyoruz sadece patates böcekleri için

Bahçeniz organik mi? : evet hiçbir şekilde kimyasal gübre kulanmıyorum sadece keşi gübresi

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : doğal keçi gübresi
Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : fazla yok sadece köstebek sorunu var

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama,

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : hayır etrafı açıklık ağustos 20 ile mayısın 10 kadar şiddetli soğuklar ve kıra oluyor

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :meyve ağaçlarım

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet
ayrıca bahçemde ufak bir damım arılığım ve kümesim artı köpek kulubelerim var

macuroğlu 27-03-2011 21:38

buda bahçemin sultanı biriçik annanem

macuroğlu 27-03-2011 21:50

macuroğlu / sebze bahçesi

5 Eklenti(ler)
tarla sürüldü

Periş 28-03-2011 11:39

Neler dikmeyi düşünüyorsunuz bahçenizde böyle tatlı bir sultan olunca herşeyin üstesinden gelirsiniz bence şimdiden kolay gelsin saygılar...

macuroğlu 28-03-2011 11:41

teşekür ederim her türlü sebzeyi ekmeyi düşünüyoru her türlü meyve ağaçlarıda olacak

malina 28-03-2011 11:47

Alıntı:

****** meyve ağaçlarıda
Lütfen yıldızlı kelimeleri düzeltir misin?

macuroğlu 28-03-2011 21:38

çok teşekür ederim

novazet 28-03-2011 22:35

Sn. Macuroğlu;

Bahçe sayfan hayırlı olsun. Bahçen Kütahya merkezde mi? Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

serkan_istanbul 29-03-2011 14:41

Hayırlı olsun kolay gelsin.

serkanhoca 29-03-2011 14:47

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

macuroğlu 29-03-2011 23:39

çok teşekür ederim evet kütahya merkezde

macuroğlu 29-06-2011 21:25

bahçemin son hali

5 Eklenti(ler)
bu sene yağışlardan dolayı bahçemdeki sebzeler yeni çiçek açmaya başladılar yağmur en çok enginara faydası oldu geçen sene ektiğim enginar bu senede kendiliğinden çıktı gesen senekinden daha güzel :D

berrinb 29-06-2011 22:47

Sayın Macuroğlu hoşgeldiniz ,sahifeniz hayırlı olsun,kabaklar ve enginarlar çok sıhhatli görünüyorlar. Haşhaş artık tohumda ,çiçekleri katmerli miydi...Haşhaş çiçeğini çok severim.En sondaki çiçeği tanıyamadım....Selamlar...

macuroğlu 30-06-2011 06:41

o çiçek pinar çiçeği arılarımın en çok sevdği çiçek olduğu için bahçemde bolca bulunmakta saygılar

macuroğlu 30-06-2011 15:01

5 Eklenti(ler)
sonunda incik biberlerim ve pembe domateslerim dökmeye başladılar

macuroğlu 30-06-2011 15:04

3 Eklenti(ler)
bunlarda kışlık soğanlar ile arnavut kabakları :p

mavikartal5 30-06-2011 20:49

bahçenizin görünümü çok güzel olmuş sayın macuroğlu. sayfanız hayırlı olsun.
saygılar

macuroğlu 11-07-2011 08:31

1 Eklenti(ler)
altın çileklerim çiçek açtı :D

macuroğlu 11-07-2011 08:34

3 Eklenti(ler)
bunlarda yemek kabakların ile süs kabaklarım ve bırokolilerim;)

macuroğlu 18-07-2011 19:36

4 Eklenti(ler)
bu sene okadar çok marulum olduki toplamaya yetişemedik yemek kabaklarımda aynen öyle kg 25 krş toptancıya satıyorum çok olunca ucuza gidiyor:( bu arada altın çileklerimde çok güzel oldu ama tam olarak nezaman hasat edeceğimi bilmiyorum

mavikartal5 18-07-2011 19:57

sayın macuroğlu,
inanın ben de bilmiyorum altın çilek'in ne zaman hasat edileceğini. biraz büyüsünler, nasıl olsa çiçekler sararmaya başlayacak. o zaman site olarak hep birlikte bağbozumunu sizde yaparız.
saygılar

macuroğlu 18-07-2011 20:08

çok teşekür ederim ama sararmaya kalmıyo güverçinler çoğunu haletiler umarım bizede biraz bırakırlar

macuroğlu 25-07-2011 19:48

hasat başladı

4 Eklenti(ler)
5 gündür bahçemdeki işler hızlanmaya başladı yemek kabaklarını toplamaya baş edemiyoruz biberle domateslerde hasata gelmelerine az zaman kaldı insan emeğinin karşılını aldığı zaman çok mutlu oluyor:D

macuroğlu 25-07-2011 19:54

4 Eklenti(ler)
bunlarda italyadan gelen yemek kabağı aynı mantar gibi oluyor ama tam olarak adını bilmiyorum bu arada da süs kabaklarımda olmaya başladılar

berrinb 26-07-2011 00:59

Kabaklara,bayıldım...Süs kabaklarının rengi acaba nasıl olacak renklendiği zamanda lütfen ekleyiniz. Mahsülleriniz harika görünüyor...ellerinize sağlık.. 20. mesajdakilerin patates olduklarını anladım da toprağın üstünde durduklarını anlayamadım.Yoksa sökmek üzeremiydiniz ?..Merak ettim...Selamlar...

umutyolcusu 26-07-2011 05:58

Maşaallah tüm sebzeleriniz yüzünüzü güldürmüş,bol hasatlı bir yıl olmuş sizin için anlaşılan,ellerinize sağlık.İtalyai'dan gelen kabak gayet ilginç,olgunlaşmış halini merak ettim ne kadar büyüyor daha acaba?

Uzaylı 26-07-2011 09:14

Sayın macuroğlu; Yazdıklarınızdan çok mutlu olduğunuz anlaşılıyor. İnsan emeğinin karşılığını görünce çocuklar gibi seviniyor değil mi? Allah sevincinizi ve bereketinizi daim etsin dilerim.

Sarı kabaklar ve mantar şeklindeki kabakları ilk kez sizin bahçede görüyorum. Çok ilginç türler.

Biliyor musunuz? Daha bahçe sayfanızı ilk açtığınız zamanlar bizim de kuyudan nasıl sulama yapabiliriz aşamamızdaki zamanlardı. Dalgıç pompayı kuyuya indirmemize rağmen jeneratörü koyacak yer yoktu. Acele çözüm ararken, sizin su motorunu inceleyip, hakkında bir araştırma yaptık. Hemen bir tane satın aldık. Sular aşağıya çekilinceye kadar epey bir işimize yaradı. Şimdi dalgıç pompayı kullanıyoruz. Ama sular yükselince yine su motorunu kullanmak daha hesaplı. Gördünüz mü? Belki sizin haberiniz olmuyor ama bahçe sayfanızda paylaştıklarınız, daha başında bile faydalı oldu. Teşekkürler...

Kolay gelsin...

macuroğlu 26-07-2011 09:52

sayın berrinb patates bizim buralarda genelde öyle oluyor dibini nekadar doldurursak yinede üst dalarında patates yapıyor

macuroğlu 26-07-2011 09:54

sayın uzaylı çok teşekür ederim sizin bahçenizde çok ğüzel isterseniz kabakların tohumlarından göndere bilirim

Uzaylı 26-07-2011 11:20

Çok teşekkür ederim. Bulmakta zorlanacağımı düşündüğüm için tohum gönderme teklifinizi kabul edebilirim. Ancak bir şartla İzmir'den bir şey lazım oldu mu, ya da bizim bahçeden bir isteğiniz olduğunda çekinmeden istemeniz şartıyla. O an mümkün olan herşeyi yaparız. Eğer tamam derseniz adresimi özelinize yazarım. Mutlaka sizinle paylaşabileceğimiz bir isteğiniz olsun ama. Kardeş bahçe düşüncesiyle... Peki siz tatlarını denediniz mi? Görüntüsü dışında farkı ne?

Sağlıcakla Kalın...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024