agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler
  • 15 Gönderen EmineYıldız
  • 1 Gönderen Asia
  • 1 Gönderen E.Kahraman
  • 1 Gönderen EmineYıldız
  • 1 Gönderen EmineYıldız
  • 9 Gönderen EmineYıldız
  • 1 Gönderen Dutlubahçe
  • 1 Gönderen Çamfıstığı
  • 1 Gönderen akçabardak
  • 2 Gönderen kuponburada
  • 1 Gönderen fdemir
  • 12 Gönderen EmineYıldız
  • 1 Gönderen cemilsisik
  • 2 Gönderen EmineYıldız
  • 1 Gönderen Kozanli
  • 6 Gönderen Kozanli

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2020, 14:27   #1
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
EmineYıldız / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Sakarya / Geyve

Bahçenin büyüklüğü : 614 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Güneş ,Rüzgar ve Yağış konusunda güzel ama tuzluluk konusunda fikrim yok.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Hobi bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Tarla

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :2 ay

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Tasarım yaptım fakat profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Amatörce

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Henüz yok

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Şehirden kaçıp yerleşmek için ev yapıp sebze meyve yetiştirmek istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Bizden önceki sahipleri 1 Ayva ve 1 Dut ekmişler , bizde 6 adet Kiraz 2 adet Nar 2 adet İncir 4 adet Asma 1 adet Limon 1 Böğürtlen ve 1 adet Yaban Mersini 3 adet Ceviz ( sanırım Böğürtlen ve Yaban Mersinini erken ektim ki sarardılar umarım hepsi tutar)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Balkonumda bolca Sukulent ve Kaktüs var

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Zeytin Ağacı

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : HAyır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şuan için bidonlarla biz taşıyoruz

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Toprak özellikleri : Bilmiyorum

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Bunu söylemek için çok erken

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Henüz kullanmadım

Bahçeniz organik mi? :

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : İnek ve Koyun

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Görmedim

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Vahşi sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Hayır

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi ki bahçeyi almışım

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : hayır

Eklenen Resimler

EmineYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2020, 18:55   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Hem sayfanız hem bahçeniz hayırlı olsun Emine hanım. Dilerim gönlünüzce olsun her şey. Bereketli olsun ürünleriniz.

EmineYıldız beğendi.
Asia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2020, 19:27   #3
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Çok teşekkür ederim, çok naziksiniz

Eski 28-10-2020, 10:49   #4
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

EmineYıldız beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2020, 22:24   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2019
Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun Emine hanım, umarım her şey gönlünüzce olur. Bereketli olsun ürünleriniz.

Betgam40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 14:15   #6
Ağaçsever

feyzalp's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2020
Hayırlı bereketli olsun

feyzalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 15:47   #7
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

İyi dilekleriniz için çok tesekkur ederim. İnsallah bereketli olur acemi biri olarak elimden geleni yapacağım. Bu forum bana çok şey öğretecek.

Eski 15-04-2021, 21:26   #8
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bahçeniz hayırlı,bereketi bol, her şey gönlünüzce olsun. Bol paylaşımlar bekliyoruz.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2021, 22:15   #9
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Sn. Akçabardak ince dusunceleriniz için çok tesekkur ederim, sizlerin bahçelerini örnek alarak bende birseyler yapmaya çalışıyorum ama şartlar izin vermiyor. Pandemi planlarımı yavaşlattı. İstanbul'da oturuyorum bahçe Sakarya'da olunca işler zor oluyor. Ekip diken emek veren herkes için bol bereketli olur umarım. Forumda beğenerek takip ettiğim bahçelerden bir tanesi sizin bahçeniz. O kadar güzel çiçekler yetiştirmiş sinizki, hiç bilmediğim çiçekleri görüp beğenip bunu da yetistirmeliyim, şunu da yetiştirmeliyim derken ekilecekler listesi uzadı gitti.

akçabardak beğendi.
Eski 02-06-2021, 14:19   #10
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Merhabalar, uzun zamandan sonra bahçemle ilgili bir kaç şey paylaşmak istedim. Bahçeye diktiğim ağaçlarımdan Dut ( en umutlu olduğum bahçeyi aldığımızda bir tane vardı kardeşi olsun istemiştim ama bir türlü yeşermedi bende tutmadığına karar verdim) Trabzon Hurması ( Acaba Soğuk hava yüzünden mi olmadı bilmiyorum) Limon, İncirlerim ve hünnap tutmadılar beni üzdüler. Hemen sökmeyeceğim Kasım ayında yerlerine daha dayanıklı olan Elma Erik gibi meyveleri dikmeyi planlıyorum.

mutlu_inan beğendi.
Eski 02-06-2021, 15:47   #11
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Yeni Başlangıçlar

Bahçe ve ev arası 3 saat olduğu için bir konaklama ihtiyacı doğdu. Bu sene bahçeye domates, biber ekerim diye hayal kurarken, inşaat ektik. Hayaller hayatlar Ve bahçem korkunç bir yer oldu.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2021, 22:00   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Kolay gelsin, hayırlı olsun.

EmineYıldız beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2021, 07:18   #13
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Teşekkür ederim Sn. Dutlubahçe

Eski 03-06-2021, 09:07   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Allah ağız tadıyla oturmanızı kısmet etsin

EmineYıldız beğendi.
Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2021, 14:55   #15
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Güle güle oturmak nasip olsun, kolaylıklar dilerim.

EmineYıldız beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2021, 18:17   #16
Yeni Üye

kuponburada's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2020
Biraz geç gördüm ancak süper bir bahçe olmuş. Huzur ve keyif hatırlatıyor. Emine hocam bahçeniz hayırlı ve keyifle dolu olsun. Tebrik ediyorum. Bütün sevdiklerinizle birlikte huzuru sonuna kadar hissetmenizi diliyorum. Darısı böyle güzel huzur ortamı olmayan arkadaşlara olsun.

kuponburada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2021, 09:22   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Sayın Emine Yıldız bahçeniz ve sayfanız hayırlı bol bereketli olsun.

EmineYıldız beğendi.
fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2021, 11:47   #18
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Merhabalar, umarım herkesler iyidir. İşlerin yoğunluğu, bahçenin inşaat halinde olması nedeni ile bir süredir paylaşım yapamadım. Bugün inşaatın güncel halini paylasmak istiyorum.

Eve başlamadan önce eşimle uzun bir araştırma yapmıştık, neyi, ne zaman, ne şekilde yapmalıyız net bir cevap bulamamıştık.

Yaşadıklarımızı tek tek anlatmak isterim ki ev yapacak ve resmi prosedürlerle uğrasacaklara rehber olsun.

Öncelikle insaat başlamadan önce resmi işlemler için bir mimarlık bürosu ile anlaşmak gerekiyor. İyi bir ofisle anlaşmak çok önemli. Biz işi Mayıs - Haziran gibi verdik yapı ruhsatının çıkması Eylül ayını buldu. İşi alırken 45 güne çıkar demislerdi biz 3 aydan fazla bekledik ve eşim imar müdürlüğünü arayarak dosya için görüştükten sonra işlemler halloldu. İş takibini iyi yapan bir yerle anlasmak onemli.

Maliyet kısmına gelecek olursak( resmi işlemler için)
*mimar ofisine proje, zemin etüdü, harita vb. isler için 10.000 TL,
*su idaresine 1.200 TL
*geçici müteahhit belgesi için Çevre ve Şehirciliğe 1.000 TL
*yapı taahhüdü ve imza beyanı için 135 TL+90 TL
*Ruhsat harcı 530 TL

Şunu öğrendik ki iskan alabilmek için Sgk dan bir dosya actırıp çalışacak işçiler için prim ödemek gerekiyormuş. Sgk, inşaatın metrekaresini ve yapısını değerlendirerek bu inşaatı kaç işçi ne kadar sürede yapar gibi bir hesaplama yapıyor ilkokul işçi problemleri gibi.. Bu hesaplamaya göre ne kadar prim çıkarsa işçi girişi yapılıp o prim tutarını ödemek gerekiyormuş. Bu kısım çok karışık bir kaç kişi ile görüştük aman çok dallanmadan direk ödeyip çıksak olur mu diye net bilgi yok. Resmi kısımlar ****** bununla sınırlı değil sgk işini halledince su ve elektrik için basvuru yapacağız. Ödedikce bilgilendirme yapacağım.

Bu ülkede resmi bir yapı yapmak cidden zor ve yıldırıcı. Çok fazla resmi daire gezmek zorundayız.

Neyse gelelim insaatın kendi işlerine ve maliyetine. Çok şükür ki hem kaba işçiliğini hemde ince işçiliğini yapan ustamız iyiydi ve sorunsuz işler çıktı. Bir iki aksilik olsa da uzaktan uzağa o kadar kusur kadı kızında da olur deyip sineye çektik.

Evimiz yığma tuğla ile inşa edilmiş tek katlı bir yapı. Maliyet olarak da biz götürü usulü anlaştık o yüzden şöyle oldu;

Temel: 60cm yüksekliğinde bir radyal temel atıldı. İçinde çok az dolgu taşı ve 2 ton demir kullanildi. İşçilik dahil 30.500 TL ye maloldu.

Duvarlar ve üst beton: Yığma tuğlalar ve 1.5 ton demir içeren üst beton için işçilik dahil 41.000 TL ödedik. (Foseptik çukuru da bu tutara dahil edildi)

Çatı: Ahşap iskelet üstüne osb çakıldı. Onun üstüne de ondulin koyuldu ve oluklar takıldı. İşçilik dahil 21.000 TL ödendi.

Böylece 72 m2 lik kaba inşaatımız resmi ödemeler hariç 92.500 TL ye maloldu.

İnce işçilik farklı bir ustayla yine götürü usulü anlaştık. O ustamızdan da çok şükür iyi gidiyor. Çok sık gidemesek de fotoğraf çekip atiyor, görüntülü arıyor, aklımız kalmasın diye tüm işi bize uzaktan izletiyor.

İnce inşaat işleri;
İç-dış kaba ve ince sıva
Mantolama
Su tesisatı
Elektrik tesisatı
Pencere mermerleri
İç dış boya
Söve
Zemin şapı
Fayans işleri
Klozet
Banyo dolabi ve lavabosu
Bu islemler için de iscilik ve malzeme dahil 43.000 TL ödüyoruz.

Ayrıca;
Kapılar, pencereler, dış kapı ve laminantlar için de işçilik dahil 19.500 TL ye anlaştık. Şimdilik işler bu şekilde. Resmi işlemlerle ilgili ilerleyen zamanlarda yaşayıp öğrendikçe bilgi paylaşacağım. Evin son halinide paylaşmak isterim, resimler kötü çekilmiş kusura bakmayın lütfen.

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2021, 15:13   #19
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Öncelikle hayırlı olsun, keyfini çıkarırsınız inşallah. Ben de, sizin gibi hafta sonları Üsküdar'dan Karasu'ya gidip geliyorum, 2 yıl olacak yılbaşında. İlk bir kaç ay Adapazarında Karayolları misafirhanesi var orda kaldık ctesi akşamları. Sonrasında tek katlı yığma bir ev yaptım 60 m2 lik. Evde kalmaya başlayınca her şey daha güzel. Bahçemizi yaptık, ağaç fidelerimizi diktik verandamızı yaptık. Cumadan gidip ptesi sabah dönüyoruz İstanbula 1 yıldır.
Veranda çok önemli, veranda mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Girişteki balkonunuz çok küçük. Bence giriş cephesini boydan boya 3 mt genişliğinde ahşap veranda yapın)
Benim dikkatimi çeken konu yazdığınız rakamlar çok çok yüksek rakamlar. Genelde dışardan gelip köyde ev yapmak isteyenlere çok yüksek fiyatlarla iş yapıyor köyde oturan ustalar. Dışardan da usta getirmek kolay değil, fakat rakamlarınızın bundan sonraki bölümlerine faydalı olabilir mi bilmiyorum.
Bir an önce evinizi tamamlayıp keyfini çıkarmanız dileği ile....

EmineYıldız beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2021, 15:47   #20
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
Öncelikle hayırlı olsun, keyfini çıkarırsınız inşallah. Ben de, sizin gibi hafta sonları Üsküdar'dan Karasu'ya gidip geliyorum, 2 yıl olacak yılbaşında. İlk bir kaç ay Adapazarında Karayolları misafirhanesi var orda kaldık ctesi akşamları. Sonrasında tek katlı yığma bir ev yaptım 60 m2 lik. Evde kalmaya başlayınca her şey daha güzel. Bahçemizi yaptık, ağaç fidelerimizi diktik verandamızı yaptık. Cumadan gidip ptesi sabah dönüyoruz İstanbula 1 yıldır.
Veranda çok önemli, veranda mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Girişteki balkonunuz çok küçük. Bence giriş cephesini boydan boya 3 mt genişliğinde ahşap veranda yapın)
Benim dikkatimi çeken konu yazdığınız rakamlar çok çok yüksek rakamlar. Genelde dışardan gelip köyde ev yapmak isteyenlere çok yüksek fiyatlarla iş yapıyor köyde oturan ustalar. Dışardan da usta getirmek kolay değil, fakat rakamlarınızın bundan sonraki bölümlerine faydalı olabilir mi bilmiyorum.
Bir an önce evinizi tamamlayıp keyfini çıkarmanız dileği ile....
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. evimizin önünde bir masalık da olsa veranda mevcut ama onu büyütmek bizimde istediğimiz. Maliyetler gün geçtikçe artıyor, ileride inşaat yaptıracaklar olan arkadaşlar en azından üç aşağı beş yukarı bir tahmin yapabilirler. Benim aslım bilgilendirmek istediğim resmi işler, biz resmi işler konusunda çevremizden çok yardım alamadık herşeyi deneye yanıla öğreniyoruz. Bizim düştüğümüz hatalara düşmesin kimse bilgi olsun amaçlı.

nazlı06 ve mutlu_inan beğendi.
Eski 24-09-2021, 19:30   #21
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
"
Bu ülkede resmi bir yapı yapmak cidden zor ve yıldırıcı. Çok fazla resmi daire gezmek zorundayız"

İnşaata önce tasarlanan her şey yolunda gitmiyor ne yazıkki.
Bürokrasi küçük yerlerde büyük şehirlere nazaren çabuk işliyor.
İlk aşamada bende bürokrasi işlere takmıştım ama Avrupa'da da ikamet etmekteyim bu yüzden orada da aynı.
Konut yapmak kolay olmuyor hep vereceksin.
Kaba inşaat çabuk bitiyor, ince işler uzun sürdüğü ve pahalı oluyor.
Hayırlı olsun.
Güle güle kullanın...

EmineYıldız beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2022, 20:06   #22
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
2018 yılında imar barışı ile başlattığım inşaatı 2021 yılında bitirip 272 m2 kullanım alanı olarak tapusunu aldım.
Altı aydır yurtdışında ki evin restorasyonu ile uğraşıyorum.
25 Mart da bitmiş olacak.
Bundan böyle bi daha inşaat ile uğraşmam.
Uğraş veren herkese kolaylıklar dilerim...

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024