agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni6127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2017, 14:12   #31
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bahce sayfanız hayırlı olsun Sayın Resulgur...zaten oldu da diyebilirim şöyle bir baktim kafamdaki birkac sorunun cevabını buldum bilebunun icinde ayrica tesekkur ederim..
Bir mesajda fasulyeleri sıralamıssınız en üstteki benim devamli ektiklerimden..adını bilmiyorum renginden dolayi bordo fasulye diyorum sadece Sırık tipi ince ve uzun döküyor.Tazesi icin ekiyorum ,kurutmaya ve tursuya da kullaniyorum...diger renkliler sanki tozlasmaya ugramıs gibi geldi bana..siyah da guzeldir...barbunya zaten bilindik bir cesit
Bereketli bir yıl diliyorum..kolay gelsin....

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2017, 20:02   #32
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Bahce sayfanız hayırlı olsun Sayın Resulgur...zaten oldu da diyebilirim şöyle bir baktim kafamdaki birkac sorunun cevabını buldum bilebunun icinde ayrica tesekkur ederim..
Bir mesajda fasulyeleri sıralamıssınız en üstteki benim devamli ektiklerimden..adını bilmiyorum renginden dolayi bordo fasulye diyorum sadece Sırık tipi ince ve uzun döküyor.Tazesi icin ekiyorum ,kurutmaya ve tursuya da kullaniyorum...diger renkliler sanki tozlasmaya ugramıs gibi geldi bana..siyah da guzeldir...barbunya zaten bilindik bir cesit
Bereketli bir yıl diliyorum..kolay gelsin....
Sn. Zekoş çok teşekkür ederim. Sizin gibi değerli bir forum üyesinden bunları duymak çok güzel , 2 çeşit fasulyenin hemen hemen nasıl bir tür olduğu anlaşıldı sayenizde siyah ve bordo üzerinde daha duyarlı olacağım. Saygılar

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2017, 20:11   #33
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Mikro Çekimler

Çimlenen Tohumlar "daha fazla ışık alan bir oda"ya alındı.
Boğa Kanı Kırmızı Pancar 3 Günde, Cırgalan ve Emcelli Biberler 5 Günde çimlendiler.
İlerleyen zamanlarda marullar viyollere alınacak.

Name:  24.jpg
Views: 1213
Size:  38.6 KB

Eski 05-03-2017, 20:49   #34
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Yüksek Tünel Sera Yapım Aşamaları 1

Sonunda sera yapımına geçebildik ..

Daha önce büyükbaş hayvan gübresi - burada hayvan kermesi diyorlar - yığma yapılan ve sondaj kuyusuna yakın olan yere seramızı kurmanın daha mantıklı olacağını düşündük, ve çalışmaya koyulduk. Dursun abi -yer sahibi- 5-6 karık patates ekmiş, yarısına kadar olan yere uzandı seramızın bir ucu ama olsun. Toprak patozu ile bir güzel ufalandı toprak, seramıza yakın olan hayvan kermesi de üzerine yayıldı bir güzel karıştırıldı un ufak oldu her şey ..

Sera Eni 3 Metre ; Seranın Boyu daha once 9,20 idi, baktık örtümüz uzun geldi 1 metre daha uzattık ve 10 metre 20 cm oldu seramızın uzunluğu Orta Yükseklik : 210 cm oldu.

Dursun abimiz ve oğlu Can Polat çok yardımcı oldular . Ellerine sağlık

Name:  ser1.jpg
Views: 1089
Size:  43.5 KB

Name:  ser2.jpg
Views: 1093
Size:  44.0 KB

Name:  ser3.jpg
Views: 1130
Size:  61.5 KB

Sera toprağımız hazır. Adamı ek adam çıkar buradan dedik gülüştük

Name:  ser4.jpg
Views: 1090
Size:  70.3 KB

Eski 05-03-2017, 21:12   #35
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Yüksek Tünel Sera Yapım Aşamaları 2

Seranın ön ve arka kısmındaki yayları sabitleyip ip çekerek kendimize bir hat çizdik, hat üzerinde sera örtüsünün yanlardaki toprak altına gömülecek kısmı için bir karık açtık, bu hat üzerinde 6 metrelik yarım parmak 1/2 boru içerisine kaynaklanmış yarım metrelik kısımları çakarak monte ettik ve iskeleti oluşturduk .

Name:  ser5.jpg
Views: 1117
Size:  46.3 KB

Name:  ser6.jpg
Views: 1123
Size:  58.2 KB

Yan kısımlara örtünün toprak altında kalacak kısmı düzgün bir şekilde koyup toprak attık .

Name:  ser7.jpg
Views: 1109
Size:  34.7 KB

Nazım abi el becerisi yüksek olan ve gezdiğim amatörce yapılan seralarda en düzgün seraya sahip olan bir abimiz ondan da yardım istedik. Sağ olsun bizi kırmadı çok ta yardımcı oldu. Kendisine buradan da teşekkür ederim.

Name:  ser8.jpg
Views: 1105
Size:  53.7 KB

Tepe çıtası sağlam dursun diye akıllı vida ile alttan vidalanıp bütün yaylara ara mesafesi ölçülüp monte edildi, orta çıtanın sağına ve soluna 90 cm mesafede pvc kaplamalı tel çekildi tellerin gergide olması için tornavida ile bazı kısımlardan dönderilip gerildi. Çok ta güzel oldu

Name:  ser9.jpg
Views: 1106
Size:  44.9 KB

Kapı kısmı ve arka kısım tam istediğim gibi düzgün olmadı ilk defa sera yaptığımızdan tecrübesiziz. Ben ince işçilikle çalışmayı seven biriyim o sera jilet gibi olmalı! Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Seranın 4 yandan gergiye alınması ve örtünün dümdüz olması için ne yapmalıyım ?

Düzenleyen Resulgur : 05-03-2017 saat 22:01
Eski 07-03-2017, 21:12   #36
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alet Edavatlar

Takımları düzmeye başladık .. El aletlerimizi tedarik ediyoruz.

Fiskars budama makası : 40 TL ; Aşı Bıçağı : 19 TL Tırmık : 10 TL Çapa : 10 TL ve Sulama bidonu oda 10 TL den ..

Name:  alt.jpg
Views: 1065
Size:  19.1 KB

Name:  119266366_505871648 (1).jpg
Views: 1079
Size:  14.0 KB

Name:  unnamed.jpg
Views: 1040
Size:  14.7 KB

Eski 07-03-2017, 21:19   #37
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Büyük Seradaki Faaliyetler

Bugün biraz büyük serada -1 dönüm - ve kendi kendi seramda - 31 Metrekare - çalıştık.

Büyük serada Dursun abinin satın aldığı marul fidelerinden 1 sıra marul diktik - ilk defa marul diktim , 1 çuval yeşili için soğan ekimi yapıldı. Çuvalı ortalama 7- 8 kg 5 TL ye aldım. Yarım kilo da sarımsak ektik kilosu 5 tl idi. 2,5 tl verdim.

Name:  sr1.jpg
Views: 1043
Size:  59.3 KB

Name:  sr2.jpg
Views: 1054
Size:  70.8 KB

Eski 07-03-2017, 21:21   #38
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Maşallah siz baharı getirmişsiniz. Emeğinize sağlık. Naylon sera örtüsü ise öğlen hava ılık iken örtüyü çekin. Hava sıcak ve soğuk olmasın. İlk olarak ön veya arka kısmı sabitleyip daha sonra diğer kısmı gerdirip sabitleyin. En son olarakta yan kısımlara çukur açıp gömün.

(Çukur ne kadar derin olursa alt kısımdan içeriye o kadar az su dolacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 21:50   #39
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Serada Yapılan Faaliyetler 2

Küçük seramızın zemini göz kararı tesviye edilip düzeltildi . Seraya ilk giren fidemiz çilek oldu. Seranın kenarına bir sıra 12 kök çilek diktik. Karşı kenara başka bir cins çilek gelecek . 80cm en 2 metre boy - alana maydanoz tohumlarını serptim, elimde çok az miktarda bulunan Kereviz tohumunu da kapı kenarına serptim. Hayatımda ilk defa serada bir ekim yaptım. Bekleyelim bakalım neler olacak hep birlikte görelim.

Name:  sr3.jpg
Views: 1083
Size:  44.7 KB

Name:  sr4.jpg
Views: 1080
Size:  66.1 KB

Name:  sr5.jpg
Views: 1053
Size:  48.7 KB

Eski 07-03-2017, 22:08   #40
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Maşallah siz baharı getirmişsiniz. Emeğinize sağlık. Naylon sera örtüsü ise öğlen hava ılık iken örtüyü çekin. Hava sıcak ve soğuk olmasın. İlk olarak ön veya arka kısmı sabitleyip daha sonra diğer kısmı gerdirip sabitleyin. En son olarakta yan kısımlara çukur açıp gömün.

(Çukur ne kadar derin olursa alt kısımdan içeriye o kadar az su dolacaktır.
Sn. İsmail Kuzucu çok teşekkür ederim. Peki bu serada nasıl bir havalandırma yapabiliriz önümüz yaz ve buralar çok sıcak ve nemli oluyormuş , biz arka kısmı biraz açmayı ya da arkadan da bir kapı yapmayı düşünüyoruz ?

Eski 07-03-2017, 22:54   #41
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Fidelerimiz

Şu ana kadar 42 çeşit tohum ekimi yapıldı. Domates tohumlarını da çimlendirmeye başladık .

Fidelerimizi en fazla ışık alan salonumuzda konuk ediyoruz. Patlıcanlar ve biberler orta yapraklarını çıkarmaya başladılar. Bu sene ilk defa yetiştirdiğim bilya kekik , hardal otu , yer kirazı v.b fidelerinde keyiflerine değmeyin gitsin

Name:  thm.jpg
Views: 1074
Size:  53.9 KB

Name:  thm1.jpg
Views: 1097
Size:  67.7 KB

Name:  thm2.jpg
Views: 1111
Size:  57.5 KB

Eski 08-03-2017, 09:18   #42
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Sayın Resulgur çok güzel görünüyorlar. Ben de Amasya Taşova'dayım bu arada. Yakın sayılırız

YeniGine, Resulgur ve saleri beğendi.
okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2017, 19:47   #43
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okursan Mesajı Göster
Sayın Resulgur çok güzel görünüyorlar. Ben de Amasya Taşova'dayım bu arada. Yakın sayılırız
Sn. okursan çok teşekkür ederim. Evet Taşova yakın geçtiğimiz günlerde gitmiştim. Burada aile dostlarımız Taşova'lılar sürekli görüşüyoruz. Orada bir köy varmış evlerinde fide yetiştiren köylüler olduğunu söylediler. Sera köy derlermiş, görmek istiyorum aslında .. Diziler halinde kurutulmuş küçük boncuk bamyeleri çok meşhur görmüşsünüzdür.

Eski 08-03-2017, 20:00   #44
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. İsmail Kuzucu çok teşekkür ederim. Peki bu serada nasıl bir havalandırma yapabiliriz önümüz yaz ve buralar çok sıcak ve nemli oluyormuş , biz arka kısmı biraz açmayı ya da arkadan da bir kapı yapmayı düşünüyoruz ?
İkliminizi ve sera yönünü bilmediğim için ne dersem yalan olur. Bizim seralar lodos ve poyraz yönünde az bir rüzgar ile bile çok kolay havalanıyor. Mutlaka çift taraflı kapı yapın, ilerde de rahat edersiniz.

Sıcaklık için %35 gölgeleme tülü tavsiye ederim. Hem ucuz hemde çok kullanışlı. Ben büyük serada dahi yazın böyle yaptım.

Eski 11-03-2017, 18:46   #45
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Marul Fidelerinin Dikimi

18.02.2017 tarihinde toprakla buluşan marul tohumları 21 gün sonra kalıcı yerlerine alındı. Seraya toplam 52 kök marul diktim.

Çeşitler : Düz Marul ve Kıvırcık Marul

Name:  mrl1.jpg
Views: 972
Size:  68.2 KB

İthal torf kullanıldı 2 Litreye suya 1 çay kaşığı Hümik Asit koyularak fısfıslama yöntemiyle torf nemlendirildi. Köklenme çok güzel oldu.

Name:  mrl2.jpg
Views: 972
Size:  37.4 KB

Eski 11-03-2017, 18:54   #46
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Kargomuz Da Geldi

5 Adet Örtü tutturucu sera klipsi 3m
10,5 sarı üretim saksısı 30 adet
10,5 kırmızı üretim saksısı 30 adet
9*9*8 siyah üretim sakısısı 50 adet
Örtü tutturucu 1/2 Boru klipsi 10 adet

Toplam Kargo Dahil : 54,25 TL ödedim.

Name:  krg1.jpg
Views: 970
Size:  40.9 KB

Saksılara torf doldurup ortalama 4-6 günde çimlenen domates tohumlarını atmaya başladık bile

Name:  krg2.jpg
Views: 974
Size:  50.2 KB

Eski 11-03-2017, 19:09   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Sayın Resulgur malzemeyi temin ettiğiniz yerin bilgilerini paylaşabilir misiniz?

YeniGine ve Resulgur beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 20:08   #48
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Sayın Resulgur, hayırlı olsun seranız. Kolay gelsin

Sera-bahçenizi takipteyim

Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 20:29   #49
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Sn. Dutlubahçe istediğiniz bilgileri mesaj olarak gönderdim. Bakabilirsiniz ..

Sn. Erdal Hoca çok teşekkür ederim. Saygılar

Eski 11-03-2017, 21:04   #50
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Selamlar sayın Resulgur. Malzeme tedarik yerinizi ben de öğrenebilir miyim? İthal torf ve hümik asit için de önerebileceğiniz bir yer ve ya marka var mıdır? Ben de birkaç çeşit domates deneyeceğim. Önerilerinizi beklerim.

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 22:09   #51
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okursan Mesajı Göster
Selamlar sayın Resulgur. Malzeme tedarik yerinizi ben de öğrenebilir miyim? İthal torf ve hümik asit için de önerebileceğiniz bir yer ve ya marka var mıdır? Ben de birkaç çeşit domates deneyeceğim. Önerilerinizi beklerim.
Sn. okursan istediğiniz bilgileri mesaj olarak gönderdim. Bakabilirsiniz ..

İthal Torf olarak Klasmann kullandım, en iyisi diyorlar. Hümik Asit Humican , aslında marka önemli değil, satın alacağınız ürünün tescilli olmasına ve içeriğine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Geçen sene Sn. İsmail Kuzucu'nun tarifini ; perlit+cocopeat+hümik asit karışımı yapmıştım. O daha ucuza geldi ve çok başarılı oldu. Balkon sayfamda Resulgur / Balkon detayları var.

Şu kılcal köklere bir bakın

Name:  dmtskök.jpg
Views: 994
Size:  42.6 KB

Eski 15-03-2017, 21:06   #52
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Sera Kapısı

Seramızın ön kapısını tamamladık çok şükür.

Kafa yayına Nazım abinin buluşu ile asma tavan demirini yay haline getirip akıllı vida ile monteledik. İnternetten sipariş ettiğim sera boru klipsi yardımı ile sera örtümüzü kafa yayına geçirip makas yardımıyla fazlalıklar temizlendi. Kafa yayının altında bulunan 1/2 yarım parmak boruya 1/2 klipslerle örtüler alttan tutturulup fazlalıklar toprak altına gömüldü ve düzgün bir ön yüz elde ettik. Kapı kenarlarına sanayi den uygun çıta temin edip , kapı işini de tamamladık.

İleriki zamanlarda seranın arka kısmına bir pencere ya da 2. bir kapı yapmayı ön kapının iç tarafına da sineklikli bir kapı yapmayı düşünüyoruz.

Name:  ser10.jpg
Views: 929
Size:  35.0 KB

Eski 16-03-2017, 20:39   #53
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Çimlendirme Denemeleri

Bu yıl tecrübe edinmek adına tohum çimlendirme de farklı teknikler uyguladık.

Pamuk , çocuk bezi, peçete, torf , toprak kağıt havlu gibi farklı ortamlarda tohumlarımızı çimlendirdik.

İri tohumlar (fasulye, bezelye vb. ) pamuk arasında , çok küçük tohumlar ( yer kirazı , kekik vb. ) için sadece torf ta , orta irilikteki tohumlar ( domates, biber vb.) Kağıt havlu içerisinde nemlendirilen tohumlar kilitli poşetlerde oda ısısında daha iyi sonuçlar verdi.

Çocuk bezinde kimyasallar olduğundan kök uçlarında yanmalar gözlemledik.
Pamuk arasında domates tohumlarının köklerinin pamuğun diplerine salınıp çıkarırken kütür kütür koptuğunu gözlemledik.
Peçete arasındaki tohumların kök uçları yine peçete içlerine saplandı ve çıkarmakta zorlandık .

4 günde pamuk arasında çimlenen Lolaz be Utrillo Bezelye ..

Name:  pmkta.jpg
Views: 908
Size:  27.5 KB

Name:  pmkta1.jpg
Views: 901
Size:  34.6 KB

Tohumların altında toprak karışımı, kapak harcı olarak torf kullanıldı.

Name:  pmkta2.jpg
Views: 920
Size:  54.3 KB

Name:  pmkta3.jpg
Views: 899
Size:  49.5 KB

Sabah sefaları Kağıt Havlu da çok güzel çimlendiler.

Name:  pmkta4.jpg
Views: 927
Size:  42.0 KB

Eski 18-03-2017, 20:39   #54
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Çalışma Masası

5 gün aradan sonra serada biraz çalıştık . Kaplara toplu halde ektiğimiz isot biberleri viyollere aldık . Pamukta çimlendirilen bezelyeleri saranın kenar kısmına bir sıra ektik . Bir kaç çeşit de tohum - pazı , malabar ıspanağı , havuç - ekimi yapıldı. Evde baktım çillenmiş iri soğanlar var 5 tane , onlarıda dikiverdik .

Çalışma masamız.

Name:  ser12.jpg
Views: 904
Size:  62.8 KB

Görüşmeyeli baya büyümüşler.

Name:  ser14.jpg
Views: 917
Size:  47.9 KB

Emcelli Biber , hani şu çocuk bezinde çimlendirilenler vardı ya kök uçları yanmıştı , halen hayattalar

Name:  ser13.jpg
Views: 949
Size:  70.0 KB

Olumsuzluklar : Sera içerisinde küçük siyah sinekler cirit atıyorlardı, kümeler halinde uçuşurlarken gördüm.

Sizce ne yapmalıyız ?

Eski 19-03-2017, 21:06   #55
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking Domatesgiller

Şimdiye kadar 21 çeşit domates çimlendirmişiz. Attığımız tohumlardan çimlenmeyen olmadı.

Pamuk'ta denenen domates tohumları çimlendikten sonra takip edip hemen torf a aldık . Zamanını kaçırdıklarımız da oldu elbet , onlarda kök uçlarını pamuğun en diplerine salmışlar. Sökerken zorlandık ve kütür kütür kopan kökler oldu. önerim domates tohumlarını nemli kağıt havlu arasında çimlendirin. Yine de genel durum iyi ..

Name:  ser23.jpg
Views: 859
Size:  64.8 KB

Not tutmak çok önemli; unutmayın bir kenara yazın. Daha önce balkon sayfamda yine örnek bir tablo paylaşmıştım.

Name:  ser24.jpg
Views: 829
Size:  56.1 KB

Eski 21-03-2017, 22:35   #56
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Sera'dan Çilekler

Sera içerisinde daha şimdiden çok fazla yabancı ot çıkmaya başladı , 2 gün önce minik ot filizlerini çapaladım bugün baktım yine çıkmış .. Farklı çözümler arıyoruz fakat yabancı ot ilacı kullanmayı düşünmüyorum mücadeleye devam. Biraz saman serdik aralara .. Tere roka kekik maydanoz olan yerlerdeki yabancı otlara dokunamadık tabi , neler yapabiliriz ?

Çileklerimizin keyfi yerinde bir kaç gün önce sıcaklar olunca tam bahar geldi sandılar herhalde, çiçekleri meyvelerini hemen döküvermişler. Tepelere kar yağıyor halen - Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır derler ya hani

Bol sulu ve lezzetli çilekler yiyeceğimizi tahmin edebiliyorum.

Name:  ser25.jpg
Views: 782
Size:  63.4 KB

Çilek meyvelerini samanın üzerine aldık ve etrafını samanla çevirdik ..

Name:  ser26.jpg
Views: 802
Size:  65.5 KB

Bu alanda 52 kök marul 12 kök kırmızı pancar var. Aralara saman serdik bakalım yabancı otlara faydası olacak mı ..

Name:  ser27.jpg
Views: 812
Size:  67.0 KB

Sn. Telato ve Dongyul'dan esinlendiğimiz fide sulama aparatımızı da yaptık. Çok ta güzel oldu, istediğin zaman sök tak çok pratik

Name:  ser28.jpg
Views: 769
Size:  66.7 KB

Eski 22-03-2017, 19:23   #57
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Solarizasyon Çalışması

Sera içerisinde yanmış sandığımız hayvan gübresi ile birlikte çok fazla yabancı ot tohumu girdiğini gözlemledik. Boşta kalan kısımlara solarizasyon denemesi yapmaya karar verdik ve işe koyulduk . 12 kova - 11,5 LT lik - kayvan gübresini üzerini kapatacağımız alana yaydık sonra ıslatıp üzerini, battal boy çöp poşetini keserek açtığımız siyah naylonla kapattık ve uç kısımlara hava almasın diye toprak attık . En az 20 gün bu şekilde bekletmeyi düşünüyorum.

İlk defa yaptığımız bu uygulama ne kadar başarılı olacak hep birlikte görelim.

Name:  ser29.jpg
Views: 768
Size:  69.6 KB

Name:  ser30.jpg
Views: 739
Size:  71.0 KB

Name:  ser31.jpg
Views: 737
Size:  61.3 KB

Eski 22-03-2017, 19:45   #58
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Resulgur, solarizasyon için ısı yeterli olacak mı? Benim bildiğim Temmuz/Ağustos gibi en sıcak, güneş ışığının en yoğun olduğu zamanlarda etkili. Ve bu süre de 45 günden az olmamalı diye belirtilmiş. Toprağınızda bir hastalık mı var yoksa yabancı ot tohumları için mi uygulamayı düşünüyorsunuz?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 20:56   #59
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn Resulgur, solarizasyon için ısı yeterli olacak mı? Benim bildiğim Temmuz/Ağustos gibi en sıcak, güneş ışığının en yoğun olduğu zamanlarda etkili. Ve bu süre de 45 günden az olmamalı diye belirtilmiş. Toprağınızda bir hastalık mı var yoksa yabancı ot tohumları için mi uygulamayı düşünüyorsunuz?
Sn. Lonicera Evet amacımız hayvan gübresiyle seraya gelen yabancı ot tohumlarını temizlemek . Bugün seraya gittiğimde şeffaf çilek kaplarında Bilya Kekik tohumlarını çimlendirmiştim, filizlerin hepsi haşlanmış yanmış malesef, toprağına parmağımı daldırdım en az 40-50 derece sıcaklık olduğunu gördüm. Şimdi bu tam olarak yanmamış hayvan gübresi siyah naylon altında daha fazla ısıyla içeride barınan yabancı ot tohumlarının tamamını yok etmese de %80 halleder diye düşünüyorum. Denememizin başarılı olacağı kanısındayım. Zamanla bu tecrübeyi de edineceğiz inşallah ..

Eski 22-03-2017, 21:20   #60
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bu dönemde siyah örtü yerine yerine şeffaf örtü kullanırsanız daha etkili sonuç alırsınız. Siyah örtü genelde yaz aylarında kullanılır. Toprak soğuk olduğu için direk güneş ışığı görürse daha çabuk ısınır ve tohumlar hemen çürür.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024