agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni275Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2011, 15:49   #1
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Yakup Ünal / Tarladan bahçeye

Merhaba dostlara;

2010 yılı ağustos ayında tarladan bahçeye dönüştürme yolculuğuna başladık. Emekleme aşamasını siz birbirinden tecrübeli dostların desteği ile geçmeye çalışacağız. 9 aydır bir arpa boyu yol kat ettik, bu işlerin bukadar zevkli olduğunu geç öğrenmenin pişmanlığı içerisinde toprakla, ağaçla, tohumla, ... yatıp kalkar olduk. Duygularımı düşüncelerimi paylaşmakta zorlandığım için resimlerle aşama aşama göstermeye çalışacağım.
Sadece hafta sonları gitiğimiz bahçecik çalışmalarımız.

Bahçenin bulunduğu şehir: Kazan, ANKARA

Bahçenin büyüklüğü: 11.000m2

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 7b

Bahçenin türü : Tarla

Önceki hali nasıldı? Taşlı tarlaydıydı ağaç yoktu

Başlangıçta tasarım yapıldı mı? Başlangıçta tasarım yapıldı, Profesyonel yardım alındı.

Bahçenin var olan durumunu gösterir fotoğraf ekledim

Bakımı nasıl yapılıyor? Bakımı Ailece yapılıyor gerektiğinde yardım alınıyor.

telato beğendi.

Düzenleyen Yakup Ünal : 02-06-2011 saat 18:34
Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 16:07   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sayfanız hayırlı uğurlu olsun.
Gojiler ne alemde )
İyi çalışmalar.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 16:10   #3
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

sekan hocam heveslendim buradanda adım adım resimleri göstererek neler yapmaya çalıştığımızı paylaşalım dedim.
Goji berry ler deneme aşamasında kısmetse güzel verim alır sorun yaşamaz isem yaşamadığım gojilerden 1000 tane goji agacıda bir yere dikeceğim

Eski 03-05-2011, 16:42   #4
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

boş tarlanın hali

Eklenen Resimler

Düzenleyen Yakup Ünal : 15-09-2011 saat 09:48
Eski 03-05-2011, 16:49   #5
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Yakup Bey...

Hayırlı uğurlu olsun...hiç tanışmıyoruz ilk defa sizin sayfanızı okudum fakat valla sanki bahçe benimmiş gibi sevindim...darısı bizim başımıza...bilhassa goji ve ceviz ile ilgili bilgileri lütfen bizlerle paylaşın...

Cevizi nereye satacaksınız...fiyatlar ne civarda...parasını nasıl ödüyorlarmış bunları araştırdınız mı yoksa sonraya mı bıraktınız...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 16:57   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Hayırlı uğurlu olsun. Daha güzel olacak inşallah

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 17:02   #7
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Yakup Bey...

Hayırlı uğurlu olsun...hiç tanışmıyoruz ilk defa sizin sayfanızı okudum fakat valla sanki bahçe benimmiş gibi sevindim...darısı bizim başımıza...bilhassa goji ve ceviz ile ilgili bilgileri lütfen bizlerle paylaşın...

Cevizi nereye satacaksınız...fiyatlar ne civarda...parasını nasıl ödüyorlarmış bunları araştırdınız mı yoksa sonraya mı bıraktınız...
teşekkür ederim.

Öncelikle bizim cevizi dikme sebebimiz 100 yılla yakın yaşaması, sonrasında bizler öldükten sonra geride kalanların kurduğumuz bahçeye sahip çıkması içindi

cevizle ilgili ve goji berry ile ilgili üstatlar var. Goji ile ilgili üniversitelerden konusunda uzman kişilere ulaşmaya çalıştım 2-3 prof ile görüştüm ama emin olun ticari dikip satanlar daha önde sanırım.

Eski 03-05-2011, 17:06   #8
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Hayırlı uğurlu olsun. Daha güzel olacak inşallah
Teşekkür ederim furkan bey; şu inşaat işlerini bitirip tamamen ağaçlara meyvelre sebzelere kendimiz verdiğimizde daha iyi olacak sanırım . Bu sitedeki dostlar sayesinde bakış açımız değişerek emekleye emekleye yolumuza devam edeceğiz.

Eski 03-05-2011, 17:41   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-04-2009
sayın yakup ünal öncelikle hoş geldiniz herşey çok güzel inşallah yakın zamanda semeresini görürsünüz sağlık huzur içinde herşey gönlünüzce olsun allah kolaylık versin

r.ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 18:37   #10
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Hayırlı olsun güle güle büyüsünler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 19:52   #11
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

r.ali ve serkan istanbul teşekkür ederim iyi temenileriniz için

Eski 03-05-2011, 20:21   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Hayırlı olsun Yakup bey..

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 20:39   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın Yakup Ünal; Bahçeniz hayırlı olsun. Foşetler hangi fidanlara giydirildi?

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 20:41   #14
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Hayırlı olsun Yakup bey..
teşekkürler tuğrul baba işallah daha da güzelleştirirz

Eski 03-05-2011, 20:52   #15
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Hayırlı olsun Yakup Bey.

Bahçeniz şimdiden gözümün önünde canlandı. Geniş bir arazi anlaşılan. Ankara'nın neresinde acaba?

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 20:56   #16
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neşride Mesajı Göster
Hayırlı olsun Yakup Bey.

Bahçeniz şimdiden gözümün önünde canlandı. Geniş bir arazi anlaşılan. Ankara'nın neresinde acaba?
kazan tarafı gok kuşağı resmi var daga düşüyor ucu orası kılıçlar ve arkası ankara

Eski 03-05-2011, 21:48   #17
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Yakup Ünal;
Sizin bahçenin görüntüsü benimkisinin yanında Futbolsahası gibi düzlük olur. Yeni bahçe kurmak öncelikle Sevgi, merak, sabır ve birazda para ister. Bunların hepside olduğuna göre sizin bu işin üstesinden çok rahat geleceğinizden eminim. Bana göre Bahçede öncelikle ne amaçlı tarımla uğraşacağınızı kararlaştırmanız lazım. Hobi amaçlımı yoksa ticari amaçmı? Goji Bery piyasası çok önemli araştırdınızmı? Pazar durumu ne? Astarı yüzünü geçmesin sonra.
Tekrar bahçeniz hayırlı olsun. Bundan sonra sık sık bahçenizdeyiz.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 21:54   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Sn. Yakup Ünal bahçeniz ve bahçe sayfanız hayırlı olsun. Bahçenizin genişliği ne kadar, suyunuz varmı?

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 21:56   #19
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Yakup Bey,
bahçenizde ağaçlarınızda hayırlı olsun,inşallah güzel güzel meyveleri olur,olurda cevizleriniz torunlarınızada kalır.onlarda emeğinizin kıymetini bilir.su problemini nasıl aştınız.

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 22:00   #20
Yeni Üye

emin48's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Bahçeniz ve sayfanız hayırlara vesile olur umarım.
Cevizin türü nedir?

emin48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 22:00   #21
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili Yakup Ünal;
Sizin bahçenin görüntüsü benimkisinin yanında Futbolsahası gibi düzlük olur. Yeni bahçe kurmak öncelikle Sevgi, merak, sabır ve birazda para ister. Bunların hepside olduğuna göre sizin bu işin üstesinden çok rahat geleceğinizden eminim. Bana göre Bahçede öncelikle ne amaçlı tarımla uğraşacağınızı kararlaştırmanız lazım. Hobi amaçlımı yoksa ticari amaçmı? Goji Bery piyasası çok önemli araştırdınızmı? Pazar durumu ne? Astarı yüzünü geçmesin sonra.
Tekrar bahçeniz hayırlı olsun. Bundan sonra sık sık bahçenizdeyiz.
Saygılar
bahtiyar bey bu gördüğünüz bahçeyi çevizlik ve meyve bahçesi yaptık
goji beri için 6-7 dönümlük bir yer daha var **** 2 dönümlük oraya dikmeyi düşünüyorum ticari amaçlı olması için dikeceğim 1000 agaç yetmez sanırım
çünkü bir dönümünden ortalama 450 kilo kuru goji elde ediyorsunuz 2500 kilo ürün alsanız oda 4 üncü yıldan sonra almaya başlarsınız ki
işcilik maliyetini unutmamak lazım sonuçta gojiler elle tek tek bir iki haftada toplanacak ve kurutması için üst üste değmeeden hasırlarda maliyeti artırır.
kafaya gojiyi taktım 3-4 yıl içinde türkiyede marketlerde tazesi satılmaya başlayacak daha sonrada pazarlarda bile satılacağını düşünüyorum
1000 tane dikecem deneyeceğim
ayrıca sizin gojinizi şekillendirin bıdama işini ihmal etmeyin yoksa anlamsız bir goji olacak

Eski 03-05-2011, 22:06   #22
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

hannda, novozet ve emin48 teşekürler.
su problemi var tankerle 200 metre aşağıdan kanaldan **** çaydan olmadı kuyudan taşıyacağız şimdilik ilerde su çıkarsa sondaj vurdururuz.ki 150 metreden çıkacağını söylediler
yarama tuz bastınız işin en zor kısmı orası su
ceviz türü cehandler

Eski 03-05-2011, 22:24   #23
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Günlerden bir gün insanların Kabe’ye gidip hacı olduklarını öğrenmiş.Karınca kabilesinin reisine niçin hacca gidildiğini sormuş.reis bilgiç bilgiç başını sallamış:
-Hala öğrenemedin mi?demiş.Hacca gitmek,zengin Müslümanlara farzdır.Allah’ın emridir.Suudi Arabistan’ın Mekke Şehrinde bulunan Kabe’yi ziyaret ederler.Arafat dağında vakfeye dururlar.böylece hacı olup dönerler.
Topal karıncayı almış bir düşünce:
-Acaba ben gidemez miyim?diye,günlerce düşünmüş.
Yemeden içmeden kesilmiş.Hacca gitme fikri rüyalarına bile girmiş.O kadar çok istiyormuş ki her gün yaşlı karıncalara Kabe’nin nasıl bir yer olduğunu soruyormuş.Ama gören yokmuş.Çünkü o zamana kadar hiçbir karıncanın aklına hacca gidip hacı karınca olmak gelmemiş.
Sonunda topal karıncanın sorularından bıkıp usanmışlar:
-Amma sordun,diye kızmışlar.Ne o,yoksa hacı olmaya mı karar verdin?
Bir şey söyleyememiş.Fakat içindenevet)demiş.(hacca gidip Kabe’yi ziyaret edeceğim ve hacı olacağım.)
Bir gün eşyalarını sırtına vurduğu gibi yola koyulmuş.
Az gitmiş,uz gitmiş,gece gitmiş,gündüz gitmiş…Yürüdükçe kırık bacağı daha beter ağrımaya başlamış.Nihayet dayanamayacağını anlamış ama vazgeçmekte istememiş.
Topallaya topallaya yürümesi bir çöl faresinin dikkatini çekmiş.Acımış haline.
-Zavallı dostum,böyle nereye gitmektesin?diye sormuş.
Karıncacık durmuş,yüzünde biriken boncuk boncuk teri silmiş ve ciddi ciddi cevap vermiş:
-Hacca gidiyorum kardeşim.
Çöl faresi şaşırmış:
-Bu topal ayağınla,şu zayıf halinle ve yorgunluğunla nasıl hacca gidebilirsin ki?Topal karınca boynunu bükmüş:
- Olsun, demiş. Gidemesem bile, hac yolunda ölürüm ya

BİZİMKİDE KARICA MİSALİ DOSTLAR
Susuz bahçe

ligustrum beğendi.
Eski 03-05-2011, 22:29   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Sayın yakup Ünal bahçeniz hayırlı olsun. chandler güzel seçim bende Denizliden aldım.110 kök ekkizden tüplü 10 kök fire verdi. Kolay gelsin diyorum cevizlerin durumunuda Yapraklanınca görmek isterim. ayrıca şu goji denen altın çilek değilmi?

Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 22:34   #25
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhisarlı Mesajı Göster
Sayın yakup Ünal bahçeniz hayırlı olsun. chandler güzel seçim bende Denizliden aldım.110 kök ekkizden tüplü 10 kök fire verdi. Kolay gelsin diyorum cevizlerin durumunuda Yapraklanınca görmek isterim. ayrıca şu goji denen altın çilek değilmi?
Akhisarlı aynı yerden almışız
bünyamin zile var sancar köyünde sanırım oda oradan aldı
bu resimler eski resimler ama bu hafta sonu gitiğimde yenilerini de çekerim
çevizleri kışın poşşetledik
ilk baharda da boyadık
işallah tutan tuamayan fire veren vermeyen 10-15 gün sonra belli olacak fire verenlerin yerine hemen tekrar alacağız. bizim fire biraz fazla olacak bir hayvan 15 tanesinin üst sürgün kısmından yedi diktikten sonra
Goji beri altın çilek değil
özelden mesaj atmayı bilmiyorum siz atarsanzı size cep telefonunu vereyim tanışalım

Eski 04-05-2011, 14:59   #26
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın Yakup Ünal; Bahçe sayfanız hayırlı ve uğurlu gelsin inşallah. Siz çardak değil kameriye yapmışsınız. Çok ta güzel olmuş. Ama suyu ihmal etmeyin.

Bizim bulunduğumuz yerde birbirimize komşu 3 bahçe, hepimiz içinde ev olabilecek meyve bahçesi kurmaya çalışıyoruz. Hepimiz de, aslında şehir merkezinde oturuyoruz. Aramızdaki fark şu oldu. Biz ilk su çıkartmayı hedefledik. Ağaçlar için de kesinlikle etrafını çevirin dediler biz de beklemeye geçtik. Zira şehir hayatı da var her yere yetişmek kolay değil. Zamanı sebze yetiştirmekle değerlendirmeye çalışıyoruz. Güney komşumuz ağaçları dikmiş, arada tankerle su getirtiyor. Ama şimdiye kadar çok kayıp vermiş. Geçen gün yeniden meyve fidanı diktiler. Biz su konusunda biraz yardımcı olduk ama nereye kadar. Kendinin gibi olur mu hiç. hevesim gittikçe azalıyor dedi. Kuzeydoğu komşumuz ise elektrik aldı, etrafını çevirdi. Adam boyu otlarla öyle bekliyor.

Bizim bahçede su var hayat var. Kışlıklardan yetiştiriyoruz, şimdi de yazlıklar büyümekte. Hem eve, hem yol parasını çıkarmaya, hem de hediye etmeye bolca yetiyor çok şükür. Hem nerede yetiştiğini bildiğimiz ürünleri çocuklarımıza yedirmenin gururunu yaşıyoruz. Lezzetine de diyecek yok zaten. Bu sebeple bir an önce su tavsiye ediyorum. Sonra nasıl olsa gerisi gelir.

Çalışmalarınızı keyifle takip etmek dileği ile kolay gelsin.

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 15:20   #27
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
Sayın Yakup Ünal; Bahçe sayfanız hayırlı ve uğurlu gelsin inşallah. Siz çardak değil kameriye yapmışsınız. Çok ta güzel olmuş. Ama suyu ihmal etmeyin.

Bizim bulunduğumuz yerde birbirimize komşu 3 bahçe, hepimiz içinde ev olabilecek meyve bahçesi kurmaya çalışıyoruz. Hepimiz de, aslında şehir merkezinde oturuyoruz. Aramızdaki fark şu oldu. Biz ilk su çıkartmayı hedefledik. Ağaçlar için de kesinlikle etrafını çevirin dediler biz de beklemeye geçtik. Zira şehir hayatı da var her yere yetişmek kolay değil. Zamanı sebze yetiştirmekle değerlendirmeye çalışıyoruz. Güney komşumuz ağaçları dikmiş, arada tankerle su getirtiyor. Ama şimdiye kadar çok kayıp vermiş. Geçen gün yeniden meyve fidanı diktiler. Biz su konusunda biraz yardımcı olduk ama nereye kadar. Kendinin gibi olur mu hiç. hevesim gittikçe azalıyor dedi. Kuzeydoğu komşumuz ise elektrik aldı, etrafını çevirdi. Adam boyu otlarla öyle bekliyor.

Bizim bahçede su var hayat var. Kışlıklardan yetiştiriyoruz, şimdi de yazlıklar büyümekte. Hem eve, hem yol parasını çıkarmaya, hem de hediye etmeye bolca yetiyor çok şükür. Hem nerede yetiştiğini bildiğimiz ürünleri çocuklarımıza yedirmenin gururunu yaşıyoruz. Lezzetine de diyecek yok zaten. Bu sebeple bir an önce su tavsiye ediyorum. Sonra nasıl olsa gerisi gelir.

Çalışmalarınızı keyifle takip etmek dileği ile kolay gelsin.
su işini en azından 2 yıl bu şekilde devam edeceğiz. ankarayı biliyormusunuz bilmem ama bizim oradan kurt boğazını besleyen kanal var su verdikleri sürece 150-200 metre mesafa oradan tankerle getiriz olmadı 1-1,5 kilometre alta ova çayı var oradan oda olmadı 2,5 kilometre öteden kuyudan motoru attımmı hemen dolar 3 ton alıyor bir ağaca 35 ltre verilse 7 ton yapar 3 defa gittimi tamam akrabalarda boşta traktör var tanker var boş kaldıkca onlar biz sularız evden tarla 45 km 45 dk da oradayız akşamları gider 7-10 kadar 3 saatte suyu çok istediği dönemde sularız.
herkezin işi gücü olduğu için haftasonu gidebiliyoruz.haziran temmuz ağustoz eylül ayı su ister
bol bolda borana tırmık çektiririz ki su ihtiyacı azaldın
olmadı 10 lt lik su bidonlarını doldurur koyarız.
bu ağaçlar tutuncaya kadar devam su olsada olmasada devam edeceğiz yılmak yok
önce kulübe yapacağız malzemeleri içine koyalım tırmık bel kazma kürek gibi
sonra küçük bir sera gojilerim için
sonrasında kavun,karpuz, nohut, biber, domates gibi sebzeler ekelim
bu hafta sonu gitiğimizde inşaatın ve tarlanın yeni resimlerini çeyim atayım değişikliğe bakalım

Eski 04-05-2011, 16:06   #28
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın Yakup Ünal; Allah kolaylıklar versin. Su bidonları fikri hoşuma gitti. Sizin ağaçlara yeter mi bilmiyorum ama, ben bu fikri çiçeklerde ve narin bitkilerde uygulayayım. Sıcaklar burada kendini hissettirmeye başladı. Aynı gün güneşten bir çok sıcak oluyor, bir bulutlanıp arada nefes aldırıyor. Herkes şimdiden karamışsınız diyorlar. Yaza nasıl koruyacağız kendimizi bilmem. Hayatımızda ilk defa bu işlerle uğraştığımız için tecrübeden çok, mantıkla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bahçede. Buradan aklımıza yatan fikirlerden de çok faydalanıyoruz. Bizim bahçede kooperatife ait sulama vanasına, kullanılmadığı için bir kilit taktık. Bahçe aletlerini orada muhafaza ediyoruz. Sulamada zaman bakımından eşim zor yetişiyor. Hatta yetişemiyor bile. Su bol ama düzene oturtamadık henüz. Ne diyeyim hepimize kolay gelsin. Güzel şeyler başarırız inşallah.

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 16:10   #29
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
Sayın Yakup Ünal; Allah kolaylıklar versin. Su bidonları fikri hoşuma gitti. Sizin ağaçlara yeter mi bilmiyorum ama, ben bu fikri çiçeklerde ve narin bitkilerde uygulayayım. Sıcaklar burada kendini hissettirmeye başladı. Aynı gün güneşten bir çok sıcak oluyor, bir bulutlanıp arada nefes aldırıyor. Herkes şimdiden karamışsınız diyorlar. Yaza nasıl koruyacağız kendimizi bilmem. Hayatımızda ilk defa bu işlerle uğraştığımız için tecrübeden çok, mantıkla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bahçede. Buradan aklımıza yatan fikirlerden de çok faydalanıyoruz. Bizim bahçede kooperatife ait sulama vanasına, kullanılmadığı için bir kilit taktık. Bahçe aletlerini orada muhafaza ediyoruz. Sulamada zaman bakımından eşim zor yetişiyor. Hatta yetişemiyor bile. Su bol ama düzene oturtamadık henüz. Ne diyeyim hepimize kolay gelsin. Güzel şeyler başarırız inşallah.
ANKARANIN ağustosun 15 şinden sonra geceler soğumaya başlar
birde bulunduğumuz bölge fena değil işallah başarırız bidonla damlama sistemi :-)

Eski 04-05-2011, 22:24   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Bu akşam sayenizde öğrendiğim goji bitkisini araştırmakla geçti .öncelikle teşekkür ederim. insanın kafası karışıyor bahçeye ne dikmeliyim diye .gerçi yerde kalmadı ancak bu forumda öğrendiğim birçok meyve var. dikmezsem rahat edemem. Yaptım olacak cinsinden. Daha mart ayında Ankarada fidancıları dolaşmakla geçiyordu hafta sonları böğürtlen ve frenk üzüm türlerini bulmak için ,çok şükür ikişer kök alarak bir hafta sonu akhisara gidip dikebildim.Şimdi sıra gojilerde birde sayın bahtiyar02 verdiği linkte gördüğüm türler.izabella layı daha önce getirtmiştim ardeşen ve samsundan balkonda köklenmesini bekliyorum.

Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024