agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni197Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2016, 23:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
aksoyhx / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :İstanbul

Bahçenin büyüklüğü :30 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Güneşi biraz az diğerleri gayet güzel

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :9a-9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :Bakımsız

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :15 gün

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Yok

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :Bol çiçekli,göze hoş gelen dekorlu bir alan yaratmak

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Şimdilik;
Ortanca
Gül
Mine çiçeği
Horoz İbiği
Ateş Çiçeği
Yeni gine
Sardunya
Begonya Toran

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :Yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :Hepsi özel

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :Hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :Merkezi site sulaması ve musluk

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :-

Toprak özellikleri :Bilmiyorum

Kompost yapıyor musunuz? :Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :Hata yapmamak için başlamadan bilgi topluyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :-

Bahçeniz organik mi? :Evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :Yanmış koyun gübreli toprak

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :Hayır

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Yağmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :-

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçeli ev almak

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Evet

gilan, Nefin Nur, Muda ve 4 kişi beğendi.
aksoyhx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 00:11   #2
Yeni Üye

Herkese merhabalar,

Bu benim bahçe adayım.İstanbul'da bir sitede ön ve arka bahçe kullanımı olan bir bahçe katı daire.Taşınalı 15 gün oluyor.Daha önce ufak çaplı bahçe tecrübem olduğundan sizlerin yardımına çok ihtiyacım olucak.Çünkü bahçemin güneşi az gölgesi çok.Son iki fotğraftan ilki saat 11:56 da ikincisi 12:16 da çekildi.En son çam ağaçlarını budadıktan sonra sabah güneşini arka duvara kadar alıyor çam ağaçı altları tam olarak dahil değil.Öğle saatlarine doğru durumunuda fotoğraflarda görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

gilan, abk, Nefin Nur ve 9 kişi beğendi.
Eski 23-05-2016, 00:20   #3
Yeni Üye

Toprak bakımsızlıktan bir kısmı çokmüş ve yosunluydu.Biraz toprakla uğraştımiyosunları temizledim,belledim ve çam ağaçlarını budadım.Tam olarak yetişirmi bilmiyorum ama çam ağaçlarının aralarına koyun gübreli toprakla ortancalar ektim.Önlerinide mine ve horoz ibiği çiçekleriyle süsledim.Umarım solmazlar

Eklenen Resimler

gilan, abk, zelish ve 15 kişi beğendi.
Eski 23-05-2016, 00:25   #4
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Sayın aksoyhx,

Ortanca seçiminiz çok isabetli olmuş. Konunun ustaları daha güzel bilgilendirecektir ama gölgede yetişen en güzel çiçeklerden biridir. Müge ve menekşeleri de önerebilirim acizane. Kolay gelsin.

YeniGine, Jakin ve Selma_321 beğendi.
nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 00:26   #5
Yeni Üye

Bahçenin içerden çekilen fotoğrafınıda ekliyorum.İkinci fotoğrafta ilk kaktus çalışmam.

Sizlere ilk sorum ben bu bahçeyi çimlendirebilirmiyim?Öğlene kadar kısmı güneş alan bu yer tamamen çimlenebilir mi?

Eklenen Resimler

gilan, abk, zelish ve 16 kişi beğendi.
Eski 23-05-2016, 00:33   #6
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Aksoy ağaçlar.net ailesine hoşgelmişsiniz. Yeni eviniz, bahçeniz, bahçe sayfanız hayrlı ve bol çiçekli olsun, gönlünüzce inşallah!..
Ortancalarınız yerlerini bulmuşlar maşallah. Sardunyalarınız da güneş görecekler, çok iyi. Aslında fazla güneş almasından gölge olması daha iyi bence. Rastgelsin inşallah!..

zelish, ondar, nuaymu ve 3 kişi beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 00:51   #7
Yeni Üye

Sayin Nuaymu ve YeniGine,
Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim.Dah cok isimiz var hosta bulamadim arkadaki camlarin dibinede hosta ekmek istiyorum ama ilk hedefim cim.basarili olabilirmiyim ustadlar neder acaba

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 23-05-2016, 10:57   #8
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
ne güzel bahçeniz hayırlı olsun, benimde arkada böyle bir bahçe var temizleyip telle çevirip sonra ortanca yasemin dikmek istiyorum, bakalım inşallah başarabiliriz

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 12:22   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Sayfanız hayırlı olsun Aksoyhx.Bence gayet başarılı bir biçimde başlamışsınız bahçe düzenlemenize.Çimlendirip,bir de bahçe oturma gurubu koyun,çayınızı içip keyfinize bakın.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 17:38   #10
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Sayfanız ve bahçeniz hayırlı olsun.
Hosta bulduğunuzda bahçenize çok yakışacağını düşünüyorum. Ortancalar da gayet güzel bir seçim. Osmanlı çimi gölgeye uygun olur. Carexler de gölge sever. Irish moss da alternatif olarak belli bir alanda düşünülebilir.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 07:30   #11
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Yeni evinizde ve bahçenizde güle güle oturun.

Eğer toprağınız geçirgense, göllenme yapmıyorsa çim yapabileceğinizi düşünüyorum. Tohum karışımı alırken gölge alana uygunluğuna dikkat etmeniz gerekir.

Bunun dışında hazır yeni başladığınız için özgür düşünme şansınız var. Uzun dar bahçeler için çok yaratıcı planlar var. Fikir verebilir.
https://www.google.com/search?q=narr...wCAfAQ_AUIBigB

Pinterest'ten de bir sürü örnek bulup fikir alabilirsiniz. Birkaç örnek:
https://www.pinterest.com/pin/AVbB9J...M4xRirynN820E/
https://www.pinterest.com/pin/7881368072524292/
https://www.pinterest.com/pin/308496643204235679/
https://www.pinterest.com/pin/102527328996008342/
https://www.pinterest.com/pin/321163017159282934/

İsterseniz bir köşede maydanoz, marul gibi gölgeye uygun yenilecek türler de yetiştirebilirsiniz.

Bahçenize bir oturma alanı yapmayı düşünüyor musunuz?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 14:57   #12
Yeni Üye

Herkese tekrardan merhabalar,

Anladım ki bu bahçe işi göründüğündende zor.Hala çim çalışmalarına başlayamadım.30 m2 karelik yer öyle vaktimi alıyor ki büyük yerleri olan arkadaşları düşünemiyorum.Buarada iyi dilek ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Her gün yavaş yavaş birşeyler eklemeye çalışıyorum.Dünde resimlerde göreceğiniz su gideri olan betonun kenarlarına sardunya ektim.Aslında ortanca daha iyi olurdu ama hem maliyetli hemde elimde olmadığından ekemedim.Yakında resimleri ekleyeceğim.

Buarada su giderinin görünmemesi için birşeyler düşünüyorum.Fikri olan varsa paylaşırsa çok memnun olurum.

Arka duvara ikeada gördüğüm ahşap çitlerden 2 adet çakacağım.Burayı saran bir bitki tavsiyeniz varmıdır?Yoksa suni yapraklarlamı süslesem bilemedim.

Sayın gilan sanki yaklaşmak istediğim dekor bu arka duvarı ışıklandırp böyle bir oturma
düzeni yapabilirim.Çim yaptıktan sonrada zayıf kalan yerlere çiçekler ekebilirim

https://tr.pinterest.com/pin/321163017159282934/

gilan, YeniGine ve Selma_321 beğendi.
Eski 27-05-2016, 00:33   #13
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bahçe işi hiç bitmez.
Bir bahçenin düzene girmesi 3 sene, oturması ise 5 sene alıyor. Ve de uzun sanılan bu süreler göz açıp kapayana kadar geçiyor. O nedenle strese girmeyin, bugün olmayan yarın olur... Bugün bulamadığınız bitkiyi yarın alırsınız...

Arka duvar sanırım en gölge yer. Sarmaşık olarak hedera (orman sarmaşığı) düşünebilirsiniz, tam gölgede çok güzel gelişir. Hem de edinmesi kolay, sorunsuz bir bitki.

Pinterest fotolarından en çok o fotoğrafı beğeneceğinizi tahmin etmiştim. İki de duvar süsleme örneği ekliyorum:
https://www.pinterest.com/pin/326018460507836685/
https://www.pinterest.com/pin/309833649343126018/

Beton yuvarlak kapağın üzerine de geniş kocaman bir saksı koyup içini gölgede yetişebilen cam güzeli gibi çiçeklerle doldurabilirsiniz. (Forumumuzdaki saksı aranjmanları başlığından faydalanabilirsiniz:
Saksı Aranjmanları (Tek Saksıda Birkaç Bitki))
Benim özellikle fıçı saksılar çok hoşuma gidiyor. Örneğin:

Name:  fc66e7d5e2d40f30eeb92292b555472c.jpg
Views: 611
Size:  31.0 KB

YeniGine, ondar, Milla ve 4 kişi beğendi.
Eski 27-05-2016, 00:46   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Maşallah Hızır gibisiniz Sevgili Gilan.Darda kalanlara yardım.Benim bağımı da kurtarın lütfen Sevgili Gilan.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 00:12   #15
Yeni Üye

Tekrardan merhaba arkadaşlar,

Dün İstanbul'da yağan sağanak yağmurdan sonra iyice yumuşan toprağı aşağı yukarı 20 cm belledim.Sonrası tırmıkla düzelttim.Yabani ot,taş vs.ayıkladım.Bahaus'tan da fotografta göreceğiniz üzere 1 kutu gölge çimi aldım.Kısmetse yarın toprağa yanmış koyun gübreli toprak karışımı serip silindir geçtiktn sonra çim tohumlarını serpip tekrar kapak toprağı atarak silindirliyeceğim ve sulayacağım.Yanlışım varsa lütfen düzeltin.Gelişmleri buradan tekrar yazacağım.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2016, 00:19   #16
Yeni Üye

Sayin gilan buarada desteginiz ve yardimlarinz icin cok tesekkurler tum tavsiyelerinizi dikkate aliyorum

Eski 29-05-2016, 00:27   #17
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Emeklerinize sağlık, bu bahçe çok güzel olacak, rastgelsin inşallah. Merakla takipteyim...

Eski 29-05-2016, 00:55   #18
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ben çim konusunda uzman değilim ama pakette 1 kg yazması dikkatimi çekti. Sitemizde sanırım çim konusunda en bilgili insanlardan biri Güler'dir. Kısa bir süre önce şöyle bir mesajı vardı:
Çim

Planınızdan çim başlığında bahsederseniz Güler Hanım yol gösterebilir. Bir hata yapıp sonradan pişman olmaktan iyidir.

Kolay gelsin.

YeniGine ve Selma_321 beğendi.
Eski 29-05-2016, 01:07   #19
Yeni Üye

Cok haklisiniz aslinda tum cim konusunu okudum benim bahcemde asagi yukari 30 m2 kutuda 40 m2 icin yazdigi icin ikinci kutuyu almadim ama simdi icime kurt dusurdunuz biraz arastiriyim

Eski 29-05-2016, 22:10   #20
Yeni Üye

Bugün çim ekimini yaptım.Sanki banada 1 kg az gibi geldi ama daha önce hiç çim ekmediğimden nasıl olacağını bilemiyorum.Sitenin bahçıvanı ile görüştüm.Yarın birazdaha atmamı söyledi.1 gün sonra tekrar atılması problem olur mu acaba deneyip göreceğiz

Eski 02-06-2016, 10:15   #21
Yeni Üye

Bugün 4.gün tık yok Sabah akşam sulamaya devam..İlgi had safhada bu emeğin karşılığını alırım umarım

Eski 02-06-2016, 20:50   #22
Yeni Üye

Arkadaşlar lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz?

Fotografta görebileceğiniz üzere ortancalarım 1 günde yapraklarını bıraktı?Neden böyle olduğu konusunda bilgisi olan varmı?15 gundur problem yoktu dün bugün çok sıcaktı hava bu nede olmus olabılır mı?

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2016, 21:40   #23
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sıcakta susuz kalmış gibi görünüyor. Ortanca düzenli ve bol sulama ister. Hele sıcak havalarda daha da çok...

Bol bol sulayın, bakalım ne kadar toparlanıyor. Bitkiyi bir şekilde kurtarırsınız ama ne kadar hasar göreceğini kestirmek zor.

Eski 02-06-2016, 21:50   #24
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Sayın aksoyhx, çok üzüldüm. Bu konuda uzman değilim, lakin sitedeki hydrangea(ortanca) başlığını okumayı iki gün önce bitirdim. Orada da böyle sorunları olan arkadaşlar vardı, genelde sıcaklar ve susuzluk yüzünden oluyormuş. gilan hanım'ın dediği gibi iyice sulayın, inşallah düzelirler.

Bir de acizane kendi tecrübemi aktarmak isterim. Ortancaları sayfanızda ilk gördüğümde çiçekli ve yetişkin idiler. İnsan bir an önce bahçesinde çiçeklerin güzelliğini seyretmek istiyor ve dolayısıyla böyle yetişkin bitkilere gidiyor eli. Bu noktada kendimize ket vurup durmamız lazım Bir bitkiyi ne kadar küçük alır ve o minik haliyle (bahçeye dikilebilecek kadar miniklikten bahsediyorum) dikerseniz; tutunması, alışması, yerini sevmesi o kadar kolay oluyor. Bir müddet pek bir şeye benzemiyorlar ama sonradan üzülmüyorsunuz.

Geçmiş olsun, tez vakitte toparlanırlar inşallah.

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 00:46   #25
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Hay Allah şimdi ilk bahçe, ilk dikim, ilk heves olacak şey mi bu ortancaların da yaptığı, ben de üzüldüm şimdi Sayın aksoyhx ben de pek bilmem fakat bildiğim ortanca suyu sever. İnşallah kurtarırsınız.

Eski 03-06-2016, 11:47   #26
Yeni Üye

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Dün iyice suladım sabah bir tanesinin yaprakları canlanmış gibiydi.Söylediğiniz gibi sıcak ve susuzluğa maruz kalmış olabilirler.Bunun dışında diğer çiçeklerde şimdilik problem yok gibi tek tek ilgi bekliyor bunlar yandık valla.Birde çim ektim sabah akşam suluyorum çimde başımı çok belaya sokacak sanki ilerleyen günlerde hayırlısı bakalım)

-Afrika zambağı - Bu çiçeği hayatımda ilk defa gördüm.Evimin ön bahçesine palmiyelerin önüne daha önceden site yönetimi tarafından ekilmiş.İlk başlarda sadece yeşil uzun dallı bir bitki zannedip dikkatimi hiç çekmedi.Son 10 gündür kılıç gibi çıkardığı çiçek dalları sonrası araştırdım ve ismi sanırım afrika zambağıymış.Çiçeklerini çok merak ediyorum.Aranızda yetiştiren arkadaşlar varmıdır?

Bunun dışında bakımsız palmiyelerim,ateş eden ateş çiçeklerim,yeni gine ve begonya toranlarda şimdilik bir problem yok

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2016, 20:46   #27
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Agapanthus benim bahçemde de var. İlk defa şahsen yetiştiriyorum ama geçen yıllarda iş yerimin bahçesinde hayranlığımı kazanmıştı. Çok çok güzel bir çiçek. Sadece yaprakları bile bence çok dekoratif, güzel çiçekleri de bonusu. Bakalım sizinkiler ne renk açacak. Beyaz, açık mavi ya da koyu mavi türleri var.

Eski 12-07-2016, 09:40   #28
Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar kısa bir aradan sonra yine ben.Bahçe düzenlemezi yavaş yavaşta olsa devam ediyor.Daha önce hiçbir deneyimim olmadığı halde sizlerin yardımı ve burada okuduklarımla çimlendirme işlemimi resimlerde görebilirsiniz.Arka duvar çok kötü görünüyor ya sarmaşık **** beyaz taş duvar görünümlü strafor kaplatacağım araştırmlarım sürüyor.

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2016, 09:46   #29
Yeni Üye

Sayın Gilan buarada afrika zambağım açık mavi açtı Ayrıca buraya ekebileceğim güzel kokulu çiçek tavsiye edermisiniz?Artık güller bile eskisi gibi değil ithalmi geliyor hepsi kokmuyorlar bile..

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2016, 12:19   #30
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksoyhx Mesajı Göster
Sayın Gilan buarada afrika zambağım açık mavi açtı Ayrıca buraya ekebileceğim güzel kokulu çiçek tavsiye edermisiniz?Artık güller bile eskisi gibi değil ithalmi geliyor hepsi kokmuyorlar bile..
Sevgili aksoyhx,
Ellerinize sağlık harika olmuş

duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024