agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni281Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2016, 21:38   #1
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2015
firdevs-i / Bahçe

Merhaba ağaçlar.net üstadları.
Sizleri o kadar uzun zamandan beri takip ediyorum ki. Siz beni tanımasanızda ben çoğunuzu yan komşummuş gibi görmeye başladım artık.

Bu siteyi fark etmem, 4 sene önce bir bahçeli ev hayaliyle yola çıkmamla başladı. 2 senedir de evimde oturuyorum. E nerdeydin şimdiye kadar diye sorarsanız eğer, çiçeklerin isimlerini bile yeni yeni öğreniyorum sayenizde. Bizim burada her soğanlı çiçek ismi zambak , bahçe çiçekleri nergis her çiçek açan ağaçta erguvan. İşin komiği yaşadığım kasabada erguvana hiç rastlamamış olmam. Bir çiçek hakkında bilgi almak istiyorum ama ismi olmayınca sonuç sıfır. Her çiçek başlığına gire gire okuya okuya aynısafalarım, kadife çiçeklerim, galalarım, atlaslarım, kalanşolarım, sukulentlerim, amerilislerim olduğunu öğrendim sayenizde. Hal böyle olunca da sayfa açmak fikri gelişemedi bünyede. Kötü tarafı da kendimi bilgi hırsızı gibi hissetmem oldu. Bu histen kurtulmak için artık bende varım diyorum ve beni de aranıza kabul etmenizi tüm kalbimle diliyorum.

Çiçekleri, toprağa basmayı, hayvanları, ağaçlara sarılmayı, dalından sebze-meyve yemeyi, doğal beslenmeyi, yoğurt-peynir-ekşimayalı ekmek yapmayı, tohumdan fide üretmeyi, ağaçlar.nete gönül ve emek verenleri çook seven biri olarak bahçemi huzurlarınızda paylaşıyorum. Sayfama vakit ayırıp yorum yaparsanız çok memnun olurum.

Bahçenin bulunduğu şehir : BALIKESİR-SUSURLUK

Bahçenin büyüklüğü : 800 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Eski bir ev vardı ve yoldan aşağıda kalıyordu. Toprak dolgusu ile kot farkı minimuma indirildi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Daha tasarlanmadı. Bahçe dış duvarları yapıldıktan sonra şekil alacak. Biraz evin konumuna göre doğaçlama bir düzen yapıldı.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel yapılıyor.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Evin üç tarafı bahçe artı açık otopark.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Hemde çok var. Bahçe duvarları olacak. Sebze alanı yapılacak. Kuyu yapılacak. Tavuk kümesleri yapılacak.Şu an bahçe bizi çok yoruyor. Damlama sulama ve fıskiyelerle kendi kendini sulayabilen yani sürdürülebilir bir bahçe yaratmak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Yabani zeytin ıhlamur, erik, nar, incir, badem ve adını bilmediğim dikenli bir ağaç(gölgesi harika) arsayı satın aldığımızda vardı yani büyükler. Birde her çeşit meyve fidanı alarak alt bahçeye 2014 kışında ektik. Şu anda fire vermedik.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Her bitkiye o kadar çok bir açlığım varki hepsini ayrı ayrı anlamaya çalışıyorum. Su-hava-güneş-gübre-sıcak-soğuk-rüzgar istekleri nelerdir diye çok vakit harcadığımdan hepsi benim için özel.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Yapıyorum. Tohumdan ve çelikle üretiyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şehir içme suyuyla hortum ya da kova ile sağlanıyor.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Kova ile sulama hortuma göre daha az su harcamamızı sağlıyor. Üşenmez sek kova ile işler acele ise hortumla.

Toprak özellikleri : Ön ve arka bahçeye 8 traktör milli toprak ve 2 traktör gübre getirip karıştırıp yaymıştık taşınınca. Diğer taraflar taşlı

Kompost yapıyor musunuz? : Emekli oluca (3 yıl) yapacağım. Sebze atıklarını bahçeye atıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Tabi ki oldu. Hala da oluyor.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Hiç ilaç kullanmıyorum.

Bahçeniz organik mi? : Evet.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Keçi gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Fare var. Kedilerim yakalıyor.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?: Vahşi sulama yapıyoruz.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?:

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?: İyi ki bahçeli bir eve taşınmışım. Eskiden işten gelince evin işleri hemen biter bol bol kitap okurdum. Taşındığımdan beri hava kararıncaya kadar bahçedeyim sonra evin işleri derken hiçbir şeye vakit kalmıyor. Ama yinede iyi ki böyle bir karar almışız. Hayvanların sevgisi, çiçeklerin güzelliği, evden ayağını uzattığın gibi toprağa değmek paha biçilemez.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?: Hayır.

firdevs-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 21:44   #2
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Hayırlı olsun bahçe sayfanız, en kısa zamanda fotoğrafları bekliyoruz

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 21:56   #3
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

İlk görüntü bahçenin ön sağ tarafı. İkinci arka bahçeden merdiven altı. Üçüncü ise arka bahçeye ait.

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2016, 21:57   #4
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Teşekkürler nuaymu sayenizde burdayım.

gilan, münevver48 ve nuaymu beğendi.
Eski 08-06-2016, 22:05   #5
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Sayın firdevs-i, siz 8b'desiniz, neler neler yetişir orada, kolay gelsin

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 22:17   #6
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

İki elektrik direği arası ön bahçe duvarı olacak. Taş duvar istiyorum. Önerilerinize açığım.
İkinci fotoğraf bu senenin şimdilik sebze alanı.
Üçüncü fotoğraftakiler ise yer elmaları. Son fotoğrafta görülen evin önünde ki ufak viyadük ise, karşı komşumuz yaşlı bir amcamızın eseri. İki sene önce taşındığımda bahçede hiç çiçek yokken bütün çiçeklerimi oradan edindim. Amca permakültürü bilmiyor ama sanki karşımda Bill Mollison var. Ben ilk zamanlar çiçek satın aldıkça, öyle satın almayla olmaaaz, çiçek kendi kendine her sene çıkabilmeli, tohum vermeli, bizim iklimimize uygun olmalı vb... gibi dersler veriyor.

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2016, 22:37   #7
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgli firdevs-i aramıza hoş geldiniz bahçe sayfanız hayırlı bereketi bol olsun.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 22:51   #8
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Hayırlı olsun sayfanızda bahçenizde. Ne mutlu size

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 22:59   #9
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili firdevs-i aramıza hoş geldiniz. bahçeniz bol çiçekli sayfanız sayfanız hayırlı olsun.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 09:09   #10
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Hayırlı olsun sayfanız ve bahçeniz.

firdevs-i beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 09:13   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Hayırlı olsun.

firdevs-i beğendi.
Turkwebs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 10:31   #12
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Bütün arkadaşların iyi dileklerine teşekkür ederim. İnşallah zamanla güzel bir bahçe çıkar ortaya. Gelişimini buradan takip etmiş oluruz hep birlikte.

gilan ve akçabardak beğendi.
Eski 10-06-2016, 12:28   #13
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Sayfanız hayırlı olsun. Ben bahçenin seklini oturtamadım kafamda. Bir krokisini paylaşsanız ne güzel olur. Ya da fotografların altına neresi olduğunu yazsanız.

gilan ve Selma_321 beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 17:40   #14
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Eveeeet. Derme çatma bir kroki oldu şimdilik sevgili abk. Daha fotoğraf yükleme ve altlarına yazma konusunda tecrübesizim bahçede tecrübesiz olmam gibi. Zamanla bence bahçe gibi sayfamda paylaştığım fotoğraflar ve anlatımlarda güzelleşecek.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 17:53   #15
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Bahçede kot farkı çok fazla. Güney cephesine doğru bir eğim var. Güney cephesinin de sınırı istinat duvarı. Kafamda oturtamama mın sebebi de bu kot farkı aslında. Ev ile güney cephesinin arasına bir taş duvar yapıp sebze alanı olarak belirlemek istiyorum. Taş duvarın etrafını da tel çit çekip hayvanların girmesini engellemeliyim.
Evin etrafına çim düşünmüyorum köpeklerden dolayı 2 köpek artı 3 kedi var bu arada. Karda kışta nüfus değişiyor. Kayrak taşları ile kuzey cephesi döşendi gayet kullanışlı oldu.
Sebze alanı ile ev arasında kalan bölüme de çiçek açan ağaçlar uygun olacak gibi görünüyor.

gilan, tarla kuşu ve nuaymu beğendi.
Eski 22-06-2016, 20:09   #16
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Selam arkadaşlar. Sayfayı açtı kayboldu diye düşünmeyin çook yorulduk bu zaman zarfında. Eşimle oturduğumuz yerden erik topladık.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2016, 20:14   #17
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Sonra da kışlık kompostolar yapıldı. Pestil ve kuru erik denemeleri yapıldı.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2016, 20:20   #18
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Güzel ıhlamur ağacımızın ıhlamurları toplandı. Ihlamura teşekkür ede ede bir hal olduk. Hiç bir emek vermeden bize bir sürü meyve verdi. İnsan biraz suçluluk duyuyor toplarken sanki. Size de öyle oluyor mu?

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2016, 20:25   #19
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili firdevs-i pestil çok güzel görünüyor, kışlıklarınızı ağız tadıyla tüketmek nasip olsun. Benim merak ettiğim o pestili nasıl yaptınız, detaylarını mutfak bölümünde anlatırsanız çok sevinirim. Ben şimdiye kadar hiç pestil yapmadım ama denemek isterim. Teşekkürler.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 20:25   #20
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Biraz sebzecilik yapıldı. Lahana, brokoli, karpuz, kavun ektik. İlk deneme bakalım ne olacak.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2016, 20:30   #21
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Sevgili akçabardak, o kadar çok erik toplayıp dağıttık ki kalanları ne yapalım diye düşünürken aklımıza geldi. Google'dan bakıp denedik gerçekten çok lezzetli oldu. Kışa kalmadı yani. Yapımı çok basitmiş aslında mutfak bölümüne yazın demişsiniz. O bölüme hiç girmedim. Orada da sayfamı açmam gerekecek?

Selma_321 beğendi.
Eski 22-06-2016, 20:48   #22
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Sevgili Akçabardak, haseki küpesini tohum paylaşım etkinliğinde sizden istemiştim. Buradan teşekkür edeyim size. Her tohumu çimlemedim daha yerleri belli değil diye. Ziyan olacaklar diye düşünüyorum. Seneye inşallah.

Ve çiçek bakımı. En çok sevdiğim ve zamanımı alan uğraş. Sula, kuru yaprak topla, ayrık otu çapala, güneşten yananları gölgeli yere alma vs... Zor mu zor, çok vakit alıyor mu evet alıyor, keyifli mi çoook keyifli, değer mi hem de sonuna kadar değer.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2016, 20:59   #23
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Bahçe için çalışan bir emektardan bahsetmeden geçemeyeceğim. Evimizin kızı boncuk. Bir ay içinde sayısız fare ve iki yılan yavrusu yakaladı. Biz hayvanlara zarar vermiyoruz. Hepsine ayrı saygımız var. Ama doğa kanunu avcıya da engel olmuyoruz doğrusu.
Diğer iki zıpırın da bahçeye değil yararı zararı var ama onlarda zararlı insanlara karşı bizi koruyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2017, 19:48   #24
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Uzuun bir aradan sonra selam olsun tüm doğa severlere ve üretenlere. Zorlu, yorucu bir kıştan sonra ve içinde yaşadığımız dünyada (bu çağda) çok kötü şeyler olmasına rağmen bahar geldi çattı. Tüm olumsuzlukları unutturup içimizin kıpır kıpır olmasını sağladı doğaana.
Karla kışla uğraşırken, iki yıl önce karda donmak üzere olan oğlumu (tekirimi) birden hastalanması sonucu bütün uğraşlarımıza rağmen kaybettim.
Köpeklerin de kulübesi var bahçede ama çok soğuklarda içerde misafir ediyorum onları. Ev kışın toplama kampı gibi.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2017, 19:58   #25
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Mart ayının ve tohum paylaşımından tohumların gelmesi ile hazırlıklara başlandı. Kimini peçete arası kimini direk toprağa çimledim. Acemi işi. Çok fotoğraf yok elimde. Çimlendikçe paylaşırım. Viyoldekiler domates peçetedekiler ise salatalık.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2017, 20:11   #26
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Bunlarda mart güzelleri. Bu arada fidanların altı ve sebze ekilecek alan çapalandı. Büyük ağaçlarda budama yapıldı ama fotoğraflayamadım. Hafta sonları yoğun ve zevkli geçiyor. Özlemişim. Eksiğim çok malesef. Buradan çok şey öğreniyorum ama uygulamaya geçiremiyorum malesef. Bazen kızıyorum kendime neeerden buldun bu siteyi. Ek gitsin olan olur olmayan olmaz. Yok bordo bulamacı, yok çapraz tozlama... uzaar gider.
Şaka şaka iyiki varsınız ve gün geçtikçe daha da çoğalırız inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2017, 17:36   #27
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Bunlar da işyerinde tohumdan yetiştirdiğim sıklemenlerim. Evde çimlediğim zaman ışık aradıkları için sarmaşık gibi uzuyorlar. İşyerindeki ışık çok güzel ve sağlıklı büyüyorlar. Eylül ayında çimledim şimdiden 5-6 yaprağa ulaştılar.İlk fotoğraf geçen sene tohumunu aldığım sıklemen.

[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  IMG_20170315_171916.jpg
Views: 806
Size:  44.5 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2017, 16:08   #28
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Bu güzelliklerde benden. Haseki küpesi geçen seneki tohum paylaşım etkinliğinden. Kış ortancası ile de geçenlerde üyelerin bahçelerinde gezerken tanışmıştım. Pazarda köylü teyze satıyordu hemen tanıdım ve kaçırmadım.

[attach][attach][attach][attach]Name:  IMG_20170403_184847.jpg
Views: 714
Size:  71.8 KB[/attach][/attach][/attach][/attach]

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2017, 10:31   #29
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Name:  1491644024198.jpg
Views: 570
Size:  17.1 KB

Merhaba arkadaşlar.
Bu ne böyle der gibi fotoğrafa baktığınızı görür gibiyim.
Annenim tohum saklama yöntemi. Tohumlar kuruyunca getir şu çaputları (kumaş parçası) derdi ben küçükken ve içine tohum koyup bir düğüm atardı. Geçenlerde onda temizlik yaparken çıktı karşıma. At çok eski tohum onlar dedi. Kıyamadım.

Eski 28-04-2017, 10:59   #30
Ağaçsever

firdevs-i's Avatar

Name:  1491734402641.jpg
Views: 606
Size:  26.1 KB
Evet itiraf ediyorum. Ben bir toplayıcıyım. Gittiğim her yerde ya taş-midye arar gözlerim ya da tohum. Eşim çok kızıyor bu duruma. Kaldır kafanı biraz etrafa bak gözün hep yerde diyor. Buda belgeli hali. Sıklamen tohumlarına aç kurt gibi bakan ben.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024