agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler
  • 6 Gönderen R.Özkan
  • 5 Gönderen R.Özkan
  • 1 Gönderen Dutlubahçe
  • 3 Gönderen R.Özkan
  • 9 Gönderen R.Özkan
  • 3 Gönderen Tolga Özmeral
  • 3 Gönderen R.Özkan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2019, 22:25   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2019
R.Özkan / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :Malatya

Bahçenin büyüklüğü : 730 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Yaz yağışları hiç yok ve sıcaklıklar yüksek. Kışları soğuk fakat etraftaki barajlardan dolayı sert karasal iklim hakim değil.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : 02/07/2019 itibarıyla imarlı boş arsa; fakat kısa zamanda içinde küçük bağ evi olan bir bahçeye dönecek. En azından hayalim bu!)

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Yıllar önce kirazlıkmış; fakat ben arsayı aldığımda tamamen boş, kupkuru bir yerdi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 01/07/2019 tarihinde aldım. Taze.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :Her şeyi kendimce yapmayı planlıyorum.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kendim yapacağım.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Şu anda boş; 100 m2 kadar alanı sebzelik, 50 m2'lik alanı bağ evi, 20 m2'lik alanı ise çocuklar için yüzme havuzuna ayrılacak. Geriye kalan alana karışık meyve fidanları dikilecek.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Hayalim; içinde zevkle duracağım, yorgunluğumu mutluluğa çevirecek güzel bir bahçe oluşturabilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :Henüz dikilmiş bir şey yok, mevsimini bekleyeceğim.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : İncir, nar ve dut olmazsa olmazlarımdır. Bahçede en az ikişer tane muhakkak olacak.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Palmiye, çocukluğumdan beri evimin bahçesinde hayal ettiğim ağaçtır.Bahçeli evimin bahçe kapısının hemen girişinde bir sağda bir solda iki palmiye karşılayacaktı beni. Fakat ne yazık ki yaşadığım bölge buna izin vermiyor. Belediye bile işin üstesinden gelemeyince vazgeçti palmiye işinden.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sondaj planım var; fakat şehir şebeke suyu ile idare etmem gerekebilir şimdilik. Bütçe meselesi.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sistemi kuracağım.

Toprak özellikleri : Arsa eğimli olduğu için düz hale getireceğim. Zemin toprağı da çok kaliteli olmadığı için kamyon kamyon bahçe toprağı alıp dolduracağım.

Kompost yapıyor musunuz? : Üşenmezsem, düşünüyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : İnşallah yapmam.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :İlaçlara tamamen karşıyım. Doğal bir şekilde yetişirse yerim, yetişmezse ilaçlısını pazardan alıp yerim.Ama fikirlerim değişebilir tabii.

Bahçeniz organik mi? : Bakacağız.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Hayvan gübresi dışında düşünmüyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Akrep olabileceğini düşünüyorum.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama ve fıskiye sistemi olacak.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soğuk alıyor mu? : Küçük bir dağın etekleri diyebiliriz. Soğuk ile ilgili sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi ki bu arsayı almışım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :En son ne zaman olduğumu hatırlamıyorum.

Eklenen Resimler

R.Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2019, 22:36   #2
Yeni Üye

Bütün doğa tutkunlarına merhaba,

Aslında, bahçe diyebileceğim bir yerim yok. Fakat hevesim de tazeyken, geç kalmadan bir başlangıç yapmak istedim. Arsamı dün (01/07/2019) aldım. Bugün net sınırlarını ölçtürüp sınır kazıklarını çaktım.

Arsa, düz bir konumda değil, hafif eğimli. Bu nedenle taş duvar ile yükseltilip, bahçe toprağı ile doldurularak düz bir alan haline getirilecek. Bir taş duvar ustası ile de anlaştık sayılır. Yarın yeri görecek ve malzeme de onlara ait olmak üzere metreküpü 110-120 TL gibi bir fiyatla taş duvarı örmeye başlayacaklar.

Arsayı aldıktan sonra elimde 65 bin liram kaldı. Bu parayla arsa düzgün hale gelecek, bağ evi yapılacak ve sondaj vurulacak. Tabii şimdilik ya sondajdan ya da bağ evinden vazgeçmem gerekecek. Henüz karar veremedim. İlk hedefim, arsanın yerini düzelttirip duvarlarımı yapmak ve çitimi çekmek. Sonrasının da yavaş yavaş geleceğini umuyorum.

Bahçe sayfasını erken açtığımı düşünebilirsiniz. Amacım hem böyle bir girişimde bulunacaklara aşama aşama fikir vermek hem de bahçemin günlüğünü ilk günden tutmaya başlamaktır. Böylece, neyi ne zaman yaptığımı/yapmam gerektiğini daha iyi bir şekilde göreceğim. Başta bana, sonra da bütün forum üyeleri ve ziyaretçilerine hayırlı olması dileğimle...

Düzenleyen R.Özkan : 02-07-2019 saat 22:39 Neden: Ekleme: Başlığım farklı olmuş, yönetici arkadaşlardan başlığın R.Özkan/Bahçe olarak düzeltilmesini rica ediyorum.
Eski 02-07-2019, 22:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Bahçeniz hayırlı olsun. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2019, 22:45   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.
Sayın Dutlubahçe,
Çok teşekkür ederim. İşler zor olur mu bilmiyorum ama zevkli olacağına inanıyorum.

Eski 03-07-2019, 21:43   #5
Yeni Üye

Taş duvar ustası ile duvarın metrekaresi için, her şey onlara ait olmak şartıyla, 115 liraya anlaştık. Bugün temeli eştik; kum, çimonto, taşı arsaya bıraktık. 05 Temmuz 2019'da işe başlanacak.

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2019, 18:46   #6
Yeni Üye

12/07/2019

Geçen hafta cuma günü taş duvar işine başlamıştık. Bir hafta sonunda bitirecek seviyeye geldik. Fakat bize dolgu toprağı getirecek arkadaş üç gündür oyalıyor bizi. Bahçeyi iki seki halinde yapacağımız için ön sekiyi toprakla doldurmadan ikinci sekinin alt duvarına başlayamıyoruz.

Zannediyorum ki toplamda 50-60 kamyon toprak gerekecek bize. Kamyonunu 140 liraya getiriyorlar. Hem yüzme havuzu hem de sulama havuzu olarak kullanacağımız havuzun zeminine bir kamyon taş döşedik. Havuz harcına katmamız gereken ''su geçirimsizlik katkısını'' Malatya'nın altını üstüne getirerek ancak bulabildim bugün.

Bahçeyi tamamlamaya az kaldı. Son hedefimiz bir an önce inşaat ruhsatını alarak arsaya bir ev kondurmak; böylece elektrik ve suyu alabilmek.

Hayalimde aşağıdakine benzer bir ev var. İlk kat 50 m2, üst katta ise 20 m2 oda 30 m2 teras işimi fazlası ile görecek. Sanırım çatı olmasa da olur. Böylece açık damda daha hijyenik koşullarda kurutmalıklarımızı yapabileceğiz.

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2019, 19:04   #7
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi R.Özkan Mesajı Göster
Bahçe sayfasını erken açtığımı düşünebilirsiniz.
Tam da olması gereken zamanda sayfanızı açtığınızı düşünüyorum Sayın R.Özkan.
Bahçenin en ham halinden başlayarak ilerleyen sayfalar hem daha bilgilendirici hem de daha keyifli oluyor bence.
Bağ evinizde otururken paylaşacağınız keyifli kareleri, yetiştirdiğiniz sebzeleri, çiçekleri, meyveleri, kurutmalıkları görmek dileği ile...

Düzenleyen Tolga Özmeral : 12-07-2019 saat 19:09 Neden: İmla.
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2019, 19:55   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster
Tam da olması gereken zamanda sayfanızı açtığınızı düşünüyorum Sayın R.Özkan.
Bahçenin en ham halinden başlayarak ilerleyen sayfalar hem daha bilgilendirici hem de daha keyifli oluyor bence.
Bağ evinizde otururken paylaşacağınız keyifli kareleri, yetiştirdiğiniz sebzeleri, çiçekleri, meyveleri, kurutmalıkları görmek dileği ile...
Sayın Tolga Özmeral,
Güzel dileğiniz için çok teşekkür ederim. İlk günden başlamak gerek :-) Zamanında sadece ziyaretçiyken bahçenizi takip ediyordum. O zamanki heyecanınızı çok iyi anımsıyorum. Yaşadığınız güzellikleri biz de yaşarız umarım. İyi akşamlar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024