agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2011, 14:38   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Novazet / Bahçem

Merhaba, herkesin yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarı dolu nice yıllar dilerim.

Bahçe yapma çalışmalarım dahilinde internette araştırma yaparken tesadüfen bulduğum bu güzel forumu aslında tam olarak keşfetmem daha sonraları oldu. bir süre sessiz ve uzaktan takip ettiğim foruma “üyelerin bahçeleri” bölümünü keşfettikten sonra üye oldum. Bende oluşturmaya çalıştığım bahçemi sizlerle paylaşarak, bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Kütahya’da ikamet etmekteyim ve meydana getirmeye çalıştığım bahçemde Kütahya merkezde bulunmaktadır. Hafta sonları ailece giderek toprakla uğraşacağımız, kendi sebze ve meyvelerimizi yetiştirebileceğimiz, ağaçlarının gölgesine kuracağımız hamakta uzanıp dinlenebileceğimiz bir bahçe hayalini hayata geçirebilmek için 2007 yılında bahçe arayışına girdim. Bu işe başlarken her ne kadar içerisinde meyve ağaçları olan bir bahçe satın almayı düşünsem de sonuçta aradığımı bulamadım. Bende boş bir arsa alıp sıfırdan bahçe oluşturmaya karar verdim. İki ay süren arayışlarım sonunda 2007 Ağustosunda fotoğraftaki 742 m² alana sahip imarlı arsayı aldım.

Bahçecilik ve bitkiler konusunda fazla bir tecrübem yoktu. İki yıldır süren uğraşlarımın sonunda bir şeyler öğrendiysem de daha yolun başında ve acemiyim. Bundan sonraki çalışmalarımda siz değerli forum üyeleri bilgi ve tecrübelerinizi benden esirgemezseniz bundan büyük bir mutluluk duyarım.

Eklenen Resimler

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 14:42   #2
Ağaç Dostu

Şuanda mevsim nedeniyle fazla bir bahçe çalışmamız olmuyor. Fakat ben bu iki yıl içerisinde yapabildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Mayıs 2008 de arsa etrafına tel örgü yaptırdım. Meyve fidanı dikmek için geç kaldığımı düşünürken, gittiğim fidanlık sahibinin saksı veya kutularda dikili bulunan kökleri topraklı fidanların her zaman dikilebileceğini söylemesi üzerine 9 adet meyve fidanı (Kiraz, vişne, ceviz, şekerpare, mor dut, beyaz dut, armut ve 2ad. Elma) alarak diktik.
Meyve fidanlarını dikmiştik. Fakat bahçede bir bahçe için olmazsa olmaz olan su yoktu. Yaz ayları boyunca hafta sonları otomobilimin bagajında damacanalarla su taşıyarak fidanları suladım. Bu bile insana büyük bir zevk veriyor.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 01-01-2011, 15:09   #3
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Aramıza hoş geldiniz. Başlamak bitirmenin yarısısdır derler. Azimle başlayınca hepsi bence. İnşallah en kısa sürede gönlünüze göre bir bahçeniz olur.
Yeni yılınız kutlu olsun.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 15:33   #4
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Sitemize hoş geldiniz. Bütün arkadaşlarımız size yardımcı olacaklardır.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 15:43   #5
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın novazet;
Şimdi pek birşey görünmesede, önümüzdeki bahardan itibaren renklenecek olan bahçenizle, aramıza yeni bir soluk olarak gireceksiniz.
İlgiyle izleyeceğim. İyi seneler.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 18:21   #6
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Sayın novazet;
Hayırlı uğurlu olsun, inşaallah meyvaları topladığınız günleri de görürüz. Kolaylıklar diliyorum.

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 11:08   #7
Ağaç Dostu

Sayın Selim-i Ahir, Fifreteren, Orhan Özbilgiç ve Zafer İnandıklı;
Hoşbulduk. Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum.
Bahçemde şu anda sizlerin bahçeleri gibi resimlerini paylaşacağım güzel ve çeşitli çiçeklerim yok. Geçtiğimiz yaz biraz mevsimlik çiçeklerden dikmiştik. İnşallah bu yıl bitki çeşitliliğini artırmak istiyorum. Bahçe çalışmaları başlayana kadar ben zaman zaman, şimdiye kadar yaptığım çalışmalardan paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

2008 sonbaharda bahçem için gerekli olan bir su kuyusu açtırmak için araştırmalara başladım. Araştırmalarım sonunda bahçenin bulunduğu yerin yüksekte olması nedeniyle bir su sondajı maliyetinin tahminlerimin çok üzerinde olduğunu öğrendim. Diğer bir alternatif şehir şebekesinden su almayı düşündüm. Arsa üzerinde ruhsatlı bir inşaat veya bina olmayınca oda mümkün olmadı. Tankerle su taşımak fikride uzun vadede zor ve zahmetli olacaktı. Tam bu sırada tanıştığım komşu bahçe sahibinin, jeneratör çalıştırarak kullandığı çokta randımanı olmayan kuyusundan istersem benimde faydalanabileceğimi söylemesi beni çok sevindirdi. 2008 yılı geçmişti fakat inşallah seneye bahçe çalışmalarıma başlayabilecektim.

Eski 03-01-2011, 11:21   #8
Ağaç Dostu

2009 mart ayı geldiğinde evin salonunun koltuk arkaları sebze tohumları ektiğim viyollarla dolmuştu. Tohumlar kısa sürede çimlenselerde fazla büyümediler. Daha sonra birçok tohumu direk olarak toprağa ektik. Daha çabuk ve güzel yetiştiler. Mayıs ayında komşumun yardımı ve yol göstermesiyle sebze ekim yerlerini hazırladık. Sebze tohumlarını ektik.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 03-01-2011, 11:24   #9
Ağaç Dostu

Kızımla birlikte filizlenen tohumların toprağını gevşetip, otlarını temizlerken.

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2011, 13:07   #10
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sn.Novazet ;
şekillenmeye hazır bir bahçe ,kimbilir ne hayeller kuruyorsunuzdur....gelişmeleri zevkle
takip edeceğiz.

İşlerinizin rast gitmesini dilerim.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 21:15   #11
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın novazet, sitemize hoş geldiniz.

İlk mesajınızdan anladığıma göre siz bahçenize hafta sonları gelmeyi düşünüyorsunuz yani burada bir ev inşaatınız olmayacak.
Meyve ağaçlarınız, sebzeleriniz ve çiçekleriniz olacak gibi görünüyor.

Ben bahçemi tanzim ederken arazim gözüme çok büyük göründüğünden hiç düşünmeden gelişigüzel ağaç dikimi yaptım. Bugün bunun sıkıntısını çekiyorum.

Siz siz olun, ağaçların da büyüyeceğini düşünerek dikim yapın.
Sebze alanını, çiçeklerin dikileceği yeri önce plânlarsanız daha kolay olur, bizler gibi yap-boz yapmazsınız.

Bir oturma ünitesi (çay-kahve içme yeri) düşünüyorsanız yakınlarına kokulu çalılardan dikmenizi tavsiye ederim.
Oturma ünitesi bir kameriye havasında olacaksa sarmaşık güllerini sardırmayı düşünür müsünüz?

Burada bulunan arkadaşlar hem bilgileri ile hem de ellerindeki tohum ve fideleri ile size yardımcı olacaklardır. Biz hepimiz gönüllü yardımcılarız, belirtmeniz yeter.

İşlerinizde kolaylıklar dilerim, bahçeniz hayırlı ve uğurlu olsun. Sevdiklerinizle beraber doya doya tadını çıkartın.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 21:28   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Forumumuza hoşgeldiniz novazet, bahçeniz hayırlı olsun. Sizlerle birlikte bahçenizin gelişimini izlemek güzel olacak bizler için.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 21:29   #13
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Boş arazi almanız iyi olmuş bence. Kendi zevkinize göre şekillendirirsiniz.

Bol ürünlü ve mutluluk dolu bir bahce olmasını dilerim.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 23:08   #14
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Hayırlı uğurlu olsun bahçeniz, eminim kısa sürede cennete dönüşecek.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 00:04   #15
Ağaç Dostu

Sayın Nurcanaybay ;
Teşekkür ederim. Haklısınız, insan planlarının ve hayallerinin biran önce gerçekleşmesini istiyor. Fakat herşey planladığımız gibi olmuyor.Hesapta olmayan terslikler çıkabiliyor. Fakat birşeyi yapmaya azmedince geçte olsa sonuçta oluyor.
saygılarımı sunarım.

Eski 04-01-2011, 00:07   #16
Ağaç Dostu

Sayın Güler ;

Hoşbulduk, teşekkür ederim. Evet, yakın zamanda bir ev inşaatı olmayacak, belki daha ilerde olabilir. Şimdilik küçük bir kulübe yaptım. Ayrıca bir oturma üniteside yaptım. Sizler kadar aktif bir üye olamadığım için paylaşımda biraz yavaş kalıyorum. ileride onlarla ilgili resimleride paylaşırım. Sarmaşık güllerini ve kokulu sarılıcıları çok severim. Bu konuda tavsiye ve yardımlarınıza çok memnun olurum.
Söylediğiniz gibi ağaçları dikerken ileride olabilecek bir inşaatıda planlayarak dikim yaptım. Aslında daha çok ağaç dikmek istiyorum fakat bu yüzden her yere dikim yapamıyorum. Arazi küçük olunca herşey sınırlı oluyor. Şimdiye kadar kulübe ve kameriye yapımı, damlama sulama, çim ekimi ve sulama tesisatı gibi biraz teknik işlerle uğraştığım için fazla bir bitki dikimi yapamadım. Bu yıl inşallah bitki çeşitliliğini artırmak istiyorum. Bu nedenle sizlerin tohum ve fide temini konusunda yardımlarınız, beni çok sevindirecektir.
Selam ve saygılarımı sunarım.

Eski 04-01-2011, 00:08   #17
Ağaç Dostu

Sayın Furkan Yıldız ;
Teşekkürler, Sizlerin fikir ve tavsiyelerinize ihtiyacım olacak. Selamlar.

Eski 04-01-2011, 00:09   #18
Ağaç Dostu

Sayın Cemo ;
Evet, gelişimi biraz yavaş ve zahmetli olsada bunun verdiği keyif daha güzel oluyor.
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Saygılar sunarım.

Eski 04-01-2011, 00:09   #19
Ağaç Dostu

Sayın Ezgili Dünyam ;
Teşekkür ederim. İnşallah haklı çıkarsınız.

Eski 04-01-2011, 00:18   #20
Ağaç Dostu

Birgün bahçede çalışırken civar bahçelerin birinde sondaj çalışması yapıldığını gördüm. Bahçe sahibiyle yaptığım görüşmede kendilerinin iki yıldır komşularının su kuyusundan su aldıklarını her ne kadar komşuları hoşgörülü olsa da kendilerinin bu durumdan rahatsız olduklarını anlattı. 120 metrelik sondaj yapılacağını ve maliyetinin 8000-9000 lira olacağını öğrendim. Bana da kendi kuyumu açtırmam tavsiyesinde bulundu.
İki gün sonra sondaj firma sahibiyle benim arsada buluştuk ve anlaştık. Diğer işi bitirince benim arsada sondaj çalışmalarına başlayacaklardı. Sondaj ve kuyu ruhsatı almak için gerekli belgeleri hazırlayıp verdim. Kuyu ruhsatı çıktıktan sonra bununla beraber Tarım İl Müdürlüğü’nden bahçe için sulama belgesi alırsam onunla da bahçeyi sulamak için elektrik alabileceğimi söyledi. Buna çok sevindim. Çünkü jeneratörle falan uğraşmam gerekmeyecekti.

Altı günlük bir çalışma sonunda nihayet 120 m.lik sondaj yapıldı. Borular salınıp, çakıllaması yapıldı. Firmanın dalgıç pompası bağlanıp deneme ve temizleme yapmak için 4 saat kadar çalıştırıldı. 5 t/h su debisi ölçüldü. Bu arada bahçeyi iyice suladık. Daha sonra kullanmak için bütün su tankı ve damacanalarıda doldurduk.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Adil beğendi.
Eski 04-01-2011, 00:21   #21
Ağaç Dostu

Sondajın devirdaim suyunu doldurmak için açtığımız 2x2x2 m. ölçülerindeki çukurun, iş bittiğinde 1,2 m.si kuyudan çıkan mille dolmuştu. Geriye kalan çukuru süs havuzu yaparak değerlendirmeyi düşündüğümden doldurmadım.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 04-01-2011, 08:30   #22
Ağaç Dostu

Sayın Ayşe Afyonlu ;
Evet artık bahçemizin bol suyu var. O suyun ilk çıktığı çıktığı andaki mutluluğumu anlatamam. Aslında o anı fotoğraflamayı çok isterdim. Fakat sondaj çalışması benim için o kadar zahmetli oldu ki fotoğraf falan çekmek aklıma gelmedi. İşe başlarken birkaç ton su kullanılacağı söylendi. İş bittiğinde 45 ton civarında su kullanılmıştı. Bu kadar suyu temin etmek içinde epeyce koşturdum. Neyseki filmin sonu güzel bitti.
Dilekleriniz için teşekkür ederim. Saygılarımı sunarım.

Eski 04-01-2011, 08:35   #23
Ağaç Dostu

2009 yılı bahçe çalışmalarım ;

Bahçemde yetişen ilk çiçek ve meyvelerimiz.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2011, 09:04   #24
Ağaç Dostu

Su sondajı tamamlanınca bahçe kulübesi yapmak için zemin hazırlıklarına başladım.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2011, 09:14   #25
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Keyifle takip edilecek bir bahçe daha... Kolay gelsin.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 09:34   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayın novazet bahçeniz hayırlı olsun zaman içerisin de çalışmalarınız sayesinde çok güzel olacak toprağınızı hayvan gübresi ile biraz desteklerseniz çok iyi olur sondaj işini hallettiğiniz çok iyi olmuş aksi takdirde sulamada sıkıntı yaşardınız,sondaj kuyunuzu peryodik olarak yaz kış zaman zaman boşaltmanızı tavsiye ediyorum baharla beraber yeni güzelliklerde buluşmak üzere sizlere kolaylıklar diliyorum.

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 11:41   #27
Ağaç Dostu

Sayın Kiraz ve Yücel Canpolat ; Teşekkür ederim.

Yücel Bey tavsiye ettiğiniz gibi bahçe çalışmalarına başladığımda çiftlik gübresi temin ettim. Zaman zaman ağaçların ve sebze fidelerin diplerine ekliyorum. Sondaj kuyusunu boşaltmamı tavsiye etmişsiniz. Fakat nasıl bir boşaltma yapacağımı anlamadım.
Sizlerin çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 04-01-2011, 12:02   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayın novazet,sondaj sisteminde hafta da, on günde bir veya iki saat suyu boşaltmak gerekir ki su dolum kanalları, motor pompa grubunun vakum yapması sonucu daha da genişleyip bol su akıtmasına vesile olacak

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 09:52   #29
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Merakla gelişmeleri takip ediyorum.Kolay gelsin.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 18:52   #30
Ağaç Dostu

Beton zemin üzerine profil demir kullanarak yaptığım iskeletin dışını OSB malzemeyle kaplayarak bir bahçe kulübesi yaptım. Çatısını shingle kapladım. İç taraftan araya izocam koyarak alçıpen kaplayacağım. Fakat zamanım müsait olmadığından hala yapamadım.

Kuyu ruhsatını aldıktan sonra hemen elektrik alabilmek girişimde bulundum. Fakat sondaj firmasının söylediği gibi olmadı. Tarım İl Müdürlüğü'nden sulama belgesi alabilmek için tapuda tarla, bağ, bahçe, arazi statüsünde olması gerekiyormuş. bizimki imarlı arsa olduğu için olmuyormuş. Sonuçta başka formülle inşaat elektriği aldım. Biraz zor ve masraflı oldu ama sonunda acil su bekleyen bahçem suya kavuştu.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024