agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni352Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2017, 22:56   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Herkese merhabalar,

Eskişehirde yaşamaktayım, tıp doktoruyum.

İzmir Karaburunda ilk kez ekilecek ufacık bir bahçemiz var, bahçede topragımız neredeyse çömlek hamuru yapılabilecek kadar killi, eger becerebilirsek alttaki killi topragı 20-30 santim kadar belleyip, eger zamanında bulabilirsek leonardit ekleyip, eger zamanında bulabilirsek dere kumu ekleyip,eger zamanında bulabilirsek organik gübre ekleyip karıştırmak niyetindeyiz.

Killi toprak ıslahı için kullanmayı düşündügüm maddelerin başına hep ''eger zamanında bulabilirsek'' deme nedenim, inşaatı yapan müteahhidin, inşaatın bitmesine yakın peyzaj düzenlemesi öncesi killi topragın üzerine yaklaşık 40 santim kadar ''nebati toprak'' (kendi deyimidir, ama bulunan topraga göre daha kaliteli bir toprak oldugu anlaşılmakta ifadesinden) ekleyecek olması. Müteahhit bu topragı eklemeden olan killi topragı bahçedeki inşaat atıkları temizlenince ıslah etme yoluna gideceğiz.

Bahçede 1*3,5 metrelik 4 adet ana sebze yatagı ve eşim içinde evin arkasında 1*1 metre ebadında yaklaşık 9 adet ada yapacagız, adaları 5 santim kalınlık ve 30 santim yükseklikte kalaslardan yapacagız.

Peyzajı yapacak olan bahçelere toprak taşındıktan sonra her yeri çim kaplayacakmış, ben de ilgili adaların oldugu yerlere isabet eden çim alanları ters çevirip, oralarada leonardit ve organik gübre katmayı düşünüyorum,

Beton duvar kenarına uzunlamasına gelen adaya patlıcan ( 2 sıra olarak, sıralar arası mesafe 80 santim ve sıra içi mesafeleride 80 santim olmak üzere, toplamda 10 patlıcan fidesi) ,
40-50 santim bir yürüme yolu bırakarak 2. adaya biber (sıralar arası mesafe 70 santim, sıra içi mesafe ise 60 santim olmak üzere 12 biber fidesi ) ,
3. adaya fasulye (sıralar arası 70 santim, sıra içi mesafe 60 santim olmak üzere toplamda 12 fasulye fidesi),
4. adaya domates (sıralar arsı mesafe 1 metre ve sıra içi mesafe 50 santim olacak şekilde 14 fide) ekilecek.

Niyetimiz fasulye ve domateste tırmanıcı türler, hatta fasulyede cropper tepee, blue lake, ayşe kadın (çiftehan yaglısı), domateste forumdan heybetli, italian heirloom, dester, sasha's altai, garnet (domatesler forumdan uzun uzun okuyup begendiklerim, gerçi ufacık bahçeye bunların bir türünü ancak ekebilirim ama gönül söz dinlemiyor, heyhat bahçe ufak ama hayaller büyük)

Arkadaki adaların kontrolü tamamıyle eşimde, kendisi salata ve baharat otları dikecek, ayrıca bahçeye 2 mandalina, 1 limon, 3 kadar üzüm veren asma, 2 adet veranda köşelerine hanımeli, yürüme yolu kenarındaki 3 metrelik beton duvara ise sarmaşıklar ekilecek..

Velevki bölgede orjinal tür bulup yetiştirebilirsem bende tohum paylaşım etkinligine katılmayı düşünüyorum, global manada büyük firmalar lehine çıkan kanunlarla tüm dünyada yerli tohum öldürülmeye ve takas yerine o firmaların ticari faaliyetine maruz kalmaya zorlanıyoruz , bu tür tohum takas etkinlikleri yerel özelligimizi ve ürünümüzde kendi konrolümüzü saglayabilecegimiz yegane sistem..

Çok yazdım bahçe konusunda herkesin fikrini beklerim, çekinmeden katkı yapmakta bir sakınca görmeyin lütfen.. Velhasıl kelam yeşili koru, ata yadigarı tohumuna sahip çık..
Herkese çok selamlar..

Bahçenin bulunduğu şehir : İzmir, Karaburun

Bahçenin büyüklüğü : bahçe 218 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :bol güneş, bol rüzgar (karaburunu seçme nedenimiz)

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : önceden bölge ot dolu oldugundan bahçe söz konusu degildi, bu yüzden bahçenin geçmişi yok

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : ugraşmaya henüz başlamadım

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : eşimle birlikte bahçeyi tasarlıyoruz, profesyonel yardım belki toprak taşıtma işi dolayısı ile olabilir

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :bahçe için plan çizdik fakat yükleme yapamıyorum

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) kişisel olacak

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? çim alan, sebzelik, çardak olacak

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : daha büyük bir bahçeye geçmek ve emekliligimizde tam köy hayatına dönebilmek

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : olacak olanlar(henüz yoklar); domates, biber, fasulye, patlıcan, 2 mandalina, 1 limon, 2 hanımeli, 3 üzüm asması (red globe, antep karası, kokulu bir tür daha), beton duvarı saracak bir kaç kök sarmaşık, arka taraftaki eşimin(yeni üye karabalık kendileri) kontrolündeki 9 kadar minik yataklarda baharat otları ve salatalık otları olacak, geri kalan alan çim.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :Eskişehirde 1 hanımeli, 2 limon, 1 kumkuat(kamkat), 1 sarmaşık olmasından şüphelendigim arsız nerede ise sadece suyla büyüyen bir bitki, adını bilmedigim bir kaç bitki daha

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :2 limonlardan bana daha önce gelmiş olan, adı limon

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : çeşme suyu olacak, fakat başka olasılıklarıda degerlendirmekteyim (yagmur suyu, gri su vb)

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :sızan hortum **** damlama sulama sistemi kuracagım, leonardit ve klinoptilolit, coco peat ve torf kullanacagım

Toprak özellikleri : yogun killi, henüz analiz yaptırmadım

Kompost yapıyor musunuz? : yapacagım

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : henüz yok , bahçe oluşturulmadıgı için sıfır hatayla gittigimi söyleyebilirim

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : şüphesizki yapmam gerekecektir, yandaş bitki uygulaması ve ısırgan otu ekstreli , arapsabunu ve acı biber ekstreli zerrecik püskürtmeli ilaçlama düşünüyorum

Bahçeniz organik mi? : inşallah öyle olacak

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : planım sadece solucan , küçükbaş yanmış gübre üzerine

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : henüz bilmiyorum

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : yagmurlama ve damlama veya terleme ile olacak

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :arkası (500 metre kadar geride ) blok kaya , emin degilim ama akdag diye duymuştum

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : iyiki böyle bir işe girdik

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : evet

Düzenleyen ketenhelva : 28-01-2017 saat 12:23
ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 13:40   #2
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2017
Adını bilmediğiniz bitki sarmaşık daha önce bahçe deneyimimiz de var bayağı. Eskişehir de babamızın bahçesine pek çok sebze diktik baktık hasat ettik ve afiyetle yedik ama o bahçe hazır bir bahçeydi. Toprağı ıslah edilmiş , gubrelenmis vs. Burasını sıfırdan yapacağız. Üstelik dar bir bahçe ve en verimli alan kullanımı sağlamalıyız. Biz de yükseltilmiş yataklarda sebze üretelim diye düşündük : ) heyecanlı ve hevesliyiz. Umarım ve dilerim çook güzel olacak herşey

Karabalık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 13:56   #3
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Hoş geldiniz. Bu heyecan ve heves sizde varken, çok güzel bir bahçe olacaktır. Görselleri merakla bekliyoruz. Hayırlı olsun.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 14:12   #4
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Hoş geldiniz,
Bahçeniz de sayfanız da hayırlı olsun. Bizler için de yeni bir macera başlamış oluyor sayenizde
Kolay gelsin...

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 23:09   #5
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Ketenhelva; aramıza hoş geldiniz bol bol fotoğraflar bekleriz ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 01:17   #6
Ağaçsever

Tüm arkadaşlara nezaketleri ve iyi dilekleri için teşekkür ederim, eşimin telefonunda bir kaç bahçe ve evin ham halleri var , malum aslen Eskişehirdeyiz, arada inşaat kontrolü için gittigimizde ancak görüyoruz bahçeyi , birde ben ısrarla akıllı telefonları reddediyorum, biraz eski ve deli telefon sayılır, bundan dolayıda fotograflama işi eşimin (kendisi ileri amatör bir fotografçıdırda ), ilerde çok bol fotograf ve günce ile başlıgı devam ettirmek niyetindeyiz.. Tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim..

Eski 29-01-2017, 10:52   #7
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Sn ketenhelva. Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Umarım tüm bahçeniz hayal ettiğiniz gibi olur. Bol bol resimli, ince detayların paylaşıldığı bir bahçe sayfası bekliyoruz.

Şimdiden kolay gelsin

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 13:41   #8
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Sn. ketenhelva Bahçe sayfanız hayırlı olsun. yeni gelecek ilk bahar la birlikte bahçeniz şen ürününüz bol olsun kolaylıklar dilerim ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 15:31   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Umarım isteklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazlık ile yaşadığınız yer arasındaki mesafeyi düşünürsek çok sıkıntı çekeceğiniz muhakkak. O bölgede oturan ve bu işleri seven biri tarafından yardımcı bulabilirseniz çok daha iyi olur. Emekle diktiklerinizin siz gelinceye kadar ölmesi kötü oluyor. Belki gitmeden sulamayı sağlayacak sistem kurarsanız bu güçlüğün de üstesinden geleblirsiniz. Özellikle fasulye düzenli sulama, toplama istiyor. İlk çıkım aşamasında ise su fazla gelince bozulup ölüyor. Ben 5,5 km mesafe olmasına rağmen hala tam randımanlı bir fasulye büyütmeyi başaramadım.

Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 15:55   #10
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bahçe sayfanız hayırlı olsun, en kısa zamanda fotoğraflarla çalışmalarınızı görmeyi arzu ediyoruz. Kolay gelsin...

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 18:03   #11
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Bahçe sayfanız hayırlı olsun. Başlangıç planlamanız ne kadar bilinçli olursa, ilerde yaşayacağınız pişmanlıklar o kadar azalacaktır. Her ne kadar genel-geçer teorik bilgiler uygulansa da, hobi bahçeciliği alanında herkesin kendi deneyiminden süzülen ''nevi şahsına münhasır'' çok güzel örnekler ortaya çıkabilir.

Toprağınızın killi yapıda olması dezavantaj gibi gözükse de, su ve besin maddelerini iyi saklaması sürdürülebilir bahçeciliğe katkı sağlar. Yeter ki ekim, dikim ve toprak işlemesini toprak tam tavındayken yapın. Olumsuz özelliklerinin ıslahı için de leonardit (metrekareye 5 kg), bims (metrekareye 4 kg) ve yanmış keçi veya koyun gübresi (metrekareye 3 kg) karıştırırsanız değmeyin keyfine...

Dere kumu yerine bims kullanırsanız daha iyi olur. Kuma göre daha hafif, gözenekli, süngerimsi yapıda, su ve havayı daha iyi saklar.

Sebze adalarınızı gün boyu güneş alan, az rüzgarlı, ağaçların mümkün olduğunca uzağına, su terazisi kullanarak düzgünce kurmanızı tavsiye ederim. Adalarınız arasındaki yürüyüş yollarının eni 60 cm olursa, el arabası rahatça çalışır, ekim-dikim, bakım, hasat işleri kolayca yapılabilir.

Özellikle yeşillik, baharat türü yetiştireceğiniz sebze adalarında squarefoot gardening uygulaması değerlendirilebilir. İşlevsellik açısından gemici halatı ile yaptığımız daha iyiydi.

Sebzelerin dikim aralıkları için
Domates (100x60) cm
Patlıcan (80x 60) cm
Biber (50x40) cm
Sırık fasulye, tek sıra halinde sıra arası 40 cm
İmkan dahilinde ise bir kısmını bu şekilde dikip, hangisinin daha verimli olduğunu değerlendirme şansınız olur.

Heves, heyecan ve azminiz daim olsun, tüm hayalleriniz gerçekleşsin inşallah...

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 18:16   #12
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Hayırlı olsun Sayfanız . Güzel planlama ve Bakım ile bereketli ürünler yetiştirmeniz dileği ile

aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 23:52   #13
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Bahçemizin şu anda durumu bu

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2017, 23:55   #14
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Sabah saat 11 civarında çekildi bu resimler. Güneş gelen yönü belirlemek için saat önemli diye düşünüyorum.

ketenhelva beğendi.
Eski 30-01-2017, 00:16   #15
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Seramik zeminden 15 cm aşağısına kadar toprak doldurulacak.

Eklenen Resimler

Eski 30-01-2017, 00:24   #16
Ağaçsever

Sn Saleri, Sn Resulgur, Sn Muda, Sn lonicera, sn Heyyamola, Sn Aslama1994 sıcak ve hoş karşılama için hepinize teşekkür ederim, iyi dileklerinizden dolayı inanın çok mutlu oldum, sagolunuz..

Sn Muda belirtmiş oldugunuz hususta çok haklısınız, sulama sorununu eşimle her fırsat buldugumuz an giderek çözmeye çalışacagız, evlere bakıp ufak tefek işleri yapması için tanıştıgımız birileri var , diger evlerede bakıyordu kendisi, zamanı gelince bu konudada konuşacagız kendisi ile, hatta özellikle sulama konusunda biraz pahalıda olsa gün ayarı, saat ayarı ve ne kadar sulanacagı ayarı yapılabilen aletler var, yani alet haftada sadece cuma günü akşam 21de 15 dakika sulayabiliyor ayarlandıgında belkide böyle bir alet kullanarak sorunu çözebiliriz..Elbette bu yıl deneme yılı olacak, eşim ve bende 2 yıl civarında emekli olacagız, açıkçası bunada güvendik biraz..

Sn Heyyamola verdiginiz bilgiler herkesin işine yarayacak türden, arayıpta bulunmaz, (bulunurda, ama bu netlikte ve bu kolaylıkta olmaz elbette) çok faydalı bilgiler, yazınızı görür görmez bims nedir diye önce afalladım hemen Hz. google'ye danıştım ve ögrendim, faydalanacagımdan emin olabilirsiniz, fasulye konusunda ise saz-kamış **** bambulardan tepede birleştirdigimiz, ayakları 60-70 santim kadar açık ve bir karenin köşelerine saplanmış aleyçik-alaçık denilen (kızılderili çadırı gibi bir şey,gerçi aleyçik yörükler ve türkmenler arasında topak olmayan çadıra verilen isimdirde(ayrıca birde top çadır var)) şeyden yaparak her ayaga 2 adet fasulye tohumu atmayı düşünüyordum, deneyip verim durumunu burada paylaşırım..
Baharat **** salata otları için squarefoot garden denilen şeyi bütün ingiliz kaynaklar öneriyor, topraktan nisbeten farklı besinler çektikleri için bitkilerin birbirlerine zarar vermedikleri, hatta bazen yardımda ettikleri bir sistem, bu sistemi sıkça(yabani ota yol vermeyecek sıklıkta) bitki dikerek deneyecegim.. Hatta büyük yataklardada yoldaş bitki birliktelikleri yapacak gibiyiz, bir yatakta sadece tek bitki olmayacak, yatakların kenarlarınada sık bir şekilde kadife çiçegi ve feslegen ekecegiz..

Eşimde bende çok hevesliyiz, inşallah daha çok ve keyifli paylaşımlar yapacagız..

Tekrar hepinize teşekkür ederim..

Düzenleyen ketenhelva : 05-02-2017 saat 20:16
Eski 30-01-2017, 00:27   #17
Ağaçsever

Evet resimlerde gelmiş..

Karabalık beğendi.
Eski 30-01-2017, 00:46   #18
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Şimdilik tablette olanlar bunlar. Daha detaylı çizimler de yükleyeceğim daha sonra. Deneyimli arkadaşlar sebze yataklarının yerleşimi konusunda önerilerde bulunabilirler böylece. Biz de doğru düşünüp düşünmediğimizi sınamış oluruz.
Tam bir imece

Eski 13-02-2017, 23:40   #19
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

son yazıdan bu yana 20 gün olmuş. yarıyıl tatili, gitmeler gelmeler filan bahçe yazısı geride kaldı. ama boş durulmadı.
sıkı bir alışveriş listesi ve nihai bahçe planı ile şimdilik iş tamam.
dedim ama bilgisayardan word dosyası yükleyemediğim için birşey gösteremiyorum

Eski 13-02-2017, 23:51   #20
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

sonuçta toplamda 70/ 350 cm + 100/350 cm + 100/350 cm + 70/ 1200 cm 'lik 4 adet sebze yatağı yapmaya karar verdik. yani toplamda 18 metrekarelik bir net sebze yatağı alanımız olacak.
Nisan gibi inşaatın kaba işleri bittiğinde, inşaat artıkları bahçeden temizlendiğinde haberdar edileceğiz. o vakitte gidip çapa makinesi ile bahçe topragı çapalanacak ve leonardit klioptilolit ve cocopeat eklenip karıştırılacak. sonra üzerine müteahhit bahçe toprağı serdirecek yaklaşık 20cm kadar.
Bu aşamadan sonra sanıyorum bir aylık bir süre daha devam edecekmiş müteahhidin işi. Biz bahçe toprağının bu sürenin yaptığımız katkıları sindirmesi için gerekli süre olduğunu düşünüyoruz.
En son durumda da peyzaj mimarı bahçeyi düzenleyip evimizi teslim edecek.
Biz de bahçeyi tekrar tarumar edip peyzaj mimarının işinden nefret etmesini sağlamak için bahçeye gireceğiz =)

word dosyası ekleyebilmek umuduyla şimdilik bu kadar =)

Eski 13-02-2017, 23:53   #21
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

bir de sebze yataklarını hangi malzeme ile yapacağımız hususu hala karar bağlanmadı. Ama OSB ve atermit arasında gidip geliyoruz.

Eski 14-02-2017, 00:11   #22
Ağaçsever

Kaptanın seyir defteri düzeltme 1 ; Bahçenin ilk hali için inşaat artıkları temizlenmesi sonrası, topraga cocopeat degil gübre konulacak.. Cocopeat sebze yatagı hazırlarken konulacak...

Miktarlar ise şöyle, üste yeni toprak gelmeden elde olan yaklaşık 180 m2'lik bahçeye; -35 çuval leonardit, -20 çuval klinoptilolit, -35 çuval yanmış küçükbaş gübresi...

Üzerine yeni toprak gelince sebze yataklarında her m2 ye; -1/2 çuval leonardit, - daha az(yaklaşık leonarditin yarısından biraz fazla, dolayısı ile 1/3 çuval klinoptilolit), -1/2 çuval gübre, -2 adet suyla şişirilmiş cocopeat lifi..İz element, etkin mikroorganizma terkibi, odun külü, kemik tozu, sülfür, kireç..

Işınla beni sıkati..

Querqus beğendi.

Düzenleyen ketenhelva : 25-02-2017 saat 01:45
Eski 14-02-2017, 00:13   #23
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

=))
tamam kaptan

Eski 15-02-2017, 00:08   #24
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Bahçe şeması bu şekilde

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2017, 21:46   #25
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Bir de bu var

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2017, 21:59   #26
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Exclamation

ikinci plan daha çok ekim alanı sağlıyor. Birinci planda bahçe eni 4.90 metre iken, ikinci planda 4.50 metre. ikisi aynı ( yaklaşık aynı, yarım metrekarelik bir fark var). ama ikinci planda bahçenin eninde 40 cm'lik bir azalmayı sağlıyoruz. böylece çimenlik alan daha geniş olacak. ilk yıl için birinci planı uygulamaya karar verdik. Çünkü yürüme yollarının kullanımı daha rahat, ekim yataklarının montajı da öyle. Acemiliğimizde biraz kolaya kaçalım. Daha sonra istediğimiz değişikliği yaparız.
Bu yıl ikimiz de uzun süre kalamayacağız. En çok üç ay...
Hem bahçenin zemin toprağının ıslahı hem ekim yataklarının yapılması hem sebze ekimi bizi oldukça oyalayacak ve yoracak.
Şimdilik böyle olsun bakalım.
Hep böyle mutlu ve iyi şeyler yorar bizi umarım ve dilerim

ketenhelva ve emir2604 beğendi.
Eski 17-02-2017, 16:08   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Sn.Ketenhelva,
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.Gelişmeler için sürekli takipteyiz.Kolay gelsin.

ketenhelva beğendi.
Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2017, 23:32   #28
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Bahçe planın maketini yaptık bu akşam
Biz çok şey anlıyoruz ama kesilmiş ve yapistirilmis kağıtlar çalışması bu.
Ama olsun harika oldu bence.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2017, 23:38   #29
Ağaçsever

Karabalık's Avatar

Bunu yapmaktaki esas amacımız sebze yataklarının duvarlarını yapacağımız OSB nin ne kadar kullanılması gerektiğini belirlemekti.
240/ 120 cm lik OSB plakalarından 5 adet yetiyor. makette kuyuruklu gibi görünen kenarlar, artan ve boşa giden parçalar. onlar dışında hiç ziyan olmuyor.

ketenhelva beğendi.

Düzenleyen Karabalık : 18-02-2017 saat 00:12
Eski 18-02-2017, 00:24   #30
Ağaçsever

Sn Ömer Bey; cesaretlendirici sözleriniz için çok teşekkür ederiz..

Kelamı yekün, buradaki yazılar, resimler vb hem birer günce, hemde konu ile ilgilenecek arkadaşlara da kılavuz olsun niyetiyle paylaşılan şeyler, kılavuzlugumuz sözünü lütfen ukalalıgımız gibi algılamayın, acemilerin yaşadıgı zorluklar da başka yeni başlayıcılar için kılavuzluktur aslında..

Ev etrafı bahçe yaklaşık 180 m2, önce bu alanın ıslahı için; -m2'ye 5 kg leonarditten, 900kg, 36 çuval leonardit (çuvallar 25 kg), ürgüb tarım madencilik ltd şti 25 tl/çuval (kdv içinde)

-m2'ye 3 kg klinoptilolitten, 540kg, 22 çuval klinoptilolit (çuvallar 25 kg), ürgüb tarım madencilik ltd şti 20 tl/çuval (kdv içinde)

-m2'ye 3kg gübre, 540 kg gübre, 30 çuval gübre (çuvalların standart agırlıgı yok, gübrenin dansitesininde dogal olarak net bir degeri yok , fakat yaklaşık 0,8 gibi dansite degeri ile çuval hesabı yapıldı) ,mordogan Doğa çiçekçilikte 10 tl/çuval (2 yıllık yanmış gübre)

sebze yatakları için, yaklaşık 20 m2 (tam hesap 19,25 m2) ; -aynı hesaplamalarla 5 çuval leonardit , -aynı hesaplamalarla 3 çuval klinoptilolit , -aynı hesaplamalarla 4 çuval gübre , -m2'ye 2 adetten 40 adet cocopeat, internet üzerinden 15 tl/blok olarak bulundu..

Yekün ; -41 torba leonardit, 1025 tl , -25 çuval klinoptilolit, 500 tl , -35 çuval gübre,350 tl, -40 blok cocopeat, 600 tl

=2475 tl......

Doga çiçekçilikle konuşmamda malzemenin topraga yayılması ve işlenmesi konusunda, 1 işçi ve çapa makinesinin tüm işi hemen halledebilecegi ve bunu 200 tl'ye yaptıklarını belirtti, yani 2475 tl üzerine, bir 200 tl daha eklenince toplam ederimiz 2675 tl çıkıyor..

Hesabı böyle sanırken İzmirden, Karaburuna leonardit ve klinoptilolit nakliye kapısıda açıldı, ürgüb madenciligin belirttigine göre bu nakliye işi çuval başına en fazla 10 tl daha bindirir denildi, bu rakamla alırsak 66 çuval leonardit ve klinoptilolit nakliyesi içinde 660 tl daha harcanacak.......Böylece bizim yekün 3335 tl'ye geliyor...

Skati seyir defterini kapatıyorum, lütfen beni en uzak galaksiye ışınla..

saleri, g.c. ve Karabalık beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024