agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1470Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2015, 01:26   #1
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
sinbas / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Burdur

Bahçenin büyüklüğü : 80 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : hepsi mevcut

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8A

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : taşlık Pancar toprağının yığıldığı mezbelelik bir yer.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 4

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : yaptığıma tasarım denilirse yaptım yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : başlamadan önce amatörce bir plan yapmıştım aşağıda görebilirsiniz.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? çardak, mutfak evyesi, uyduruk bir mutfak tezgahı, 3 tarafı gül, 1 tonluk şamandıralı su deposu ve 60 litrelik gübreleme tankı.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : yok mülkü bana ait değil. Lojmana tahsisli

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : sadece sebzeler ve süs bitkileri.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Güller.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Gül

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : çelikle gül ihtiyacım kadar

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sorun yok

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : her sulamada 1 tonluk depo ile sınırlı tutmak şartıyla Damlama sulama sistemi.

Toprak özellikleri : Burdur Antalya Isparta'nın bir çok tarlasından gelen karma pancar toprağı.

Kompost yapıyor musunuz? : hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : hayır

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Bahçem savaş alanı gibi her tür haşarat var, Dana burnu, tel kurdu, Bozkurt,Kırımızı örümcek, yeşil kurt, Beyaz sinek,yaprak galeri sineği, trips, yaprak biti, Külleme Mantar mildiyö vs vs kısacası Ziraat fakultesi bitki koruma bölümünün arayacağı her tür zararlı mevcut.

Bahçeniz organik mi? : değil

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Yanmış hayvan gübresi,Melas ve asitlere dayalı

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : fare var yılanlar ve kediler de mevcut

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : hayır

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : öncelikle tüm bahçeyi bitkileri asabileceğim ve gölgelikle kapatağım şekilde düzenlemem ve minik bir mutfağa dönüştürdüğüm aradığım her türlü kap kacağı bulabildiğim çardağım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Yeni olmadım.

Name:  bahçe vaziyet planı.jpg
Views: 1955
Size:  71.5 KB

Name:  bahçe vaziyet planı1.jpg
Views: 1475
Size:  34.3 KB

Bu günlük bu kadar yeter fırsat buldukça başlangıçtan bu güne kadar olan Fotoğrafları eklemeye çalışırım.

Düzenleyen sinbas : 09-08-2015 saat 01:45
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 01:26   #2
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Başlangıç videosu yıl 2012 Nisan - Mayıs dönemi. 80 metrekarelik bahçenin sadece 50 metre karesini sebzeye ayırdım gerisi kendimize ve konuklarımıza keyifli vakit geçirmek için ayrıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=3SrUXKP_VxM

Eski 08-08-2015, 01:44   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Sayfanız hayırlı olsun sinbas , merakla takip edeceğim sayfa olucak .

Fare ve yılan çok sık gözüküyormu yılan yine neysede faree :/ aman Alllahım bu fare kovucu rahatsız edici cihazlardan falan kullanıp yarar gördünüz mü ?

sinbas, aleydi, Milla ve 4 kişi beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 10:57   #4
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Sayfanız hayırlı olsun sayın sinbas.

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 11:14   #5
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Sayfanız hayırlı, uğurlu olsun Sn. sinbas.
Burdur'un Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8a.

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 11:32   #6
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
sn.sinbas ,

sayfanız ve bahçeniz hayırlı olsun. planlı başlamış olmanız çok güzel . ben başlarken sağlıklı plan yapmadığımdan deneme yanılma yöntemi ile çok hata yaptım. bu da zaman ve ekonomik kayıplara neden oldu. ama yılmadan yola devam diyorum.

paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

saygılar..

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 11:38   #7
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Sn. Sinbas hayırlı olsun sayfanız.

sinbas, aleydi, Milla ve 6 kişi beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 11:42   #8
Ağaç Dostu

kkale71's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
sayfanız hayırlı olsun , bahçeniz gönlünüzce olsun.

kkale71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 12:07   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sayfanız bol paylaşımlı, bahçeniz bol ürünlü olsun Sinan Bey. Ancak benim devrilen biberlere nispet yapar gibi biber resimlerini doldurmuşsunuz videoya. Bahçenin son resimlerini merakla bekliyoruz.

sinbas, aleydi, Milla ve 3 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 13:22   #10
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Sayfanız hayırlı olsun merakla bekliyoruz
Bol ürünler

sinbas, aleydi, Milla ve 3 kişi beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 19:17   #11
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sayın sinbas,
Sayfanız hayırlı olsun. Emeklerinizin karşılığını bolca almanız dileğiyle.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 01:59   #12
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Değerli arkadaşlarım hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve sayfama hoş geldiniz! diyorum.
Bu sayfayı okuyan üye olsun olmasın her kese bildiklerimi, denemelerimi ve deneyimleri mi dilimin döndüğünce anlatarak yararlı olmaya çalışacağım bu da biraz zamanımı alacak onun için hiç acele etmeyeceğim eksik veya yanlış bilgi aktarmak istemiyorum.

Bu arada yaptıklarımla ilgili fikir ve birikim sahibi arkadaşlardan da ilaveler yapmalarını rica edeceğim.

Saygılarımla.
Sinan Başarır

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun sinbas , merakla takip edeceğim sayfa olucak .

Fare ve yılan çok sık gözüküyormu yılan yine neysede faree :/ aman Alllahım bu fare kovucu rahatsız edici cihazlardan falan kullanıp yarar gördünüz mü ?
Fareler var fakat bizlerle sorunları yok onların sorunu kediler ve yılanlarla kendi aralarında geçiyor.

Fare kovucular hakkında bir deneyimim yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı, uğurlu olsun Sn. sinbas.
Burdur'un Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8a.
Vermiş olduğunuz bilgi için ayrıca teşekkürler.

YeniGine, aleydi, TCM ve 7 kişi beğendi.
Eski 09-08-2015, 17:16   #13
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Bize ayrılan parsel 80 metre kare idi ben bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirim den yola çakarak başladım işe.
1/3 ü çardak güller su deposu mutfak lavabosu mangal semaver ve diğer süs bitkileri için.
2/3 sebzelere olmalıydı
Onun için bir plan yaptım yukarıda olduğu gibi, birim alandan en yüksek verimi alabilmem için ekeceğim sebzelerin sırık olan cinslerini tercih etmeliydim, 2 m askı demirleri yüksekliğinde askı demirleri ile ekim yapacağım alanı münavebe yapabilmem için 8 e böldüm, şimdi her bölümde sıra ile her tür sebzeyi yetiştirebiliyorum.
Name:  patlıcan.jpg
Views: 1785
Size:  56.6 KB

Biber ve Patlıcanların devrilmemeleri için 6 lık nervürlü inşaat demirinden 30*80 ölçülerinde U şeklinde demirler hazırladık. 3,5 m lik sıralara iki başa bir ortaya olacak şekilde demirleri dikerek aralarına kasa ipi dediğimiz pamuk ipleri iki üç sıra olarak çekiyorum, dolayısıyla biber patlıcan oturak fasulye kesinlikle yanlara devrilemiyor.
Name:  biber.jpg
Views: 1825
Size:  68.3 KB
Aydınlatmada kullandığım elektriğimi kendim üretiyorum, 1 tonluk şamandıralı su tankım var sular kesilse bile benim suyum her zaman dinlenmiş olarak mevcut.
Şimdilik yazacaklarım bunlar bahçeye gitmem lazım eşim hazırlanmamız lazım dedi.

Eski 09-08-2015, 17:19   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sayın sinbas, sevgili aleydi'nin sayfasından size yazamadım, öncelikle sayfanız ve bahçeniz hayırlı olsun.
Ayrıca huzurun tamamlayıcısı olan müziği özellikle tangoyu seçmiş olmanız taktire şayan,
size kesinlikle katılıyor ve yemyeşil bir bahçede rengarenk çiçeklerin arasında;
Melahat gülses'ten canımın taa içisin şarkısını armağan ediyorum

resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 19:32   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Bahçe sayfanız hayırlı ve bereketli olsun Sn. Sinbas, planlı, düzenli, tertipli bahçeleri gezmeyi daha çok seviyorum, artık sizin bahçeniz de bu listede, takipteyim... Kolay gelsin

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 21:23   #16
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Evet arkadaşlar hepiniz sayfama hoş geldiniz.

Hummalı çalışmamız son hızla devam ediyor hedefim birim alandan en yüksek en kaliteli verimi alabilmek ve evim gibi huzur bulabileceğim bir mekan haline getirmekti.
Askı demirlerimiz bitmiş ve Bir taraftan Çardak yapımı sürerken diğer taraftan da bol hayvan gübresi ile standart ölçülerde yerleri hazırlanmış fidelerimiz yerini almıştı.
Fide dikimine bir hayli geç başlamıştık (17.05.2012) bölgeye suyun geç gelmesi hazırlık aşaması uzun sürmüştü fide çeşitlerinde fazla seçici olamadım bulduğumun en iyisini almaya çalıştım.
Bu günlükte bu kadar görüşmek üzere...

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2015, 23:32   #17
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın sinbas; bahçe sayfanız hayrlı ve bereketli olsun inşallah!..
Bahçenizin büyüklüğü maşallah gayet güzelmiş ve inanıyorum ki güzel bir bahçe, bilgiler bizleri bekliyor. Rastgelsin inşallah!..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 23:38   #18
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Bahçe sayfanız hayırlı olsun Sayın sinbas.

YeniGine, sinbas ve Jakin beğendi.
telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 23:57   #19
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Askı demirlerinin arası 3,5 * 3,5 şeklinde yerleştirildikten sonra demirler arasına paslanmaz telle 60-70 cm aralıklarla askı telleri gerdik.
Altına ekilecek Sırık Domates, Sırık Fasulye, Sırık Salatalık vs.leri ip yardımıyla yukarıdaki tele tutturuyorum, ayrıca devrilme riski olan fazla uzayan Patlıcan, biber'leri de yine yakarıda ki tellere iple bağlıyorum. bu uygulama bana çok kolaylık sağladığı gibi birim alanda daha fazla domates salatalık yetiştirme olanağı sağlıyor.
Normalde yer domatesi yaklaşık 80 cm*1,50 metre ölçülerinde olması gerekirken, sırık domatesi 40*70, 50*80 veya 60*90 cm ye dikebiliyorum, yine salatalığı yerde yetiştirmeniz gerekirse büyük alan kaplamakta oysa sırık salatalık 40*80 ara ile dikebiliyorum.
Böylelikle birim alanda daha fazla bitki yetiştiriyor ve o oranda da ürün alabiliyorum.

Denemek istediğim bir şey var idi o da bahçenin yanları açık kalmak sureti ile üstünü tamamen sera naylonu ile kapatmaktı. 80 metrekare naylon aldım demirlerin üzerine takviye halatları gerdim sonra naylonu serdim köşelerinden bağladım sonra üstüne tekrar halat germek suretiyle rüzgara olan dayanımını artırdım, daha sonra havalar çok ısınınca naylonun üzerine ayrıca sebze gölgeliği serdim, naylonun görevi gece ile gündüz arasında ki ısı farkını aza indirmek ve gece düşecek çiğle birlikte asit yağmurlarından korumaktı. bu konuda başarılı oldum ancak yaptığım hesap hatası sebzelerde hızla küllemeye sebep oldu. zira diktiğim direklerin boyu yeterli olmamış bahçedeki yanlardan olan havalandırma da yeterli gelmemişti, şu anda olsa o direklerin yüksekliğini en az 3,5 metre yapardım. daha sonra ki yıllarda da kesinlikle sera naylonunu kullanmadım. oysa bitkilerde olağan üstü büyüme kaydetmiştim verim yüksek gelişme hızlı buraya kadar iyi olmuştu. fakat sonu kötü oldu.
Bu günlükte bu kadar...
Hoşçakalın,
Dostçakalın,
Sağlıklı ve Mutlu kalın.

17 Haziran 2012

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2015, 12:09   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Sayfanız hayırlı olsun. Bende deneyimlerinizden faydalanmak isterim özellikle u şeklini verdiğiniz inşaat demiri işlemini deneyeceğim.

sinbas ve Jakin beğendi.
ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 14:05   #21
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun. Bende deneyimlerinizden faydalanmak isterim özellikle u şeklini verdiğiniz inşaat demiri işlemini deneyeceğim.
Sayın İbrahimes U demiri yöntemim devrilme riski bulunan her bitkiye uygulanabilir. ölçülerini bitkinin genişlik ve boyuna göre değiştirebilirsiniz.
Daha sağlam (10 veya 12 Lik) demirden ve geniş bir açı ile oturak domateslere de kullanabilirsiniz sadece aralara çekeceğiniz gergi ipleri yerine çıta kullanarak, bitkilerin alttan hava almalarını kalıcı kılabilirsiniz.

Patlıcan ve biber boyları demir boylarını geçtiği için bu kezde yukarıdaki gergi telleri devreye giriyor. ilk yıl (2012) üstünü sera naylonu ile kapattığım için biber ve patlıcanların boyları 2 metre oldular ve her dalını tek tek kasa ipi ile yukarıya bağlamak zorunda kaldım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi telato Mesajı Göster
Bahçe sayfanız hayırlı olsun Sayın sinbas.
Çok teşekkürler sayın telato bahçenin mülkü kendime ait olmasa da bir şeyler yapmak beni mutlu ediyor. Yarının ne olacağı belli değil haydi bahçeler kapatılıyor deseler onca yaptığım masraf heba olacak buna rağmen hiç bir şeyden mahrum bırakmıyorum kendimi ve bahçeyi en azından deneyimlerim bana kalacak bunu biliyorum.

Beğenileri için tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum sizin beğenileriniz teşvik edici oluyor.

Saygılarımla.

YeniGine, Muda, aleydi ve 6 kişi beğendi.

Düzenleyen sinbas : 12-08-2015 saat 15:06
Eski 12-08-2015, 14:34   #22
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Bir sonraki konumuz bu mesaj üzerin de derme çatma hurda malzemeler le çardak yapımı olacak.
demiştik.

Detaylara girerek kafanızı şişirmek istemiyorum;

Kısaca onca hurdayı bir araya getirdik, kestik, biçtik, ekledik, boyadık ve yan duvarlarını gölgelikle döşedik derken işte böyle bir şey çıktı ortaya.

Bir şeye benzetilememiş olabilir ama karar vermek için diğerlerini de görmek gerekir.

Kendinize ait yeriniz olmayınca ancak bu kadar oluyor ne yaparsınız.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sinbas : 22-08-2015 saat 14:56
Eski 22-08-2015, 15:13   #23
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

2013 yılı görüntüleri
Domatesler, Patlıcanlar, Bahçe girişinde çiçekler arasından geçiliyor ve karşımızda fasulyeler karşılıyor.

Domates ipi bulamamıştım ve kurdelelerle bağlamıştım arkadaşların eğlence konusu olmuştu.

En çok sevdiğim işlerden birisi de tabi ki fotoğraf çekmek.

Eklenen Resimler

abk, Ayazkızı, dafni ve 9 kişi beğendi.
Eski 22-08-2015, 16:27   #24
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

yine yıl 2012 bir hafta kadar bahçeye gitmemiştim, gittiğim de gördüğüm manzara bu şekildeydi Tarih 30 Ağustos 2012

Sirke, Alkol,Sıvı yağ, Arapsabunu, toz acı biber, sarımsak vs (kocakarı ilaçları) ile habire uğraşıp dururken onlar bize gülüyormuş ta haberimiz sonradan oldu bu manzarayı görünce.

Rakiplerimiz çok çetindi.

bu bizim ilk dersimiz olmuştu ve burada kimyasal kullanmadan kesinlikle bahçe yapılmayacağının işareti idi.

Yaprak bitleri,Kırmızı örümcek, Mantar, virüs, külleme aklıma gelmeyen bir çok rakip vardı karşımızda.

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2015, 17:05   #25
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

12.08.2012
Bahçe olur da mangal keyfi olmaz mı? elbette olur,
biz de öyle yaptık ki!
komşum gelir gelmez kaptı patlıcanları yürüdü mangalın üstüne.

Alevlerin dansı.

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2015, 17:47   #26
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Sn. sinbas sayfanıza şöyle kısa bir gezinti yaptım çok güzeldi emeğinize sağlık

YeniGine, sinbas ve Jakin beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 23:57   #27
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın sinbas ellerinize, gönlünüze sağlık . Hurdalardan, derme çatma çardak demişsiniz; daha ne olsun sayın sinbas, çok da güzel olmuş emeklerinize sağlık.

Alevlerin dansı, patlıcanlar gerçekten çok güzel, rastgelsin inşallah.

sinbas ve Jakin beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 23:58   #28
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Teşekkürler sayın @Resulgur, bir şeyler yapmaya çalışıyorum.
saygılarımla.

YeniGine, Resulgur ve Jakin beğendi.
Eski 23-08-2015, 00:00   #29
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

YeniGine

Teşekkürler efendim.
Sizlerinde yüreğine sağlık.
saygılar.

YeniGine ve Jakin beğendi.
Eski 23-08-2015, 00:59   #30
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Salatalıkta bu sene ki rekorum henüz 42 cm.
Bulgaristan dan getirttiğim özel bir cins çok lezzetli, sulu ve çıtır, boyunun büyük olduğuna bakmayın henüz körpe, 3 gün daha kalsaydı 50 cm olurdu sanırım.
ilaçlama yapacağım için mecburen kopardım.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024