agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni536Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2016, 14:01   #1
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
saleri / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Samsun - Atakum

Bahçenin büyüklüğü : 750 m2 (Ev yapıldığında küçülecek)

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : 300 metre rakımlı bir tepenin zirvesine yakın sayılır. O yüzden rüzgar biraz bol. Tepenin güney cephesinde olduğumuzdan çok şükür ki sabah güneşinde doğuşundan akşam üzerine kadar güneşleniyoruz.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Şimdilik sadece bahçe. İlerde müstakil evimizin bahçesi olacak.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Buğday ekimi yapılan tarla şeklindeydi. Yani sürekli kimyasal ilaç ve kimyasal gübre.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : İki

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır-hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel - (düşünme - deneme - yanılma - tekrar düşünme.....)

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? 10 m2 küçük bir çardak

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Arsaya hayalimdeki evi yapıp canlarımla ömrümü burda geçirmek istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Meyve fidanları. Mor salkım. Borazan.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Halen yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Evet.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Maalesef en büyük sıkıntımız. Sondaj yok. Şebeke yok. Japon arkadaşım Taşimasu ile hallediyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :Yağmur suyu toplama + Damla sulama + Malç + Gölgeleme Filesi.

Toprak özellikleri : Killi ağır toprak.

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Oldu ve olacak.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Yapıyorum. Nemezal ve Ev yapımı ilaçlar.

Bahçeniz organik mi? :
Kısmen.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Ahır , güvercin, Azda olsa kimyasal

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :
Tarla faresi, birkaç kez görüldü.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damla

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Etrafımız tamamen açık

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : ? İyiki bu hayalimdeki arsayı almışım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

------------------ BAHÇEMDEKİ BİTKİLER -----06.02.2018---------

- Abelya
- Amelankhier : Amelanchier - Taş armudu
- Ananas kokulu beyaz çilek
- Arap yasemini
- Bergamot Citrus Bergamia
- Boysenberry
- Chester böğürlen
- Chester Böğürtlen
- Comfrey russian 14
- Defne
- Dikensiz kuşburnu
- Goji berry
- Hamburg misket üzüm
- Hatun parmağu üzüm
- Heritage ahududu
- Kalikantus : Kadeh çiçeği.
- Kamkat
- Karakablack böğürtlen
- Kaymak ağacı Feijoa
- Kelebek çalısı
- Kış hanımeli
- Kokulu kartopu Viburnum Burkwoodii
- Kütahya vişne
- Leylak
- Loganberry
- Mavi mazi ?
- Melek borazanı
- Melisa gece yasemini
- Murraya
- Osmanthus aquifolium
- Pampas Sazı - Kurudu
- Parfüm kutusu : Sarcococca sanırım.
- Pepino
- Rus yaban mersini Aronia melanocarpa
- Sarı yasemin
- Siyah murt
- Sycas
- Yaz kartopu Viburnum Opulus (Gilaburu ?)

Düzenleyen saleri : 06-02-2018 saat 07:02
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 19:44   #2
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Allah utandırmasın sonunda bende sayfamı açabildim.

Bu sayfamı açmadaki amacım kendi öğrendiklerimi paylaşarak (mümkün olduğunca detaylı) insanlara faydalı olmak. Mutlaka yanlışlarım olacak. Herne sürç-i lisan edersek baştan affola .....

Mart - 2015

Name:  IMG_9403.jpg
Views: 1708
Size:  53.3 KB

Arsayı ilk aldığımızda buğday tarlası olarak kullanılan bir tarla idi. Önce arsanın sınırlarını belirlemek gerekiyordu. Bu işi resmi olarak yaptırmak isterseniz tapu kadastroya gidip 330 tl veriyorsunuz **** benim yaptığım gibi bir harita mühendisi ile 150 tl ye anlaşıyorsunuz. Onlar gelip ellerinde ki gps cihazlarıyla köşelere önceden hazırladığınız demir kazıkları çakıyorlar. Sizde kireçle sınırları çiziyorsunuz. Bu çizgi daha sonra duvar temellerini kepçeciye kazdırırken (saati 80 tl den 2.5 saat) zaten gerekliymiş.

Arsanın etrafını kapatmak için çeşitli alternatifler vardı. Briket , yığma tuğla, perde beton, desenli perde beton, tel çit vs. Ayrıca arsa eğimi ilerki yıllarda azaltılacak bundan dolayıda alt kenara toprağın yükünü taşıyacak sağlamlıkta bir duvar gerekiyordu. Hayalimdeki evimizin taş desenli duvarları var. İlerde tekrar yıkıp masraf etmek de istemiyorum. Birde yığma duvar işi çıkınca baya bi bocaladık. İnşaat forumlarına mesajlar yazdım, tanıdıklara sorduk fikir aldık en son baraj projelerinde çalışan bir mühendisten aldığımız bilgiler ışığında beton temel üzerine belli aralıklarla beton direkler ve aralarına yığma tuğla örerek duvarımızı yapamaya karar verdik.

Name:  IMG_5791_Fotor_Collage.jpg
Views: 1651
Size:  73.6 KB

Eski 07-11-2016, 20:02   #3
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

----------------------------------------------
Mart 2015 den
----------------------------------------------
Belediye kanuna göre bahçe duvarı yüksekliği yol cephesinde 1mt diğer kenarlarda en fazla 2 mt olabilirmiş. Tabi bizim arsanın yola cephesi eğimli olduğu için 1 mt kuralı pek işlemiyor

Yakındaki köyden ayarladığımız kepçe gelip duvar temellerini kazdı ama ilk acemiliğimizi yaparak kepçe ucunun genişliğini ayarlatmadık ve kimi yerde temel genişliği 70 cm e cıktı. Bu da beton masrafımızı gereksiz yere artırdı.

Temeller kazılır kazılmaz hemen kalıplar çakılıp demirler bağlandı ve temel betonu atıldı.

Name:  IMG_5819_Fotord1_Collage.jpg
Views: 1659
Size:  72.4 KB

Temel betonu peşine yığma tuğladan (2 çeşidi var biz delik adedi çok olanı tercih ettik) duvarları örmeye başladık. Beton direklerin geleceği yerler boş bırakılarak örme işlemi bitti ve sıra direklere geldi.

Beton direkleri dökerken içlerine, hurdacıdan 5 tl ye aldığım 3mt uzunluğunda ki inşaatlarda kullanılan demir iskelet parçalarını 2 eşit parçaya bölerek 50 cm içerde 1 mt dışarda kalacak şekilde yerleştirdik. İlerde bu demirlerden bahçe çiti geçirilecek. (Burda bir hatamız oldu. Köşelere kalın iskele demiri koysaymışız çok daha güzel olacakmış. )

Name:  IMG_5841s_Fotor_Collage.jpg
Views: 1622
Size:  70.6 KB

Beton işi bitti ama bizim eksiklerimiz devam ediyor ) . Arsanın giriş kapısı kısmındaki beton direklerin demirlerini bağlatırken ilerde çok işimize yarayacak kapı menteşesinin bağlanacağı demirleri koymayı unuttuk

Yorucu ve stresli 2 haftanın sonunda arsam artık benim özelim oldu .

Name:  IMG_0259_Fotor_Collage.jpg
Views: 1715
Size:  71.0 KB

Eski 07-11-2016, 23:02   #4
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Saleri; sayfanız hayırlı olsun çok mutlu oldum sayfanızı görünce aramıza hoş geldiniz...

"Japon arkadaşım Taşimasu ile hallediyoruz" Halen gülüyorum...

Bahçenizin toprağı çok güzel görünüyor..

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 23:19   #5
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın saleri bahçe sayfanız hayrlı olsun, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum, rastgelsin inşallah!..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 09:29   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2016
Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Toprağınız gerçekten çok güzel görünüyor. Gönlünüzce gelişmeler dilerim.

Jakin, saleri ve sevgihoca beğendi.
novanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 09:47   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
İnsanoğlu böyle işte kendini duvarlar arkasına hapis etmeyi çok sever.
Neden beton duvarlar yaptığınızı anlayamadım. 4 tarafınıda çevirdiniz sanırım.
.
Tel çit ile doğa ile daha iç içe olsanız daha iyi değil mi ?
Fotoğraflardan etrafınızın açık olduğu görülüyor. Vahşi bir doğada değilsiniz anladığım kadarı ile.
Bu kadar masrafa açıkcası acıdım...
.
Yine de hayırlısı olsun diyeyim, güle güle kullanın

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 14:06   #8
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

İyi dileklerde bulunan, beğenen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bu sitede bilgilerini, tohumlarını, çeliklerini menfaatsiz paylaşarak forum ahalisine yardımcı olanlardan aldığımız cesaretle kendimizi geliştirerek birşeyler yapmaya çalışıyoruz.

Forumda 2 bahçe sayfasından çok şey öğrendim yeni fikirler edindim. Yeni bir şey paylaşmışlar mı diyerek ilk baktığım sayfalar. Bunlardan sn telato'nun sayfayı ilk beğenen, sn dongyul'nda ilk yorum yapan olması çok anlamlı oldu ^^ .

----------------------------------------------------------------
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
İnsanoğlu böyle işte kendini duvarlar arkasına hapis etmeyi çok sever.
Neden beton duvarlar yaptığınızı anlayamadım. 4 tarafınıda çevirdiniz sanırım.
.
Tel çit ile doğa ile daha iç içe olsanız daha iyi değil mi ?
Fotoğraflardan etrafınızın açık olduğu görülüyor. Vahşi bir doğada değilsiniz anladığım kadarı ile.
Bu kadar masrafa açıkcası acıdım...
.
Yine de hayırlısı olsun diyeyim, güle güle kullanın
Sn megbilgi. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Aslında bir bağ evi ya da çiftlik düşünseydik sizin dediğiniz şekilde de olabilirdi fakat arsa 3 kata imarlı ve etrafı geçen sene boştu. Şuan yakın komşuluğumuzda 5 ayrı villa yapılıyor. (1 tanesi bizden önce beton duvarını yapmış olan bitişiğimizde ki arsada). Bu durumda biz tel örgüde koysak ilerde mecburen yıkıp beton duvar yapacağız yani boşuna masraf olacak.

Diğer bir konuda etraf da vahşi doğa yok ama daha tehlikeli olan insan var. İlk mesajda belirttiğim gibi buraya ilerde müstakil ev yapılacak ve ailemin güvenliği için sağlam bir duvar gerekiyor. Herşeyi baştan planlayıp daha sonra yıkıp yeniden yapmamaya çalışıyorum.

----------------------------------------------------------------------------------------

Toprak konusuna gelirsek .Evet toprağım simsiyah ve nispeten taşsız sayılır Fakat ağır, killi, yapış yapış ve organik maddece çok fakir bir toprak. Buralarda tarımla uğraşanların ilk tavsiyesi - sakın organik yetiştirecem felan diye uğraşma - oldu. Toprak belki 50 yıldır kimyasal gübre ile besleniyormuş. Gübrelemeden hiç birşey yetiştiremezsin dediler. Mecburen 750 m2 ye 5 traktör inek gübresi atıldı ve sonuç heryer envai çeşit yabani ot .

Yabani otların büyük kısmının adını forumdan buldum. Bir tanesinin ismini Sn Mücevher Çalısı buldu. Diğeri ise hala beklemede

Name:  20160522.jpg
Views: 1648
Size:  62.2 KB

Eski 08-11-2016, 16:16   #9
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayfanız hayırlı olsun, kolay gelsin.

Jakin, saleri ve sevgihoca beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 16:51   #10
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sayfanız, bahçeniz hayırlı olsun.. Güzel günler yaşayın, güzel bitkiler yetiştirin.. )

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 17:28   #11
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Sayfanız, bahçeniz hayırlı olsun. Umarım herşey istediğiniz gibi gider

saleri ve sevgihoca beğendi.
Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 18:14   #12
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Aramıza hoş geldiniz; bahçe sayfanız hayırlı olsun.

saleri ve sevgihoca beğendi.
telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 20:15   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Eklenti 632519[/QUOTE]

Sayfanız hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi eviniz ve bahçeniz olur.

Fotoğraftaki bitki ise benim bildiğim sütleğen.

saleri beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 21:37   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Tüm arkadaşlar diyeceğim her şeyi yazmış.Bana bir şey kalmamış. Hoşgeldiniz,bahçeniz,sayfanız hayırlı olsun.

akçabardak ve saleri beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2016, 22:35   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hayırlı uğurlu olsun bahçeniz.

saleri beğendi.
hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 20:58   #16
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Palet Sebze Adası

-- MART 2016 ---

Arsamızın etrafını çevirdikten sonra mevsimde geçtiği için pazardan değişik sebze ve meyve fidelerini alarak 2015 yazını geçirdik.

Bu senenin başında ilk olarak Sn MeyveliTepe blogunda gördüğüm sebze adalarını yapmaya karar verdik.

Hangi malzemeyi kullanalım diye araştırdıktan sonra adalarımızı için palet toplamaya başladık. Paletler işlenmiş ağaçlar. Yani neme börtü böceğe oldukça dayanıklılar. Sağolsun palet başına 30 tl isteyenler olsada biz tanesi 5 tl den aldık ve adalarımızı yaptık.
------------------------------------------------------------------------------

Paletler hakkında bilgiler.......

Paletler genellikle işlenmiş (ısı , kimyasal ) ağaçlardan yapılmakta ve üzerlerinde sıcak baskı ile damgalanmakta.

Bu baskı da IPPC amblemi, Ülke amblemi, ağaca uygulanan işlemin kısaltması ve paleti üreten firmanın verdiği numara bulunur.
Bu amblemlerin ne anlama geldiği internette detaylı anlatılmakta. Ben güvenle kullanabileceğimiz bir örnek vermek istiyorum.

Name:  IMG_6325.jpg
Views: 1794
Size:  68.4 KB

Bu palet benim kullandığım paletlerden.
Burda olmazsa olmaz işaretler den birisi IPPC (Uluslar arası bitki koruma sözleşmesi) logosu. Paletin uluslar arası kulllanılabileceğini ve hastalık taşımayacağını ve ağacın mutlaka işlenmiş olduğunu belirtiyor.
Diğer işaret ise HT logosu. Buda paletin ısı ile işlemden geçirildiğini gösteriyor. Yani kimyasal bir işlem olmadığının göstergesi. bazen DB-HT şeklinde ya da sadece DB ile de gösterilebiliyor. Bunlarıda güvenle kullanabilirsiniz.

Küçük bir not : Bazı paletlerde sadece EUR ya da EPAL amblemi olabilir. Bunlar avrupa standartlarına göre işlenmiş paletlerdir ve EPAL amblemli olanlar güvenle kullanılabilir.
----------------------------------------------------------------------------

Paletlerin boyları 120 cmdir. 2 tane yana bir tanede kısa kenara koyduğumuzda 240x120 cm lik ideale yakın boyutta adalar yapılabiliyor.
Name:  IMG_6309.jpg
Views: 1826
Size:  63.7 KB

Name:  IMG_6310.jpg
Views: 1804
Size:  68.9 KB

Name:  IMG_6311.jpg
Views: 1864
Size:  68.1 KB

Paletlerden adalarımızı çakmadan önce bütün tahtalarımızı keten / bezir yağı ilede kapladık. Burdada ham kabul edilen İngiliz bezir yağını kullandık. Böylece adalarımızın dayanıklılığı daha da arttı.

Paletlerin sökümü ile ilgili pek çok yöntem ve video var. Elektriği ve elektrikli demir testeresi olanlar hariç bunlarda 1 çekiç 1 keserle yapılanı bana en kolayı geldi.

[youtube]ZtPmUZ-k3aI[/youtube]

Düzenleyen saleri : 08-08-2018 saat 00:51 Neden: edit
Eski 20-11-2016, 21:21   #17
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Sarımsak

Bugün günlerden bahçeydi. Ailecek pazar kahvaltımızı yapıp arsaya geldik. Bahçede neler yapılacağı zaten hafta içi planlanmış ve mahalle pazarından yeteri kadar sarımsak alınmıştı.

Geçen sene 1 m2 lik alana sadece aklımızda kalmasın diye sarımsak ekmiştik. Bahçe ağır killi olduğundan sarımsak dişleri küçük olacak diye düşünürken

Name:  20160626_192129.jpg
Views: 1402
Size:  76.5 KB

sonuç bizide şaşırttı

Geçen seneden aldığımız gazla 1 m2 yi yaklaşık 12 m2 ye çıkardık.

Önce belle toprak kabartıldı. Sonra çapa yapılıp yabani otlardan temizlendi en son tırmıkla düzeltildi. Alanı en verimli şekilde kullanmak için aralarda kilitli beton taşlardan yürüme yolu yapıldı .

Önce sarımsaklar düzgün sırada olması için toprak üzerine çizgisel şekilde bırakılıp mümkün olduğunca birbirine paralele sıralar oluşturulup sonra hepsi toprağa gömüldü.

Name:  20161120_153828.jpg
Views: 1453
Size:  70.4 KB

Bugün 400 dişten fazla sarımsak ektik. Epey yorulduk ve acısı yarın çıkacak ama toprakdan aldığımız negatif iyonlar sayesinde bir haftanın sinir stresini arsada bırakıp mutlu mesut evimize döndük.

Düzenleyen saleri : 28-11-2016 saat 06:01 Neden: edit
Eski 21-11-2016, 12:02   #18
Ağaç Dostu

birgecelikgelin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2015
Sayın saleri bağçeniz gelecek seneye bol bereketli olsun ben biraz tecrübeli olduğum ve önceden sarımsak yetiştirdiğimiz için sarımsak ekilen yer çok kaba olmayacak soğan tam tersi kaba olacak rahmetli babam derdi sarımsak ekilmesi için demir kazık olacak derdi kasımın sonu normal ektikten sonra kar yağarsa daha iyi olur derdi Saygılarımla ,

birgecelikgelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 14:17   #19
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Sn birgecelikgelin. Yorumunuz için teşekkürler Bahsettiğiniz kabalık toprak tane büyüklüğümü ?

Bahçe toprağım ile ilgili şöyle bir gözlemim var. Malum kil çok sert , taş gibi , kocaman topaklar oluştursada ilk yağmur la beraber kendiliğinden ufalanıp toz haline geliyor. Eğer üzerine basılmazsa pamuk gibi kalıyor.

YeniGine ve sevgihoca beğendi.
Eski 21-11-2016, 16:02   #20
Ağaç Dostu

birgecelikgelin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2015
Sayın saleri benim dediğim toprak çok derin sürülmeyecek veyahutta derin bellenmiyecek hatta bu sene mahsulu aldıktan sonra hiç kazılıp sürülmeden çapanın burnu ile kazıp veyahutta hafif pullukla çizdirildi sarımsak daha büyük baş yapar sert yeri sever birde daha büyük baş olması için sarımsağın sadece dışından alınan dişler ekilirse çok daha iri olur sizinde ektiğiniz zaten kendinize kadar kazanç için değil benim ilgimi çekti belledik diye yazmıştınız öylesine yazdım sayfamız paylaşmak için olduğu için Saygılarımla .

birgecelikgelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 00:26   #21
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birgecelikgelin Mesajı Göster
Sayın saleri benim dediğim toprak çok derin sürülmeyecek veyahutta derin bellenmiyecek hatta bu sene mahsulu aldıktan sonra hiç kazılıp sürülmeden çapanın burnu ile kazıp veyahutta hafif pullukla çizdirildi sarımsak daha büyük baş yapar sert yeri sever birde daha büyük baş olması için sarımsağın sadece dışından alınan dişler ekilirse çok daha iri olur sizinde ektiğiniz zaten kendinize kadar kazanç için değil benim ilgimi çekti belledik diye yazmıştınız öylesine yazdım sayfamız paylaşmak için olduğu için Saygılarımla .
Her paylaşım bilgilerimizi çoğaltır. Söylediklerinizi şimdi daha iyi anladım. Tekrar teşekkür ederim.

Eski 25-11-2016, 00:36   #22
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Yurtdışı alışveriş sitesinden ısmarladığım lahana tohumlarım iyice büyümüşler.

Sipariş verdiğim tohumlar Kale Zelonaya idi. Yaprak şeklinin kıvırcığa benzemesi çok hoşuma gitmişti.

Name:  s-l300.jpg
Views: 1289
Size:  36.8 KB

Fakat benim lahanalar suyundan mı huyundan mı anlayamadım, bildiğimiz karalahanalara benzemiş. Yapraklarda hafif de olsa kıvrımlaşma var. Sanırım çapraz tozlaşma oldu.

Name:  20161120_183343.jpg
Views: 1329
Size:  23.4 KB

Name:  20161120_183611.jpg
Views: 1310
Size:  22.8 KB

Satıcı ile yazışıyoruz. Kabul etmemekte ısrarlı. Yukardaki resme bakıp "Sen tohumları karıştırmışsın bu resimdeki Chinese cabbage, " diyecek kadar saçmalasada , ısrarla üstüne gidiyorum.

Eski 25-11-2016, 23:40   #23
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Her yerde aynı hikaye. Ben de bir satıcıdan yediveren dut, tatlı karadut ve iri beyaz dut olarak fidan almıştım. Bu yıl tatlı karadut ve iri beyaz dut ürün verdi. 4. yılında. Her ikisi de tohumdan çıkma küçük mor dut çıktı. Satıcıyı tanıdığım kendi yetiştirmediği için aldığı yerden bir daha almaması için durumu söyledim. Aradan zaman da geçince bana söylediği böyle bir şeyin olmaması mümkün değil sen karıştırmışsın. Aldığım kişi belli. Diktiğim fidanlar belli. Nasıl karıştırmam mümkün olacak. Sinirlendiğim için her iki duttan da meyve alarak getirdim. Bu sefer savunma normal hale geldi. Mecburen kabullendi. Ancak beni kaybetti. Bir yıl daha meyvelerin iyileşip iyileşmeyeceğine bakacağım. Büyümez ise aynı cinsten morumsu iri duttan alacağım aşı ile irileşmesini sağlamayı düşünüyorum.

Daha sonra aldığım beyaz dut bu yıl yerine alıştı. Gelecek yıl ürün verirse büyüklüğünü göreceğim.

Dürüst bir satıcı olsa hemen nereden bulursa bulsun yeniden tohum gönderirdi.

Düzenleyen Muda : 01-01-2017 saat 12:36
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 23:50   #24
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Sn Muda satıcı lahana gillerin çapraz tozlaştığını bilmiyormuş . Hatayı kabul etti. Size yeni tohum göndereceğim hemen sonucunu bildirirmisiniz dedi. Umarım gönderir.

Eski 27-11-2016, 19:59   #25
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Bugün metro markette dolaşırken şok oldum. Geçen hafta 17.99 a satın aldığım tatlı patates

Name:  20161114_190535.jpg
Views: 1305
Size:  31.4 KB

3.5 tl ye düşmüş

Hemen 1 kutu daha aldım. Reyonu gezerken 2. süprizle karşılaştım

2 farklı çeşit daha patates gelmiş. Fiyatlarıda gayet uygundu. Sırasıyla 2.99 ve
3.49 tl.

Name:  20161127_194538.jpg
Views: 1242
Size:  32.5 KB

Name:  20161127_194436.jpg
Views: 1319
Size:  30.1 KB

YeniGine, Muda, Milla ve 8 kişi beğendi.

Düzenleyen saleri : 28-11-2016 saat 18:10
Eski 28-11-2016, 09:42   #26
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Kilitli poşette hurma çimlendirme

Kilitli poşette çimlendirme benim çok hoşuma giden bir yöntem. Ağzını kilitleyip unutuyorsunuz. Nemi hiç kaybetmiyor. Bir bitkinin doğuşunu kendi gözlerinizle görüyorsunuz.
Her zaman yüzde yüz işe yaramıyor. Çok nadiren de olsa tohumlar çürüyor ama aynı tohumları torf a ektiğimde de yine çoğu çürüyor.

Bu sene mayıs ayında deneme amaçlı hurma çekirdeklerini kilitli poşet içinde nemli kağıt havlu arasında çimlendirme deneyi yapmıştım.

Name:  20160525_091648.jpg
Views: 1479
Size:  20.1 KB

Hiçbir ön işlem yapmadan poşetlediğim 2 çekirdeğin 2 side yaklaşık 2 hafta sonra çimlenmeye başladı. Kotiledonlar çıkana kadar hiç ellemedim. Poşetin içinde gelişimi izledim. Daha sonra dikkatlice pet bardaklara aktardım.

O şekilde yavaş yavaş büyüdüler.
Name:  20161127_140831.jpg
Views: 1294
Size:  34.8 KB
Name:  20161127_154713.jpg
Views: 1394
Size:  40.4 KB

Bu hafta bahçeye gittiğimde bardakların içinde köklerinin artık boğulmaya başladığını fark ettim ve 10 lt lik pet şişelere aktardım. Pet şişeleri matkapla delik deşik yaptım. Bu şekilde yarıya kadar toprağa gömeceğim. Bahçe düzenlemesi yapılana kadar o şekilde büyümeye devam edecekler.

Name:  20161127_1611440.jpg
Views: 1468
Size:  72.1 KB

Sırada ise Sikas - King sago lar var.

YeniGine, Muda, Milla ve 7 kişi beğendi.
Eski 31-12-2016, 22:37   #27
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Geçen sene ilk bezelye (yaprak + tane ) denemesini pazardan aldığımız tohumlarla denemiştim.
Uzman Tv den izlediğim şekilde tohumları serp, tırmıkla karıştır, sula . Maalesef sonuç çok yüz güldürücü olmadı. .

Bu sene farklı bişey deneyeyim dedim.

Name:  20161127_150044.jpg
Views: 1345
Size:  69.6 KB

Sarımsakları ektiğim alanın yanını aynı şekilde hazırladım. 27 Kasımda tohumları sıra arası 40 cm sıra üzeri 10 cm olacak şekilde direk toprağa ektim. 1 haftada çimlenmesi gereken tohumlar maalesef yine çimleNEmediler. Sonuç gene fiyasko...

Atalarımız bir musibet bin nasihattan iyidir demiş. Bizde bu başarısızlıklardan dersimizi çıkardık. Araştırdık.

Bezelyelerin hernekadar kış sebzesi olsada ideal çimlenme sıcaklığı 24C imiş.
Tohumlar dışarı ekildiğinden soğuğa maruz kalırsa çok geç çıkıyor hatta hiç çimlenmiyormuş.

Bunun için dışarı ekimin daha erken tarihde yapılmalıymış, sonbahar sonlarında ekim yapılacaksa iç ortamda ekim yapılmalıymış. Ama burada da şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Bezelyeler şaşırtılmayı sevmiyorlarmış.

Bunun çözümü olarak 2 yöntem gördüm.
1. yöntemde iç ortamda bezelyeleri çatı oluğunda çimlendiriyorlar.

Name:  Adsız 2.jpg
Views: 1218
Size:  47.1 KB

Daha sonra oluklarla bahçeye götürüp kökleri dağıtmadan, kaydırarak toprağa dikiyorlar.

Name:  Adsız.jpg
Views: 1204
Size:  75.4 KB

2. gördüğüm yöntem ise bezelyeleri çözünebilir karton viyollerde çimlendirip sonra dış ortama aktarma.
Evin balkonunda o boyda olukları koyacak yerim olmadığımdan ben 2. yöntemi modifiye ederek denedim.

Name:  Collage_Fotorbezelye.jpg
Views: 1178
Size:  52.3 KB

Evdeki tuvalet kağıdı kartonlarını ortadan ezerek 2 ye katlayıp daireleri kare şeklinde katladım. Peynir kabı 6 taneyi tam aldı.(Aslında tam almasa daha iyiymiş.)

Kabımızı evdeki en sıcak yere koyduk. Bakalım 1 hafta sonra anlayacağız.

Bu arada bezelyelerin şaşırtılmaması gerektiğinin aslında şehir efsanesi olduğu yönünde videolarda mevcut. Fırsat bulursam viyollerede ekim yapıp sonuçları karşılaştırmak istiyorum.

Eski 16-01-2017, 14:22   #28
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Bezelyeleri evde çimlendirip bahçede büyütme deneyim devam ediyor. Bu seferde viyoller ekim yaptım. (SAğ ve alttaki çimlenmiş olanlar)

Name:  20170115_095445.jpg
Views: 1108
Size:  64.1 KB

Uygun şartlar sağlandığında çimlendirmenin nasıl başarılı sonuçlar verdiğini gözlemledim. Viyollere ekip, sıcak ve nemli ortamda ( evin en sıcak en güneşli odasında kilitli plastik kap içinde) tuttuğum bezelyeler 3. gün çimlenmeye başlladı.
Kağıt rulodakiler gündüz oda sıcaklığı gece ısıtmasız ortamda kalmış ve 6. gün çimlenme başlamıştı.

Tuvalet kağıdı rulosunda bezelyelerin son halleri resimdeki gibi.

Name:  20170115_103153.jpg
Views: 1094
Size:  35.7 KB

Havanın güneşli olmasını fırsat bilerek hepsini bahçeye asıl yerlerine taşımaya karar verdim.

Name:  20170115_155607.jpg
Views: 1150
Size:  72.5 KB

Gayet güzel çimlendiler ve köklendiler.

Daha önce bezleye tohumu ektiğim alana yeni bezelyeleri ekerken eski ektiklerimin bir kısmının 2 defa kar yağmasına ve eksi dereceleri görmelerine rağmen hayata tutunduklarını gördüm ve çok sevindim. Böylece direk toprağa ekim , rulo kagıda ekim ve viyole ekim bezeleyelerin gelişimlerini ve meyve tutulumunu gözlemleyebileceğim.

Name:  20170115_160507.jpg
Views: 1140
Size:  69.0 KB

Eski 16-01-2017, 20:37   #29
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Saleri; paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum ayrıca bu deneyiminizi paylaşmanız çok güzel...

Benimde direk toprağa ekim yaptığım bezelyeler kar, kış, soğuk demeden dünyaya merhaba dediler...

Bezelyeleri ekerken bir yaşlı teyze gördü ve dedi ki "bezelyelerin arasına patateste ek ilk baharda bezelyeleri sökerken patatesleri de sökersin haşlamalık lezzetli patatesin olur. (Teyze Almanya da yaşamış ve orada bahçesinde böyle ekim yapıyormuş...)" İlk bir kafama yattı sonra araştırdığımda kardeş bitki sayılmıyorlar... Ama o teyzenin deneyimini benle paylaşmasında bir hayır vardır dedim ve biraz havalar ısınsın bezelyelerin arasına patates ekeceğim... Sizde düşünebilirsiniz ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 18:19   #30
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Kelem Azmanı Yemeği

Name:  20170115_162523.jpg
Views: 1048
Size:  68.3 KB

Kelem azmanı (başka yörelerde başka isimleri olabilir) ilk defa bu sene tohumunu bulup yetiştirdim. Yemeği kış aylarında bol bol yapılır. Yemeği yapılırken hiç şeker kullanılmamasına rağmen özellikle sap kısımları damakta çok tatlı bir aroma bırakır.

Malzemeler -
1 adet kelem azması cinsi karalahana (1 kg)
2 Soğan
1 su bardağı pirinç
1 çay kaşığı iç yağı
1 çay bardağı sıvı yağ
Tuz - Karabiber

Yapılışı -
Lahanalar bütün olarak büyükçe bir tencerede güzelce haşlanır. Süzülür.
Soğanlar yemeklik doğranıp geri kalan tüm malzemeler ile ayrı bir kapta karıştırılır.
Yayvan bir tencere dibine Lahananın 1/3 ü büyük parçalar halinde kesilerek serilir. Üzerine karışım 1/2 si konup tekrar lahana, onun üzerine kalan iç malzeme en üste de kalan lahanalar serilir. Tencerenin 1/3 ü kadar soğuk su konur. Ağzı kapatılıp pişirilir. İsteğe bağlı kırmızı pul biberle servis edilir.

Name:  20170125_174938.jpg
Views: 1027
Size:  35.6 KB

Afiyet Olsun...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024