agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni274Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2017, 09:54   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-12-2016
Erenler / Bahçe

Herkese merhabalar. Bahçemizin hikayesine başlamadan biraz bilgi vermek isterim.

Bahçenin bulunduğu şehir: izmir – Kemalpaşa – Yukarıkızılca Köyü

Bahçenin büyüklüğü: 12.302 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Normal

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Her ne kadar hobi için biraz büyük olsa da “hobi”

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Bahçeyi Nisan 2016 tarihinde aldık. Komşularımızdan öğrendiğimiz kadarıyla 15 yıldır herhangi bir işlem görmemiş. Otlarla kaplıydı. Sanırım bizden önceki sahibi bir villa projesi yapmayı düşünmüş ve üstündeki ağaçlara kıymış. Neyse ki son anda yetişip buranın da tamamen beton yığını olmasının önüne geçtik.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 3 ay

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Nasıl başlarsak öyle gideceğini düşündüğümüzden tasarım açısından son halini düşünerek hareket ediyoruz. Profesyonel yardım almayı düşünüyoruz.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz Bahçe ilk mesajlardaki resimde gözüküyor

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Bahçenin altında çok keyifli sağlıklı bir çamlık var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Bizde hayaller derya deniz. Öncelikle meyva ağaçlarının dikimi sonrasında ailemin emekliliğini geçirebileceği bir konut inşaası.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
3 adet yetişkin Gemlik cinsi zeytin
Yaklaşık 20 adet aşı ve budama yapılacak delice zeytin
35-40 adet yetişkin çam ağacı

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Şu an için yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Hayır

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Derinliğini tam olarak bilmediğimiz yüzeye 2 metre yakınına kadar su dolu olan ıslah edilmesi gereken bir kuyu ve yolun yanında yazın en sıcak zamanında iki üç hareketle su çıkaran bir tulumbamız var.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Fidan dikimi sonrası damla sulama sistemi kurmayı düşünüyoruz.

Toprak özellikleri Tam bilgi sahibi değilim. Toprak analizi yaptırmak istiyoruz yakın zamanda.

Kompost yapıyor musunuz? Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Şu ana kadar hayır. Ama daha yolun çok başındayız. Umarım bu bölüme çok şey yazmak zorunda kalmayız.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Hayır

Bahçeniz organik mi? Organik olayı biraz karışık. Planımız Kimyasal kullanmadan doğal bir tarım yapmak için gayret göstermek.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Kullanılınca yazarım.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Herhangi bir zararlıya henüz rastlamadık.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Düşüncemiz şu an için damlama sulama sistemi.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Bahçemiz yamaçta. Güney-doğu cepheye bakıyor genel anlamda

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? Şuan için sadece araziyi satın almak.

Bahçemizden tüm haberler için bloğuma göz atabilirsiniz. Bahçe Blog | Hobi Bahçesi Üzerine...

Düzenleyen Erenler : 16-06-2017 saat 10:29 Neden: Ekleme
Erenler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2017, 13:49   #2
Ağaçsever

Bahçenin İlk Hali

Yeniden merhabalar sayın forum sakinleri. Yavaştan bahçenin satın alındığı haliyle hikayemizi anlatmaya başlayalım.

Bahçede önümüzdeki yıllarda ev yapılması planlanan alandan bahçenin görünümü.

Name:  5.jpg
Views: 1458
Size:  61.7 KB

Gece ve gündüz bizlere mükemmel bir görüntü sunan kayamız tüm ihtişamıyla karşınızda

Name:  4.jpg
Views: 1461
Size:  37.0 KB

Bahçenin alt kısmından yamaca doğru bir görüntü. üst noktaya çıkmak için boyumuzu geçen otlarla mücadele etmek zorunda kaldık. Uzun yıllar hiçbir işlem yapılmamış. Öyle olunca da otlar ağaç olmuş resmen.

Name:  6.jpg
Views: 1651
Size:  66.9 KB

Bahçenin ortasından yola doğru bir fotoğraf. Sağ kısımda yaklaşık 500-600 metrekareyi kaplayan bir çamlık bulunuyor.

Name:  3.jpg
Views: 1392
Size:  43.0 KB

Eski 07-01-2017, 14:05   #3
Ağaçsever

Su İmkanları

Yolumuz ve taş duvarımız. Su tulumbası görünüyor.

Name:  7.jpg
Views: 1474
Size:  52.3 KB

Bahçenin yol kenarında bulunan tulumba. bir kaç hareketle kolaylıkla su çıkarılabiliyor. Yalnız ne kadarlık bir su rezervi olduğunu şuan için bilmiyoruz.

Name:  1.jpg
Views: 1474
Size:  69.9 KB

Bahçenin ortasında Temmuz ayında bile yüzeye 1 metre yakınlıkta su birikintisi olan ve acilen ıslah edilip temizlenmesi gereken kuyu. Yakın zamanda bu konuya eğilmeyi düşünüyoruz. Malum 250 fidan dikiminden sonra sulama anlamında neyle karşılaşacağımızı dikimden önce öğrenmemiz lazım.

Name:  2.jpg
Views: 1395
Size:  71.3 KB

Eski 07-01-2017, 14:31   #4
Ağaçsever

İlk İşlem

Öncelikle bahçenin sınırlarını belirlemek için harita mühendisi çağırdık ve tüm köşelere demirler çaktık. ardından bu demirleri şeritle çevirip, bahçenin tüm alanını görünür hale getirdik.

Views: 1390
Size:  70.3 KB

Sonrasında çağırdığımız iş makinasıyla ilk sekinin tesfiyesini gerçekleştirdik. böylece otlardan kurtulmuş olduk. ayrıca çukurluklar vs. bu sayede giderilmiş oldu.

Views: 1380
Size:  49.4 KB

Views: 1361
Size:  44.0 KB

Ve tesfiye sırası ikinci sekiye geldi. Tam bitti derken iş makinası arıza verdi ve iş yarım kaldı.

Views: 1400
Size:  50.8 KB

İyi ki iş makinasını yakın yerden bulmuşuz. İş makinası sahibi ve operatörü Kadir abi hemen gidip küçük makinayı getirdi. Tel örgü çekilecek engebeli yerlerde düzleştirme yaptık. Kadir abi profesyonel bir şekilde "buraya makina girmez, girerse devrilir" diyen çevredeki endişeli köylülerin bakışları altında işini icra etti ve herkesi haksız çıkardı. Engebeli arazi yoktur amatör operatör vardır dedirtti bizlere.

Name:  5.jpg
Views: 1397
Size:  60.7 KB

Fikir vermesi açısından büyük iş makinası için saatlik 90TL küçük iş makinası içinse saatlik 80 TL ödeme yaptık. Nakliye ücreti almadı bizden.

Eski 07-01-2017, 15:04   #5
Ağaçsever

Bu bilgiler ve fotoğraflardan sonra kısaca kendimi tanıtayım. Emekliliğine 30 yıl olan bir kamu personeli olarak emekliliğine 2 yılı olan babası ve hali hazırda emekli olan annesi için hazırlamaya çalıştığı bir arazinin gönüllü çalışanıyım. Kim bilir belki bir gün o otuz yılı beklemeyip bende bu bahçedeki hayatıma erken başlarım. İzmir dışında görev yapıyorum. İzinlerde ve bayramlarda gerekli işlemler için koştururken, diğer zamanlarda bol bol internet üzerinden araştırmalar yapıyorum. Benim yokluğumda ailem atılması gereken adımları atıyor derken basamakları birer birer tırmanıyoruz.

Bu forumu uzun süredir misafir olarak mutluluklarını, başarılarını, yanlışlarını, tecrübelerini ve yeni uygulamaları paylaşan değerli üyelerin yani sizlerin, bahçe hikayelerini okurken çok şey öğrendim. Hayatım boyunca şehirde yaşadım. Son 15 yıldır köylere sadece piknik ve kahvaltı için gittim. Sanırım bu son cümlem tarım konusunda, toprak konusunda ne kadar üst seviye bir bilgim olduğunu ispatlamıştır!! Agaclar.net’i okudukça hayallerimiz şekillendi ve artık o hayalleri uygulamaya geçirmenin zamanı geldi.

Elimden geldiğince belli aralıklarla bu sayfayı güncel tutmayı düşünüyorum. Böylece benim gibi ilk başta foruma üye olmayıp kişisel kullanım için bilgi hırsızlığı yapan kişilere tecrübelerimizi, yaşadıklarımızı aktarmak ve siz değerli üyelerden yorumlar alarak yapabileceğimiz yanlış uygulamaların önüne geçmek istiyoruz. Umarım buradaki büyüklerimin açtığı sayfalar kadar bol paylaşımın olduğu bir sayfa olur.

Arazi Alım Hikayemiz
İzmir’in sıcağından kurtulalım derken yıllarca süren araştırmalar sonucunda, En azından 5-6 derece sıcaklık farkını yaşayabileceğimiz, şehrin gürültüsünden uzak, şehir merkezindeki eve 40km uzaklıkta bir yer olduğu için Kemalpaşanın Yukarıkızılca köyü taraflarında karar kıldık. Ve birkaç denemenin ardından bu araziyi gördük. İmkanlarımızın, planlarımızın çok üstünde bir mebla da olsa gelecek için güzel bir yatırım olacağını düşünerek bu araziyi almaya karar verdik.

Tesfiye – Arazinin Hazırlanması
Araziyi alım aşaması boyunca boyumuzu aşam otlardan dolayı bir türlü adam akıllı dolaşamamıştık. Ve giremediğimiz saklı cennetler vardı. Neyi satın aldığımızı görmek adına saatini 90 TL ye kiraladığımız kepçe ile hızlı bir şekilde otların ve ağaçlaşmış çalışarın temizlenmesini sağladık. Böylece en azından bahçe olarak kullanmayı düşündüğümüz alanı görmek nasip oldu.

Arazinin Etrafını Çevirme
Resimlerden de görüleceği üzere sınırları fazlasıyla engebeli ve dağlık bir arazimiz var. Etrafını çevirmek için görüştüğümüz firmalar ve kişiler araziyi gördüğü anda arkasına bakmadan fiyat bile vermeye tenezül etmeden kaçıyorlardı. Ne yapalım ne edelim derken, tesfiye işlerinde bizlere yardımcı olan Kadir abinin küçük kepçesi imdadımıza yetişti. Bu araca saatlik 80tl lik ödeme yaptık. Bu araç sayesinde tel örgü örülecek tüm alanları temizledik ve düzenlemeler yaptık. Baya yorucu ve zorlu bir işlemdi. Sonunda tamamladık. Buna rağmen koskoca İzmirdeki tel örgü yapan firmalardan bir çoğu yine kaçmaya devam etti derken, Kemalpaşa Çit adlı bir firmayla karşılaştık. İşlemin zorlu olacağını biliyorlardı. Arazi beton mikseri için uygun değildi ve beton çiti (1 adedi yaklaşık 60-65 kg) arazinin sırt kısımlarına çıkarmak imkansıza yakındı. Gerekli gözlemlerini yaptılar buna göre fiyat çıkardılar. Zaten bu firmayı tutmamızın sebebi araziyi görüp kaçmamalarıydı. Diğer firmalar dümdüz, taşsız, yolu olan, güzel arazilerde çalışmak istediklerinden fiyat bile vermemişlerdi. Bu Firmayla görüşmelerimiz sonunda paslanmayan galvaniz, bahçenin durumuna göre 3 metrelik ve 2,5 metrelik borular çimento karılarak sabitlendi. Dirsekler, ana kapı ve ormana yakın alandaki acil durum kapısı yapıldı. Yerine göre 2 metre yerine göre 1,5 metre tel örgü ve 3 sıra dikenli tel çekildi. Araziye domuz giremesin diye tel toprağa sabitlendi. ( Bu yöntem işe yaramazsa ileride beton döktürmeyi düşünüyoruz) böylece ikinci aşamamız tamamlanmış oldu. Maliyetli bir çalışmaydı. Umarım ömürlük bir çalışma olmuştur.

Views: 1539
Size:  56.8 KB

Views: 1509
Size:  59.6 KB

Views: 1352
Size:  71.7 KB

Views: 1542
Size:  72.0 KB

Kuyu Islahı
Şu an planlama aşamasında işlem bittiğinde fotoğrafları ve gerekli bilgilendirmeyi yaparım.

Fidan Dikimi
Geleneksel tarımla dakka bir gol bir savaşlarım başladı. Hani parlak zekalıyız ya hemen internet araştırmaları, yabancı makaleler, yayınlar, araştırmalar yapıldı ve bodur zeytin (Arbeguine İ_18) dediğimiz ağaçların hem sık dikim imkanı tanıması hem de veriminin yüksek olması sebebiyle hayallerimizi süsledi. Tüm araştırmalar uzun bir süre bodur zeytin üzerine yapıldı. Sonrasında rüya aleminden uyanıp gerçek hayatla yüzleştik. Şu an çelikten 8-10 yaşında gemlik zeytin fidanları üzerinde duruyoruz. Bu konuyla ilgili gelişmeleri önümüzdeki günlerde aktarırım.

Eski 08-01-2017, 12:54   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2014
Galeri: 1
Sayın Erenler
Öncelikle sayfanız hayırlı olsun.Bir solukta okudum.Bizi gelişmelerden mahrum etme.Ben 1200 metre için o kadar çok yoruldum ki anlatamam.Arazi o zaman çok büyük geliyordu gözüme.Şİmdi ağaç dikecek yerim kalmadı.Keşke sizin gibi büyük yer alsaydım.misafir evi ,Kümes ,ahır.vb yerler yapardım.Yürüme yolu ,kayalık bir alan,söğüt altı hatta piknik için özel çim alan, futbol sahası,valeybol sahası, kuruluk, ne bileyim daha neler neler.Uğraştıkça yeni şeyler geliyor insanın aklına.Kısacası bir çiftlik.Umarım her şey gönlünüze göre olur.

emir2604 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 13:15   #7
Ağaçsever

Sayın Emir2604,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bizlerde ilk dönemlerde bizi zorlamayacak, fazla maliyetli olmayacak 1-1,5 dönüm bahçeler üzerinde durduk. Sonrasında gördük ki şehre yakın ilçelerde dönümü 15-20 bin tl değerindeki yerleri köylüler tek tapulu olduğu için ve genel anlamda müşterisi çok olduğu için 100-120 bin tl fiyatlar söylediler. Bu durumu görünce arazi olarak büyük ama ederine yakın bir yer aradık ve burayı bulduk.

Aynen bahsettiğiniz gibi alan geniş olunca da hayaller birbirini izledi. Ve son halini şimdiden hesaba katarak planlarımızı ona göre yaptık. Şu an için kısa vadede sırasıyla fidan dikimi, kuyu ıslahı, geçici konteyner ev, bostan düşüncemiz mevcut. uzun vade de ise ev, ahır, kümes, sera gibi düşüncelerimiz var. Bunları buraya yazıyorum ki, yıllar sonra bu sayfalara baktığımızda hedeflerimize ne kadar ulaştığımızı görme şansımız olacak. Meşakatli olacak, yeri gelecek bir anlıkta olsa yıldıracak fakat hiçbir zaman boyun eğdiremeyecek

Saygılar.

Eski 08-01-2017, 13:54   #8
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Sayın Erenler,
Sayfanız ve bahçeniz hayırlı olsun. Baştan sona zevkle okudum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Paslanmaz galvaniz boru fiyatı ve 3 metrelik tel örgünün fiyatını sorabilir miyim, mertesi kaç lira, kaç cm gözlü, kaça mal oldu. Hazır çimento fiyatı ne kadar, o ne kadar tuttu. Köydeki evimizin bahçesini bu şekilde çevirmeyi planlıyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum. Bizim bahçenin içi de yıllardır boş ve şimdiden bilgisayarda proje alt yapısını hazırlamaya çalışıyorum. Ama arazinizin yapısını, cephesini ve konumunu çok beğendim. Orada neler yapılmaz ki? Tabi her şey imkanlara bağlı ) Her şey gönlünüzce olsun.

mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 14:30   #9
Ağaçsever

Tel Örgü İşleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa_myb Mesajı Göster
Sayın Erenler,
Sayfanız ve bahçeniz hayırlı olsun. Baştan sona zevkle okudum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Paslanmaz galvaniz boru fiyatı ve 3 metrelik tel örgünün fiyatını sorabilir miyim, mertesi kaç lira, kaç cm gözlü, kaça mal oldu. Hazır çimento fiyatı ne kadar, o ne kadar tuttu. Köydeki evimizin bahçesini bu şekilde çevirmeyi planlıyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum. Bizim bahçenin içi de yıllardır boş ve şimdiden bilgisayarda proje alt yapısını hazırlamaya çalışıyorum. Ama arazinizin yapısını, cephesini ve konumunu çok beğendim. Orada neler yapılmaz ki? Tabi her şey imkanlara bağlı ) Her şey gönlünüzce olsun.
Sayın Mustafa_myb;

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Çit olayı daha çok yeni bir konu. Hazır bilgiler tazeyken sayenizde diğer üyelerimizde vereceğimiz bilgilerden faydalansın.

Yukarıda belirtmiştim fakat yine de üstünden geçmek istiyorum. Arazimiz engebeli içinde 2 adet tepe ve yamaç var. O yüzden haliyle bize maliyetiyle düz bir arazinin maliyeti aynı olmayacaktır. Arazi şartlarından biz hazır beton kullanmadık. İşçi arkadaşlar kendileri karıp taşıdılar. 60lık 2,5 metrelik galvaniz boru, galvaniz kapak ve tel örgü olarak 1,5 metre 2,5mm kalınlık 5cm gözlü (diye biliyorum) , 3 sıra tel, toprağa sabitleme ücreti olarak 32-33 tl metrekare ücreti verdiler. Siz bu fiyatı baz alabilirsiniz. Bizim arazimizde bazı yerlerde 3 metre boru 2 metrelik tel kullandığımız için ve çit yolu düzeltme faaliyetleri yapıldığı için hesabımız çok karışık. Paylaşmamın kimseye faydası olmayacaktır. Acil çıkış kapısı 500 tl, hem küçük hem araba girişli ön kapı ise 1000 tl civarında bir maliyeti oldu bizlere.

Piyasada araştırma yaptığınızda çok farklı fiyatlar göreceksiniz. Sadece galvaniz borunun 3 boyutu var. 48 lik ile 60 lık boru bir olmayacaktır. 48lik belki işinizi görmeyecektir. tel örgü keza öyle. Eğer ömürlük bir çalışma olmasını istiyorsanız malesef kesenin ağzını açmak değil, açık tutmak gerekiyor. Bize bir aletin çaktığı direkler için fiyat verdiler.Fiyatı çok uygundu. fakat beton yok, bir makina 20-30 cm derine çakıyor, paslanır malzeme ve bildiğiniz ince L profil. Böyle bir çalışma yapsaydık 4-5 bin tl tutacaktı ve biz 5 yıl sonra yeniden yaptırmak zorunda kalacaktır. Çünkü burada yaşamayı düşünüyoruz.

Bir diğer konu ise beton direkler yaklaşık 50-60 kg civarında hem taşıması zor hemde birinin devrilmesi durumunda büyük hasar veriyormuş. Galvaniz paslanmaz boru 15-16 kg civarlarında olup, betonla sabitlendiğinden insan gücüyle zarar vermek imkansız. Kısacası bize çok mantıklı geldi. Uzun kullanımdaki tecrübelerimizi yine önümüzdeki yıllarda paylaşırız.

Arazinin arkası çamlık olduğu için acil çıkış kapısını elzem gördük. Bir yangın durumunda rahat müdahale edebilmek için.
Name:  IMG-20161224-WA0003_450x600.jpg
Views: 1422
Size:  55.8 KB

Ve karşınızda tel örgü için 10 firmayı araziye götürüp gösteren ve en sonunda yılmadan bu işi hakkıyla yapabilecek bir firma bulan cefakar babam

Name:  IMG_2702_800x600.jpg
Views: 1405
Size:  66.8 KB

Ön kapının küçük çıkışı

Name:  IMG_2689_800x600.jpg
Views: 1316
Size:  64.1 KB

Eski 08-01-2017, 14:45   #10
Ağaçsever

Toprak Dikimi İçin Hazırlık

Ocak sonu - Şubat başı dikmeyi düşündüğümüz zeytinler ve açık köklü diğer fidanlar için toprak hazırlıklarını kış başında yapmaya çalıştık. malum 15 sene hiç işlenmemiş bir araziden bahsediyoruz. Toprağı patlatalım dedik. "Ben sana patlatırsam görürsün dedi" ve gördük. Ancak 15-20 cm derine girebildik. (Hedef 50-60 cm idi) Bu dönemdeki yağışlar ardından yine bir deneme yapabiliriz.

Name:  IMG_2695_800x600.jpg
Views: 1308
Size:  57.7 KB

Bu fotoğrafta çamlık bir yarık var. Daha oraya otlar yüzünden hiç girmek nasip olmadı. Arazimiz hala keşfe muhtaç. O yarıkta su olduğuna dair rivayetler var. Bu keşfin heyecanını önümüzdeki döneme bıraktık.

Name:  IMG_2697_800x600.jpg
Views: 1312
Size:  70.0 KB

Eski 08-01-2017, 14:50   #11
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Erenler; Bahçeniz hayırlı olsun aramıza hoş geldiniz...

Erenler beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 15:12   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Erenler; Bahçeniz hayırlı olsun aramıza hoş geldiniz...

Sayın dongyul;

Hoşbuldum. Teşekkür ederim. Yaklaşık 1 yıldır bu forumu takip ediyorum. Küçük bahçenizde yarattığınız mucizelerin hayranıyım. Sayfanızı severek takip ediyorum. Resmen ders kitabı gibi okuyorum sayfanızı elimde not defteriyle. Bu forumda etkin olarak paylaşımlara bulunan takip ettiğim üyeler, arazimiz şeklini aldıkça, fotoğraflar paylaştıkça kendilerinin de bu bahçede tecrübeleriyle verdikleri bilgileriyle emeklerinin olduğunu görecekler.

Eski 08-01-2017, 15:14   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bahçeniz hayırlı olsun. Aramıza hoşgeldiniz.

Bahçenizde suyun olması en büyük nimet. Susuz hayat olmuyor. Arkadaşım gelen suyu havuzlara doldurup sulamayı o şekilde yapıyordu. Sizin de çok rahat yapacağınıza inanıyorum. Duvarları da siz mi yaptırdınız.

Anladığım kadarı ile sadece zeytinlik yapmayı düşünüyorsunuz. Orada gittiğiniz zaman kalmayı istiyorsanız başta dut olmak üzere farklı zamanlarda meyve veren ağaçlardan da dikmenizi öneririm. Bir kısmı olmaz ise diğerlerinden gittiğiniz zaman siz ve çocuklar dalından meyve yiyebilirsiniz. Nasıl olsa hepsi birlikte büyür.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 15:28   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun. Aramıza hoşgeldiniz.

Bahçenizde suyun olması en büyük nimet. Susuz hayat olmuyor. Arkadaşım gelen suyu havuzlara doldurup sulamayı o şekilde yapıyordu. Sizin de çok rahat yapacağınıza inanıyorum. Duvarları da siz mi yaptırdınız.

Anladığım kadarı ile sadece zeytinlik yapmayı düşünüyorsunuz. Orada gittiğiniz zaman kalmayı istiyorsanız başta dut olmak üzere farklı zamanlarda meyve veren ağaçlardan da dikmenizi öneririm. Bir kısmı olmaz ise diğerlerinden gittiğiniz zaman siz ve çocuklar dalından meyve yiyebilirsiniz. Nasıl olsa hepsi birlikte büyür.
Sayın Muda;

Hoşbuldum. Mesajınız için teşekkür ederim.

Su konusunda sorun yaşamamak için önlemlerimizi aştan almayı düşünüyoruz. Evdeki hesap şu şekilde;

- Kuyu ıslah edilecek.
- 2 Adet 10.000lt lik su deposu arazinin üst kısmına yerleştirilecek.
- Benzinli su motoru ile kuyudan depoya su aktarılacak.
- Depodan fidanların sulaması yapılacak.

Hesabın çarşıya uyup uymayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Duvarları ilk mesajda bahsettiğim üzere villa projesi yapmayı düşünen eski sahibi yaptırmış. Çok maliyetli bir işlem ama görüntüsü mükemmel.

Sayenizde fidan konusuna biraz daha değinmem gerektiğini gördüm. Teşekkür ederim. Alt sekiye toplamda 130 adet 4x5 dikim sıklığında Gemlik zeytin fidanı ve 5 adet domat zeytin fidanı dikme planımız var.

Üst sekiye ise genelde kurutmalıklarını yapabileceğimiz, uzun süre muhafazasında sıkıntı olmayan ürünlerden fazla olmak kaydıyla; 30 adet chandler cinsi ceviz, 30 adet ferragnes ve texas cinsi badem, 5 adet nar, 5 adet incir, 5 adet dut, 5 adet erik, 10 adet kiraz vişne, ve bölgede yetişebilecek diğer tüm meyva ağaçlarından 1'er 2'şer adet dikmeyi düşünüyoruz.

Piyasadaki kalitesiz, ihracat fazlası ürünleri tüketmekten o kadar tiksindik ki , mümkünse kendi ürünümüzü kendimiz yetiştirip tüketmek istiyoruz. Bu bağlamda fidan çeşidi önerilerinize açığım. Daha fidan tedarik işlemini zeytin haricinde tamamlamadık.

saygılar.

Düzenleyen Erenler : 08-01-2017 saat 15:33 Neden: ekleme
Eski 08-01-2017, 16:16   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Erenler;

Benim yerim sizin yerden çok daha fazla kayalık ve engebeli. Sekiler halinde. Bu nedenle araziyi makina gücü ile işlemek çok zor. Kısmi olarak birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Benim arazideki deneyimlerim su işinin öncelikli olarak çözülmesi. Su olmayınca hayat olmuyor.

Taş duvarları yapmak zor ve zahmetli. Taş, usta bulmak biraz zor oluyor. Güzel bir işçilik yapmışlar.

Arazi engebeli olunca değişik türden ağaç ve asmaları düzeltmeye ve yeniden dikmeye çalışıyorum. Daha önce bir arkadaşın babasının bahçesine oldukça fazla miktarda asma fidanı yapmasını sağladım. Oradan asma fidanlarını temin edip dikeceğim. Size de önerim tel diplerine veya gerisine komple değişik asma dikmeniz. Nasıl olsa dikilmiş teller var. Damlama sulama ile o fidanları sulamanız.

Ben arazimde bulunan ahlat ağaçlarının büyük kısmını armut çeşitleri ile aşıladım. Muhtemelen bu yıl onlardan ürün almaya başlayacağımı düşünüyorum. Fidan olarak da aldım. Buradaki bir fidancıya aşı kalemlerini getirip durgun göz aşısı ile aşılamasını sağladık. Daha sonra 2016 yılında diktim. Aynı şekilde farklı elma fidanları da diktim. Buradaki amacım armut veya elma fidanlarından farklı zamanlarda ürün verenler oldu. Erkenci elma ve armut çeşitleri ile birlikte daha sonra sonbahara kadar ürün veren çeşitlerden. Arazinizde elma,ahlat ağaçları var ise siz de deneyebilirsiniz.

Bende bir tane yabani minik dut ağacı vardı. Onu ekşi kara ve tatlı kara dut ile aşıladım. Bu yıl ikinci yılı olacak. Dutlardan beyaz dut, tatlı kara dut, ekşi kara dut, yediveren dut fidanları diktim. Aldığım iki fidan ise aşılı denmesine rağmen mor minik tohumdan çıkma dut oldu. Onları da aşılayarak mor iri dut haline getirmeyi düşünüyorum. Ekşi kara dut geç büyüyen, ancak büyüdüğü zaman dut verme süresi uzun olan bir dut. Diğerleri çok daha çabuk büyüyorlar. Ancak dutun kökleri fazla uzuyormuş. Arazinizde buna göre yere dikim yaparsanız iyi olur.

Kirazlardan muhtemelen napolyon cinsi kiraz alacaksınız. Onun döllenmesi için sarı kiraz olması gerekiyor. Gili cinsi kiraz ile bazı kirazlar da onun dölleyicileri. Ben van kirazını da kendim yiyeceğim için aşı ile yapmayı düşünüyorum. Bir arkadaşta 6 yıl önce yemiş olduğum kirazı çok beğenmiştim. Eriklerden ve kayısıdan da farklı zamanlara erenleri çoğaltmaya çalışıyorum. Siz de benim gibi mükemmel olan meyvelerin o hale gelmesi için çok fazla ilaç kullanıldığını öğreneceksiniz. Kendi bahçenizde de kısmen de olsa ilaç kullanmanız gerekeçek. Ancak hangi ilacı kullandığınızı ne kadar kullanıldığını bileceğiniz için kendinizin yetiştirdiği ürünler kurtlu bile olsa size iyi gelecek.

Ceviz çeşitlerini arkadaşlarımızdan bilenler çok. Tozlaşması için aralarına atılması gereken çeşide bakarsanız iyi olur. Ancak evin yakınlarında olmamasına özellikle dikkat edin. Ceviz ağacı altında oturmamayı eskiler söylerken, yanlış hatırlamıyorsam cevizin sülfür gazı salgıladığını bilimsel olarak öğrenmiş olduk.

Bahçe yapacağınız yeri de önceden tasarlamanız iyi olur. Ağaçlar büyüdükten sonra altlarında bahçe yapmanız mümkün değil.

Beş altı çeşit çilekten yetiştirdiklerim nedeni ile dışarıdan aldığım çileklerden hemen hemen hiç tad alamıyorum. Benim yetiştirdiklerim daha küçük ve daha az renkli olsa bile tatları mükemmel. Damlama sulama sistemi döşeyip bakımını yapabilirseniz çok daha iyi oluyor. Bunlar sonbahar görüntüleri. Biraz daha çoğaltmayı düşünüyorum. Bu çeşit üçüncü ürünü veriyor.

Name:  20161009_170958.jpg
Views: 1389
Size:  66.4 KB

Name:  20161009_171120.jpg
Views: 1289
Size:  70.3 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 17:34   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2013
Bahçe'niz hayırlı olsun.
Rabbim kaza bela vermesin.

MÜRSEL18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 23:40   #17
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Bahçe hayırlı olsun. Traktör önce pulluk çekip ardından çapalama yapsaydı daha derine inilebilirdi.

guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 08:50   #18
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Erenler;

Benim yerim sizin yerden çok daha fazla kayalık ve engebeli. Sekiler halinde. Bu nedenle araziyi makina gücü ile işlemek çok zor. Kısmi olarak birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Benim arazideki deneyimlerim su işinin öncelikli olarak çözülmesi. Su olmayınca hayat olmuyor.

Taş duvarları yapmak zor ve zahmetli. Taş, usta bulmak biraz zor oluyor. Güzel bir işçilik yapmışlar.

Arazi engebeli olunca değişik türden ağaç ve asmaları düzeltmeye ve yeniden dikmeye çalışıyorum. Daha önce bir arkadaşın babasının bahçesine oldukça fazla miktarda asma fidanı yapmasını sağladım. Oradan asma fidanlarını temin edip dikeceğim. Size de önerim tel diplerine veya gerisine komple değişik asma dikmeniz. Nasıl olsa dikilmiş teller var. Damlama sulama ile o fidanları sulamanız.

Ben arazimde bulunan ahlat ağaçlarının büyük kısmını armut çeşitleri ile aşıladım. Muhtemelen bu yıl onlardan ürün almaya başlayacağımı düşünüyorum. Fidan olarak da aldım. Buradaki bir fidancıya aşı kalemlerini getirip durgun göz aşısı ile aşılamasını sağladık. Daha sonra 2016 yılında diktim. Aynı şekilde farklı elma fidanları da diktim. Buradaki amacım armut veya elma fidanlarından farklı zamanlarda ürün verenler oldu. Erkenci elma ve armut çeşitleri ile birlikte daha sonra sonbahara kadar ürün veren çeşitlerden. Arazinizde elma,ahlat ağaçları var ise siz de deneyebilirsiniz.

Bende bir tane yabani minik dut ağacı vardı. Onu ekşi kara ve tatlı kara dut ile aşıladım. Bu yıl ikinci yılı olacak. Dutlardan beyaz dut, tatlı kara dut, ekşi kara dut, yediveren dut fidanları diktim. Aldığım iki fidan ise aşılı denmesine rağmen mor minik tohumdan çıkma dut oldu. Onları da aşılayarak mor iri dut haline getirmeyi düşünüyorum. Ekşi kara dut geç büyüyen, ancak büyüdüğü zaman dut verme süresi uzun olan bir dut. Diğerleri çok daha çabuk büyüyorlar. Ancak dutun kökleri fazla uzuyormuş. Arazinizde buna göre yere dikim yaparsanız iyi olur.

Kirazlardan muhtemelen napolyon cinsi kiraz alacaksınız. Onun döllenmesi için sarı kiraz olması gerekiyor. Gili cinsi kiraz ile bazı kirazlar da onun dölleyicileri. Ben van kirazını da kendim yiyeceğim için aşı ile yapmayı düşünüyorum. Bir arkadaşta 6 yıl önce yemiş olduğum kirazı çok beğenmiştim. Eriklerden ve kayısıdan da farklı zamanlara erenleri çoğaltmaya çalışıyorum. Siz de benim gibi mükemmel olan meyvelerin o hale gelmesi için çok fazla ilaç kullanıldığını öğreneceksiniz. Kendi bahçenizde de kısmen de olsa ilaç kullanmanız gerekeçek. Ancak hangi ilacı kullandığınızı ne kadar kullanıldığını bileceğiniz için kendinizin yetiştirdiği ürünler kurtlu bile olsa size iyi gelecek.

Ceviz çeşitlerini arkadaşlarımızdan bilenler çok. Tozlaşması için aralarına atılması gereken çeşide bakarsanız iyi olur. Ancak evin yakınlarında olmamasına özellikle dikkat edin. Ceviz ağacı altında oturmamayı eskiler söylerken, yanlış hatırlamıyorsam cevizin sülfür gazı salgıladığını bilimsel olarak öğrenmiş olduk.

Bahçe yapacağınız yeri de önceden tasarlamanız iyi olur. Ağaçlar büyüdükten sonra altlarında bahçe yapmanız mümkün değil.

Beş altı çeşit çilekten yetiştirdiklerim nedeni ile dışarıdan aldığım çileklerden hemen hemen hiç tad alamıyorum. Benim yetiştirdiklerim daha küçük ve daha az renkli olsa bile tatları mükemmel. Damlama sulama sistemi döşeyip bakımını yapabilirseniz çok daha iyi oluyor. Bunlar sonbahar görüntüleri. Biraz daha çoğaltmayı düşünüyorum. Bu çeşit üçüncü ürünü veriyor.
Sayın Muda;

Muhteşem fikirleriniz ve çok değerli tecrübelerinizi uzun uzun açıklayarak bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Bahçemizde sanırım 2-3 adet ahlat ağacı var. Onların budamasını yapıp armut aşılamayı planlıyoruz. Böylece çok kısa zamanda ürün alma şansımız olacak. Bahsi geçtiği üzere dikeceğimiz meyve fidanlarının erkenci ve ileri zamanda ürün verenlerini dikip, en azından 4-5 ay o ürünü kullanmak istiyoruz. Maalesef 8-10 zeytin ağacı haricinde başka meyve ağacı olmadığından, diğer tüm meyveleri kendimiz dikeceğiz. Dut, kiraz ve diğer meyveler hakkında verdiğiniz detayları not aldım. Fidan seçmeye gittiğimizde göz önünde bulunduracağım.

İlaç konusuna gelecek olursak, elimizden geldiğince maliyetli olsa bile doğal yöntemleri kullanmaya çalışıcaz. Ama forumdan da takip ettiğim kadarıyla mecbur kalınması durumunda insan ve doğa sağlığını ön planda tutan ilaçları tercih etmeyi planlıyoruz. Bulunduğumuz bölgeden aldığım bilgiler meyve ağacı zararlılarının bölgemizde yaygın olmadığı yönünde. Bunu zamanla daha iyi göreceğiz.

Ceviz fidanı dikimi, budaması, hasatı konusunda youtube ve diğer video sitelerinde okadar çok eğitici öğretici videolar var ki daha elimi fidana sürmedim fakat çoğu bilgiye şu an sahibim ( ya da bana öyle geliyor) Ağaçların yerleşimlerini, evin, bostanın yerlerini uzun araştırmalar sonucunda oluşturduk. Çünkü anladığımız kadarıyla bu çiftlik kurma işinde başta yapılan hatalar, diğer tüm hatalardan daha maliyetli oluyor.

Asma fidanı konusu ise, gece yazınızı okuduğumda uykulu gözlerim birden faltaşına döndü. Şu ana kadar aklımıza hiç gelmemişti. Siz söyleyince bahçede öyle bir yer aklıma geldi ki, resmen telleri saran asmalar gözümde canlandı. Bu öneriniz için teşekkür ederim. asma konusuna iyice eğileceğim önümüzdeki günlerde.

Çilek en sevdiğim meyve. Saatlerce bıkmadan yiyebilirim. En sevdiğim reçelde çilek reçeli. Çileklerinizi görünce içim gitti fidan dikimleri ardından çilek işini de halletmem lazım.

Ufkumuzu genişlettiğiniz için tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.

Eski 09-01-2017, 08:52   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MÜRSEL18 Mesajı Göster
Bahçe'niz hayırlı olsun.
Rabbim kaza bela vermesin.
Sayın MÜRSEL18;

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Eski 09-01-2017, 08:57   #20
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guppy Mesajı Göster
Bahçe hayırlı olsun. Traktör önce pulluk çekip ardından çapalama yapsaydı daha derine inilebilirdi.
Sayın guppy;

Teşekkür ederim. Traktörün arkasında önce pulluk vardı. ama toprak nemli olmadığı için resmen betona dönmüştü ve istediğimiz verimi alamadık. Sonrasında az da olsa yağmur suyu toprağa işlesin diye çapa aparatı takıldı traktöre. Bu aralar iyi yağmur yağdı. önümüzdeki dönemde pullukla tekrar denemeyi düşünüyoruz. Çünkü fidan dikiminden sonra böyle bir çalışmayı, derinliği bir daha sağlama şansımız olmayacak.

Eski 09-01-2017, 10:36   #21
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bahçeniz, harcadığınız emeğin karşılığını misliyle verir umarım. Taş duvar, su, tel çit gibi gözümde büyüyen konular aşılmış. Allah devamında da kolaylıklar versin.

Zevkle takip edeceğim.

tarla kuşu ve Erenler beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 07:39   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Bahçeniz, harcadığınız emeğin karşılığını misliyle verir umarım. Taş duvar, su, tel çit gibi gözümde büyüyen konular aşılmış. Allah devamında da kolaylıklar versin.

Zevkle takip edeceğim.
Sayın Asoo;

Çok Teşekkür ederim. Önümüze gelen her bir aşama bir önceki aşamadan daha çok büyüyor gözümüzde Öncesinde "şu etrafı bir çevirelim gerisi kolay" diyorduk, şimdi ise "şu fidanları dikelim gerisi kolay" diyoruz. Emek verdikçe daha yaşanabilir bir hale geldiğini görmek bizim için yeterli. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada kendi küçük cennetimizi yaratmak ve huzurlu yıllar geçirmek istiyoruz.

oz26 ve yelizkahraman beğendi.
Eski 10-01-2017, 14:43   #23
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun. Fırsat buldukça takip etmeye çalışacağım. Sizleri gördükçe kendi bahçe hayallerimiz de giderek depreşiyor. Adım adım yaptıklarınızı da aktarmanız hepimizi bilgi sahibi yapacak. Kolay gelsin.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 07:33   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun. Fırsat buldukça takip etmeye çalışacağım. Sizleri gördükçe kendi bahçe hayallerimiz de giderek depreşiyor. Adım adım yaptıklarınızı da aktarmanız hepimizi bilgi sahibi yapacak. Kolay gelsin.
Sayın Lonicera;

Bir yıl kadar önce bu araziyi almadan, ben de tüm günümü ağaçlar.net'te, üyelerin bahçelerinde ve ağaçların alt kategorilerinde geçiriyordum. Dışardan sessizce izliyordum. Hayalimize yakın bahçelerde bir gelişme olduğunda bir işlem tamamlandığında sanki kendi bahçemin işi bitmiş gibi rahatlıyordum. Şuanda ailemle birlikte elimizden geldiğince hayalimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Umarım sizin de hayallerini kurduğunuz bahçenizin sayfasını okumak, birlikte tecrübe paylaşımı yapmak nasip olur.

Eski 11-01-2017, 08:20   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Sn.Erenler bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun.Bende sizin gibi İzmir/Kemalpaşa taraflarında yerler bakıyorum ve o yöre epey ilgimi çekiyor.Su açısından bir sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum.Çamlıkta olmasada arazinizde su çıkartabileceğiniz başka yerlerde bulacaksınızdır.
Birazda satın alma ve araştırma uğraşlarınızla alakalı bilgilerinizide bizimle paylaşırsanız,eminim benim gibi birçok kişiye yol göstermiş veya dikkat etmemizi gerektiren konularda uyarmış olursunuz.Sayfanızın takipçisi olarak tekrar hayırlı olmasını temenni ederim.

yelizkahraman beğendi.
Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 09:21   #26
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey Mesajı Göster
Sn.Erenler bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun.Bende sizin gibi İzmir/Kemalpaşa taraflarında yerler bakıyorum ve o yöre epey ilgimi çekiyor.Su açısından bir sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum.Çamlıkta olmasada arazinizde su çıkartabileceğiniz başka yerlerde bulacaksınızdır.
Birazda satın alma ve araştırma uğraşlarınızla alakalı bilgilerinizide bizimle paylaşırsanız,eminim benim gibi birçok kişiye yol göstermiş veya dikkat etmemizi gerektiren konularda uyarmış olursunuz.Sayfanızın takipçisi olarak tekrar hayırlı olmasını temenni ederim.
Sayın Ömer Bey;

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Araziyi alım sürecimize yukarda değinmiştim ama sizin vesilenizle biraz daha detaylandırayım.

Kemalpaşa'ya karar vermeden önce İzmir'in bir çok ilçesinde araştırmalar yaptık. Çok fazla yere baktık. Gördüğümüz kadarıyla durum şu şekilde;

Denize yakın olan yerler çok küçük parsellere bölünmüş. Bu parsellerin sahibi köylülerin de tek kurtuluş yolu olarak bu parsellerin satışını görmesi fiyatları astronomik yerlere taşıyor. Daha 3 yıl öncesine kadar insanların gitmeye üşendiği Mordoğan ve Karaburun bölgelerinde imarlı yerler büyüklüğüne göre uygun fiyatlıyken (1 dönüm imarlı alan yaklaşık 60-70 bin tl) son zamanlarda fiyatını dörde katladı. Ayrıca oturduğumuz yere uzak olduğu için tercihlerimiz arasından çıkardık. Sonrasında bayındırın dağ köyü Alankıyı'ya baktık. Yazı geçirmek için yayla özelliklerine sahip bir yer havası suyu çok güzel. Fiyatlarda çok uygundu. Bir yer bulundu yaklaşık 1,5 dönüm içinde kargir ev var, yola cephesi var. İlk olarak komşulardan fiyatların 20-25 bin tl olduğunu duyduk. Resmen ailecek sahibiyle anlaşıp almaya gittiğimizde sahibi birden 70 bin tl istedi. Sonra indirim yaptı falan derken takındığı tutumdan dolayı vazgeçtik.

Ardından Kemalpaşa üzerine araştırmalarımızı yoğunlaştırdık. Bir iki yer bulduk. Toplamda 1 dönümlük bir yer bulduk. Etrafı çevrilmiş. suyu var ağaçlar dikilmiş vs. Kısacası pek yapılacak bir şey kalmamış hobilik, haftasonu ailece takılabilecek bir yer. Fiyat sorduğumuzda 130 bin tl gibi bir fiyatla karşılaştık. Derken derken, en son bu yerle karşılaştık. Bir aile dostumuzun aracılığıyla bağlantı kurulduğu için bizlere ilk aşamada güven verdi. Ve satın alım işlemi sonunda da bu güveni hiç kaybetmedik. İmkanlarımızın üzerinde bir rakama satın aldık.

Bu araziyi satın alırken ki önceliklerimiz;

- Arazinin 5 dönümden fazla olması ( bağ evi izni almak için ),
- Yola 25 metre cephesinin olması ( yine ev izni almak için gerekli.)
- Su sıkıntısının olmayacağını düşünmemiz.
- Şehir merkezine yakın olması. toplu taşımayla dahil ulaşım imkanlarının olması,
- Dağın yamacında olması. böylece evin güzel bir manzarası olabilecek.
- Arkasında çam ormanının olması
- İzmir merkeze göre daha serin olması
- Bir çok meyve ağacını yetiştirmeye müsait bir iklimde bulunması ve iyi bir toprak yapısına sahip olması vb vb.

Sizlere önerim, eğer durumunuz aciliyet teşkil etmiyorsa uzun süre araştırmanıza devam etmeniz yönünde. Ve bu yukarda bahsettiğim önceliklere önem vermenizi tavsiye ederim. Araziyi aldıktan sonra TRT'deki ressam amcamız gibi "hadi şuraya şirin bir ev konduralım" deme şansınız olmayacaktır diye düşünüyorum.

İnsanlar artık şehir hayatından, sadece tüketici davranışları sergilemekten sıkıldı. Apartman hayatı artık yeterli gelmiyor. Ve gün geçtikçe insanlar az da olsa doğal hayatı yaşayabilecekleri şehirlere yakın ilçelere kaymaya başladı. Bunu çok net bir şekilde görebiliyorum. Arazimizin yakınlarında 8-10 adet villa siteleri var ve en düşük fiyat 600-700 bin dolaylarında. Böyle bir şeye gücümüz yetmeyeceğinden önce arazi içini halletmek çok mantıklı.

Araştırmalarınızda başarılar dilerim. Yine başka bir sorunuz olursa yazabilirsiniz. Beraber değerlendiririz.

Düzenleyen Erenler : 11-01-2017 saat 09:23 Neden: imla
Eski 11-01-2017, 13:33   #27
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın erenler, araziniz sit alanı değilse 10. resimdeki tepenin içerisine çok güzel bir kiler ve yaz sıcağından kaçmak için bağ evi kazabilirsiniz.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 19:38   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Sn.Erenler cevabınız için teşekkür ederim.Arazinin size maliyeti ne oldu,emlakçi vasıtasıyla mı aldınız.Bağ evi başvurusunda hangi aşamadasınız gibi merak ettiğim sorular var kafamda,eğer sıkmadıysam sizi cevaplandırırsanız sevinirim.Saygılarımla

yelizkahraman beğendi.
Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2017, 07:54   #29
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın erenler, araziniz sit alanı değilse 10. resimdeki tepenin içerisine çok güzel bir kiler ve yaz sıcağından kaçmak için bağ evi kazabilirsiniz.
Sayın Selim_50;

Arazi sit alanı değil. Aklın yolu bir demek ki, bizde bağ evi için aynı yeri düşünüyoruz. çok güzel manzarası var ve tüm ovaya hakim bir yerde.

yelizkahraman beğendi.
Eski 12-01-2017, 07:58   #30
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey Mesajı Göster
Sn.Erenler cevabınız için teşekkür ederim.Arazinin size maliyeti ne oldu,emlakçi vasıtasıyla mı aldınız.Bağ evi başvurusunda hangi aşamadasınız gibi merak ettiğim sorular var kafamda,eğer sıkmadıysam sizi cevaplandırırsanız sevinirim.Saygılarımla
Sn. Ömer_Bey;

Araziyi sahibinden, bir tanıdığımızın akrabasından ( arazi sahibi) aldığımız için bize olan maliyeti sizi yanıltacaktır. Bağ evi 2-3 sene sonraki bir konu bizler için. Sadece bağ evi izni almaya uygun bir yer seçimi yaptık ilerde sorun yaşamamak için. Şu aşamada konteyner ev araştırması içerisindeyiz. Bağ evi yapılana kadar eşyaları muhafaza etmek ve hafta sonu belki bir gece kalabilmek için.

Saygılar.

yelizkahraman beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024