agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni457Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2021, 14:41   #121
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
2 yıldır ürettiğim nar lardan şarap yapıyorum, geçen yıl ilk defa hayatımda şarap yaptım, 1 yıl boyunca içtik, içenlerde beğendi.
Bu senede yaptım geçen yıldan daha iyi oldu. Merak ettim piyasadaki nar şarapları nasıl acaba, bugün gittim 3 ayrı markanın şarabını aldım. Kendi şarabımıda çıkardım, önce 4ününde EC değerini ölçtüm 3 ünün değeri hemen hemen aynı çıktı , 1 tanesi 3ünden düşük değerdeydi, 3 şarap EC değerler leri 15xx, 12xx, 13xx çıktı, 1 tansei 0,852 çıktı. En kısa zamanda PH değerlerini de ölçeceğim, Bu arada şivas viskinin EC değeri ise 0,002 çıkıyor. Diyeceksinizki alkol EC değer ne alaka, ******* alakasız ancak oda bi değer ve mukayaese/kıyaslama açısından ölçtüm. Bu arada hazır Elma sirkesi EC değeri 0,838 üzüm sirkesi EC değer 0,963 çıkıyor.
şimde gelelim esas konuya, şarapların tadına, piysadan aldığım 3 şarabında tadı şekerli meyve suyu tadında, daha çok likör niyetine, hatta fermente bile edilmemişler, etil alkol nar suyu karışımı. Bu şartlarda benim yaptığım şarabı kıyaslamak bile istemiyorum çok absürd olur.

Eklenen Resimler

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 11:48   #122
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Birazda güneşin doğum sancılarına bakalım

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2021, 12:56   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Bahçeniz çok güzel. ek ek bitmez, gez gez bitmez. Uğraşmak zordur ancak görüyorum ki siz keyifle işliyorsunuz. Kolaylıklar diliyorum

chelik26 beğendi.
fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 16:35   #124
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdemir Mesajı Göster
Bahçeniz çok güzel. ek ek bitmez, gez gez bitmez. Uğraşmak zordur ancak görüyorum ki siz keyifle işliyorsunuz. Kolaylıklar diliyorum
Teşekkür ederim, ancak su sorunumuz sebebiyle 2 yıldır hiç bir şey alamadık nar haricinde. Ama bu sene soununda muhtemelen sonsuz suyumuz olacak diye umuyoruz, nihayet geçen hafta çalışmlar başladı DSİ tarafından.

Eski 05-07-2021, 22:36   #125
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Uzunca aradan sonra Lavantalarımızın açmış halini paylaşaym istedim, bu arada kapalı devre sulama sisteminde nihayet adım atıldı, borular dağıtılıp birleştiridi, sırada kazıp gömecekelr, sonra abonelik sayaç çıkışları falan, yani en geç bi aksilik olmazsa3 ay içinde vanayı her açtığımda istemediğim kadar suym olacak

Eklenen Resimler

kırkdilim, Muda, Asoo ve 3 kişi beğendi.
Eski 06-07-2021, 07:52   #126
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ chelik26, lavantalar pek güzel olmuş. Bizde de tek kök var dört beş yıllık. Bu sezon başında sert dallarını budadık, ancak yeni gelen tazeler pek küçük ve az. Her budanan bir sonraki sene daha gürleşir mantığıyla yaptık bunu ama sanırım lavantada bu geçerli değilmiş Bilginiz var mı bununla ilgili.

chelik26 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2021, 08:52   #127
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ chelik26, lavantalar pek güzel olmuş. Bizde de tek kök var dört beş yıllık. Bu sezon başında sert dallarını budadık, ancak yeni gelen tazeler pek küçük ve az. Her budanan bir sonraki sene daha gürleşir mantığıyla yaptık bunu ama sanırım lavantada bu geçerli değilmiş Bilginiz var mı bununla ilgili.
Hiç bilgim yok, bende 2 yıldır tecrübe ediyorum, ancak lavantada budama olduğunu bilmiyorum, sadece çiçeklerini kesiyorlar bitkinin hmn üstünden.
Budama çu olabilir, bir önceki senenin sürgünlerini alıp fideleyebilirsiniz. Lavanta büyüdükçe çiçek sayısı artıyor o yüzden budamak mantıklı değil zaten

TCM beğendi.
Eski 06-07-2021, 13:04   #128
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sn. TCM;

Lavantada dediğiniz gibi budamak gerekiyor. Ancak Siz de benim gibi iyice büyüdükten sonra budamışsınız. Ben de altı yedi yıl sonra budayınca çok az filizler ancak çıktı. Alt kısımlarda göz kalmamış gibi idi. Bu yıl daha çok kendine geldi. Daha güzel oldu. Çok büyütmeden budamak gerekiyor. Bende eskilerden beş kök vardı. Bir tanesinde denemiştim.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021