agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler
  • 5 Gönderen alperfect
  • 11 Gönderen alperfect
  • 2 Gönderen delete61
  • 1 Gönderen alperfect
  • 2 Gönderen alperfect
  • 7 Gönderen alperfect
  • 13 Gönderen alperfect
  • 2 Gönderen kocasinan
  • 6 Gönderen alperfect
  • 5 Gönderen alperfect
  • 7 Gönderen alperfect
  • 10 Gönderen alperfect
  • 10 Gönderen alperfect
  • 1 Gönderen Duru
  • 2 Gönderen alperfect
  • 7 Gönderen alperfect
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen alperfect
  • 1 Gönderen İSAK
  • 1 Gönderen nazlı06
  • 1 Gönderen Betgam40
  • 1 Gönderen alperfect
  • 1 Gönderen alperfect
  • 2 Gönderen alperfect

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2019, 00:09   #1
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
alperfect/ Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Kırşehir

Bahçenin büyüklüğü : Yaklaşık olarak 400 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Bu özellikleri hakkında çok fazla bilgim yok kılıçözü ırmağı yakınında tuzlu değil dinlenmiş yumuşak toprak, sazak yeli dedikleri bir rüzgarı var en sıcak günlerde bile hafif bir esinti mevcut.
Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : Kırşehir merkez 7a olarak biliyorum

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Uzun yıllar boş olarak durmuş

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :Bahçeyi yeni aldık.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır profesyonel yardım almadık, her şeyi kendimiz planladık.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :Hayır

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel):Kendimiz yapmayı planlıyoruz

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Henüz hiçbir şey yok evin bir kenarını sebze alanı olarak ayırmayı düşünüyoruz.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bahçenin kendisi eşimin ve benim ayrı ayrı çocukluğumuzdan beri hayalimizdi.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Yeni birkaç fidan diktik tutup tutmadıklarını bilmiyoruz. Ama nihayetinde erik, kayısı, vişne, kiraz, ayva olacak. Başka bir şeyler ekler miyiz biliyorum

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :Çok uzun bir listem var elimde ama hem nelerin iyi olacağını bilmiyorum hem de çok karışık bir bahçe olmasını istemiyorum. Olmazsa olmaz hanımeli, gül (özellikle sarmaşık), lavanta, Amerikan sarmaşığı, sebzeler;domates, biber, salatalık, maydonoz

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Henüz yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Yapmayı düşünüyorum

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : damla sulama kuracağız

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : damla sulama yapmayı düşünüyoruz

Toprak özellikleri :Uzun süre kullanılmamış yakınından geçen eski dere yatağı sebebiyle zengin bir toprak analiz yaptırmadık.

Kompost yapıyor musunuz? :Şimdilik yapmayacağım önce bahçeyi bir tanımak istiyorum

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Çok fazla düşünmeden hemen 8-10 fidan diktik birkısmı tutmadı diğerlerinin de galiba yerini değiştireceğiz

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :Hayır

Bahçeniz organik mi? :Sanırım evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Henüz yok.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :Şu anda bilmiyorum, ama bugün sabah gördüğümüz bir böceğe eşim patates böceği dedi.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : damlama kurulacak

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Bahçenin biraz ilerisinde ırmak ve ırmağın karşı tarafında dağ var. Sazak yeli olur diyorlar soğuk alır mı bilmiyorum

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçeyi almışız

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Evet

Düzenleyen alperfect : 02-04-2021 saat 10:23 Neden: yazım yanlışı
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2019, 00:13   #2
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

bahçenin ilk hali

Bahçenin ilk hali bu şekildeydi. Kepçe ile hem yol hem arsa düzeltildi

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2019, 23:18   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Bahçeniz hayırlı olsun, bayramda sizin için çifte mutluluk olmuş. Aileniz ile Keyifli zaman geçirmenizi dilerim.

alperfect ve g.c. beğendi.
delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 21:29   #4
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Teşekkür ederim

g.c. beğendi.
Eski 25-06-2019, 11:33   #5
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Bir süre ara verdim ama işler devam etti. Ev inşaatına başladık bitmek üzere. Çok yüksek olmayan bir subasman atıldı üzerine briketten balkon dahil 42 m2 bir alan 1 oda-mutfak 1 wc-banyo 1 depo olarak evi yükseltik. Çatı için çam ağacından mertek (veya dilme) kullanıldı.

Eklenen Resimler

nanemolla ve fdemir beğendi.
Eski 25-06-2019, 11:37   #6
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Çatı için merteklerin üstü osb ile kapatıldı üzerine de kiremit çatı yapıldı.Yağmur olukları takıldı. Demir kapılar ve pencereler takıldı

Eklenen Resimler

İSAK, Muda, nanemolla ve 4 kişi beğendi.

Düzenleyen alperfect : 25-06-2019 saat 11:38 Neden: cümle ekleme
Eski 25-06-2019, 11:46   #7
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Sıva yapıldı, sıvadan sonra badana yapıldı. Odanın mutfak olacak olan tarafına elektrik prizleri su geleni ve gideri ayarlanmıştı zaten ara fayansı yapıldı dolap takıldı (dolaplar gecenin bir yarısı takıldığı için biraz karanlık). Balkonun bir kenarına da lavabo ve tezgah konacaktı oraya da fayans yapıldı. Zemine kaymaz özellikte fayansla kaplandı.

Eklenen Resimler

İSAK, ahmeter, Muda ve 10 kişi beğendi.
Eski 25-06-2019, 20:59   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Bahçeniz hayırlı olsun, evinizin bittiği ve sağlıkla verandanızda oturup bir çay keyfi yapacağınız günler yakın olsun inşaallah.

alperfect ve g.c. beğendi.
kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2019, 11:08   #9
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Çok teşekkür ederim

Eski 11-05-2020, 10:29   #10
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Evin kullanıma başladıktan sonraki halini hiç çekmemişim. Temmuz sonu gibiydi tamamlandı ve evi kullanmaya başladık ama bahçeye hiç bir şey yapmadık,yapamadık. Çünkü hem bir şeyler ekmek için vakit geçmişti hem de ufak tefek düzenlemeler yapılmadığı için neyin nereye konacağı netleşmemişti.Sabırla koruk helva olur dedik elimizdekinin keyfini çıkardık.Üstelik çok da güzel çıkardık toprak boş olunca çocuklar istedikleri yeri kazdılar siper,sığınak, roket üssü,olmayan köpeğin kulübesini yaptılar toprak çamur içinde çok eğlendiler.

Eklenen Resimler

Asia, Muda, nanemolla ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen alperfect : 11-05-2020 saat 11:57 Neden: fotoğraf eklemeyi denedediğim için ilk yazdığım sadece bir cümle idi
Eski 11-05-2020, 15:18   #11
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Bahçenin tamamı çapalandı. Ön tarafta kalan büyük parçaya çim yapılacak bir kaç tane ağaç diktik.
Geçen yıl ev yapılırken bahçeye hiç bir şey yapmadık üstelik bir sürü makina girdi çiğnedi ama baharla birlikte bir ot çıktı her yer yemyeşil oldu.
Bahçenin girişin sol tarafında kalan alanı ben ekim için ayırdım. Tırmıkladım ekim için hazırladım ama henüz tohum paylaşım etkinliğinden gelen tohumlardan çimlendirdiklerim bahçeye ekilecek kadar büyümedi.

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2020, 15:40   #12
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Sitede huge kültür ile ilgili paylaşımları okudukça dikkatimi çekiyordu. O zamanlar bahçem bile yoktu nasıl yapılır, çukur açıp kütük gömme ya da zeminden yükselterek yapma gibi yöntemleri çok incelemiştim.
Aldığımız bahçe yıllardır boş duran böğürtlenlerin söğütlerin kendi kendilerine geliştiği bir yermiş her kazdığımız yerden kök çıkıyordu. Benim bildiğim 8-10 çuval irili ufaklı kök yaktık sobada buna rağmen hala kazdığım yerden adeta toprağa dönmüş süngerimsi kök çıkıyor.
Baharla birlikte otların adeta fışkırması dikkat çekiciydi. Bahçenin bana ait olan (ekilecek kısmı) 35-40 m2 bir alan. Çapalatmadan önce ben biraz ot sökeyim kendim temizleyeyim dedim. Belli alanlarda otların özellikle yoğunlaştığını gördüm kazarken de daha fazla otlu alanların hepsinin dibinden istisnasız dal, kök, bir şekilde ağaç parçası çıktı. Kökler bazen kütüklerin içinden geçmiş.

Eklenen Resimler

Eski 01-09-2020, 09:48   #13
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Bu yıl bahçenin keyfini çok güzel çıkardık. Pandemi döneminde önce okullar tatil oldu sonra da kısıtlama geldi. Oğlum evde çok sıkılıyordu biz de çıkıp çıkıp bahçeye gittik. Hem hava aldı hem de artık çoğu şehir için lüks haline gelen toprakta büyüme keyfini ucundan bucağından da olsa yaşadı.
Bol bol doğa yürüyüşüne çıktık. Kendince kamp alanı buldu değerlendirdi. Her gördüğü ağaç çiçek börtü böcek hakkında 1 saat yorum yaptı.
Tohumdan ektiğim domates ve biberler çok hızlı çimlenmelerine rağmen bir türlü büyümedi biz de fideciden fide olarak aldık. Küçük bir alanı ekim için ayırmıştım. Sadece domates ve biber fideleri sığdı. Sonra aklımın estiği yere tohum ektim amacım sadece bu yıl yetiştirmiş olmaktı. Çok net bir şekilde hatalarımı gördüm:
1- sulama sistemi çözülmeden hiç bir şey yapılmazmış (Allahım 3 kabak 5 salatalık sula sula bitmiyor).
2- bahçenin eğimini tam düzeltememişler (dümdüz bir bölge oysa) hafif bir eğim bizi rahatsız etmemişti ama sulamayı hortumla yapınca bitkileri çok etkiledi üst kısımlar susuz kaldı.

Eklenen Resimler

Asia, funku, Muda ve 7 kişi beğendi.

Düzenleyen alperfect : 08-09-2020 saat 10:11 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 08-09-2020, 09:13   #14
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Bahçede çitlerin dibine börülce fasulye ve mısır ekmiştim.
Değerlendirme: amacım çite sardırmaktı, tohumlar çıktığında uzak kaldılar sarılacak bir şey bulamayıp kendi üstlerine kıvrıldılar.Diktiğim sırıklar da kısa kaldı. Sırık boyu fasulyede 2 mt domateste 1,5 mt olmalıymış en az.
Mısırların yanındakiler de mısıra uzak kaldı. Mesafe önemli!!!
3 sıra domates 2 sıra biber dikmiştik;
Biberler tam olmuş hem sıra üstü hem sıra arası ne birbirlerine engel oldular ne de benim toplamama. Ama domatesler çok sık oldu üstelik azmanlaştılar, benim destek olsun diye diktiğim sırıkçıkları (en uzunu 1 mt) alay eder gibi yere yıkmışlar.Annem eğimli olarak dallı ağaç dik domates üstüne yaslanır dallar da destekler dedi. Gelecek yıl daha iyi bir bahçe planlaması ve çok çok iyi bir destek sistemi gerekiyor.
Ahududu komşudan gelmişti dikildiği yıl meyve verdi, sıcakta bir dal kurumuş ama sağdan soldan sürgünler vermiş.
Yıldızçadırı sarmaşığı çok güzel büyüdü ama bir türlü çiçeklerini tam açıkken göremedim. Biz akşama gidince kapatmışoluyor sanırım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen alperfect : 09-09-2020 saat 09:30 Neden: Fotoğraf ve cümle eklemek
Eski 08-09-2020, 14:24   #15
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperfect Mesajı Göster
Bu yıl bahçenin keyfini çok güzel çıkardık. Pandemi döneminde önce okullar tatil oldu sonra da kısıtlama geldi. Oğlum evde çok sıkılıyordu biz de çıkıp çıkıp bahçeye gittik. Hem hava aldı hem de artık çoğu şehir için lüks haline gelen toprakta büyüme keyfini ucundan bucağından da olsa yaşadı.
Bol bol doğa yürüyüşüne çıktık. Kendince kamp alanı buldu değerlendirdi. Her gördüğü ağaç çiçek börtü böcek hakkında 1 saat yorum yaptı.
Tohumdan ektiğim domates ve biberler çok hızlı çimlenmelerine rağmen bir türlü büyümedi biz de fideciden fide olarak aldık. Küçük bir alanı ekim için ayırmıştım. Sadece domates ve biber fideleri sığdı. Sonra aklımın estiği yere tohum ektim amacım sadece bu yıl yetiştirmiş olmaktı. Çok net bir şekilde hatalarımı gördüm:
1- sulama sistemi çözülmeden hiç bir şey yapılmazmış (Allahım 3 kabak 5 salatalık sula sula bitmiyor).
2- bahçenin eğimini tam düzeltememişler (dümdüz bir bölge oysa) hafif bir eğim bizi rahatsız etmemişti ama sulamayı hortumla yapınca bitkileri çok etkiledi üst kısımlar susuz kaldı.

Ne kadar güzel çocuklar için doğanın eğitici gücü çok fazla. Keşke okullarımızda da böyle bahçeler olsa bol bol vakit geçirse çocuklarımız. Kolay gelsin size de bol ürünler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

alperfect beğendi.
Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2020, 16:40   #16
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Butternut balkabakları bir karış boyu biraz geçti renkleri de bir hayli sarardı. Siyah küba fasulyelerini hasat ettik 1 avuç kadar çıktı. Kara kabaklar vermeye devam ediyor sütlü kabak olarak çok lezzetli oldu. Mısırlar cin mısır gibi görünüyor tohumları patlamamıştı ama kurumasını bekliyorum patlayıp patlamayacaklarına bakacağım.Sarmaşıklar kendi çaplarında çite sarıldılar kahkaha çiçeği sürekli açıyor, hem ondan hem de yıldız çadırından iyi tohum aldım. Gelecek yıl çite daha yakın olarak tabi ve doğrudan toprağa daha fazla sayıda ekeceğim. Çoğunlukla bahçeye ikindi sonu gidiyoruz o yüzden ta açmış hallerini bir türlü göremiyorum. Ama açtıklarını bilmek bile güzel.

Asia ve fdemir beğendi.
Eski 09-10-2020, 11:57   #17
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Bu da komşu bahçenin hasadı. Erik dalına bir güzel yuvasını örmüş ağacın dalı dahil .Ne zaman ördüyse yuvayı boşalttıktan sonra dalın yukarısından kesip getirmişler dalında kurumuş erikle birlikte. Bülbül galiba dediler ama TRT belgeselde Çulhanın Çilesi adlı bir belgesel seyretmiştim. Neredeyse bire bir aynı ben çulha olduğunu düşündüm tabi kuşu görsem tanımam o ayrı.

Eklenen Resimler

Asia, akçabardak, TCM ve 4 kişi beğendi.
Eski 10-10-2020, 09:55   #18
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Muhteşem bir yuva.
Tiftik Yün örümü gibi.
Çeyizini bırakıp da gitmiş gelin kız.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2020, 16:27   #19
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Muhteşem bir yuva.
Tiftik Yün örümü gibi.
Çeyizini bırakıp da gitmiş gelin kız.
Kesinlikle öyle. Yumuşacık, kalın, tok duruyor ama dokusu o kadar yumuşak ki, buklet kazaklar vardı bir ara onlar gibi.

feyzi_48 beğendi.
Eski 11-10-2020, 10:16   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
Bahçeniz hayırlı olsun. Umarım eviniz gibi bu ekim döneminde her istediğinizi diker bahara bahçenizin daha güzelleştiğini görürsünüz.

alperfect beğendi.
İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2020, 12:42   #21
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İSAK Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun. Umarım eviniz gibi bu ekim döneminde her istediğinizi diker bahara bahçenizin daha güzelleştiğini görürsünüz.
Teşekkür ederim.

Eski 18-10-2020, 14:25   #22
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Hayırlı uğurlu olsun yeni evinizde sağlıkla mutlulukla oturun

alperfect beğendi.
nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2020, 23:50   #23
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Hayırlı uğurlu olsun yeni evinizde sağlıkla mutlulukla oturun
Teşekkür ederim.

Eski 28-10-2020, 22:30   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2019
Bahçeniz hayırlı olsun.Yeni evinizde güle güle oturun.Bereketli ürünler dileğiyle.

alperfect beğendi.
Betgam40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2021, 17:58   #25
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bahçeniz hayırlı, bereketi bol olsun. Yeni evinizde güle güle sağlıkla oturun.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 10:44   #26
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için

akçabardak beğendi.
Eski 08-04-2022, 10:39   #27
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Geçen yıl bahçenin neredeyse tamamını ektik domateslerin hiç tadı yoktu doğru düzgün verim alamadık ama tüm Kırşehir böyleydi, kısmet.
Biberler çok iyi oldu çıtır çıtırdı.
Patlıcan hem güzel oldu hem de çok çok lezzetliydi, ben turşusunu yaptım, koşumuz reçelini yaptı, közledik salatasını yaptık v.s. çok güzeldi. Ama bahçem küçük bir daha ekmem.
Salatalık çabuk geçti.
İlk defa ektiğim tohum paylaşım etkinliğinden gelen Malabar ıspanağının verimi biraz düşüktü fotoğraflarda görülen yoğun yapraklanma olmadı. İç Anadou iklimi sebebiyle aynı yoğunluğa ulaşamamış da olabilir yeri biraz gölge kalmış da olabilir bu yıl yerini değiştireceğim. Hem çiğ olarak hem de gözlemesini beğendik.
Lif kabağı çok verimli görünüyordu ama havalar bir anda soğuduğu için mi yoksa karakteri mi öyle 3 tane ancak büyüttü onları da tam kurutamadan soğuk vurdu sobanın yanında yavaş yavaş kuruttum.
Sülaaa kabağı (söylenişi böyle ama bence sürahi kabağı) burada yemeği yapılıyor, komşumuzdan alıp ekmiştik 2 yemeklik kadar çıktı.

halcur beğendi.

Düzenleyen alperfect : 08-04-2022 saat 10:49 Neden: Ekleme yaptım.
Eski 08-04-2022, 10:57   #28
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Bu yıl bahçe işlerine hızlı başladık. Bahçe tümüyle bellendi domates tohumlarını çimlendirmeye başladım hayırlısıyla.
Bu yıl domates, biber, malabar ıspanağı, lif kabağı, sülaa kabağı, butternut kabak, uzun balkabağı, salatalık ekmeyi planladıklarım. Belki siyah fasulye veya geçen yıl komşudan gelen yeşil fasulye ekebilirim.
Birkaç çeşit çiçek ekeceğim geçen yıldan kahkaha ve yıldız çadırım vardı, cosmos, kirlihanım çiçeği, kedi tırnağı. Geçen yıldan var olan zambaklar yeşermiş bile, yaz sonunda hanımeli dikmiştim kışı sağ salim atlatmış. Yanına sarmaşık gül dikmeyi planlıyorum, çiçekçiye henüz güller gelmemiş. Sarmaşık (Hedera Helix) dikeceğim o da henüz gelmemiş ama bahçelerde gördüğüm sarmaşıkların tohumundan ekilebilir mi acaba?
Parkta gördüğüm mor salkımın tohumunu aldım kısmet diyip bir yerlere ekeceğim.

E.Kahraman ve fdemir beğendi.

Düzenleyen alperfect : 08-04-2022 saat 12:15 Neden: Ekleme yaptım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024