agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni738Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2019, 18:35   #1
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Chelik26 / Bahçe

Bahçesi olanlar kervanına katılmak istiyorum

Bahçenin bulunduğu şehir Bilecik/İnhisar

Bahçenin büyüklüğü 9 dönüm/9000m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları Kuzey cephe, Güneş, Yağış

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri 8b/9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) Bahçe

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? 5700m2 boş ekilebilir, 3300m2 Nar ağaçları

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? Henüz başladım

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz
Plan değil ama uydu görüntüsü

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kendim yapacağım

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Yok

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Avokado, turunç, fındık, şeftali, kekik ada çayı melissa yetiştirmeyi planlıyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Şu an sadece 130 tane Nar var.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Yok
Varsa çok özel bir bitkinizin adı?Henüz yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Henüz yok

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Tarla sınırından Sulama kanalı geçiyor, Mayıs sonu gibi su veriliyor, 2 seneye kadar kapalı sistem basınçlı su verilecek.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Damlama yapmayı düşünüyorum

Toprak özellikleri Bol kumlu, geçirgen bir toprağı var.

Kompost yapıyor musunuz? Budadığım dalların çalı kısımlarından düşünüyorum

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Henüz yok

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Daha değil

Bahçeniz organik mi? Olacak

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Yanmış ahyvan gübresi düşünüyorum

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Var galiba

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Henüz yok

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Kuzey ve güney Dağlık. Doğu batı yönünde açık. Mevsim gayet ılık

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? Henüz *******/keşke demedim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? 2 yıl önceydi. Tekrar etmeyi düşünüyorum.

Eklenen Resimler

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 19:07   #2
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

İsterseniz biraz hikayesini anlatıp başınızı ağrıtıyım,
Son 2 senedir Eskişehir etrafında Tarla bahçe vs bakıyordum ancak fiyatlar uçuk kaçık olduğundan alamadık. Daha sonra sarıcakaya tarafına bakınırken İnhisarda olan bir arkadaş çağırdı, gittik oralara baktık yer ve iklimi çok hoşuma gitti.
Banka açık ihaleden bu Tarlayı bulduk ve ilk teklifte bizde kaldı tarla, Eski sahibiyle küçük tatsız diyaloglar olsada, sonradan, tapunun yanlış yapıldığı başka birisinin daha tarlasının bizim tapuda olduğunu bir telefonla öğrendik, ancak süresi zarfında itiraz etmedikleri için aslında yapılacak hiç bir şeyin olmadığını onlarda biliyorlardı.
Bahçenin 3 tarafıda nar olduğu için her yıl budanan nar dalları bizim boş tarlaya atılmış ve o kadar çok kuru dal vardıki, 1 gün boyunca (yanlış da olsa) yaka yaka bitiremedim.
Ölçüm yaptırdıktan sonra bizim bahçeden geçen yolu ve o saçma sapan alanı dşarıda bırakacak şekilde Tel örgü Çit çektirdim.
69 m2 prefabrik siparişi verdim. Önümüzdeki 3-4 gün içinde 65 yaşında hacı bir amcayla gidip su basman için Kalıp çakıp beton atacağız.
Bu arada en yakın elektrik hattı 350 metre ve maliyet 20-30 bin lira civarı tutyor, bende Güneş paneli kurmayı düşünüyorum.
Çok iş var yapıcalak çoook.

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2019, 21:48   #3
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Bahçeniz de, sayfanız da hayırlı olsun. Başlamak bitirmenin yarısıymış. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

chelik26 beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 22:08   #4
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Bahçeniz ve sayfanız hayırlı, ürünleriniz bereketli olsun.

chelik26 beğendi.
dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 16:16   #5
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

İyi dilekleriniz için teşekkürler.
Yer çok sapa olduğu için nakliye sorun. Bu gün subasmanın hasır çeliklerini ve kalıp tahtalarını ve Tuvalet için 2 adet 1m çapında 60 cm yüksekliğinde Büz götürdük. Tabii belediyenin kepçesi gelene kadar baya bi bekledik.
Yarın narların budaması için gideceğiz. Daha önce bahçenin sürülmesi için dönüme 100 lira istemişlerdi, bu gün başka birini buldum 80 liraya anlaştık pazar günü gelip sürecek.
Bizde subasmanın kalıplarını çakacağız. Tabii 65+ yaşlı kalıp ustası hacı amcaya ulaşabilirsek.

Eski 08-03-2019, 17:07   #6
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Ustalarla uğraşmak, işin maddi boyutu vs. çok zorlu bir yolculuk. Ama her şey bitince o sefayı sürmek paha biçilemez. Biz de eşimle o günleri (emeklilik) iple çekiyoruz.
Size kolay gelsin. Darısı başımıza.

TCM ve chelik26 beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 19:40   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
İyi dilekleriniz için teşekkürler.
Yer çok sapa olduğu için nakliye sorun. Bu gün subasmanın hasır çeliklerini ve kalıp tahtalarını ve Tuvalet için 2 adet 1m çapında 60 cm yüksekliğinde Büz götürdük. Tabii belediyenin kepçesi gelene kadar baya bi bekledik.
Yarın narların budaması için gideceğiz. Daha önce bahçenin sürülmesi için dönüme 100 lira istemişlerdi, bu gün başka birini buldum 80 liraya anlaştık pazar günü gelip sürecek.
Bizde subasmanın kalıplarını çakacağız. Tabii 65+ yaşlı kalıp ustası hacı amcaya ulaşabilirsek.
Seksen lira pahalı değil mi ? Burda buğday ektiriyoruz.Dönümü 12 liradan.

chelik26 beğendi.
Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 21:24   #8
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
Seksen lira pahalı değil mi ? Burda buğday ektiriyoruz.Dönümü 12 liradan.
Pahalı pahalı olmazmı, Ama yapacak bişey yok. 100 lirayı görünce 80 e razı oluyorsunuz. Koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahmen çelebi derlermiş.

Ancak mazotun 6 küsür lira traktörün bilmem kaç bin lira olduğunu düşününce hak da vermiyor değilim.
Birde insanlar sizi zengin görüyor olunca işin rengi değişiyor. Oysaki
neyse

Eski 08-03-2019, 21:27   #9
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Daha bunun Beton mikseri var, normalde m3 200 lira olan betona 300 lira+ kdv istiyorlar.
Memleket tam bir soygun düzeni olmuş, kör tuttuğunu öpüyor velhasıl

Eski 09-03-2019, 06:38   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Daha bunun Beton mikseri var, normalde m3 200 lira olan betona 300 lira+ kdv istiyorlar.
Memleket tam bir soygun düzeni olmuş, kör tuttuğunu öpüyor velhasıl
Çok güzel kullanıyorlar .Anladığım .Kötü 135 massey ferguson işimizi görüyor.Olmayınca altın oluyor .Olunca değerini bilemiyoruz.

chelik26 beğendi.
Eski 09-03-2019, 12:29   #11
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
Çok güzel kullanıyorlar .Anladığım .Kötü 135 massey ferguson işimizi görüyor.Olmayınca altın oluyor .Olunca değerini bilemiyoruz.
Aklımdan geçiyor, ama senede 2 kere kullanacağım şeyede o kadar para bağlanmazki,
Yoksa alıp bizde mi dönümü 80 e iş yapsak

OSMAN45 ve TCM beğendi.
Eski 09-03-2019, 13:45   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Aklımdan geçiyor, ama senede 2 kere kullanacağım şeyede o kadar para bağlanmazki,
Yoksa alıp bizde mi dönümü 80 e iş yapsak
Bir çift öküz alalım.

chelik26 beğendi.
Eski 12-03-2019, 17:59   #13
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Dün Bahçeye gittik, Prefabriğin kalıplarını kendimiz çakalım dedik, biraz uğraştık olmadı, hnm dedi ver bi ustaya olmaz bu iş.
Aradım ustayı her şey benden (kalıp tahtaları çivisi 5-10 u demiri vs) kaça yaparsın dedim. 2.5 dedi.
2250 ye anlaştık bu gün geldi. Belediyenin kepçeside geldi. 2 tarafın kalıbını çaktı, kepçe içini dolurdu tesviye yaptı, usta (2 kişi) diğer 2 tarafın kalıbını çaktı hasır demiri serdi yemin ediyorum saat 13 de işi bitirdi abi biz gidiyoruz dedi. Yarın yağmur yağmazsa 2 saat de betonu düzeltip gidecek. Toplam çalıştığı 3 saat.
Başka bi usta daha önce 3.5 istemişti

Kepçe mazotuyla operatörüyle, makinesi ile saati 130 TL ye çalışırken kalıpçı saati 750 TL ye çalıştı.
Neyse, tuvalet çukurunu kazdırdık, 2 tane 60x100 büz koydurduk, üzerine bir tane koni ve kapak koyduk. Bahçedeki dikenli çalımsı bitkileri kepçeye söktürdüm. Aslında bir tanede budadığım dalların çalılarını içine atmak ve kompost olması için bir çukur açtıcaktım ama olmadı.Çünkü yıllardır biriken çalıların altlarında çıkan toprağı görünce inanamadım bildiğin humus. Oralara birer çukur açtırıp ceviz fidanlarını diktim.
Büz çukuru açtırırken şunu gördüm, bizim bahçe zamanında akarsu(sakaryanın) yatağıymış, 2.5 metre kazdık, yarım metreden sonrası tüm dere kumu, çakıl ve taşlardan oluşuyordu. Şu an bahçenin sakaryadan yüksekliği 33metre
Bu gün çok yoruldum.. Şimdi açyımızı yudumlama zamanı.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2019, 19:31   #14
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Nihayet aylardır, kafamı kemiren nasıl yaparız kime yaptırırız kaça yaptırırız düşüncesinden kurtuldum.
Bugün, beton mikserci saat 2 gibi gelir dedi, yönetici. Ancak telefon ede ede saat 4.30 da mikseri getirebildik.. Yollar ağaçlı cam patlar o olur bu olur diye yan çizdi şöför, bende el arabasıyla çekelim betonu dedim. Mikserle bahçe arası 450 metre. Şöfçr dçndü abi küfürmü ediyon bana dedi. Yok dedim sen giremem diyorsunya gerimi götürcen betonu dedim. Baktı sert çıktım kalıplara kadar getirdi mikseri.
Beton güzeldi. 1 saat sonra 2. mikser geldi, ama beton berbattı, suyu ayrı aktı çakılı ayrı.
Mikseri beklerken boş durmadım, tohum paylaşımdan aldığım bazı tohumları ocaklara diktim.
Geçen son baharda alıp sitenin bahçesine diktiğim 2 kiraz, 1 ceviz bir dut fidanı vardı onları söküp bahçemize götürüp diktim.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2019, 19:34   #15
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Beton atma çalışmaaları

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2019, 19:39   #16
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bu arada
İleride olacak tavuklar için yapacağım açık kümesin alt yapısına da başladık.
Tilkiler yemesin diye altada 6x6cm delikli tel koyacağım. Kenarlarda aynı şekilde olacak.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2019, 21:32   #17
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bizde sansar dan korkulur. Muhtemelen sizde de vardır ve 6 cm. sansar için büyük gelebilir, bir bilene danışın isterseniz.

abk beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 06:15   #18
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Tabanı düzeltmeden tel sermek, tel ömrü açısından sakıncalı olur.
Tırmıklasanız yeterli.

abk ve chelik26 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 13:14   #19
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bugün tekrar bahçeye gittim, Geçen hafif yağmurdan sonrada gitmiştim bizim su basmanın bir tarafında biraz su birikmişti, zemin terazisi 10 cm kadar yamuk diye düşündüm. Bu gün ustayla tekrar gittik tekrar beton atacaktık, Dedim hortum teraziyle bi ölçelim usta, sonra ölçtük, aşağı yukarı 1-2cm fark var, su biriken köşede ise 4cm kadar fark vardı. Dedim kalsın atmayalım beton. Bir şekilde onu tolare ederler.
Zaten prefab konulduktan sonra tekrar şap atılacak.
Ayrıca bugün Alanyadan gelen Kırmızı Kıbrıs üzüm asmalarını toprakla buluşturdum. Daha önce diktiğim fidanları suladım, Avokadolarıma bazı böcekelr dadanmıştı, dün bordo bulamacı almıştım hemen hazırladım ve tüm meyve ağaçlarını ve avokadoları bulamaca bürüdüm. Ayrıca Narların arasına 15 m2 kadar nohut ektim.
Prefabrikçi ile görüştüm ve Nisanın ilk haftası en geç 2. haftası getirip kuracaklar. Şimdilik her şey yolunda gidiyor gibi Bakalım ev bitince işin çoğu bitmiş olacak. Sonrası tüm günümü bahçede geçirebilirim.

Eski 20-03-2019, 13:18   #20
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Tabanı düzeltmeden tel sermek, tel ömrü açısından sakıncalı olur.
Tırmıklasanız yeterli.
Cuma günü kepçe çağırıp önce 1 metre derinliğinde 2 metre eninde 3-4 metre uzunluğunda bir çukur açtıracağım, budadığım dalların çalı çırpılarını içine gömmek için.
Sonra kümes yerini 20 cam kadar indirip içine tel örügüyü üzerinede arası 1cm mesafeli tenteyi sereceğim ve kepçeye üzerini kapattırıp düzelttireceğim.
Sansardan korumak için tente şart oldu artık.

abk, feyzi_48 ve ornekkoy beğendi.
Eski 20-03-2019, 13:24   #21
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tente masraflı olur, dar gözlü tel çekin olsun bitsin, bir de niye 20 cm. toprak seviyesinin altına indiriyorsunuz?

Eski 20-03-2019, 16:04   #22
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tente masraflı olur, dar gözlü tel çekin olsun bitsin, bir de niye 20 cm. toprak seviyesinin altına indiriyorsunuz?
Tavuklar toprakta deşinsinler, ayrıca ot böcek yesinler diye.

TCM ve feyzi_48 beğendi.
Eski 20-03-2019, 17:58   #23
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Mantık yürütüyorum sadece; toprağı biraz açlatıp teli döşeyin ve toprağı üzerine atın, tavuklar her halukarda eşinip işini görür. Alta koyacağınız tente ise yalıtılmış ortam oluşturacak, hayvanların dışkıları, su vs. derken olumsuz bir ortam oluşabilir. Nette değişik aparatlar var, gündüz hayvanları dışarı ile (bitkiler) buluşturmadan bahçede dolaştırabilirsiniz, tabi çok pahalı değilse. Tellerden portatif tüneller yapabilirsiniz mesela, her gün bir yerde dolaşıp otlayabilirler

abk ve chelik26 beğendi.
Eski 20-03-2019, 19:01   #24
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Mantık yürütüyorum sadece; toprağı biraz açlatıp teli döşeyin ve toprağı üzerine atın, tavuklar her halukarda eşinip işini görür. Alta koyacağınız tente ise yalıtılmış ortam oluşturacak, hayvanların dışkıları, su vs. derken olumsuz bir ortam oluşabilir. Nette değişik aparatlar var, gündüz hayvanları dışarı ile (bitkiler) buluşturmadan bahçede dolaştırabilirsiniz, tabi çok pahalı değilse. Tellerden portatif tüneller yapabilirsiniz mesela, her gün bir yerde dolaşıp otlayabilirler
Vaaaavvv tünel fikri süper
İlk fikrim dediğiniz gibiydi, yani toprağı alçaltıp teli koyup kapacaktım ama sizmi söylediniz, sansar olayı işin içine girince 1x1cm aralıklı tente aklıma geldi.
Tente dediğim çok pahalı değil bir hırdavatçı önünde görmüştüm, metresi 3 lira demişti. Yapacağım yer çok büyük olmayacak zaten o yüzden çok dert etmiyorum birde tente dediğimde delikli yani 6x6 telin 1x1 olanı ama tel değil daha basit bir malzeme, plastik olabilir ancak fikirleriniz gerçekten değerli
Teşekkürler insanın ufkunu açıyor.

TCM ve ornekkoy beğendi.
Eski 03-04-2019, 20:18   #25
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Nihayet evin geliş tarihi kesinleşti, 13 nisanda gelip kurmaya başlayacaklar. 17 sine kadar bitirecekler.
Bu arada ev olmasada ilk bahçe ziyafetimizi güneşin altında yaptık. Bu alet bir harika mangal kömürüne, kömürün köz olmasına fln gerek yok altına 3-5 parça odun atınca 5 dk da pişiriyor.

Eklenen Resimler

bahtiyar02, abk, TCM ve 7 kişi beğendi.
Eski 03-04-2019, 22:12   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Bu arada ev olmasada ilk bahçe ziyafetimizi güneşin altında yaptık. Bu alet bir harika mangal kömürüne, kömürün köz olmasına fln gerek yok altına 3-5 parça odun atınca 5 dk da pişiriyor.
Afiyet olsun. Şu aleti biraz daha detaylı tanıtabilir misiniz?

chelik26 beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 22:51   #27
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Afiyet olsun. Şu aleti biraz daha detaylı tanıtabilir misiniz?
) Teşekkür ederim.
Bu alet üstünde mermere benzer bir taş var. Altı bildiğiniz boş mahzen. Altına odunu koyup yakıyorsunuz, bi süre sonra mermer ısınıyor ve yiyecekleri üzerine koyduğunuzda pişmeye başlıyor. Altındaki ateşi kontrol etmek size kalmış.
İsterseniz malzemeyi koyduktan sonra üzerini de kapatabilirsiniz, o zaman fırında pişmiş tadı da oluyor tabii.
Antalyadan gelimişti, uzun süredir kullanmıyordum hatta atmış olabileceğimden şüphe etmiştim. Geçen bahçeye giderken aklımıza geldi, neyseki atmamışız.
Üzerine yufka bazlama çörek vs ne isterseniz pişirebilirsiniz velhasıl. Henüz denemedik ama olacağını düşünüyorum

Eski 04-04-2019, 07:57   #28
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
"altına 3-5 parça odun atınca 5 dk da pişiriyor" demişiniz, ocağın altına bir ormanı dayamışınız

TCM ve chelik26 beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 08:49   #29
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
"altına 3-5 parça odun atınca 5 dk da pişiriyor" demişiniz, ocağın altına bir ormanı dayamışınız
Algıyla ilgili sanırım, bahçe odun dolu olduğu için belki, size orman görünen bana 3 5 gibi görünüyor ))

feyzi_48 beğendi.
Eski 04-04-2019, 09:15   #30
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Her baktığımda tabaktakiler gözüme çarpıyor. Patatesleri kayrak disk şeklinde kesip yumurta sarısına güzelce bular daha sonra kızartırız ve mükemmel olur. Aynı ona benzettim. Siz de ocağın üstündekiler dururken altındakilere mi baktınız?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024