agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2021, 08:49   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-11-2020
İhsan0959 / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Tekirdağ-Süleymanpaşa

Bahçenin büyüklüğü : 500 m²

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Güneş, yağış güzel, mevsimine göre de rüzgârlı.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü: yazlık ve hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: Yaklaşık 15 senedir hiç işlenmemiş müstakil evin meyve ağaçları bulunan bahçesi. Yaklaşık 200 m2 sinde çim ekimi yapılmış, geriye kalan kısımda meyve ağaçları mevcut. Toplamda 20 kadar meyve ağacı var (Şeftali, kiraz, vişne, nar, elma, armut, Trabzon hurması, incir ve erik). Son 3 yıldır neredeyse bahçede hiç temizlik dahi yapılmamış halde idi, kasım 2020 itibariyle arı misali çalışmalarımız devam etmekte…

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: Kasım 2020 itibariyle.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Bahçenin mevcut dumunda yeniden tasarım yapmam pek mümkün değil, ancak ağaçlar arasındaki güneş görebilen alanları sebze adası alanı olarak belirledim, bahçeninin bir köşesinde de tavuk kümesi yaptım (yaklaşık 6 m2)

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş plânı var mı? Varsa ekleyiniz: Yok

Bakımı nasıl yapılıyor?: Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar: yok

Bahçe için hayaliniz, idealiniz var mı?: çimlerin sağlıklı, meyve ağaçlarının verimli, mümkünse sebze üretebileceğim bir forma sokmak

Bahçede bulunan bitkilerin listesi(ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): servi, zakkum, erik, ladin, japon gülü, söğüt, gül, erik, incir, şeftali, nar, elma, armut, kiraz, vişne, üzüm, limon, Trabzon hurması)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Hepsine özeniyoruz. Sebze üretimi için ayrıca çaba içerisindeyim.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Ailemiz için, satış gibi bir olayımız yok.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : 25 m bir su kuyusu var, ama aktif değil, henüz bakım yaptırmadım, eğer aktif hale getiremezsem şebeke suyu kullanacağım (salma sulama ile).

Su tasarrufu içi neler yapıyorsunuz: Bitkilerin ihtiyaç duyduğu oranda su kullanıyoruz. Fazla su yine toprak tarafından emiliyor.

Toprak özellikleri: Kaliteli bir toprak yapısı yok, organik madde yetersiz, ph yüksek. Toprak ıslah çalışmaları ve kompost yapımı devam ediyor.

Kompost yapıyor musunuz?: Kasım ayından beri yapmaktayım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Bileyerek yanlış uygulamalar yapmış olabilirim, henüz yeni başladım, her adımda neredeyse foruma danışıyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Ayva ağacını budarken bulduğum koşnil ve kımızı bitler için yazlık yağ uygulaması yaptım. Zorda kalırsam Neemazal ve Gülleci bulamacı kullanmayı düşünüyorum.
Bahçeniz organik mi? : Organik

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Kompoıst ve organik atıklar ile toprağı beslemeye başladım. Kimyasal gübre kullanmıyorum

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :fare var, gördüm

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler: Kasım 2020 itibariyle apartman dairesinden bahçe-topraklı yaşama geçmiş olmak

ihsan0959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 14:16   #2
Ağaçsever

bahçe görünüm

Merhabalar,
Bahçe hakkında biraz bilgi vermek istiyorum,
arazi toplam 530 m2, evin taban oturumu 95 m2 kadar.
evin kuzey cephesinde resimlerde eklediğim gibi rulo çim ekimi yapılmış, yaklaşık 10 yaşın üzerinde,
güney cephede gördüğünüz gibi meyve ağaçları var, meyve ağaçları arasına sebze adaları yerleştirdim; en yüksek güneş alabilecek alanları seçtim.
Köşede bir tavuk kümesi ve 4 tavuğum var,
Güney cephe dar bir aralık, ekim dikim için çok müsait değil,
Bahçedeki meyve ağaçları ve kuzey cephe sınırına dikilmiş olan serviler yaklaşık 13 yaşında,
ekim yapacağım alanlardan aldığım toprak analizini de görsellere ekliyorum,
Bu arada ev içinde fide yetiştirme işlemine başladım,
kalorifer üstü ve cam önünde çoğunluğunu Mahon67 den temin ettiğim domates, salatalık, biber, patlıcan, fesleğen, kadife çiçeği, marul fide çalışmalarım devam ediyor.
Tavuk kümesi önündeki sebze adasını nisan ayı başında minik bir seraya dönüştürüp fideleri dışarı taşımak istiyorum,
Bir taraftan da çimlerle ilgilenmek istiyorum,
Her görsel için eleştirilerinizi ve yorumlarınızı esirgemeyin lütfen,
yapmış ya da yapacağım yanlışlar hakkında kulağımı çekerseniz çok müteşekkir olurum,
Durumu daha iyi izah edebilmek için fotoğraflar üzerine bilgi de ekledim,
saygılarımla,

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2021, 14:20   #3
Ağaçsever

fotoğrafların devamı..

bahçe ve fidelerden...

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2021, 14:22   #4
Ağaçsever

fidelerden

son olarak kadife ve fesleğenler..

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2021, 15:48   #5
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bahçe sayfanız hayırlı bereketi bol olsun dileklerimle, kolay gelsin.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 17:17   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayfanız hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi olur. Tekirdağ daha sıcak olduğu için marul, roka, tere tohumlarını dışarıya da ekebilirsiniz. Ev ortamından dış ortama aktarmada biraz sıkıntılı oluyorlar. Sıcaklık olmasına rağmen ışığın yeterince olmaması nedeni ile fide boyları uzamakta, narin olmaktalar. Bu da dış ortamda hemen bozulmalarına kırılmalarına neden oluyor. Dış ortama alıştırarak dikmek gerekiyor. Aslında dış ortamda küçük sera gibi bir yer yapmış olsanız yavaş da büyüse çok daha sağlıklı fideleriniz olurdu.
Kolay gelsin

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2021, 22:10   #7
Ağaçsever

Teşekkürler sayın akçabardak

akçabardak beğendi.
Eski 12-03-2021, 22:14   #8
Ağaçsever

Sayın Muda,
Bir hafta kadar sonra sebze adalarımdan birini küçük bir seraya çevireceğim,
lakin gece sıcaklıklarından korkuyorum, mart ayı boyunca gece sıcaklıkları 4-8 C arasında görünüyor, fideleri kaybetmekten korkuyorum, ısıtmasız küçük bir serada bu sıcaklıklarda fideleri yaşatabilir miyim bilmiyorum açıkçası...
evde de ışık problemim var, pencere önü bile yetmiyor gibi, aydınlatma sistemi bu yıl kuramadım; bana bahçe yolu görünüyor,
Teşekkürler önerileriniz için

Eski 13-03-2021, 05:51   #9
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Bahçenizi güle güle kullanın.
Sn Muda ya katılıyorum. Ek olarak salatalık fideleri de sorun çıkarıyor. Kabak ve salatalıkta fide üretmek pek yararlı olmadı. Doğrudan toprakta yetişmesi daha verimli oldu.
Sebze adalarını düzenlerken duvar dibinde bir sıra ekecek yer oluşturursanız, çitleri sarılıcı bitkiler için kullanabiliyorsunuz. (Fasulye, salatalık gibi) Rüzgarda sırık ne olacak derdiniz olmuyor.
Kolaylıklar diliyorum.

cemilsisik beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2021, 23:33   #10
Ağaçsever

Merhaba,
Yaklaşık 5,6 m3 hacimli mini seramı kümes kafes ısıtıcı bir ürünle ısıtmayı düşünüyorum,
infrared ışığın fideler üzerinde zararlı bir etkisi olur mu?
şöyle bir ürün var?
https://www.gittigidiyor.com/ev-elek..._pdp_611995445
acaba bu konuda tecrübesi olan var mı?
selamlar

Eski 15-03-2021, 09:51   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Kolay gelsin, emeğinize sağlık. Ben kendi tecrübelerime binaen ev ortamında tohumdan fide üretmeyi bıraktım. Çünkü çelimsiz oluyorlar dış ortama çıkardığım zaman strese giriyorlar. Dış ortamda bir hafta yerine üç haftada çıkım oluyor ama ben memnunum.

feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2021, 09:24   #12
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihsan0959 Mesajı Göster
Merhaba,
Yaklaşık 5,6 m3 hacimli mini seramı kümes kafes ısıtıcı bir ürünle ısıtmayı düşünüyorum,
infrared ışığın fideler üzerinde zararlı bir etkisi olur mu?
şöyle bir ürün var?
https://www.gittigidiyor.com/ev-elek..._pdp_611995445
acaba bu konuda tecrübesi olan var mı?
selamlar
Kızıl ötesi (infrared) ışınlar bitki gelişiminde faydalı bölgede yer almıyor.
Yüksek enerjili ışınlar oldukları için.
Bitki, ışınların etkisi ile istenmedik şekilde ısınıyor. Güneş ışınlarında da var ancak, yoğun değil.
Amaç toprağı ısıtmak olmalı. Soğuk kütle ısınıncaya kadar ortamı eş düzeyli sıcaklıkta tutmak zor. Seralarda toprağın içine boru döşeyerek ısıtma yöntemini seçerler. Don döneminde ise soba kullanırlar.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2021, 16:41   #13
Ağaçsever

gelişmeler...

Çok teşekkür ederim bilgi ve paylaşımlarınız için Sn Feyzi 48 ve Portakal rengi,

tohum ekme konusunda sanırım biraz aceleci davrandım, salatalıklarımı dün viyolllerden alıp pet şişelere ektim, mayısa kadar evde cam önünde tutup güzel havalarda balkona çıkarıp dış ortama adaptasyon sağlamasına yardımcı olup, sonrasında bir kısmını balkona, bir kısmını da bahçeye çıkaracağım gibi görünüyor.

Sebze adalarına ekeceğim salatalıkları da direk toprağa eksem mayıs başında sanki daha iyi olacak sn feyzi48 in belirttiği üzere..

Biber ve domates fideleri de cam önünü sevdi gibiler, gelişim devam ediyor.

Bu arada sebze adalarının birini seraya dönüştürdüm, 200 lük borular kullanarak, şaşırtma öncesi biraz serada da bekletmeyi düşünüyorum. Serada sıcaklık ölçümleri yaptım; bahçede sıcaklık 19'C olarak ölçüldüğünde serada 30'C olarak ölçtüm, nem dışarıda yüzde 35 iken serada yüzde 70' e çıktı. Gece dışarısı 11'C iken serada 13'C olarak ölçtüm. sera ısıtma maliyet, zahmet ve sonuç olarak tatmin etmeyecek gibi görünüyor. Sizin önerileriniz ve araştırmalarım sonucu verimli bir yöntem olmayacak gibi görünüyor; bu yüzden serayı ısıtmayı artık düşünmüyorum.

Evimin kilerinde sıcaklık yaklaşık 18'C, acaba led lambalar ile orada mı gelişime devam etsem diye düşünüyorum; uygun maliyetle nasıl bir ortam hazırlayabilirim? Yoksa evde cam önünde tutup uygun havalarda fideleri balkona mı çıkarsam tam olarak karar veremiyorum.

Pazar akşamüstü gübreci geldi, inek-koyun karışık gübresinden 10 çuval aldım (25 kg lık kömür çuvallarında), adalara birer torba döktüm, sanki tam yanmamış gibiydi, yayarak ekim öncesi döneme kadar yavaş yavaş alt-üst etsem uygun olur mu?

Gelişmeler bu şekilde, öneri, uyarı ve tavsiyelerinizi eksik etmeyiniz,
Selamlar

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2021, 12:43   #14
Ağaç Dostu

Sebze adalarına ekeceğim salatalıkları da direk toprağa eksem mayıs başında sanki daha iyi olacak sn feyzi48 in belirttiği üzere..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sayın ihsan0959; İyi çalışmalar, ben kendi tebrübelerim neticesinde salatalık, kabak vb türde olan tohumları tohum viyolü yerine bahçedeki yerine tohum olarak ekeceğim. Konuyla ilgili yeni sezonda tecrübelerimi sayfamda paylaşacağım.

Ürünlerinizin renkleri sağlıklı gözükmekte olup sanki boyluca olacakmış gibiler. Bence güneş gören soğuk odaya alsanız gelişimleri süreç içerisinde yavaşlayıp oturaklaşacaktır, diye düşünüyorum.

Düzenleyen feyzi_48 : 17-03-2021 saat 12:44 Neden: .
Eski 17-03-2021, 15:27   #15
Ağaçsever

çim gübreleme

Merhaba arkadaşlar,
elimde görsellerini paylaştığım gübre var,
acaba çimlere bu gübreyi atabilir miyim?
toprak hazırlığı veya taban gübresi yazıyor üzerinde,
çimlere üstten serpme şeklinde uygulasam erir mi acaba? fayda görür müyüm?
teşekkürler,

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2021, 20:33   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Bu gübreler genelde toprak hazırlanırken dikim işlemi yapılırken kazılan yerdeki toprakla harmanlanarak kullanılıyor.
Bende balkon ve evin içerisinde yetiştirdiğim bitkilerim için retardo taban gübre kullanıyorum.
Yalnız ne kadar doğru-yanlış olduğu tartışılır ama ben taban ve toprağa karıştırmanın yanında suda çözünmesini sağlayarak ara ara sebze ve çiçeklere gübreli su ile takviye yapıyorum.
Sera konusunda size tavsiyem evin geniş cam yüzeyi olan/cam balkon olan güneş alan bir yerinde portatif seralardan kullanabilirsiniz, ısı mutlaka daha yüksek ve güneş ışığı açısından iyi olacaktır.

tekin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 23:42   #17
Ağaçsever

gelişmeler...

Merhabalar,
Salatalıkların büyüme aşkı ve benim aceleciliğim birleşince ortaya böyle görüntüler çıktı
artık ayakta duramaz oldular,
bende pet şişe yanına destek telledim,
bu salatalıkları balkonda tutmayı düşünüyorum,
çeri domatesler de pencere önünde büyümeye devam ediyor,

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2021, 23:58   #18
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Bahçe sayfanız hayırlı olsun sn. İhsan0959.

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2021, 12:04   #19
Ağaçsever

Teşekkürler sayın E.Kahraman

Eski 06-04-2021, 23:42   #20
Ağaçsever

yaprakta sararma

Merhaba,
görselini eklediğim salatalık fidesinin alt yaprağında sararmalar mevcut,
spesifik bir belirti midir? hastalık olabilir mi?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2021, 08:13   #21
Ağaç Dostu

Sayın ihsan0959; Salatalık bitkisi, olumsuz koşullar altında meyve ve yaprakların beslendiği üst kısımlarına besin sağlamaya odaklandıklarından büyük bir stres altına girerler. Salatalık yaprakları sadece sarı olmaz, aynı zamanda farklılaşabilir. Toprakta bir eksiklik yoksa yaprak sararmasının en büyük nedeni sulama hatasıdır.

Eski 17-04-2021, 19:44   #22
Ağaçsever

bahçeden gelişmeler...

Merhabalar,
iki gün önce dışarıda sebze adalarından birini çevirmiş olduğum seraya, evde cam önünde büyüttüğüm fideleri taşıdım.
Taşınma öncesinde birkaç gün boyunca seranın gece sıcaklığını takip ettim, +2'C ye kadar bir fark oluşturuyor dışarıya göre,
ayrıca çadırda mum yakmayı denedim, +3-4 derece artış görünce bu cesaretle çıkardım fideleri.
Yeşillikler; marul, roka, maydonoz ve dereotu 1-2 cm oldular,
30 cm kadar olan birkaç salatalığı da arkalarına duvar dibine pet sera içine ektim,
Evin bitişiğinde yer alan tarlanın sahibi ile görüşüp traktörün giremediği köşe kısmı ekmek için aldım,
çok fazla ot vardı, zeminin yakından bir fotosunu da ekliyorum,
tek bir çapa ile 2 saatte 40 m2 kadar yeri temizledim, daha belleme ve ayrıntılı temizlik var. Bu alana da domates, patlıcan, fasulye, kavun ve karpuz ekmeyi planlıyorum,
herkese bereketli günler dilerim

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2021, 20:19   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Gönlünüzce güzel, bereketli günler yaşayın.

Asia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2021, 03:03   #24
Ağaçsever

Teşekkürler Sayın feyzi_48,
salatalıkların ortamı, 1 birim coco-peat, 1 birim vermikülit, yarım birim solucan gübresinden oluşuyor, üst kısımda ise ara ara eklediğim yumurta kabuğu ve muz kabuğu var. Besin eksikliğini kesin anlayabileceğim bir belirti daha olabilir mi? kesin karar verebilmek için; mesela çiçek dökme vb. gibi?

feyzi_48 beğendi.
Eski 18-04-2021, 03:04   #25
Ağaçsever

Teşekkürler sayın Asia

Asia beğendi.
Eski 19-04-2021, 09:11   #26
Ağaç Dostu

Sayın ihsan0959; öcelikle yeni yeriniz hayırlı olsun. Evinizin bitişiğinde yer alan tarlanın sahibi ile görüşüp oraya değer katmanızıda ayrıca tebrik ederim. Üreten emekçi eller dert görmesin. Salatalıklar sadece besin eksikliği ile değil, stres sebebiylede çiçek döker. fakat sizin bahsettiğiniz toprak karışımı oldukça zengin karışım olarak gözükmektedir.

Eski 19-04-2021, 10:06   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Sayın İhsan0959 bahçeniz de sayfanız da hayırlı olsun. Bol bereketli günler dilerim.

fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2021, 11:06   #28
Ağaçsever

teşekküler sayın fdemir

Eski 28-04-2021, 16:17   #29
Ağaçsever

heyacanlı girişimler...

Merhabalar,
Son gönderimdeki komşu tarlayı istilamdan sonra bahçede geçirdiğim süre ve heyecanım giderek artıyor,
Tarla kenarındaki alanda bellediğim alanlarda arklarımı açtım ve çiftlik gübresi uygulaması yaptım,
son paylaşımımdan sonra sebze adalarına çiftlik gübresi karştırıp (her adaya 25 kg'lık kömür çuvallarından bir torba olacak şekilde) devamında sıvı kükürt uyguladım,
ve dün tüm fidelerime kaolin kil uygulaması yaptım,
bugün de Mahon67' den temin ettiğim tohumlardan gelişen Blue domatesleri ilk olarak yerini biraz kaydırdığım tavuklara yakın olan sebze adama diktim,
(youtube' da bazı hobicilerde gördüğüm pet şişeye küçük delikler açarak toprak altını nemli tutma çalışmasını da denemek istedim; resimde şişeler görünüyor)
tepe yapraklar biraz içe doğru kıvrık,
umarım önemli bir sorunları yoktur?
Değerlendirmelerinizi bekliyorum,
Bereketli günler

Eski 28-04-2021, 16:19   #30
Ağaçsever

fotolar

üstteki post için eklemeyi unutmuşum...

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024