agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni208Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2017, 13:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Blick / Bahçe - Zeytinlik

Değerli Ağaçlar.net sakinleri herkese merhabalar

Zaman zaman forumu takip edip bilgiler alsam da üye olma fırsatı bulamamıştım. Hemde üye olup ne yapacağım ne yazacağım diye düşünmüştüm. Artık aranıza katılıp bahçemle ilgili bilgileri paylaşıp değerli yorumlarınıza nail olma zamanım geldi. Tabi bende bu süreçte bilgilendikçe bilgilerimi paylaşmaya özen göstereceğim.

İstanbul'da yaşayıp bir ege aşığı bir çift olarak Ayvalıkta kendimize göre bir zeytinlik almış bulunmaktayız. 2 senelik bir hayalimize; evlilikti işlerin kötü gitmesiydi diye erteleye erteleye ancak geçtiğimiz ağustos ayında kavuştuk. Tabi konuyla ilgili hiç birşey bilmediğimiz için sudan çıkmış balık gibi kıvrandık düşündük durduk. Neyse ki hiç birşey yapmadan zeytinlerimizi toplatmayı başardık . Tabi bu yıl biraz daha temkinli ve planlı hareket ederek kafamızdaki düşünceleri yavaş yavaş hayata geçirmeye çalışacağız.

Tarlanın/zeytinliğin bizim için büyük sayılabilecek boyutta olması hem yapmış olduğumuz solucan gübresi üretim çalışmalarımız için hem de bahçemizden kendi yiyeceğimizi üretebilmemiz için gerekliydi. Tabi birde zeytin ağaçlarının olması

Bahçenin bulunduğu şehir : Balıkesir / Ayvalık

Bahçenin büyüklüğü : 12527 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Yılın büyük bir bölümü bol güneşli ara sıra orta rüzgarlı, Aralık-Ocak-Şubat ayları bol yağışlı yaz ayları neredeyse hiç yağış yok. Tuzlulukla ilgili bir fikrim yok.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Hobi ve ticari amaçlı

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : İçerisinde 200 civarı zeytin ağacı var. Ağaçların büyük çoğunluğu 3-7 yaş arasında 10 adet kadarı daha büyük ve yaşlı ağaçlar. Aldıktan sonra sürdürüp zeytin diplerini temizlettik.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2016 Ağustos ayından itibaren

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel olarak yapılacak

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Şimdilik yok. Sebzelik ve meyvelik oluşturulacak

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Günümüzü keyifle geçirebileceğimiz bir alan oluşturmak. Ektiğimiz meyve sebzeler ile beslenebilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : 200 kadar zeytin ağacı (Gemlik ve Ayvalık cinsi), 5 adet incir ağacı (cinslerini bilmiyorum), 1 adet şeftali ağacı (geçen yıl meyve vermeyecek kadar küçüktü bu yıl bekliyoruz)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Evde domates ve biber yetiştirmeye çalışıyorum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Tohum ile

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Bahçenin bir sınırını küçük bir dere oluşturuyor yazın çok sıcaklar dışında genelde su akıyor. Bahçe içinde bir adet kuyu var ve baraj sulaması mevcut

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : İlerleyen zamanda damlama sulaması kurulacak.

Toprak özellikleri : Analiz yaptırmadım ama toprağın çok verimli olduğu belli oluyor. Sulak bir alan.

Kompost yapıyor musunuz? : Evet ayrıca solucan gübresi üretimi yapıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Hayır

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Henüz bir uygulama yapılmadı ağaçlarda hastalık görülmedi

Bahçeniz organik mi? : Organik olması için çalışıyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Solucan gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Yılan görmüştüm. Diğerlerini görmedim

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Sulama yapılmadı, ilk etapta vahşi sulama daha sonrasında damlama sulama sistemi kurulacak.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Hayır yakında dağ yok

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Bahçeyi almak ve solucan gübresi üretmek. Ayvalık'a yerleşmeye çalışmak

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 14:30   #2
Ağaç Dostu

Yerin bir krokisi ya da bir şeması yok ne yazık ki bunun içinde bir çizimi en kısa zamanda yapmayı ümit ediyorum.

Okadar anlattıktan sonra hiç resim koymadan olmaz diyip en azından fikir vermesi için bir kaç resim yüklemek istedim.
Zamanla ve çalışmalar yapıldıkça resimleri eklemeye çalışacağım

Bahçenin içinde dışı yapılı ama içi yapılmamış şuan kullanıma uygun olmayan halde 50-60m2 lik 2 oda halinde bir yapı mevcut. Satış işlemleri falan tamamlandıktan sonra bir heyecan eşimle birlikte evin önünü temizlemiştik o günden bir fotoğraf
Name:  IMG_0425.jpg
Views: 1086
Size:  58.5 KB

Ev tam solda kalacak şekilde tarlanın enlemesine görüntüsü. Bahçe işleri için düşündüğümüz en uygun alan burası.
Name:  IMG_0505.jpg
Views: 1260
Size:  35.9 KB

Zeytin ağaçlarından bir görüntü
Name:  IMG_0506.jpg
Views: 1113
Size:  36.3 KB

Tarlanın yolu vardı ancak arabayla girmek biraz sıkıntılıydı. İlk işlerden biri de yolu düzelttirmek olmuştu
Name:  IMG_0526.jpg
Views: 1134
Size:  39.3 KB

Eski 05-04-2017, 14:44   #3
Ağaç Dostu

Bu yıl ayvalıkta çok uzun yıllar sonra kar yağdığını öğrendik. Kar yağması iyidir aslında buna sevinmiştik. Ancak yanlış hatırlamıyorsam Aralık ya da Ocak ayında çok şiddetli yağmur sonrası pek çok yer zarar gördü su bastı. Bizde kış olduğu için hiç birşey yapamacağımızı düşünerek gitme gereği duymamıştık. 18 Mart ta gittiğimiz de gördüğümüz görüntü tamamen şok etkisi yarattı

Bu fotoğraflar bahçenin yanından geçen yoldan çekildi. Normal şartlarda önünde yaklaşık yarım metrelik taş duvar ve 2-2,5 metrelik sazlık bulunuyordu ve arkası görünmüyordu. Yağan yağmur ve selin şiddetiyle ne saz kalmış ne de duvar
Name:  IMG_0674.jpg
Views: 1265
Size:  58.5 KB
Name:  IMG_0676.jpg
Views: 1121
Size:  45.2 KB

Duvarın taşları tarlanın ortalarına kadar ilerlemiş.
Name:  IMG_0675.jpg
Views: 1105
Size:  58.1 KB

Henüz toprak kurumadığı için hiç birşey yapamadan olduğu gibi bırakıp geri dönmek zorunda kaldık. Bir kaç hafta sonra duvar örülüp kapattırmak istiyorum duvarın üzerine de tel örgü yaparak en azından tamamen duvar örmektense masrafı biraz olsun azaltmaya çalışacağım.
Duvar konusunda nasıl bir yol izleyebilirim? Taş duvar yaptırmak istiyorum başka bir öneri varsa her fikre açığım.

Eski 05-04-2017, 14:55   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Sayın blick, bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun. Hayallerinizi gerçekleştirmenizi diliyorum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 18:03   #5
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Blick; aramıza hoş geldiniz... Sayfanız hayırlı olsun ^^

sevgihoca beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 18:12   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Blick,

Bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi istikrarlı bir şekilde hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

Bahçenizin daha önce sahipleri ve yakın çevredekiler ile görüşüp bu durumun süreklilik arzedip arzetmediğini öğrenmeniz iyi olur. Sazların ve duvarın olması oradan su geldiğinin göstergesi. Fazla geldiği zaman da hiç bir şeyi dinlememiş. Yaptıracağınız şeyi geçmiş yıllarda nasıl ne kadar taşkın olduğunu öğrenerek planlayarak yaparsanız iyi olur. Kalıcı tedbirler almak zorunda kalabilirsiniz. Gerekirse suyun tahliyesini sağlayacak kanal açmanızı öneririm.
Kolay gelsin.

sevgihoca beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 18:36   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayın blick, bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun. Hayallerinizi gerçekleştirmenizi diliyorum.
Sn Dutlubahçe güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah herkese hayallerini gerçekleştirmeyi nasip etsin.

Eski 05-04-2017, 18:39   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Blick; aramıza hoş geldiniz... Sayfanız hayırlı olsun ^^
dongyul teşekkür ederim. Sizin bahçeniz ve yetiştirdiklerinizi görünce ufkum açıldı.

dongyul beğendi.
Eski 05-04-2017, 18:51   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. Blick,

Bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun. Umarım istediğiniz gibi istikrarlı bir şekilde hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

Bahçenizin daha önce sahipleri ve yakın çevredekiler ile görüşüp bu durumun süreklilik arzedip arzetmediğini öğrenmeniz iyi olur. Sazların ve duvarın olması oradan su geldiğinin göstergesi. Fazla geldiği zaman da hiç bir şeyi dinlememiş. Yaptıracağınız şeyi geçmiş yıllarda nasıl ne kadar taşkın olduğunu öğrenerek planlayarak yaparsanız iyi olur. Kalıcı tedbirler almak zorunda kalabilirsiniz. Gerekirse suyun tahliyesini sağlayacak kanal açmanızı öneririm.
Kolay gelsin.
Sn Muda çok teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için yol gösterici olacak.

Son gidişimde alt tarlanın sahibiyle görüştüm. 40 yıldır buralıyım ben böyle bir yağmur görmedim dedi artık bizim şansımıza heralde aslında daha sonra olmasından ve yaptığımız şeylere zarar vermesindense önceden olup ona göre önlem almamız çok daha iyi olacak. Duvar örüldükten sonra önüne toprak ile bir set yaparak yoldan daha yüksek olmasını sağlamayı düşünüyorum en azından yağış olursa suyun orada toplanmasını engellemiş olurum. Diğer bir kenarı da minik bir dere o bölgeye nasıl bir önlem alabilirim bu konuda hiç bir fikrim yok

Eski 05-04-2017, 23:50   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Sn. blick bahçe sayfanız ve araziniz hayırlı olsun.Bereketli olur inşallah.

blick beğendi.
Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 15:14   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey Mesajı Göster
Sn. blick bahçe sayfanız ve araziniz hayırlı olsun.Bereketli olur inşallah.
Sn Ömer Bey çok teşekkür ederim. elimden geldiğince ve buradan öğrendiklerimle kendi çapımda birşeyler yapmaya çalışacağım

Eski 13-04-2017, 16:50   #12
Ağaç Dostu

Henüz bahçeye gidip işlere başlayamasamda ağaçlar konusunda düşünmeye devam ediyorum. hava durumunu kontrol ettiğimde önümüzdeki haftadan itibaren yağmurlar kesiliyor bu da demek oluyor ki işlere başlayabiliriz

Bu arada bahçenin bir bölümünde duvar çitlerine ekmeyi düşünüp zengarden dan sipariş ettiğim sarmaşık tohumlarım bugün itibariyle elime ulaştı. Umarım çimlendirmeyi başarabilirim.
"Kokulu selluka tohumu vigna caracalla sarmaşık"
"Passiflora quadrangularis tohumu kokulu dev çiçekli meyveli"

üstadlarıma sormak istediğim bir konu var.
Evde limon çekirdediğinden filizlendirdiğim 8 adet fidem vardı. bunların 6 tanesi bir anda kurumaya başladı ve öldü. Şuan için 2 adeti hala canlı ancak hiç büyüme yok 2 yaprak olarak karton bardak içinde hayatlarına devam ediyorlar. Büyümesi için önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır neyi yanlış yapıyor olabilirim?

Düzenleyen blick : 13-04-2017 saat 16:52 Neden: eksik cümle
Eski 04-05-2017, 11:29   #13
Ağaç Dostu

Herkese hayırlı günler

Normal işlerimden dolayı bu aralar biraz boşladım ve yazamadım. Gerçi tarla içinde ne yazık ki hiç birşey yapamadık. İki hafta önce Ayvalığa gittiğimde su seviyesinin kazı için çok yüksek olduğuna karar verip geri dönmek durumunda kaldım. Sanırım artık su seviyesi biraz da olsa inmiştir ve artık işlemlere başlayabiliriz.

Tabi bu sırada bende boş durmayıp araştırmaya devam ettim. Bahçeye neler eksem neler yetiştirsem diye internetin engin havuzunda gezinip durdum. Sonunda zengarden dan sipariş ettiğim çalı formunda çokta bakıma ihtiyaç duymayan iklim olarakta bölgeye uygun olacağını düşündüğüm aşağıdaki türleri aldım. Sizinde fikirlerinizi alarak ekim yapacağım.

Bu ağaçları ne şekilde ekmem daha uygun olur? Yanyana gelmemesi gereken türler var mıdır? Ekim yapacağım yere özel bir uygulamama yapmama gerek varmı yoksa direk toprağa eksem olur mu? (ekim çukuruna solucan gübresi koyacağım)

Aldığım türler.

• Kırmızı frambuaz fidanı ithal rubus idaeus raspberry ottowa
• Honeyberry fidanı haniberi meyvesi lonicera caerulea
• Yeşil bektaşi üzümü fidanı ribes uva crispa hinnonmaki grön
• Kırmızı bektaşi üzümü fidanı ribes uva crispa hinnonmaki rod
• Kara böğürtlen fidanı ithal rubus himalayas blackberry
• Dikensiz kara böğürtlen fidanı ithal rubus thornfree
• Siyah frenk üzümü fidanı ribes nigrum titania
• Kırmızı frenküzümü fidanı ribes rubrum Jonkheer van Tets

Name:  yeni.jpg
Views: 948
Size:  51.8 KB

Muda, Milla, telato ve 6 kişi beğendi.
Eski 04-05-2017, 11:35   #14
Ağaç Dostu

Yine evde çimlendirip bahçeye ekeceğim selluka ve kudret narı fidelerim var.

Sellukayı gördüğümde aşık olmuştum birgün bahçem olduğunda mutlaka ekeceğim demiştim ve bu şekilde sipariş verip çimlendirmeyi başardım

Kudret narıyla ilgili hiç birşey bilmiyorum. birşekilde elime 3 adet tohumu geçti bunların tamamı da yeni çimlenip ilk yapraklarını çıkardı. Acaba ekmek için geç kalmışmıyımdır? Ne şekilde ekim yapmalıyım?

Engin tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum

Eski 04-05-2017, 11:42   #15
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Tohumları hangi kaplara ektiniz, fotoğraf yükleyebilir misiniz?

Bu türleri fide yaptıktan sonra toprağa dikeceğiniz zaman kök bölgesindeki toprağı dağıtmadan dikmelisiniz. Yoksa fidelerin tutması zorlaşır.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 12:25   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Tohumları hangi kaplara ektiniz, fotoğraf yükleyebilir misiniz?

Bu türleri fide yaptıktan sonra toprağa dikeceğiniz zaman kök bölgesindeki toprağı dağıtmadan dikmelisiniz. Yoksa fidelerin tutması zorlaşır.
Tohumları karton pet bardaklara ekmiştim şuan resim yükleyemiyorum ama akşam çekip ekleyebilirim.

Eski 05-05-2017, 08:18   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Franbuaz/böğürtlen/ahududu diktiğiniz yerleri kontrol altında tutmanızı tavsiye ederim. Çok çabuk yayılabilir, dallarının yere değmesi yeter.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 11:40   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Franbuaz/böğürtlen/ahududu diktiğiniz yerleri kontrol altında tutmanızı tavsiye ederim. Çok çabuk yayılabilir, dallarının yere değmesi yeter.
Bilgi için çok teşekkür ederim. Her birinin etrafını taş ya da tuğla ile çevirip küçük havuzlar yapmayı düşünüyordum. Amacım daha düzenli görünmesiydi Sizin verdiğiniz bilgiyle de taban seviyesinden biraz daha yükseltirim daha kontrollü olur sanırım.

Eski 18-08-2017, 11:13   #19
Ağaç Dostu

Thumbs down

Tüm ağaçlar.net sakinlerine merhabalar,

Yaklaşık 3 aydır sayfama hiçbirşey yükleyemedim çünkü pek bir değişiklik yok durumumuzda İstanbulda işler okadar yoğunlaştı ve herşey okadar ters gitti ki 2 aydır hiç gitmedik. Bir ara tüm şevkimiz kırılmıştı. Tarlayı satmayı bile düşünmüştük. Neyse ki o süreci de kazasız belasız atlattık tekrar ne yapabiliriz diye kafa yormaya başladık.

Bu arada zaman zaman foruma girip imrenerek bahçelerinizi gezdim beğendim, bir gün bizimde böyle olacak mı diye hayal ettim

Solucan gübresi üretimi de yapacağımdan bahsetmiştim. Bunun için mayıs ayı sonunda bir yapı inşa ettik. Ne yazık ki bunu da işlerin bitmesine 2 gün kala istenmeyen durumlarda nedeniyle bitiremedik ve hala o günkü haliyle duruyor. Nasipse kurban bayramı ve sonrasında kısa sürede bitirmek niyetindeyiz.

Kışın yağan şiddetli yağmurlarla yıkılan duvarımızın 2 metre kadar önüne inşa ettik. Şimdi tekrar aynı yere duvar yapacağız ancak en uygun maliyetle çıkmamız gerekiyor bu konuda net bir karar verebilmiş değiliz . Aklımda playwood ve demir iskeletten geçici bir duvar oluşturmaktı en azından 2-3 sene bizi idare edebilir diye düşünüyordum. Sonra bir duvar firması buldum fiyat almamış olsam da yaptıkları bir işin uygun fiyata olduğunu duyunca bana da uyguna gelebileceğini düşünüyorum. Duvar yaklaşık 30-35 metre kadar olacak. değerli fikirlerinizi bekliyorum

Bunlarda yaptığımız yer ve duvar yapılacak yerin fotoğrafları. ilk fotoğraftaki evin sınırından çekim yapılan yere kadar bir mesafede
Name:  IMG_0796.jpg
Views: 1157
Size:  32.4 KB
Name:  IMG_0799.jpg
Views: 850
Size:  38.7 KB
Name:  IMG_0803.jpg
Views: 898
Size:  44.6 KB

Muda, Milla, telato ve 6 kişi beğendi.
Eski 18-08-2017, 11:37   #20
Ağaç Dostu

dikilecek ağaç tavsiyeleri

Tarlayı alalı 1 yıl oldu ve biz bir ağaç bile dikemedik
Sürenin bu kadar uzamasında ortamı incelemek vardı ancak bizim de boşladığımız gerçeğini değiştirmez.

Meyve ağacı olarak tarla sadece zeytin ve 2 adet incir ve 1 adet iğde mevcut.
Bizim isteğimiz kendi ihtiyacımızı karşılayacak kadar yetişebilecek her türden 1 adette olsa olması. Özellikle değişik türlerde yetiştirmek istiyorum onlara ileri ki zamanlarda kafa yorarız artık
Bu konuda dikilebilecek az çok belli olsa da türleri konusunda hiç bir fikrim yok malesef

Elma, Armut, Kiraz, Vişne, Nar, Limon (çekirdekten yetiştirdiğim 2 tane var aşı yapılmadı), Ceviz, Badem düşündüğüm ve aklıma gelmeyen türler. Bu türlerden hangi cinsleri ekebilirim? Aklıma gelmeyen türlerde olmuştur mutlaka onlardan da önerileriniz olursa mutlu olurum

dongyul beğendi.
Eski 22-08-2017, 11:47   #21
Ağaç Dostu

Forumda ve internette biraz araştırma yaptıktan sonra ekebileceğim bazı fidanlara karar verdim sayılır. Sizlerinde bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak türleri netleştirip ona göre hareket edeceğim.

Fidanları eylül ayında ekmeyi planlıyorum. Tüplü fidanlar tercih edeceğim. Bu dönemde ekiminde bir problem yaşar mıyım?

Aşağıdaki gibi minik bir liste yaptım. Özellikle tozlayıcı türler konusunda epey kafam karıştı. Tozlayıcı türlerinde bir tozlayıcısı var mı bunlar içinde yeni bir ağaç ekmem gerekir mi ekmez isem meyve vermez mi?
Her türlü önerinize açığım tecrübelerinizle bana yol gösterir misiniz?
Name:  2017-08-22_11-43-17.png
Views: 843
Size:  15.2 KB

telato ve mutlu_inan beğendi.
Eski 22-08-2017, 12:05   #22
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sadece yorum!

bildiğim kadarıyla avustralya dut ağacı çok arsız büyüdüğünden kontrollü bakımının olması gerekiyor ve sürekli meyve vermesinden dolayı da toplanmadığı altını epey kireletebilir diye düşünüyorum. sizin de bölgeye geç gitmenizden dolayı problem yaşama ihtimaliniz var gibi geldi.

sadece yorum yazdım bu ağacı daha önce yetiştirmedim.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 12:33   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sadece yorum!

bildiğim kadarıyla avustralya dut ağacı çok arsız büyüdüğünden kontrollü bakımının olması gerekiyor ve sürekli meyve vermesinden dolayı da toplanmadığı altını epey kireletebilir diye düşünüyorum. sizin de bölgeye geç gitmenizden dolayı problem yaşama ihtimaliniz var gibi geldi.

sadece yorum yazdım bu ağacı daha önce yetiştirmedim.
Yorum için teşekkür ederim benim için her fikir değerli. Bu türü yetiştirmemiş olsanız bile bu konulardan benden daha tecrübeli olduğunuz aşikar.
Peki yetiştirdiğiniz ya da bana uygun gördüğünüz bir tür var mıdır?

Eski 22-08-2017, 13:40   #24
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Sayın Blick,

aslında bölgenizde pek çok türden meyvesi olan ağaç yetiştirenler vardır. tavsiyem onlarla da irtibat kurup bölgenin verimli olan ürünlerini tespit edebilirsiniz. hem bölgedeki zararlıları da tanımış olursunuz.

ben çok sevdiğimden size sadece anjelika erik tavsiye ederim. fidesini izmir fidesi değilde bursa ya da yalavo taraflarından tercih ederseniz dayanımlılığı daha fazla olmaktadır. örneğin izmirden aldığınız bir fidan bölgenizdeki kışın hakim soğuna dayanamayabilir ancak soğuk iklimde kışı geçiren bir fidan bursa gibi yerlerden alınırsa daha dayanıklı ve verimli olmaktadır.

Eski 22-08-2017, 13:42   #25
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

ben meyve fidanlarımın hepsini bursa ısparta gibi kışın egeye nazaran daha soğuk olan yerlerden temin etmekteyim. o nedenle o kadar meyve ağacımızdan sadece 1 tanesi tutmadı o da bizim hatamızdan kaynaklandı. ayrıca bu fidanların tamamı açık kök olmasına rağmen tutması daha hızlı oldu.

blick beğendi.
Eski 22-08-2017, 15:34   #26
Ağaç Dostu

Sn Musa Gündoğan

Anjelika erik için küçük bir araştırma yaptım ve listeme ekledim. Tercih edebileceğim bir tür. Tavsiye için teşekkür ederim. Sormak istediğim gördüğüm kadarıyla bir tozlayıcıya ihtiyacı var eğer tozlayıcı ağaç dikmezsem yine de meyve alabilir miyim? çünkü bu şekilde düşündüğümden daha fazla ağaç ekmek durumunda kalacağım

Eski 23-08-2017, 12:35   #27
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

tozlayıcı olarak bilmiyorum çünkü ben dikerken tozlayıcı olarak pek düşünmedim çünkü etrafında pek çok çeşitte erik ağaçları mevcut. özellikle hemen yakınımızda yabani ve üretim için kara erikler mevcut. o nedenle ihtiyaç duymadık. aslına bakarsanız anjelika erik ağacını dikin baktınız gerçekten bir tozlayıcıya ihtiyacınız olursa ona göre de ileride tozlayıcı için örneğin 3-4 yaşında bir ağaç alıp dikersiniz. böylece problem ortadan kalkar.

ağaç dikmekten zarar gelmez. özellikle kara çalı formlu yabani kara erikler bahçenizin etrafında rüzgarkıran ve çit olarak da geliştirilebilir. benim bahçemin hemen yanında komşuyla aramızda sel suyu kanalı var etrafı kara erik dolu ve çok arsız bir ağaç her yerden kök fışkırtıyor. ve çok güzel rüzgar engelliyor.

blick beğendi.
Eski 26-08-2017, 12:38   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Sayın blick merhaba,

Ben de Ayvalık/Altınova' dan bir yer aldım 4 sene önce. Ve sizin gibi solucan gübresi üretmeye başladım. Şu anda Kocaeli' de ikamet ediyorum, ailem Ayvalık/Altınova' ya taşındığı için şimdik onlar ilgileniyorlar.

Yaz başında yaklaşık 35 adet meyve fidanı diktim, şu ana kadar kuruyan olmadı. Diktiğim meyve ağac çeşit ve türlerini isterseniz eve gidince yazabilirim.

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2017, 10:18   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
tozlayıcı olarak bilmiyorum çünkü ben dikerken tozlayıcı olarak pek düşünmedim çünkü etrafında pek çok çeşitte erik ağaçları mevcut. özellikle hemen yakınımızda yabani ve üretim için kara erikler mevcut. o nedenle ihtiyaç duymadık. aslına bakarsanız anjelika erik ağacını dikin baktınız gerçekten bir tozlayıcıya ihtiyacınız olursa ona göre de ileride tozlayıcı için örneğin 3-4 yaşında bir ağaç alıp dikersiniz. böylece problem ortadan kalkar.

ağaç dikmekten zarar gelmez. özellikle kara çalı formlu yabani kara erikler bahçenizin etrafında rüzgarkıran ve çit olarak da geliştirilebilir. benim bahçemin hemen yanında komşuyla aramızda sel suyu kanalı var etrafı kara erik dolu ve çok arsız bir ağaç her yerden kök fışkırtıyor. ve çok güzel rüzgar engelliyor.
Sn Musa Gündoğan fikirler için teşekkür ederim. Tozlayıcı işini dediğiniz gibi
yapmak daha mantıklı geldi. Belki de hiç ihtiyaç duymadan verim alabileceğim. Baktık olmadı sonrasını düşünürüz

Eski 28-08-2017, 10:22   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hellmarch Mesajı Göster
Sayın blick merhaba,

Ben de Ayvalık/Altınova' dan bir yer aldım 4 sene önce. Ve sizin gibi solucan gübresi üretmeye başladım. Şu anda Kocaeli' de ikamet ediyorum, ailem Ayvalık/Altınova' ya taşındığı için şimdik onlar ilgileniyorlar.

Yaz başında yaklaşık 35 adet meyve fidanı diktim, şu ana kadar kuruyan olmadı. Diktiğim meyve ağac çeşit ve türlerini isterseniz eve gidince yazabilirim.
Merhaba Sn Hellmarch

Solucan gübresi kaliteli ve hakkıyla yapıldığında ülke tarımı için önemli bir ürün. İnşallah sizde istediğiniz yolda ilerlersiniz

Ağaçları ve eğer yakın bir yerden temin ettiyseniz onunda bilgisini paylaşırsanız memnun olurum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024