agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni173Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2017, 08:41   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2012
funku / Bahçe

Hikayemi kısaca özetlemek isterim. Küçük yaşlarda köy hayatının ve toprakla uğraşmanın tadını almış biri olarak, çocuklarımın da aynı tadı çekirdekten almalarını ve aynı zamanda eski günlerdeki gibi toprakla uğraşmak amacıyla kendimize bir mekan aramaya başladık. Önce İstanbul içerisinde Şile, Beykoz vs... taraflarına baktık. Paramızın yettiği yerleri biz beğenmedik, bizim beğendiğimiz yerlere de paramız yetmedi derken İstanbul sınırlarını aşıp İstanbul sınırlarına en yakın yerler olan Kandıra, İzmit, Gebze, kaynarca taraflarına yöneldik. Gezmediğimiz görmediğimiz yer kalmadı diyebilirim. Ancak hiç bir yere tam olarak içimiz ısınmadı. Bu bölgelerin son zamanlarda İstanbulluların akınına uğraması maalesef bölge halkını rahatsız etmiş. Önceleri çok uygun fiyatlara yerleri satan bölge halkı yaşadıkları pişmanlığında etkisiyle maalesef dışardan gelenlere pek hoş gözle bakmıyorlar. Onlara da hak vermek lazım. Ayrıca fiyatlar da maalesef emlakçıların ve yoğun talebin etkisiyle çok artmıştı. Buralardan da ümidi kesince daha önce hiç aklıma gelmeyen bölgeleri araştırmaya koyuldum. Bir gün akşam saatlerinde internette satılık yerlere bakarken bir yer dikkatimi çekti. Pamukova bana her zaman uzak bir yer olarak gelmiştir ama ilanın sahibi Pamukova'ya bağlı bu yerin İstanbul'a 1.5 saat olduğunu yazmıştı. Aradım konuştum. Farklı bir güzergahtan bıraya bir buçuk saatte gelinebileceğini söyledi. Yeri görmeye gittik, bir tarafı asfalt yol, dere kenarında 2500m2 bir yer. Fiyatta anlaştık. Hafta sonu olduğu için satış işlemini hafta içine bırakıp kaporamızı vererek vedalaştık. Dönüşe geçmeden önce içimden gelen sesi dinleyerek civarda başka yerlerin olup olmadığına baktık. İşte tam da bu sırada tam da istediğimiz gibi bir yerin satılık olduğunu gördük. Emlakçıyı arayıp fiyatını sorduk. Fiyat makuldü ama maalesef daha önce başka bir yer için anlaşmıştık. Kapora da vermiştik. Fakat burası o kadar hoşumuza gitti ki daha önce kapora verdiğimiz kişiyi arayıp alımdan vazgeçtiğimizi bildirdik. Kaporamızı da helal ettik. Ve burayı aldık. Sene 2015 aylardan şubat gibiydi. O gün bugündür yaz kış demeden ara ara gidip geliyoruz. Köylülerle çok iyi dostluklar kurduk. Hepsi yardımsever insanlar. Sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi. Sağolsunlar. Onları da tanıdıkça buraları daha çok sevdik. Hatta buraya yerleşmeyi bile düşünüyoruz. Kısmet bakalım hayırlısı...

Bahçenin bulunduğu şehir : Sakarya Pamukova Çilekli Köyü

Bahçenin büyüklüğü : 2800m kare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Yılın hemen hemen her günü güneşli, rakımdan dolayı aynı zamanda rüzgarlı diyebiliriz. Tuzluluk oranı sıfıra yakın.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Boş Tarla

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Su kuyusu var, tuvalet yaptık Kulübemiz ve konteyner evimiz var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : İlerde sürekli kalabileceğim bir ev yapıp burada yaşamak istiyoruz.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Vişne, Kiraz, Elma, Armut, kestane, böğürtlen, ceviz, ayva, ahududu, patates, kara lahana, soğan, ayçiçeği, mısır, nohut, mercimek, fasulye

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Hemen hemen hepsiyle yakından ilgileniyoruz, ayırt etmiyoruz.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Şu anda hayır.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sürekli bir su kaynağımız yok. Baharın sonuna kadar akan bir deremiz var. O suyu biriktirip kullanmak için bir kuyu kazdırdık. Kuyudaki su yazı geçirmemize yetmezse, kuyuyu büyütüp havuz yaparak daha çok su biriktirmeyi düşünüyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Elimizi yıkadığımız musluklu bidonların altına kova koyuyoruz. Biriken suları ağaçların diplerine döküyoruz.

Toprak özellikleri : Kızıl toprak, zaman zaman killi bölgeler var. Uzun zamandır işlenmediği için çok sertleşmişti. Geçen sene sürdürdük, çapaladık biraz daha yumuşak bir hale geldi.

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Plansız hareket ettik biraz. Kuyuyu çok önceden açtırsak çok daha güzel olurdu. İş makinası bazı bitkilere ve sürülmüş toprağa zarar verdi.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Genel olarak bir mücadele yapmıyoruz. Kükürt ve kül kullanmaya başladık. Danaburnu bol miktarda mevcut.

Bahçeniz organik mi? : Şu an için evet. Duruma göre ilaç kullanma ihtimalimiz var.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Şu anda bol miktarda koyun gübresi var.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Danaburnu var.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Şuan taşıma ile suluyoruz. Güneş enerjisi veya jeneratör ile birlikte motor kullanarak sulama yapacağız.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Çok dağlık değil. Kışın belli günlerinde soğuk alabilir.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Burayı satın almak.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır

Bahçenin ilk günden itibaren fotoğraflarını zaman zaman paylaşacağım.

İlk birkaç foto burada... TIKLAYIN

Kiraz, Muda, ahsenn ve 7 kişi beğendi.

Düzenleyen funku : 10-05-2017 saat 10:50
funku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2017, 12:13   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bahçeniz hayırlı olsun. Fotoğraflarınızı siteye ayrıca yüklerseniz silinme durumu olmaz. Yeriniz güzel. Yandan geçen dereden yaz aylarında da su geliyor mu?

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2017, 12:36   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Bahçeniz hayırlı olsun herşey gönlünüze göre olur inşallah.

Fotoğraflarınızı yüklediğiniz siteden dolayı sanırım fotoğraflar yüklenmiyor. Siteye yüklerseniz daha sağlıklı olur.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 09:11   #4
Ağaçsever

İyi niyetleriniz için teşekkür ederim.

Fotoğraflar

İlk fotoğrafı aldığımız gün çektim.

İkinci fotoğraf ise etrafını çevirip, baraka yaptıktan sonraki hali

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2017, 09:24   #5
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Funku; aramıza hoşgeldiniz, sayfanız hayırlı olsun yeni yaşam alanınız çok iyi görünüyor.

funku beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 09:42   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun. Fotoğraflarınızı siteye ayrıca yüklerseniz silinme durumu olmaz. Yeriniz güzel. Yandan geçen dereden yaz aylarında da su geliyor mu?
Teşekkür ederim Sayın Muda,

Yazın ortalarına kadar derede biraz su oluyor. Yağmur yağarsa artıyor, yağmazsa kurak giderse birkaç hafta içerisinde tamamen kuruyor. Geçen sene temmuz sonlarına doğru kurumuştu. Bakalım bu kuyuda biriken su bizi ne kadar idare edecek. Bu su da dereyle birlikte kurursa, kuyuyu daha da büyütüp etrafını su geçirmez şekilde (beton vb) kapatarak havuz yapmayı düşünüyoruz.

Eski 10-05-2017, 09:43   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun herşey gönlünüze göre olur inşallah.

Fotoğraflarınızı yüklediğiniz siteden dolayı sanırım fotoğraflar yüklenmiyor. Siteye yüklerseniz daha sağlıklı olur.
Teşekkür ederim Sayın blick. Nasıl yükleyeceğimi yeni öğrendim. Bundan sonra inşallah devamı gelecek.

blick beğendi.
Eski 10-05-2017, 09:48   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Funku; aramıza hoşgeldiniz, sayfanız hayırlı olsun yeni yaşam alanınız çok iyi görünüyor.
Sayın dongyul hoşbulduk. Teşekkür ederim.

dongyul beğendi.
Eski 10-05-2017, 10:19   #9
Ağaçsever

Bu fotoğraflarda bu seneye ait. Bir kaç ay öncesinden.

Ekili alanda mercimekler var. Bahçenin sağ alt tarafına paletlerden tuvalet yaptım. İçerisi bayağı konforlu İçine taş doldurup alaturka tuvalet taşı koyduk. Gider için arka tarafta bir kuyu kazıp içerisine yarım varili ters çevirip koyduk. Gider borusunu varilin içerisine verdik. Şu ana kadar koku ve taşma problemi olmadı.

Geçen sene kayınpeder bir konteyner getirdi. Hafta sonları gecelerini orada geçiriyoruz. Gündüz sürekli baraka ve bahçe arasında geçiyor.

Kuyuya su bağlayan kişi benim

Kuyu tamamen doldu. Bakalım kurak zamanlarda kuruyacak mı, merakla bekliyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2017, 10:22   #10
Ağaçsever

Yapılan hatalardan biri kuyuyu sonradan açtırmak oldu. Ekili mercimeklerin bir kısmı iş makinasının altında kalarak, bir kısmıda yığılan toprağın altında kalarak zarar gördü. Sene sonunda bu toprağı bahçeden dışarı çıkarıp bahçeyi yeniden komple sürdürmek gerekiyor. İş makinası toprağı ezince sürülü alanlarda zarar gördü.

blick beğendi.

Düzenleyen funku : 10-05-2017 saat 14:20
Eski 13-09-2017, 10:03   #11
Ağaçsever

Uzun zaman sonra foruma tekrar girebildim. En son yazdığım tarihten bu yana bahçede olan gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedim.

1. Bölgede yetişen dağ çileklerine ait. Bu bitkilerin meyvelerinden bizim bahçeye serpiştirsem bizim bahçede de çıkar mı acaba?

2. ilk meyvelerimiz görünüyor. Karadutlarımız yavaş yavaş büyüyor bakalım hayırlısı.

3. Ay çiçeklerimiz. Bu sene başka işlerle uğraşmaktan düzgün bir ekim yapamadık. Seneye artık.

4. Kıvırcıklar

5. Domateslerimiz. Fidelerini komşumuz verdi. Sulamadan ne kadar olursa artık.

Eklenen Resimler

Düzenleyen funku : 13-09-2017 saat 10:08 Neden: Eksik bilgi girişi
Eski 13-09-2017, 10:13   #12
Ağaçsever

Mısırlar, mercimekler, böğürtlen fidanımız, arakalar ve bir kök kıvırcık

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2017, 10:25   #13
Ağaçsever

Maydanozlar, soğanlar, ilk hasatlarımızın durumu patatesler ve soğanlar. Soğanlar kelle yapmaya başlamışlar.

Bu arada tarlaya kulübe yapmak için belediyeden izin alamadık. Biz de çözümü geçici bir yapı olan konteyner ile bulduk. Çalışmalara başladık. Kütükler üzerine bir kaide inşa edilecek ve üzerine konteyner koyulacak. Konteyner 8x3 metre yani 24 m2 olacak.

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2017, 11:11   #14
Ağaçsever

Evimiz geldi. Merak edenler için belirteyim; hazırda bir konteyner vardı fakat içerisinde soba yakamıyorduk. Artık yakabileceğiz. Çatısını da yaptık mı tamamdır.

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2017, 11:15   #15
Ağaçsever

Mercimek ve nohut hasadımız bitti. 6-7 kg civarında mercimek ve 5kg civarında nohut aldık. Allah bereket versin

Su kuyumuz kurak giden mevsime rağmen hala dolu. Sanırım işimizi görecek.

Çocukları yaylaya çıkardık. bol oksijen ve buz gibi suda çıplak ayak yürüme şansı buldular. Darısı gitmek isteyip de gidemeyenlerin başına...

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2017, 11:40   #16
Ağaçsever

Kuzineli sobamızı da kurduk. Artık soğuk kış günlerine hazırız Numaradan soba yanında poz verme işini de hallettik hemen

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2017, 12:37   #17
Ağaç Dostu

zynlby's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Galeri: 1
sayın funku, çok güzel bir sayfa olmuş. Ellerinize sağlık.
Hayalimi yaşıyorsunuz.
Maşallah. Çocuklarınız çok şanslılar, zaten yüzlerinde ki gülümsemeden de belli.
Verandayı, ahşap masa ve sandalyeyi kendiniz yapıyorsunuz sanırım. En zevklisi.
Kolay gelsin.
takipteyim.

zynlby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2017, 12:51   #18
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zynlby Mesajı Göster
sayın funku, çok güzel bir sayfa olmuş. Ellerinize sağlık.
Hayalimi yaşıyorsunuz.
Maşallah. Çocuklarınız çok şanslılar, zaten yüzlerinde ki gülümsemeden de belli.
Verandayı, ahşap masa ve sandalyeyi kendiniz yapıyorsunuz sanırım. En zevklisi.
Kolay gelsin.
takipteyim.
Çok teşekkür ederim Sayın zynlby,

Çocuklarla beraber biz de çocukluğumuzu yeniden yaşıyoruz diyebilirim. İstanbul'un gürültüsünden stresinden uzak geçirilen kısa süreler sonunda tekrar İstanbul gerçeğiyle karşılaşmak hem çocuklarda hem de bizde biraz depresyon oluştursada buna değer. Dilerim en kısa zamanda sizde hayal ettiğiniz gibi bir bahçeye kavuşursunuz.

Verandayı kendim yaptım. Masam ve sandalyem vardı şimdilik onları kullanıyorum. Bundan sonraki hedefim çatıyı yapıp verandanın üzerini kapatmak ve taş fırın Hayırlısı

zynlby beğendi.
Eski 13-09-2017, 13:07   #19
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Sayın funku,
Bahçenizi çok beğendim. Sevdikleriniz ile birlikte bahçenizde geçireceğiniz nice güzel günler, seneler dilerim.

OSMAN45 ve funku beğendi.
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2017, 13:07   #20
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın funku bahçeniz çok güzel mahsulünüz de bundan sonra inşallah bol bereketli olur.

araziniz özel uygulamalar için harika görünüyor. o sebeple size permakültür oluşturmak için sinek sekiz yayınlarından Permakültüre Giriş | Kitap, Müzik, DVD, Çok Satan Kitaplar, İndirimli Kitaplar | idefix.com kitabını öneriyorum. okuduğunuzda bu bahçede ne kadar harika şeyler yapacağınızı planlayacaksınız. konumlandırdığınız evin bile nerede ne kadar önemli olduğunu zamanla daha rahat anlayacağınız ve uygulayacağınız pek çok uygulamayı önceden planlıyabileceksiniz.

özellikle bir su havuzu/kuyusu nun olması bir tarla için mükemmel ölçüde kullanışlı bir şey bunu sürekli değerlendireceğiniz bir sisteme dönüştürebilirsiniz

funku beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2017, 13:27   #21
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster
Sayın funku,
Bahçenizi çok beğendim. Sevdikleriniz ile birlikte bahçenizde geçireceğiniz nice güzel günler, seneler dilerim.
Merhaba Tolga Bey,

Çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Düzenleyen funku : 14-09-2017 saat 06:59
Eski 13-09-2017, 13:29   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sayın funku bahçeniz çok güzel mahsulünüz de bundan sonra inşallah bol bereketli olur.

araziniz özel uygulamalar için harika görünüyor. o sebeple size permakültür oluşturmak için sinek sekiz yayınlarından Permakültüre Giriş | Kitap, Müzik, DVD, Çok Satan Kitaplar, İndirimli Kitaplar | idefix.com kitabını öneriyorum. okuduğunuzda bu bahçede ne kadar harika şeyler yapacağınızı planlayacaksınız. konumlandırdığınız evin bile nerede ne kadar önemli olduğunu zamanla daha rahat anlayacağınız ve uygulayacağınız pek çok uygulamayı önceden planlıyabileceksiniz.

özellikle bir su havuzu/kuyusu nun olması bir tarla için mükemmel ölçüde kullanışlı bir şey bunu sürekli değerlendireceğiniz bir sisteme dönüştürebilirsiniz
Musa Bey merhaba,

Çok teşekkür ederim, önerilerinizi dikkate alacağım. Şu an yapılması gereken çok iş var, dinlenelim diye düşündük ama bedensel olarak sürekli yoruluyoruz sadece kafamız dinleniyor ) Aslında istediğimiz de tam olarak buymuş. Kitabı çok merak ettim, bakalım neler yazıyormuş.

Eski 13-09-2017, 15:26   #23
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sayın Funku

Hayırlısı olsun
Sizin gibi aynı duygularla 20 sene evvel Düzcede 10 dönum bir yer aldım Doğa sevgim her türlü zorluğu yendi
İstanbul doğumluyum Azimli olduğunuz belli
Gölet yaptırdım su bitkileri yetiştiriyorum az fındığım var başarılar
Sayfama gölet resmini koyuyorum her türlü bilgi için çekinmeyin Selamlar

funku beğendi.
ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2017, 15:50   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Hayırlısı olsun
Sizin gibi aynı duygularla 20 sene evvel Düzcede 10 dönum bir yer aldım Doğa sevgim her türlü zorluğu yendi
İstanbul doğumluyum Azimli olduğunuz belli
Gölet yaptırdım su bitkileri yetiştiriyorum az fındığım var başarılar
Sayfama gölet resmini koyuyorum her türlü bilgi için çekinmeyin Selamlar
Merhaba Sayın Ahmeter,

çok teşekkür ederim. Vereceğiniz her türlü bilgiye ihtiyacım var. Mutlaka sayfanızı ziyaret edeceğim.

Eski 13-09-2017, 17:49   #25
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Sayın funku,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi funku Mesajı Göster
Merhaba Turgut Bey,

Çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
Tugut Beye söyledim, O da çok teşekkür ediyor

Düzenleyen Tolga Özmeral : 13-09-2017 saat 17:50 Neden: İmla.
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 07:01   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Tugut Beye söyledim, O da çok teşekkür ediyor
Tolga Bey kusura bakmayın, çağrı merkezinde çalışan biri olarak maalesef bazen telefonda bile farklı isimler telaffuz edebiliyorum. Sanırım meslek hastalığı, size yazarken Turgut isimli biriyle görüşüyordum sanırım. Tekrar özür dilerim. Kusuruma bakmayın. Saygılarımla.

Eski 15-09-2017, 09:36   #27
Ağaç Dostu

serdarbey33's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2017
Bahçeniz hayırlı olsun kolay gelsin.

funku beğendi.
serdarbey33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 10:23   #28
Ağaçsever

Yeni sobamız geldi :)

Saç sobadan istediğimiz verimi alamayınca değiştirmeye karar verdik. Yine kuzineli fakat daha geç soğuyan ve daha yüksek ısı veren bir modele geçtik. Tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

Muda, TCM ve nevgül beğendi.
Eski 23-10-2019, 10:27   #29
Ağaçsever

inşaat işleri

Uzun zamandır forumda paylaşım yapamamıştım. Geçen sene kulubeminizin üzerine çatı yapmaya karar verdik ve çalışmalara başladık.

Eklenen Resimler

Muda ve nevgül beğendi.
Eski 23-10-2019, 10:33   #30
Ağaçsever

Eh işte

Tam istediğimiz gibi olmadı ama çalışmalara devam.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, Dutlubahçe ve 3 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024