agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni536Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2017, 14:34   #31
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Bende forumdaki üstadları taklit ederek çimlendirme aşamasına başladım.

İlk çimlendirilecekler patlıcanlar ve biberlerdi.

Patlıcanlar-
Çizgili Edirne-------------------telato
Halep Karası-------------------Atılgan
Yamula-------------------------İbrahimes
Muğla Yılanı--------------------birnefestoprak
LittleFinger---------------------Seabert74
Ticari

Biberler-
Tatlı Kıl
Kandil dolmalık
Cin Biber
Jalapeno Tam-----------------------telato---Atılgan---Antiocos
Poblano (Ancho) biber-------------birnefestoprak
Balık Biber--------------------------bahcedenn
Peynir Biber------------------------sevoş
Georgeous Chocolate pepper-----akcabardak
Pepperoncini biber-----------------hcorak
Jimmy Nardello Italian Pepper----bahcedenn
Kırmızı Kaliforniya Biberi----------telato--Mincel
Urfa Biberi-------------------------Atılgan

Şimdilik bu kadar.

Çimlendirmede 3 farklı yer deniyorum.
--Kağıt havlu üstü
--Torf
--Çocuk Bezi. (ilk başta tuhaf gelsede işe yaramasını umut ediyorum)

İstediğim gibi hareket edemediğimden ve imkanlar kısıtlı olduğundan benim için en pratik ve verimli yolu bulmaya çalışıyorum.

Tohumlar salonda camın önünde çimlendirilip , çimlenenler viyollere tek başına (1 göze 1 çimlenmiş ) ekilip cam balkona alınacak. Şimdilik planım bu. Allah benimde sizinde yardımcınız olsun.

Düzenleyen saleri : 10-02-2017 saat 20:28
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2017, 10:49   #32
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

3 farklı çimlendirme ortamım. 3 ortamında sıcaklık değeri aynı.

1. Perlit - Toprak : Görünüşte en doğal yöntem. Ben her göze tohumları sıkış sıkış koydum. Çimlenme oranı beklediğimden düşük çıktı. Tek tek de konabilir ama bu seferde iş yükü artıyor ve çimlenmeyen tohumların gözleri boş kalıyor.
Name:  20170207_211742.jpg
Views: 969
Size:  63.2 KB

2. Çocuk bezi: Ağzı açık kapta tohumlar, bezin içindeki süper emici polimerin üstüne kondu. Polimerler sürekli nem sağlıyor. Kökler yerçekimine bağlı daha rahat uzuyor. Nem kontrolü yapmaya gerek yok. Tam tembel işi .
Name:  20170207_211629.jpg
Views: 941
Size:  23.6 KB

3. Peçete üstü / arası: İster kilitli poşette, ister kapağı olan herhangi bir kapta. Bence de en pratik yöntem. Kökünü göstereni pensetle hemen torf dolu bardaklara aktarıyorum.

Name:  20170207_210413.jpg
Views: 968
Size:  30.0 KB

Eski 19-02-2017, 20:14   #33
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Tohumlar çimlenmeye başladı. Çimlenme oranı düşük olanlara peçeteye yeni takviyeler yapıldı.

Name:  Collage_Fotor1.jpg
Views: 980
Size:  73.4 KB

Name:  Collage_Fotor2.jpg
Views: 968
Size:  42.2 KB

Name:  20170214_205238222.jpg
Views: 996
Size:  75.2 KB

Name:  20170211_183331.jpg
Views: 961
Size:  65.7 KB

Name:  20170216_194517.jpg
Views: 971
Size:  24.6 KB

Eski 19-02-2017, 21:16   #34
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Tohumlar çimlenmeye başladı. Çimlenme oranı düşük olanlara peçeteye yeni takviyeler yapıldı.

Eklenti 639128

Eklenti 639129

Eklenti 639127

Eklenti 639131

Eklenti 639132
Sn. saleri maşallah tohumlarınız çok güzel çimlenmişler. Kaç günde patladı tohumlar, oda sıcaklığında mı ? Bardaklara sık atmışsınız tohumları gibi geldi bana , ne yapmayı düşünüyorsunuz ?

Erdal Hoca ve YeniGine beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2017, 22:13   #35
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. saleri maşallah tohumlarınız çok güzel çimlenmişler. Kaç günde patladı tohumlar, oda sıcaklığında mı ? Bardaklara sık atmışsınız tohumları gibi geldi bana , ne yapmayı düşünüyorsunuz ?
Sn Resulgur öncelikler teşekkürler. Tüm tohumlar oda sıcaklığında

Peçetedekilerin çimlenme süreleri
-Biberler : Kaliforniya 2. gün ,Tatlı Kıl biber ve Kandil dolamalık biber 6. gün de diğerleri 7-8 günde çimlenmeye başladı. Kaliforniya niye birden çimlendi bende anlamadım. Biberlere aspirin li su uygulayacaktım ama olmadı.

-Patlıcanlar : 11. gün ve Halep karası Yamula ve Çizgili Edirne hala çimlenmedi.
Little finger ve Ticari çeşitler 7. günde çimlenmeye başladı.

Tüm tohumları peçetede gerektikçe , H2O2 (Hidrojen peroksit - Oksijenli su ) ile litreye 1 çay kaşığı (5ml) ile nemlendirdim.

H2O2 nin hem tohumların hızlı çıkmasına hemde güçlü olmalarına etksi olduğunu okumuştum. Ayrıca mantar oluşumunuda engelliyor-muş.

Bardaklar normalden biraz geniş ağızlı ama resimde küçük çıkmışlar.

Fidecikler burda torf içinde. 2 hafta kalacaklar sonra en güçlülüleri viyole aktarılacaklar.

Eski 19-02-2017, 23:03   #36
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Saleri; benimde durum aynısı kırmızı Kaliforniya biberleri 3. günde çimlendi ve beni en çok şaşırtan sayın Muda'dan gelen Afyon yerli patlıcan tohumu 2. günde çimlendi...

Gözlemlerinizi dört gözle takip ediyorum ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 07:55   #37
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Sn Dongyul. Sizinle yazıştıkdan sonra Kırmızı Kaliforniaların (Sn Telato ve Sn Mincel ) bir kısmını daha peçeteye koydum ( ilk partinin yarısı kazaya kurban gitmişti ) 22. saatte resimleri bu. İnanılmaz hızla çimlenmeye başlıyorlar.
Name:  20170220_184622.jpg
Views: 853
Size:  26.2 KB

Yine etkinlikden gelen patlıcanlardan Çizgili edirne (SnTelato) dünkü serzenişi mi duymuş. Çok şükür oda köklerini gösterdi hemen torf dolu bardağa alındı. Böylece Çizgili Edirne 12. günde çimlenmiş oldu. Darısı Halep karası(Sn Atılgan) ve Yamula patlıcanın (Sn İbrahimes) başına.

Bardağa aldığımız tohumlar ise torfdan başlarını çıkarmaya başladılar.

Name:  20170220_222512.jpg
Views: 858
Size:  31.2 KB

Name:  20170218_212256.jpg
Views: 2776
Size:  50.1 KB

Name:  20170218_212526.jpg
Views: 889
Size:  39.8 KB

Eski 24-02-2017, 20:50   #38
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Biberlerimizin ve çimlenen patlıcanlarımızın neşeleri yerinde . Sadece torf içinde olduklarından NPK202020 + eser elementlerden oluşan gübre ile suladım. Havalarda güneşli olduğundan yapraklar koyu renkli. Bu gidişle 2 hafta burda kalmaları imkansız.

Name:  20170220_220350.jpg
Views: 860
Size:  62.3 KB

Name:  20170220_220454.jpg
Views: 862
Size:  60.8 KB

Name:  20170224_222341.jpg
Views: 846
Size:  72.2 KB

Peçete veya dışarda çimlendirmede tohumları iyi takip etmek gerekiyormuş. Eğer resimdeki mavi oklarla gösterdiğim gibi gecikince kökler peçeteye giriyor ve çıkarırıken hasar görebiliyor ve o tüycükler çok yapışkan. En güzeli kök göründümü hemen torfa almak.

Name:  20170223_214749.jpg
Views: 848
Size:  71.7 KB

Eski 24-02-2017, 22:37   #39
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Sn. Saleri merhaba ; çocuk bezinde sağlıklı çimlendirme yapabildiniz mi ? Benim tohumlar çocuk bezinde patladi fakat uçlarında yanık oldu sorun var. Kimyasal olabilir mi bezlerde ?

Eski 25-02-2017, 07:36   #40
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Sn. Saleri merhaba ; çocuk bezinde sağlıklı çimlendirme yapabildiniz mi ? Benim tohumlar çocuk bezinde patladi fakat uçlarında yanık oldu sorun var. Kimyasal olabilir mi bezlerde ?
Sn Resulgur. internette araştırdığımda bezlerde sağlığa zararlı birşey olmadığı yazıyor.

Benim denemelerimde tohumları süper emici polimerin üzerine direk koyduğumda ve uzun süre beklettiğimde bazı köklerde o siyahlığı gördüm.

Name:  yanık.jpg
Views: 834
Size:  36.3 KB

Bunları ben yanık olarak değilde ortamın sürekli aşırı nemli kalmasına bağlı çürüme olarak değerlendirmiştim. Siz söyleyince benimde kafamda soru işareti oluştu.

Çocuk bezinde çimlendirmede kabın ağzı sürekli açık ama yinede tohumlar nemli kalıyor. Ben son denememde polimerlerin üzerine 1 kat kağıt havlu koymuştum .Yani tohumlar direk polimerle temas etmiyordu . Daha sağlıklı gelmişti , kararma dikkatimi çekmemişti fakat hiç resim almamışım. Tekrar deneyip bakarım.

Eski 26-02-2017, 22:33   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-12-2016
Alıntı:

Çocuk bezinde çimlendirme yapmak nasıl bir ruhun fikridir ki? O bezdeki kimyasallar sıvı emip saklamaya muktedir olsunlar diye üretilmiştir. Sıvıyı ihtiyacı olana salacaklarını düşünmek nasıl rahatsız bir fikirdir. Kaldı ki doğal üretim bu kimyasal madde göbeğinin neresindedir ?

Querqus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 06:09   #42
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Querqus Mesajı Göster
Çocuk bezinde çimlendirme yapmak nasıl bir ruhun fikridir ki? O bezdeki kimyasallar sıvı emip saklamaya muktedir olsunlar diye üretilmiştir. Sıvıyı ihtiyacı olana salacaklarını düşünmek nasıl rahatsız bir fikirdir. Kaldı ki doğal üretim bu kimyasal madde göbeğinin neresindedir ?
Sn. Querqus düşündüklerinizi biz düşünemedik kusura bakmayın bir daha olmaz. Bebeklerin kıçında zararlı kimyasallar olduğunu bilmiyordum. Öğrenmiş oldum

Erdal Hoca beğendi.
Eski 27-02-2017, 08:04   #43
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Querqus Mesajı Göster
Sabah sabah beni güldürdünüz. Allah sizide güldürsün. (Ağalanacak halinize güldüm yanlış anlamayın)

Madem "BİYOLOG" sunuz. Madem bilim insanısınız.
-Mesleğinizin hakkını verin . Bir araştırın, okuyun. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.
-Sonra çirkin üslubunuzu bir gözden geçirin. Hiç tanımadığınız birine bir fikrinizi söylerken insanca yaklaşmayı deneyin.

Eski 27-02-2017, 22:20   #44
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Saleri; bebek bezi çalışmasını ilk kez sizde gördüğümde ilk başta çok mantıklı geldi sonuçta nemli tutuyor...

Sayın Resulgur de deneyince sonrasında deneyimlerini benimle paylaştığında ilk olarak aklım almadı neden oldu gibisinden... Sonuçta çocuklara zarar vermiyor...

Sonrasında detaylı bir araştırma yaptığımda çocuk bezinin aslında çokta masum olmadığını anladım... Aslında yaptığınız çalışmanın çok mantıklı olduğunu ama sağlıksız olduğu ortada...

İlk olarak çocuk bezinde bulunan kimyasallara gelecek olursam...

- Polietilen (Polyethylene)
- Polipropilen (Polypropylene)
- Kağıt Hamuru (Wood Pulp)

Bu ilk üç madde Amerikan sağlık örgütü tarafından zararsız olarak kabul edilmiş... Bu kurum dönemsel olarak çoğu zararlı şeyi yeri gelince çok güzel paralar karşılığı zararsız olarak adlandırabiliyor.. Neyse bu karar tartışılır...

Diğer en büyük zararlı kimyasal;

- Süper Emici Polimer (Super Absorbent Polymer – SAP)

Bezlerinin orta katmanına yakından baktığımızda, bezin kuru kalmasının “süper emici polimer” adı verilen bir madde sayesinde oluyor... Kuruyken lifli bir yapısı olan bu madde, ıslandığı zaman küçük kristalimsi toplar haline gelip, kendi ağırlığının 200-300 kat fazla sıvıyı içinde hapsetme özelliğine sahiptir. Hazır bez üreticileri kağıt hamuru ve süper emici polimeri uygun oranlarda karıştırarak günümüzün sızdırmaz (ya da nadiren sızdırır diyelim) hazır bezlerini icat etmiştir.

1980'li yılların başında, SAP maddesi içeren tamponları kullanan kadınlarda, kimi zaman ölümcül olabilen “toksik şok sendromu” görülmüştür. SAP maddesi bebek bezlerinde kullanılınca, bebeklerin de toksik şok sendromu yaşayabileceği düşünülmüştür. Daha sonra toksik şok sendromunun SAP maddesinden değil, tamponun kullanım şeklinin yarattığı bakteriyel ortamdan oluştuğu anlaşılmıştır. Ayrıca bebek bezi tampon gibi vücudun içine değil, dışına yerleştirilir. Genel olarak SAP maddesinin zararlı olmadığı düşünülmektedir.

Demek istediğim siz tohumlarınızı nemli kalsın diye bezi ıslattınız ve tohumlarda ilk zamanlarda sıkıntı yoktu ancak tohumları polimerlerin içine gömdüğünüz için sonuç "toksik şok sendromu" yaşadılar... ve tohumlarınız çimlenme özelliğini yitirdi... Bir nevi kök oluşumunda yanma oldu...

Bu yapmış olduğunuz deney bence çok anlamlı ve bilgilendirici oldu tebrik ederim

Erdal Hoca, Muda, Asoo ve 6 kişi beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 07:34   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Çocuk bezleri ile alakalı bir hatıramı burada paylaşmak istiyorum.

1999 yılında Azerbaycan'a çalışmak için gittiğimizde, oğlum 1 yaşındaydı ve çocuk bezi kullanıyorduk. Oraya gittikten sonra, çocuğun avret yerlerinde kızarma ve kabarmalar artarak görünmeye başladı. Başka markaları denedik yine geçmedi.

Sonra bir doktor bize, çocuk bezlerinde bağımlılık yapan maddeler kullanıldığını, bir çocuğun cildi hangi beze alıştı ise o markayı kullanmak zorunda olduğumuzu söyledi.

Türkiye'de iken kullandığımız bezlerden getirtince problem bitti.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 10:45   #46
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Sn Resulgur ve Sn Dongyul a bilgi paylaşımları için teşekkür ederim.
Bebek bezi konusuna şu videoyu koyarak kendi adıma nokta koymak istiyorum.

[youtube]sXb8rJ8Rm3I[/youtube] ( Youtube linklerini bu şekilde ekliyorduk ama artık çalışmıyor sanırım)

www.youtube.com/watch?v=sXb8rJ8Rm3I

------------ KARAKAFES ------------------------------------------------

1 yıldır beklediğimiz ve Sn Locinera nın çabalarıyla gelen karakafes tohumlarından 3 tanesini peçetede çimlendirmeyi denemiştim. Çok şükür 2 tanesi çimlendi.

Çimlenme süresi internette 10 ila 30 gün arası yazıyor.

Bendeki tohumların peçete içinde 4. gün kökleri görünmeye başladı. Hemen torfa aldım. 3 gün sonra ilk yapraklar gün ışığı ile tanıştılar. Toplamda 7 gün sürdü.

Erken çimlenmenin 2 nedeni olabilir. Birincisi tohumlar çok taze, ikincisi H2O2 uygulaması.

Name:  Collage_Fotorkarakafes.jpg
Views: 761
Size:  64.0 KB

Eski 08-03-2017, 10:37   #47
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Bu sene yetiştirmeyi planladığım domatesler.

Tirebolu -----------Köy
Alucra ------------ Köy
Tokat Oturak ----- Köy
KeçiMemesi ------ Akçabardak
Sasha Altai ------- hcorak
Çanakkale ------- hcorak
İriSırık ------------İsmail Kuzucu
Black Cherry ----- TCM
Tobolsky --------- TCM
Moskowich ------- Ticari
Alakır Etlisi ------- Dongyul
SarıArmut -------- Dongyul
AlisPembe -------- MeyveliTepe
Keylogg ---------- Atılgan
İriÇeri ------------ Atılgan
BlueBeauty -------- Atılgan
SiyahKiraz ------- Mincel
Deşti ------------- Taşlıbahçe

Domates tohumlarını yine biber ve patlıcanlardaki gibi önce nemli peçete üstünde çimlendirip sonra torfa aldım.

Name:  20170224_213520.jpg
Views: 779
Size:  43.1 KB

Name:  20170224_213525.jpg
Views: 729
Size:  42.8 KB

Name:  20170224_213647.jpg
Views: 738
Size:  39.5 KB

En kısa sürede çimlenen irik sırık domates 2. günde çimlenmeye başladı. En uzun sürede çimlenen ise siyah kiraz domates 7. gün de çimlendi.

Diğer tüm domatesler de 3. gün çimlenmeye başladılar.

İri sırık domatesin tohumlarını uzun süre fermante ederek almıştım. Belki hızlı çimlenmenin nedeni bu uzun fermantasyon. Hatta Balkonda unutunca içlerinden çimlenenlere kıyamayıp bardağa dikmiştim. Eylül ayından beri cam balkonda yaşamını sürdürdü ve suan çiçek açmaya başladı.

Name:  20170226_121249.jpg
Views: 753
Size:  65.7 KB

Eski 08-03-2017, 12:00   #48
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Sn Resulgur ve Sn Dongyul a bilgi paylaşımları için teşekkür ederim.
Bebek bezi konusuna şu videoyu koyarak kendi adıma nokta koymak istiyorum.

[youtube]sXb8rJ8Rm3I[/youtube] ( Youtube linklerini bu şekilde ekliyorduk ama artık çalışmıyor sanırım)

www.youtube.com/watch?v=sXb8rJ8Rm3I

------------ KARAKAFES ------------------------------------------------

1 yıldır beklediğimiz ve Sn Locinera nın çabalarıyla gelen karakafes tohumlarından 3 tanesini peçetede çimlendirmeyi denemiştim. Çok şükür 2 tanesi çimlendi.

Çimlenme süresi internette 10 ila 30 gün arası yazıyor.

Bendeki tohumların peçete içinde 4. gün kökleri görünmeye başladı. Hemen torfa aldım. 3 gün sonra ilk yapraklar gün ışığı ile tanıştılar. Toplamda 7 gün sürdü.

Erken çimlenmenin 2 nedeni olabilir. Birincisi tohumlar çok taze, ikincisi H2O2 uygulaması.

Eklenti 639655
Sn saleri, çok sevindirici haber. İnşallah çiçek ve tohumlarını da görmek nasip olur. Bendekilerin yarısını dış mekana ektim, henüz hareket yok. Havalar biraz daha ısınınca diğerlerini de ekeceğim. Kolay gelsin.

saleri ve Serpil Pirmit beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 10:48   #49
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

2015 senesinde bahçeyi ilk aldığımızda ilk heyecanla ve acemilikle 15 tane yarı bodur, her bahçede olanlardan meyve fidanı alıp (elma armut erik incir ceviz şaftali kayısı kiraz) duvar kenarlarına 3 mt ara ile sıradan dikmiştik.

Daha sonra agaclar.net ailesi ile tanışınca adını bilmediğmiz fidanlar - çalılar - çiçeklerle tanışdık. Özellikle Orhan Özbilgiç hocamızın muhteşem bahçe sayfası bizlere yol gösterici oldu ve ondan esinlerek yavaş yavaşda olsa eksiklerimizi tamamlamaya başladık.

Bitkilerin birazını arkadaşlardan bir kısmını belediye fidanlığından temin ettim ama değerleri türler maalesef çevremde yok . Onlarıda internetten temin ediyorum.

Online alışveriş sitelerinde fiyatlar çok değişken . Aynı ürün bir yerde 10 tl başka yerde 50 tl ye satılabiliyor. Ara ara denk geldi mi sipariş veriyorum.

Şuana kadar temin ettiklerim.

- Abelya
- Melisa gece yasemini
- Sarı yasemin
- Mavi mazi ?
- Leylak
- Kelebek çalısı
- Kamkat
- Osmanthus aquifolium
- Kış hanımeli
- Kokulu kartopu Viburnum Burkwoodii
- Arap yasemini
- Chester Böğürtlen
- Hamburg misket üzüm
- Hatun parmağu üzüm
- Goji berry
- Pampas Sazı
- Bergamot Citrus Bergamia
- Yaz kartopu Viburnum Opulus (Gilaburu ?)
- Kaymak ağacı Feijoa
- Ananas kokulu beyaz çilek
- Rus yaban mersini Aronia melanocarpa

Name:  1001fidan.jpg
Views: 630
Size:  14.3 KB

Name:  20161123_142413-2.jpg
Views: 616
Size:  8.4 KB

Düzenleyen saleri : 11-03-2017 saat 14:31
Eski 11-03-2017, 20:00   #50
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Bu sene yetiştirmeyi planladığım domatesler.

Tirebolu -----------Köy
Alucra ------------ Köy
Tokat Oturak ----- Köy
KeçiMemesi ------ Akçabardak
Sasha Altai ------- hcorak
Çanakkale ------- hcorak
İriSırık ------------İsmail Kuzucu
Black Cherry ----- TCM
Tobolsky --------- TCM
Moskowich ------- Ticari
Alakır Etlisi ------- Dongyul
SarıArmut -------- Dongyul
AlisPembe -------- MeyveliTepe
Keylogg ---------- Atılgan
İriÇeri ------------ Atılgan
BlueBeauty -------- Atılgan
SiyahKiraz ------- Mincel
Deşti ------------- Taşlıbahçe

Domates tohumlarını yine biber ve patlıcanlardaki gibi önce nemli peçete üstünde çimlendirip sonra torfa aldım.

Eklenti 640300

Eklenti 640301

Eklenti 640302

En kısa sürede çimlenen irik sırık domates 2. günde çimlenmeye başladı. En uzun sürede çimlenen ise siyah kiraz domates 7. gün de çimlendi.

Diğer tüm domatesler de 3. gün çimlenmeye başladılar.

İri sırık domatesin tohumlarını uzun süre fermante ederek almıştım. Belki hızlı çimlenmenin nedeni bu uzun fermantasyon. Hatta Balkonda unutunca içlerinden çimlenenlere kıyamayıp bardağa dikmiştim. Eylül ayından beri cam balkonda yaşamını sürdürdü ve suan çiçek açmaya başladı.

Eklenti 640303
Sn. saleri emeğinize sağlık çok güzel gidiyorsunuz. Bende 21 çeşit domates çimlendiriyorum. 23 çeşit te biber olmuş şimdiden düşünmeye başladım nereye ekeceğim bu kadar çeşidi Çapraz tozlaşma olmasın diye başka yerlere dağıtmayı da düşünüyorum.

Bu listedeki Tokat Oturak Domates dikkatimi çekti , tohumu nereden temiz ettiniz? Meyve resmi elinizde var mıdır ?

Eski 11-03-2017, 22:14   #51
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Sn. saleri emeğinize sağlık çok güzel gidiyorsunuz. Bende 21 çeşit domates çimlendiriyorum. 23 çeşit te biber olmuş şimdiden düşünmeye başladım nereye ekeceğim bu kadar çeşidi Çapraz tozlaşma olmasın diye başka yerlere dağıtmayı da düşünüyorum.

Bu listedeki Tokat Oturak Domates dikkatimi çekti , tohumu nereden temiz ettiniz? Meyve resmi elinizde var mıdır ?
Teşekkür ederim sn Resulgur.

Tokat domatesleri yanlış hatırlamıyorsam Turhal da bir köyden geldi. Ancak pazartesi tam yerini öğrenebilirim. Getiren arkadaşım Tokat'ta bir kaç çeşit domates olduğunu ama orjinal Tokat kebabının bu domatesle yapıldığını söylemişti.

Elimde 2 adet resim var. Fideler bana Ağustos ayında geldi. 2. resim 12 ekimde çekilmiş. Domatesler çok olgunlaşamadan soğuklar başladı. Bu yüzden tadı hakkında yorum yapsam yanlış olur.

Name:  20160825_175922.jpg
Views: 598
Size:  48.2 KB

Name:  20161011_180854.jpg
Views: 642
Size:  42.2 KB

Eski 22-03-2017, 21:47   #52
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Domates biber patlıcan faslını bitirdik. Sıra diğer değerli türlerde. İlk olarak etkinlikte Sn Mücevher Çalısının göndermiş olduğu Aşk Mercanı Sarmaşığını peçete çimlendirdim.

Name:  20170312_115456.jpg
Views: 554
Size:  26.4 KB

En sağdaki tohumun uç kısmını internette okuduğum şekilde tırnak makası ile kestim ve 24 saatte bu şekilde çimlendi. Kesilen uç resimde de belli oluyor.

Name:  20170316_002341.jpg
Views: 581
Size:  21.7 KB

Diğerleri 6. günde çimlenmeye başladı.

Name:  20170314_181551.jpg
Views: 592
Size:  19.8 KB

Name:  20170320_215106.jpg
Views: 554
Size:  46.5 KB

Name:  20170322_231725.jpg
Views: 558
Size:  44.7 KB

Eski 08-04-2017, 11:17   #53
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Papaya

Sn mgunsili ' nin paylaştığı Papaya tohumlarını nemli pamuk üstünde H2O2 ile nemlendirerek çimlendirdim.

Tohumlar 11. gün de çatladılar.

Name:  20170322_231635.jpg
Views: 497
Size:  33.7 KB

İçinden bildiğiniz ahtapot çıktı

Name:  20170329_211106.jpg
Views: 508
Size:  20.7 KB
Name:  20170330_224826.jpg
Views: 540
Size:  55.0 KB

Şuan torf dolu bardaklarda npk takviyesi ile mutlular .

Name:  20170406_220117.jpg
Views: 532
Size:  59.3 KB

Vantuzlarını bardaktan çıkardıklarında daha büyük saksıya alacağım. Nasip olursa 3 yaşına geldiklerinde meşhur meyvesini yiyeceğiz.

Eski 18-04-2017, 15:51   #54
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
saleri kendinize güzel bir uygulama oluşturmuşsunuz. h2o2 yi bende deneyeceğim bakalım benim içinde aynı etkiler olacak mı?

saleri beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2017, 17:15   #55
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Name:  20170423_161426.jpg
Views: 408
Size:  66.1 KB

Üretim üssü.

Her bir kap ta 70 gözlü viyol var. Toplam yaklaşık 490 göz .

Domates : 94 kök 18 çeşit.
Biber : 125 kök 13 çeşit.
Patlıcan : 30 kök 7 çeşit.
Salatalık : 30 kök 4 çeşit.

Bunlar dışında

Boğa kanı kırmızı pancar
Çemen Otu
Latin çiçeği
Beyaz Ballıca
Kavun
Brokoli
Mor Lahana
Karnabahar
Amaranth

Fideler NPK + çayla (kahvaltıdan ve akşamdan artan demlikteki çayla) besleniyorlar. Ec miktarı 1.5 i geçirmiyorum. Haftaya nasip olursa bahçedeki yerlerini alacaklar.

Eski 23-04-2017, 19:48   #56
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sn. saleri NPK sıvı olarak mı granül mü? içeriği nedir? daha detaylı anlatmanızda bir sakınca yoksa yazabilir misiniz, teşekkür ederim, bol ürünler dilerim.

saleri ve Serpil Pirmit beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 00:07   #57
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sn. saleri NPK sıvı olarak mı granül mü? içeriği nedir? daha detaylı anlatmanızda bir sakınca yoksa yazabilir misiniz, teşekkür ederim, bol ürünler dilerim.
Sn Akçabardak güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Bilmukabele efendim

Ürün resimdeki ürün. İçinde eser elementlerde var.
1.5 lt ye silme çay kaşığı karıştırıyorum
Name:  20161122_12471131.jpg
Views: 378
Size:  36.6 KB

Muda, Milla, ibocandan ve 2 kişi beğendi.
Eski 24-04-2017, 10:36   #58
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Teşekkür ederim Sn. saleri verdiğiniz bilgiler için, bu gübreyi bulabilirsem ben de alacağım.

saleri beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2017, 11:11   #59
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Havalar iyice ısındı. Bahçede ekim için son hazırlıklara başladık.

Name:  20170429_192217.jpg
Views: 333
Size:  70.2 KB

Daha önceden hiç denemesemde hep merak ettiğimde bende kompost yapımı için bahçe teli ile 1mt x 1 mt lik alan oluşturdum. Zamanla ot talaş karton çay posası ile dolduracağım. Hemde bahçedeki organik çöplerden kurtulacağım. Sürekli gidip müdahale edemeyeceğimden solucanlardan da destek alarak soğuk kompost yapmayı düşünüyorum.

-----------

Name:  20170429_192140.jpg
Views: 336
Size:  70.7 KB

Bahçemin her tarafı envai çeşit yabani otlarla (çoğunluğu ayrık otu) dolu. Yağmurlarla beraber yoncalar diz boyuna geldi. Resimde ot yoğunluğu görünüyor. Bu otların hepsini birden temizleme imkanım yok. Bende yine deneme amaçlı bir kısmının üstünü kartonla kapattım ve biraz toprakla kartonu örttüm. Temmuz aynı kadar bu şekilde kalacak. Eğer yabanı otlardan kurtulabilirsem kışlık sebzelerimin yeri hazır

---------

Name:  20170429_192300.jpg
Views: 332
Size:  67.6 KB

Geçen sene yaptığım 240x120 x 40 ölçülerinde ki yükseltilmiş sebze adalarından malesef memnun kalmadım. İnsan araştırdıkça yeni şeyler öğreniyor. Yükseltilmiş adalar erken ısınmasının yanında erken soğuyor ve su kaybı yükseltilmiş olduklarından dolayı daha fazla. Benim gibi taşimasu ile çalışanlar için bu büyük problem.

Geçen seneki adalardan 4 tanesini söktüm ve 600 x 100 x 10 luk 3 ada yaptım. Aralarında 50 cm boşluk bıraktım bu yürüme yolunuda toprak seviyesine kadar karton ve talaş ile dolduracağım. Yine sebze adası ama bu sefer yükseltilmemiş.

Lonicera, hcorak, Muda ve 7 kişi beğendi.
Eski 02-05-2017, 11:49   #60
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Bu sene ekmeyi planladığım kabak kavuk ve çiçeklerden bazıları

Name:  20170415_212648.jpg
Views: 313
Size:  37.1 KB

Kabak Marina di Chioggia (Kış Kabağı)......... Bahcedenn
Kavun Bal kabağı (kavuniçi içli) .................. Hosseda
Serhat Kabağı .......................................... Taşlıbahçe
Bal Kabağı ................................................ Ölmez
Uzun Balkabağı ........................................... Heyyamola
Yeşil Çizgili Sakız Kabağı............................. Dongyul

Name:  20170415_212706.jpg
Views: 319
Size:  41.4 KB

Kavun ............................. çetinçerezci
Kiwano ............................ Kadim
Kış Kavunu ...................... Antiocos
Dakota Ayçiçeği ................. Dağsareklam
Boylu süs Ayçiçeği ............ TCM
Boğa kanı Kırmızı Pancar .... Heyyamola
Çemen Poy ..................... Deniz59
Kırmızı Amaranthus ........... Dongyul

-------------------
Tohumları yine karanlık sıcak nemli H2O2 li peçeteler içine kondu ve 24 saat olmadan çimlenmeler başladı.

Name:  20170416_193021.jpg
Views: 292
Size:  28.7 KB

Name:  20170416_193239.jpg
Views: 303
Size:  26.1 KB

Name:  20170416_193544.jpg
Views: 304
Size:  32.4 KB

Lonicera, Muda, Milla ve 3 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024