agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler
  • 10 Gönderen oartuc
  • 9 Gönderen oartuc
  • 11 Gönderen oartuc
  • 11 Gönderen oartuc
  • 6 Gönderen oartuc
  • 7 Gönderen oartuc
  • 10 Gönderen oartuc
  • 1 Gönderen g.c.
  • 1 Gönderen Resulgur
  • 2 Gönderen oartuc
  • 5 Gönderen oartuc
  • 7 Gönderen oartuc
  • 9 Gönderen oartuc
  • 1 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen oartuc
  • 7 Gönderen oartuc

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2017, 11:01   #1
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Ayrık / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :Başiskele/Kocaeli

Bahçenin büyüklüğü :175M2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Güney/Kuzey ve batıdan her daim rüzgar alabiliyor,Ön bahçe öğleden önce arka bahçe 13:00 dan sonra sürekli güneş alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Müteaahhitin çim diye diktiği ayrık otları vardı,Geçen yıl kökünü kurutmak için büyük mücadele verdim.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Kafamda bir tasarım yaptım uygulamaya geçtiğimde de araştırmalarıma göre bazı değişiklikler yaptım.,profesyonel yardım almadım.

Bakımı nasıl yapılıyor? Kendim yapıyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Bahçemi 3 parçaya böldüm Yürüyüş yolu(Çiçek ekilecek alan),Ön Bahçe (Çim ve ağaç ekili alan) Arka Bahçe (Çileklerimin ve sebzelerin olduğu alan.)

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :Yan 750 metre kare parseli de alabilirsem çocuğum için koca bir oyun ve organik sebze,meyve alanı oluşturmak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :Şimdilik 2 Erik ağacı,2 Kiraz ağacı,130 Adet çilek fidanı,11 adedi bodur olmak üzere 16 adet Gül mevcut.Geçen sene limon ağacı da ekmiştik ama kurudu.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Kızım çok sevdiği için çileklere özellikle ayrı bir ilgim var.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Eski tohumlardan tamamen organik sebze fideleri yetiştiriyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sulamayı şebeke suyundan yapıyorum,dinlendirilmiş suyun bitkiye olumlu etkilerini araştırıyorum bu sebeple bahçemde uygun bir yere depo koymak istiyorum.Komşularım 6 metreden tulumba ile su alıyorlar,duvarı yıkmak zorunda kalmasam ben de yapmak istiyorum aslında.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :Damlama sulama kullanıyorum.

Toprak özellikleri :Bahçemin kendi toprağı killi çamurumsu bir toprak,harfiyat artıklarını büyük ölçüde temizledim ve bu sene 3 kamyon milli toprak ve humuslu toprak attırdım.

Kompost yapıyor musunuz? :Kompost yapmıyorum ancak fakat bokashi kovası arayışı içerisindeyim,bulursam kesinlikle yapacağım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Daha yeni başladım,mutlaka olmuştur ancak henüz fark etmemişimdir,derken aklıma geldi.Tohumları erken ektiğim için boyunlarını biraz büktüler,birazını kaybettim.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :Ayrık otlarını kurutmak için geçen sene kullandım fakat bitkiler üzerinde hiç bir zirai ilaç kullanmadım,kulanmayı düşünmüyorum.

Bahçeniz organik mi? :Organik olduğunu düşünüyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Solucan gübresi ve koyun Gübresi kullanıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :yok.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Damlama.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Bahçemin her yeri bahçe duvarı ile çevrili.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Hayatımda ilk defa geçen sene hanımın teşvikiyle toprak ile uğraştım o çabuk pes etti ama benim çok hoşuma gitti,iyi ki başlamışım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Hayır.

Eklenen Resimler

oartuc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 10:17   #2
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Arka bahçenin Batı ve Kuzey Duvarı boyunca çilek fidelerini dikmek maksatlı 15X20 cm aluminyum oluk büktürdüm.Ayaklarının imalatı bittikten sonra olukları monte edip drenej deliklerini deldim.

En altına ufak çakıl taşları yerleştirip toprak/cocopeat/solucan gübresi ve perlit karışımı ile olukları doldurdum. içerisinden 2 adet damlama sulama borusu geçirdiğim olukları malç naylonu ile kapattım.Çilekleri yerlerine diktim ve sıvı solucan gübresi karışımı su ile can sularını verdim.

Çileklerim için solucan gübresini tercih ettim ancak doğru bir seçim olduğundan emin değilim,solucan gübresi nemi çok turan bir gübre bu özelliğinin çileklerde mantara sebep olmasından korkuyorum açıkçası.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2017, 10:40   #3
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Anlayamadığım sebepten dolayı resimler yan çıkıyor kusura bakmayın lütfen.

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2017, 09:44   #4
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Adalarım hazır,adalarımı genellikle inşaatçıların kalıp için kullandıkları suya ve darbeye dayanıklı playwood ile yaptım. Her bir tarafına 5X5 ağaçtan 60 cm. 4 adet kazık çakıp adalarımı toprağa sabitledim.Adaların ölçüsü 3,5X1 Metredir.

Adaların altındaki toprağı 20cm kadar belleyip 2 şer blok cocopeat ile karıştırdım,kepçe ile bahçeye toprak attırıp adaların her birine 5 blok (70lt.) cocopeat 8 kg. leonardit,2 çuval koyun gübresi (2 adada koyun gübresi 2 ada içinde 1 er çuval solucan gübresi kullandım) ada toprağının 10/15 cm.lik üst katmanına kükürt,yarım kg. kadar odun külü karıştırdım.

Adalarıma dikeceğim kadife çiçeği ve fesleğenleri viyollere 1 hafta önce diktim ancak henüz bir hareket yok,sanırım onlar biraz geç kalacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen oartuc : 27-04-2017 saat 07:48
Eski 16-04-2017, 02:02   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Sn oartuc bahçe sayfanız hayırlı olsun, çok güzel ve keyifli bir bahçe olacaga benziyor, kolaylıklar dilerim..Sebze adalarına cocopeatları blok olarak koydugunuzu yazmışsınız, resimde adaların içinde blok halinde görülüyor, suda şişirip daha sonra toprak ile karıştırmak yoluyla kullanıldıgını biliyorum cocopeatların, aman bir yanlışlık olmasın..

ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 08:08   #6
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Sayın ketenhelva;

Yanlış anlaşılma olmuş,suda ıslatıp iyice dağıldıktan sonra adaların içerisinde diğer elementler ile karıştırıyorum.

Bahçemdeki gelişmeler devam ediyor,nihayet çimlerim geldi ön bahçeye ve arka bahçedeki adaların arasına çim ektim.Osmanlı çileklerim de geldi,toplamda 50 parça tüplü osmanlı çileği fidesi aldım bunun 20 tanesini eşe dosta dağıttım 30 tanesini kendim diktim,bahçem de yer gök çilek oldu,Elifim çileğe doyacak.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2017, 08:13   #7
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Osmanlı Çileklerim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen oartuc : 27-04-2017 saat 07:43
Eski 26-04-2017, 08:16   #8
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Adalarımın arasına özellikle kızım elif'in rahatça gezmesi için çim serdim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen oartuc : 27-04-2017 saat 07:53
Eski 26-04-2017, 15:33   #9
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
sayın oartuc;

Foruma resim yükler iken;

1- çekmiş olduğunuz fotoğrağı paint ile açıp
2- ctrl+a ile tüm resmi seçip
3- yeniden boyutlandır diyerek 450X600 çözünürlüğüne ayarlayıp(bu esnada istediğiniz şekilde resmi döndürebilirsiniz)
4- farklı kaydet diyerek .jpeg dosyası olarak kaydettikten sonra
5- gelişmiş editörde attach(dosya ekleme butonu) ile yeniden boyutlandırdığınız resimleri seçip yükeleyebilirsiniz.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

oartuc beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 21:14   #10
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Sn. oartuc bahçe sayfanız hayırlı olsun. Başlangıç olarak çok iyi işler çıkarmışsınız . El beceriniz de var anlaşılan , tecrübelisiniz bu konularda ..

Daha iyi işler çıkaracağınıza eminim kolaylıklar dilerim.

oartuc beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2017, 08:00   #11
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
sayın oartuc;

Foruma resim yükler iken;

1- çekmiş olduğunuz fotoğrağı paint ile açıp
2- ctrl+a ile tüm resmi seçip
3- yeniden boyutlandır diyerek 450X600 çözünürlüğüne ayarlayıp(bu esnada istediğiniz şekilde resmi döndürebilirsiniz)
4- farklı kaydet diyerek .jpeg dosyası olarak kaydettikten sonra
5- gelişmiş editörde attach(dosya ekleme butonu) ile yeniden boyutlandırdığınız resimleri seçip yükeleyebilirsiniz.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Sayenizde bahçe sayfamı düzene sokabildim çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. oartuc bahçe sayfanız hayırlı olsun. Başlangıç olarak çok iyi işler çıkarmışsınız . El beceriniz de var anlaşılan , tecrübelisiniz bu konularda ..

Daha iyi işler çıkaracağınıza eminim kolaylıklar dilerim.
Bahçe konusunda daha çok acemiyim sürekli araştırıyorum herkese sorup bir şeyler kapma derdindeyim.Bu sene bahçenin her yerinde köklü değişikler yapmaya kalkınca biraz yordu açıkçası hava şartları da pek müsaade etmedi. iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Resulgur ve g.c. beğendi.
Eski 03-05-2017, 09:33   #12
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Damlama Sulama ve Depo

Adaların damlama sulama borularını çektim,revize ettiğim çileklerin damlama sulama sistemini tamamladım ve bağlantılarını bitirdim.

Besin eriyiği ve sıvı gübre ve EM takviyesi için 200 litre depo aldım ve bahçe duvarının dışına montajını tamamladım.

Görüş almak istediğim iki konu var.

1-Şebeke suyu klor içerdiğinden bitkiye zararı olur mu?
2-Yazın sıcaklığın yükselmesiyle içerisinde EM,bitki eriyiği ve sıvı gübre karışımı bulunan depo suyunun ısınmaması için üzerine hasır serdim,bu yeterli olur mu yoksa cam yünü,kaya yünü gibi izolasyon malzemesi ile depoyu kaplamalımıyım? Hasır direkt güneş görmesini engelliyor ancak suyun ısınmasına çok büyük etkisinin olmayacağını düşünüyorum.

Herkese iyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2017, 08:22   #13
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Domates ve biber adalarım tamam,tohumdan ektiğim fidelerim önce hanımın daha sonra ektiklerimin ise kızımın hışmına uğrayıp telef olmasından sonra uzun uğraşlar sonucu bir miktar domates fidesi bulma şansına eriştim.Bunun için 28 kök domates 40 kök biber fidesi için 60+60 km. yol yapmam gerekti.

İki sebze adasını domates ve kardeş bitki olarak biber'e ayırdım.

Birinci Sebze adasında solucan gübresi deniyorum,14 adet pembe domates 14 adet sırık domates ekili orta sıraya ise 20 adet kıl biber ektim. Domateslerin aralarına ise fesleğen dikeceğim. İlk denememde beceremediğim kadife çiçeği çimlendirme işlemini ikinci denemede başarabilirsem kadife çiçeği de ekeceğim.

İkinci sebze adasında koyun gübresi kullandım domates sıraları birincisi ile aynı ancak biberler salçalık kırmızı biber.

Ekim sonrası can suyuna em-a ve 10+10+10 organik bitki besini karıştırdım.

Ada karışımında bol miktarda cocopeat eklemiştim en son 10 gün önce yağmur yağmasına rağmen toprağın hala nemli olduğunu görüyorum,sanırım bu sene sudan bayağı tasarruf edeceğim.

Adaların üst 10cm'lik kısmını henüz doldurmadım hafta sonu kestane ormanlarını gezip biraz organik toprak toplamayı düşünüyorum.

Çileklerim meyve vermeye başladı bu sene çok verim beklemiyorum ama seneye bütün mahalle çileğe doyacağız gibi geliyor.

Uzun uğraşlar sonucu bulduğum tüplü Osmanlı Çileklerimin kargodan ezik büzük gelmesine çok üzülmüştüm ancak onlar da 2 hafta da kendini toparladı sanırım onlar da iyi olacak.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2017, 08:34   #14
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Bahçede Son Durum Mayıs sonu

Domateslerim hızla büyüyor ancak sırık olduğu halde enine çok aşırı büyümüş görünüyorlar.Adalardaki karışımın etkisi mi yoksa budama mı yapmam gerekiyor tam anlamadım,hayrettin amca çıkan çiçekleri şimdilik koparmamı söyledi bunu yapmalımıyım tam emin değilim.

Saksılar için 60 adet çiçek aldık ancak sanırım papatyalar yerini sevmedi bir kaç tanesi öldü.

Çileklerden ilk hasadı aldım ancak çilek yaprakları çok büyümedi bu hasattan sonra çiçekleri koparmaya başladım bitki kökleri ve yaprakları gelişmesine yardımcı olur diye düşünüyorum. Osmanlı çileklerim ise son hız büyüyor çileklerin tadı bir harika.

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2017, 17:16   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. oartuc;

Osmanlı çilekleri çok fazla kök ve büyük yaprak yapmıyorlar. Normalde önce kol atıp sonra çiçek açıyorlar. Bendekiler bu yıl çiçek verdiler. Keşke İstanbul'da yapılan toplantıya katılabilseydiniz. Ben oldukça fazla Osmanlı çileği fidesi göndermiştim. Osmanlı çilekleri bu yıl sulamayı da iyi yaparsanız çime yakın bir şekilde o bölgeyi kaplar. Çiçeklerini koparınca gelecek yıla kadar ürün alamazsınız. Keşke koparmasaydınız. Yediveren çilek de ayrıca dikseydiniz iyi oluyor. Ben yılda üç sefer ürün alıyorum. Ne tür bilmiyorum.

oartuc beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 19:24   #16
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. oartuc;

Osmanlı çilekleri çok fazla kök ve büyük yaprak yapmıyorlar. Normalde önce kol atıp sonra çiçek açıyorlar. Bendekiler bu yıl çiçek verdiler. Keşke İstanbul'da yapılan toplantıya katılabilseydiniz. Ben oldukça fazla Osmanlı çileği fidesi göndermiştim. Osmanlı çilekleri bu yıl sulamayı da iyi yaparsanız çime yakın bir şekilde o bölgeyi kaplar. Çiçeklerini koparınca gelecek yıla kadar ürün alamazsınız. Keşke koparmasaydınız. Yediveren çilek de ayrıca dikseydiniz iyi oluyor. Ben yılda üç sefer ürün alıyorum. Ne tür bilmiyorum.

Sayın muda;

Forum Etkinliği ile aynı günde personelim içim piknik etkinliği tertip etmiştik,gitmeyi ben de isterdim ancak mümkün olmadı. Seneye nasipse.

Çiçeklerini kopardığım çileklerim albion cinsi yediverenlerdir Osmanlı çileklerinin çiçeklerini koparmıyorum. Osmanlı çileklerini çok zor buldum,kdz. Ereğli'sinden tüplü olarak aldım,onların gelişmesinde sıkıntı yok.

Yediverenler ise daha çok küçüktü aldığımda ve ilk haftadan sonra çiçek açmaya başladı,çiçek açtıktan sonra gelişme durunca çiçekleri koparmaya başladım 4 günde gözle görülür gelişme oldu çileklerde. 1 hafta daha koparırsam istediğim gelişmeyi sağlayacağımı düşünüyorum.

Osmanlı çileklerim duvara monte ettiğim saksıların üzerinde asılı duruyor ve yere doğru yaklaşık 1 metre kol attılar bu durum normal mi? Toprağa ulaşıp yeni çilek fidesi mi olacak acaba?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Resulgur beğendi.
Eski 17-06-2017, 08:17   #17
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Domateslerim çıkmaya başladı,çileklerimin ikinci hasatında meyveleri ve yaprakları çok daha sağlıklı görünüyor. Henüz çok verim vermese de idare ediyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024