agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni7758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2017, 13:56   #301
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ahududular bu yıl çok verimli. Büyük ihtimal zorlu bir kışlama geçirdiği için diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 13:59   #302
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bedford giant' ta geçen yılki hastalık yeniden nüksetti. İnşallah virüs değildir. Aynı sıkıntıyı Sn Jezebel de yaşamıştı. Ama aynı böğürtlen miydi tam hatırlamıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2017, 14:02   #303
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Pepino meyveye yattı sonunda. Epeyce çiçeği elle kopardım. Hala çiçek vermeye devam ediyor. Bahçede olsa bunlardan başka meyve tutmasına izin verirdim ama bitki saksıda olunca ve fazla meyve olursa çok küçük oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2017, 14:03   #304
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
hocam ellerine sağlık..
ben altın çilekleri bu sene ilkkez tohumdaan filizlendirdim ve hala toprağa alma seviyesine gelemediler.Muhtemelen meyve içinde geç kalacağız.Siz çelikle çoğaltma yoluna gitmişsiniz.Bize de anlatırmısınz.Hangi ay nasıl çelik alıp yapıyorsunuz.
Birde altın çilek çok yıllık değilmi en azında 2 yıl kökü kalıp baharda filiz vermezmi.aydınlatırsanız sevinirim.

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 14:06   #305
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Soya fasulyesi çakıldak gibi her tarafı bakla doldu. Acayip verimli bir bitki. Yakın zamanda edemame ' yi yapacak gibiyiz))

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2017, 14:11   #306
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bana Sn Mücevherçalısı' ndan etkinlikte gelen ,ilk olarak ise (yanlış bilmiyorsam) Sn birnefestoprak' ın paylaştığı benekli gökova çok güzel gelişim gösteriyor. Toplamda şimdilik 11 adet bakla yapmış. Her bir bakla içinde toplam 7 adet tane sayıyorum. Bu bir çeşit özelliği midir acaba? Seneye nasipse daha fazla ekmek isterim.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2017, 14:14   #307
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Saskatoon ( ovalis ) meyveleri olgunlaştı. Tadı lamarcki kadar olmasa da yabana atılmayacak lezzette. Seneye diğer türlerde çiçek göremezsem yola bununla devam edeceğiz. Küçücük boyunda bir sürü meyve var. İyi ki satın almışım bu bitkiyi.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2017, 14:17   #308
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Gardenya mükemmel bir çiçek. Keşke fotoğraf karesine kokusunu da hapsedip buraya yükleyebilsem. Üzerinde 11 tane çiçek saydım. Bir iki gün içinde hepsi açar. 4 tanesini el ile tozlayıp tohum bağlaması için feda edeceğim artık.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2017, 16:50   #309
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Gardenya mükemmel bir çiçek. Keşke fotoğraf karesine kokusunu da hapsedip buraya yükleyebilsem. Üzerinde 11 tane çiçek saydım. Bir iki gün içinde hepsi açar. 4 tanesini el ile tozlayıp tohum bağlaması için feda edeceğim artık.
Sayın lonicera maşallah gardenyanız çok güzel .Benimde iki saksı gardenyam var biri ne oldu ne öldü,öbürüde çiçek açar diye beklemekteyim.Acaba bakımında neler yapıyorsunuz ve saksıda mı?

Lonicera beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 17:26   #310
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sayın lonicera maşallah gardenyanız çok güzel .Benimde iki saksı gardenyam var biri ne oldu ne öldü,öbürüde çiçek açar diye beklemekteyim.Acaba bakımında neler yapıyorsunuz ve saksıda mı?
Sn Selma_321, benim bitkilerin neredeyse tamamı saksıda. Gardenya' da saksıda. Bakımı için çok özel bir şey yapmıyorum. Sadece satın aldıktan sonra aktardığım kaba hazırladığım harca çok özen gösteriyorum. Gardenya sayfasında yeterince açıklamalar var zaten. Ben saksı olayında en fazla drenaja önem veriyorum. Saksısında 2 ölçü cocopeat, bir ölçü perlit, bir ölçü dişli dere kumu var. Harcın en üstünü de yaklaşık 2 cm. kalınlığında doğranmış kuru çam ibresi ile malçladım. Sulama suyuna da 3 boş bir dolu olacak şekilde 1 litre suya 2 nohut tanesi kadar limon tuzu eritip veriyorum. Bir dahaki dolu sırasında ise kompost çayı veriyorum. Şimdi farkettim de aslında baya da özel bakım yapıyormuşum))

Eski 30-05-2017, 18:07   #311
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Pembe ezan çiçeği bu yıl gecikenlerden biri..Bir sürü yavru kökledim ama yine sağdan soldan çıkmaya devam ediyorlar. Gördüğüm en invaziv bitkilerden biri. Yer seçimini ona göre yapmak lazım, bir kere toprağa girdi mi ayrık otu gibi, kurtulmak zor.

Alın benden de okadar... çiçeği çok güzel çok çekici ama kökleri pes artık dedirtiyor ben de ekmiştim ama başa çıkılacak gibi değildi, ikinci senesinde baharda bir baktım bütün bahçemi sarmışlardı, yol yol bitiremedim, ayrık otundan da betermiş, ne var ne yok hepsini temizledim ama yine de kıyamadım bir kök saksıya diktim, saksıyı da bahçenin dışına aldım

YeniGine ve Selma_321 beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 18:38   #312
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
hocam ellerine sağlık..
ben altın çilekleri bu sene ilkkez tohumdaan filizlendirdim ve hala toprağa alma seviyesine gelemediler.Muhtemelen meyve içinde geç kalacağız.Siz çelikle çoğaltma yoluna gitmişsiniz.Bize de anlatırmısınz.Hangi ay nasıl çelik alıp yapıyorsunuz.
Birde altın çilek çok yıllık değilmi en azında 2 yıl kökü kalıp baharda filiz vermezmi.aydınlatırsanız sevinirim.
sanırım paylaşımlardan sorumu okuyamadınız

Eski 30-05-2017, 19:21   #313
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Alın benden de okadar... çiçeği çok güzel çok çekici ama kökleri pes artık dedirtiyor ben de ekmiştim ama başa çıkılacak gibi değildi, ikinci senesinde baharda bir baktım bütün bahçemi sarmışlardı, yol yol bitiremedim, ayrık otundan da betermiş, ne var ne yok hepsini temizledim ama yine de kıyamadım bir kök saksıya diktim, saksıyı da bahçenin dışına aldım
Vallahi sezon sonu bu pembelerin olduğu bölgeyi bel küreği ile komple alt üst edip iyice temizlemeyi düşünüyorum. Yanında çileklerde var ama olsun, nasılsa gençleştirmek için sökecektim onları da. Hepsini atmayayım da bir kaç kök saksıya bende alayım, iyi fikir))

Eski 30-05-2017, 19:36   #314
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
sanırım paylaşımlardan sorumu okuyamadınız
Pardon, bu mesajınızı görmedim. Nereye yazmıştınız?

Şimdi altın çilek dediğiniz gibi çok yıllık bitki ama yerine göre. Örneğin ülkemizde Adana , Mersin, Antalya vb. gibi Akdeniz sahil kuşağında çok yıllık olarak yetiştirilebilir. Soğuklarla arası hiç yoktur. 10 derecenin altında bitki sarsıntı geçirir diyor kaynaklar. Ben İzmir' de kışın içeriye alarak ikinci yılını tamamlatabiliyorum. O zaman çok erken meyveye yatıyor.

Bitkiyi ilkbahar başı uyanmadan önce ve yaz sonuna doğru çelikleyip 2 göz perlit içinde kalacak şekilde saksılıyorum. İlkbahar başında çeliklediklerim çok kolay kökleniyor. Köklenme olduktan sonra kışı içeride atlatıyorlar.

esemeral, Vegy ve Resulgur beğendi.
Eski 30-05-2017, 20:18   #315
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Smile

Alıntı:
Sn Selma_321, benim bitkilerin neredeyse tamamı saksıda. Gardenya' da saksıda. Bakımı için çok özel bir şey yapmıyorum. Sadece satın aldıktan sonra aktardığım kaba hazırladığım harca çok özen gösteriyorum. Gardenya sayfasında yeterince açıklamalar var zaten. Ben saksı olayında en fazla drenaja önem veriyorum. Saksısında 2 ölçü cocopeat, bir ölçü perlit, bir ölçü dişli dere kumu var. Harcın en üstünü de yaklaşık 2 cm. kalınlığında doğranmış kuru çam ibresi ile malçladım. Sulama suyuna da 3 boş bir dolu olacak şekilde 1 litre suya 2 nohut tanesi kadar limon tuzu eritip veriyorum. Bir dahaki dolu sırasında ise kompost çayı veriyorum. Şimdi farkettim de aslında baya da özel bakım yapıyormuşum))
Çok teşekkürler sayın Lonicera.Gerçektende bayağı özel bakım yapıyormuşsunuz.Gardenya sayfasını okudum bilmem neden ama okudukça kafam katışmıştı bende akışa bırakmıştım

esemeral ve Resulgur beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 02:27   #316
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Pardon, bu mesajınızı görmedim. Nereye yazmıştınız?

Şimdi altın çilek dediğiniz gibi çok yıllık bitki ama yerine göre. Örneğin ülkemizde Adana , Mersin, Antalya vb. gibi Akdeniz sahil kuşağında çok yıllık olarak yetiştirilebilir. Soğuklarla arası hiç yoktur. 10 derecenin altında bitki sarsıntı geçirir diyor kaynaklar. Ben İzmir' de kışın içeriye alarak ikinci yılını tamamlatabiliyorum. O zaman çok erken meyveye yatıyor.

Bitkiyi ilkbahar başı uyanmadan önce ve yaz sonuna doğru çelikleyip 2 göz perlit içinde kalacak şekilde saksılıyorum. İlkbahar başında çeliklediklerim çok kolay kökleniyor. Köklenme olduktan sonra kışı içeride atlatıyorlar.
Cok tesekkurler.Ozaman simdi daha toprakla bulusmayan fidelerini diksende gec kalmis gibiyiz.Ekimayi givi dediginiz ekilde celik alip iceriye almalio

Lonicera ve Resulgur beğendi.
Eski 31-05-2017, 12:17   #317
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Ye ye bitiremedik ...)) Saksıda bile dünya meyve verdiği gibi irilikte( neredeyse parmak kadar) de bahçedekileri aratmaz.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2017, 12:22   #318
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Şubat ayında 2 adet çeliklediğim madagaskar yaseminlerden biri köklenmiş, diğeri de hala yeşil. Cocopeat ve perlit karışımı saksı harcına koyup poşet içine aldım. Dün haftası doldu, bugün poşetten alıp gün yüzü gösterdim. Bundan sonra gelişimi çok hızlı olacaktır.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2017, 12:25   #319
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

'' Hatun parmağı'' cinsi üzümde taneler iyice belirginleşip çiçek tablalarını döktüler. Bu da bize filiz kırma zamanının geldiğini haber vermiş oldu. Bir kısmını bugün merdiven üzerinde dans ederek iyi kötü kırdım, yarın da devam edip sultaniye üzüme geçeceğim.

Name:  WP_20170531_008.jpg
Views: 413
Size:  74.1 KB

Name:  WP_20170531_009.jpg
Views: 385
Size:  48.7 KB

Eski 31-05-2017, 12:28   #320
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

İri beyaz murt çiçeklerini açıyor artık. Kendine has güzel bir kokusu var. Arılar bayılıyor bu çiçeğe.

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2017, 09:23   #321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2014
Alıntı:
Ye ye bitiremedik ...)) Saksıda bile dünya meyve verdiği gibi irilikte( neredeyse parmak kadar) de bahçedekileri aratmaz.
ne bu

Lonicera beğendi.
serkan330 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 10:08   #322
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Kış hanımelisi tohumunun ilk parti hasadı yapıldı. Toksik etkili olduğunu bilmeme rağmen tadına bakmamak için kendimi zor tutuyorum. Pis boğaz olunca böyle şeyler hissedebiliyorsunuz)

Eklenti 643678

Nihayet honeyberry renk dönüşümüne başlamış. Bunun tadına kesin bakacağız, lamı cimi yok.

honeyberynin tozlayıcıya değil destekleyiciye ihtiyacı oluyor. benim yabancı forumlardan edindiğim bilgi bu yönde. çünkü bu yıl benim bir tanesi çiçek açıp meyve tuttu diğerlerinde çiçek yoktu.

Lonicera ve esemeral beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 12:16   #323
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bendeki honeyberry sanırım göze geldi)) Yapraklarda kuruma başladı, tam gölgeye alacağım gerekirse. Bir hafta içinde inanılmaz derecede sıcaklık artışı var burada. Yaşarsa önümüzdeki sene el ile tozlama yapmayacağım zaten. Yine meyve tutarsa sorun yok. Başka çeşitlerden de almak niyetindeyim.

Vegy ve aydemiraydın beğendi.
Eski 01-06-2017, 12:16   #324
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan330 Mesajı Göster
ne bu
Tabii ki de Avustralya karadut' u))

Eski 01-06-2017, 12:56   #325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2014
peki özel bir cinsi varmı saksıda falan önereceğiniz bir yer varmıdır

Vegy beğendi.
serkan330 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 13:07   #326
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Bildiğim kadarıyla özel başka bir cinsi yok. Avustralya karadut olarak geçiyor ortalıkta. Satış yapan yer konusunda herhangi bir önerim yok maalesef. Bir ara bizim forumda satışını yapan arkadaşlar vardı. Onlardan da pek ses çıkmıyor uzun zamandır.

Eski 01-06-2017, 13:17   #327
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yıldızlar gizli saklı açmaya başlamış brugmansiların altında.)

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2017, 13:19   #328
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn dongyul' ün etkinlikte paylaştığı uzun japon hıyarı pek iştahlı değil gibi. Havalar iyice ısınmaya başladı. İnşallah çiçeklenmesi aşırı sıcaklara denk gelip silkmez.

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2017, 16:05   #329
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:

tropikmeyvecide bodur amerikan dutu var. saksıya uygun. ben araziye diktim boyu kısa verimi yüksek fakat meyvesi iri değil.

Eski 01-06-2017, 16:08   #330
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Bendeki honeyberry sanırım göze geldi)) Yapraklarda kuruma başladı, tam gölgeye alacağım gerekirse. Bir hafta içinde inanılmaz derecede sıcaklık artışı var burada. Yaşarsa önümüzdeki sene el ile tozlama yapmayacağım zaten. Yine meyve tutarsa sorun yok. Başka çeşitlerden de almak niyetindeyim.
yazın kuruyor baharda tekrar yeşeriyor. bu yazı arazide atlatırlarsa çoğaltıp bi köşe oluşturacağım. şimdilik elimde 5 adet 3 yaşlı fidanım var.

Lonicera ve Vegy beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024