agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni783Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2021, 08:24   #61
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Patlıcanlar pek güzel, resimden toplayıp içini oyup dolma yapasım, içini kavurasım, dibindeki otları da asılıp koparasım geldi.

Tarlayı taşlı kızı kardaşlı yerden alcakmışsın ama sizin taşlar biraz fazla olmuş. Bizim bahçeyi de zamanında sel basarmış arada; güccükken, sular çokken...Her çapalamada, çapa makinesiyle-traktörle geçtiğimizde daha önce oraları elden geçirmemişiz gibi taşlar çıkıyor. Sanki bahçede taş ekiyoruz da her yıl bir yerlerden yenileri yetişiyor gibi..

Kabakgiller (kabak-kavun-karpuz) çabuk tozlaşıyor sanki (kesin bilgi değil benim gördüğüm) İki yıl önce ektiğimiz karpuzun yaprak yapısı ile geçen yıl ektiğimiz karpuzun çekirdek yapısı ve önceki yılki karpuzun tadı bir bakıyorsun tek karpuzda birleşmiş. Geçen yıl tek cins kabak ektiğimiz halde iki tane külkedisinin kabağına benzer iki tane iki kucağı dolduracak büyüklükte kabağımız olmuştu.

halcur beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2021, 10:43   #62
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Evet, otlarla ilgili bir sorunumuz var. Defalarca otları temizlesek de tekrar tekrar çıkıyor.

Kabaklarda da bahtımıza ne çıkarsa...

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2021, 11:17   #63
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Killi topraktaki kireç taşları sizin taşları döver . Şaka bir yana hepsini bertaraf etmeden bir kısmını tutup fidan dikiminde kullanabilirsiniz. Bitki izolasyonları konusunda da forumda Sn. Birnefestoprak'ın hazırlamış olduğu oldukça güzel dökümanlar var. Minimum çabayla tohum saflığını korumak mümkün.

O tatsız tuzsuz salatalıklar genellikle çapraz tozlaşmış oluyor. Hiç uğraşmaya değmez.

TCM ve halcur beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2021, 10:48   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Bu taşları peyzaj için kullanabilirsiniz. Belki bir taş yol ya da bir taş bahçesi için. Bizim bahçe de taşlı ama böyle güzel taşlar yok

halcur beğendi.
fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2021, 07:12   #65
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Güzel haberler ve güzel görüntülerle başlayalım. (Kötü haberler daha sonra)

Bir tür kabak ektiğimi zannediyordum ama durum bu. Çeşit çeşit kabağım oldu. Zararı yok ama hala geleneksel balkabağımı göremedim.
Name:  111.jpg
Views: 373
Size:  67.0 KB

Patlıcanlar salkım salkım veriyor. Üç tür var.
Little Fingers Sayın Karaçayır
Halep Karası Patlıcan SayınHediyeunlu
Listada de gandia çizgili patlıcan Sayın istcallst
Name:  666.jpg
Views: 366
Size:  60.4 KB

Salatalıklar lezzetsiz diye düşünmüştüm ama öyle çıkmadı. Oldukça lezzetli.
Name:  h.jpg
Views: 363
Size:  62.2 KB

Yerli mısır. Annemden. Eski lezzet. Özlemişim. Haşlamasını bolca yedik. Şimdi közde deneyeceğim.
Name:  m.jpg
Views: 361
Size:  66.1 KB

Eski 03-07-2021, 07:13   #66
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Patlıcanları topladık. Kızartma yaptık ve afiyetlendik.
Name:  3.jpg
Views: 363
Size:  67.3 KB

Fazlalıkları da güneşte kurutuyoruz.
Name:  1.jpg
Views: 368
Size:  67.0 KB

Bu arada domatesler yine hasta. Yeşilinden bazılarını toplayıp turşusunu kurdum.
Name:  2.jpg
Views: 358
Size:  38.8 KB

BİM'den aldım bu Adaçayı'nı. Biraz daha bekletip bahçeye dikeceğim.
Name:  4.jpg
Views: 372
Size:  63.9 KB

Bu da alıç. Yaz vakti saksısız kök halinde bu fidanı aldım. Nerdeyse kuruyordu. Şükür kurtuldu. Adana ağzıyla "ışgın" verdi, yaşayacak.
(Bununla beraber aldığım Kuşburnu ve Dağ çileği de yaşıyor.)
Name:  5.jpg
Views: 358
Size:  67.3 KB

Eski 03-07-2021, 07:47   #67
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Yukarıda iyi haber demiştik. Burada ise kötü haberlerimiz var.

Domateslerin bir kısmı böyle. Adana ağzıyla "ulmuş". Vıcık vıcık olup çürüyor. O kadar yumuşak ki kaldırdığınızda uluk kısım dökülüyor.
Name:  7.jpg
Views: 431
Size:  40.1 KB

Burada daha belirgin.
Name:  9.jpg
Views: 429
Size:  72.0 KB

Burada daha da belirgin.
Name:  8.jpg
Views: 429
Size:  66.5 KB

Bir de böyle delik deşik olanlar var. Bolca hem de.
Name:  dd.jpg
Views: 422
Size:  24.5 KB

Bu domatesler de enteresan. Dış görünüş iyi gibi ama dokunduğunuzda bazı bölgeler yumuşak. Kestiğinizde sanki çarpmış sürtmüş gibi bazı bölgeler yumuşacık. Hayvanlardaki sinire benzer beyaz damarlar var. Tohum da siyaha yavın bir renkte. Ayrıca domates azıcık zorlasanız bazı yerlerden yarılıveriyor.
Name:  d1111.jpg
Views: 416
Size:  12.4 KB

NOT:
-Tüm bostana, diktiğimden beri, 2 kere Bordo Bulamacı, bir kere Gülleci Bulamacı, bir kere toz kül, bir kere de sıvı kül kullandım.
-Ayrıca domates, patlıcan ve salatalıklara iki kere NeemAzal kullandım.

NOT 2: İlginçolan bunların hiçbiri daha önce ismni verdiğim "Gillik/Gıcık domates"de yok.

Bazı domateslerde mildiyö alameti de var. acaba bunlar mildiyö mü diye düşünüyorum.

feyzi_48 beğendi.

Düzenleyen halcur : 03-07-2021 saat 08:20
Eski 05-07-2021, 10:12   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Yukarıda iyi haber demiştik. Burada ise kötü haberlerimiz var.

Domateslerin bir kısmı böyle. Adana ağzıyla "ulmuş". Vıcık vıcık olup çürüyor. O kadar yumuşak ki kaldırdığınızda uluk kısım dökülüyor.
Eklenti 720320

Burada daha belirgin.
Eklenti 720321

Burada daha da belirgin.
Eklenti 720322

Bir de böyle delik deşik olanlar var. Bolca hem de.
Eklenti 720323

Bu domatesler de enteresan. Dış görünüş iyi gibi ama dokunduğunuzda bazı bölgeler yumuşak. Kestiğinizde sanki çarpmış sürtmüş gibi bazı bölgeler yumuşacık. Hayvanlardaki sinire benzer beyaz damarlar var. Tohum da siyaha yavın bir renkte. Ayrıca domates azıcık zorlasanız bazı yerlerden yarılıveriyor.
Eklenti 720324

NOT:
-Tüm bostana, diktiğimden beri, 2 kere Bordo Bulamacı, bir kere Gülleci Bulamacı, bir kere toz kül, bir kere de sıvı kül kullandım.
-Ayrıca domates, patlıcan ve salatalıklara iki kere NeemAzal kullandım.

NOT 2: İlginçolan bunların hiçbiri daha önce ismni verdiğim "Gillik/Gıcık domates"de yok.

Bazı domateslerde mildiyö alameti de var. acaba bunlar mildiyö mü diye düşünüyorum.
Dometeslerin bu şekilde çürümeleri ve delik olamaları kurtlanma belirtisi gibi geldi bana

http://www.fidebirlik.org.tr/bilgile...knik-talimati/

@alpha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2021, 10:47   #69
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi @alpha Mesajı Göster
Dometeslerin bu şekilde çürümeleri ve delik olamaları kurtlanma belirtisi gibi geldi bana

http://www.fidebirlik.org.tr/bilgile...knik-talimati/
Teşekkürler, ben de öyle tahmin ettim. 2 defa NeemAzal kullandım. Bu haftasonu 3.kez kullanıp sonuca bakacağım.

Eski 05-07-2021, 10:59   #70
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu da közde mısır. Tarla mahsulü...
Name:  gh.jpg
Views: 333
Size:  70.6 KB

Eski 05-07-2021, 14:36   #71
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Afiyet olsun @ halcur ; yıllardır közlemelik mısır arıyoruz. Tatlı haşlamalık olanlar dişe yapışıyor, yöreseller küçücük oluyor. Sizin bu kriterlere uyan mısırınız var mı acep..

halcur beğendi.
Eski 05-07-2021, 15:26   #72
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Afiyet olsun @ halcur ; yıllardır közlemelik mısır arıyoruz. Tatlı haşlamalık olanlar dişe yapışıyor, yöreseller küçücük oluyor. Sizin bu kriterlere uyan mısırınız var mı acep..
Teşekkürler.
Benim de öyle bir arayışım var. Maalesef bizimkiler de küçük oluyor. Arada görülen uzunca iki mısır marketten alınıp dış güçler(birader) tarafından oraya yerleştirilmiş.
Küçük de olsa yerli mısırlar "dişe geliyor". Bence tadı güzel. Hatta kabuklarını soyup da nenemin dişleri gibi mısır tanelerinin biri orada biri burada görünce "Hah" dedim, "Bu bizim mısır işte." Sevindim valla. Eşime de dedim, "Uzun zamandır yememiştim, özlemişim."

Agaclar.net tohum paylaşımından aldığım beyaz mısır, mois morado gibi bir kaç tür daha ekmiştim. Onları deneyemedim daha. Kabakların arasına ekmiştim ama kabaklar öyle bir coştu ki fasulyelerin büyümesine fırsat vermeden çullandı üstlerine, mısırların da yakında icabına bakar. Şimdi tercih zamanı mısır mı kabak mı? O da soru mu, tabii ki "mısır". Kabağı eşe dosta ikram için ekiyorum. Çok nadir yerim. Tarlanın diğer yerlerine ektiğim öteki kabaklar yeter de artar bile. Bu hafta kabakları cennete gönderip mısır ve fasulyelere özgürlüklerini vereceğim. (Kabak katliamı biraz da zararlılarla mücadele kapsamında. Neredeyse tüm kabak yapraklarında galeriler var. Kelebek üretim üssü gibi. Domatesten onlara bulaşmış galiba.)

Gerçi siz bu saydığım mısırları muhtemelen denemişsinizdir ama yine de uygun bir mısır bulursam size de bilgi veririm.

Eski 10-07-2021, 12:47   #73
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Böyle güzel domatesleri söküp söküp attım.

Düzenleyen halcur : 11-07-2021 saat 16:40
Eski 10-07-2021, 14:08   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Böyle güzel domatesleri söküp söküp attım.
Domateslere üzüldüm. Patlıcan, kabak ve karpuzlar çok güzel maşallah.

halcur ve feyzi_48 beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2021, 16:52   #75
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domateslerin meyvelerinde sorun olmayanları yeşil ama daha kızarmamışlar ise, gölgede beklettiğinizde hemen kızarırlar, tabi dalındaki gibi olmaz ama güzel olur.

halcur beğendi.
Eski 10-07-2021, 21:03   #76
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Domateslerin meyvelerinde sorun olmayanları yeşil ama daha kızarmamışlar ise, gölgede beklettiğinizde hemen kızarırlar, tabi dalındaki gibi olmaz ama güzel olur.
Bir kısmını turşu yaptım, diğer kısmını da turşu yapmak isteyen bir akrabaya verdim. İsraf olmadı 😇

Bir miktar da yeni dikim yapmıştım. Yetişirse malum büyüğümüz gibi, "Nerede galmıştık."der yola devam ederiz.

Sorun şu ki birden fazla hastalık sardı domatesleri ve ben de hepsiyle birden baş edecek altyapıya sahip değilim. Yine de yılmak yok mücadeleye devam.

TCM beğendi.
Eski 10-07-2021, 23:46   #77
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sanırım biraz daha geç dikmeniz gerekti domatesleri, sıcağa kalacaklar, meyve tutumu zor olur. Buralarda güz domatesi derler, gerçi sırf domates değil bakliyat biber vs. için daha geç ekip kış gelmeden ürün alırlar.

halcur beğendi.
Eski 11-07-2021, 06:16   #78
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Sanırım biraz daha geç dikmeniz gerekti domatesleri, sıcağa kalacaklar, meyve tutumu zor olur. Buralarda güz domatesi derler, gerçi sırf domates değil bakliyat biber vs. için daha geç ekip kış gelmeden ürün alırlar.
Yanlış ifade ettim belki. Yeni dikmedim. Birkaç hafta oldu.

Eski 11-07-2021, 21:15   #79
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohumdan yeni ektiyseniz sanırım zamanı ama fide olarak diktiyseniz daha erken.

halcur beğendi.
Eski 12-07-2021, 07:29   #80
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu da Kellogs Breakfast domates. Bir tanecik. Doğranmadan çekmeyi unutmuşum.

Düzenleyen halcur : 29-07-2021 saat 07:59
Eski 12-07-2021, 07:40   #81
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bu da Kellogs Breakfast domates. Bir tanecik. Doğranmadan çekmeyi unutmuşum...

Ömürler görün e mi... Patlıcan közlemesi de koymamışsınız zaten içine. Biraz kıl acı biber, az daha soğan, bir tutam nane, zeytinyağı da güzelse... Mmmmm...Deneyin, mükemmel bir karışım...

akçabardak beğendi.
Eski 14-07-2021, 09:00   #82
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:

Ömürler görün e mi... Patlıcan közlemesi de koymamışsınız zaten içine. Biraz kıl acı biber, az daha soğan, bir tutam nane, zeytinyağı da güzelse... Mmmmm...Deneyin, mükemmel bir karışım...
Gavur aşı derler bizde ona. Çok sevilir. Özellikle bulgur kaynatılırken yapılan iki şeyden biridir. Acı konusu bizde sorunlu. Ben acı yiyebilirim ama acı eşiğim çok yüksek değil. Ama ev ahalisinin geri kalanı, Kozan ağzıyla, püsü(kedi)ağızlı. Acı yemezler.

Bunlar da salatası yapılan sarışının kankaları.

Bu arada aynı böyle çok güzel görünen bir domatesi elime aldım, bir anda sadece sapı kaldı elimde. İçi (Kozan ağzıyla) ulmuş. Nasıl bir hastalıksa sapı hariç tamamı sıvılaşmış.

Eski 14-07-2021, 09:07   #83
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bunlar da Çukurova Devlet Hastanesi yolundaki çalılar. Kapari sanırım. Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

Eski 14-07-2021, 09:19   #84
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Benim ortak ziraatçiye sık gider, her seferinde bir ilaç alır. Bazen de aldığı ilaçlarla pişti olur.
Dikotan m45 adlı bir mantar ilacı var. Mancozeb içerikli.

Mildiyö için kullanıldığında ilacın kullanılması ile hasat arasında 14 gün olmalıymış.(Bu belirtilen tarihten önce hasat yapılırsa insana zararlı demek anladığım kadarıyla.)

İlginç nokta şu ki aynı ilaç aynı oranda Erken YaprakYanıklığı için kullanılırsa hasat süresi 28 güne çıkıyor.

Ben bunu anlamadım. Aynı ilaç, aynı miktarda kullanılıyor ama hasat süresi uzuyor ya da kısalıyor. Bunu garibanların anlayacağı bir şekilde izah edecek biri varsa memnun olurum.

NOT: Bayram sonuna kadar yaylada olacağım. Telefon ve internet çekmiyor. Herkese şimdiden iyi bayramlar.

Eski 15-07-2021, 09:04   #85
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Bunlar da Çukurova Devlet Hastanesi yolundaki çalılar. Kapari sanırım. Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

Evet bunlar kaparidir.

halcur beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2021, 09:10   #86
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Benim ortak ziraatçiye sık gider, her seferinde bir ilaç alır. Bazen de aldığı ilaçlarla pişti olur.
Dikotan m45 adlı bir mantar ilacı var. Mancozeb içerikli.

Mildiyö için kullanıldığında ilacın kullanılması ile hasat arasında 14 gün olmalıymış.(Bu belirtilen tarihten önce hasat yapılırsa insana zararlı demek anladığım kadarıyla.)

İlginç nokta şu ki aynı ilaç aynı oranda Erken YaprakYanıklığı için kullanılırsa hasat süresi 28 güne çıkıyor.

Ben bunu anlamadım. Aynı ilaç, aynı miktarda kullanılıyor ama hasat süresi uzuyor ya da kısalıyor. Bunu garibanların anlayacağı bir şekilde izah edecek biri varsa memnun olurum.

NOT: Bayram sonuna kadar yaylada olacağım. Telefon ve internet çekmiyor. Herkese şimdiden iyi bayramlar.

Bu ilaçlama olayı benim hiç hoşuma gitmiyor doğrusu, bu ilaçlar yüzünden insanlar allerji oluyorlar, bu benim görüşüm.

halcur beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2021, 12:19   #87
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Gavur aşı derler bizde ona. Çok sevilir. Özellikle bulgur kaynatılırken yapılan iki şeyden biridir. Acı konusu bizde sorunlu. Ben acı yiyebilirim ama acı eşiğim çok yüksek değil. Ama ev ahalisinin geri kalanı, Kozan ağzıyla, püsü(kedi)ağızlı. Acı yemezler.

Bunlar da salatası yapılan sarışının kankaları.

Bu arada aynı böyle çok güzel görünen bir domatesi elime aldım, bir anda sadece sapı kaldı elimde. İçi (Kozan ağzıyla) ulmuş. Nasıl bir hastalıksa sapı hariç tamamı sıvılaşmış.
Hepsi değil ama bazılarında ben de gözlemliyorum. Hava durumundan kaynaklandığını düşünüyorum.

halcur beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2021, 13:01   #88
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Salatalıklar böyle. Bahçeden topladığımda yeşildiler. Buzdolabında sarardı. Nedendir bilmem. Lezzet fena değil.
Name:  WhatsApp Image 2021-07-30 at 12.47.55.jpg
Views: 222
Size:  35.1 KB

Günebakanlar oluyor artık. Frik. Tam taze yemelik.
Name:  WhatsApp Image 2021-07-30 at 12.47.56 (1).jpg
Views: 224
Size:  72.4 KB

Geleneksel balkabağı. Bir tane var nedense. 3 günde bir suluyoruz ama yetmiyor.
Name:  WhatsApp Image 2021-07-30 at 12.47.56 (2).jpg
Views: 212
Size:  66.4 KB

Bunlar da kızımın patlıcanları.
Name:  WhatsApp Image 2021-07-30 at 12.47.57 (1).jpg
Views: 228
Size:  63.4 KB

İreniwaki karpuz. Tadını çok beğendik. Yeterince büyürse çekirdekleri karpuzun tamamına yayıldığı için az çekirdekli hale dönüşüyor. Şekli enteresan olduğu için doğrama aşaması da eğlenceli geçiyor.
Name:  WhatsApp Image 2021-07-30 at 12.47.57.jpeg
Views: 223
Size:  49.3 KB

Eski 30-07-2021, 13:02   #89
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Cin biberlerini kurutarak acı toz/pul biber yapıyorum. Kendi ürünüm olduğu için içim rahat oluyor.

Yeşil görünenler daha önce bahsettiğim dürümcüden gelen biberler. Benim haddim değil bu biber, çok acı ama bereketli. Pul biber yapımında kullanıyorum. Renk kırmızıya dönmüyor ama sorun değil.
Name:  WhatsApp Image 2021-07-30 at 12.47.56.jpg
Views: 218
Size:  62.5 KB

Esnaf ahlakı konusunda sıkıntı çok. Daha önce de benzer şeyler yazdığım için uzatmadan yazayım.
Aşağıda görünen kıl biberler özellikle ve ısrarlı sorularımın sonucunda tatlı oldukları belirtilerek satıldı bana. Zehir gibi acı. Yemekte kullanamıyoruz, kahvaltıda yiyemiyoruz, salataya doğrayamıyoruz...çünkü zehir gibi. Aylarca verilen emek boşa gitti. Biraz turşu, birazı da pul/toz biber yaparız. O kadar.
Name:  WhatsApp Image 2021-07-30 at 12.48.57.jpeg
Views: 215
Size:  53.1 KB

Eski 30-07-2021, 15:41   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Sayın halcur; Esnaf konusunda sizi kendi yaşadıklarımla o kadar iyi anlıyorum ki, ne isterseniz veriyorlar fakat verdikleri satış amaçlı oluyor fayda amaçlı olmuyor.

halcur ve chntskn06 beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024