agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Hocam100 / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/20620.htm)

hocam100 01-05-2010 22:11

Hocam100 / bahçe

Hocam100 bahçem:
Bulunduğu şehir : Denizli- Acıpayam

Bahçenin büyüklüğü :150 m

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Ev çevresi olduğundan öntaraf ful güneş alırken arka taraf az alıyor.Rüzgar çok görmüyor çevresindeki binalar engelliyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri:8a kuşağında.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb:ev konut çevresi hobi amaçlı.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?Baçemde hiç bir bitki yoktu viranelik bir yerdi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 13 yıldır uğraşıyorum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?Tasarımı kendim yaptım Profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)Bakımını kendim yapıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Bahçem küçük olduğu için ek alan yok.Asma çardakları var sadece.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? İdealimde var ama alan küçük onun için ayrı bir yer alıp orayı istediğim gibi yapmayı düşünüyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
Erik, ayva, kiraz, tarbzon hurması, kayısı, nar, üzüm,

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? soğanlı türler meraklısıyım.Onun için epey çeşitli soğanlı türlerim var:Benim koleksiyornumda şunlar var arkadaşlar.
Ters laleler:
1-Ters lale Fritellaria imperyalis
2-Ters lale Fritellaria persica mor renkli
3-Ters lale Fritellaria Uva- vulpis

Muscari
1-Muscari muscarimi (Misksümbülü, müşkülüm)
2-Muscari armenicum
Amarilis Amarilis bellodonna pembe
Kardelen Galathus elweshi
Göl soğanı Leocojum aestivum
Safran (Crocus sativus),
Lilium Candidum.
Siklemen
1-Cyclamen hederifolium
2-Cyclamen coum
Tigridia
Triteleia laxa Queen Fabiola
Osalix depei
İxia
Gladious
1-Gladiolus comm. ssp byzantinus
İris tuberose
Acidanthera - Yaz orkidesi
Hyacinthoides hispanica Blue
Nectaroscordum siculum
Sternbergia lutea
Dracunculus vulgaris (Yılan yastığı)
Tulipa greigii "red riding hood"
Tulipa greigii "pinocccio"
Narcissus triandrus " Thalia"
Narcissus triandrus " Hawera"
Convallaria majalis
Hycinthus double CHESTNUT FLOWER'' Katmerli pembe sümbül''
Glayöl 10 renk
yabani Glayöl cinsini bilemiyorum.
Daha ilave edeceğim.Şimdilik bunlar.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?
Sümbülteber ve müge

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Bazı türleri üretiyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Doğal sulama ve şebeke suyu kulanıyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Damlama yapmayı düşünüyorum.

Toprak özellikleri : ph oranı yüksek.

Kompost yapıyor musunuz?Yapıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?İlk yıllarda yanmamış hayvan gübresi atmıştım soğanlarıma zarar verdi.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Zirai mücadele yapıyorum.Özellikle güllere ve ağaçlara zararlı böcek olursa bazan ilaç atıyorum.
Soğanlı türlere anti fungal ilaçlar kullanıyorum.

Bahçeniz organik mi?Organik değil zirai ilaç kulanıyorum.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?Zirai, ve yanmış hayvan gübreleri.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?Bahçemde köstebek vardı hepsini hallettim.Şimdilerde yok.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?Sulama yağmurlama ve salma yoluyla yapıyorum.

[B]Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?[B]Bahçem yerleşim alanı içinde bitkilerim soğauk alıyor bazı türleri geçen yılİyi ki yapmışım dedikleriniz neler?

Tetanoz aşısı oldunuz mu? En son askerde olmuştum.

Sevgili çiçeksever dostlarım ben de bahçemi sizlere göstereyim dedim.Bahçem düzenli değil inşaat sebebiyle henüz bahçe düzenlemesi henüz yapılmadı.Resimlerini zaman oldukça ekleyeceğim.Yıllara göre farklı şeyler ekiliyor.Bunları resimlerde göreceksiniz.

ozbey 02-05-2010 14:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 (Mesaj 629745)
Sevgili çiçeksever dostlarım ben de bahçemi sizlere göstereyim dedim.Bahçem düzenli değil henüz bahçe düzenlemesi henüz yapılmadı bahçe sınırları için duvar çekilmediği için geçiiiici tel örgü ile koruma altına aldım.3 adet bahçem var tabi ki üretim ve uygulama bahçelerimdir.Kendim deneme yapıp üretiyor ve sizlere sunuyorum.Resimlerini zaman oldukça ekleyeceğim.Yıllara göre farklı şeyler ekiliyor.Bunları resimlerde göreceksiniz.

Hayırlı olsun, ilgi ile takip edeceğim.

Sebahattin Sargın 02-05-2010 16:21

Hayırlı olsun Hocam, ilgi alanı soğanlı bitkiler olan biri olarak çalışmalarınızın fotoğraflarını ilgi ile bekliyorum.

Sevgiler ;)

hozat 03-05-2010 00:18

Hayırlı olsun hocam 100,

Soğanlı bitkileri çok seviyorum, sizinde uğraşınız ağırlıklı olarak soğanlılar.

Güzel bir bahçe izleyeceğimizden eminim.

smiy 03-05-2010 11:29

Hocam 100 bahçeniz hayırlı olsun. Sergileyeceğiniz güzellikleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

tturt 03-05-2010 17:35

Hayrlısı olsun fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Dudi 03-05-2010 17:38

Hocam sabırsızlanıyoruz ama attınız mesajı gittiniz :D

k_donmez 03-05-2010 18:10

Sayın Hocam100
Hiç resim olmadan sadece sözle bu kadar ilgi gören bir bahçeniz var. Çok mutlu olmalısınız. 6 mesaj, 178 görüntüleme var. Kutlarım. Artık 1-2 resim görsek. Merakta bırakmayın bizi.:p

delete61 03-05-2010 18:49

Bahçeniz hayırlı olsun Mevlüt bey. Sonunda bizlere hoş çiçekler kazandıran abimizin bahçesinde her nekadar oralarda olup gezemesekte sitemiz vasıtası ile dolaşmak bile çok güzel. Birde resimleri görseydik, bizleri fazla bekletmeseniz. Saygılar

delete61 28-05-2010 21:40

Resimleri hala bekliyoruz Mevlüt bey.

delete61 02-06-2010 15:17

Bahçenizi göremeyeceğiz bu gidişle mevlüt bey.

hocam100 03-06-2010 16:28

Arkadaşlar sormayın başım ustalarla belada evin bahçesi savaş alanı gibi oldu o yüzden resim çekmek bana hiç gelmiyor.Beklemedeyim.İnşaat işi bitsin yüklemeye başlarım.

hazan-z 04-06-2010 00:47

Hayırlı olsun Sn Hocam100.Resimlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.Selam ve sevgiler.

hocam100 29-06-2010 22:02

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bahçem evimin inşaatı sebebiyle harap durumda olduğundan bu yıl resim yüklemeyeceğim demiştim ama nihayet biraz düzenleme yaptım.Resimler yavaş yavaş gelecek.Öncelikle hostalarımı yüklüyorum.Kokulu Hosta: plantaginea grandiflora (August Lily) yoğun kokulu bir çiçektir.

hocam100 09-09-2010 20:28

2 Eklenti(ler)
Sümbülteberlerim:

Zafer İnandıklı 09-09-2010 22:35

Sayın hocam 100, muteşem güzellikler göreceğimiz başlangıçtan belli oluyor. Kolaylıklar diliyorum.

Adalet Yağcı 10-09-2010 15:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 (Mesaj 665834)
Arkadaşlar bahçem evimin inşaatı sebebiyle harap durumda olduğundan bu yıl resim yüklemeyeceğim demiştim ama nihayet biraz düzenleme yaptım.Resimler yavaş yavaş gelecek.Öncelikle hostalarımı yüklüyorum.Kokulu Hosta: plantaginea grandiflora (August Lily) yoğun kokulu bir çiçektir.

Sizden aldığım hostalardan biri de çok güzel açtı, hiç bir kokuya benzemeyen çok özel ve de güzel kokusu var, ben çok beğendim.
Fotoğraftaki hostadan da isterim, aslında yeniden hosta siparişi açtığınızda bir kaç tane daha almak istiyorum.

Cumhur Tonba 10-09-2010 21:00

Beyazın zerafeti. Muhteşem...

hocam100 11-12-2010 22:34

Önümüzdeki yıl için resimleri eklemeye başlayacağım.Bu yıl behçeme epey dizayn ettim.Bahçe duvarlarını da çektim.

fikreteren 12-12-2010 16:14

Hocam 100 sabırsızlıkla bekliyeceğim.

hocam100 23-01-2011 11:08

Arkadaşlar soğanlı türler bahçesine hoşgeldiniz.

hocam100 23-01-2011 11:10

5 Eklenti(ler)
2 RESİM soğanlı türlerle ekili ön bahçem
Eklenti 189825
Eklenti 189826
Lilium candidumlarım:
Eklenti 189827
Yılan yastığı
Eklenti 189828
Eklenti 189829

hocam100 23-01-2011 11:26

4 Eklenti(ler)
Resimlere devam.İlk resim iris tuberose,2. resim safran,3. resim nergislerim 4. resim ise baharı müjdeleyen kardelen.

hocam100 03-04-2011 10:49

Arkadaşlar nefis fotoğraflar çektim.Bahçemi sizlere yakında tanıtmaya başlıyorum.

Periş 03-04-2011 12:24

Sevgili Hocam100 soganlı bitkiler genelde çok yıllık oluyorlar ellerinize saglık harika merakla resimleri takip ediyorum saygılar...

hocam100 03-04-2011 20:03

2 Eklenti(ler)
İlk olarak çiçek açan İris tuberosumu resimledim:

Sebahattin Sargın 03-04-2011 20:15

İris tuberesolar çok güzeller benim en sevdiğim türlerden. Seneye satışa çıkartırsanız soğanlarına şimdiden talibim :)

Dudi 03-04-2011 20:18

Dallara kelebekler konmuş gibi, çok güzel...

hocam100 03-04-2011 21:58

1 Eklenti(ler)
Beğenmenize sevindim.Bu çiçeğin soğanı olmuyor.Köke benzer rizomu var.
Taner Turt bey yollmıştı bu resmi, kendisine teşekkür ederim.

Periş 04-04-2011 13:08

Elinize saglık sayın hocam muhteşemler sogan satışı olursa bende talibim...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024