agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni160Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2018, 09:52   #31
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
bir öneri olarak, fidanlarınızı mutlaka tanıdık yerden alın, tarım müdürlüğü getiriyorsa tarım müdürlüğünden temin etmeye çalışın,

Poizer beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 10:31   #32
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın poizer, bu kadar detaya girmeden alın elinize kazmayı küreği başlayın, fidanları niğdeden temin edebilirsiniz, çevre direk ve teli Aksaraydan daha uygun fiyata alabilirsiniz, detaylara çok takılmayın, her şeyi hatasız ve aynı yıl yapacaksak bir sonraki yıla ne kalacak,

bir öneri olarak, fidanlarınızı mutlaka tanıdık yerden alın, tarım müdürlüğü getiriyorsa tarım müdürlüğünden temin etmeye çalışın,
@selim_50

Aslında bana keyifli gelen kısım detaylara girerek ve bilgi edinerek ilerlemek.

Tel için anlaşmayı yaptık. Takriben bir hafta içerisinde tamamlanacak. Bu yıl fidan dikmeyi düşünmüyoruz. Çünkü çevre bahçelerde ağaçlar kuruyor. Böyle bir durum yaşamamak için elimizden geleni yapıyoruz.
Fidanları sizin bahsettiğiniz gibi yapacağız. Güvenilir iki fidancı bulduk. Peyzaj için fidanları Ereğli Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinden alacağız. Fiyatlar gerçekten çok uygun ve çok çeşit var.

Sonraki yıllar için okadar planım var ki kısaca aklıma gelenleri yazayım;

- Mini sera yapılması,
- Kompost bölgesi yapılması,
- Yağmur suyu ve sulama suyu için depo yapılması,
- Tarla tel içi yürüyüş yolu ve peyzaj yapılması,

diye devam ediyor. Bir mani çıkmazsa planımız çok.

blnturkek ve Aytekin045 beğendi.
Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 13:15   #33
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Sol tarfıda alsaydınız iyiydi.
inşallah nasip olur

Poizer beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 13:56   #34
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
Sol tarfıda alsaydınız iyiydi.
inşallah nasip olur
İnşallah çok teşekkür ederim. Biraz araştırma yaptık. Kime ait olduğu ile alakalı çok farklı bilgiler söylediler. Resmi makamlarda bilgi vermiyor. Bu sebepten şimdilik bir işlem yapamadık. Ama fırsat olursa almayı istiyoruz.

Eski 09-03-2018, 14:50   #35
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

hakan arkadaşımızın dediği kısmı alsanız bahçeniz çok daha güzel olur, tanıdık emlakçı veya tapuda çalışan bir tanıdık var ise kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz, siz bahçenizin etrafını çevirip, ağaçlandırdığınızda emin olun ki yan parselin de değeri artacaktır, hiç bir işleme başlamadan daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Poizer beğendi.
Eski 09-03-2018, 14:54   #36
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın poizer "Bu yıl fidan dikmeyi düşünmüyoruz. Çünkü çevre bahçelerde ağaçlar kuruyor. Böyle bir durum yaşamamak için elimizden geleni yapıyoruz" demişiniz, benim ağaçlar yaklaşık on yaşındalar ama bahsettiğiniz sıkıntı tüm bölgede, nerdeyse tüm ülkemizde mevcut, on yıllık ağaçlar üzerinde çiçeği veya meyvası var iken kuruyor, bence sebebinin araştırılması gereken önemli bir konu (özellikle kayısı, kiraz ve vişne ağaçları), 2017 yılında elma ağaçlarında ateş yanıklığından sıkıntılıydık.

Muda ve Poizer beğendi.
Eski 09-03-2018, 15:02   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
bahçeniz hayırlı uğurlu olsun.

Poizer beğendi.
blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 11:24   #38
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

@blnturkek

Teşekkür ederim.

Bahçede tel çalışmaları başladı. Havaların açılması ile birlikte hızlı bir giriş yaptık. En geç 18.03.2018 tarihine kadar bitirilmesini planlıyoruz.

Tel çalışması bittikten sonra tarlayı derin pullukla sürdürmeyi düşünüyoruz. Çünkü toprak çok sert bir halde. Aklımıza takılan husular var. Kükürt ve fermente gübreyi derin sürümden önce mi sonra mı atsak bilemedim.

Toprağı sürdükten sonra Hem bahçe evi, hem de ardiye olarak kullanmak üzere briketten 30-35 m2 bir yer yapmayı düşünüyoruz. Önce konteyner almayı düşündük. Ancak maliyet, sıhhat ve gelecekte kullanım sıkıntısı olacağı için vazgeçtik.

Eklenen Resimler

Muda, Milla, ibocandan ve 4 kişi beğendi.
Eski 13-03-2018, 13:34   #39
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poizer Mesajı Göster
@blnturkek

Tel çalışması bittikten sonra tarlayı derin pullukla sürdürmeyi düşünüyoruz. Çünkü toprak çok sert bir halde. Aklımıza takılan husular var. Kükürt ve fermente gübreyi derin sürümden önce mi sonra mı atsak bilemedim.
Toz kükürt(SO4 yapıda) kullanacaksanız sürdürmeden önce atmanız toprağa karışması bakımından faydalı olacaktır. Zaten bu yönde tavsiye verilir. Kükürt uygulamasını PH düşürmek için kullanacaksanız hızlı etki istiyorsanız granül kükürt kullanmanız daha yerinde bir karar olacaktır çünkü toz kükürtün formu itibariyle çözülmesi daha uzun zaman almaktadır.

Granül Kükürt ıslatılabilen yapısı ile toz kükürte göre daha kısa sürede toprağa karışıp elementel etkisini daha kısa vadede göstermekte.

Birde sıvı kükürt uygulaması yapılmakta(Kükürt S yapıda bulunur) daha da çabuk etki için önerilir. Konu ile araştırma yaptıktan sonra toprağınıza uygun olan uygulamayı seçmenizi tavsiye ederim.

Poizer beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 07:39   #40
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Birçok başlığı okurken bahçe sahiplerinin ustalardan ve işi verdikleri firmalardan şikayetçi olduğunu görmüştüm. Acaba başıma gelir mi diye düşünmedim değil. Aklıma gelen başıma geldi derler. Aynen benim de öyle oldu. 10.03.2018'de işi bitireceğini söyleyen telci arkadaşlar daha direkleri bile bitirmediler.

makovad beğendi.
Eski 19-03-2018, 10:27   #41
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Peşin ödeme yapmayın, parayı alanlar işini savsaklıyor.

Poizer ve makovad beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 10:40   #42
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Kolaylıklar dilerim.

Poizer beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 16:58   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2015
Telci arkadaşlar ile bende problem yaşadım allahtan paramızı geri aldık.Şubat ayı başında işimi yapacaktı bekle bekle icraat yok.Mart ayı geldi en sonunda zaman kaybetmeyelim dedik bende kendim yaptım teli sonrası belki işi veririm başkasına

Poizer beğendi.
makovad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 13:06   #44
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

@h_dogan

Bahsettiğinz gibi yaptık. Çok cüzzi bir miktar ön ödeme yapmıştık. İyiki öyle yapmışız. Bu hafta bitirmelerini ümit ediyoruz.

@celalim01
Teşekkür ederim.

@makovad
Aslında dediğiniz durum aklımıza gelmedi değil. Ancak arazi 13.6 dönüm olunca cesaret edemedik.

Tel işi biraz önümüzü tıkasa da biz bir yandan çalışmalara devam ediyoruz. Su konusu için komşumuzla görüştük. Sağolsun yardımcı olacağını söyledi. Dün (19.03.2018 tarihinde) tarlamıza ilk defa ağaç diktik. Sembolik bir başlangıç olması açısından diktim. Çünkü henüz toprak ıslahına başlayamadık. Kayısı ağaçları çevremizde çok var. Biz de 2 tane kayısı, 1 tane de armut diktik.

Eklenen Resimler

Muda, Milla, ibocandan ve 4 kişi beğendi.
Eski 26-03-2018, 09:48   #45
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Tel işi 25.03.2018 itibariyle çok şükür son aşamaya geldi. Kapı ve dikenli tel işimiz kaldı. Hafta sonu ustaların başında durarak işin son aşamaya gelmesine gayret ettik.

Diğer yandan boş durmamak için temel kazma işine giriştik. Hiç anlamadığım bir konu ama gayret etmeye çalışıyorum. İlk başta prefabrik düşündük ancak hem küçük olması hem de maliyet açısından briketten yapmaya karar verdik.

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2018, 10:43   #46
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
poizer Allah kolaylık versin işiniz yorucu olsa da keyfi zamanla katlanıyor. ev için briket tek başına yeterli olmayacaktır. briketin iki sıra olması ya da çok kalın briket olması gerekir. bizde bu sene kulube yapma işine giriştik pek çok kişiden de fikir aldık. aldığımız fikirler ve kolaylıklar sonucunda biz daha sağlıklı olmasından dolayı ahşap kullanmaya karar verdik.

ahşap yaparken öncelikle iskeleti 10x10 cm kalaslardan iskelet yapıp dış kısma ucuz kapak tahtalarından yaptık. ara kısma 1 sıra strafor ondan sonrada toz talaş sonra da OSB levha çaktık. hem içerisi sıcacık oldu. hem de daha sağlıklı. betonu sadece 4 direk başına sağlam olması için kullandık onun dışında 1 gr beton kullanmadık.

Briket kullanacaksanız da tavsiyem dışarıdan 5 cm yalıtım malzemesi, içeriden de depron marka 6mm yalıtım malzemesi kullanın farkı mutlaka görürsünüz.

çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

Poizer ve thunderon beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 10:55   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
Sayın Poizer, su terazisinin olduğu resim evin temelini mi gösteriyor. Eviniz priket dahi olsa temelini sağlam tutmalısınız. İleride en ufacık bir sarsıntıda kaymalar, çatlaklar oluşacaktır. Bu konuya dikkat ederseniz ileride fazla bir sorun yaşamazsınız.

Poizer beğendi.
İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 11:38   #48
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

@Musa Gündoğan

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de ahşap çok istiyorum. Ancak şu anda kaliteli usta bulamadığımız için ve maliyet açısından briketten yapmaya karar verdik. 25'cm'lik bims ile yapmayı düşünüyoruz. Bölgemize yakın yerlerde Bims üretimi yapılıyor. Nakliye ve maliyet avantajımız var. İzolasyon ilerleyen zamanlarda yapacağız. Yaz gelmeden malzeme koyabileceğimiz ve dinlenebileceğimiz bir yer ihtiyacımız var.

@İSAK

Evet temel için kendimiz kazdık ve taşları yerleştirdik. O kısıma beton atacağız. İçte kalan kısmı ise sağlam malzemelerle doldurup beton atacağız. Aslında bu bizim için evden ziyade bahçede malzemeleri koyacağımız bir yer olacak. Bizi zorluyor ama zorlanmadan keyif alınmıyor. Sağlam olması için elimden geleni yapıyorum.

Eski 27-03-2018, 16:00   #49
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Çok şükür 26.03.2018 tarihi itibariyle tel işi tamamen bitti. İçerisinde sürekli olmayacağımız için çok profesyonel bir tel olmadı. Ama bizim işimizi rahatlıkla görür. Kapısı da yapıldı. Akşam vakti baktığımız için fotoğraf çekemedik. Eğer fiyat konusunda fikir almak isteyen arkadaş olursa bilgi verebilirim.

Şimdi bahçe evi ve kuyu işimiz var. Açıkçası kuyu konusunda araştırdıkça ve bu işi yapanlarla görüşüktükçe kafam karıştı. Tavsiyesi olan varsa bekliyorum.

TCM ve g.c. beğendi.
Eski 03-04-2018, 08:58   #50
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Bugün (03.04.2018) tarihi itibariyle yaklaşık 50 m2 subasmanlı 30-32 m2'lik bahçe ardiyemizin yapımına başlandı.

Yukarıda fotoğrafını paylaşmıştım. Temeli kendimiz yaptık. Ancak hem zaman yetersizliği hem de fiziken bizi baya zorlaması nedeniyle bölgemizde ikamet eden bir ustayla anlaştık.

Usta ile anlaşırken referans kullanmak yerine şöyle bir yöntem uyguladım;

Bahçeme yakın bir yerde inşaat yapıldığını gördüm. Oraya gidip baktım buraya ne yapılıyor kaç gündür yapılıyor vb. bir sürü soru sordum. Hatta usta yaptığı yerleri referans olarak gösterdi.

Ustanın ve ekibinin işçiliğini beğendiğimiz için ustayı bahçemize götürerek fiyat aldık. Fiyatta uygun geldi. Ayrıca zaman olarak çok kısa bir süre verdi. Bu sebeple ustamızla anlaştık. Tahmin ediyorum 10-12 gün sonra ufak bir bahçe evine kavuşmuş olacağız.

Eski 05-04-2018, 11:43   #51
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Yapımına başlanan ardiyemizin temel kısmının ilk aşaması bitti. Malzeme temininde sıkıntı yaşadık. Bazı esnafların söyledikleri gün gün değişiyor. Cidden sıkıntı veriyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2018, 14:05   #52
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın poizer duvar konusunda akademik bir çalışmayı incelemek isterseniz:
BAKINIZ

özellikle makalenin sonlarına doğru nasıl yapılması gerektiğiyle alakalı bilgilerde mevcut

Poizer ve blick beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 09:52   #53
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

@Musa Gündoğan

Teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

Bahçemizde bir miktar ticari faaliyet yapmak istiyoruz. Ancak kamuda görev yaptığım için günlük bakım ihtiyacı olmayan bir tercih yapmak durumundayım. Aklımızda çok fikir var ama ne yapmak daha mantıklı bilemiyorum. Sizlerden fikir bekliyorum.

Meyve ağaçlarından;
Kayısı, şeftali, elma, erik, üzüm bölgede yetişiyor. Yakın çevrede çok uzman olmasada bahçeler var.
Çevrede ceviz ve badem yapanlar var. Ancak özellikle erken donlar zaman zaman bu ağaçlara sıkıntı verebiliyor.

Sebze olarak sezonda neredeyse bütün sebzeler yetişiyor. Ancak herkes kendi sebzesini yetiştirdiği için ve Mersin, Adana gibi bölgeler çok yakın olduğu için sebze piyasası çok düşük. Ancak yiyecek kadar dikmeyi düşünüyorum.

Tıbbi ve Aromatik bitkilerde ilgimi çekiyor. Özellikle lavanta toprak seçici olmadığı için denemek istiyorum. Ama ticari olur mu bilmiyorum.

Sonuç olarak çok kararsız durumdayız.

Eski 10-04-2018, 09:17   #54
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

08.04.2018 itibariyle bahçe evimizin tabliyesi atıldı. Ustamız sağolsun şimdiye kadar yüzümüzü hiç kara çıkarmadı. Az bir miktar beton ihtiyacımız olmasına rağmen mikseri ayarladı ve tabliyeyi güzelce attı.

Havalar oldukça yağışlı gittiği için şimdilik duvar işine başlamadık. Birkaç gün içerisinde başlayacağız tahminen. Çatı konusu kafamıza takılıyor. Sandviç panel yapmak istiyoruz. Ancak maliyet konusu biraz sıkıntılı.

Pencere ve kapılar ayarlandı. Duvar yapımı esnasında ustalara verilecek.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Poizer : 10-04-2018 saat 11:05
Eski 16-04-2018, 14:42   #55
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

13.04.2018 tarihinde bahçe evinin yapımında kullanacağımız briketlerimiz geldi. Fiyatları konusunda araştırmamız sürdüğü için biraz geciktik. Esnaflar ilginç tekliflerde bulunuyor.

Bir yandan planlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Tel işinde ufak bir plansızlık yaptık. Kapının yerini değiştirmek zorunda kaldık. Bu sebepten yoğurdu üfleyerek yiyoruz.

Toprak ıslahı konusunda araştırmaya devam ediyorum. Organik maddeyi arttırmak zorundayız. Yoksa burada dikeceğim her fidanın, her sebzenin hüsranla sonuçlanacağını biliyorum.

Bölgede yaptığım araştırmaya ve gözlemime göre taban suyu yaklaşık 8-10 metre civarında. Bu meyve ağaçları açısında riskli midir?

Bu hafta içinde duvarlar, kapı ve pencereler tamamlanmış olacak inşallah. Çatı ile alakalı kararsızlığımız devam ediyor. Fiyat uygun gelirse dam denilen düz beton yapabiliriz.

Eski 17-04-2018, 09:39   #56
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Bahçe evimiz şeklini almaya başladı. Son fotoğraflar 16.04.2018 tarihinde çekildi.
Çatıyı büyük ihtimalle betonarme yapacağız.

Eklenen Resimler

Muda, Milla, ibocandan ve 8 kişi beğendi.
Eski 07-05-2018, 21:36   #57
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Çalışmalarınızı detaylı olarak paylaşmanız çok güzel...Meyve konusunda kararsızsanız pikan cevizi öneririm..Önümüzdeki 50 yılı önü açık..ticari olarak sizi ihya eder.
-25 e kadar dayanan türleri mevcut...kolay gelsin..

Poizer beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 08:40   #58
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

@Feijoa

Geçtiğimiz sene pikan cevizini diktim. Hatta çimlendiler. Ancak kışı atlatamadıkları için kurudular. Kış çok sert geçtiği için pikan cevizi konusunda çekingenim.

Eski 10-05-2018, 13:06   #59
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Hangi türü diktiniz?
Lipan yates gibi kuzey türlerini şubat gibi dikin sorun çıkmaz.

Poizer beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2020, 10:07   #60
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Komşularımdan yaşadığım sıkıntı nedeniyle bahçeyi satmak zorunda kaldım. Ev alma komşu al lafının ne kadar doğru olduğunu tecrübe ettim. Çok aşama kat etmiştim ancak sonu biraz hüsran oldu.

TCM beğendi.

Etiketler
ağaç, bahçe, köye dönüş, tarım, toprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024