agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1312Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2019, 14:35   #31
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Bahar gelmiş, hoşgelmiş...
Madem fidanlar henüz uyanmak üzere ve tohumlar yeni ekildi, bahçeden görseller gelene kadar köyden kamerama takılan fotoğrafları paylaşayım.

Eklenen Resimler

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 15:26   #32
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Fotoğraflara bakınca gerçekten bahar gelmiş diye düşünüyor insan.

obabilgesi beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 15:39   #33
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Doğanin güzelliğini baharın geldiğini güzel fotoğraflarla bize gösterdiğinizden teşekkürler

obabilgesi ve Selma_321 beğendi.
ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 04:56   #34
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Güzel yorumlarınız için asıl ben teşekkür ederim😊 Fırsat buldukça hem köyden, hem bahçeden, hem de bahardan paylaşımlara devam edeceğim...

ahmeter, Selma_321 ve g.c. beğendi.
Eski 19-03-2019, 23:13   #35
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Eski köy misafirhanesi...
Ne zaman yapıldığı hakkında hiçbir bilgi edinemedim. Şuan tek bildiğim kaderiyle başbaşa bırakılmış olduğu. Oysa kimler ağırlanmıştı burada, ne bayramlaşmalara, kavuşmalara, sohbetlere şahitlik etmişti, kimbilir...

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2019, 00:26   #36
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Ne zaman yapıldığı hakkında hiçbir bilgi edinemedim. Şuan tek bildiğim kaderiyle başbaşa bırakılmış olduğu. Oysa kimler ağırlanmıştı burada, ne bayramlaşmalara, kavuşmalara, sohbetlere şahitlik etmişti, kimbilir...
Fotoğrafa uzun süre bakakaldım. Etkilenmemek mümkün değil. Çok duygu yüklü, çok anlamlı.
Yaşlanıyor muyum ne?

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 06:13   #37
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Bir kere mini çiftlik hayalinizi gerçek kıldığınız için tebrik ederim. Sonrasında köyün güzelliklerini böyle güzel fotoğraflar ile bizlere ilettiğiniz için müteşekkirim. Zevkle takibe aldığım başlıklardan biri daha.. İşlerinizde kolaylıklar, bahçenizde bereketli bir sene dilerim.

obabilgesi ve TCM beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 09:23   #38
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Resim çok güzel gerçekten, çekim şartları da müthiş denk gelmiş. Bu resimden iki Nuri Bilge Ceylan filmi, üç tane Ömer Seyfettin hikayesi çıkar aslında.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 13:51   #39
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Ne kadar güzelsiniz, hepinize çok teşekkür ediyorum.
Bahçede paylaşmaya değer bir gelişme olmayınca sayfam sessiz kalmasın ve birazda gördüklerime şahitlik etmeniz açısından köyümden kamerama takılanları paylaşıyorum... Umarım geri dönüp baktığımda, yaşanmışlıklarla, deneyimlerle ve edinilmiş bilgilerle dolu bir sayfa bulurum... Tekrar teşekkürler☺️

TCM ve Selma_321 beğendi.
Eski 20-03-2019, 22:17   #40
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Hani fotoğrafta gördüğünüz tahta kapı var ya, ahh o kapıya yüklenen görevleri bir bilseniz...
Bu kapının ardında yalnız bir dede yaşar ve bu kapının kendisini, yaşlı ineğini ve birkaç tavuğunu tüm kötülüklerden, dahası kötü insanlardan koruduğuna inanır. Keşke dünya senin gönlünün etrafında dönse, senin o tertemiz yüreğinden öperim...

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2019, 11:22   #41
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Merhaba dünya☺
Çocuklar uyanmaya başladı, şimdi dört gözle uyanacakları bekliyorum. Bu sene çok haraketli, ve umarım bereketli geçecek...
Hepimize hayırlı sezonlar olsun☺

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2019, 12:02   #42
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Thumbs down

Alıntı:
eski yıkık virane evler, kapıları pencereleri hep ilgimi çekmiştir, kimler doğmuş, kimler yaşamış, kimler ölmüştür, eski evlerin ruhu olduğuna inananlardanım.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2019, 13:39   #43
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
eski yıkık virane evler, kapıları pencereleri hep ilgimi çekmiştir, kimler doğmuş, kimler yaşamış, kimler ölmüştür, eski evlerin ruhu olduğuna inananlardanım.
Kesinlikle öyle!
Hele ki içine girip sessizlik eşliğinde detayları seyrederken, bir yandan da yaşanmışlıkların enerjisiyle orada 10 dakika geçirmek insanda inanılmaz etkiler bırakıyor...
Umarım ne yıkılır, ne de restorasyon adı altında katledilir...

Selma_321 beğendi.
Eski 22-03-2019, 19:39   #44
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Hani fotoğrafta gördüğünüz tahta kapı var ya, ahh o kapıya yüklenen görevleri bir bilseniz...
Bu kapının ardında yalnız bir dede yaşar ve bu kapının kendisini, yaşlı ineğini ve birkaç tavuğunu tüm kötülüklerden, dahası kötü insanlardan koruduğuna inanır. Keşke dünya senin gönlünün etrafında dönse, senin o tertemiz yüreğinden öperim...
Masal tadında. Muhteşem. İyi ki paylaştınız bizlerle. Kirlenmiş dünyada umut verdiniz. Çok sağ olun.

Eski 22-03-2019, 22:53   #45
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Masal tadında. Muhteşem. İyi ki paylaştınız bizlerle. Kirlenmiş dünyada umut verdiniz. Çok sağ olun.
Takip edip, güzel yorumlarda bulunduğunuz için asıl sizler sağ olun Eksik olmayın...

Eski 22-03-2019, 23:16   #46
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Hani kimi insanlar için “yol” ayrılık demektir, gitmek, terketmek, küçülerek ufukta yok olmak. O yüzden ürkütücü gelir bazen kulağa...
Oysa ben hep tersini düşünürüm. Köyüme varıştır “yol” benim için, doğaya dönüştür...
(köyümden kareler)

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2019, 07:32   #47
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Sayfanız hayırlı, ekeceğiniz şeylerde bol bereketli olsun sayın obabilgesi.. Hakikaten çektiğiniz fotoğraflarda, yazdığınız yazılarda bir oba bilgesine yakışır tarzda olmuş. Nikinizle müsemma olmuş. Fotolara bayıldım, çok net, çok güzel sanki kartpostal gibi.
Bende severim öyle eski evleri, bir hüzün kaplar nedense içimi.. Kim bilir kimler yaşadı, ne mutluluklar ne acılar yaşandı... Ne umutlar güneş gibi doğdu, kim bilir ne umutlar söndü... Kim bilir ne yitip giden sevdalar oldu... Hayat kimlerle, kimbilir nasıl oynadı..
Bereketli, sağlıklı, mutlu bir yılınız olsun..

selim_50 ve derin35 beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2019, 08:04   #48
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Başarılar dilerim sayın obabilgesi. Sulama zamanlayıcısı olarak aşağıdaki ürünü kullanıyorum. Mükemmel bir ürün. İki hattı var, hatlar ayrı ayrı programlanabiliyor. Su basıncının yeterli olmaması riskine karşı hatları farklı zamanlara programlıyorum. Mutlaka inceleyin. Geçen yıl 2-3 haftada bir hafta sonları köye gitmeme rağmen konu komşuya bile yetecek kadar sebze yetiştirdim.

https://www.hepsiburada.com/gardena-...-HRGARDENA1874

Selma_321 beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2019, 09:19   #49
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı, ekeceğiniz şeylerde bol bereketli olsun sayın obabilgesi.. Hakikaten çektiğiniz fotoğraflarda, yazdığınız yazılarda bir oba bilgesine yakışır tarzda olmuş. Nikinizle müsemma olmuş. Fotolara bayıldım, çok net, çok güzel sanki kartpostal gibi.
Bende severim öyle eski evleri, bir hüzün kaplar nedense içimi.. Kim bilir kimler yaşadı, ne mutluluklar ne acılar yaşandı... Ne umutlar güneş gibi doğdu, kim bilir ne umutlar söndü... Kim bilir ne yitip giden sevdalar oldu... Hayat kimlerle, kimbilir nasıl oynadı..
Bereketli, sağlıklı, mutlu bir yılınız olsun..
Zarif mesajınızdan ötürü çok teşekkür ederim, bilmukabele bereketli, sağlıklı yıllar😊

Selma_321 beğendi.
Eski 23-03-2019, 09:33   #50
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Başarılar dilerim sayın obabilgesi. Sulama zamanlayıcısı olarak aşağıdaki ürünü kullanıyorum. Mükemmel bir ürün. İki hattı var, hatlar ayrı ayrı programlanabiliyor. Su basıncının yeterli olmaması riskine karşı hatları farklı zamanlara programlıyorum. Mutlaka inceleyin. Geçen yıl 2-3 haftada bir hafta sonları köye gitmeme rağmen konu komşuya bile yetecek kadar sebze yetiştirdim.

https://www.hepsiburada.com/gardena-...-HRGARDENA1874
Çok teşekkür ederim Cornusmas;
Bu şekilde verim almış olmanız beni çok yüreklendi, inanın çok mutlu oldum. Ben 10 günlük periyotlarla sebze bahçemin başında olacağım. Ürün olarak ise rainbird edinmiştim. https://www.hepsiburada.com/rainbird...-HBV000000GFJ6
Peki size bir sorum olacak, haftada 2 defa 2lt/saat damlalık ile 2 saat sulama düzeni nasıldır sizce? Siz bu zamanlayıcıyı nasıl bir düzende ayarlamıştınız?

Eski 23-03-2019, 15:59   #51
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Çok teşekkür ederim Cornusmas;
Haftada 2 defa 2lt/saat damlalık ile 2 saat sulama düzeni nasıldır sizce? Siz bu zamanlayıcıyı nasıl bir düzende ayarlamıştınız?
Bu sorunuzun cevabı o kadar çok şeye bağlı ki sayın obabilgesi. Haziran ayından mı bahsediyoruz Ağustostan mı? Ne sulayacaksınız? Domate mi kavun mu? Bahçeniz günde kaç saat güneş alıyor? Peki rüzgar? Damlama sulamayı malç örtüsü altına mı koydunuz yoksa direk yüzeye mi? Toprağınızın yapısı nasıl? Kumlu mu killi mi?
Kendi cevabınızı deneme yanılmayla bulmanız en iyisi olacaktır. Ben şöyle yaomıştım:

Bahçe toprağım killi. Bahçe bol güneş alıyor (günde en az 6-8 saat), meyve fidanlarını sebze yetiştireceğim alanın dışına ekmeye çalıştım. Sulamayı gece geç saatlerde yaptım. Domates, biber, salatalık ve patlıcan için aşağı yukarı sizin belirttiğiniz kadar sulama yaptım diyebilirim. Temmuz-Ağustos aylarında hava iyice ısındığında bu miktarı biraz daha artırdım. Göz kararıyla. Öyle ölçerek biçerek değil. Sulama süresini bir miktar artırdım o kadar.

Kavun, karpuz, mısır, fasülye ve bamya içinse daha az sulama yaptım. Aynı periyotta, haftada iki kez ancak sulama süresini %30-40 düşük tuttum. Kavun ekiyorsanız, bizim oralara ekilen kavunlar pek sulanmaz bilginiz olsun. Çok sularsanız büyük, çok sulu ama tatsız kavunlarınız olur

Bahçenizi izleyin. İki ziyaretiniz arasında suyun yeterli gelmediğine dair işaretler görürseniz süreyi artırın.

obabilgesi ve TCM beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2019, 16:14   #52
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Bu sorunuzun cevabı o kadar çok şeye bağlı ki sayın obabilgesi. Haziran ayından mı bahsediyoruz Ağustostan mı? Ne sulayacaksınız? Domate mi kavun mu? Bahçeniz günde kaç saat güneş alıyor? Peki rüzgar? Damlama sulamayı malç örtüsü altına mı koydunuz yoksa direk yüzeye mi? Toprağınızın yapısı nasıl? Kumlu mu killi mi?
Kendi cevabınızı deneme yanılmayla bulmanız en iyisi olacaktır. Ben şöyle yaomıştım:

Bahçe toprağım killi. Bahçe bol güneş alıyor (günde en az 6-8 saat), meyve fidanlarını sebze yetiştireceğim alanın dışına ekmeye çalıştım. Sulamayı gece geç saatlerde yaptım. Domates, biber, salatalık ve patlıcan için aşağı yukarı sizin belirttiğiniz kadar sulama yaptım diyebilirim. Temmuz-Ağustos aylarında hava iyice ısındığında bu miktarı biraz daha artırdım. Göz kararıyla. Öyle ölçerek biçerek değil. Sulama süresini bir miktar artırdım o kadar.

Kavun, karpuz, mısır, fasülye ve bamya içinse daha az sulama yaptım. Aynı periyotta, haftada iki kez ancak sulama süresini %30-40 düşük tuttum. Kavun ekiyorsanız, bizim oralara ekilen kavunlar pek sulanmaz bilginiz olsun. Çok sularsanız büyük, çok sulu ama tatsız kavunlarınız olur

Bahçenizi izleyin. İki ziyaretiniz arasında suyun yeterli gelmediğine dair işaretler görürseniz süreyi artırın.
Aslında bakarsanız iletinizde aradığım cevabı buldum☺
Sulama işinde birçok etkenin rol oynadığını biliyorum ve ilerleyen dönemlerde de sulama rejiminde mutlaka değişiklikler olacağının farkındayım. Ama, hani başlangıçta baz alınması gereken ölçü vardır ya, işte onu bir türlü oturtamamıştım. Bu ölçü ile start verip, deneme yanılma ile ilerleyeceğim...
Çok teşekkür ediyorum, eksik olmayın sevgili CornusMas ☺

Eski 28-03-2019, 08:26   #53
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın; obabilgesi şu fotoğraf çekme ve filtre işini nasıl öğrenebilirim, kendimi övmek gibi olsun elimden her iş gelir ama bir türlü fotoğraf çekme işini beceremedim.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 09:28   #54
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın; obabilgesi şu fotoğraf çekme ve filtre işini nasıl öğrenebilirim, kendimi övmek gibi olsun elimden her iş gelir ama bir türlü fotoğraf çekme işini beceremedim.
Merhabalar Selim bey;
Açık söylemek gerekirse benimde çok bişey bildiğim söylenemez☺ Çektiğim fotoğrafları instagrama yüklüyorum ve orada resimlerle oynuyorum. Eğer telefonunuzda mümkün ise instagramı indirin, ekran sizi yönlendirecektir. Programla oynaya oynaya çok güzel efektler yakalayacaksınız. Ben böyle yapıyorum...

Eski 28-03-2019, 16:55   #55
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Hani şu şairin dediği gibi;
Sevgiden caydığım yerde darıl bana...

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2019, 14:39   #56
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Hiç grim yok benim;
Aşkın da, zirvenin de, dibe vuruşun da en alâsını yaşamalı insan...

İşte bu mantık çerçevesinde yaşayınca, yüzlerce fide ve tohumla başbaşa kaldım. Eh be serseri dedim kendime, ilk bahçen olacak! Neyine gerek bu kadar çeşit domates, biber...
Ki daha neler, neler... Salatalık, kornişon, iki çeşit kabak, kavun, pancar, kereviz, patlıcan, zahterler, fesleğenler, kadifeler ve unuttuğum birçok şey... İlk tecrübemde kendimi biraz yorucam sanırım, ama umarım değecek.
Bereketli sezonlarımız olsun

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 02-04-2019 saat 19:11
Eski 03-04-2019, 12:15   #57
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Hiç grim yok benim;
Aşkın da, zirvenin de, dibe vuruşun da en alâsını yaşamalı insan...

İşte bu mantık çerçevesinde yaşayınca, yüzlerce fide ve tohumla başbaşa kaldım. Eh be serseri dedim kendime, ilk bahçen olacak! Neyine gerek bu kadar çeşit domates, biber...
Ki daha neler, neler... Salatalık, kornişon, iki çeşit kabak, kavun, pancar, kereviz, patlıcan, zahterler, fesleğenler, kadifeler ve unuttuğum birçok şey... İlk tecrübemde kendimi biraz yorucam sanırım, ama umarım değecek.
Bereketli sezonlarımız olsun
Bol hasatlar dilerim. Sizin ufaklıklar hayata merhaba demiş bile.

Bahçe işleri, bedenen yorucu ama ruhen dinlendirici.

Tadını çıkarın.

Eski 03-04-2019, 16:12   #58
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Bol hasatlar dilerim. Sizin ufaklıklar hayata merhaba demiş bile.

Bahçe işleri, bedenen yorucu ama ruhen dinlendirici.

Tadını çıkarın.
Çok teşekkür ederim. Evet evet uyandılar, hatta bazıları haftaya şaşırtma bile isterler
Bana iyi geldiği kesin ama hayırlısıyla kalıcı yerlerine aktarıp, damlamasını da döşersek şahane olacak. İş, işe başlayana kadar gözde büyürmüş ya, şuan o durumdayım

Eski 10-04-2019, 17:43   #59
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Kimi şaşırtılmayı bekler, kimi ise ait olduğu toprağı...

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2019, 13:54   #60
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Bugün domateslerin bir kısmını şaşırttım, hatta öyle bir şaşırttım ki sanırım bir süre kendilerine gelemezler😄 Hazırladığım karışım %40 kadar kaliteli torf, % 50 kompost ve %10 gibi solucan gübresi... Can sularına ise hümas takviyesi yaptım. Yarın diğer domatesler ve sırasıyla biberler vs şaşırtılacak. Bahar yoğunluğu başladı galiba, hadi hayırlısı😊

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024