agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni545Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2017, 16:52   #61
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın İbrahimes; bahçeniz bereketlenmeye başlamış her şey çok güzel görünüyor. Ancak bir kaç uyarım olacak...

İlk olarak deposunuzun etrafını güneş görmeyecek şekilde kapatmanızı öneririm.. Bunun nedeni içinde zamanla yosun üremeye başlayacak ve sonuç olarak damlama borularınız çok kısa sürede tıkacak... İkinci nedeni güneş gören deponuz çok kısa sürede güneşin etkisiyle deforme olacak ömrü kısalacaktır bilginize.

Ayrıca sizin fasulyelerinizi görünce ben biraz korktum ben 25 cm aralıklı damlama deliklerinin her birine en az 3 4 adet attım ve hepsi çıkmış sanırım çok fazla sık ekim yaptım. Ancak sizin kide çok seyrek geldi aralarına mısır ekebilirsiniz..

Yolunuz açık olsun ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 17:14   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın İbrahimes; bahçeniz bereketlenmeye başlamış her şey çok güzel görünüyor. Ancak bir kaç uyarım olacak...

İlk olarak deposunuzun etrafını güneş görmeyecek şekilde kapatmanızı öneririm.. Bunun nedeni içinde zamanla yosun üremeye başlayacak ve sonuç olarak damlama borularınız çok kısa sürede tıkacak... İkinci nedeni güneş gören deponuz çok kısa sürede güneşin etkisiyle deforme olacak ömrü kısalacaktır bilginize.

Ayrıca sizin fasulyelerinizi görünce ben biraz korktum ben 25 cm aralıklı damlama deliklerinin her birine en az 3 4 adet attım ve hepsi çıkmış sanırım çok fazla sık ekim yaptım. Ancak sizin kide çok seyrek geldi aralarına mısır ekebilirsiniz..

Yolunuz açık olsun ^^
Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Fasulyelerin olduğu fotoğrafta ucundan gözüküyor eski hali- battaniye- palet koyarak hem korunmasini hem de yorumlanmasını önlemeye çalışacağım.

Geçen sene fasulyeler çok sıktı özellikle sıra aralarına girmek toplamak zor oldu. Bu sene biraz daha rahat olsun dedik. Mısırı öncesinde ekmem gerekiyordu herhalde. O zamanı kaçırdık.

Size de danisayim az çok her sebzeden ürettik ama salatalik konusunda sorun yaşıyorum ( 2 hafta ürün alıyorum sonra yapraklar önce gevriyor sonra sarariyor en sonda kuruyor) Sizin salatalik konusunda tavsiyeleriniz nasıl olur? Sulama, ilaçlama vs?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dongyul ve Resulgur beğendi.
ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 17:15   #63
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Çileklerin bazıları çiçekte bazıları meyve tutumu gerçekleştirdi. Sıcaklıklar artarsa cileklere yarayacak.

Deneme amaçlı 29 Nisan'da diktigimiz en küçük fidelerin gövdeleri diğerlerinden daha kalın bakalım erkencilik sağlayabilecek mıyız?

Sn. ibrahimes emeğinize sağlık her şey çok güzel gidiyor. Bir hatırlatma da ben yapayım.

Çilek meyvelerinin altına saman ya da çam iğnesi koyarsanız meyvelerin çürümesini büyük oranda engelleyebilirsiniz , aklınızda bulunsun.

Salatalık konusunda sanırım hastalık geliyor ve fideleriniz kuruyor ilaçlama yapmanız gerekecektir. Sayfanıza göz attım sizin tecrübeleriniz benimkinden fazla emin olun

Öncelik olarak güçlü tohum , güçlü fide sayesinde az hasarlı bir yıl geçirebilirsiniz. Sn. dongyul gerekli bilgilendirmeyi benden daha iyi yapacaktır. Kolaylıklar dilerim

Muda, Milla, kerkenez ve 4 kişi beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 17:18   #64
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. ibrahimes emeğinize sağlık her şey çok güzel gidiyor. Bir hatırlatma da ben yapayım.

Çilek meyvelerinin altına saman ya da çam iğnesi koyarsanız meyvelerin çürümesini büyük oranda engelleyebilirsiniz , aklınızda bulunsun.
Cam iğnesini deneyebilirsin. Okul bahçesinde bol bol var 😀 Bir yerde toprağın asit düzeyini arttırdığını duymuştum ama sonuçta çileklerin yere degmesini engelleyecek.

Eski 20-05-2017, 17:31   #65
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Fasulyelerin olduğu fotoğrafta ucundan gözüküyor eski hali- battaniye- palet koyarak hem korunmasini hem de yorumlanmasını önlemeye çalışacağım.

Geçen sene fasulyeler çok sıktı özellikle sıra aralarına girmek toplamak zor oldu. Bu sene biraz daha rahat olsun dedik. Mısırı öncesinde ekmem gerekiyordu herhalde. O zamanı kaçırdık.

Size de danisayim az çok her sebzeden ürettik ama salatalik konusunda sorun yaşıyorum ( 2 hafta ürün alıyorum sonra yapraklar önce gevriyor sonra sarariyor en sonda kuruyor) Sizin salatalik konusunda tavsiyeleriniz nasıl olur? Sulama, ilaçlama vs?

Sayın İbrahimes; sizin anlattığınız sararma benek benek oluyorsa ve sararma zamanla yayılıyorsa bu hastalık mildiyö olurlar.. Yani bir nevi mantar hastalığıdır bunun nedeni kabakgillerin yapraklarının geniş ve tüylü olması bu yüzden su nem tutucu özelliği vardır.. Dikim yaptıktan sonra genelde organik tarımda da kullanılan bakırlı ilaçlar uygulanır bu hastalığa yakalanmamak adına. Tam olarak bilmiyorum organik tarımda kullanılıyormu mavi toz bir ilaç var vardı adı kormiltoks olmalı tam emin değilim adından zirai bayilere sorarsanız yardımcı olurlar...

Diğer sararma nedeni dikkatli bakarsanız yaprak altında kırmızı örümcek zararlısı dadanıyor olabilir... Eğer kırmızı örümcekse zirai bayiler kingsor adlı kimyasal ilaç öneriyorlar bunu kullanmamız bu çok zararlı bir ilaç ben denedim gördüm.. Neemzal adlı organik ilaçlar kullanabilirsiniz ^^

ibrahimes beğendi.
Eski 20-05-2017, 17:36   #66
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın İbrahimes; sizin anlattığınız sararma benek benek oluyorsa ve sararma zamanla yayılıyorsa bu hastalık mildiyö olurlar.. Yani bir nevi mantar hastalığıdır bunun nedeni kabakgillerin yapraklarının geniş ve tüylü olması bu yüzden su nem tutucu özelliği vardır.. Dikim yaptıktan sonra genelde organik tarımda da kullanılan bakırlı ilaçlar uygulanır bu hastalığa yakalanmamak adına. Tam olarak bilmiyorum organik tarımda kullanılıyormu mavi toz bir ilaç var vardı adı kormiltoks olmalı tam emin değilim adından zirai bayilere sorarsanız yardımcı olurlar...

Diğer sararma nedeni dikkatli bakarsanız yaprak altında kırmızı örümcek zararlısı dadanıyor olabilir... Eğer kırmızı örümcekse zirai bayiler kingsor adlı kimyasal ilaç öneriyorlar bunu kullanmamız bu çok zararlı bir ilaç ben denedim gördüm.. Neemzal adlı organik ilaçlar kullanabilirsiniz ^^
Çok teşekkür ederim. Neemzal i organik tarımda çok duydum. Denemek lazım.

Ziraat mühendisi bir arkadaşa sordum ilaç atma salatalikta yeme dedi 😀

TCM, dongyul ve Resulgur beğendi.
Eski 20-05-2017, 17:40   #67
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Ziraat mühendisi arkadaşınız doğru söylemiş dediği gibi atmamalıyız nedeni salatalık çok çabuk meyve oluşturuyor ve hemen büyüyor ilacın katkı maddeleri kim ne derse desin salatalıkta kalıyordur...

Tohum etkinliğinde Japon salatalığı tohumu paylaşmıştım benden talep ettiniz mi? bu salatalık mildiyö gibi hastalıklarına karşı bir nebzede olsa dayanıklı bu çeşitten edinebilirsiniz..

Bu sene ayrıca Sayın Meyvelitepe'den edindiğim iki çeşit salatalık tohumu var bakalım tohumunu çoğaltabilirsem seneye size gönderirim bu çeşitlerinde dayanıklı olduğunu söylediler ^^

TCM, Resulgur ve ibrahimes beğendi.
Eski 20-05-2017, 20:12   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ziraat mühendisi arkadaşınız doğru söylemiş dediği gibi atmamalıyız nedeni salatalık çok çabuk meyve oluşturuyor ve hemen büyüyor ilacın katkı maddeleri kim ne derse desin salatalıkta kalıyordur...

Tohum etkinliğinde Japon salatalığı tohumu paylaşmıştım benden talep ettiniz mi? bu salatalık mildiyö gibi hastalıklarına karşı bir nebzede olsa dayanıklı bu çeşitten edinebilirsiniz..

Bu sene ayrıca Sayın Meyvelitepe'den edindiğim iki çeşit salatalık tohumu var bakalım tohumunu çoğaltabilirsem seneye size gönderirim bu çeşitlerinde dayanıklı olduğunu söylediler ^^
Sizin paylastiginiz japon salataligini gördüm ama salatalik yetiştirmede sorun yaşadığım için tohum alamam diye istememiştim 😞 Bir kaç değişik salata deniyorum. Söylediğiniz gibi bazı çeşitler özellikle acur en son etkilenmişti. Bu sene farklı yerlerde değişik sulamaya ne tepki vereceğini gozlemleyecegim.

mozen ve dongyul beğendi.
Eski 11-07-2017, 16:56   #69
Ağaç Dostu

Bayadir yazamadım arkadaşlar . Geçen sene bamya yetişmez diyenler bu sene bezelye yetişmez demişti çok şükür kışlık bezelyemiz çıktı 😁

intibah, üzüm, oz26 ve 11 kişi beğendi.
Eski 18-08-2017, 14:37   #70
Ağaç Dostu

Tum tohum paylaşan arkadaşlara buradan tekrar tekrar teşekkürler. Paylaşımlar sayesinde çok güzel çeşitlere kavustuk. Bu sene bizim için biber senesi oldu herhalde. Hepsi birbirinden güzel ama bu sene Sayın bahcedenn den Buena Mulata hem görüntü hem lezzet olarak favorimiz oldu, ayrıca yine kendisinden gelen çorbacı biberi en verimli çeşit oldu. Sayin muda abimden gelen Afyonkarahisar Dolmalık biber eşimin ve annemin favorisi oldu.

Buena Mulata(bahcedenn)

Gül Biber (muda)

Mor İnci Biber (İsmail Kuzucu)

Tropical Wave (birnefestoprak) bundan tam emin değilim yapısı biraz farklı gibi.

Eski 29-08-2017, 14:07   #71
Ağaç Dostu

Kışlık hazırlıkları son hızla devam ediyor. Daha önce bezelye ve fasulyeleri yapmıştık. Domateslerin olmasıyla domates soslari yapıyoruz. Bugün günlerden biber, geçen sene denedigimiz kışın özellikle benim çok hoşuma giden tarifi yapıyoruz özellikle kalın biberlerden emcelli, yağlık, köy biberlerinden seçip yıkayıp doğruyoruz, yağlı kağıt serip üzerine 1-2 yemek kaşığı yağ koyup 8-10 dk 1-2 kere karıştırarak pişiriyoruz. Soğutup posetliyoruz derin dondurucuya koyuyoruz. Kışın sarımsaklı yoğurtla müthiş olmuştu.

mozen, oz26, Milla ve 5 kişi beğendi.
Eski 29-08-2017, 15:53   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Bahçeniz ve sayfanız hayırlı uğurlu olsun ne mutlu size darısı benim gibi hayal edenleride başına.

mozen, telato ve ibrahimes beğendi.
hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024