agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni53Beğeniler
  • 7 Gönderen dobipa
  • 1 Gönderen Dutlubahçe
  • 1 Gönderen Çamfıstığı
  • 1 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen @alpha
  • 10 Gönderen dobipa
  • 1 Gönderen Çamfıstığı
  • 6 Gönderen dobipa
  • 1 Gönderen Çamfıstığı
  • 10 Gönderen dobipa
  • 7 Gönderen dobipa
  • 5 Gönderen dobipa
  • 1 Gönderen Çamfıstığı
  • 1 Gönderen Çamfıstığı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2020, 02:10   #1
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
dobipa / Bahçe

Haydi Bismillah

Aìlemle birlikte genellikle yaz aylarında ilgilenebildiğimiz bahçemiz ve diğer çalışmalar için bu sayfayı oluşturuyorum.
Malesef yaz ayları diyorum çünkü, biz İstanbul'da yaşıyoruz, bahçe ise Edirne'de
Balkonda ki çimleme denemelerim, bahçede ki fidanların ve sebelerin durumları hakkında fırsat buldukça güncelleme yapmaya çalışacağım.

Bu resim 2017 yılında çekilmiş ve bahçeye ait telefonumda buldum
Name:  bahce.jpg
Views: 373
Size:  45.3 KB

Bahçenin bulunduğu şehir : Edirne
Bahçenin büyüklüğü : -+ 1000 metrekare
Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Ülkenin batı tarım bölgesinde yer alıyor, güneş alım oranı yüksek, yağışlar kuvvetli, denize uzak, toprak yapısı normal -analiz edilmedi-
Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8a
Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Başlarda fidanlık olarak planlamışık, son 2 senedir aralara sebzeler ekiyoruz. Fidanlar ağaç olana kadar bu şekilde devam edeceğiz. Dinlenme ve toprakla meşkul olmak için değerlendiriyoruz, hasat iyi giderse sebze ve meyvelerde işin güzelliği oluyor.
Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Uzunca bir süre boş olarak beklemiş, belki eski zamanlarda 10-20 sene önce sebze ekimi için kullanılmış olabilir
Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2017'den bu yana elimizden geldiğince uğraşıyoruz.
Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Tasarım yapmadık, sadee fidanların ekileceği zaman babam kağıt üzerinde bir dizilim yaptırmış.
Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Ailecek fırsat buldukça ilgileniyoruz.
Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Hiç gübre su istemesin, meyveler sebzeler kendiliğinden olsun, bize toplamak kalsın
Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Türlü çeşitte meyve fidanı var. Yazlarıda sebzelik olarak ekim yapıyoruz.
Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Kullanıcı adımdan da anlaşılacağı üzere domates biber ve patlıcan için en ideal ürünü arıyorum.
Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sondaj yaptırmıştık, kuyu suyu ile sulama yapıyoruz
Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama kullanıyoruz
Toprak özellikleri : Bahçenin bazı alanları killi yapıda bazı alanları taşlık, bazı alanlarıda tarla toprağı gibi
Kompost yapıyor musunuz? : Henüz fırsatım olmadı ama buda başka bir hayalim
Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Suyu fazla kaçırıp, dip çürüklüğüne ve buna bağlı sebze kaybı yaşamışlığım var
Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Bu zamana kadar sadece ikinci sene ot ilacı atılmış, fakat bazı fidanlar için gülleci veya bordo bulamacı atmayı planlıyoruz.
Bahçeniz organik mi? : Organiğe yakın, tam doğal bir bahçeydi, fakat bu seneden itibaren zararlıların yoğunlaşmaması için bazı zirai ilaçlar kullanmaya başlayacağım
Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Başta solucan gübresi, az miktar yarasa gübresi (kendi aramızda buna iksir diyoruz), geçen sene sıvı ve katı deniz yosunu, toprak ıslahı amacıyla eser miktarda leonardit ve sıvı humik asit, bu seneden itibaren ise muhtemelen organomineral gübreler kullanılacak
Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Pek rastlamadım, böcek türü dışında bizim sıkıntımız ninja kaplumbağalar ile..
Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama
Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Dağlık bir arazi değil, köy içinde yerleşim alanına çok yakın
İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Babam iyi ki bahçe yapalım demiş
Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Galiba oldum

Bu resim 2019 senesinde sebze ekimi öncesi çekilmiş
Name:  bahce2.jpg
Views: 373
Size:  62.5 KB

Bu resim yine 2019 yılından ve ekim sonrasına genel bir bakış
Name:  bahce3.jpg
Views: 363
Size:  57.4 KB

Fırsat buldukça güncelleme yapacağım, şimdiden herkese koronasız hayırlı bol bereketli hasatlar

abk, Muda, ibocandan ve 4 kişi beğendi.
dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 04:12   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Güzel, keyifli paylaşımlar yapmanızı diliyorum. Kolay gelsin.

dobipa beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 06:39   #3
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Güzel, keyifli paylaşımlar yapmanızı diliyorum. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim.
Sizlerin güzel paylaşımları bizi de heveslendiriyor

Eski 29-04-2020, 07:38   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
İster 1,ister 10000 m2 olsun bahçe ile toprakla uğraşmak insana bambaşka zevkler ve sıhhat veriyor.Bu sebeple size ve ailenize sağlıklı günler bol ve bereketli hasatlar dilerim.

dobipa beğendi.
Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 07:59   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bahçeniz hayırlı olsun.

dobipa beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 08:21   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2018
Hayırlı olsun bahçeniz

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dobipa beğendi.
@alpha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 00:19   #7
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Sayın ÇAMFISTIĞI, Muda, @alpha iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Bu sene korona virüs olayından kısa süre önce İstanbul'dan, Edirne'ye ilçeye gelmiştik. Virüs yayılıma geçince burada kaldık uzunca bir süredir de ilçedeyiz.

İlçenin bahçeye mesafesi 25 km civarı. Yani bahçeye bir adım daha yaklaştık. Ama gel gelelim sosyal mesafe, ailecek evde kalma durumları sebebiyle yaklaşık 40 günde bahçeye bir kez gidebildim.

Şu anda ise bahçede yaklaşık bir aydır abim, yengem ve minik bahçıvanımız var. Onlarda İstanbul'dan 30 gün önce gelip hem evde kal hem de bahçede çalış uygulaması yapıyorlar.

Bahçenin ekime hazır hale getirilmesi ve diğer tüm işlemleriyle onlar ilgileniyorlar ve çok ta güzel yapıyorlar.

Her sene bahçe ayrık otu, sarmaşık ve türlü otlarla kaplanırken, bu sene resimde de görüldüğü üzere papatyalar tarafından sarılmıştı. Sağ olsunlar, bizimkiler tek tek kökleyerek bahçeyi temizliyorlar. Hemde ne köklemek adeta süpürülmüş halı gibi
Name:  bhc.jpg
Views: 305
Size:  54.6 KB

Ayrıca çimlendirme işlemlerine de malesef geç kalmıştık. Aslında küçük bir sera kurup çimlendirmeyi bolca güneş alan dış tarafta yapacaktık ama virüs sebebiyle yine ilçede evde kaldık ve balkonda başladık. Bu sene de kısmet böyleymiş.
Name:  ciml.jpg
Views: 308
Size:  53.8 KB

Çimlenmeler başladıktan sonra bir kez bahçeye gittim demiştim. İşte resimde ki viyolleride götürdüm ve abimle yengeme emanet ettim. Bizim acemi ustalar da sağ olsunlar, yağmur geliyor diye sera yapmışlar Son durum aşağıdaki gibi ve yağmura hazırlar..
Name:  sr.jpg
Views: 324
Size:  37.0 KB

Şimdilik durumlar bu şekilde, eğer her şey planladığımız gibi giderse yağmurlardan sonra 5-10 Mayıs gibi domates fideleri ekime hazır hale gelecektir. Bir kaç gün sonra da kısmetse biberler yetişir diye tahmin ediyoruz.

abk, Muda, TCM ve 7 kişi beğendi.
Eski 03-05-2020, 19:02   #8
Ağaç Dostu

Zamanlamanız bence çok iyi.Yağmurların şu anda toprağı doyurması ve sizin havalanmış bir toprağa ekecek olmanız çok iyi.Kolaylıklar dilerim

dobipa beğendi.
Eski 10-05-2020, 23:40   #9
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Dün ve bugün bahçeye gittim. Bizimkiler ot temizliğini %90 oranında tamamlamışlar.

Bugünkü plana göre bir iki sıra çapalama yaptıktan sonra domates fidelerini toprakla buluşturacaktık. Ama evdeki hesap çarşıya yine uymadı, çapalamanın çekme ipi bozuldu yarı yolda kaldık.

Korona sebebiyle fide işlemlerinde de malesef oldukça geç kaldık. Fideler hala küçük ama ekilebilir boyuta gelmiş sayılır. Daha küçüklerini de ekmiştik daha önceleri.

Name:  mrm.jpg
Views: 309
Size:  60.4 KB
Bu arkadaşlar, Marmande domates. Her sene ekip, ilk sene ki lezzeti arıyoruz. Ayrıca bizim için en işlek domates sayılır; kahvaltılık, yemeklik, salçalık, kurutmalık, turşuluk her türlü değerlendirilebiliyor. Biraz küçükler ama viyolde büyüyeceğine toprakta büyüsünler artık..

Name:  cng.jpg
Views: 247
Size:  61.4 KB
Bu arkadaşlar da çengelköy salatalıklar. Boylu poslular ama çok gençler. Henüz gerçek yapraklar var üstlerinde ama asıl yapraklarda fena değil. Bunları da bir iki güne ekmeyi planlıyoruz ama kısmet.

Bberlerden ve patlıcanlardan ekilebilir boyutta yok henüz. - Üst resimdeki biberler amcamların, bize ait değil -

Toprağın tavı iki gün önce çok güzeldi, bugün normaldi, yarını da kaçırırsak çapalamada ve ekimde biraz zorlanırız.

Gelişme oldukça güncelleyeceğim. İyi sezonlar.

abk, Muda, Dutlubahçe ve 3 kişi beğendi.
Eski 11-05-2020, 15:03   #10
Ağaç Dostu

Sn.dobipa
Marmande domates nasıldır,tadı, tuzu.Hiç duymadığım için soruyorum.Nereden elde ettiğiniz bir çeşit. ****** her türlü değerlendirilir ama birde esas tadına vararak tükettiğiniz bir yolu vardır. yani kâhvaltılık mı yoksa salçalıkmı daha iyi olur gibi.

dobipa beğendi.
Eski 14-05-2020, 00:08   #11
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamfıstığı Mesajı Göster
Sn.dobipa
Marmande domates nasıldır,tadı, tuzu.Hiç duymadığım için soruyorum.Nereden elde ettiğiniz bir çeşit. ****** her türlü değerlendirilir ama birde esas tadına vararak tükettiğiniz bir yolu vardır. yani kâhvaltılık mı yoksa salçalıkmı daha iyi olur gibi.
Sayın Çamfıstığı, biz en çok taze tüketimde kullanıyoruz salçalık için armut domatesler daha makbul sanırım. Marmande; orta boy, şekilli, orta sert, orta lezzet ve az çekirdekli bir fransız köy domatesidir. Oturak tip yetiştiriyoruz askıya alma derdi olmadığından işçiliği de kolay oluyor. Hibrit olmayan doğal ticari tohum seçenekli satışları var. Örneğin Arzuman tohum satıyor. Bir kaç kök yetişirip denemenizi tavsiye ederim, sonrasında karar elbette sizin..

Birkaç gün ard arda bahçeye gittim ve abimlere yardım ettim. Ot temizliğinin tamamı halloldu. Ekim öncesi çapalama işleminin ise %40 kadarı tamamlandı. Ve bir kaç sıra Marmande'yi toprakla buluşturduk. - Malesef kızsam da bizimkiler fide satın almışlar ve bir kaç sıra hazır fidelerden de ekildi -

Son durumlar aşağıdaki gibi.. Damlamalar biraz eğri bügrü ama idare eder
Name:  j1.jpg
Views: 238
Size:  58.7 KB

Bahçeyi bu hale getiren şampiyon ekip - Rızalarını almadığım için yüzlerini bulanıklaştırdım, bizim afacan (Babasının yanında net görünmüyor) pek artisttir büyüyünce resmi gördüğünde kızmasın -
Name:  jj2.jpg
Views: 233
Size:  67.8 KB

Bu da bir başka açıdan görünüm
Name:  j3.jpg
Views: 238
Size:  70.1 KB

Toprağa yeni kavuşan fideciklerden, siz onu 1 ay sonra görün
Name:  j4.jpg
Views: 230
Size:  52.0 KB

Resimdeki arkadaşlar, Çarliston biber ve Halep karası patlıcan - Henüz ufaklar ama yine de ekilebilir. Muhtemelen bizim ekip yakında bu arkadaşları da toprakla buluşturacaktır -
Name:  jh.jpg
Views: 241
Size:  71.0 KB

Şimdilik vaziyetler bu şekilde, ben muhtemelen birkaç gün bahçeye gidemeyeceğim. Ama gelişme oldukça güncellemeye çalışacağım.
Herkese bereketli sezonlar.

abk, OSMAN45, Muda ve 7 kişi beğendi.
Eski 15-05-2020, 01:39   #12
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

9 farklı türde çeri domates
1 adet normal domates (Zaten renginden ve yapısından yetiştirenler hemen tanıyacaktır)
1 adet köy salatalık fidesi mevcut (Sayın mahon67'ye teşekkürler)
Toplamda 11 tür ve yaklaşık 26-27 fidecik var
Name:  70.jpg
Views: 220
Size:  58.4 KB

Yarın bu arkadaşları kısmetse sepetiyle birlikte arabanın tavanına koyup yerini değiştirecek ve bol güneş banyosu yaptıracağım. Malum balkon yine pek güneş almıyor ve fidecikler boylanıyor.

1-5 gün içinde de toprağa kavuşacaklar.
Birkaç tanesi komşu teyzemize diğerleride bizim bahçeye ekilecekler. Komşumuz senelerdir kendi tohumlarını sürdürenlerden. Beğendiği türlerin tohumlarını eminim saklayacaktır.

abk, Muda, Dutlubahçe ve 4 kişi beğendi.
Eski 15-05-2020, 23:59   #13
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Bahçedeki ekipten (Abim, yengem ve afacan) aldığımız son bilgilere göre, çapalama yine bozulmuş

%40 makineyle çapalanmıştı, bugün ise amcam geri kalan %60'lık alanı traktör ile işlemiş. Zaten Ramazan ayında bu sıcaklarda ekibin el makinesiyle çapalaması da çok zor oluyordu. Hayırlısı artık..

Gelen resimlere göre, son durumlar aşağıdaki gibi..
Name:  7y.jpg
Views: 181
Size:  50.2 KB

Görebildiğim kadarıyla,
Ot temizliği %100 tamamlanmış
Ekim öncesi çapalama %100 tamamlanmış
Damlama hortumları %80 tamamlanmış
Ekilebilir alanlar %60 tamamlanmış

Kısmet olursa artık bundan sonra yeni yetişen nadir fidecikleri ve bahçedeki sebzelerin yakın çekim son hallerini paylaşmaya devam ederim..

Herkese bereketli sezonlar

abk, Muda, Dutlubahçe ve 2 kişi beğendi.
Eski 16-05-2020, 09:15   #14
Ağaç Dostu

İşin % 90 bitmiş sadece fidelerin toprakla buluşması kalmış.Artık bereketi bol hasat günlerine doğru yol alacaksınız inşallah.

dobipa beğendi.
Eski 20-05-2020, 08:36   #15
Ağaç Dostu

Bahçedeki ekip gemileri yaktı galiba kimsecikler yok ortada.Herhalde bayram hazırlıkları girdi galiba devreye.

dobipa beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024