agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni702Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2020, 15:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
chntskn06 / Bahçe

Merhabalar,
Araştırmalarımda ve hazırlıklarımda büyük katkı sunan tüm ağaçlar net üyelerine teşekkür ediyorum.
Ankara/Sirkeli de geçtiğimiz yaz aldık bahçemizi fakat haziran sonlarına denk gelmesi sebebiyle ekim dikime yetişemedik.
Önümüzdeki sezon ciddi araştırma ve emeklerle hazırlıklarımı yapıyorum. Daha önce pek tecrübem olmaması sebebiyle hatalı gördüğünüz veya tavsiyede bulunacağınız hususlarda yorumlarınızı eksik etmemenizi temenni ediyorum.
Bahçenin bulunduğu şehir : Ankara

Bahçenin büyüklüğü : 1000m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Yükselti fazla olması sebebiyle genelde serin (ankara merkeze göre)

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :36m2 bir amerikan panel prefabrik yapı, 30m sondaj kuyusu, 3ton depo ve hidroforu, iki cephesinde 50 adet leylandi ile çevrilmiş, sundurma ve üç dört adet asması olan bir bahçe

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 6ay

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Tasarım kısmen yaptım ve çalışmalarım devam ediyor, profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : autocad ortamında oluşturduğum çizimi ekliyorum.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? bahçe geçmişi kısmında ifade ettim.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Göz alıcı bir düzen kurup az emekli çok verim almak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : 53 leylandi, 3 vişne, 3 kiraz, 3 diken yapraklı çam, 3-4 gül, 4 asma, 1 leylak

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : ilk defa başlıyorum

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : 30m derinde sondaj kuyusu, su sıkıntısı yaşanmamakta

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Toprak özellikleri : Killi toprak

Kompost yapıyor musunuz? :

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Gülleci bulamacı

Bahçeniz organik mi? : tamamen organik olması yönünde gayret ediyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : damlama planlıyorum

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : sağı solu düz ama genel olarak serin bölge

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :

Eklenen Resimler

chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2020, 15:15   #2
Ağaç Dostu

SEBZE BAHÇE PLANINI EKLİYORUM GÖRÜNMEDİĞİ İÇİN BÜYÜK OLARAK AYRICA YAZDIM YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.[IMG][/IMG]

OSMAN45, Muda ve ebd beğendi.
Eski 28-12-2020, 15:21   #3
Ağaç Dostu

BAHÇE SULAMAYI PLANLIYORUM HEM SEBZELER HEM AĞAÇLAR İÇİN YORUMLARINIZI BEKLİYORUM [IMG][/IMG] [IMG][/IMG]

Muda ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 28-12-2020, 15:25   #4
Ağaç Dostu

FİDELERİ KENDİM YETİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM DÜZENEĞİN ÖLÇÜLERİYLE İLGİLİ PLANIM HAZIR EKLİYORUM. YAKLAŞIK 350 FİDE OLARAK PLANLANDI.[IMG][/IMG]

Muda beğendi.
Eski 28-12-2020, 15:28   #5
Ağaç Dostu

BAHÇEYİ ALDIĞIMIZDA SUNDURMA 4 ADET TERS U PROFİLLERLE YAPILMIŞ SALLANIYORDU RESİMDE PAYLAŞTIĞIM ŞEKİLDE İLAVE KAYNAK ATIP BİRLEŞTİRDİK. ÖNÜMÜZDEKİ SENE EKİLECEK ASMALARI TIRMANDIRIP SUNDURMANIN ÜSTÜNÜ TAMAMEN KAPATMASINI ÜMİT EDİYORUM.[IMG][/IMG]

OSMAN45 beğendi.
Eski 28-12-2020, 18:53   #6
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Sn chntskn06 . Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Gerçek resimleride bekliyoruz

chntskn06 beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2020, 20:26   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bahçeniz hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi olur. Aldığınız ve şu andaki resimleri arkadaşımızın dediği gibi bekliyoruz. Asma vs. fidanları şu anda dikebilirseniz fidanların yerlerine alışmaları ve baharla birlikte büyümeleri daha iyi olur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2020, 21:03   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2020
Hayırlı olsun. bahçe tasarımı çok önemli umarım başarırsınız...

chntskn06 beğendi.
alkan6363 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2020, 23:07   #9
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim inşallah ekleyeceğim gerçek resimleri de .
Sn Muda sert iklimi olan yerlerde budama ve dikimin bahara doğru bırakılmasının daha doğru olduğunu okudum birkaç yerde o yüzden şubat marta erteledim

Eski 29-12-2020, 06:34   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Budama konusunda haklılık payı yüksek . Komşum sonbaharda budamalarını ve işlerini bitiriyor. Şu anda sadece baharı bekliyor. Her yıl çilek fidelerin ilkbaharda yapardı. Geçtiğimiz sonbaharda onları da söküp yeni yerlerine nakletmişti. Ancak bu yıl ilkbaharda almış olduğu verimi alamadı. Bahçesi bin üçyüz rakım. Kuzeye yakın. Soğuk ve don olayları fazla.
Fidan ve asma dikmek için ise sonbaharda yapılan dikim daha iyi. Kış döneminde fidan yerine alışıyor. Yağmur, kar toprağa işliyor. Fidanın kökleri hava iyi oldukça toprak altında çalışıyor. Asmada ve bazı fidanlarda başıma gelen olay fidan kökü kısa süreli değil ama uzun süreli açıkta kaldığı zaman çok güzel kök sistemi olsa da büyüyemiyor. Tokat'tan getittirdiğim yirmibir tane asma fidanından uyanan dörtte bir. Yaşayan şu anda hiç yok. Bu durumu bilseydim kalıcı yerlerine dikmek yerine tüpler sürekli suyunu takip ederdim. Çelik kesip suyunu vermiş olsam köklenirdi. Amasya'dan gelen deveci armut ve Amasya elması fidanları da aynı şekilde çok büyümediler. İki tane deveci armudunu takip ediyorum. Beşinci yılında var sanırım. Afyonkarahisar'dan aldıklarım şu anda kocaman ağaç oldular. Onlar bu yıl atak yapabildiler. Gelecek yıl artık yeterli kök yaptıkları için çok daha iyi olurlar. Bir arkadaşın çeşit değiştirmek için söktüğü elmaları verdiğim arkadaşlar diktiler. Sanırım Şubat ayı gibi idi. Birinde kökler açıkta bir hafta dışarıda kaldı. Şu anda hepsi tutturmuş durumda. Elma arsız olurtutar. Yeter ki suyunu eksik etme demişti. Karar sizin. Ben fırsat buldukça dikmeye çalışıyorum. Sizin yer bizden soğuk değildir. Buradaki fidancının söylediği sonbahar dikimi fidana bir yıl kazandırır. Tabi acele etmenin de bir mantığı yok . Yerlerini belirleyip çukurlarını açarsınız. Yağmur kar suları çukuru kabartır. İstediğiniz zaman dikimlerinizi yaparsınız.

Kolay gelsin.

chntskn06 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2020, 11:02   #11
Ağaç Dostu

Asma haricinde dikmeyi düşündüğüm on on bir kadar ağaç var onların çukurlarını açtım aslında dikecektim de iklimin sert geçmesi sakıncasıyla beraber sulama ile alakalı da tedirginliğim oldu açıkçası sulama hatlarını daha döşemedim. Bu arada yeni dikim fidanlar ve yıllanmış ağaçlarda bir sulama kriteriniz var mıdır sabit debili damlama sulama başlıklarından aldım hatta yukarıda planını da paylaştım leylandiler için 8l/h vişne ve kirazlar için 8+4l/h olacak şekilde sabit debili başlık koymayı düşünüyorum sebze bahçesinin sağ tarafında yeni dikmeyi düşündüğüm fidanlar var onlar için başlangıç olarak 8l/h bırakmayı düşünüyorum büyüdükçe ihtiyaca göre ilave ederim . Sulama rejimi ve miktarıyla alakalı tavsiyeniz var Mıdır? (Leylandiler 7-8 yaşında vişne ve kirazlar da aynı şekilde)

Eski 30-12-2020, 09:20   #12
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
BAHÇE SULAMAYI PLANLIYORUM HEM SEBZELER HEM AĞAÇLAR İÇİN YORUMLARINIZI BEKLİYORUM [IMG][/IMG] [IMG][/IMG]
Merhaba,
Bahçeniz hayırlı olsun.
Sulama konusunda birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.
Ana borular dış kenarlarda yer almalı. Böylece toprak sürülürken ana borular ile uğraşmazsınız. Kışın ana boruları tümü ile boşaltmak amaçlı bir çözümünüz olmalı. (Donma riski) Bu eğim ile sağlanamıyorsa boşaltma musluk veya vanaları ile yapılabilir.
Ağaçların ana borularını sebzelerden ayırmakta yarar var. Ağaç ana borularının vanası genellikle kapalı olur. Sebzeleri daha sık suluyoruz. Sebzelerin sulamasında ise iş karışık oluyor. Ana borudan adalara ayrılan ikincil borular oluşturmak ve bunlardan dağıtım yapmak esneklik sağlar.
İlk yapımda tam istediğinizi elde edemeyebilirsiniz. Yatırımı parça parça yapabilirsiniz. Planlamanız iyi olursa, ilerledikçe geliştirirsiniz. Çizim yapabilmeniz önemli avantaj. Farklı durumları çizip, üzerinde çalışabilirsiniz.
Sebze dikim aralıkları değişir. Aynı adayı değişik bitkiler ile nöbetleşe dikebilirsiniz. 20 cm aralıklı damlama boruları yeterli esnekliği sağlıyor. Damlama debisi düşük olan borular sulama süresini uzatsa da toprağa yayılımı iyileştiriyor.

chntskn06 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2020, 10:03   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Merhaba,
Bahçeniz hayırlı olsun.
Ana borular dış kenarlarda yer almalı. Böylece toprak sürülürken ana borular ile uğraşmazsınız. Kışın ana boruları tümü ile boşaltmak amaçlı bir çözümünüz olmalı. (Donma riski) Bu eğim ile sağlanamıyorsa boşaltma musluk veya vanaları ile yapılabilir.
Ağaçların ana borularını sebzelerden ayırmakta yarar var. Ağaç ana borularının vanası genellikle kapalı olur. Sebzeleri daha sık suluyoruz. Sebzelerin sulamasında ise iş karışık oluyor. Ana borudan adalara ayrılan ikincil borular oluşturmak ve bunlardan dağıtım yapmak esneklik sağlar.
İlk yapımda tam istediğinizi elde edemeyebilirsiniz. Yatırımı parça parça yapabilirsiniz. Planlamanız iyi olursa, ilerledikçe geliştirirsiniz. Çizim yapabilmeniz önemli avantaj. Farklı durumları çizip, üzerinde çalışabilirsiniz.
Sebze dikim aralıkları değişir. Aynı adayı değişik bitkiler ile nöbetleşe dikebilirsiniz. 20 cm aralıklı damlama boruları yeterli esnekliği sağlıyor. Damlama debisi düşük olan borular sulama süresini uzatsa da toprağa yayılımı iyileştiriyor.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim çok makbule geçti.

Eski 30-12-2020, 12:13   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Merhaba,
Bahçeniz hayırlı olsun.
Bu arada zaman ayarlı otamatik sulama sistemim var, toplamda 6 adet selenoid vanam var. Vanaların bir tanesi leylandileri, iki tanesi çimleri, bir tanesi meyve ağaçlarını ve iki tanesi sebze bahçesini sulayacak şekilde planlandı. Her birinin ana borusu ayrı. Ana borular derine gömülü ve kenarda, tali borular ise toprak üstünde ve kenarda olacak şekilde planlandı. 20-25cm delikli damlamalar kanımca da yeterli olacaktır, yükseltilmiş yatak düşündüğüm için homojen bir sulama olduğunu okudum.
İllaki uygulama sonrası tecrübe kazandıkça şekillenecektir ama minimum toleransla halletmek istiyorum. O yüzden tavsiye ve tecrübelerinizi önemsiyorum.
Fasülye+salatalık+sakız kabak+biber bir vana, domates+patates+marul+karpuz+kavun+kabak+yeşillikl er+lahana+bamya bir vana olacak şekilde birbirinden ayrı planlıyorum. Bu konuda tavsiyeniz var mıdır?
Karık sulamada sulama sıklığıyla ilgili tavsiyelere rastladım ama damlama sulamada gözlem kazanana kadar ne sıklıkta ne kadar süre tavsiye edersiniz sulamada?

Eski 31-12-2020, 08:11   #15
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Forumdaki deneyimli üyelerin önerilerinde en çok okuduğum; güneş doğmadan önce yapraklar sarkıyorsa sulamak gerekir şeklinde. Bence bu önerilerinin nedenleri şöyle:
Sulama sıklığı,
Toprağınızın su tutma kapasitesine göre değişiyor.
Her sulamada toprağın suya doyması aynı olmuyor.
Bitkinin büyüme durumuna göre kullandığı su değişiyor.
Havanın durumuna göre kullanılan su miktarı değişiyor.
Guruplama yaparken benzer bitkileri yan yana getirmeye çalışıyoruz ama yeşillikler, salatalık, saakız kabak için su istekleri benzer diyebilirim. Diğerleri için öngörmesi zor. Fasulye için hasat yap sonra sulama yap denir.(Çok sulama istenmez.)Domates,biber 2-3 gün ara ile sulanır. Kavun, karpuz için bir hafta bile oluyor.
Önerim; meyve ağaçlarını otomatik sulamadan ayırırsanız üç gurupla sebzeleri sulayabilirsiniz şeklinde olacak. Her gurubun damlama kollarının başına vana yerleştirerek ek kontrol yapabilirsiniz. Meyve ağaçlarını hasat yaptığınız sırada sularsınız.
Üçlü gurup; yeşillikler-marul-salatalık-sakız kabak, domates-biber-patlıcan, kavun-karpuz-bal kabağı-bamya şeklinde olabilir.

ebd beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2020, 11:59   #16
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Haklısınız tabiiki bunu ilk başlangıç referansım olarak uygulayacağım zaten zamanla toprak iklim ve bitkiyi gözlemledikçe gerekli revizyonları yaparım çok sağolun.

Eski 02-01-2021, 19:59   #17
Ağaç Dostu

Name:  7.jpg
Views: 1270
Size:  57.0 KB

Name:  8.jpg
Views: 1283
Size:  48.8 KB

Name:  9.jpg
Views: 1296
Size:  54.4 KB

Name:  12.jpg
Views: 1261
Size:  52.3 KB

Name:  11.jpg
Views: 1255
Size:  53.2 KB

Düzenleyen chntskn06 : 03-02-2021 saat 07:22
Eski 02-01-2021, 20:36   #18
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Bahçeniz hayırlı olsun , umarım bütün hayalleriniz gerçekleşir. Benim size otomatik ayarlı sulama sistemi ile ilgili bir sorum olacak. Bahçem eve 2.5 saat mesafede ve her haftasonu gitme imkanım yok bu sistemi 3 güne ayarlama şansımız var mi? Cevabınızı merakla bekliyorum. İyi akşamlar dilerim.

EmineYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 07:32   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EmineYıldız Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun , umarım bütün hayalleriniz gerçekleşir. Benim size otomatik ayarlı sulama sistemi ile ilgili bir sorum olacak. Bahçem eve 2.5 saat mesafede ve her haftasonu gitme imkanım yok bu sistemi 3 güne ayarlama şansımız var mi? Cevabınızı merakla bekliyorum. İyi akşamlar dilerim.
Teşekkür ederim. Tabii ki. Bu sistemle haftanın 7 günü 24 saat her vanayı birbirinden bağımsız isteğiniz saat aralıklarında istediğiniz periyotta panel üzerinden ayarlayıp sulama yapabiliyorsunuz.

EmineYıldız beğendi.
Eski 04-01-2021, 07:37   #20
Ağaç Dostu

Name:  1.jpg
Views: 1272
Size:  63.6 KB

Name:  2.jpg
Views: 1281
Size:  61.4 KB

Name:  3.jpg
Views: 1247
Size:  53.8 KB

Name:  4.jpg
Views: 1289
Size:  68.2 KB

Name:  5.jpg
Views: 1266
Size:  61.1 KB

Düzenleyen chntskn06 : 03-02-2021 saat 07:15
Eski 04-01-2021, 07:43   #21
Ağaç Dostu

Kusura bakmayın anlayamadığım bir şekilde resimler devasa çıktı . Gördüğünüz kümesi kendim yaptım elimdeki mevcut malzemeyle ve malesef büyük bir trajediyle sonuçlandı. 12 adet tavuk koymuştum çevre tel çitin altlarından giren köpekler(birkaç km mesafede köpek barınağı var ve çok fazla sayıda aç kalmış köpek gezmekte bahçemin olduğu bölgede) kümesi hayli tahrip ederek folluk tarafındaki tahtasını koparmış tavukların altısını yiyip altısını boğmuştu. Kümesi deneme amaçlı yaptım. Zira ahşabın tavuklarda ciddi bit yaptığını söyledikleri için hazırladığım projemi erteleyip elimdeki mevcut ahşaplarla yapacağım kümesi bir sene tecrübe ettikten sonra projemdeki kümesi yapmayı planlıyordum. Sundurmanın da önceki halini çekmemiştim şuanki halini resimlerden görebilirsiniz. Onun haricinde bahçeye pek işlem yapılmadı sizlerle paylaştığım çalışmalar doğrultusunda düzenlemeler yapacağım.

ebd beğendi.
Eski 04-01-2021, 07:46   #22
Ağaç Dostu

Bu arada sundurmanın yanında görmüş olduğunuz asmaları dallarını tırpanlayıp sundurmanın üzerine bindireceğim, ancak profillerin aşırı ısınması sebebiyle asmaları yakabilir diye üstlerini kerestlerle kaplamaya başladım ancak birçok yerde doğrudan profile temas ettiği halde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığına şahit oldum. gördüğünüz gibi iki üç sıra kereste dizdikten sonra bıraktım sizlerin düşüncesi nedir profillerden dolayı asmaların veya yaprak-meyvelerinin yandığına şahit olan var mı?

ebd beğendi.
Eski 04-01-2021, 11:12   #23
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Bahçeme kurmak istiyorum sistemi önereceğiniz bir marka var mıdır?

EmineYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 12:26   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EmineYıldız Mesajı Göster
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Bahçeme kurmak istiyorum sistemi önereceğiniz bir marka var mıdır?
Benim bahçemdeki rain bird ama tam olarak tecrübe ettiğim söylenemez bu sene daha iyi gözlemleme fırsatım olacak.

EmineYıldız beğendi.
Eski 28-01-2021, 14:44   #25
Ağaç Dostu

FİDE YETİŞTİRME DÜZENEĞİM HAZIR

Eklenen Resimler

Düzenleyen chntskn06 : 03-02-2021 saat 07:10
Eski 01-02-2021, 19:23   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Kusura bakmayın anlayamadığım bir şekilde resimler devasa çıktı
Resimleri https://i.hizliresim.com sitesine yükleyip ve bu siteden link verdiğiniz için devasa ve sinir bozucu büyüklük kazanıyor.

Doğru yöntem bu site ve form üzerinden yüklemeniz olacaktır.

saleri, chntskn06 ve ahmsol beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2021, 07:11   #27
Ağaç Dostu

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Resimleri https://i.hizliresim.com sitesine yükleyip ve bu siteden link verdiğiniz için devasa ve sinir bozucu büyüklük kazanıyor.

Doğru yöntem bu site ve form üzerinden yüklemeniz olacaktır.
Yeniden düzenledim tavsiyeniz için teşekkür ederim

Eski 04-02-2021, 07:02   #28
ebd
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Alıntı:
Bu arada sundurmanın yanında görmüş olduğunuz asmaları dallarını tırpanlayıp sundurmanın üzerine bindireceğim, ancak profillerin aşırı ısınması sebebiyle asmaları yakabilir diye üstlerini kerestlerle kaplamaya başladım ancak birçok yerde doğrudan profile temas ettiği halde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığına şahit oldum. gördüğünüz gibi iki üç sıra kereste dizdikten sonra bıraktım sizlerin düşüncesi nedir profillerden dolayı asmaların veya yaprak-meyvelerinin yandığına şahit olan var mı?
Merhabalar,

Öncelikle hayırlı olsun planlı ve çok güzel ilerliyorsunuz. Bursa'da metal profil üzerinde asmalar sorunsuz ilerleyip büyüyebiliyor. Hatta kalınlaştıkça profil yüzey güneş görmediği için daha hızlı gelişiyor yan dalları. Zaten profiller arasında atlama yapıp gölge yapacak olanlar da bu yan dallar. Ankara için de çok büyük bir farklılık olacağını sanmıyorum.

Çevremde kümeste tavuk yetiştirenler bol bol toz kireç serpiyor kümes içinde kenara köşeye bite karşı. İşe ne kadar yarıyor detaylı araştırmadım ama atadan dededen gelen bilgiler çokta yanlış çıkmadı bugüne kadar. Küçük bir tavsiye sadece

chntskn06 beğendi.
ebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2021, 13:29   #29
Ağaç Dostu

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim baya zahmetli bir şekilde iki üç sıraya ahşapları bağlayıp bırakmıştım onları da sökmeyi düşünüyorum. Kümesin içini ben de kireçledim aslında daha büyük yapmak için projem hazır bunu mevcut çıkma kereste ile yaptım bitten dolayı sıkıntı olmazsa büyüğünü yapacağım inşallah

ebd ve feyzi_48 beğendi.
Eski 16-02-2021, 02:54   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
asmaları dallarını tırpanlayıp sundurmanın üzerine bindireceğim, ancak profillerin aşırı ısınması sebebiyle asmaları yakabilir diye üstlerini kerestlerle kaplamaya başladım ancak birçok yerde doğrudan profile temas ettiği halde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığına şahit oldum. gördüğünüz gibi iki üç sıra kereste dizdikten sonra bıraktım sizlerin düşüncesi nedir profillerden dolayı asmaların veya yaprak-meyvelerinin yandığına şahit olan var mı?

Ankara Gölbaşı civarında hafta sonu evi bahçemdeki asmalar, 20 yıldır profilden imal çardak ve iskeletlerin üzerinde üzerinde durular ve bu güne kadar hiç bir şikayetleri olmamıştır. Ancak sundurmanın altında oturup bir şeyler de yiyip içecekseniz, yukarıdan bir şeyler düşmesin diye kaplama yapmak akıllıca olur. Profillerin ısınmasından dolayı asmanın yanması gibi bir endişeniz olmasın.

Yörenizi biraz tanıdığımı zannediyorum. Yıllar önce Güvenç Köyü ve göleti civarında çok gezinip arazi aramıştım. O tarihlerde yörede tilki çoktu. Kümes zeminini mümkünse beton, değise tel çitörgü malzemesi yalıtın. Köpek ve tilkiler zemini kazarak kümes içine girmekte oldukça yeteneklidirler.

Bahçeniz hayırlı olsun.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024