agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni702Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2021, 09:55   #61
Ağaçsever

rossgeller's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2021
çok güzel olmuş

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
Ağaçlar dikildi mevcut ağaç ve asma diplerine gübre leonardit ve umdemin uygulandı bitki destekleri için çakılan profillere harç döküldü çakıl serimine başlandı ve toprak karışımı ikinci kez altüst edildi
Elinize sağlık sebze yataklarını çok güzel yapmışsınız, beton blok onlar sanırım dimi hazır öyle?
heyecanla takip ediyorum bahçenizi, inşallah gönlünüzce olur bu yaz her şey.

chntskn06 beğendi.
rossgeller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2021, 10:12   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rossgeller Mesajı Göster
Elinize sağlık sebze yataklarını çok güzel yapmışsınız, beton blok onlar sanırım dimi hazır öyle?
heyecanla takip ediyorum bahçenizi, inşallah gönlünüzce olur bu yaz her şey.
Evet hazır bloklar. Şevlendirilen yerlerde kullanılıyor ama ben uzun ömürlü olur düşüncesiyle kullandım. Teşekkür ederim umarım hepimizin gönlünce verimli bir sene olur.

tekin01 beğendi.
chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 08:16   #63
Ağaç Dostu

Çakıl serimi tamamlandı. Sulama hatlarının döşenmesine başlandı. Diğer yandan fideler büyümeye devam ediyor domates ve biberler saksılara şaşırtıldı.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2021, 22:14   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Hocam öyle güzel gelişmelerle devam ediyorsunuz ki,sürekli takip ediyorum...
Bu yaz şahane geçecek gibi görünüyor ama mutlaka hoş kokulu (hanımeli vb.) ve aromatik bitkiler ekmeyi ihmal etmeyin.
Sağlıklı huzurlu vakitler geçirmeniz dileğiyle

tekin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 00:00   #65
Ağaç Dostu

Üstadım bahçenin bir kenarında hanımeli var tel örgüye sarılı şekilde büyümeye devam ediyor. Sebze yataklarıyla ilgilenmekten o kısımlara yoğunlaşamadım pek bundan sonraki aşamada peyzaj işlerine yoğunlaşacağım tavsiye ve beğenileriniz için teşekkür ederim. Umarım öyle olur ��

Eski 25-04-2021, 19:31   #66
Ağaç Dostu

Sebze yatakları son defa karıştırılarak toprak düzeltildi damlama çekimine geçildi. Damlama sulamayla alakalı basınç problemim var bilgisi olanlar bağlantı aparatlarının çıkmaması için maksimum kaç bar basınç olmalı, internette 1,2 diyor hidrofor pompa kullanıyorum duruk şalter belli bir basıncın altına düştüğünde tesisatta su kalmasa bile devreye girmiyor. Genleşme tankında kaç bar hava olmalı ? Duruk şalter alt ve üst basınç kaça ayarlanmalı?

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2021, 07:52   #67
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Hidrofor basınçları ile oynamasanız da olur. (Fark basıncı sabit olduğu için alt basıncı düşürseniz de istediğinizi elde edemeyebilirsiniz.) Tank hacminin küçük olması nedeniyle sık sık devreye girip çıkabilir. Bu durumda hem hidrofor yıpranır, hemde borulardaki basınç dalgalanır.
Basınç düşürücü olarak adlandırılan bir cihaz var. Girişindeki basınç yüksek olduğu sürece çıkışındaki basınç sabit kalır. Basınç düşürücü ve üzerine takılan manometreyi alın. Altta alyen anahtarla döndürülen vidayı döndürerek istediğiniz basıncı elde edersiniz. (Evlerde sayaç çıkışına takılır. )
Damlama noktasında istenen basınç 1 bar. (Debiler bu basınca göre veriliyor.) Yolda kaybedeceğiniz 0,5 bar ı geçmez düşüncesindeyim. Basınç düşürücüyü 1,5-2 bar düzeyinde ayarlayarak başlayabilirsiniz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2021, 14:40   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Hidrofor basınçları ile oynamasanız da olur. (Fark basıncı sabit olduğu için alt basıncı düşürseniz de istediğinizi elde edemeyebilirsiniz.) Tank hacminin küçük olması nedeniyle sık sık devreye girip çıkabilir. Bu durumda hem hidrofor yıpranır, hemde borulardaki basınç dalgalanır.
Basınç düşürücü olarak adlandırılan bir cihaz var. Girişindeki basınç yüksek olduğu sürece çıkışındaki basınç sabit kalır. Basınç düşürücü ve üzerine takılan manometreyi alın. Altta alyen anahtarla döndürülen vidayı döndürerek istediğiniz basıncı elde edersiniz. (Evlerde sayaç çıkışına takılır. )
Damlama noktasında istenen basınç 1 bar. (Debiler bu basınca göre veriliyor.) Yolda kaybedeceğiniz 0,5 bar ı geçmez düşüncesindeyim. Basınç düşürücüyü 1,5-2 bar düzeyinde ayarlayarak başlayabilirsiniz.
Teşekkür ederim yardımınız için. Tanka kaç bar hava basmak lazım bu durumda tavsiyeniz nedir. duruk şalter alt basınç değerinden yüksek değerde hava basıncı olursa sanırım motor geç devreye giriyor veya hiç devreye girmiyor.

Eski 27-04-2021, 06:52   #69
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim yardımınız için. Tanka kaç bar hava basmak lazım bu durumda tavsiyeniz nedir. duruk şalter alt basınç değerinden yüksek değerde hava basıncı olursa sanırım motor geç devreye giriyor veya hiç devreye girmiyor.
Siz oraya girmeyin derim. O basıncın hesabı var ama bu foruma karışık gelir.
Standart bina tipi hidrofor değerleri size yeterli olur. İdeal olan hidrofor seçimi pompa-tank hacmi-tank basıncı birlikte değerlendirilerek yapılır. Böyle yapılırsa iyi olur, diyenlere bakmayın. Sınama-yanılmalık bir durum yok aslında. Uygun debili pompayı seçip, tank hacmini büyüterek başlamadıktan sonra sonuç pek değişmez. Zaten sık devreye girip çıkacak. Pompa debisi harcanan suya yakın oldukça sorun azalır. (Damlama sayısı x Damlama debisi <= Pompa debisi olmalı.) Basınç düşürücü ile sorun yaşamazsınız.
Pompa debisi yetersiz gelirse, bölge bölge sulama yaparsınız.
Güzellikler üretmeye, merak etmeye devam. Kolaylıklar diliyorum.

TCM ve chntskn06 beğendi.
Eski 27-04-2021, 21:47   #70
Ağaç Dostu

Damlama borularının serimi tamamlandı. Su verme işlemi denendi. Sayın Portakal Rengi sanırım benim problemim basınçtan ziyade ana besleme borusunun çapı düşük 32mm musluğu takınca nerdeyse borunun sonuna varıyor haliyle aşırı sıkışma olunca contadan fışkırıyor. Çıkışları hırsız kelepçe+ Kürtajız vana dedikleri civatalı vanayla almaya karar verdim sanırım bu şekilde çözülür.

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2021, 06:26   #71
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bütün damlama borulara aynı anda mı su veriyorsunuz. Fotoğrafta görebildiğim her bir adadaki damlama borularının başına vana takmışsınız. Siz her ada için araya damlama borusu vanası takıp onları açıp kapatarak sulamayı deneyin. Her seferinde bir veya iki ada suladığınız zaman muhtemel su basıncınız yeterli gelecektir. Bazı bitkiler az su ile iktifa ederken bazı bitkilere daha fazla su vermeniz gerekiyor. Bu sayede problemi de çözmüş olursunuz.
Benim yerim şebeke suyu ile sulanıyor. Bu aylarda basınç çok yüksek. Ancak suya ihtiyaç duyduğumuz yaz aylarında ise basınç düşük. Yüksek basınçta bazı yerler çıkabiliyor. İnce galvaniz tel alıp kerpeten veya pense ile ek yerlerini sıkıştırırsanız basınçtan atma durumu da ortadan kalkıyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2021, 08:28   #72
Ağaç Dostu

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bütün damlama borulara aynı anda mı su veriyorsunuz. Fotoğrafta görebildiğim her bir adadaki damlama borularının başına vana takmışsınız. Siz her ada için araya damlama borusu vanası takıp onları açıp kapatarak sulamayı deneyin. Her seferinde bir veya iki ada suladığınız zaman muhtemel su basıncınız yeterli gelecektir. Bazı bitkiler az su ile iktifa ederken bazı bitkilere daha fazla su vermeniz gerekiyor. Bu sayede problemi de çözmüş olursunuz.
Benim yerim şebeke suyu ile sulanıyor. Bu aylarda basınç çok yüksek. Ancak suya ihtiyaç duyduğumuz yaz aylarında ise basınç düşük. Yüksek basınçta bazı yerler çıkabiliyor. İnce galvaniz tel alıp kerpeten veya pense ile ek yerlerini sıkıştırırsanız basınçtan atma durumu da ortadan kalkıyor.
Adaları iki gruba ayırdım sık ve seyrek sulanan olarak. Her sıraya vana koymamın sebebi her sene aynı adaya aynı sebzeyi ekmeyi düşünmediğim için alternatif olabilsin su miktarı ayarlanabilsin diye. Basınçla alakalı yeterli olmama gibi bir durum yaşanmaz sanırım ana borulardaki su kaçağı işini çözdükten sonra hidrofordan ayarlayabilirim. 16'lık borulardan kaçırma durumu yok 20'lik boru çok yumuşak olduğu içn ek yerlerinde sıkıntı olabiliyor bir ana su boru bağlantılarında. Tavsiye ve yorumlarınız için teşekkür ederm.

Eski 28-04-2021, 08:30   #73
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Damlama borularının serimi tamamlandı. Su verme işlemi denendi. Sayın Portakal Rengi sanırım benim problemim basınçtan ziyade ana besleme borusunun çapı düşük 32mm musluğu takınca nerdeyse borunun sonuna varıyor haliyle aşırı sıkışma olunca contadan fışkırıyor. Çıkışları hırsız kelepçe+ Kürtajız vana dedikleri civatalı vanayla almaya karar verdim sanırım bu şekilde çözülür.
Anlatmaya çalıştığınızı tam anlayamadım. (Tüm alanı sulamaya çalıştığınız için yüksek basınca gerek duyuyor olabilirsiniz ama hidrofor basıncını yükselttikçe debiniz azalır.)
Fotoğraftan görebildiğim kadarı ile damlama boruları ile dağıtım boruları aynı veya çok yakın çapta.
Kural olarak yapılması gereken : Dağıtım borusu kesiti, hizmet verdiği damlama borularının kesitine eşit veya büyük olmalı. Sizin örnekte; 4 adet 16 lık damlama borusunu besleyen borunun çapı şöyle hesaplanıyor.
4 (boru sayısı) x 16 (çap) x 16 x 3,14 /4 = dağıtım borusunun kesiti.
Kısaltılmış olarak ( 4 x 16 x16 ) nın KAREKÖK ü dağıtım borusu çapını verir. 32 mm bulunur. Aynı şekilde hesap yapılırsa dağıtım borularını besleyen ana borular da 40-50 mm olarak bulunur.
Buradaki dağıtımda dikkatimi çeken bir konu daha var. Her fideye 2 boru, dolayısı ile 4 damlama düşüyor. Verilen su toprağın emme hızından fazla olacağı için kısa sürede çamur oluşacak. Fide sırası için 1 damlama borusu yetiyor. Sulama süresi uzuyor ama sulama toprak derinliğine kadar yayılıyor.
Her ada için iki damlama borusu kullanırsanız, adayı besleyecek borunuz 25 lik seçilmeli. 2 adet 25 lik boruyu 40 lık, 4 adet 25 lik boruyu 50 lik boru ile besleyebilirsiniz. Basit bir tablo oluşturalım. Üst sıra besleme borusu çapı.
25 32 40 50
2x16 4x16 6x16 10x16
Benzer su gereksinimi olan bitkileri aynı adaya dikeceğinizi varsayarsak, her ada aynı zamanda sulanmayacak demektir. Bu durumda borulama şekliniz uğraştırıcı. Önerim daha esnek bir sulamaya olanak sağlayacak ancak, daha pahallı düzenek kurmak.
Hidroforun çıkışı 50 ya da 63 mm çapındaki kollektör borusunun ortasından bağlanmalı. Bu kollektörden birkaç adaya yetecek besleme boruları (vanası olacak şekilde ) yerleştirilmeli. Her adaya vana takılmış ikincil besleme borusu bağlanmalı. Ada sayısına göre, tablodan besleme borusu çapı seçebilirsiniz.
Bu düzeni sağlarsanız:
İstediğiniz ada ya da adaları sulama seçimini elde etmiş olursunuz.
Daha küçük pompa-hidrofor gereksiniminiz olur. Sırayla sularsınız, aynı gün biter. Genel olarak fidelerin sulama süresi 1-2 saat oluyor.
Borularda sorun oluşursa, bir bölge ya da 1 ada durdurulur. Diğer bölüm sulanırken sorun giderilir. Sulama aksamaz.
Yüksek basınçlara gerek duyulmadığı için sorunlar azalır.
Uzun erimli çözüm isterseniz, kollektörü pprc Te parçalarını birbirine ekleyerek oluşturabilirsiniz. Besleme borularının bağlanacağı uca küresel vana kullanabilirsiniz. Küresel vanadan sonra hortum rakoru ile besleme borusu bağlanır.
Sn Muda' nın önerisini dikkate almalısınız. Her ek yerinde boruları tel ile sabitlemek gerekiyor. Önerim galvanizli yumuşak tel kullanmanız.

nazlı06 ve chntskn06 beğendi.
Eski 28-04-2021, 09:21   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Anlatmaya çalıştığınızı tam anlayamadım. (Tüm alanı sulamaya çalıştığınız için yüksek basınca gerek duyuyor olabilirsiniz ama hidrofor basıncını yükselttikçe debiniz azalır.)
Fotoğraftan görebildiğim kadarı ile damlama boruları ile dağıtım boruları aynı veya çok yakın çapta.
Kural olarak yapılması gereken : Dağıtım borusu kesiti, hizmet verdiği damlama borularının kesitine eşit veya büyük olmalı. Sizin örnekte; 4 adet 16 lık damlama borusunu besleyen borunun çapı şöyle hesaplanıyor.
4 (boru sayısı) x 16 (çap) x 16 x 3,14 /4 = dağıtım borusunun kesiti.
Kısaltılmış olarak ( 4 x 16 x16 ) nın KAREKÖK ü dağıtım borusu çapını verir. 32 mm bulunur. Aynı şekilde hesap yapılırsa dağıtım borularını besleyen ana borular da 40-50 mm olarak bulunur.
Buradaki dağıtımda dikkatimi çeken bir konu daha var. Her fideye 2 boru, dolayısı ile 4 damlama düşüyor. Verilen su toprağın emme hızından fazla olacağı için kısa sürede çamur oluşacak. Fide sırası için 1 damlama borusu yetiyor. Sulama süresi uzuyor ama sulama toprak derinliğine kadar yayılıyor.
Her ada için iki damlama borusu kullanırsanız, adayı besleyecek borunuz 25 lik seçilmeli. 2 adet 25 lik boruyu 40 lık, 4 adet 25 lik boruyu 50 lik boru ile besleyebilirsiniz. Basit bir tablo oluşturalım. Üst sıra besleme borusu çapı.
25 32 40 50
2x16 4x16 6x16 10x16
Benzer su gereksinimi olan bitkileri aynı adaya dikeceğinizi varsayarsak, her ada aynı zamanda sulanmayacak demektir. Bu durumda borulama şekliniz uğraştırıcı. Önerim daha esnek bir sulamaya olanak sağlayacak ancak, daha pahallı düzenek kurmak.
Hidroforun çıkışı 50 ya da 63 mm çapındaki kollektör borusunun ortasından bağlanmalı. Bu kollektörden birkaç adaya yetecek besleme boruları (vanası olacak şekilde ) yerleştirilmeli. Her adaya vana takılmış ikincil besleme borusu bağlanmalı. Ada sayısına göre, tablodan besleme borusu çapı seçebilirsiniz.
Bu düzeni sağlarsanız:
İstediğiniz ada ya da adaları sulama seçimini elde etmiş olursunuz.
Daha küçük pompa-hidrofor gereksiniminiz olur. Sırayla sularsınız, aynı gün biter. Genel olarak fidelerin sulama süresi 1-2 saat oluyor.
Borularda sorun oluşursa, bir bölge ya da 1 ada durdurulur. Diğer bölüm sulanırken sorun giderilir. Sulama aksamaz.
Yüksek basınçlara gerek duyulmadığı için sorunlar azalır.
Uzun erimli çözüm isterseniz, kollektörü pprc Te parçalarını birbirine ekleyerek oluşturabilirsiniz. Besleme borularının bağlanacağı uca küresel vana kullanabilirsiniz. Küresel vanadan sonra hortum rakoru ile besleme borusu bağlanır.
Sn Muda' nın önerisini dikkate almalısınız. Her ek yerinde boruları tel ile sabitlemek gerekiyor. Önerim galvanizli yumuşak tel kullanmanız.
Bağlantı sıralamam 16'lık 20cm aralıklı damlama hatları>4 hattın birleşimi için 16'lık boru>16'lık boruları besleyen 20'lik hat>32'lik ana sulama borusu şeklinde. Esasında sistemi devreye aldığımda çamur oluşturacak düzeyde bir damlamaya şahit olmadım, hatta bazı hatların sonundaki kör tapadan su kaçırınlar vardı basınçtan dolayı ama uzun vadede dediğiniz durum tedirginlik oluşturdu bende açıkçası. Debi sıkıntısını sebzelerde değil de ağaç sulamalarda fıskiyelerden gelen hava sesinden hissettim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. İlginiz için teşekkür ederim. Umarım sulama işi beni sebze adalarının yapımından daha çok yormaz

nazlı06 beğendi.
Eski 29-04-2021, 08:21   #75
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

2 adet 16 lık hattı besleyecek boru çapı 25 olmalı. 4 adet 16 lık için ise 32.
Toprak kuru ise çamurlaşma görülmez. Düzenli sulama yaptığınızda toprağınız nemli oluyor. Çamurlaşma o zaman görünüyor. Çünkü 20 cm de bir saatte 2 lt su aktarıyorsunuz. Sizin uygulamanızda 4 lt su oluyor. 1 metre uzunlukta 20 lt demek. Bir kova suyu 1 m alana verdiğinizi düşünün. Hem hidrofor pompasını hem de boru çaplarınızı etkiler.
Denemeleriniz sırasında aklınızda bulunsun.

TCM ve chntskn06 beğendi.
Eski 29-04-2021, 09:41   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
2 adet 16 lık hattı besleyecek boru çapı 25 olmalı. 4 adet 16 lık için ise 32.
Toprak kuru ise çamurlaşma görülmez. Düzenli sulama yaptığınızda toprağınız nemli oluyor. Çamurlaşma o zaman görünüyor. Çünkü 20 cm de bir saatte 2 lt su aktarıyorsunuz. Sizin uygulamanızda 4 lt su oluyor. 1 metre uzunlukta 20 lt demek. Bir kova suyu 1 m alana verdiğinizi düşünün. Hem hidrofor pompasını hem de boru çaplarınızı etkiler.
Denemeleriniz sırasında aklınızda bulunsun.
Göz önünde bulunduracağım mutlaka. Sulama uzunluğunu azaltıp sıklığı arttırma konusunda ne düşünüyorsunuz

nazlı06 beğendi.
Eski 30-04-2021, 08:01   #77
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Göz önünde bulunduracağım mutlaka. Sulama uzunluğunu azaltıp sıklığı arttırma konusunda ne düşünüyorsunuz
Damlama aralıklarını 20 cm seçmenin bizim ölçeğimizdeki tarımcılara faydası çok. Değişik bitkileri farklı aralıklar ile dikeceğimiz ve her dönem farklı bitkiler dikeceğimiz için esneklik sağlıyor. Bu nedenle 20 cm kullanıyorum.
Boru uzunluğunun hidrofora yükü diğer kayıpların yanında çok çok küçük kalır. Asıl kayıplar dirsek, te, vana vb yerel kayıplardır ve boru içindeki su hızının karesi ile orantılı artar. Önerdiğim çaplarda su hızı 1 m/s değerini geçmediği için hıza bağlıdır demek pek yanlış olmaz. Pratik değer olarak, 100 m uzunluktaki 16 lık damlama borusunun kaybı (yerel kayıplar dışında) 6-8 mSS= 0,6-0,8 bar düzeyinde oluyor. (Tabloya uyarsanız diğer borular da benzer değerde kayıp yaratır.) Nereye sereceğiz bu uzunluktaki boruyu ?
Sizin uygulamanızda, adayı besleyen damlama borusu tek boru olarak U şeklinde sulama yapsa farkı anlayamayız düşüncesindeyim. İsterseniz bir ekleme parçası kullanarak (Hatta hidrofordan en uzaktaki adada) bir ada için deneyin. Hatta 2 dirsek kullanarak U şeklini oluşturun ki yerel kaybınız da artsın. (Boruyu şeklini bozmadan döndürebilirseniz dirsek etkisi oluşmaz.)
Hidrofor için önerim: Basıncı standart değerinde bırakın.(Mambran arkasındaki basınç ona göre ayarlanmıştır.) Suladığınız adaların sayısını arttırıp azaltarak hidroforun devreye girip çıkmasını azaltmaya çalışın. (Ömür uzatmak için) Bu basınç yüksek geliyor ise basınç düşürücü kullanın.

Eski 06-05-2021, 11:32   #78
Ağaç Dostu

Arkadaşlar fidelere magnezyum sülfat uygulanması ile alakalı bilgisi olan var mı? dozu? yapraktan mı kök etrafından mı ? yoksa şaşırtma sırasında toprağına mı ilave etmek daha makul. Ben domateslerimi şaşırtırken açtığım çukur dibine çay kaşığının yarısı kadar koydum her fideye üzerine de biraz toprak attım ama fidelerim öldü. Biberlerimi daha önceden şaşırttığım için gövde etrafına serpiştirdim bir iki tane haricinde sıkıntı olmadı. Tabi ben magnezyum sülfat kaynaklı olabilir mi diyorum torfum da çok iyi değildi açıkçası. Karışım olarak 4 birim torf 2 birim solucan gübresi 1/2 birim vermükilit 1/2 birim perlit ve iki avuç kadar leonardit ile hazırlamıştım.

nazlı06 beğendi.
Eski 07-05-2021, 09:48   #79
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar fidelere magnezyum sülfat uygulanması ile alakalı bilgisi olan var mı? dozu? yapraktan mı kök etrafından mı ? yoksa şaşırtma sırasında toprağına mı ilave etmek daha makul. Ben domateslerimi şaşırtırken açtığım çukur dibine çay kaşığının yarısı kadar koydum her fideye üzerine de biraz toprak attım ama fidelerim öldü. Biberlerimi daha önceden şaşırttığım için gövde etrafına serpiştirdim bir iki tane haricinde sıkıntı olmadı. Tabi ben magnezyum sülfat kaynaklı olabilir mi diyorum torfum da çok iyi değildi açıkçası. Karışım olarak 4 birim torf 2 birim solucan gübresi 1/2 birim vermükilit 1/2 birim perlit ve iki avuç kadar leonardit ile hazırlamıştım.
Fidelere doğru davranmak istiyorsanız, linkteki konuyu iyice irdelemelisiniz.

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Fazla kimyasal içerik, doğal ürün de olsa zehirler. Doğal malzemeler de kimyasal bileşikler çünkü. Çözünürse toprağın kimyasını etkiler. Doğanın temeli denge üzerine. Çok müdahaleci olmamak gerek.
"Toprak analizi yaptırmadan gübrelemeye geçmeyin !" Tüm deneyimlilerden aynı öneriyi okuyoruz. Konuyu okuyunca göreceksiniz. Fide aşamasında gübre yok. Su ve güneş.
Hayvan gübrelerinin içerdiği NPK oranlarına bakabilirsiniz. Değişik oranlarda içerirler ve erken aşamada fidelerinizi öldürürler. Kökleri gider.
En iyi toprağı hazırlayayım derken, üretmeye çalıştığınız bitkinin doğasına ters bir şeyler yapıyor olabilirsiniz. Farklı istekleri olan bitkiler olabilir.
Biraz sabır. Biraz sakinlik.
Doğal yollar ile bitki büyütmeyi pekiştirdikten sonra denemelere geçmeli. Deneme yaparken önce bir kaç bitkide denemeli ki, diğerleri ile karşılaştırılmalı. Hem işe yarayıp yaramadığını görürsünüz hemde tüm bitkileri kaybetmezsiniz.

Eski 07-05-2021, 15:45   #80
Ağaç Dostu

Kesinlikle haklısınız acı bi tecrübe oldu onca emek bu tecrübe için harcandı

Eski 10-05-2021, 00:48   #81
Ağaç Dostu

Leylak çiçek açtı muhteşem bir koku ve görsel ziyafet sunuyor.
Tecrübesi olan arkadaşlar daha önce conta ile doğrudan çıkış alma işini su kaçağı yüzünden iptal edip hırsız kelepçe ve dişli vana ile çözmeye çalıştım. Sebze sulamalar için bir sıkıntı yok ancak ağaç sulamalara giden vanaların kelepçelerinden sızıntı var kelepçeler sıkıntılıdır diye değiştirdim hiçbirşey değişmedi ne önerirsiniz problemin çözümü için?

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2021, 08:13   #82
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Su kaçağı olan noktanın fotoğrafını yükler misiniz ?

Eski 10-05-2021, 12:42   #83
Ağaç Dostu

Fotoğraf yok ama sızıntı şeklinde seri damlalar akıyor tam noktasal sızıntı yerini tespit mümkün değil kelepçenin içerisinde contası var tork ayarlı akülü vidalama ile iyice sıkıyorum nasıl sızıyor anlamadım ilave bi conta veya tam oturduğu yere uygun plastik bi malzeme kesip koysam faydası olur mu acaba

Eski 11-05-2021, 06:54   #84
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Hırsız kelepçeden damlamanın nedeni, plastik boru yeterince sert olmadığı için conta görevini yapamıyor olabilir. Metal borudan su almak için tasarlandığından conta malzemesi sert olabilir. Plastik boruda yüzey düzgünsüzlüğü varsa boşluğu kapatamıyordur. Conta değiştirmek, daha yumuşak malzeme ile desteklemek çözebilir. Daha çok sıkmak, plastik boru şekil değiştirdiği için işe yaramayabilir hatta sızıntıyı arttırabilir de.

chntskn06 beğendi.
Eski 17-05-2021, 11:56   #85
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bahçeye şaşırttığım sakız kabak, salatalık, domates, karpuz, kavun fidelerinin yapraklarında bu şekilde bir beyazlaşıp kuruma var neden kaynaklı olabilir fikri olan var mı? Güneş veya soğuktan olabilir gibi geliyor bana. Soğuk daha muhtemel gündüz 32-33 dereceye kadar çıkan sıcaklık gece 5-6 dereceye kadar düşüyor. Bu sıcaklıkta fideleri biraz erken aktarmış olabilirim ama fide toprağından kaynaklı sıkıntım sebebiyle erken almak durumunda kaldım.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2021, 12:09   #86
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Zamanla düzelir, kabakgilleri direk yere ekin, ayrı yere ekeyim sonra şaşırtayım diye uğraşmayın hiç, çünkü yere ekilenler daha sağlıklı oluyor, erken ekeyim diye yapsanız dahi kısa zamanda diğerlerini geçiyorlar.

chntskn06 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2021, 22:43   #87
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Zamanla düzelir, kabakgilleri direk yere ekin, ayrı yere ekeyim sonra şaşırtayım diye uğraşmayın hiç, çünkü yere ekilenler daha sağlıklı oluyor, erken ekeyim diye yapsanız dahi kısa zamanda diğerlerini geçiyorlar.
Toprak ısısı doğru ayarlanırsa en az 2-3 hafta kazandırıyor iç mekanda ekim. Daha erken ekilmiş direkt ekilenleri bile geçiyorlar.

TCM beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2021, 23:06   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Toprak ısısı doğru ayarlanırsa en az 2-3 hafta kazandırıyor iç mekanda ekim. Daha erken ekilmiş direkt ekilenleri bile geçiyorlar.
Ben flouresan lambalarla üstelik çadırın içine alarak kimi zaman 10 gün kadar 24 saat ışığı açık bırakarak gözlemledim büyüme hızlarında bir değişiklik göremedim. Sonradan kullandığım torf sıkıntılıydı belki ama ilk kullandıklarımda cocopeat kullandım onlarda da hızlı büyüme gözlemleyemedim. Atalık tohum olmalarından mıdır bilemedim

Eski 19-05-2021, 11:01   #89
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Ben flouresan lambalarla üstelik çadırın içine alarak kimi zaman 10 gün kadar 24 saat ışığı açık bırakarak gözlemledim büyüme hızlarında bir değişiklik göremedim. Sonradan kullandığım torf sıkıntılıydı belki ama ilk kullandıklarımda cocopeat kullandım onlarda da hızlı büyüme gözlemleyemedim. Atalık tohum olmalarından mıdır bilemedim
Mesele tam olarak aynı sürede tarladakiyle kıyaslamak değil aslında. İç mekanda erken başlayıp zaman kazanmak. Ayrıca olası geç donlara karşı da yedekte fide bulundurabilmek. Çimlendirme ortamınız (iç mekanda) serin olursa yavaş büyürler ve yavaş çimlenirler. Buna çözüm olarak ısıtıcı mat kullanıyorlar viyol altlarına. Çimlenme için de nem faktörü önemli.

chntskn06 beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2021, 21:09   #90
Ağaç Dostu

Yabani otları kendi silahıyla vurdum bahçedeki yabani otları ve tedarik ettiğim bir miktar çim ile malçlama işlemi yaptım. Bitki desteklerinin yapımına başlandı. Ağaçlar ve asmalara gülleci bulamacı uygulandı. Fide diplerine magnezyum sülfat serpildi. Üç kirazdan birinde sadece meyve var diğer ağaçlar çiçeklenmiş olmasına rağmen meyve olmadı. Vişnelerde de az meyve var çiçekler meyveye dönmemiş tamamı. Resimde de gördüğünüz üzere çileklere karga dadanmış herhalde çözüm öneriniz var mı bir de semiz otlarında delikler var neden olabilir tavsiyeniz nedir.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024