agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2008, 16:51   #1
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
ezgili dünyam / Bahçe

Yol kenarında olan yıkılmış garajın harfiyatını temizlemeye çalıştık. Eğer bulabilirsek bir kamyon dolusu toprak alıp bahçe yapmayı istiyorum. Şu an görünüşü böyle.

Name:  KIR ÇİÇEKLERİ 024.jpg
Views: 2205
Size:  66.3 KB

Name:  KIR ÇİÇEKLERİ 025.jpg
Views: 2116
Size:  52.6 KB

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 20:28   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Kolay gelsin. Her aşamasını görmek isteriz Ezgili dünyam.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 02:35   #3
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Kolay gelsin,inşallah istediğiniz gibi bir bahçe yaparsınız..Elinize kahvenizi alıp, mis kokular içinde içersiniz, kelebekler arılar ziyaretinize gelir...Bu kadar iyi dilekten sonra resim çekip bize gösterirsiniz sanırım..

Duvarı da yıkıcak mısınız?

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 09:20   #4
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Duvarın hizasında toprak doldurmamız lazım. Duvarın yıkılan yerlerini onaracaz. Eğer duvar yıkılırsa, toprak aşağıya dökülür. Bahçe'nin bir kısmı yüksekte kalıyor. Diğer açıkta olan yeri araba park etmek için kullanıyoruz. Toprak dolunca aynı hizaya gelecek.

Name:  KIR ÇİÇEKLERİ 014.jpg
Views: 2025
Size:  59.1 KB

Adil beğendi.
Eski 14-04-2008, 08:47   #5
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Bahçemde bakım zamanı

Bahçemin giriş demirleri ve salıncağı boyamam lazım. Ne renk olacağına karar veremedim. Siyahmı boyamalıyım yoksa yeşilmi olsun **** değişik önerileri olan varmı. Belki sıradışı bir fikir olabilir ama ben bir ara leylak rengi boyamayı düşünmüştüm. Resimde görülen, yüksek'te kalan yere, belediye parmaklık yapacakmış. Parmaklık beyaz renkli olacak, ama dilersem onuda boyayabilirim. Giriş kısmına eski demir kapı boyanıp takılacak.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 21-04-2008, 23:19   #6
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ben olsam beyaza boyardım.

Eski 23-04-2008, 02:18   #7
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Zenfree'ye katılıyorum,beyaza boyayın...

Eski 24-04-2008, 10:46   #8
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Kesinlikle beyaz

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 11:18   #9
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Ben olsam koyu yeşil boyardımkiremit rengi ile uyumlu olur.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 10:30   #10
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Belediye'nin yol çalışmaları nedeniyle bahçemizin bir tarafına yapılan duvar için kazdıkları temel beni bir çok uğraştırdı. Elimden geldiğince çiçekleri kurtarmaya çalıştım işciler gelince haberi oldu, daha önceden bilsedim iyi olurdu. Erik ağacı tam duvarda kaldığı için kesildi, en çok ona üzüldüm.
Bahçemizin son halinin fotoğraflarını çektim bugün.
Palmiye, oya ağacı,turuncu renkli sarmaşık, bazı oratancalar, zakkum çok şükür kurtuldu.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 22-06-2008, 10:41   #11
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Sebze bahçem ürünlerini vermeye başladı. Marulları kıyamadım yemeye ama, şimdi acı bir tadı oldu. Bazılarını söktüm, bazılarını tohum olur diye bıraktım. Domatesler çok güzel oldu Fasulye ve biberler tek tük ürün vermiş. Kabak ve salatalıklar çiçek açmış. Kiwona ve Achocha bile büyümeye başladı.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 22-06-2008, 19:24   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ezgili Dünyam, bahçen harika görünüyor ellerine sağlık.

Eski 24-06-2008, 08:55   #13
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ezgili Dünyam, bahçen de emeğin de çok güzel görünüyor. Ellerine sağlık.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 14:44   #14
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Çok teşekkürler.

Eski 24-06-2008, 15:50   #15
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Sevgili Ezgili dünyam bahçene,renklerin canlılığına hayran kaldım.İzmir de çiçeklerimiz aşırı sıcaklardan kavruluveriyor.Sizin nemli ikliminiz bitkiler için çok faydalı olsa gerek.Ayrıca çok emek verildiğide belli.Eline ve yüreğine sağlık.

Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 17:35   #16
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Bizim buralarda bitkilerin büyümesiyle başedemiyoruz. Bahçeye kısa bir süre bakım yapılmasa orman gibi oluyor. Evimizin karşı tarafında bize ait bir meyve bahçesi var, baharda otları kestim, şimdi otlar benim boyumu geçti, bu sıcakta tekrar cesaret edemiyorum. Şimdi fındık olacak ama gir girebilirsen bahçeye mümkün değil.

Eski 25-06-2008, 21:03   #17
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Kiwona ve Achocha hızlı büyümeye başladılar bu günlerde. En çok onları merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 25-06-2008, 21:06   #18
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Ahududu

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 25-06-2008, 21:34   #19
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Sarmaşık zor kurtuldu kesilmekten Malesef erikler onun kadar şanslı değildi.
Sarmaşığın dolandığı çam kurudu.

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Eski 25-06-2008, 23:39   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili ezgili dünyam, bahçen çok güzel olmuş ellerine sağlık. Bir iki şey yazarsam bana kırılmayacağını tahmin ediyorum.
Sarmaşığın sarıldığı ağaç kurudu diyorsun ya. O sarmaşık resimden anladığım kadarı ile acem borusu. Çok azgın bir türdür. Benim de koskoca salkım söğüdümü kurutmuştu. Baş edebilmek çok zor, bahçenin her tarafından patlar, hatta evin içinden bile çıkar. Görüntüsü çok güzel olmasına karşın çok karınca ve arı çeker. Hangi ağaca sardırırsan emin ol kurutur, bu yüzden dikkatli ol.
Ortancaların çok güzel. Aralarından çıkan Ezan çiçekleri de ayrı bir bölümde daha güzel durur sanki. Onlar da diplerinden çok yavru verirler biliyorsundur. Zamanla ortancalarla iyice karışırlar. Çiçeklerin açılış şekline dikkat ettin mi hiç? Pervane gibi dönerek açarlar ve hafif çok güzel bir kokuları vardır. Bahçenin bir köşesinde topluca bulundursan sanki daha güzel görünüm sergilerler.
O güzel banka oturup, akşam çayı içmek ne keyif vericidir değil mi? Sık sık yapıyor musun?
Güzel bahçenin doya doya tadını çıkartmanı dilerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 08:28   #21
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ezgili Dünyam, o ahududular ne öyle, maşallah.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 08:32   #22
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçeniz çok güzelmiş. Yol çalışması için geçmiş olsun diyorum. Canınızı ne kadar sıktığını tahmin edebiliyorum.

Bahçe içindeki yol çok tatlı, yeşil bank da sağa sola bakarak yürürken oturup incelemeye davet eder gibi.

Ortanca ve ahududulara çok imrendim, Karadeniz bölgesindeki bahçeleri bu yüzden çok kıskanıyorum.

Güler Hanımın tek çeşidi topluca bulundurmak uyarısını ben kendime de alıyorum.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 10:04   #23
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Sevgili Güler hanım kırılmak ne kelime sizin vereceğiniz fikirler benim için altın değerinde. Sarmaşık konusunda çok haklısınız, gerçektende çok arsız, bir kaç gün önce, erik ağacının uzandığı yerinden ayıramayınca eriği dalıyla kesmek zorunda kaldım. Bahçenin beton kanalında bile fide vermiş. Ezan çiçeklerimiz çok vardı ama, duvar için kanal kazdıklarında üzerine toprak attıkları için yok oldu. Bu sene kalan çiçeklerden tohum alıp dediğiniz gibi yapmaya çalışacam. Ezan çiçeklerini ailece çok seviyoruz. İlk diktiğimiz yıllarda açışını izlemek için beklerdik.
Bir ayı aşkın süredir malesef bahçede oturmak mümkün değil, yol çalışması yakında bitince inşallah bizde rahat ederiz.

Eski 26-06-2008, 10:13   #24
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Sevgili Sabah ve Nurbahar ahudu'yu ablam fide alıp dikmişti. Evimizin inşaatında yanlışlıkla keserler diye korumaya almıştım. Bir hafta önce kocaman bir dalını yanlışlıkla kırabildik. Hemen annemle kırılan dalına bezle beraber toprak sardık ve her gün ıslattık, dal kurumadı. Eskiden bizim buralar böğürtlen cennetiydi, malesef artık fazla kalmadı. Çocukken elimize bir gazoz şişesi alıp içine böğürtlen ve şeker koyup bir dal parçasıyla ezerdik, çok güzel olurdu. Artık bunu yapan çocuklar yok. Ahududu böğürtlen gibi tatlı değil, görünüşünün aksine ekşimsi bir tadı var.

Eski 26-06-2008, 10:25   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Ezgili dünyam, ben de kırılmayacağını tahmin ettiğim için yazdım.
Yol çalışmaları var diyorsun, her taraf toz toprak oluyordur. Bu yüzden bir iki şey daha yazayım mı?
Çiçeklerin çok toz içinde kalıyorlarsa sakın gündüz sıcaklarında yapraklarını yıkamaya kalkma. Akşam güneş çekildikten sonra bol suyla yapraklarını yıkayabilirsin. Hem yıka ki iyi solunum yapabilsinler. Eğer gündüz yıkarsan bütün yaprakları lekelenir. Üzerlerinde kalan su damlaları yakıcı güneş ışığı ile yaprakları lekeler ve bozar. Bu yüzden biz, bahçedeki çiçekleri sularken hep toprağı sularız, su zerrelerinin yaprağa gelmesini istemeyiz.
Acem borusu, bizim evde (Silivri'de) salonun ortasından çıktı. Betonu çatlatmış ve yer karolarının derz arasından filizlenmiş. Önceleri kestim ve tuz ruhu döktüm, ama bu sefer başka yerden çıktı. Bahçede 2 tonluk su deposu var, fiber. Önceleri köyün suyu oraya geliyor ve oradan eve motor ile sevk yapılıyordu. Sabah bakıyorum su gelmiş, yarım saat sonra evde damla su yok. Tıkanıklık mı var ne diye bahçeyi kazdık. Tabii ne çim kaldı ne çiçek. Bir de baktık ki acem borusu kocaman dalını deponun altından geçirip, koca depoyu ortadan ikiye ayırmış, tabii su nerede depolanak? Olacak gibi değil diyerek yok etmeye karar verdik. Yoksa ev elden gidecek. Emin ol o sarmaşığı sökeli belki 10 seneyi geçti ama halâ bahçenin sağından solundan yer yer acem borusu çıkıyor. Anında yok ediyorum ama o yine de pes etmemiş gibi.

Eski 26-06-2008, 13:15   #26
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ezgilidünyam bahçeniz çok sıcak, şirin mi şirin. Ellerinize sağlık.

Güler Hanım siz bu acemborusundan bana da bahsetmiştiniz ya bahsettiğinizin ertesi günü, ana kökün olduğu yerin yarım metre kadar önünde iki yerden fışkırmış olduğunu gördüm. Gerçi ben sevindim Çünkü çıktığı yer tam da çatısını sarmak istediğim yerdi. Bana enteresan gelen ise, ana dal fazla büyümezken bu iki sürgünün büyümesi neredeyse gözle görülecek kadar hızlı İki gün önce 10 cm. lerdi, bugün 1 metre kadar olmuşlar. Mutfağın ortasından çıkmadıkça şimdilik şikayetim yok

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 14:10   #27
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili limon, ne diyeyim bilmem ki '' hayrını gör''
Benim bahçedeki koca salkım söğüt öldü, ev ile söğüt ağacının arası sanırım 30 m kadardır, oradan yetiştiyse artık sen düşün. Hıımm bu arada yan komşum da balkonunu sardırmak istemişti, belki onun kökü de gelmiş olabilir. Neyse amannnn benden uzak olsun da, nerede olursa olsun.

Eski 26-06-2008, 15:02   #28
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili ezgili dünyam, bahçeni baştan sona kadar bende gezdim herşey çok güzel görünüyor ellerinize sağlık. Ekilenler yerini belli ki çok sevmişler ve çoşmulşar. Güler Hanım ın bahsettiği acem borusunu bende nerde görsem çok severim ama bu kadar arsız olduğunu bilmiyordum. Zaten Ankara da pek olmuyor diye biliyorum. Ortancaların da maşallahı var, hele ahududular bir harika..Onlardan marmelat yapıp pastaların üzerine çok rahat harcayabilirsin. Bahçende sevdiklerinle sağlık ve mutluluk içinde oturmanı dilerim.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 16:39   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Ezgili Dünyam !

Gerçekten harika olmuş. Gez dolaş bitmez yahu. Arkadaşlar herşeyi yazmışlarda orada küçük bir asker varya onunda ben yanaklarından öpeyim. Emek verilince her şey oluyor. Kesilen ağaçlarınıza üzüldüm. Olsun yenilerini yetiştirmişsiniz ne güzel.

Tekrar tebrikler.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 18:14   #30
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Sevgili ezgili dünyam,
Ezan çiçeklerinden tohum almak için uğraşmayın.Bende o kadar çok ki seneye miktar olarak sayılarını 3-4 e katlayacaklar. Size fide gönderirim.Sevgiler....

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024