agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni547Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2019, 08:51   #31
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Sayın Ygorer,
Bahçeniz çok güzel. İnsan her sene farklı şeyler öğreniyot. Bu forum o kadar güzel ki burayla yatıp kalkıyorum desem yeridir. Arayıpta bulamayacağınız birşey yok. Diğer üyelerinde bahçe sayfalarını sık sık incelerseniz, kendi bahçenizde uygulayabileceğiniz pratik bilgileri göreceksiniz. Ben her sene daha da tecrübelendiğimi, kendime birşeyler kattığımı, bir önceki sene yaptığım hataları tekrarlamamayı öğrendim. Mesela Salyangoz ya da sümüklü böceklerden ilk sene o kadar çok çektik ki, rokalar, patlıcanlar, birsürü sebzem delik deşik oldu. Doğal nasıl uzaklaştırabilirim derken çözümü KAHVE TELVESİnde buldum. Starbucks ücretsiz veriyor. Kök etrafına azar azar döküyorum ve hiç gelmiyorlar. Domateslerin salkım saçak olup devrilmesini önlemek için de DOMATESLERDE KOLTUK ALIMI yapınız. Burada ve youtube da çeşitli videolar var. Bir nevi budama işlemi. İnanın çok faydasını göreceksiniz. Aldığınız koltukları toprağa dikip onlardan da fide elde edebilir, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Bu sezonun bir önceki sezondan çok daha güzel, çok daha verimli geçmesini dilerim. Fotoğrafları bekliyor olacağız.

Selma_321 beğendi.
Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 09:35   #32
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi su teresi Mesajı Göster
Çok güzel bahçeniz çiçekleriniz, üretim çalışmalarınız bereketli olsun. maşallah hepsine ve size. keyfle güzelliklerinizin tadını çıkarın.
Paylaştıkça herşey daha keyifli oluyor. Çok teşekkürler.

ygorer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 09:41   #33
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Bu güzel çiçeklerinizin ismi kalonche(kalonşe).. Bahçeniz çok güzel, keyifle büyütün inşallah hepsini..
Buna yakın bir şey hatırlamıştım ama internette arattığımda başka çiçek çıkınca vazgeçmiştim. Şimdi güzel oldu, hemen yerini değiştiriyorum Çok teşekkür ederim.

Selma_321 beğendi.
Eski 22-02-2019, 09:47   #34
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Bir türlü 250-500 m2 bir hobi bahçesi türünde arazi bulamadık. Bulduklarımızda dudak uçuklatıyor. Hep hayalim ama bakalım gerçekleşecekmi?

Bahçeniz çok güzel
Bizim de küçük, site içi bir bahçe mevcut. Yazlık kullanımlı bir yer olmasına karşılık sebze ekimi gibi konular sıkıntı olabiliyor. Buna rağmen şartları zorlayıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.
Ortak hayali paylaşıyoruz. Umarım ilerde özgürce istediğimiz bitkileri yetiştireceğimiz alanlarımız olur.

Eski 22-02-2019, 09:53   #35
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
Bahçenizi çok beğendim Bereketli bir sezon geçirmeniz dileğiyle
Teşekkür ederim. Size de bahçenizde keyifli bir sezon dilerim. Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Eski 22-02-2019, 09:56   #36
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
Sayın Ygorer,
Bahçeniz çok güzel. İnsan her sene farklı şeyler öğreniyot. Bu forum o kadar güzel ki burayla yatıp kalkıyorum desem yeridir. Arayıpta bulamayacağınız birşey yok. Diğer üyelerinde bahçe sayfalarını sık sık incelerseniz, kendi bahçenizde uygulayabileceğiniz pratik bilgileri göreceksiniz. Ben her sene daha da tecrübelendiğimi, kendime birşeyler kattığımı, bir önceki sene yaptığım hataları tekrarlamamayı öğrendim. Mesela Salyangoz ya da sümüklü böceklerden ilk sene o kadar çok çektik ki, rokalar, patlıcanlar, birsürü sebzem delik deşik oldu. Doğal nasıl uzaklaştırabilirim derken çözümü KAHVE TELVESİnde buldum. Starbucks ücretsiz veriyor. Kök etrafına azar azar döküyorum ve hiç gelmiyorlar. Domateslerin salkım saçak olup devrilmesini önlemek için de DOMATESLERDE KOLTUK ALIMI yapınız. Burada ve youtube da çeşitli videolar var. Bir nevi budama işlemi. İnanın çok faydasını göreceksiniz. Aldığınız koltukları toprağa dikip onlardan da fide elde edebilir, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Bu sezonun bir önceki sezondan çok daha güzel, çok daha verimli geçmesini dilerim. Fotoğrafları bekliyor olacağız.
Sayın Sezerakk, değerli yorumlarınız ve tam isabet önerileriniz için çok teşekkür ederim. Size de bol bereketli, keyifli bir sezon diliyorum.
Gelişmeleri, hataları, tecrübeleri paylaşmaya devam...

Eski 04-03-2019, 13:56   #37
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Toprak hazırlıkları

Bu Pazar yarım gün de olsa bahçeyi ziyaret edebildim. Şubat kötü geçmiş, tüm sardunyalarım, çiçekli bitkilerim ölmüş. Kalanların da yapraklarını sümüklü böcekler bir güzel yemiş. Çimler pek iyi durumda değil. Yarı gölge yerler çamurlaşmış, çimler gitmiş... Çok hüzün dolu bir tablo oldu.
Ancak doğanın mucizesini hatırlayıp hemen çalışmalara başladım

Öncelikle mini sebze bahçesine gübre, agrohum ilavesi yaptım. Bir sonrakinde cocopead ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2019, 14:02   #38
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Yabani çiçek

Ormanda yürüyüşe çıktığımızda ağaç altlarında yabani çiçeklere rastladık. Birini bahçe için ödünç aldım Bir dahakine yanıma alet alacağım kuru dallar ile çok zor oldu köklü çıkarmak.

Eklenen Resimler

abk, birol baser, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 04-03-2019, 14:13   #39
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Resimler hep yan olmuş

Ağaçların fotoğraflarını da bu tarih itibariyle buraya kaydedeyim.

Manolya

Alttan çıkan dalı budamalı mıyım? Yapraklarında ki çiller normal mi acaba?

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2019, 14:15   #40
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Zeytin

Dallarını bir arkadaşın önerisiyle birbirine bağlamıştım tek yana doğru uzuyor diye. Burada bir şekil budaması mı gerekecek anlamaya çalışacağım. Önce bir sonraki gittiğimde çözüp resimlemem gerekli sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2019, 14:28   #41
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bodur elma

İlk aldığımda İstanbul’da balkonda 1 sene misafir etmiştim. Çok güzel meyveye de başlamıştı, bitler ile organik mücadelemde (tek tek fırça ile temizlemek, Arap sabunu, kükürt vs) başarılı olamadım. Meyveler büyüyemeden kurudu düştü.

Pes edip geçen bahar bahçeye diktim. Hiç meyve yapmadı. İlk sene deyip sabırsızlık yapmayayım dedim. Şu anki hali resimdeki gibi. Üzerindeki beyazlıklar normal mi, budama mı yapmam gerekiyor, bunu araştıracağım. Bu hafta ağaçların altına leonarditli yanmış keçi gübresi vardı az elimde, azar azar koydum. Umarım doğru bir uygulama olmuştır.

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2019, 14:34   #42
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Oya ağacı

Kurudu mu anlayamadım, umarım büyür. Manolya ve bu ağacı internetten almıştım. Bir şekilde boyutlarında yanılmışım, minicik geldiler, şimdi sabırsızlıkla büyümelerini bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2019, 16:52   #43
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bahar çiçekleri gelişmeye devam ediyor

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2019, 16:55   #44
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Nergis-menekşe-sümbül

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2019, 17:02   #45
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Yaşasın çiğdemler de açtı

Eklenen Resimler

abk, birol baser, Muda ve 9 kişi beğendi.
Eski 14-03-2019, 15:23   #46
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Yasemin tohumları

Bahçede ki yaseminlerden geçen bahar diktiklerimde sonbaharda bol miktarda fasulye şeklinde tohum oluştuğunu gördüm. Bir kısmını söktüm sakladım, bozuldular. Dallarında bıraktıklarım Mart başında kendiliklerinden açılmıştı ve işlerinden uçuşan tüyler eşliğinde tohumlar dökülmeye başlamıştı. Kalanları topladım, şimdi ilk defa tohumdan çimlendirmeyi deneyeceğim. Umarım tohumlar canlıdırlar.

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2019, 08:54   #47
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Güne çiçekler ile başlamak ne güzel

Orkide

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2019, 15:00   #48
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Laleler de açtı

Lalelerin bir kısmı sonunda açtı, renkli sümbüller ve muscari ler de boy gösterdi.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2019, 15:08   #49
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Şakayık köşesi

Kenarda kaldığı için sık sık sulamayı unutsam da yine de beni üzmeyip kendine gelen çiçeğim

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2019, 15:02   #50
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Tohumdan ektiğim çiçeklerin güncel durumları

Çoğu artık beni bahçeye dik diyor ama kısmet olupta bir türlü gidemediğim için sabırla beni bekliyorlar.

Bazılarını çevremdeki arkadaşlarıma fide olarak hediye edeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2019, 15:11   #51
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Ektiğim gypsophila tohumları çimlendikten bir süre sonra cılız kalmaya başlayıp yavaş yavaş öldüler. Şimdi de campanula lar benzer bir sona doğru hızla ilerliyor. 1-2 viyolde cılız 2-3 fide kaldı.

Aynı viyollere ektiğim cezayir menekşelerinde sorun gözükmüyor.

Vapur dumanı, calendula ve latin çiçekleri epey büyüdüler.

Bugün tümünü balkona, rüzgardan ve direkt güneşten korunaklı güneye bakan bir yere çıkardım.

Vapur dumanlarını ve kalan calendula ları viyollerden fide kaplarına alacağım.

Acaba bu hafta bahçeye dikmek için erken mi olur? Soğuklar ve sümüklü böcekler açısından endişeliyim.

Eski 03-04-2019, 15:27   #52
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Sümüklü böcekler

Bahçede ki temel sorunum sümüklü böcekler.

3 hafta önce gittiğimde koca 1 paket topladım ve uzak diyarlarda bıraktım.

Geçen seneden kalan clematislerin yeni çıkan bütün filizlerini dipten yemişlerdi. Ortancalara iştahla devam ediyorlardı. Allahtan yeni diktiğim gala gibi çiçeklere henüz sıra gelmemişti. Dönmeden tüm bahçeye sıvı kükürt uygulaması yaptım.

Buna güvenerek balkonumda kendiliğinden çimlenen ve açan papatyalarımı boş saksılara diktim, yeni clematisler, hosta vs. diktim.

1 hafta sonra gittiğimde tekrar 1 paket topladım
Papatyalarımın yerinde yeller esiyordu. Yeni clematislerde hoşgeldin partisi devam ediyordu. Eskilerde yeni bir filiz göremedim

İnada binip tekrar aldığım ilave clematislerimi, ilave güller, abelia, taflan vs. diktim. Sayın Kiraz ve diğer üyelerin ilgili sayfalarda ki önerileri doğrultusunda odun kömürü, kahve telvesi, yumurta kabuğu kombo paket yapıp özellikle titizlendiğim çiçeklere uygulayıp İstanbul'a döndüm. Şimdi endişeyle bir sonraki gidişimde bana ne sürprizler hazırladılar heyecan ve korkuyla bekliyorum.

Geçen sene de bu tür sebeplerle diktiğim bir çok çiçekten tam verim alamadım, yaza doğru azaldılar ama olan olmuştu. Çok şükür ki sebze bahçemde istedikleri ziyafeti yapamadılar. Sadece ön sıralara diktiğim kadifeler ile yetindiler.

Bu sene ki maceralarımı ve mücadelenin sonuçlarını paylaşmaya devam edeceğim.

Resulgur ve Selma_321 beğendi.
Eski 09-04-2019, 15:29   #53
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Tek kalan orkideye arkadaşlar geldi

Uzun yıllardır yetiştirdiğim orkideler bu sene peş peşe ölünce kalan son kahramanla avunuyordum. Arkadaşlarım ona arkadaşlar getirdiler.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 15:31   #54
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Cam güzeli

Tomurcukları heyecanla bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 15:39   #55
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Alaaddin lale

Bu sene yeni ektiğim lale cinsinin adı bu idi. İsimde şekli etkili olmuş sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 15:47   #56
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Laleler, menekşeler, arılar

Lalelerde aralarda çiçeği kesilmiş olanlar komşu kargalara kurban gidenler.
Geçmek üzere olan iri pembe lalerin cinsi Van Eijk.
Hercai menekşenin klasik güzelliğine ben ve arılar beraber bayılıyoruz, yanından hiç ayrılamıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 18:22   #57
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Zambak

Bu zambağı kızkardeşim hediye getirdi. Daha önce hiç yetiştirmedim. Bahçede nereye dikeceğime henüz karar veremedim. Sanırım yarı gölge leylandilerin köşesi olabilir. Direkt güneş ışığı sevmiyor diye anladım.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 18:32   #58
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bahsettiğim yer; bu fotoğrafta eski mangaldan bozarak yaptığım çiçekliğin olduğu köşe. Onu başka yere kaldırıp zambağı bu köşeye diksem?
Hiç güneş almıyor mu acaba diye düşünürken bu fotoda şimdi farkettim ki ara ara o köşe de güneş alıyor demek

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 18:36   #59
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Daha önce bu köşeye ne diktiysem öldü. Orman gülü, kamelya, biraz sağda clematis. Sanırım temel sebep uzun süreli gidemeyince susuz kalmalarıydı. Clematis sorununu bilemedim, kurudu. Bu sene çıkan filizler de sümüklü böceklere gitti, pes edip yanına yenisini ektim.
Ağaca asılı sakız sardunyalarım vardı, katmerli kırmızı, bir çok kişiye çelik verdiğim. Bu kış onlar da öldü.
Kartopu ve alev çalısı vardı, büyüdükçe buraya uymadılar onları da bu ay taşıdım daha uygun bir yere.
Sürekli basılan yerlerde çimler kurudu ve toprak sertleşti, çamur sorunu olmaya başladı. Buraya da geçen hafta taş döşedik, aralara ve yağmurdan boşalan yerlere çim ektik.

Yani bu köşenin mazisi biraz sıkıntılı

Bu alan tam da mutfak camı ile verandanın bakış açısında, o sebeple bol çiçekli yapmaya çalışıyorum ama bir türlü başaramadım. Denk gelip te önerisi olan fikrini yazabilirse çok sevinirim.

mutlu_inan beğendi.

Düzenleyen ygorer : 09-04-2019 saat 18:56 Neden: Ekleme
Eski 12-04-2019, 10:49   #60
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bahçede yaptığım yatırımlarım büyüyor :))

Evde filizlenen soğan, arpacık soğan ve sarımsakları bahçeye dikmiştim. Büyümüşler bir miktar.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024