agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni226Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2020, 22:06   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Kaliteli olduğu yazılıp çizilen leonarditten bir torbasını fiyatının neredeyse yarısı kadar da kargo ücreti ödeyip getirttim.Sandım ki suya girer girmez eriyecek.Üç gün boyunca gittim geldim karıştırdım,yarıya yakın tortu kaldı.Ya bu kadar eriyor ya da bu iş sopayla,çırpıcıyla falan olmuyor.

Yine de bu yöntem aklıma yattı.Eridiği kadarıyla 1400 gr'dan kıvamı da yerinde 9 litre humik asit elde ettim.Bu çuval bana bir sene yeter.

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2020, 08:06   #62
Ağaç Dostu

20 litrelik bidonda elementel sıvı kükürt aldım.Bir ara katısını mı alsam diye düşünmüştüm ama ağaçların etrafına yay,toprağa karıştır,bu arada dikkat et yüzüne gözüne değmesin falan vazgeçtim.Zahmetli geldi.

Telefondaki sese göre şimdi tam zamanıymış, "ph"ı düşürmek istiyorsam hepsini birden kullanmalıymışım.Öyle yağma yok,sezon boyu varilin içinde gübre hazırlarken bundan da birer ikişer litre koyarım artık.

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2020, 12:46   #63
Ağaç Dostu

Geçen bahar,boylanan fidanların yalnızca üçte biri kaldığı yerden devam etmişti.O kadar emeğe yine öyle olursa üzülürüm.Belki işe yarar dedim,aldım elime fırçayı,su bazlı plastik boya ile fidanları baştan aşağı boyadım.Ağaçlara dokunmadım,onlar buranın iklimine alıştı.

Boyadığım fidanların fotoğraflarını eşime gösterdim.Şu kar yağsa da bahçeye gidemesen,diyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-12-2020, 09:34   #64
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Karışmak gibi olmasın ama plastik boya bitkinin nefes almasını önleyebilir.
Forumda, kaolin için donma sıcaklığını 5-6 derece düşürücü etkisi olabileceğini okumuştum.
Açık arazi ve rüzgar esiyorsa dışını kaplamak da don etkisini azaltır. (Ör.: Rüzgar etkisi ile köprü üstleri donar ama yolun diğer bölümleri donmaz.) Bezle serbestçe sarmak gibi.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2020, 17:40   #65
Ağaç Dostu

Önerileriniz için teşekkür ederim.
Fidanların güneye bakan tarafında çatlamalar oluyor.Niye kuzey değil de güneşe bakan taraf hasar görüyor, önceleri anlam veremedim.Buralarda gece gündüz sıcaklık farkı çok.Gündüz güneşin etkisiyle ısınan gövde gece şiddetli soğukla karşılaşınca zamanla zarar görüyor.Şayet beyaza boyarsam beyaz renk güneş ışığını yansıtacağı için gövdenin gündüzleri daha az ısınacağını düşündüm.Yani soğuktan değil sıcaktan korumak için boyadım.

İyi mi yaptım,sizin dediğiniz gibi belki de nefes almalarını engelledim.Boyamadan önce parkelerin altına da serilen şiltelerle sarmayı düşündüm.Geçen bahar sarmış,sonuç alamamıştım.Ama Nisan'da değil kıştan sarsaydım işe yarayabilirdi.Belkilerle geçiyor ömrümüz işte!

Kaolini yazın kullanıyorum.Kışın da işe yarayabileceğini sizden duydum.Forumdaki "Kaolin" bölümünü daha dikkatli okumalıyım.

Eski 13-12-2020, 23:49   #66
Ağaç Dostu

Yardımcılarım.
Sayelerinde işler külfet olmaktan çıktı.Bir de sırtta taşınabilen şarjlı ilaçlama makinesi alırsam tam olacak.Manuelini artık kullanamıyorum,iki kere doldurdum mu kollarım pes ediyor.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021