agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2017, 16:51   #31
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Computerboy; aramıza hoşgeldiniz sayfanız hayırlı olsun... Görüyorum çok hızlı çıkmışsınız her şey çok güzel görünüyor. Ayrıca oğlunuz çok tatlıymış uzun ömürlü sağlıklı yaşasın ^^

ilk olarak fide yetiştirirken sanırım her şeyi aynı zaman dilimlerinde ektiğiniz için fideleriz biraz şaşkınlık yaşamışlar gibi duruyor..

Ayrıca fidelerdeki sararmanın nedeni benim düşünceme göre susuzluk değil fideler stress yaşamış ortama adapte olma dönemi ve soğuk rüzgar yeme sonucu öyle sararma olması normal..

Domatesleri ilk sulama sonrası sulamadan olduğu kadar kaçının sulama ne kadar az olursa domates de verimli olur. Domatesler sulanmazsa kök oluşumu olabildiğine hızlı oluyor ve toprakta en az 1.5 - 2 metre derinliğe inebiliyorlar.

Her şey gönlünüzce olsun ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 17:07   #32
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bahçeniz hayırlı ve bereketli olsun. Karıkları güzel yapmışsınız, yalnız dikkatimi çeken konu; fideleri sırta değil de, karığın derin yerine dikmişsiniz. Sulama da bu sorun yaratır, bitkiler su içinde kalır. Ya çürürler ya da hastalıktan başınızı alamazsınız. İmkanınız varsa damlama yapmanızı öneririm.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 08:35   #33
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Sn. Computerboy sayfanız hayırlı olsun. Sanırım aynı kaderi paylaşıyoruz ve benzer özelliklerimiz var. Bende 2 yıl önce bu işe balkonda başlayıp şu an sizin yaptıklarınızı yapmaktayım. Sn. tarku nun da deiği gibi ilk işiniz damlama olsun. 400 metre 100 tl civarında satın alabilirsiniz , size yeterli gelecektir. Saatlerce sulama işi ve hastalıklarla uğraşmak yerine , musluğu açıp bir çay demler izlersiniz .

Fide yetiştirme işlemleriniz gayet başarılı, çalışmalarınız ve gayretiniz de çok yerinde olmuş, emeğinize sağlık. Her şey çok güzel olacak inşallah bereketli bir yıl dilerim, kolay gelsin.

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 18:52   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun,hasatlarınız bereketli olsun.

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 08:15   #35
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Computerboy; aramıza hoşgeldiniz sayfanız hayırlı olsun... Görüyorum çok hızlı çıkmışsınız her şey çok güzel görünüyor. Ayrıca oğlunuz çok tatlıymış uzun ömürlü sağlıklı yaşasın ^^

ilk olarak fide yetiştirirken sanırım her şeyi aynı zaman dilimlerinde ektiğiniz için fideleriz biraz şaşkınlık yaşamışlar gibi duruyor..

Ayrıca fidelerdeki sararmanın nedeni benim düşünceme göre susuzluk değil fideler stress yaşamış ortama adapte olma dönemi ve soğuk rüzgar yeme sonucu öyle sararma olması normal..

Domatesleri ilk sulama sonrası sulamadan olduğu kadar kaçının sulama ne kadar az olursa domates de verimli olur. Domatesler sulanmazsa kök oluşumu olabildiğine hızlı oluyor ve toprakta en az 1.5 - 2 metre derinliğe inebiliyorlar.

Her şey gönlünüzce olsun ^^
sayın dongyul dediğiniz gibi bu sene hızlı bir başlangıç yaptım. söylemiş olduğunuz şeyler tarlamı ve kendimi geliştirmem için çok değerli. tam da dediğiniz gibi domateslerimde stres olduğunu fark ettim. bundan sonra onun için önlem alacağım.

Ankara'nın havası bi kapalı bi açık olunca domateslerde ışıkta sorun yaşadılar. umarım bu sene hepsi güzel olur.

esemeral ve dongyul beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 08:18   #36
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı ve bereketli olsun. Karıkları güzel yapmışsınız, yalnız dikkatimi çeken konu; fideleri sırta değil de, karığın derin yerine dikmişsiniz. Sulama da bu sorun yaratır, bitkiler su içinde kalır. Ya çürürler ya da hastalıktan başınızı alamazsınız. İmkanınız varsa damlama yapmanızı öneririm.
sayın tarku dediğiniz tüm fikirleri katılıyorum. o kadar güzel karık yapmaya uğraştım ancak bazen çok istediğimiz şeyler mahalle baskısıyla olmuyor sanırım. karık üzerlerine doğru yapacaktım lakin teyzem,dayım,annem defalarca anlatmama rağmen biz yıllardır yapıyoruz dediklerinden dolayı çok inatlaşmamama rağmen dinletemedim. bu sene böyle oldu . seneye çok daha düzgün damlama sulama olacak şekilde yükseltilmiş geniş karıklar yapacağım. o zaman hem verimli hem düzenli olmuş olacak.

hayırlısı bakalım

tarku ve esemeral beğendi.
Eski 22-05-2017, 08:21   #37
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. Computerboy sayfanız hayırlı olsun. Sanırım aynı kaderi paylaşıyoruz ve benzer özelliklerimiz var. Bende 2 yıl önce bu işe balkonda başlayıp şu an sizin yaptıklarınızı yapmaktayım. Sn. tarku nun da deiği gibi ilk işiniz damlama olsun. 400 metre 100 tl civarında satın alabilirsiniz , size yeterli gelecektir. Saatlerce sulama işi ve hastalıklarla uğraşmak yerine , musluğu açıp bir çay demler izlersiniz .

Fide yetiştirme işlemleriniz gayet başarılı, çalışmalarınız ve gayretiniz de çok yerinde olmuş, emeğinize sağlık. Her şey çok güzel olacak inşallah bereketli bir yıl dilerim, kolay gelsin.
sayın resulgur sizin çalışmalarınızı bende yakından takip ediyorum. çok başarılı bir süreç yaşamışsınız. dediğiniz gibi seneye inşallah bende damlamaya geçeceğim. bu sene çok olumsuzluklar yaşadık hem tarla hem sağlık açısından fideleri bile zar zor götürüp dikebildim. neyse ki şu an her şey yolunda. ilginiz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

esemeral ve Resulgur beğendi.
Eski 16-06-2017, 17:21   #38
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sn. computerboy bahçe sayfanız hayırlı, bereketi bol olsun, aramıza hoş geldiniz.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2017, 07:54   #39
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

kabaklar olgunlaşmaya başladı

ankara da 2-3 haftadır sürekli yağmurların hafta sonuna denk gelmesi hafta içi de çok fırsat bulamamdan dolayı bu hafta sonu 2 saatliğine çapa yapmaya gittim ancak tam başlamışken yağmur atıştırmaya başladı. az biraz çalıştım sonrasında çıkmak zorunda kaldık.
o kadar ki sonrasında gün boyu yine yağmur yağdı.

bu fide aralarındaki otları bir türlü yok ödemedik. otla mücadele de genel olarak ilaç kullanmışlar ancak ben kullanmak istemediğimden otlar hızlı bir şekilde yağmurlarında etkisiyle çoğaldılar. bakalım önümüzdeki haftalarda bir çaresine bakacağız.

ilk kabaklarım çok mutlu ettiler. özellikle resmini çektiğim büyük çiçekli olanla biraz daha büyümüş olanı tohumluk ayırdım. bu kabak gerçekten çok aşırı verimli. tohum paylaşımında özellikle tohumlarını paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2017, 10:41   #40
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Computerboy, benim de benzer uygulamalarda başımdan geçtiği için bir kaç önerim olacak; Kargıları fazla uzun seçmeyin yoksa toplaması zor olacak. Ayrıca kargıların üzerindeki kabuklarını temizleyin sezon sonu üzerine sarılmış fasulyelerle birlikte temizlemesi sıyırması zor oluyor. Bir de sıranın başına sonuna sağlam - kalın kargı (ben inşaat demiri kullanıyorum) çakıp ip ile üstlerinden bağlarsanız; daha sağlam olur birbirine destek olacağı için, kargılar kısa gelirse fasulyelerin kolları iplere dolanır bu eksikliği hissettirmez, kargılar uzun olursa da boyunuzun yettiği yerden ipe sardırırsınız daha yukarı gitmezler. Üstten ip ile sabitlemeyi bir de enine yaparsanız fırtına çıksa yıkılmaz.

Otları toprak şimdi yaş iken küçük hafif çapalarla kolayca topraktan sıyırabilirsiniz. Güç ve zamandan tasarruf. Yoksa toprak sertleştikçe bu daha zor olacaktır. Sulamaya başladığınızda ise karıklar su ile dolduktan sonra yine toprak suyunu alacağı için çapalama işi kolay olacaktır.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2017, 11:22   #41
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ Computerboy, benim de benzer uygulamalarda başımdan geçtiği için bir kaç önerim olacak; Kargıları fazla uzun seçmeyin yoksa toplaması zor olacak. Ayrıca kargıların üzerindeki kabuklarını temizleyin sezon sonu üzerine sarılmış fasulyelerle birlikte temizlemesi sıyırması zor oluyor. Bir de sıranın başına sonuna sağlam - kalın kargı (ben inşaat demiri kullanıyorum) çakıp ip ile üstlerinden bağlarsanız; daha sağlam olur birbirine destek olacağı için, kargılar kısa gelirse fasulyelerin kolları iplere dolanır bu eksikliği hissettirmez, kargılar uzun olursa da boyunuzun yettiği yerden ipe sardırırsınız daha yukarı gitmezler. Üstten ip ile sabitlemeyi bir de enine yaparsanız fırtına çıksa yıkılmaz.

Otları toprak şimdi yaş iken küçük hafif çapalarla kolayca topraktan sıyırabilirsiniz. Güç ve zamandan tasarruf. Yoksa toprak sertleştikçe bu daha zor olacaktır. Sulamaya başladığınızda ise karıklar su ile dolduktan sonra yine toprak suyunu alacağı için çapalama işi kolay olacaktır.

sayın TCM tam da düşündüklerimi yazmışsınız. tarlada iken anneme 3 gün öncesinde sulattım sonra gittim toplamaya çalıştım. oruçlu olurken başaşağı durmak çok yorucu o nedenle kolaylığını gördüm ramazandan sonra tamamını toplayacağız.

kargılaın boyları fotoğrafta büyük görünmüş ancak dediğiniz gibi üstlerden bağlamayı bende düşünmüştüm. hatta eğer bağlamazsak yıkılır diyede babama tembihlemiştim. çarşamba günü bakalım tekrardan onları bağlamaya gideceğim. ancak bu kargı temizleme olayı bu sene maalesef zaman bakımından çok mümkün olmayacak gibi yerlerine yerleştirmeden yapmış olsaydım yapılabilirdi. artık seneye tertemiz(yağ gibi) yapar öyle koyarız.

esemeral beğendi.
Eski 17-07-2017, 13:08   #42
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

yeni fotolar

bahçeden uzunca zaman yorgunluktan dolayı foto çekemiyordum. en son domateslerde aşırı yağışlardan ve sulamada karıklarda suyun birikmesinden dolayı kara leke bakteriyel hastalığı olmuştu neyse şu an yağmurların kesilmesi sulamanın azatılması ve hastalıklı bitkilerin temizlenmesiyle oldukça düzelme görüldü.

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2017, 13:12   #43
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

devamı

salatalıklarda hiç verim beklemiyordum ve iki hafta ard arda gitmeyince annemlerde toplamayınca durum bundan ibaret oldu biraz. gerçi annemler de bu kadar salatalık olabileceğine ihtimal vermemişler. sonuç hem sevindirici hem üzücü. çok fazla büyümüşler. 2 karıktan koca 1 kasadan fazla salatalık toplandı pek çoğu tohumluk olarak kalmış gibi görünüyor

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2017, 13:16   #44
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

devam

fasulyeler özellikle boncuk ayşe ve beyaz boncuk çok güzel verim verdi fakat hengisini nereye ektiğimi hatırlayamdığımdan yazdığım yazınında silinmesinden dolayı şuan ne çıkarsa yiyoruz hatta kuru fasulye bırakmıştık onlarda silinince bütün fasulyeler karıştı. seneye yeniden tohum temin etmek gerekecek gibi. tek bildiğim meksika fasulyesi. hayatımda bu kadar güzel bir fasulye görmedim diyebilirim. bazı yerlerde bu fasulyeye cenent fasulyesi de diyen varmış. renkleri müthiş.

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2017, 13:18   #45
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

meksika fasulyesi -cennet fasulyesi vs.

bu fasulyelrein çiçekleri görenleri hayran bırakıyor

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2017, 13:20   #46
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

domatesler orman oldular

domateslerin büyümesini artık durdurmaıyorum aralarına dahi girmek sorun olmaya başladı bu sene pek çok şeyi tecrübe ettim seneye daha düzenli bir bahçe olacağı kesin. biberlerinde dökümü başladı. yavaştan menemenlikere başlamak gerek.

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2017, 13:24   #47
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

devam

rastgele attığım marul tohumlarıda maşallah iyi canlandı az su verince bolca göbek yapmaya geçtiler. tecrübe etmek güzel oldu. elimde olan marulları eylüle doğru çoğaltıp kışa bolca yeşillik yiyebilecek şekilde bi sera düşünüyoruz bakalım. umarız istediğimiz gibi bir sonuç elde ederiz.

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2017, 09:57   #48
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

bizim tarla biraz yavaş

uzun zamandır tarladan salatalık ve kabak yiyerek bıkmış biri olarak ve milletin domateslerinden konservelere geçtiğini görmekten dolayı yılgınlığım artmaya başladı. ancak yavaş yavaş sindirerek büyümeleri hem keyif veriyor hem de hepsi biranda birlikte olmaya başladılar. bu hafta sonu çektiğim bazı fotoları paylaşmak istedim

Bu fasulyeler bir harika inşallah bu sene tohumlarını sizinle paylaşacağım. 10 tane tohumu 1 karığa diktim şu an etrafını her biri 1 metre çeperinde kapladı. salkım gibi verim olması cabası.
Name:  IMG_2975.jpg
Views: 548
Size:  73.6 KB

bu sene ilk kez bahçede bu denli ekim dikim yapmanın sorunlarıyla karşılaşmaya devam ediyorum. oturak fasulyeler tamamen karıştı seneye tohumları yenileyerek ekeceğim. resimdeki boncuk ayşe **** beyaz boncuk olabilir. ancak bunların tadı süpermiş
Name:  IMG_2976.jpg
Views: 567
Size:  73.3 KB

anneme defalarca tembih etmeme rağmen salatalıkları sırf biz toplayalım diye toplamayınca olan durum bunlardan ibaret neyse seneye isteyen herkese çengelköy, badem ve uzun sırık salatalık tohumlarından bolca vereceğim.
Name:  IMG_2977.jpg
Views: 565
Size:  72.9 KB
Name:  IMG_2978.jpg
Views: 548
Size:  74.9 KB

kışlık turşular için dikilen turşuluk dayanıklı çekirdeksiz ince fasulyeler büyümeye başladı. tohumları uzun yıllar köyde bu fasulyeyi yetiştirenlerden alındı.
Name:  IMG_2979.jpg
Views: 583
Size:  78.5 KB

Eski 24-07-2017, 10:02   #49
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

domatesler yavaş yavaş formlarına bürünmeye başladı. bu domatesler nasıl irileşekler bakalım bekliyorum.
Name:  IMG_2980.jpg
Views: 568
Size:  75.5 KB
Name:  IMG_2981.jpg
Views: 586
Size:  75.6 KB
Name:  IMG_2982.jpg
Views: 562
Size:  75.9 KB

beni bu denli bahçe yapmaya iten şey domates olduğundan onlara karşı biraz daha hassas yaklaşıyorum.

Eski 24-07-2017, 10:51   #50
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
bu fasulyelrein çiçekleri görenleri hayran bırakıyor
Sn. Musa Gündoğan;

Bu fasulyeleri ben daha önce süs fasulyesi olarak uzun yıllar önce birkaç yıl ekmiştim. Bendekiler çok güzel çiçek açmasına rağmen çok az fasulye yapmışlardı. Sizdekinin verim düzeyi iyi diyorsunuz. Normal fasulye gibi verimli mi?

Düzenleyen Muda : 24-07-2017 saat 14:07 Neden: isim değişikliği eklendi
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 13:07   #51
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. computerboy;

Bu fasulyeleri ben daha önce süs fasulyesi olarak uzun yıllar önce birkaç yıl ekmiştim. Bendekiler çok güzel çiçek açmasına rağmen çok az fasulye yapmışlardı. Sizdekinin verim düzeyi iyi diyorsunuz. Normal fasulye gibi verimli mi?
sn muda

ben ilk defa bu sene onu da patronumdan doğrudan-yıllardır ektiği fasulyelerden alarak ektim. bu fasulye her yerde verimli olmayabiliyormuş kendisi daha önce söylemişti verim konusunda verdiklerimin çoğunda olumsuz oluyor demişti. bende şu ana kadar hiç bir çiçeğinin zayii olduğunu görmedim neredeyse tamamı meyveye durdu ancak çiçekli olma zamanı biraz uzunca sürüyor, ortalama 2 hafta her bir çiçek açık kalıyor sonrasında fasulyeye dönüyor.

son paylaştığım resimlerin arka tarafında kuruyan çiçeklere baktığınızda fasulyelerin oluştuğu görülüyor. şuana kadar toplamak nasip olmadı ancak hiç biride kuruyup dökülmedi.

benim bu fasulye için belki erken ama yetiştirmek için rüzgarı az olan cereyanda kalmayan bir yer lazım. güneşi çok seviyor güneş ne kadar çok sıcak olduysa kendisi o kadar çok çiçek açtı.

suyunu bol veriyoruz. tarlanın çukur yerinde su orada biraz daha fazla kalıyor. ilk hasatımda detaylı olarak bilgi vermeyi düşünüyorum. bu fasulye türü taze fasulye olarak değilde tane fasulye olarak tüketildiğinden mi bilmem yetişmesi baya uzunca zaman alıyor. önümüzdeki 2 hafta içinde ilk hasatı yapabiliriz diye düşünüyorum.

Muda, esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 24-07-2017, 13:40   #52
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Nihayet adını bulabildim. Bende olmasa da verimli bir türmüş. Hangi bitkiyi tohuma bırakırsanız bırakın o bitkiden yeni ürün almak biraz zor olmakta. Tohumu yetiştirmek için uğraşıyor. Tohum olgunlaştığı zaman yeni ürünü veriyor. Biz fasulyeyi, salatalığı hasat ettiğimiz zaman hemen yenisini yapmak durumunda kalıyor.

Fasulyenin çok yıllık olması da ilginç. Bizim burada tek yıllıktı. Soğuk farkı.

Scarlet Runner Bean, Phaseolus coccineus – Master Gardener Program

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 14:00   #53
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Kullanıcı adı değişikliğin uğur getirsin.

Bereketli hasatlar dilerim.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 15:15   #54
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Kullanıcı adı değişikliğin uğur getirsin.

Bereketli hasatlar dilerim.
çok sağolun sayın g.c önceki isim internet ortamında fake olarak kullandığım bir hesaptı neyseki böylelikle sorun daha kalıcı olarak çözüldü.

umarım herkes için bol bereketli hasatlar olur.

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 24-07-2017, 15:17   #55
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Nihayet adını bulabildim. Bende olmasa da verimli bir türmüş. Hangi bitkiyi tohuma bırakırsanız bırakın o bitkiden yeni ürün almak biraz zor olmakta. Tohumu yetiştirmek için uğraşıyor. Tohum olgunlaştığı zaman yeni ürünü veriyor. Biz fasulyeyi, salatalığı hasat ettiğimiz zaman hemen yenisini yapmak durumunda kalıyor.

Fasulyenin çok yıllık olması da ilginç. Bizim burada tek yıllıktı. Soğuk farkı.

Scarlet Runner Bean, Phaseolus coccineus – Master Gardener Program
sayın muda bende epey bi araştırmıştım bu fasulyeyi ve bende inşallah verim olur diye çok heveslenmiştim. yetiştirilmesiyle alakalı pek bilgim olmadığından şansıma iyi denk gelecek şekilde yerini yurdunu sevdi. bol hasat olursa tohumlarını fazla fazla paylaşma çabası içindeyim. bildiğim kadarıyla fiyatı yüksek olduğundan genelde lüks yerlerde zeytinyağlı meze olarak tüketiyorlar

Muda, esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 31-07-2017, 13:00   #56
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

bu hafta biberlerin haftası

geçen hafta çok güzel çiçek açan biberler bu hafta 2 evi geçindirecek kadar biber verdi. işin güzel yanı buları dikerken icat çıkarma diyen köylüler şimdi siyah sivri biberin,dolmalık sarı biberin tadlarına baktıkça artık çeşitliliği beğenmeye başladılar. tabi bu arada tohumlukları da paylaşım için ayırdık 2-3 haftaya dalında kızaranların tohumlarını alacağım.

bu hafta bir şeyi fark ettim. ceviz altında bir şey yetişmez sözünü düşünerekden altına fide dikimi yapmamıştım. ancak altına annem patates ve kara lahana dikmişti hepsi çok canlı aksine aydınlıkta kalanlar daha kötü durumdalar onların fotoğrafını da haftaya ekleyeceğim.

2 yemeklik dolma biberler
Name:  IMG_3114.jpg
Views: 503
Size:  59.0 KB

siyah sivri biberler hem tadları hemde görüntüleri itibariyle çok güzeller. ilk yiyen acı gibi zannetse de çok tatlılar
Name:  IMG_3115.jpg
Views: 473
Size:  56.3 KB

bunlarda üçburun köy,sarı sivri,tatlı kıl,yeşil sivri biberler
Name:  IMG_3116.jpg
Views: 3305
Size:  70.1 KB

Eski 31-07-2017, 13:32   #57
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Şimdiden afiyet olsun, dolmalıklar "yiyin gari" diyor.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2017, 15:22   #58
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

sayın g.c dediğiniz gibi tam o haldeler. hayatımda ilk defa dolmalık biber topladım. mahsül görüntüsünden ziyade toplarken insanı daha bi mutlu ediyor.

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 09-08-2017, 08:53   #59
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

biber toplamaya devam

kara lahanaların fotoğraflarını çekemedim. zamanım çok dar olduğundan hızlıca biberleri toplayıp çıkmak zorunda kaldık. bu hafta biberleri şirketteki arkadaşlara sattım. resmen kapış kapış gitti. hatta mahsülün hepsini satın almak isteyenlerde oldu.
Tatlı çıtır kıl biber kilosunu 3 tl den sattım içerisinde çok az da olsa sivri biber mevcut
Name:  IMG_3228.jpg
Views: 461
Size:  72.1 KB

benim bu seneki favorin tatlı siyah sivri biber tadı mükemmel sulu etli kilosunu 4 tl den sattım
Name:  IMG_3229.jpg
Views: 4128
Size:  70.1 KB

üç burun köy biberi kilosunu 3 liradan sattım
Name:  IMG_3231.jpg
Views: 4560
Size:  70.6 KB

sarı tatlı sivri biber ve bir kaç tane çarliston kilosunu 3 liradan satamadım. çok tutulmuyor sanırım
Name:  IMG_3232.jpg
Views: 3513
Size:  57.5 KB

en en favorim sarı dolmalık biber çok çok lezzetli normalde biber dolmasının biberlerini hiç yemem ancak bunu sanki dolma için yapmışlar. içiyle birleşince müthiş tadı var. özellikle tohumluklar seneye daha fazla dikilecek. kilosunu 4 liradan sattım
Name:  IMG_3233.jpg
Views: 3648
Size:  49.9 KB

Eski 09-08-2017, 08:59   #60
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

devam

yeşil dolma kandil biber ince kabuklu verimli ve bir o kadarda lezzetli. ince kabuklu olmasından dolayı sıcağı çok sevmiyor gölgede durması daha iyi
Name:  IMG_3234.jpg
Views: 3646
Size:  62.1 KB

satalıklar bir gün önce yağmur yağdı gece boyunca salatalıklar çıldırmış gibi büyümüşler. uzunlamasına değilde enlemesine büyüdüler.
Name:  IMG_3235.jpg
Views: 431
Size:  67.5 KB

6 kök kabaktan bu sene 150 kiloya yakın kabak aldık. artık bıktık diyebilirim. şirkettekilere promosyon olarak dağıtıyorum. tohumluk almıyorum. tohumlarını patrondan aldığım için hibrid olma ihtimalinden dolayı tohumluk ayırmadım.
tadı çok güzel
Name:  IMG_3236.jpg
Views: 422
Size:  42.9 KB

Etiketler
bahçe, computerboy, hasat mevisimi, ilk bahçem, organik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024