agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2479Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-08-2016, 18:51   #121
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Ben görmeyeli bahçeniz süper olmuş. Hele verandadaki saksı, acemi falan değil profesyonel işi olmuş.

gilan, YeniGine ve nuaymu beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 19:36   #122
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Ben görmeyeli bahçeniz süper olmuş. Hele verandadaki saksı, acemi falan değil profesyonel işi olmuş.
Sağ olun sevgili abk, birazcık yamuk ama koyu renk boya kapattı, bitkiler büyüyüp sarktığında da o yamukluk göze hiç görünmeyecek.
İçine pembe çiçekli yasemin, sarkan campanula ve mavi lithodora diktim. Yetmedi, geçen perşembe de marul karışımı tohumları serptim. Ne de olsa şimdilik kocaman yer var. Tohumlar çimlenmiş.

gilan, abk ve YeniGine beğendi.
nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2016, 21:36   #123
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili nuaymu, bahçenize ve seçtiğiniz bitkilere b a y ı l d ı m..
Özellikle mavilere
Bu bahçe bir iki yıla kalmaz muhteşem olur..
Ellerinize sağlık, sevgiler.

gilan, YeniGine ve nuaymu beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2016, 00:24   #124
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Maşallah bahçenize. Takipteyim �� clematislere ben de özendim. Dikim zamanını kollayıp ben de dikceğim.

nuaymu beğendi.
Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2016, 08:20   #125
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili nuaymu, bahçenize ve seçtiğiniz bitkilere b a y ı l d ı m..
Özellikle mavilere
Bu bahçe bir iki yıla kalmaz muhteşem olur..
Ellerinize sağlık, sevgiler.
Sevgili Adalet Yağcı, ne güzel moral verdiniz, teşekkür ederim
Mavi ve tonlarını çok seviyorum, dünya kadar renk kombinasyonu yapılabiliyor, her yere yakışıyor, yeşille uyumu ayrı bir güzellik.
Şimdilik kalıcı bitkilere odaklanmaya çalışıyorum, sizin tohum çimlendirme konusundaki becerinize hayranım. Bahçe biraz daha düzene girerse tek yıllık bitkilerden coşkulu bir bahçe ne kadar yapılabilir, o konuyla ilgilenmeye niyetliyim. Biri geçerken diğeri büyüyen cıvıl cıvıl bir bahçe. Zor ama... ne güzel oluyor bahçeye dalınca

gilan ve Adalet Yağcı beğendi.
Eski 31-08-2016, 08:23   #126
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Belmas Mesajı Göster
Maşallah bahçenize. Takipteyim �� clematislere ben de özendim. Dikim zamanını kollayıp ben de dikceğim.
Sağ olasınız. Yalova'da clematisler çok güzel olur, özellikle C.'Armandii' sanırım. Eskişehir'de deniyorum, clematislerin pek çok türü sorunsuz büyüyebilir ama 'Armandii' nasıl olacak bakalım.
Şansınıza artık çeşit çeşit clematis bulabilmek mümkün. Kolay gelsin.

gilan, Belmas ve esemeral beğendi.
Eski 31-08-2016, 08:32   #127
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Sambucus nigra 'Black Beauty'

Bir sorunum var, tatlı bir sorun

Aşağıda fotoğrafı görülen 'Siyah Güzellik'i (Sambucus nigra, siyah yapraklı kara mürver) geçen sonbaharda dikmiştim. Bir karışçık boyu vardı. Bir müddet olduğu gibi kaldı ve birden dallarını uzattı, kalınlaştı, büyümeye başladı. 'Uyanmış da geriniyor' demiştim başta

Ama... sanırım kafadan çatlak bu mürver. Kendini sürünücü bitkilerden mi sanıyor nedir, anlamadım gitti. Uyandın tamam, gerindin tamam, dallarını yukarı doğru uzatsana. Yok. Boy aynı, aldığımda neyse o.

Türü itibariyle dallarını yukarı doğru uzatması gerekmez mi? Büyük bir çalı yahut ağaççık olması lazım. Sanki üstüne biri oturmuş, kaldırmıyor o dalları. Ne yapabilirim? Dalları birbirine bağlayıp yukarı mı yönlendirmeli, yoksa budamayla şekil verip kendisinin yönlenmesini mi beklemeli?

Yumuşacık bağlasam olur mu?

Name:  30082016s.nigrablack.jpg
Views: 786
Size:  70.1 KB

Eski 31-08-2016, 20:38   #128
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Mevsimlik bitkiler insanı çok yoruyor nuaymu, petunya haricinde mevsimlikten vazgeçmiştim ben.
Bodur Dahlia düşünmez misiniz, bir defa yumruları gömün her yıl zamanı gelince kendisi uyansın, çok da göz doldurucu, renk skalası da müthiş.

Kara mürveri budarsanız daha fazla dallanıp budaklanacaktır, toparlamanız zor ola bilir.
Gerçi bana yabancı bir bitki ama, ben olsam yanındaki dayanağa incitmeden bağlardım.
Bağ olarak eski çarşaf ya da penyelerinizden ince şeritler keserek kullanırsanız bitki rahatsız olmaz.

gilan, YeniGine, TCM ve 2 kişi beğendi.
Eski 01-09-2016, 14:13   #129
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Mevsimlik bitkiler insanı çok yoruyor nuaymu, petunya haricinde mevsimlikten vazgeçmiştim ben.
Bodur Dahlia düşünmez misiniz, bir defa yumruları gömün her yıl zamanı gelince kendisi uyansın, çok da göz doldurucu, renk skalası da müthiş.

Kara mürveri budarsanız daha fazla dallanıp budaklanacaktır, toparlamanız zor ola bilir.
Gerçi bana yabancı bir bitki ama, ben olsam yanındaki dayanağa incitmeden bağlardım.
Bağ olarak eski çarşaf ya da penyelerinizden ince şeritler keserek kullanırsanız bitki rahatsız olmaz.
Süper
Dahlia tohumları almıştım, tohumların yumru kök yaptığı yazıyor; aldığım yerdeki fotoğrafın aynısından yetişirse çok memnun olurum doğrusu, yaprakları kopkoyu yeşil ve güzeldi, çiçek renkleri de öyle.

Mürveri de dediğiniz gibi bağlayayım

Eski 01-09-2016, 14:52   #130
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster
Süper
Dahlia tohumları almıştım, tohumların yumru kök yaptığı yazıyor; aldığım yerdeki fotoğrafın aynısından yetişirse çok memnun olurum doğrusu, yaprakları kopkoyu yeşil ve güzeldi, çiçek renkleri de öyle...
Dahlia (Yıldız Çiçeği) yumru köklüdür ve bu yumrular kışın korunma ister. Biliyorsunuzdur belki lakin yeri gelmişken yazayım dedim

Bitkileriniz ve peyzaj çalışmalarınız konusundaki paylaşımlarınız çok bilgilendirici. El işi-emeği ürünler her zaman ilgimi çekmiştir, sayfanızı ilgiyle takip edenlerdenim. Kolay gelsin. Sevgi ve saygılarımla...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2016, 22:09   #131
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok haklısınız sevgili Mücevher Çalısı, Eskişehir iklimini düşünmeden yazdım önerimi.

Yine de kışın üzeri bolca çiftlik gübresi ile örtülerek korunabilir belki.
Şöyle bir uygulama da olabilir;
Yumruları rahat gelişebilecekleri büyüklükte saksılara dikip saksıyı da toprağa gömmek, donlar başlamadan saksıları topraktan çıkarıp korumaya almak.
Ben Begonvillede denemiştim ama yine de yaşatamadım, Begonville iklim konusunda en hassas bitkilerden.

Eski 02-09-2016, 00:04   #132
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Çok haklısınız sevgili Mücevher Çalısı, Eskişehir iklimini düşünmeden yazdım önerimi.

Yine de kışın üzeri bolca çiftlik gübresi ile örtülerek korunabilir belki.
Şöyle bir uygulama da olabilir;
Yumruları rahat gelişebilecekleri büyüklükte saksılara dikip saksıyı da toprağa gömmek, donlar başlamadan saksıları topraktan çıkarıp korumaya almak.
Ben Begonvillede denemiştim ama yine de yaşatamadım, Begonville iklim konusunda en hassas bitkilerden.
Bana göre en garantisi; don olaylarına dayanamayan yumrulu bitkileri "Yıldız Çiçeği" için üstte vermiş olduğum konunun ilk mesajında anlatıldığı gibi topraktan çıkartılarak korunmaya alınmasıdır ama sizin öneriniz de denenebilir. Hangi yöntem daha pratikse ona yönelmekte fayda var...

Begonviller yumrulu değil ve soğuk mevsimi köklerine çekilerek geçirmiyor. Bu sebeple korunması yumrululardakine pek benzemiyor ve daha zor. Ama zoru başaranlar da yok değil. Yetiştirmeyi çok istemek gerekiyor belki bilemiyorum...

En iyisi her iklimin bitkisini yerinde yetiştirmek de kim anlatacak bunu bize

Eski 02-09-2016, 12:07   #133
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Sayın Adalet Yağcı, Sayın Mücevher Çalısı

Öneriler için çok teşekkür ederim, harika oluyor.
Dahlia'ları aldığım sitede 'tohum' diye yazmışlar, o tohumlar ilk sezonda toprak altında yumru oluşturuyormuş ve kışın yumruların korumaya alınması gerekiyormuş.
Yumruları muhafaza edebileceğim bir yerim var, lakin önce o hallerinden başlatıp yaşatmayı becerebilecek miyim, inşallah yapabilirim.

Ama bakar mısınız şu güzelliğe, yaprakları muhteşem yaprak rengi 'siyaha yakın yeşil' diye yazmışlar, fotoğrafta da öyle görünüyor. 'Dahlia yıldız çiçeği tohumu karışımı' ama bu 'karışım'dan kasıt umarım çiçek renkleridir, yaprak renkleri değil.

Name:  dahlia red skin2.jpg
Views: 716
Size:  59.0 KB

Tohum çimlendirme konusunu da bahçede deneyeceğim bu sefer. Mini sera yapıp kar yağdığında tohumları yerleştireceğim. Şehirdeki ev hiç müsait değil tohum çimlendirme için, anca birkaç çeşit için yer oluyor. Sterilize edilmiş bahçe toprağı, torf ve kumla karışım hazırlayıp saksılar içinde tohumları toprağa gömmeyi düşünüyorum. Olursa olur, olmazsa... gene deneriz))

Eski 02-09-2016, 19:14   #134
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
[QUOTE=nuaymu;

Tohum çimlendirme konusunu da bahçede deneyeceğim bu sefer. Mini sera yapıp kar yağdığında tohumları yerleştireceğim. Şehirdeki ev hiç müsait değil tohum çimlendirme için, anca birkaç çeşit için yer oluyor. Sterilize edilmiş bahçe toprağı, torf ve kumla karışım hazırlayıp saksılar içinde tohumları toprağa gömmeyi düşünüyorum. Olursa olur, olmazsa... gene deneriz))[/QUOTE]

Sn. nuaymu;

Biz nedense zoru yapmayı deniyoruz. Tohumları zamansız ekmeyi led ışıklandırma ile suni olarak çevreyi düzenlemek daha hoşumuza gidiyor sanki. Sera ortamını hazırlayamıyorsak ilkbaharda ekmek tohumların büyümesini hem onların hem de bizim başarılı olma şansımızı artıracaktır. Karar sizin. Tohum paylaşım sonrası çalışmalarda tohumları zamanından önce eken arkadaşların tecrübelerine bir bakın isterseniz.

Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar - agaclar.net

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 19:43   #135
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. nuaymu;

Biz nedense zoru yapmayı deniyoruz. Tohumları zamansız ekmeyi led ışıklandırma ile suni olarak çevreyi düzenlemek daha hoşumuza gidiyor sanki. Sera ortamını hazırlayamıyorsak ilkbaharda ekmek tohumların büyümesini hem onların hem de bizim başarılı olma şansımızı artıracaktır. Karar sizin. Tohum paylaşım sonrası çalışmalarda tohumları zamanından önce eken arkadaşların tecrübelerine bir bakın isterseniz.

Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar - agaclar.net
Sn Muda, vermiş olduğunuz link genel bir link. Zamansız ekilmiş tohumların ve bunun sonucunda edinilmiş artı ve eksi deneyimlerin paylaşıldığı mesaj linklerinin kendilerini vermiş olsaydınız daha sağlıklı bilgilendirme olmaz mıydı? Tabii kendi mesajlarımız değilse olumsuz örnekleri işaret etmemiz uygun düşmez, bu sebeple genel link vermişsinizdir. Lakin bu türlü de 50'den fazla linkle kim uğraşır da aydınlanır

YeniGine ve nuaymu beğendi.
Eski 03-09-2016, 12:30   #136
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Tohum çimlendirme konusunda epeyce başarısızlığım oldu. Dayanamayıp duramayıp 'bu da olsun-bu da olsun' aceleciğine düşmek, başarısızlığımın temel sebeplerinin en başındaydı
Sonunda, kendi şartlarım (ortam, zaman vs) konusuna uzaktan bakıp, yani olabildiğince uzaktan bakıp, Eskişehir iklimine de kafa tutmaktan vazgeçerek... 'bahçede tohum çimlendirme' denemelerine başlamaya karar vermiştim. Geçen yıllarda bunun ilkini gerçekleştirdim. Sonuç? Bunda da aceleye getirmişim

Yaptığım hatalardan ilki ve en büyüğü, karınca faktörünü düşünmemek olmuş. Karıncalar, vallahi de billahi, tohum delisi resmen. Tohum tohum diye çıldırıyorlar. İçlerine canım çiçek tohumlarını ekip bahçeye yerleştirdiğim saksıların neredeyse hepsini boşalttılar. Ne diyeyim? Afiyet olsun. (Her tohum tanesinin sakladığı muhteşem enerjiyi düşünürsek karıncalar haklı üstelik).

İkinci hata, saksıları bahçeye yerleştirirken çok az gömmek olmuş. Toprağın ana sıcaklık ve neminden farklılık oluşuyorsa, oradaki tohumların bahçeyle senkronizasyon oluşturmasını beklemek boşunaymış.

Üçüncü hata, saksıların üstünü açık bırakmak ve böylece hem rüzgarın hem yağmurun etkilerini hafife almak olmuş.

Birkaç tane daha sayılabilir ama... hatalarımı gördükçe kendimce kulağıma küpe etmiş ve bir plan yapmıştım. Önceki mesajda 'kar yağdığında' kısmı sanırım biraz karışıklığa sebep olmuş. Planım şöyle, hata ve noksanlığı varsa şimdiden uyarmanız ne güzel olur, tohum ve emek kaybedilmez böylece))

1. Karıncaların toprak altına çekildikleri zamanı bekle.
2. Saksı harcına gereken özeni göster.
3. Saksıları tam tamına göm, toprak seviyesiyle hizala.
4. Yağmurdan koru.
5. Saksıları yerleştireceğin yeri iyi seç, yağmur damlalarının birikip akıntı yaparak tohum sürükleyeceği eğimli bir yer olmasın mesela.
6. Üstlerini ört ama sera etkisini boz. Yanları aç mesela, bahçe sıcaklığıyla aynını yaşasın. (Gerçi bunu nasıl ayarlayacağım konusunda kafam net değil)

Şimdi soru şu: Soğuklama isteyen tohumlar kışı zaten dışarda geçireceği için soğuklanmış olacak. Diğer tohumlar için bir sakınca var mı? Sonbaharda bu şekilde ekilirlerse olmaz mı?

Eski 06-09-2016, 14:14   #137
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster

Şimdi soru şu: Soğuklama isteyen tohumlar kışı zaten dışarda geçireceği için soğuklanmış olacak. Diğer tohumlar için bir sakınca var mı? Sonbaharda bu şekilde ekilirlerse olmaz mı?
Her tohumu sonbaharda ekemeyiz. Bazısı soğuğa dayanamaz. Kışa dayanıklı olmayan çiçeklerin tohumunu erken ilkbaharda ekmek daha doğru olur.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 17:57   #138
Ağaçsever

Sabihas's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Nuaymu, bizim köy sizin bölgenizden 20 km kadar sonra ve biraz daha yüksekte. Kışın biraz daha sert rüzgar alır ve daha soğuktur. Köyde doğraudan toprağa tohum denemelerim oldu, kır çiçekleride... Ektiğim tohumlardan biraz kuytuda kalan kır menekşesinin dışında çimlenen olmadı. Paket paket tohum gitti, kaıncalar yedi diye düşündüm.. Ancak aynı alanlardaki çiçeklerin dökülen tohumları ertesi yıl kendiliğinden çimlendi. Demek ki suçlu karınca değil, o tohumlarıda taşıması gerekirdi.... Kanımca tohumlar bayat olabiliyor veya bazı türler çok daha farklı ortamda yetiştirilip tohumları alınıyor. Tohum ekildiği ortamı beğenmiyor belki de.
Ama ilkbaharda viollere ektiğim tohumlarda çimlenme ve fide oranı yüksek oluyor. Karar sizin, yine de bazı tohumları denemekte fayda var.

Sabihas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 20:17   #139
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili nuaymu, sayın Zeki Yağlı'nın bu konuda açmış olduğu bir başlık vardı, buraya bir göz atıverin.

Benim sayfamda da yer yer tohum çalışmaları göreceksiniz, burada da faydalanacağınız bilgiler ola bilir.
43. sayfadan başlayarak yine tohumdan yetiştirdiğim bitkilerin aşamalarını görebilirisiniz.

Bazı tohumlar soğuklanmaya ihtiyaç duymazlar, Dahliaları küçük bir kap içinde evinizin herhangi bir yerinde ekebilirsiniz, bir dondurma kabı bile bu işi görür ve en az 50 bitkiniz olur.
Tohumlar çimlenirken günlük bakıma ihtiyaç duyarlar, örneğin, birkaç yaprak vermiş tohumlar yavaş yavaş dış ortama alıştırılmalı, tıpkı bebekler gibi düşünün.
Güneşli günlerde mutlaka dış ortam havası almalı, yoksa fidecikler cılız kalırlar, uzar gider ve sonra ölürler.
Rüzgarda kalmamalılar, yani bir eliniz sürekli üstünde olmalı.

Tohum çimlendirme konusunda hepimizin az çok deneyimlerimiz oldu, takıldığınız yerde sorarsanız bildiğimiz kadar cevaplarız.
Kolay gelsin..

Not: Dahliaların sadece yaprakları koyu yeşildir, 'karışık' deniyorsa değişik renklerde demektir

Eski 07-09-2016, 22:21   #140
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sabihas Mesajı Göster
Kanımca tohumlar bayat olabiliyor veya bazı türler çok daha farklı ortamda yetiştirilip tohumları alınıyor. Tohum ekildiği ortamı beğenmiyor belki de.
Ama ilkbaharda viollere ektiğim tohumlarda çimlenme ve fide oranı yüksek oluyor. Karar sizin, yine de bazı tohumları denemekte fayda var.
Sayın Sabihas, o halde bazı tohumları ilkbahara bırakacağım demek ki
Benimki biraz tembel işi gibi görünse de... yani ne vardı dışarda çimleniverseler

Eski 07-09-2016, 22:26   #141
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Sevgili nuaymu, sayın Zeki Yağlı'nın bu konuda açmış olduğu bir başlık vardı, buraya bir göz atıverin.

Benim sayfamda da yer yer tohum çalışmaları göreceksiniz, burada da faydalanacağınız bilgiler ola bilir.
43. sayfadan başlayarak yine tohumdan yetiştirdiğim bitkilerin aşamalarını görebilirisiniz.

Bazı tohumlar soğuklanmaya ihtiyaç duymazlar, Dahliaları küçük bir kap içinde evinizin herhangi bir yerinde ekebilirsiniz, bir dondurma kabı bile bu işi görür ve en az 50 bitkiniz olur.
Tohumlar çimlenirken günlük bakıma ihtiyaç duyarlar, örneğin, birkaç yaprak vermiş tohumlar yavaş yavaş dış ortama alıştırılmalı, tıpkı bebekler gibi düşünün.
Güneşli günlerde mutlaka dış ortam havası almalı, yoksa fidecikler cılız kalırlar, uzar gider ve sonra ölürler.
Rüzgarda kalmamalılar, yani bir eliniz sürekli üstünde olmalı.

Tohum çimlendirme konusunda hepimizin az çok deneyimlerimiz oldu, takıldığınız yerde sorarsanız bildiğimiz kadar cevaplarız.
Kolay gelsin..

Not: Dahliaların sadece yaprakları koyu yeşildir, 'karışık' deniyorsa değişik renklerde demektir
Sevgili Adalet Yağcı, çok teşekkür ederim, hepsini tekrar tekrar okuyacağım.
Benim sorunum, evdeki şaşkın kedimiz yüzünden yeterli alan bulamamak. O yüzden bahçe ortamında çimlenseler, hem de hiç uğraşmadan, ne güzel olurdu. Bazı çiçekleri çok istiyorum, evdeki sınırlı kısmı onlara ayırmaya karar verdim bu durumda

Eski 07-09-2016, 22:43   #142
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Küçük çardağın pazar günkü hali. 22 Mayıs'tan bu yana bu kadar büyüdüler.

Name:  04092016pazküçükçardak.jpg
Views: 603
Size:  52.2 KB

Ve madem ki sevgili gilan sayesinde kışın örtmeyi, bir nevi mini sera haline getirmeye karar verdim, buradaki bitkileri de değiştirmeye karar verdim. Ortancanın kış korumasına ihtiyacı yok, fuşya da fazla boylanmıyormuş. Clematisleri taşımaya cesaret edemiyorum, onlar kalacak. Gariban bir kamelyam var, kamelya sayfasından anladığıma göre onu mutlu edecek yer bahçe bahçe bahçe. Fuşyayı büyükçe bir saksıya aktaracağım, yerine kamelyayı dikeceğim. Ortancanın yerine ne getireceğime henüz karar vermedim.

Niye kamelya gariban? Geldiğinden beri bir türlü yüzü gülmedi, sürgün veriyor, yanıyor, uğraşıyor tomurcuk çıkartıyor, yine yanıyor. Kış serinine ihtiyacı varmış ve bahçe toprağına.

Name:  04092016pazkamelya.jpg
Views: 597
Size:  68.9 KB

Eski 07-09-2016, 23:00   #143
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Hevesle diktiğim morsalkım nazlanıyor, bir türlü uzamak bilmiyordu. Sonunda, görmesi gereken güneşi, arkasındaki zerdalinin kestiğini fark ettim, maşallah bana. Zerdaliyi derince budadık ve... morsalkım sevindi. Biz de tabii Çoğu kişiye saçma gelecek olsa da yazacağım, sevinmişti ama uzuuun uzuuun uzamıyordu, ben de sarılacak yeri olmadığı için bekliyormuş gibi bir hisse kapıldım. Sarmaşık bu, sarılmalı, sarılacak yeri olmalı. Büyük çardak da bir yapılmadı gitti, onu mu bekleyecek? Sazlardan bir şeyler bağladım ve.... hele de uzanışına

Name:  04092016pazmorsalkım1.jpg
Views: 579
Size:  70.4 KB

Eski 07-09-2016, 23:07   #144
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Zerdali dalları kuruyunca fırının çatı iskeletiyle uyum sağladı. Şimdilik sadece bu kısmı kafes yaptım, diğer tarafa dallar yetmez gibi görünüyor, onlar da ağaç budamasında eklenebilir sanırım.
C.'Gizela' ve C.'Niobe'nin sarılması için bunlar.

(Tabii bu arada fırının sağını solunu görmezden gelebilirsiniz Dağınıklığı şimdilik ben görmüyorum. )

Name:  04092016pazfırın.jpg
Views: 620
Size:  57.3 KB

Eski 29-09-2016, 01:25   #145
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Her şey adım adım ve planlı. Çok güzel ilerliyor.

Sizin siyah yapraklı dahlialardan ben de bu sene ilk defa görüp fotoğraflamıştım.

Name:  IMG_4698.jpg
Views: 651
Size:  29.3 KB Name:  IMG_4699.jpg
Views: 640
Size:  36.5 KB

Böyle büyürler umarım. Ama tohumdan olmazsa dahlianın yumruları da satılıyor biliyorsunuz. Siyah yapraklı zor bulunur belki ama renk renk türlerini bulmak mümkün olur...

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 12:06   #146
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Her şey adım adım ve planlı. Çok güzel ilerliyor.

Sizin siyah yapraklı dahlialardan ben de bu sene ilk defa görüp fotoğraflamıştım.

Eklenti 628694 Eklenti 628695

Böyle büyürler umarım. Ama tohumdan olmazsa dahlianın yumruları da satılıyor biliyorsunuz. Siyah yapraklı zor bulunur belki ama renk renk türlerini bulmak mümkün olur...

İnşallah öyle büyürler sevgili gilan, hastayım yapraklarına)

gilan ve tarla kuşu beğendi.
Eski 20-02-2017, 15:41   #147
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Havaya cemre.
Dün bahçedeydik, nihayet
Güya sadece şöyle bir bakacaktık ama inşaat sebebiyle öyle çok iş var ki... azıcık şuradan birazcık buradan iş eksiltelim derken çay bile içemedik.

Bu yorgunluğa harika bir uyku çekerim diyordum ama nerdeeee.... sabahladım
Neyse. Sert kıştan sonra bile bahçenin gözüme o kadar güzel görüneceği aklıma gelmezdi. Fotoğraf yok, şimdilik

gilan, YeniGine, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 28-02-2017, 12:27   #148
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Yine bir şeyler öğrendim buradan

Tohumları nemli peçete ve kilitli poşete koymak.
Dün gece biber ve patlıcan tohumlarını birkaç arkadaştan gördüğüm gibi peçete üstüne yerleştirdim, fısfısla nemlendirdim ve kilitli poşete koydum. Kuyruğunu çıkartanı viyole aktaracağım.

Kuyruk deyince... bizim şaşkın kuyruklu güneşlenmeyi pek bilir
22 Şubat'ta torfa ektiğim tohumların kıyısına yayılmaya bayılıyor. "Hiçbirini düşüreyim deme sakın!" diye sıkı sıkı tembihledim ama inşallah eve gidince sağlam bulurum. Kızacağımı biliyor.

(Torftakiler çiçek tohumları. En önce kadifeler baş gösterdi, sonra fesleğenler. Fesleğenleri çiçekten sayıyorum, olmazsa olmazlar. Bakalım diğerleri ne zaman görünecek? )

Name:  15590452_1824613061142008_5291504491076626479_n.jpg
Views: 410
Size:  57.6 KB

Name:  16806774_1824613044475343_5572438832632380803_n.jpg
Views: 373
Size:  55.4 KB

Name:  16998889_1824613001142014_9135614357142419654_n1.jpg
Views: 397
Size:  57.2 KB

Eski 28-02-2017, 12:33   #149
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Tohumları bekliyor ablası. Hiç zarar verecek gibi görünmüyor.

Tohumlarınızın çimlendiğini duyunca içim umutla doldu, Sevgili nuaymu. Dilerim çiçeklendiklerini de hep birlikte görürüz.)

Ben bu yıl çok tembelim, kendi çimlenenler çimlenecek, tohum işine bu sezonluk ara verdim. Kolay gelsin. Sevgiyle...

gilan, akçabardak ve nuaymu beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 14:01   #150
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Tohumları bekliyor ablası. Hiç zarar verecek gibi görünmüyor.

Tohumlarınızın çimlendiğini duyunca içim umutla doldu, Sevgili nuaymu. Dilerim çiçeklendiklerini de hep birlikte görürüz.)

Ben bu yıl çok tembelim, kendi çimlenenler çimlenecek, tohum işine bu sezonluk ara verdim. Kolay gelsin. Sevgiyle...
Teşekkür ederim
Hevesle beklediğim birkaç tanesi var, inşallah olurlar da kavuşurum. Şu kırmızı dallı, kara-yeşil yapraklı dahlia çeşidi.

Bu yıl biz feci başladık. Havalar ne kadar güzel gitti Böyle olunca da tabii... kimseyle bitki deliliği konusunda yarışamam ama geceleri az olan uykum iyice dibe vurdu. Kafamda soğanlar uçuşuyor, ha-ha! Zambak soğanları felan. Geçen yılki sofralık soğanlarımız daha bitmedi, maşallah.

Geçtiğimiz pazar günü zambakları toprakla buluşturdum. Lakin acaba orası uygun oldu mu, şurası mı olsaydı, ah yanlış mı yaptım.... düşünceleri peşimi bırakmıyor. İki müge, bir de kırmızı-gül-şakayık diktim.

Yarın işi asıp bahçeye gideceğim. Siyah yapraklı mürver'in yerini değiştirip oraya üç çeşit erik fidanı dikmeye niyet ettim. Erikleri çıplak köklü alıp bodur çalışmaları... Sevgili Gilan'ın açtığı başlığı geç görmüştüm geçen yıl. Ucundan yakalanabilirdi belki ama cesaret edememiştim.

İçim kıpır kıpır, gel de uyu, mümkün değil

gilan, Sevgi Durul ve Vegy beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024