agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni702Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2021, 18:39   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Domates yapraklarından sürgün veriyor dediğime örnek resimler ekledim çok sayıda domateste her yaprakta üç dört adet sürgün çıkıyor hepsini koparıyorum. Marulların çok büyümesinden dolayı güneş göremeyen sarımsaklar kartlaşan marulları kesince açığa çıktılar marullarda kesilen yerden tekrar çıkmaya başladılar. Mısırdan da biraz erken davrandık ama beş altı adet hasat ettik . Bahçenin ortasındaki zinyalar coştukça coşuyor maşallah öyleki zinyadan çok kadife vardı ancak kadifeler gölgede kaldı...

Eklenen Resimler

chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2021, 19:30   #152
Ağaç Dostu

İki gün ara ile yapılan hasat ...

Eklenen Resimler

Eski 15-08-2021, 23:11   #153
Ağaç Dostu

Domateslerim nerdeyse iki metre boya geldiler tepe budamaları yapıldı. İkinci kez yapraktan kalsiyum nitrat uygulandı.
Bu hafta epey misafirimiz vardı kedi yavrusu patlıcanların içinde karşıladı bizi bu ufak hırçın kediciğe süt ikram ettik ama beğenmedi
Alttaki iki kirpi yavrusu da diğer misafirlerimiz bunlara da marul havuç ikram ettik ama beğenmediler bahçeden 200-300m uzağa salıverdik ancak ne hikmetse her taraf kirpi kaynıyor.

Eklenen Resimler

Eski 15-08-2021, 23:13   #154
Ağaç Dostu

Bu da bu haftaki hasatımız. Domatesler hala çok yavaş kızarıyorlar...

Eklenen Resimler

Eski 23-08-2021, 08:21   #155
Ağaç Dostu

Bu haftaki hasatımız... ayçiçeklerinin %90ı kuşlar tarafından talana uğramış kalan üçbeş tanesini poşet geçirerek korumaya aldık. Birkaç domateste böyle bir kurtlanma durumuyla karşılaştım tedirgin olmalı mıyım? Zinyalar coştukça coşmaya devam ...ikinci kalsiyum uygulamasını geçen hafta yapmıştım bu hafta magnezyum ve gülleci uygulaması yaptım...

Eklenen Resimler

Eski 23-08-2021, 08:23   #156
Ağaç Dostu

Meyve tutumundan bir kaç kare... patlıcanlar nerdeyse 1,5 m ye ulaştı... lahanalar göbek tutmaya başladı...

Eklenen Resimler

Eski 23-08-2021, 12:24   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Maşallah, emeğinize sağlık, çeri domateslerinizin çeşidini merak ettim ? Verimli bir çeşide benzemekte olup çok beğendim.

chntskn06 beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2021, 12:43   #158
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Maşallah, emeğinize sağlık, çeri domateslerinizin çeşidini merak ettim ? Verimli bir çeşide benzemekte olup çok beğendim.
Badem çeri maşallah muhteşem bir meyve tutumu var...

feyzi_48 beğendi.
Eski 24-08-2021, 07:04   #159
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
Badem çeri maşallah muhteşem bir meyve tutumu var...
Tohum paylaşım etkinliğinde badem çerinin tohumundan paylaşırsanız, talep edeceğim.

chntskn06 beğendi.
Eski 24-08-2021, 07:46   #160
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Meyve tutumundan bir kaç kare... patlıcanlar nerdeyse 1,5 m ye ulaştı... lahanalar göbek tutmaya başladı...
MaaşAllah çok güzel ve sağlıklılar.
Geçen sene ben de lahana denemiştim ama Mayıs'ta fide dikmeme rağmen Ocak ortası ancak göbek tuttu ve hasat oldu. Herhalde dikim vaktim yanlıştı ve yazın sıcaklardan etkilendi. Sizin lahanalar yazın sıcaktan etkiendi mi, durum nasıldı? Ayrıca, tahminen sizin rakım biraz yüksek gibi.

Teşekkürler,
Kolay gelsin

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2021, 08:00   #161
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Tohum paylaşım etkinliğinde badem çerinin tohumundan paylaşırsanız, talep edeceğim.
Tabii inşallah

Eski 24-08-2021, 08:02   #162
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
MaaşAllah çok güzel ve sağlıklılar.
Geçen sene ben de lahana denemiştim ama Mayıs'ta fide dikmeme rağmen Ocak ortası ancak göbek tuttu ve hasat oldu. Herhalde dikim vaktim yanlıştı ve yazın sıcaklardan etkilendi. Sizin lahanalar yazın sıcaktan etkiendi mi, durum nasıldı? Ayrıca, tahminen sizin rakım biraz yüksek gibi.

Teşekkürler,
Kolay gelsin
Rakım 1070 sıcaklarla ilgili bir problem yaşamadım. Ben de mayıs ayında fide dikimi yaptım ama bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor olabilir tabi. Siz de Ankara'dasınız aslında çok fark etmese gerek ama sulama düzeni de fark ediyor olabilir.

kızıl-çam beğendi.
Eski 31-08-2021, 09:15   #163
Ağaç Dostu

Hasatın ertesi günü kıyıda köşede kalanlar hasat edildi resimdeki mahsül toplandı... çörek otları toplanıp ayıklandı... domatesin maşallahı var iki hasatta 10-15 kg civarı domates toplandı...

Eklenen Resimler

Eski 02-09-2021, 16:09   #164
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Rakım 1070 sıcaklarla ilgili bir problem yaşamadım. Ben de mayıs ayında fide dikimi yaptım ama bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor olabilir tabi. Siz de Ankara'dasınız aslında çok fark etmese gerek ama sulama düzeni de fark ediyor olabilir.
Ben de 870 rakımdayım. Genelde mart veya Ağustos’ta dikiyorum. Yazın sulansa da çok başarı elde edemedim nedense. Belki her gün sulamak gerek, ben 2-3 günde bir suluyordum.

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2021, 11:59   #165
Ağaç Dostu

Bu hafta domates-Mısır hasatından. Resmini çekmemişim ama fasulyeler coştu toplamaya yetişemedim şu sıralar domates hariç tüm sebze hasatları düşüyorken fasulyenin coşması şaşırttı. Bazı domateslerde çatlamalar var neden oluyor bu bilen var mı?

Eklenen Resimler

Eski 06-09-2021, 14:25   #166
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
...Bazı domateslerde çatlamalar var neden oluyor bu bilen var mı?
Resimlerini atar mısınız? Muhtemelen fazla sulamadan.

chntskn06 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2021, 16:29   #167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Resimlerini atar mısınız? Muhtemelen fazla sulamadan.
Yarılmalar daha ziyade çizgili domateslerde kabuklarda çizik şeklinde bende de fazla sulamadan olabileceği kanaati var açıkçası. Müstakil resim çekmemişim koyduğum resimde sağ alt köşede kalan domateslere dikkat ederseniz kısmen görünüyor...

TCM beğendi.
Eski 06-09-2021, 18:32   #168
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Yarılmalar daha ziyade çizgili domateslerde kabuklarda çizik şeklinde bende de fazla sulamadan olabileceği kanaati var açıkçası. Müstakil resim çekmemişim koyduğum resimde sağ alt köşede kalan domateslere dikkat ederseniz kısmen görünüyor...
Evet gördüm, aynı bendekiler gibi, damlamaları iyi kontrol etmemişim, domatese denk gelen deliklerin üzerine yanmış hayvan gübresi koyunca oraların toğrağı yumuşamış ve daha çok su tutar hale gelmiş, dün aletle kontrol edince farkına vardım, artık domatesin damlamalarını yarıda kapatıyorum.

Eski 12-09-2021, 08:38   #169
Ağaç Dostu

Haftanın mahsulü... salatalık biber ikişer kilo civarı anca çıkmıştır çekmemişim.

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2021, 11:34   #170
Ağaç Dostu

Hasat edilen fasülyelerin resmini çektim bu sefer yine 7-8 kilo kadar çıktı şimdiye dek hep bir iki kilo çıkıyordu göğe eriştikten sonra coştular mısırların mani olduğu gün gibi ortaya çıktı. Bir mısır koçanına in yapmış bitlere bakın...

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2021, 14:40   #171
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu hafta domates-Mısır hasatından. Resmini çekmemişim ama fasulyeler coştu toplamaya yetişemedim şu sıralar domates hariç tüm sebze hasatları düşüyorken fasulyenin coşması şaşırttı. Bazı domateslerde çatlamalar var neden oluyor bu bilen var mı?
Emeğinize sağlık. Maşşallah diyelim. Fasülyeler için yaz aylarına göre ilk bahar ve sonbahar meyve verimleri oldukça performanslı olur.

Eski 09-10-2021, 19:36   #172
Ağaç Dostu

5-10 kök diktiğim patatesler hasat edildi kimi kökten iki üç kilo civarı çıkarken kimisinden çok az çıktı sebebini anlayamadım . İlk lahana hasadını da yapmış olduk domatesler soğuktan etkilenenler olsa da kuruma belirtileri olmadan devam ediyor geçen hafta üç kasa çıktı...
Bu arada fındık kadar patatesleri tohumluk ayırayım diyorum ama muhafazası mümkün mü seneye.kadar geçen sene denemiştim içleri tamamen kurumuştu nemsiz ortamda.

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2021, 00:06   #173
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

5-10 kök ise iyi ürün almışsınız. Tohumluk güzel değil ise, veya kimi kökler suyu az almışsa küçük meyve verebilir.

Eski 11-10-2021, 08:13   #174
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
5-10 kök ise iyi ürün almışsınız. Tohumluk güzel değil ise, veya kimi kökler suyu az almışsa küçük meyve verebilir.
üstün körü beş altı patatesi dilimleyip koymuştum çok güneşte bekletip filizlendirme olmadı adet olarak daha fazla olsa da hepsi filizlenmedi. ben de çok şaşırdım bir kökten üç dört kilo patates çıktı nerdeyse.

TCM beğendi.
Eski 01-11-2021, 07:40   #175
Ağaç Dostu

Son bir hafta on güne kadar domateslerde bir sıkıntı yoktu soğuklar iyice hissettirince kalan domatesler toplandı hayli domates çıktı ...
Senenin özeti kabilinden domatesler verimliydi hastalık ve ufak tefek problemler çıksa da sizlerin de tavsiyeleri sayesinde hastalığa kaptırmadan güzel hasat elde edildi...

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2022, 07:24   #176
Ağaç Dostu

Tekrar merhabalar arkadaşlar...
Çalışmalar tüm hızıyla başladı bu sezon. Sebze yataklarının içleri temizlendi ve altüst edildi. Büyük çoğunluğunun toprağı yumuşaktı ancak bazı otunu yolamadığım yerler sertleşmişti ve otları ayıklamak uğraştırdı biraz. Tabi bu çalışmalarım sırasında da geçen sene eşlik eden ufak iki yavru köpeği vardı daha önce paylaştım, yine beni yanlız bırakmadılar sağolsunlar Toprak cıvıl cıvıl solucan kaynıyordu ve hayli semirmişlerdi açıkçası Kol atan çilekleri toplayıp fideledim. Fide yetiştirme standımı hazırladım ve bazı tohumları saksılara ektim. Bu sene bazı yenilikler yaptım ekipman ve bahçede. İlaçlama pompamı akülüye çevirdim kollu sistem hayli yorucu ve yıpratıcı oluyordu. Sebze yatakları için malç naylonu aldım. T5 lambalarla fidelerin arasındaki mesafe fazla oluyordu bu sene lambaları çıtalara sabiyleyip ayarlanabilir zincirler astım. Hidrofor pompasının aşırı soğuklardan genleşmesi sonucu geçen sene olduğu gibi kapağı çatladı ve yeni kapak almak durumunda kaldım(yalıtım yapmayı düşünüyordum ancak fırsatını bulup yapamadım).

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2022, 11:02   #177
Ağaç Dostu

Fidelerim hızla büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta geçen sene yapmış olduğum ahşap saksıların içini toprak doldurup yeşillikleri ektim ayrıca bazı sebze yataklarına malç naylonunu serdim çilek dikimi, patates dikimi, mısır dikimi ve elimde fazladan bulunan salatalık tohumu, birkaç domates ve biber fidesi diktim soğuk vurmazsa erken yeriz niyetiyle . Bezelye de dikecektim ancak yetiştiremedim bezelyeleri sırık salatalıkların olduğu adaya tek sıra olarak dikmeyi düşünüyorum tavsiyeleriniz olur mu? Bazı çiçek türlerinden de ektim bakalım umarım çimlenirler...

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2022, 12:16   #178
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Alıntı:
Fidelerim hızla büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta geçen sene yapmış olduğum ahşap saksıların içini toprak doldurup yeşillikleri ektim ayrıca bazı sebze yataklarına malç naylonunu serdim çilek dikimi, patates dikimi, mısır dikimi ve elimde fazladan bulunan salatalık tohumu, birkaç domates ve biber fidesi diktim soğuk vurmazsa erken yeriz niyetiyle . Bezelye de dikecektim ancak yetiştiremedim bezelyeleri sırık salatalıkların olduğu adaya tek sıra olarak dikmeyi düşünüyorum tavsiyeleriniz olur mu? Bazı çiçek türlerinden de ektim bakalım umarım çimlenirler...
Tebrikler başarılar gayet güzel

chntskn06 beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2022, 10:59   #179
Ağaç Dostu

Bu sene fide dikim işini biraz erken yaptım elimde fazladan yedek fideler var diye. Son durum şu şekilde; çapa makinası ve tırpan motoru aldım ve bahçenin otlarını tırpanlayıp çapa işlemine başladım. Diktiğim fideler son on gündür serin geçen ve 0-1 derecelere kadar düşen havalarla mücadele neticesinde biraz beyazlamış yapraklarla kurtuldular. Patlıcan, domates, salatalık, mısır, fasülye, patates, yeşillikler, çilek dikimlerini yaptım. Geçen sene marul tohumlarından sağa sola saçılanlar fide boyutuna gelmiş onları da alıp fide olarak diktim. Bu sene sebze adalarına kavun karpuz kabak dikmedim bunları çapaladığım alanlara dikmeyi düşünüyorum. Biraz bezelye diktim ama kementler çıkıp bir süre bekledikten sonra bahçeye aktarma zamanım oldu ve küsmüş gibiler zira yükselip de tutunmuyorlar. Diktiğim patatesler ve yeşillikler çıktı. Açık kök ve yapraksız aldığım tüm çilekler tuttu ve çiçek açtılar. Geçen seneden bolca saçılan kadife tohumları yer yer yeşerdi bunları da alıp sebze adalarının kenarlarına diktim. Geçen sene iki adet arı kovanımdan biri öldü bu sene iki kovan daha alıp üç adede çıkardım ve önümüzdeki hafta iki tanesine kat atacağım inşallah. Gelişmeleri zamanla paylaşmaya devam edeceğim... Resimleri aşağıya bırakıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2022, 11:00   #180
Ağaç Dostu

2. parti resimler

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024