agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   meh12 / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/19542.htm)

meh12 04-03-2010 21:26

meh12 / bahçe

5 Eklenti(ler)
Bahçenin bulunduğu şehir: MUĞLA /Köyceğiz

Bahçenin büyüklüğü: 1000 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Bol güneşli-Toprak verimli

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb)konut bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Uzun süredir kullanılan bir alan.Gerek buğday arpa gerek yulaf yazları da bahçe olarak kullanılıyor.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 10

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel olarak yapılıyor

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Sebzelik-meyve ağaçları

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?Büyük bir kısmını örtü altı yetiştiricilik için düzenlemek istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Zeytin,mandalina, yeni dünya, elma, armut, dut, asma, kayısı, Çitlenbik, Aşılı mersin, aşılı ve yerli şeftali,

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Var

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?Altın Çilek

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Evet yapıyoruz

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Genellikle akarsu kullanıyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Bazı alanlarda damlama sulama sistemi kurduk

Toprak özellikleri

Kompost yapıyor musunuz?Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?Evet zaman zaman oluyor.Bazı şeylet tecrübe ile öğreniliyor

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Zirai mücadele yapmıyoruz.

Bahçeniz organik mi? Organik diyemeyiz.Ama kimyasal ilaç ve gübre kullanmıyoruz

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Hayvansal gübre kullanıyoruz.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Fare yok

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Vahşi sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Baçemizin Doğu kanadında küçük bir dağ var.bitkileri fazla soğuklar etkilemez iklim itibarıyla

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?Ağaçlar nete üye olmuşum

meh12 04-03-2010 21:32

resimlere

5 Eklenti(ler)
devam ediyorum

meh12 04-03-2010 21:33

devam

5 Eklenti(ler)
devam ediyorum

günebakan 04-03-2010 21:35

Maşallah hepsi de ne kadar güzel görünüyor fasulyeler ne kadar uzun güle, güle büyütün afiyetle yiyin:)

meh12 04-03-2010 21:35

devam

4 Eklenti(ler)
devam arkadaşlar

meh12 04-03-2010 21:36

devam

5 Eklenti(ler)
devam

meh12 04-03-2010 21:38

devam

5 Eklenti(ler)
devam ediyorum

meh12 04-03-2010 21:39

evet

5 Eklenti(ler)
evet arkadaşlar

meh12 04-03-2010 21:41

devam ediyorum

4 Eklenti(ler)
biraz daha var

meh12 04-03-2010 21:43

Sayın Günebakan bizim oralarda onlara uzun börülce diyorlar.Bir ağacın tepesine kadar çıkıyor

k_donmez 04-03-2010 22:28

Sayın Meh12, hepsi de birbirinden güzel. Ellerinize sağlık. Bizi de özendirdiniz. Canımız bahçe domatesi çekti.

begonya26 04-03-2010 22:35

oy oy oy masallah maasallah Allah nazardan saklasın bu ne guzellik helede o biberler gecen sene beceremedim urun almayı allahım nolur benimde böyle biberlerim domateslerim olsun :(

Güler 04-03-2010 23:16

Hepsi de çok güzel ellerinize sağlık. Mısırlarınız yerli mısır mı? Biraz da cin mısırı var galiba.

Fotoğraflar güzel ama detay da yazsaydınız daha iyi olurdu. Detaydan kastım türleri, bakımı nasıl yaptığınız gibi.

meh12 05-03-2010 01:07

Tamam teker teker elimden gelen bilgilendirmeyi yaparım.İsimler yörede kullanılan isimleri ile yapabilirim.

kılıç 05-03-2010 08:17

Hepsi çok güzel ya elinize sağlık. Uzun börülce dediğiniz bitkiyi ilk defa görüyorum. Taze mi tüketiliyor, yoksa kurusunu mu pişiriyorsunuz?

feriha 05-03-2010 09:14

Börülce hem taze hem kuru tüketilir.

Taze bulunabilecek mevsimde haşlanarak salatası (limon-sarmısak-zeytinyağı ilaveli) veya zeytinyağlı yemeği yapılır.
Kurutulduktan sonra ise aynı şekilde salatası ve yemeği yapılır. Şahsen ben salatasını severim:)
Kışın kurusunu haşlayarak buzluğa kaldırılan bizim karnı kara da dediğimiz börülce azar azar özellikle tarhana çorbasında kullanılır.

malbman 05-03-2010 09:33

Eh yani, sabah sabah yapılacak iş mi bu? Canımız çekti.:p:p

Şaka bir yana gerçekten sabah sabah içimiz açıldı sayın meh12. Hepsi muhteşem görünüyor ama özellikle domatlara bayıldım. Afiyetle yiyin.

Bir soru: bu görüntüler güncel görüntüler mi yoksa yazdan kalma fotoğrafları mı yüklediniz? Bildiğim kadarıyla Afyon'da bu mevsimde böyle havalar pek bulunmaz.

zelish 05-03-2010 09:47

Ohhh içim açıldı. Sebzelerin dalındaki kokusu taaa buralara kadar geldi, mis gibi. Bereketli bir yaz geçirmişsiniz. Bu senede öyle olması dileğile yeni fotoğraflarınızı bekliyoruz.

kalambaklı 05-03-2010 09:51

Sayın meh12, emeğinizin sonunda ne güzel işler yapmışsınız ve sizi tebrik ediyorum.

AFRASYAB81 05-03-2010 10:13

Maşallah çok güzeller.
Gübre kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız ne tür ?

sevim.K 05-03-2010 10:29

Emeklerinize sağlık hepsi çok güzel. Birinci fotoğraftan başlayarak hepsini dikkatle inceledim.

Atla toprağın sürüldüğü fotoğrafa bayıldım. Uzun yıllardır kopmuş yaşadığım o tarlayla bağla bahçeyle içiçeliği hatırladım. Babaannemin sebze bahçesini, anneannemlerin kabak, karpuz, kavun tarlalarını hatırladım. Sabah çiğinde bahçeden kopardığımız domatesleri, biberleri, salataları hatırladım. Çıtır çıtır taze sebzeleri aldığımız sabah kahvaltılarını, keyifli sohbetleri.

Bu fotoğraflarla birlikte bana yaşattığınız güzellikler için teşekkürler:).

dağ çiği 05-03-2010 13:48

Sebzeleriniz çok güzel, maşallah. Merak ettiğim tohumlar sizin mi, yoksa fide olarakmı alıyosunuz.Tohumlar organikse bu hepsinden güzel.

fikreteren 05-03-2010 15:40

Sebzeler harika.Hele o domates sanki çizgi yerlerinden beni dilimle diyor.Güzel bir çekim.Ellerinize sağlık.

meh12 05-03-2010 16:01

Arkadaşlar gübre olarak yıllanmış hayvan gübresi kullanıyoruz.Tohumları kendimiz yetiştiriyoruz.Üretimlerimizi ticari amaçla yapmadığımız için kesinlikle gübre ve ilaç kullanmıyoruz. Yeni resimler de ekleyeceğim .
Birinci resimdeki atla çift süren dedemdir kendileri :)

Uzun börülce:
Haşlayıp ,süzme yoğurtla karıştırıp,közlenmiş biberi tereyağında kızartarak üzerine dökeceksiniz .Çok harika bir yemek olur. Arkadaşların belirttiği gibi salatası ,yine fasulye gibi domatesli olabilir .Bir değişik türü babam çok sever yine haşlayıp tereyağında mısır unu ile börülceyi hafif kavuracaksınız müthiş bir lezzettir.

Beyaz Börülce:

Bu boyutlarda iki türü vardır beyaz ve yeşil,beyaz olanlar daha lezzetlidir.Özellikle olgunlaşmış(ermiş ama kurumamış) olanların tanelerini domatesle yapacaksınız süper olur.
Yine kurusunun çorbası ,bizim orada alacaş denilen bulgur ve tereyağı ile yapılan pilav tarzı vardır değişik bir tatdır.

meh12 05-03-2010 19:21

Yeni Resimler yüklüyorum arkadaşlar

5 Eklenti(ler)
Şimdiye kadar sulamayı ark yoluyla yapıyorduk.Bu sene inşallah damlama sistemi ile daha güzel ürünler yetiştireceğiz

meh12 05-03-2010 19:23

devam ediyoruz

2 Eklenti(ler)
yeni resimlerim

feriha 05-03-2010 20:09

Ellerinize sağlık, maşallah hepsi çok sağlıklı gözüküyorlar..

25. mesajınızdaki 4. resimdeki bitki nedir? Tanıyamadım, sormadan duramadım. Tohum mu acaba?

limon 05-03-2010 20:09

Sebzeleriniz çok çok güzel. Fotoğraflarınıza bakarken arka planda gördüğümüz tabiat güzelliğine de bayıldım. Uzun yıllar keyfini sürmenizi dilerim.

meh12 05-03-2010 20:19

Evet tohum

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feriha (Mesaj 591053)
Ellerinize sağlık, maşallah hepsi çok sağlıklı gözüküyorlar..

25. mesajınızdaki 4. resimdeki bitki nedir? Tanıyamadım, sormadan duramadım. Tohum mu acaba?

Evet bizim güver yetiştirmek için kullandığımız tohum karaca otu aslında bildiğimiz,biz onu eker soğan ufağı yaparız .Daha sonrada onu teker teker dikerek ihtiyacımız olan kuru soğanı karşılarız.Bizim soğanlarımız fazla bilinmeyen uzun soğandır

murtan 11-03-2010 17:32

O börülcelerden bulmak için tatil dönüşü eşim sağolsun Afyon'da bayağı bir dolaştırmıştı bizi, anılarım canlandı şimdi.Herşey çok güzel elinize sağlık.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024