agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni8246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2021, 20:49   #631
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Emeklerinize sağlık sevgili gilan, herşey çok güzel düşünülmüş güle güle büyütün hepsini, onca emeğe bol bol bereketli ürünleriniz olsun dileklerimle. Küçük yardımcınızın maşallahı var kolay gelsin.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2021, 06:38   #632
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tillandsia Mesajı Göster
Sevgili Gilan, son 10 gündür bahçe ve balkon sayfalarınızın tamamını okudum. Bahçeleriniz gözümden kaçtığı içinde çok üzüldüm. Çünkü üçüncü yılına girdiğim bir hobi bahçem var. Keşke bahçeme başlarken sizin son bahçenizi oluşturma hikayenizi okusaydım. Ama şimdiye kadar okuduklarım bile bana çok farklı fikirler verdi. Özellikle Ankara'da ki bahçenizde kullandığınız soğuğa dayanıklı bitkilerin hepsini not aldım. Çünkü Erzurum 4b iklim kuşağında ve benim de seçeğim tüm bitkileri buna göre değerlendirmem lazım. Californiya'da gezme fırsatım olmuştu, çok güzel bir iklimi var. O yüzden bahçenizi tablo gibi işlemekte sizin alternatifleriniz çok fazla. Sizi tebrik ederim. Vermiş olduğunuz emek bahçenizden görülüyor. Bundan sonra bahçenizin yakın izleyicisi olacağım. Hem bahçenizde neler yaptığınızı görmek için hemde yazılarınızı o kadar güzel bir dille kaleme alıyorsunuz ki onları okumaktan büyük bir zevk aldığım için. Kendinize iyi bakın. Güzel yuvanızda ailenizle mutluluklar diliyorum. (Nazar bocuğu emojisi aradım ama bulamadım o yüzden maşallah diyeyim bahçenize))
Çok teşekkürler sevgili Tillandsia
Yazdıklarımın işe yaradığını görmek beni motive ediyor. Siz tam benim kayıplara karıştığım dönemlerde foruma üye olmuşsunuz. Rast gelmemeniz çok normal, aktif olmayan bahçeleri keşfetmek zor. Çok pişmanım bu kadar ara verdiğime. Arada geçen zamanda forum çok sessizleşmiş. Facebook ve instagram etkisi sanırım. Bir de mobilden fotoğraf yüklemenin karışıklığının da etkisi olsa gerek. Eski sohbetleri, fikir alış verişlerini özlüyorum. Bir şey eklediğimde "o bitki büyüyünce orada sorun yaratır", ya da "tam o köşeye şu yakışır" diyen sesler lazım. Sizin aklınıza gelenler olursa çekinmeyin olur mu?

Size de bahçenizde başarılar dilerim. 4b zorlu bir iklim gerçekten.
Buranın en büyük sorunu da kuraklık. Artık her sene yaz sonu ve sonbaharda "California'da orman yangını" haberi klasik oldu. Bu sene daha da kurak. Kışın neredeyse yağmur yağmadı, diğer 3 mevsim zaten yağmıyor. Gelecek haftadan itibaren zorunlu %15 su tasarrufu geliyormuş. Bakalım ne olacak, nasıl olacak...

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2021, 07:04   #633
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
...Bu sene daha da kurak. Kışın neredeyse yağmur yağmadı, diğer 3 mevsim zaten yağmıyor. Gelecek haftadan itibaren zorunlu %15 su tasarrufu geliyormuş. Bakalım ne olacak, nasıl olacak...
% 15 su tasarrufunda, uygulama nasıl oluyor-olacak, daha önce benzer uygulama oldu mu?

abk beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2021, 06:44   #634
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Tam ben de anlamadım. 2019 kullanımıyla kıyaslanacak deniyor ama yeni el değiştiren evler, hanedeki kişi sayısı, zaten çok tasarruflu evler derken pek çok özel durum var. Daha önce de uygulanmış ama o zaman henüz ev sahibi değildim.

Ev kullanımının ortalama %50’si bahçe sulamaya gidiyormuş. Temel olarak onu azaltmayı amaçlıyorlar. Ben de çimin sulamasını haftada 2’ye düşürdüm şimdilik. Haftada biri de deneyebilirim. Yeşil olmaz belki ama ölmez de. Zaten ön bahçedeki çimi kaldırmayı hedefliyorum. Kurapia diye bir yer örtücü öğrendim. İki haftada bir sulamak yetiyormuş ve de hafif basıma dayanıklıymış. Arkada çim lazım çünkü yoğun basıma dayanıklı başka bir türe rastlayamadım. Arkada çok koşturuyoruz, hatta çadır kurup bahçe kampı bile yapıyoruz Ama onun da alanını küçülteceğiz. Genel olarak yoğun basılmayan hiçbir yere çim kullanmamak lazım aslında.

Banyo öncesi suyun ısınmasını beklerken akan suyu, mutfakta meyve sebze yıkadığım suları da kovayla bahçeye döküyorum. Aslında hayalim, mutfakta 2 lavabo olacak. Birinde deterjan kullanmayacaksın, direk bahçeye gidecek.

Eski 12-06-2021, 06:49   #635
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu sene ilk defa kumaş saksıları deniyorum. Kaldırım şeridine koydum, çocuklarla patates, soğan ve yer fıstığı ektik. Bu fotoğraf biraz eski, bayağı büyüdüler, yarın tekrar çekeyim.

Name:  46971F96-5CA2-4D19-A0BD-E7BCC370098C.jpg
Views: 552
Size:  69.9 KB

abk, Asia, Sevgi Durul ve 8 kişi beğendi.
Eski 12-06-2021, 06:51   #636
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Stevia’yı geçen sene dikmiştim. Kışın kurudu sandım ama bahardan coştu. Nasıl kullanılacağını okumam lazım.

Name:  E4BAC812-4D29-40FB-91A4-398AA4EA5AB2.jpg
Views: 546
Size:  79.7 KB

Eski 12-06-2021, 06:57   #637
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu dev kabak kendisi çıktı. Sanırım toprağa gömdüğüm sebze meyve artıklarından çıkma bir balkabağı. Yakında dünyayı ele geçirecek.

Name:  18C44ABA-5923-4F61-BBFD-23D888B4B54B.jpg
Views: 548
Size:  71.9 KB

Sebze yatakları da bu sene çok coşkulu. İlk defa bu sene onlara da kış boyunca sebze meyve artıklarını gömdüm. Herhalde onlar işe yaradı çünkü geçen senelere göre çok farklı.

Name:  86CC189C-3DC4-4117-9824-E5D829E25C1C.jpg
Views: 561
Size:  71.4 KB

Eski 12-06-2021, 07:05   #638
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Kompost yapmayı bir iki kere çok özenmeden denedim, tutturamadım. Sonra bu tembel kompost yöntemini benimsedim. Oraya biraya çukur kazıp direk bahçeye gömüyorum. Sebze meyve artıkları, kahve artıkları, yumurta kabukları ve de kese kağıtları. Ön bahçe, arka bahçe, sebze yatakları derken boş neresi varsa dönüp duruyorum. 3-4 ay içinde yumurta kabuğu hariç hepsi yok olmuş oluyor. Hem toprak iyileşiyor, hem de ürettiğimiz çöp miktarı azalıyor.

Name:  EF3BD044-08CD-49AB-99D3-511A1E285EDB.jpg
Views: 572
Size:  71.8 KB

Eski 12-06-2021, 07:14   #639
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Şezlongun minderi çok kirliydi. Çocuklarla birlikte küvette çiğneye çiğneye yıkadık. Kolay olmadı ama eğlendik.

Name:  2F06033D-CAE8-4EAE-88E9-5B1E4E144B3F.jpg
Views: 555
Size:  70.8 KB

Çardağın altına bir dış mekan halısı buldum. Makineye atılabiliyormuş. Performansı nasıl olacak göreceğiz. Yalnız arka duvardaki yasemin kuruduğundan beri burası bir eksik. Orayı bir şekilde yeşillendirmek lazım. Ama artık ancak gölgede yetişebilecek bir tür olabilir. Önerilere açığım.

Name:  FA784C47-BE16-4F80-BC0D-13C2BF94EDA7.jpg
Views: 544
Size:  72.2 KB

Eski 13-06-2021, 08:06   #640
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Tam ben de anlamadım. 2019 kullanımıyla kıyaslanacak deniyor ama yeni el değiştiren evler, hanedeki kişi sayısı, zaten çok tasarruflu evler derken pek çok özel durum var. Daha önce de uygulanmış ama o zaman henüz ev sahibi değildim.

Ev kullanımının ortalama %50’si bahçe sulamaya gidiyormuş. Temel olarak onu azaltmayı amaçlıyorlar. Ben de çimin sulamasını haftada 2’ye düşürdüm şimdilik. Haftada biri de deneyebilirim. Yeşil olmaz belki ama ölmez de. Zaten ön bahçedeki çimi kaldırmayı hedefliyorum. Kurapia diye bir yer örtücü öğrendim. İki haftada bir sulamak yetiyormuş ve de hafif basıma dayanıklıymış. Arkada çim lazım çünkü yoğun basıma dayanıklı başka bir türe rastlayamadım. Arkada çok koşturuyoruz, hatta çadır kurup bahçe kampı bile yapıyoruz Ama onun da alanını küçülteceğiz. Genel olarak yoğun basılmayan hiçbir yere çim kullanmamak lazım aslında.

Banyo öncesi suyun ısınmasını beklerken akan suyu, mutfakta meyve sebze yıkadığım suları da kovayla bahçeye döküyorum. Aslında hayalim, mutfakta 2 lavabo olacak. Birinde deterjan kullanmayacaksın, direk bahçeye gidecek.
İki gözlü evye tezgaha sığıyorsa çözümü var. Aynı bataryayı kullanıyorsunuz. Pis su giderlerini (sifon) ayrı ayrı monte ediyorsunuz. Bunlardan birini bahçe kovasına diğerini kanalizasyona bağlıyorsunuz.
Bir kenarda dursun.
Çimlerden vazgeçebildiğiniz anda tasarrufu fazlası ile sağlarsınız. Sulama döneminde 1 m² çim alanın su gereksinimi 10 lt/gün kadardır. Bu denli su harcayan başka bitki yetiştirmiyoruz.

gilan, abk, alperfect ve 2 kişi beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2021, 21:35   #641
Ağaçsever

Tillandsia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2017
Alıntı:
Kompost yapmayı bir iki kere çok özenmeden denedim, tutturamadım. Sonra bu tembel kompost yöntemini benimsedim. Oraya biraya çukur kazıp direk bahçeye gömüyorum. Sebze meyve artıkları, kahve artıkları, yumurta kabukları ve de kese kağıtları. Ön bahçe, arka bahçe, sebze yatakları derken boş neresi varsa dönüp duruyorum. 3-4 ay içinde yumurta kabuğu hariç hepsi yok olmuş oluyor. Hem toprak iyileşiyor, hem de ürettiğimiz çöp miktarı azalıyor.

Eklenti 719827
Bende kompost denedim ama beceremedim. Sizin bu yönteminizi deneyebilirim ama son bir aydır ağaçlarımda ani kurumalar ve fidelerimde de sorunlar vardı. Ağaçların altını ve fideleri eşeleyince altlarında garip bir kurt gördüm. Önce anlamadım ne olduğunu. Ama ölen her bitkinin altında bu kurt çıkınca ve en son bir honeyberry durup durduğu yerde birden bire kuruyunca altından yine bu kurt çıkınca şüphelendim. Araştırınca kadı lokması **** manas dedikleri böcek olabileceği sonucuna vardım. Şimdi kara kara bunlardan kurtulma yollarını arıyorum. Sizin bu yönteminizi kullanırsam bu kurtları daha çok bahçeye çekebilir korkusuda var içimde. Ne yapacağımı şaşırdım. Ağaç ve fideler öldükçe çok üzülüyorum.

gilan beğendi.
Tillandsia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 06:05   #642
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tillandsia Mesajı Göster
Bende kompost denedim ama beceremedim. Sizin bu yönteminizi deneyebilirim ama son bir aydır ağaçlarımda ani kurumalar ve fidelerimde de sorunlar vardı. Ağaçların altını ve fideleri eşeleyince altlarında garip bir kurt gördüm. Önce anlamadım ne olduğunu. Ama ölen her bitkinin altında bu kurt çıkınca ve en son bir honeyberry durup durduğu yerde birden bire kuruyunca altından yine bu kurt çıkınca şüphelendim. Araştırınca kadı lokması **** manas dedikleri böcek olabileceği sonucuna vardım. Şimdi kara kara bunlardan kurtulma yollarını arıyorum. Sizin bu yönteminizi kullanırsam bu kurtları daha çok bahçeye çekebilir korkusuda var içimde. Ne yapacağımı şaşırdım. Ağaç ve fideler öldükçe çok üzülüyorum.
Zor bir durum gerçekten. Bahsettiğiniz kurt şundan mı?
Bizim bahçe, hatta sebze yatakları bile bununla kaynıyor. Şu ana kadar net bir zararını görmedim ama nereyi kazsam çıkıyorlar, çimin altı dahil. En büyük zararı şu ki, onları yemeye gelen rakunlar çimi söküyor. Bu çevrede herkesin bu durumdan şikayetçi olduğunu biliyorum, o yüzden benim kompostla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Zaten dediğim gibi çimin altında da varlar. İnsanlar çimleri darma duman olmasın diye "Grub killer" ilaçlar uyguluyorlar ama ben çok büyük sorun yaratmadıkları için organik bir çözüm var mı diye araştırmadım henüz.

Bahçenin bir köşesinde deneyin isterseniz? Bakarsınız toprağın mikrobiyal dengesini etkileyip olumlu bir döngüye falan neden olur...

Eski 24-06-2021, 06:11   #643
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
İki gözlü evye tezgaha sığıyorsa çözümü var. Aynı bataryayı kullanıyorsunuz. Pis su giderlerini (sifon) ayrı ayrı monte ediyorsunuz. Bunlardan birini bahçe kovasına diğerini kanalizasyona bağlıyorsunuz.
Bir kenarda dursun.
Çimlerden vazgeçebildiğiniz anda tasarrufu fazlası ile sağlarsınız. Sulama döneminde 1 m² çim alanın su gereksinimi 10 lt/gün kadardır. Bu denli su harcayan başka bitki yetiştirmiyoruz.
İkili evye var aslında da bahçeye gidecek olanın kendiliğinden gitmesi lazım.

Ön taraftaki çim yoğun yonca saldırısı altında. Bu da aslında işime geliyor, daha az su ile haşa yeşil kalıyor. Haftada 2 sulamayla tamamen yemyeşil. Şimdi haftada bire düşürüp denemeyi düşünüyorum. Bu arada ön bahçesinde kurapia kullanan birinin adresini aldım, ilk fırsatta gidip bir bakacağım.

Arkadaki çim zaten can çekişiyor. Bu sene bir kaç büyük projemiz var, o nedenle zaten mahvolacak diye önemsemiyorum. Peyzaj yerine oturduğunda arkada şimdikinin yarısı alanında bir çim alan düşünüyorum.

abk ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 24-06-2021, 06:32   #644
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Dev kabak bize dev bir balkabağı yapıyor. Sonbaharda süs olarak satılan balkabağını gömmüştüm, ondan çıktı sanırım. İri ve güzel görünüşlü ama saman gibi lezzetsiz bir tür. Biz de cadılar bayramı için süsleme yaparız.

Name:  70C39559-ADAE-4174-80E7-82B8908F0078.jpg
Views: 590
Size:  71.9 KB

Ay çiçeğimiz açtı. En güzeli de ben fark etmeden çocuklar görüp bana gösterdiler.

Name:  89E073CF-5476-4B93-8177-C72B4AEB3A7F.jpg
Views: 521
Size:  78.5 KB

Name:  9F3D73BB-258C-4D72-B1F7-BFC110CF4A92.jpg
Views: 509
Size:  59.9 KB

Eski 24-06-2021, 06:36   #645
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

İlk hasat: 14 Haziran
Bu sene erkenci.

Name:  A0EFA9DA-4DE6-4C9D-9788-FF281CFF97A7.jpg
Views: 504
Size:  46.2 KB

Bu sene ilk defa denediğim 3 değişik mavi domates türü.

Name:  78C5105B-BDD3-4B3A-B70A-65F2735BD7E0.jpg
Views: 490
Size:  76.8 KB

Name:  CA231EA8-A8D7-458A-930B-0D6F9745A850.jpg
Views: 497
Size:  70.4 KB

Name:  B5D0B77D-CB2B-4B47-8D49-0032C43F4059.jpg
Views: 492
Size:  72.3 KB

kırkdilim, abk, Asia ve 11 kişi beğendi.
Eski 24-06-2021, 06:41   #646
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ailenin favorisi tatlı bezelye. Çocuklar bu şekilde kemire kemire yemeye bayılıyor. Gerçekten çok lezzetli. Bu sabah dalından toplayıp kapış kapış götürdüler.
25 Nisan’da tohumları ekmişim. Tohumdan hasada tam 2 ay.
Ama ekmekte geç kaldığım için ömrü çok uzun olmayacak. Kış sonu ekmek en güzeli. Yaz sonunu da deneyeceğim.

Name:  06E1CF96-F9B6-4CCE-AC0F-126C5BCCB514.jpg
Views: 497
Size:  69.1 KB

Eski 24-06-2021, 06:51   #647
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Jakaranda full çiçekte.

Name:  E1993B76-759D-4ADE-8593-0D10573A07DB.jpg
Views: 486
Size:  76.9 KB

Name:  1A63CE90-38F4-4D8F-B5D6-395CE5BCB9BC.jpg
Views: 495
Size:  78.3 KB

Bunlar da geçen seneden. Geçen sene balkon saksılarına marul dikmiştim. Bu sene saksıları arttırıp rozet diktim. Ama henüz bahçedeler, yukarı taşımak lazım.
Yaz akşamları yatmadan önce çocuklarla kitaplarımızı balkonda okuyoruz. Bir de battaniye alıyoruz. Çok keyifli oluyor.

Name:  6E44F473-04B2-425F-BC84-B0AEE94FA713.jpg
Views: 501
Size:  70.1 KB

Jakarandanın en güzel pozu. Yer gök mor…

Name:  3500A585-2EC2-4ACE-8E10-90929362B49A.jpg
Views: 505
Size:  76.9 KB

kırkdilim, abk, Asia ve 18 kişi beğendi.
Eski 24-06-2021, 09:05   #648
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Paylaşım için teşekkürler, emeğinize sağlık.

gilan beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 12:40   #649
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Tam bir rüya bahçe...

gilan ve yardimcierhan beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 21:53   #650
Ağaçsever

Tillandsia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2017
Alıntı:
Zor bir durum gerçekten. Bahsettiğiniz kurt şundan mı?
Bizim bahçe, hatta sebze yatakları bile bununla kaynıyor. Şu ana kadar net bir zararını görmedim ama nereyi kazsam çıkıyorlar, çimin altı dahil. En büyük zararı şu ki, onları yemeye gelen rakunlar çimi söküyor. Bu çevrede herkesin bu durumdan şikayetçi olduğunu biliyorum, o yüzden benim kompostla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Zaten dediğim gibi çimin altında da varlar. İnsanlar çimleri darma duman olmasın diye "Grub killer" ilaçlar uyguluyorlar ama ben çok büyük sorun yaratmadıkları için organik bir çözüm var mı diye araştırmadım henüz.
Bahçenin bir köşesinde deneyin isterseniz? Bakarsınız toprağın mikrobiyal dengesini etkileyip olumlu bir döngüye falan neden olur...
Sevgili Gilan evet bahsettiğim larva resimdeki ile aynı. Bendeki sebzelerimin köklerinide yedi. Ağaçlar netten araştırdığım kadarı ile larva hali benzer olan bir kaç böcek varmış. Bazıları köklere zarar vermiyormuş, hatta kompost ve gübre varsa bunlarla besleniyormuş. Belki sizdekilerde bu türdür. Bende ki ne yazık ki kökleri yiyen türden. Ne yapalım artık buda bahtımıza diyeceğiz. Ama dediğiniz gibi belki kompost niyetine gömersem bu larvalar onlarla beslenirler ağaç ve sebzelerime gelmezler diye düşünmeye başladım. Bu arada bahçeniz çok güzel olmuş. Elinize emeğinize sağlık

gilan ve Asia beğendi.
Tillandsia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2021, 19:56   #651
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Aman Allahım, gilan geri dönmüş. Nasıl sevindim anlatamam. Siteye geçen yıldan beri doğru dürüst girmemiştim. Bugün sadece bir umut acaba gilandan haber var mıdır, diye girdim. Görünce inanamadım, tam üç kez mesaj tarihini kontrol ettim. Bir daha bu kadar ara verme lütfen.

gilan beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2021, 20:03   #652
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Bu eski bir hikaye ama eklememişim. 4 sene yazmazsam böyle olur

Sebze bahçemizi hatırlarsınız. Tahta işlerinde müthiş yetenekli olan eşimin amcasından da bir iki kere bahsetmiştim.

Yıl 2017 bahar ayları. Amcamla yapı market gezerken bir tane pergola çok hoşuma gitti. Sebze bahçesinin girişine ileride böyle bir şey istediğimden bahsettim. Bir gün işten geldim, amcamla yengem “bir bahçeye çık bak bakalım “ diyorlar. Hani bir yandan merak ediyorum, bir yandan da gerginim çünkü kafamda her şeyin planı var ya, ya plana ters bir şey görürsem diye de geriliyorum. Bir baktım amcam tamamen kendi tasarımıyla bir pergola yapmış bizim sebze bahçesine. Bayıldım... Bir tek o kadar uğraşıp da hava koşullarına dayanıklı kereste kullanmamasına kızdım ama neyse ki aradan geçen 4 yılda da pek bir şey olmadı. Sebze yatakları çürümeye dayanıklı redwood ağacından, pergola çam tahtası. Hani emeğine yazık olacaktı yoksa.
Bir tek beklendiği üzere rengi grileşti sadece. Güzel oldu, antika oldu Güncel fotoğraflarını da ekleyeceğim.

Eklenti 717965

Eklenti 717966
Bu amcadan her eve birer tane lazım bence. Çok güzel olmuş, eline emeğine sağlık.

gilan beğendi.
Eski 27-06-2021, 20:31   #653
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Sonunda çilek fidelerini dikebildik. 2 ay olmuştur alalı. Ama onu eklemek için önce yan bahçeyi anlatmam lazım.

Yan bahçe 1.5m eninde 20m kadar uzunluğunda. Evi aldığımızdan beri atıl durumdaydı. Zeminine naylon gibi bir şey döşemişler, üstüne de 10-15cm kalınlığında beyaz çakıl sermişler. Ben beyaz çakılı zaten sevmem ama bir de aradan geçen yıllarla çakılın arasına karışan toprakla iyice çimento gibi sıkışmış, elle kazmak imkansızdı.

Eklenti 719458

Eklenti 719459

Eklenti 719460
Hatırlar mısın bilmem, oğlum Amerika da okuyordu benim. Okul bitti, mastera başladı, o da az kaldı. Evlendi ve bugünlerde ev alma telaşındalar. Teklif verdikleri ev için bugün cevap alacağız, sabırsızlıkla cevabın gelmesini bekliyoruz. Oğlumun alacağı evinde yanında tam da seninki gibi hatta ölçüleri bile benzer bir yan bahçe var. Neden daracık bir bahçe yapmışlar, arka bahçeye araç sokmak İçin mi diye sordum dün. Aslında bu bahçeler köpek bahçesi olarak kullanılıyor, dedi. Köpeğe bir sopa falan atıyormuşsun köpekte o sopayı geri getiriyormuş, koşarak enerjisini harcıyormuş. İlginç geldi bana.
Benim niyetim orayı sebze bahçesine dönüştürmek en azından geçebilecek bir alam bıraktıktan sonraki kısmını. Ama ev ve bahçe duvarı arasında sebze yetişir mi diye düşünmeden duramıyorum. Arizona da zaten güneş fazla, neden olmasın diye kendimi avutuyorum.

gilan beğendi.
Eski 27-06-2021, 20:35   #654
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Geçen sene ilkbaharda bu yan bahçe pandemi projemiz olmuş oldu. Amcamla yengem buradaydı. Mart sonunda döneceklerdi ama pandemi başlayıp uçaklar iptal olup, zorunlu karantinalar gelince Temmuz sonuna kadar burada kaldılar. 4 aylık gelip 8.5 ay kalmış oldular. Bir de üstüne eve kapanınca, tabii kendimizi bahçe işlerine ve de mutfağa vurduk.

İlk önce minik bir kepçe çağırıp çakılları kazıttık. O kadar sertti ki, elle kolla olacak gibi değil. Bir de tabii tahliyesi var. Bir kamyon atık çıktı.

Eklenti 719461

Kepçenin eni 90cm kadar, çok şirin, her eve lazım
Bahçe kapısından neyse ki ucu ucuna sığdı. Onlarca kere buradan geri geri çıkmayı iyi hallettiler, kolay değil.

Eklenti 719464
Bence bu fotodaki köpek, benim bahçeme neler yapıyorsunuz, diyor.

gilan beğendi.
Eski 29-06-2021, 10:24   #655
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
5 yaşındaki kızım vidaları sıkıyor.

Eklenti 719476

Eklenti 719477
Oyy kuzumm.. severim senin o minicik parmaklarını ) maşallah maşallah )

gilan beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2021, 10:38   #656
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
...
5 yaşındaki kızım vidaları sıkıyor. ...
Töbeler olsun, beş yaşındaki çocuğum eline verilecek alet mi o. Siz fotoğraf çekerken dahi kaydıracak olursa sıkıntı olabilir Allah korusun...

gilan beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2021, 07:52   #657
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sen de hoş geldin sevgili abk. Çok çok sevindim.

15 gündür tatildeydik. San Jose civarında nüfusun büyük kısmı aşı olunca Covid bitmişti neredeyse. 2 milyonluk nüfusta günlük vaka sayısı tek haneli rakamlara inmişti. Biz de hem aşımızı olduğumuz için, hem de vakalar çok azaldığı için 1.5 sene sonunda kendimizi güvende hissedip tatil ayarladık. Tam da vaktinde gitmişiz. Şimdi delta versiyonu nedeniyle yine 100’ün üstüne çıktı.

Tatil öncesi 2-3 hafta hep sulama sistemleriyle uğraşarak geçti. Pek çok yere otomatik sulama çektim. Hatta yetişecek mi derken bayağı stres yapmışım sanırım, mideme vurdu. Neyse, %95’i yetişti, kalan ufak kısmı da komşumuz sulamayı önerdi. O kadar içimi rahatlattı ki. Haftasonuna doğru fırsat bulabilirsem gelişmeleri ekleyeceğim. Yukarıdaki mesajlara da detaylı yazacağım.

MeyveliTepe, Muda, TCM ve 2 kişi beğendi.
Eski 04-09-2021, 18:04   #658
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Yeniden merhaba sevgili gilan. Paylaşımlara devam etmenize çok sevindim. Feyzaldığım üyelerden birisiniz. Yaşamınızdaki olumlu gelişmeler çok sevindirici. Güzel haberlere hasret kaldık artık. Pandemi, iklim krizi, afetler derken. Sevgiler : ')

gilan beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2021, 11:33   #659
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Merhaba Gilan, bahçen harika görünüyor. Bez saksılara bayıldım ama sulama işi nasıl oluyor çok çabuk susuyor mu?

gilan beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2021, 11:36   #660
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2018
Alıntı:
Dev kabak bize dev bir balkabağı yapıyor. Sonbaharda süs olarak satılan balkabağını gömmüştüm, ondan çıktı sanırım. İri ve güzel görünüşlü ama saman gibi lezzetsiz bir tür. Biz de cadılar bayramı için süsleme yaparız.

Eklenti 720120

Ay çiçeğimiz açtı. En güzeli de ben fark etmeden çocuklar görüp bana gösterdiler.

Eklenti 720123

Eklenti 720122
fotoğraftaki kabak çekirdeklik (çerezlik) kabak

gilan beğendi.
@alpha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024