agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1312Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2019, 10:27   #181
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Blue beauty’yi bende çok beğendim hatta lezzetiyle nam salmış siyah brandy wine’dan daha lezzetli bir domates bence sadece hemen koparmayınca üstlerden çatlamaya başlıyor artı olarak brandy wine bir salkımda bir bilemedin iki domates tutarken blue beauty bütün çiçekleri tutma potansiyelinde.
E o zaman önümüzdeki sezon blue beauty dikimi şart oldu desenize Peki kokusu vs nasıldır, yerken pembe domates gibi ağızda erir mi?

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2019, 21:31   #182
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Teşekkürler, diğer varyete sugar pie pumpkin (çok sevimli ve lezzetli bişey)
Musquee De Provence Kabağı C. moschata ailesine, Sugar Pie ise C. pepo ailesine ait bir kabaktır. Genelde bilinen, farklı ailedeki kabakların birbirini hibritlemediğidir. Fakat oran çok düşük olsa da bu ihtimal aslında varmış. Ben de bu bilgiyi geçen sene Sn. birnefestoprak'tan öğrenmiştim. Siz tohumlarını etkinlikte paylaşırsanız tohumlarını talep edenler bu bilgiyi bilerek ona göre talepte bulunurlar. En azından bu kabaklar aynı aileden değiller. O zaman hibritlenme şansı çok yüksek olacaktı.

obabilgesi, Asoo ve yavuz10 beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2019, 22:33   #183
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Musquee De Provence Kabağı C. moschata ailesine, Sugar Pie ise C. pepo ailesine ait bir kabaktır. Genelde bilinen, farklı ailedeki kabakların birbirini hibritlemediğidir. Fakat oran çok düşük olsa da bu ihtimal aslında varmış. Ben de bu bilgiyi geçen sene Sn. birnefestoprak'tan öğrenmiştim. Siz tohumlarını etkinlikte paylaşırsanız tohumlarını talep edenler bu bilgiyi bilerek ona göre talepte bulunurlar. En azından bu kabaklar aynı aileden değiller. O zaman hibritlenme şansı çok yüksek olacaktı.
Bu değerli bilgi için çok teşekkür ederim
Umarım hibritlenmemişlerdir, çünkü avuçla sugar pie tohumum var, ve paylaşımımda talep edenlerin bu lezzetini değişime uğramamış haliyle tatmasını çok arzu ederim.
Henüz Musquee De Provence Kabağını kesmedim, kezâ ondan edineceğim tohumları da “açıklamanızı kopyalayarak” paylaşıma sunacağım.
Sağolun...

bahcedenn beğendi.
Eski 21-09-2019, 06:12   #184
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Sugar Pie Pumpkin

Bu kadar bahsi geçmişken bu varyetenin iç görselini de paylaşalım değil mi? Et rengi ve dokusu o kadar kavuna benziyor ki, doğrandığı zaman çok az kişi kavundan ayırabilir.
Lezzetini ise, sanırım anlatmaya gerek yok...

Eklenen Resimler

Eski 23-09-2019, 03:42   #185
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Kış Hazırlıkları (3)

Kokulu köy mısırlarım...
Aslında planımız koçanıyla deepfreeze atıp, canımız çektikçe haşlayıp tüketmekti. Acemilik işte hasat zamanını geçirmişiz Belki olur diye haşlayıp denedik ama o kadar sertleşmişti ki hem çok zor pişti, hem de lezzetsiz oldu. Nihayetinde çorbalık olarak muhafaza etmeye karar verdik.
Önce tüm mısırları taneledik, sonra yaklaşık iki saat kadar düdüklü tencerede haşladık ve birer pişirimlik olarak buzdolabı poşetlerine koyup deepfreeze kaldırdık.
İki koçanı ise iyice kurutup, önümüzdeki sezon tohum paylaşım etkinliğinde paylaşmak üzere ayırdık...

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 23-09-2019 saat 08:24
Eski 25-09-2019, 16:33   #186
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Hicaz-Katırbaş-Keben

Ahırın bahçe kısmını sebze-meyve bahçesinden ayırdıktan sonra, bahçe bitiminde 15 mt’ye 5 mt gibi şahane bir koridor oluştu. Bu koridora boydan boya toplamda üç farklı türden yedi adet nar diktik. Sıralama; (Hicaz+Katırbaş+Keben+Hicaz+Keben+Katırbaş+Hicaz)
Hafiften OKB olduğumdan bahsetmiştim sanırım, sıralama önemli Bu şekilde farklı türlerin birbirlerinin verimlerini olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.
Kezâ bu yıl birkaç kilo nar hasat edeceğim gibi...

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 25-09-2019 saat 20:40
Eski 29-09-2019, 22:04   #187
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Topan Patlıcanı

Bakmayın minik minik olduklarına, farklı bir varyete felan değil. Bildiğimiz topan patlıcanını bilhassa minik minik toplayarak, içini oymak suretiyle dolmalık olarak kullanacağız.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2019, 07:02   #188
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Bakmayın minik minik olduklarına, farklı bir varyete felan değil. Bildiğimiz topan patlıcanını bilhassa minik minik toplayarak, içini oymak suretiyle dolmalık olarak kullanacağız.
Bunun için Adana Patlıcanı öneririm. Etkinlikte Sn h_dogan paylaşmıştı. Topladıkça ürün veriyor. Ürün verme süresi uzun. Lezzetli.

nazlı06 ve obabilgesi beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2019, 02:14   #189
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Bunun için Adana Patlıcanı öneririm. Etkinlikte Sn h_dogan paylaşmıştı. Topladıkça ürün veriyor. Ürün verme süresi uzun. Lezzetli.
Tavsiye için teşekkür ederim Sn Portakal Rengi, etkinlikte paylaşan olursa mutlaka deneyeceğim...

Eski 02-10-2019, 02:19   #190
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Granny Smith Elma

“Küresel ısınma nedir, veya alâmetlerine örnek gösterebilir misiniz?” diye soran olursa bu fotoğrafı iletirsiniz.
Tarih 1 Ekim, elma fidanım çiçek açtı...

Eklenen Resimler

Eski 03-10-2019, 18:21   #191
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Kış Hazırlıkları (4)

Artık bahçeyi bozduk diyebiliriz...
Ne yalan söyliyeyim içimde tarifsiz bir burukluk var. Oyuncağı elinden alınmış bir çocuk gibi hissediyorum kendimi. Şuan sadece önümüzdeki sezon yapacağım işleri ve yetiştireceğim yeni türleri düşünerek kendimi oyalıyorum. Bir de bahçeden çıkanlarla kış hazırlıkları işte...
Yeşil domatesleri toplayıp turşu yaptık, bu 1 lt kavanozlarda olanlar eşe dosta dağıtılmak üzere yapıldı. Tadımlık yani

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2019, 05:02   #192
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Dağlardan gelen suyla demlenen çayın tadına doyum olmaz, lâkin önce sıranı beklemelisin...

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2019, 17:39   #193
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Pampas Otu

Bahçeyi çevirdikten sonra alt yamaçta, çitlerin dışında atıl bir bölüm oluştu. Bişeyler ekeyim desen iyi bir toprağı yok, velev ki ektin koyun-keçi bol miktarda mevcut sağlam kalmaları mümkün değil, peki öylece bırakayım desem ise gönlüm hiç razı değil...
Hâl böyleyken bir sitede inanılmaz uygun fiyata pampas otu fideleri buldum. Yaklaşık 30 adet alıp, çit boyunca muntazam bir şekilde dikerek hem o atıl alanı kapattım, hem de ilerisi için şahane bir peyzaj yatırımı yaptım. Şöyle ki;
Pampasotu gerçekten su, gübre vs hiç bakım istemeyen, hastalık nedir bilmeyen, hayvanların asla zarar vermediği ve çok hızlı büyüyen inanılmaz estetik bir bitki. Daha ilk senesinde ufak da olsa çiçeklerini gösterdiler. Hem de hiç su-gübre görmeden.
Birkaç sene sonra o atıl bölgenin alacağı şekli hayâl bile edemiyorum...

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 12-10-2019 saat 21:34
Eski 23-10-2019, 12:14   #194
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Soğan her mutfağın demirbaş sebzelerinden olsa gerek. Bizde kışlık baş soğan kıskalarımızı aldık, kasım ortalarında toprakla buluşturmayı planlıyoruz. Tabi bakla, turp ve roka eşliğinde😉

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2019, 13:40   #195
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Şu çirkin in resmini kaldırırsanız sevinirim, sigarayı bırakalı 13 gün oldu, asabiyim zaten (biri çıkıp ta; "biz de bıraktık yakın zamanda, bıdı bıdı yapıp durmayın" diyene kadar yazmaya devam edecem) kanatlarını teeek tek yolmayayım şimdi.

Arkadaşın dükkanında da vardı, 'çirkin' den; parmağımı yaklaştırdım kafese, 'bi şey yapmaz' deyince az daha, az daha derken kuş hareketlendi parmağıma doğru, ucunu gagasının içine aldı hafiften basınç uygulamaya başladı. Arkadaş 'bi şey yapmaz' dedi ya, ben de kıpraşmadım...Bizimki iyice bastırdı, yetmiyormuş gibi geviş getirmeye başlamaz mı, zor çıkardım parmağımı ağzından namıssızın.. Bir ay geçmedi parmağımdaki delik...

Bir de bizim dakotalar biraz büyük gelmez mi bu çirkine, sayfaya yeni resimlerini koydum.. Çirkin mirkin ama sevimli şeyler, pilavını yemiyek sonra..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 14:54   #196
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Çok güldüm yahu
Eğer ki velisi değilseniz bir jakoya asla güvenilmez Ucuz atlattığınızı düşünüyorum ve anılarınız canlanmasın diye fotoğrafı derhal kaldırıyorum
Tam olarak aradığımız çekirdek budur sevgili TCM, torpilli paket isteriz
(o pis şeyi 22 senenin ardından bırakalı 2 sene oldu, zoru atlatmışsınız. Ara ara vuracak ama her geçen gün şiddeti azalacaktır. Tebrik ederim!)

TCM ve Selma_321 beğendi.
Eski 23-10-2019, 15:05   #197
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Talep zamanı hatırlatın da araya gitmesin

obabilgesi beğendi.
Eski 23-10-2019, 15:07   #198
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Talep zamanı hatırlatın da araya gitmesin
Anlaştık😉

Eski 25-10-2019, 11:02   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2012
Alıntı:
Bahçeyi çevirdikten sonra alt yamaçta, çitlerin dışında atıl bir bölüm oluştu. Bişeyler ekeyim desen iyi bir toprağı yok, velev ki ektin koyun-keçi bol miktarda mevcut sağlam kalmaları mümkün değil, peki öylece bırakayım desem ise gönlüm hiç razı değil...
Hâl böyleyken bir sitede inanılmaz uygun fiyata pampas otu fideleri buldum. Yaklaşık 30 adet alıp, çit boyunca muntazam bir şekilde dikerek hem o atıl alanı kapattım, hem de ilerisi için şahane bir peyzaj yatırımı yaptım. Şöyle ki;
Pampasotu gerçekten su, gübre vs hiç bakım istemeyen, hastalık nedir bilmeyen, hayvanların asla zarar vermediği ve çok hızlı büyüyen inanılmaz estetik bir bitki. Daha ilk senesinde ufak da olsa çiçeklerini gösterdiler. Hem de hiç su-gübre görmeden.
Birkaç sene sonra o atıl bölgenin alacağı şekli hayâl bile edemiyorum...
Merhaba,

Çok güzel bir fikir gerçekten. Bu sitenin adresini paylaşmanız mümkün mü? Bu pampas otlarının pembe renkli olanlarından da alıp karışık şekilde dikilirse çok daha güzel olabilir. Ben de almak isterim.

funku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2019, 13:34   #200
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Eksi bilmem kaçtan sonra dayanmıyor pampaslar ona göre alın, yoksa yaylaya da düşünmüştü önceki senelerde.

Eski 22-02-2020, 08:46   #201
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Hayırlı ve Bereketli bir Sezon Temennisiyle...

Bahar yaklaşırken sezonun ilk bahçesel hareketimi, hayırlı ve bereketli bir sezon temennisi ile paylaşayım
Çok arayıp da bulamadığım, lakin hiç ummadığım bir yerde karşıma çıkan enginar fidelerini önce torfda bardakta köklendirerek işimi garantiye almaya çalıştım. Mayıs gibi ise asıl yerlerine geçecekler...
Enginarın çok yıllık bir sebze olduğunu yeni öğrendim. Bu türün ise (Bayrampaşa) nispeten soğuğa daha dayanıklı olması benim için ekstra bonus oldu. Malûm Gönen’de 500 rakımlı bir köyde yetişecekler. Henüz dört adet fidem var, ama çok hızlı yeni fideler verdiği için seneye on köke tamamlayıp, fazla fideleri ise talep edenlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2020, 09:38   #202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2018
Alıntı:
Bahar yaklaşırken sezonun ilk bahçesel hareketimi, hayırlı ve bereketli bir sezon temennisi ile paylaşayım
Çok arayıp da bulamadığım, lakin hiç ummadığım bir yerde karşıma çıkan enginar fidelerini önce torfda bardakta köklendirerek işimi garantiye almaya çalıştım. Mayıs gibi ise asıl yerlerine geçecekler...
Enginarın çok yıllık bir sebze olduğunu yeni öğrendim. Bu türün ise (Bayrampaşa) nispeten soğuğa daha dayanıklı olması benim için ekstra bonus oldu. Malûm Gönen’de 500 rakımlı bir köyde yetişecekler. Henüz dört adet fidem var, ama çok hızlı yeni fideler verdiği için seneye on köke tamamlayıp, fazla fideleri ise talep edenlerle paylaşmayı düşünüyorum.
kısmet olursa ilk taliplisi ben olayım çok güzel görünüyor

@alpha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2020, 08:48   #203
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Wink Karayemiş (Taflan)

Merhaba arkadaşlar, acil olarak bilgilerinize ihtiyacım var
İki sene evvel karayemiş fidanı almıştım. Sonra ise “o kadar fidanın ardından bu ne açgözlülük, zira iklim uygun değil” diyerek aldığıma pişman olmuş, zaten kuruyacaktır düşüncesiyle bahçenin toprağı taşlı, çukurunu bile zorla açtığımız en kötü noktasına dikmiştim.
Şuan Gönen’de olmadığım için bahçeyle ilgilenen abimizden birkaç fotoğraf istedim. Gönderdiği fotoğraflardan ilk gözüme çarpan bu karayemiş oldu. Biz meyvesinden vazgeçtik, madem yaşıyor yeşilliği yeter diye düşünürken üzerindeki oluşumlar bana çiçek tomurcukları gibi geldi. Karayemiş meyvesini alabilmek için yıllarca bekleyenleri duyunca da, bu kadar kötü toprakda ve iklimi uyumsuz bir bölgede fotoğrafdaki oluşumlar beni çok heyecanlandırdı.
Ama teyide ihtiyacım var, çünkü daha önce hiç karayemiş çiçeği görmedim. Ne dersiniz bu oluşumlar tomurcuk mu? Eğer tomurcuksa kendini döller ve meyveye dönerler mi?

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2020, 20:17   #204
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Karayemiş meyvesini alabilmek için yıllarca bekleyenleri duyunca da, bu kadar kötü toprakda ve iklimi uyumsuz bir bölgede fotoğrafdaki oluşumlar beni çok heyecanlandırdı.
Sayın obabilgesi, neden "bu kadar kötü toprakta" ve "iklimi uyumsuz bir bölgede" dediğinize anlam veremedim. Gönen son derece geniş tarım alanlarına sahip verimli topraklarla kaplı bir bölge.

Ayrıca İstanbul'un, Avrupa yakasının güney sahillerinde (Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece, Avcılar), Marmara'nın hemen karşı kıyısında Gönen'e yakın çevre ilçeler olan Çanakkale/Biga, Çan ve Yenice'de meyve veren pek çok karayemiş ağacı var. Belki fidanken biraz bakım yapmanız, sulamanız gerekebilir ancak yetişme ve meyve verme konusunda sorun olacağını hiç sanmıyorum.

Alıntı:
Ama teyide ihtiyacım var, çünkü daha önce hiç karayemiş çiçeği görmedim. Ne dersiniz bu oluşumlar tomurcuk mu? Eğer tomurcuksa kendini döller ve meyveye dönerler mi?
Evet resimde görünenler tomurcuk. Ağacınız yakında çiçek açacak. Karayemiş çiçekleri hermafrodit ve gözlemlediğim kadarıyla kendine uyumsuzluk durumu yok bu yüzden meyve vereceklerdir. Çevresinde aynı türden başka ağaç olmadığı halde meyve veren karayemiş ağaçları biliyorum.

obabilgesi beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2020, 05:39   #205
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Merhaba Syn CornusMas
Mesajım tamamen yanlış anlaşılmış Şöyle ki, “kötü toprak” dedim, çünkü bahçenin fidan çukurunu bile zor açtığımız çitlere yakın kumlu-taşlı bir noktasına dikmiştik. Normalde bahçe toprağımız bildiğiniz humus ve komposttan oluşan inanılmaz verimli bir toprak. “İklimi uyumsuz derken de, Gönen karadeniz iklimine nazaran çok daha kuru ve güneşli bir bölge. Tüm bunları düşününce mümkün değil yetişmez diye düşünmüştüm.
Şimdi, “peki neden diktiniz? diye soracaksınız.
Tamamen gözün doymaması Fidan alışverişi sırasında 50 civarı karışık meyve fidanı olmıştım. O da, bu da olsun derken iki tane de karayemiş fidanı almıştım. Fidanları diken abimiz “bunlar burada olmaz abi” diyerek, diğer fidanlardan kalan bir yere dikti. Dikildiği sene 1 tanesi kuruyunca ümidim iyice tükenmişti, ama şimdi kalanı bu halde görünce tabi hem çok sevindim, hem çok şaşırdım. Hele ki yıllarca çiçeğini görmeyi bekleyenleri duyunca da, şaşkınlığım katlanarak arttı.
Verdiğinizi bilgiler için ayrıca çok teşekkür ederim, yeşilliği kalsa yeter diye bakımını yaparken üçüncü senesinde meyvesini yiyebileceğiz desenize.
Çok sağolun

Eski 18-03-2020, 08:20   #206
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Yapacağımız eti lezzetlendirmek için getirmişler, bahçedekilerden habersiz...
Kokusu biraz farklı gelince birazına el koyup çelikler hazırladım, birkaç dal kekik-biberiye eksik yesinler

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2020, 11:11   #207
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Salvia Officinalis (english sage)

Tohumdan adaçayı denememiz
Bu sene ciddi bir alanı aromatik ve şifalı bitkilere ayırmayı düşünüyorum. Kekik, adaçayı türleri, nane, tarhun, çıbrıska, fesleğen, sarımsak otu, frenk soğanı, melisa, alman papatyası, sarı kantoron bunlardan ilk aklıma gelenler... Birçoğunun tohumunu temin ettim ve çimlendirme çalışmalarına başladım.
Bahçenin bu kısmını plastik lambiri ile çerçeveleyip bölümlere ayırarak, 20 cm’lik yükseltilmiş yatak şeklinde organize edeceğim. Böylelikle hem bakım kolaylığını, hem de olası bir istilânın önüne geçmeyi hedefliyorum .
Bakalım zaman ne gösterecek...

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2020, 15:09   #208
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Bahar gelince tohum kutularının açılma vaktide geldi. Bazılarını sizlerden, bazılarını ise çeşitli kişi veya kuruluşlardan tedarik ettiğim yerli-yabancı atalık tohumlar ve benim için her biri servet değerinde...

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2020, 19:56   #209
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Baharat tarhım için hazırladığım fideler (zahter, kekik türleri, adaçayı türleri, nane türleri, mercan köşk, biberiye ve tohumdan yetişen birkaç şifalı ot daha). Şehirlerarası seyahat yasağının kalkmasıyla bahçedeki tarhımda yer alacaklar.
Bu endişeli günlerimiz de geçecek evelallah, ben o güzel günleri hayal ederek teselli oluyorum.

Eklenen Resimler

nazlı06, Asoo, TCM ve 7 kişi beğendi.
Eski 08-05-2020, 19:35   #210
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Bu sene ilk karşılaşmamız! Hissediyorum, uğurlu bir sezon olacak

Eklenen Resimler

Asoo, TCM, ibocandan ve 7 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024