agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni50Beğeniler
  • 12 Gönderen Africa
  • 1 Gönderen ibrahimes
  • 2 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen saleri
  • 11 Gönderen Africa
  • 1 Gönderen Ömer Bey
  • 3 Gönderen saleri
  • 3 Gönderen saleri
  • 2 Gönderen dongyul
  • 13 Gönderen Africa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2017, 13:55   #1
Yeni Üye

Africa's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2016
Africa / Bahçe

Öncelikle Herkese Merhabalar,

Şimdi Türkiye'den getirttiğim domates ( pembe, çanakkale, cheri, invictus ) çilek, hıyar, fasulye, biber ( kıl, dolma biber, sivri acı ) tohumlarını kısmet olursa çimlemek üzere çalışmaya başladım.
Konumumuz Afrika.
Afrika'nın toprağı oldukça enteresan, rengi mübalağasız kıpkırmızı (demir fazlalığından olsa gerek) ve bereketli görünmekle birlikte çeşitli sebeplerle ki bunlar ülkede pazara ulaşacak yol olmaması, uygun saklama koşullarının sağlanacak olmaması ( elektrik, buzdolabı, market rafları vs olmaması ) gibi nedenlerle tarım-kakao, palmiye yağı, muz, tropik tüm meyveler- dışında yok gibi. Koca ülkede sadece salçalık sırık domatesin haricinde domates yok hatta tam kırmızısını bulmak neredeyse imkansız. Muhtemelen raf ömrünü düşünerek erken toplanıyor.

Uzatmayayım. Burası ekvatoral kuşakta ve neredeyse 7 ay yaz yaşanan ve kalan mevsimde ise yağmur sezonu olarak geçen bir coğrafya. Aralık ayı için gece beklenen en düşük sıcaklık 18 C.

Bense küçük bir alan ve saksılarda özlediğimiz lezzetleri elde etmeyi deneyeceğim.

Ne derece başarılı olacağım konusunda bir fikrim yok. Toprak analizi, solucan veya kanatlı gübresi bulmak hayal. Zararlılar ve tipleri hakkında ya da mücadelesi konusunda da bir fikrim yok : ) Ancak ya bismillah deyip yarın elime ulaşacak tohumları çimlendirme işlemine başlayarak sonuçları paylaşacağım.
Direk toprak olarak şimdilik evimizin arkasındaki minik alanı kullanacağım ve saksı çuval gibi materyallere ekim yapacağım. Direk ekim yapabileceğim alandan en son 3 adet cobra ve 2 adet yeşil mamba çıkınca şimdilik böylesinin daha iyi olacağını düşündüm : )

Gelişmeleri buradan sizlerle paylaşmaya gayret edeceğim. Değişik bir tecrübe olacak. Ve her türlü görüş ve öneriye ihtiyacım olacak.

Herkese selamlar, sevgiler.

Eklenen Resimler

Africa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 14:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Sayfanız hayırlı olsun. Merakla çalışmalarınızın sonucunu bekleyeceğim. Sıcaklıklar bu kadar yüksekken işiniz zor gibi hem zararlılar hem tozlaşma, meyve tutumu zorlaşacaktır.

Africa beğendi.
ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 14:45   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayfanız hayırlı olsun. Umarım başarılı olursunuz. Yılan konusunda zaman zaman evinizin etrafını ve bahçenizi kükürt ile ilaçlayabilirsiniz. Muhtemelen yılanları rahatsız ettiği için pek gelmeyeceklerdir. Sarımsak da ekebilirsiniz. Ancak orada olur mu tam olarak bilemiyorum. Biraz soğuklama ihtiyacı hissediyorlar sanırım. Yağmur fazla olunca yükseltilmiş yataklarda dikim yaparsanız daha iyi olur. Gübre konusunda yanmış büyükbaş ve küçükbaş gübresi bulabilirsiniz sanırım. Yağmurlu dönem sonrası otlar fazla olacağından kompost vs. hazırlayarak toprağın daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

tarla kuşu ve Africa beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 20:13   #4
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Sn Africa. Sayfanız hayırlı olsun. Bulunduğunuz iklim kuşağındaki tecrübeleriniz bizim için de ilginç olacak.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 19:09   #5
Yeni Üye

Africa's Avatar

Sn.ibrahimes, Muda ve Saleri;

Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.

Oturduğumuz şehirde yılan vakaları yok denecek kadar az. ancak ekim yapmayı planladığım yer ormanın içi olduğu için işe yarayabilir. Kükürtle ilaçlamayı burada yaşadığım halde bilmiyordum. Çok teşekkür ederim.

Deneme amaçlı bir kabak bir salatalık bir kavun ve üç adet de dev domates fideciği toprağa verdim.. Hem hava hem de zararlı durumunu test etmek istedim. Bakalım sonuçlar nasıl olacak.
Aşırı sıcaklar için ise üzerini %35 güneş kesici tela ( bulabilirsem ki zannetmiyorum ) ile kapamayı planlıyorum. Bulamaz isek başka bir yolunu bulacağız artık.

Ancak diğer fidelerde ciddi bir duraksama söz konusu. şaşırtmaları yapıldığı halde milim ilerleme yok. yapraklanma ise bazılarında hiç yok bazılarında ise çok az.. Sebebini anlayamadım. Bir fikri olan varsa inanın çok memnun olacağım.

Defalarca denememe rağmen çimlendiremediğim dolma biber oldu. çarliston ve acı biberde aynı şekilde.. Bir ayı aşkın zamandır deniyorum ama ne yazık ki bir netice alamadım. : (

Herkese Africa'dan selamlar, sevgiler...

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2017, 19:46   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Sn.Africa,

Sayfanız hayırlı olsun.Aksiyonu epey yüksek olacak bir uğraşa başladınız.Merakla takipteyiz.

Africa beğendi.
Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 21:31   #7
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Biber çimlendirmesini toprak yerine kilitli poşet içinde ıslak kağıt havlu arasında deneyebilirsiniz. Youtube onlarca videosu var.

Eğer imkanlarınız kısıtlı ise lokal kaynaklardan faydalanarak muhteşem işler başarabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Jh3H2d_WFTE

Eski 10-01-2017, 21:40   #8
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Bu 2 youtube kanalında bilimsel verilere dayalı çok güzel uygulamalı bilgiler veriliyor. Sizde faydalanabilirsiniz.
-----

Keşke şu videoları düzgün görütüleyebilsek. Aynı mesajda 2 adet video paylaşınca ve video linkinin altında , mesaj yazmaya devam edersek sayfa bozuluyor. O yüzden tek mesajı 2 ye ayırdım.

https://www.youtube.com/watch?v=LQKHJaiLsvg

tarla kuşu, Muda ve Africa beğendi.
Eski 11-01-2017, 00:28   #9
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Africa; aramıza hoş geldiniz. Biber tohumunun çimlenme yüzdesini en fazla tohumun alınma tarihi etkiler yeni alınmış tohumları denemenizi öneririm. Ayrıca çimlendirirken en düşük sıcaklık 17-18 olmalı ki bu sayede çıkım daha kolay olabiliyor...

Ayrıca aspirinli su da bekletme yöntemini araştırmanızı öneririm..

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 19:56   #10
Yeni Üye

Africa's Avatar

Yeniden herkese merhabalar...

Yoğun ziyaretler ve yıl sonu olması sebebiyle bir süre ayrı kalmak durumunda kaldım.
Biber (2 fidecik hariç) ve çilek tohumlarını ne yaptımsa çimlendiremedim. Bilinen-uygulanan tüm yöntemleri üşenmeden denedim ancak netice alamadım, kısmet.. Renkli dolma biberi çok istiyordum ki kilosu 76TL

Toprağın ve fidenin reaksiyonunu görmek için 20 gün önce toprakla buluşturduğum ;

Salatalık; uzun süre sessizlikten sonra toparladı ve kendine geldi.. Gelişimi harika gidiyor. Hatta iki tane çiçek göründü bile Bu duygu gerçekten tarif edilemez. Gelişimine daha iyi devam edebilmesi için bir iki gün sonra çiçekleri koparmayı düşünüyorum.

Kavun : Büyükçe bir kertenkele tarafından kırıldı ve kaybettik maalesef. Diğer fide plastik bardakta gelişiyor yavaş yavaş..

Kabak : Gelişimi hıyardan daha hızlı ve güzel oldu. Karınca ve yaprak biti saldırılarına çok iyi direnç gösterdi. Gövde doldurmada biraz geç kaldığımdan biraz sıkıntı oldu ancak minicik bir çiçek göründü sanki bir kaç güne belirginleşir.
Öğleyin yoğun güneşten korumak için şemsiye kullandım, görünen o ki işe yaradı

Domates: Domateslerin gelişimi ise oldukça yavaş. Birisi nerede ise hiç tepkisiz duruyor. Ancak ilk fide daha azimli.. Dev domates fideleri bunlar.. İlk çapasını yapıp gövdesini besleyeceğim yarın sabahtan.

Bardaktaki fideler ise bazıları çok güzel gelişti ancak özellikle domatesler çok ciddi manada yavaşladı. Gelişmiyorlar desem yeridir. Neyse bekleyelim bakalım. Gelişimi gayet iyi olan iki adet cherry domates fidesini 45-50cm çaplı ve derinlikli büyükçe bir saksıya naklini yaptım..

Zararlılar için TR'de iken hazırladığım biber, sabun, sarımsak üçlüsünden hazırladım ilaç burada işe yaramadı. Beyaz minicik sinekleri, yaprak kemiricilerini uzaklaştıramadım bir türlü Bir de kabağa dadanan karıncaları.... Yerel arkadaşlar benimle dalga geçiyorlar karıncaları beyaz minicik sinekleri kafama taktığım için. Ama yine kıyamadım yeni salatalık fidelerim için 40 cm az olmamak üzere plastik kovalar aldım, yarın sabah salatalıkları onlara ekip en azından akşamları nispeten daha korunaklı olan verandaya alacağım. Ve Türk arkadaşlar dahil bana gülen, bu işi burada yapamazsın diyen arkadaşlara inat güzel bir hasat yapacağım inşaallah..

Africa'dan hepinize selamlar, saygılar...

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024